„School moet praktisch en maatschappijgericht zijn" Sfpen huis Prentenkabinet tionsweg kan interlokaal winkelcentrum worden var iar Ikracf Jsselri ^)EN eidódQowumt DINSDAG 18 OKTOBER 1983 PAGINA 3 "h°èi De Stations- nngeenstraat en omge- 'U kunnen uitgroei- een interlokaal Centrum, vergelijk- ïhWouTet B*bybl°" in lag en Hoog Catha- var Utrecht. Dat is de ergai van de Echte Ne- ?en ise Fietsersbond ■P S6) en de Vereniging öïgefs Openbaar Ver- arre^0ver)- *n een brief inde ondernemersvere- cvan dit gebied he rt tien de klaagzang konqe slechte bereik- nu de gemeente de verkeersloop heeft ver anderd. „Zolang de win keliers blijven roepen dat hun wijk onbereikbaar is, zullen de klanten wegblij ven", aldus beide organi saties. Rover en ENFB menen, dat de Stationsweg en omgeving de potentie heeft om uit te groeien tot een groot, flore rend winkelcentrum, mits men zich maar meer oriën teert op het station. Gere kend naar het aantal reizi gersbewegingen is Leiden het vijfde station van Neder land. „Er zijn dagelijks dui zenden potentiële klanten op een afstand van een paar mi nuten lopen die moeten overstappen van trein op trein of bus en nog eens dui zenden klanten die letterlijk door het Stationsweggebied op weg naar werk, universi teit of dóódsimpel naar het winkelcentrum in het cen trum gaan", aldus de organi saties. Om die klanten te be reiken zouden wel enkele maatregelen genomen moe ten worden. Vooral een bete re „inloop" vanaf het station is van belang. Voor de Sta tionsweg denkt men dan aan brede, zo mogelijk overdekte trottoirs, kraampjes en der gelijke alsmede een smakelij ke aankleding. Van belang zijn ook de ope ningstijden, die aangepast zouden moeten worden aan de forenzenstromen. Enorm pluspunt noemen Rover en ENFB de grote variatie aan horeca-gelegenheden en de aanwezigheid van zes biosco pen. Om het doel, een interlokaal winkelcentrum, te bereiken zouden de ondernemers moe ten samenwerken met het gemeentebestuur. Een ge richte reclame-campagne, ook op de niet Leidse NS-sta- tions, zou onderdeel van het beleid moeten zijn. rnn? |N Het Prentenkabi- Mnsthistorisch Instituut nu ie Leidse Universiteit an «woensdag 26 oktober ven luis. Het deel van het ruarut dat het meest recht- verl met de studenten te heeft, zoals biblio- eistudievoorlichting en - li vinding, het practicum olgetudiezaal met handbi- eek) en de administra- indensten is gevestigd aan vélensteeg 16, een onder- (Sfran het Witte Singel complex. De verzameling te keningen, prenten, munten en penningen en de geschie denis van de fotografie, is ge huisvest aan het Rapenburg 65. In dit pand, met voor be zoekers de meest interessante bezienswaardigheden, wordt de open huis middag gehou den. zulke belangrijke collecties, is voor de diverse werkzaamhe- een unieke situatie. Het den die in het instituut ver- kunsthistorisch onderwijs in Leiden omvat een verschei denheid aan mogelijkheden. Zo kan de student de schilder en beeldhouwkunst, de bouw kunst, kunstnijverheid, grafi sche kunsten en vroegchriste lijke kunst bestuderen. Een staf van 35 wetenschappelijk gekwalificeerde docenten en technische en administratieve medewerkers draagt zorg richt worden. De bibliotheek en de collec ties zijn overigens op bepaalde tijden openbaar, zodat ook mensen van buiten de univer siteit het materiaal kunnen raadplegen. Belangstellenden voor de open dag kunnen zich tot 24 oktober telefonisch aan melden bij de dienst externe voorlichting, Stationsweg 46, tel. 071-148333 toestel 3665 of 3133. Gifgrond naar Oost- Duitsland In opdracht van het Ener gie Bedrijf Rijnland (EBR) is gis teren begon nen met het afgraven van de met cyani de verontrei nigde grond van het EBR- terrein aan de Lange- gracht. De grond wordt naar de DDR gebracht en daar opge slagen. Eerst wilde het EBR de grond op slaan in een lege gashou der aan de Maresingel, maar daar werd na pro testen uit de buurt vanaf gezien. Het afgraven van de grond duurt onge veer drie we ken en de operatie kost het EBR een miljoen gul den. huisklimmers gepakt SN In een vermoedelijk wat ■""^^cdige bui hebben vier jongens pht een poging gedaan het Cf fül ïis te beklimmen. Ver kwamen O jer niet. Het viertal, 15, 16, 17 jaar oud en afkomstig uit res- irelijk Hazcrswoude, Leiden, de w« en Heerhugowaard, werd e politie van het dak van een de Maarsmansteeg gehaald, begintf pleegtjt pand wilden ze op het dak et Stadhuis komen. Ze ver- ireken pn tegenover de politie dat ze le kick" aan de klimpartij wa- gonnen. De politie was door penden gewaarschuwd. De ou- ebben de jongens in de loop groting'iacht van het bureau gehaald, di' Inbraak opgelost LEIDEN Met de arrestatie van een 18-jarige Leidenaar, een 21-jarige Leide naar en een 21-jari- ge Leidse heeft de politie een inbraak in een woning aan de Essenrode in de Merenwijk opgelost. Het drietal had op 22 juli een cassette recorder en een versterker uit de woning gestolen. De hele woning werd doorzocht. De poli tie kwam het drie tal op het spoor via de apparatuur. Dief betrapt LEIDEN De politie heeft vannacht een 20-jari- ge Leidenaar op heterdaad betrapt bij een poging in te breken in een pand aan de Albert Verwij- straat. In de straat worden momenteel woningen gerenoveerd. De Leidenaar wilde er met gipspla ten vandoor gaan. Auto uitgebrand LEIDEN De auto van een 24-jarige Leidenaar is gisteravond volledig uitgebrand. De man was in de auto op weg naar huis. Hij meende al een ver dacht luchtje te bespeuren en vlak bij zijn huis aan de Condorhorst sloegen de vlammen inder daad onder de motorkap vandaan. De brandweer bluste de brand. De oorzaak van de brand is vol gens de politie een lekke benzineleiding, waardoor benzine op de hete uitlaat druppelde. Documentaire over Sri Lanka LEIDEN De documentaire „Edelsteen Paradijs", die in opdracht van het Rijks museum van Geologie en Mineralogie is gemaakt voor diens educatieve dienst, is vanaf donderdag 27 oktober in het museu te bezichtigen. De première van de film is donderdag om half vijf in de^filmzaal van het museum aande Hooglandse Kerk- gracht 19 in Leiden. De film handelt over de vindplaatsen van edelstenen, het op di verse manieren winnen van edelstenen de handel in edelstenen, het bewerken ervan en de verkoop van bewerkte stenen. Er zullen in de film enkele bijzondere, op Sri Lanka gevonden, edelstenen getoond wor den. Het museum is van maandag tot en met vrijdag open van tien tot twaalf uur en van twee tot vijf uur. Op zondag van twee tot vijf uur. Vredeslied op stadhuiscarillon LEIDEN Het college van b en w van Leiden heeft positief gere ageerd op een verzoek om 29 ok tober op het carillon van het stadhuis het Vredeslied te laten spelen. Het verzoek hiertoe is in gediend door het comié „Muziek Tegen Kernwapens". Dit comité wil, dat in het gehele land op 29 oktober om 11.55 uur een door Gilius van Bergeijk gecompo neerd en door Jules de Corte van tekst voorzien Vredeslied ten ge hore wordt gebracht op carillons. De gemeente Leiden heeft plaats vervangend organist H. Groene- weg uit Rotterdam gevraagd het lied zaterdag te spelen. e haarj hoge j ag zelf an binj week) miljaroWE jn ook' koste 1DINGEN Is dat i gJDERWIEK twei Kinderfilmmiddag De jeugd kan morgenmiddag weer in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 terecht voor een kinderfilm middag. Er worden teken- en slapstickfilms vertoond. De toegangsprijs bedraagt drie gulden, een bekertje ranja is hierbij inbegrepen. Open huis LWH De Leidse Werkgroep Homoseksualiteit houdt donder dag 20 oktober vanaf acht uur „open huis". Op deze avond zullen alle groepen, die actief zijn binnen de LWH, laten zien wat zij precies doen. De avond is be doeld voor alle belangstellenden en is tevens de start van een nieuw seizoen. De LWH is gehuisvest aan de Caeciliastraat 18 in Leiden. Telefoon 071-761013. Ruilbeurs In het wijkgebouw „De Linde" aan de Herenstraat 64 wordt zaterdag 22 oktober een ruilbeurs gehouden. De beurs is open van tien tot vijf uur. Nadere inlichtingen, te lefoonnummer 123692. Shinto Shinto, het traditionele Japanse volksgeloof, staat zon dagmiddag centraal in de film 'Shinto, Nature, Gods and Man in Japan', die wordt vertoond in het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. De voorstelling begint om drie uur, de film duurt 48 minu ten. Fassbinder „Chinesisches Roulette" is de titel van de film van Fassbin der, die dinsdagavond 25 oktober in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 wordt vertoond. Het verhaal gaat over een welgesteld echtpaar, dat afzonderlijk van el kaar op „zakenreis" gaat. Tot beider verrassing treffen de twee elkaar op een Frans kasteel. Ze hebben allebei hun geliefde bij zich. De voorstelling begint om acht uur. Docos Op het terrein van Docos bij de Haagse Schouwweg wordt morgen een open middag voor de jeugd vanaf zeven jaar gehouden. Zij kunnen spelen tegen de A-se lect ie van de jeugd van Docos. Het aanvangstijdstip is op half twee vastgesteld. Schoontijden Evenals vorig jaar is er weer een cursus „schoonrijden" in ..het schaatscentrum aan de Vondellaan. De cursus vindt plaats iedere maandagavond van negen tot tien uur en staat onder leiding van leden van de Nederlandse Bond voor het Schoonrijden. Tot half maart volgend jaar kunnen liefhebbers dus iedere maandagavond een uur lang genie ten van de schaatssport, en daarbij hun conditie op een ge zonde manier op peil houden. De kosten van deze cursus bedragen 125,- inclusief entree. Inschrijving en inlichtin gen: maandagavond voor aanvang van de cursus in het schaatscentrum. beroep kiest, dat later, een maal in de praktijk, blijkt te gen te vallen. Vroeger had je in zo'n geval al een hele oplei ding achter de rug. Nu kan men er al achter komen in het eerste jaar, vanwege die ver schillende stage's", aldus de heer W. Verboom. De nieuwe opleidingen op de Noorderwiek, zorgden niet al leen voor nieuwe lesstof, ook de leraren en leraressen ver nieuwden zich. Al geruime tijd worden allerlei bijscholings cursussen gevolgd, die uiteen lopen van het opdoen van al lerlei sociale vaardigheden tot allerlei stage-cursussen. „Als de leerlingen in hun stage al lerlei ervaringen opdoen, dan moet de leraar of lerares toch ten minste op de hoogte zijn van die ervaringen", aldus ad junct-directeur Van der Hoe ven. Behalve de nieuwe opleidin gen is de school al geruime tijd aktief op allerlei maatschappe lijk gebied. Er worden telkens bepaalde thema's behandeld, die aktueel zijn. Zo is er op het ogenblik extra aandacht voor Amnesty International en schrijven de leerlingen in een extra uur brieven naar politie ke gevangenen. Verder leve ren de leerlingen een bijdrage aan een project in Sri Lanka, waarbij scholen gebouwd, wa terleiding aangelegd en bejaar den geholpen moeten worden. Een echtpaar uit Noordwijk dat zich inzet voor dit project komt op de school vertellen hoe zij het best een bijdrage kunnen leveren. Ook wordt er over het vredesvraagstuk na gedacht en hebben leerlingen op uitgeknipte voetsporen al lerlei vredeswensen geschre ven en in de school opgehan gen. Op 3 oktober maakten 450 leerlingen van de Noorder wiek en 200 van het Bonaven- tura college een enorme hoe veelheid hutspot met klapstuk voor de beide scholen klaar. Tenslotte komt er elke maan dag een krantje uit waarin op- gedane ervaringen bij stage's staan, gedichten, cursussen (schermen, aerobic dancing enz.) aktuele onderwerpen enz. „De school is een gemeen schap. Door zo'n krantje weet elke opleiding wat er zoal bij andere opleidingen speelt. Het krantje en alle andere aktivi- teiten zijn er opgericht dat men zich met elkaar verbon den voelt en ook betrokken wordt bij dingen in de maat schappij", aldus adjunct-direc teur Van der Hoeven. Anne de Buck Concert De Engelse barokvioliste Clare Almond en haar landgenote Anne de Buck (clavecimbcl), als duo be kend onder de naam „Duo Graicy", geven morgen avond een concert in de Kapelzaal van het K&O gebouw (ingang Haze- wind steeg). Op het pro gramma staan werken van Handel, Vivaldi, Cou- perin, Tartini, Froberger en Leclair. Het concert be gint om kwart over acht. Toegangskaarten (f6,50 en f4,50) zijn verkrijg baar bij K&O aan de Oude Vest 45. Telefoon 141141. Dit concert was oorspronkelijk op 15 okto ber gepland. momenteel maar liefs zeven eerste klassen voor de oplei ding Mode en Kleding". De drie afstudeerrichtingen hier bij zijn „Realisatie", waar het vervaardigen centraal bij staat Elk jaar laten de leerlingen van Mode en Kleding het resultaat van hun opgedane kennis zien in een modeshow. „Commercie", met verkoop en inkoop en „Presentatie", waar in etaleren, ontwerpen, pre senteren enz. Agogisch werk Wat minder bekend, maar ze ker zo interessant, is de oplei ding Agogisch Werk. Met deze opleiding kan men bij een groot deel van het welzijns werk terecht. De opleiding is dus bestemd voor leerlingen die graag met mensen werken. Zo kan men met de opleiding bijvoorbeeld gaan werken in de kinderbescherming, met li chamelijk- of geestelijk gehan dicapten of in een kinderdag verblijf. Als men zich meer voelt aangetroken tot vor mingswerk, kan men terecht in het club- en buurthuiswerk en voor degenen, die nog ver der willen en kunnen, bestaat de mogelijkheid om te gaan werken met randgroepjonge ren bijvoorbeeld in de drugs hulpverlening of bij werklo- zenprojecten. De heer W. Verboom, onder wijskundige en verbonden aan de Noorderwiek: „Deze oplei ding duurt drie jaar en er is een stageperiode van ongeveer een jaar. Er zijn nu al veel sta geplaatsen beschikbaar. Er is altijd veel belangstelling voor de leerlingen van de Noorder wiek. Als je in het agogisch werk wil, zul je goed met men sen om moeten kunnen gaan. Daarom wordt er bij de oplei ding veel aandacht aan die omgang besteed en zijn er les sen in audio-visuele vorming. De prestaties van de leerlingen worden dan opgenomen op vi deo en bij het afdraaien kan bekeken worden hoe je over komt. Verder worden er erg veel kreatieve vakken gege ven, waarbij film, fotografie, zeefdrukken enz. en halen we mensen naar school, die wat over de praktijk kunnen ver tellen". Verzorging De derde nieuwe opleiding op de Noorderwiek is de Interim Algemene Schakelopleiding. Deze opleiding is een oriënta tie in de verzorgende, verple gende en hulpverlenende sec tor. „Omdat je met deze oplei ding ook weer veel kanten op kan, wordt er al direct in het eerste iaar verschillende sta ges gelopen. Na die stagepe riode kan men een richting kiezen. Het komt nogal eens voor dat iemand een bepaald ■kÊaVH(N Werken met s"eer computers, fotogra- ;n opa zeefdrukken, ge- ra^names en ies krjj_ -ner ort bijvoorbeeld de "\acirerzorgster van a VV met je klasgeno- in ^aJar modeshows in 0n 1J en Dusseldorf gaan g&irect in het eerste par 0age lopen bij ver instellingen en U een richting Tiaats] dat gebeurt alle- •p de Noorderwiek. oorderwiek is de van voor middelbaar g esWlenings- en ge- amidszorgonderwijs Haarkade per iri 1984 gaan er aan orderwiek officieel r een lieuwe opleidingen van art, de middelbare van topleiding Ago- Een Werk, Mode en Kle- de Interim A1êe" dezt Schakelopleiding, opleidingen is ech- :ht gieen officieus begin Na èt. gebieij de ^directeur van de Jwiek VV. van der Hoe- gr o'n 5 jaar geleden zijn de vernieuwing binnen de school begonnen. Er waren toen zeker 36 verschillende beroepsopleidingen in het soci aal pedagogisch en nijver heidsonderwijs. Er was een echte wildgroei ontstaan. Nu zijn er nog 10 opleidingen overgebleven waarvan er dus drie of misschien in de toe komst vier op de Noorder wiek. De opleidingen zijn nu breder. Je kan er meer kanten mee op". De bekendste opleiding aan de Noorderwiek is momenteel wel die van Mode en Kleding. Er wordt geen modeshow in Leiden of omgeving gegeven of de leerlingen van deze op leiding zijn van de partij. Door een geheel nieuwe aanpak, aangepast aan deze tijd en aan de huidige interessen van de leerlingen is deze opleiding een waar succes geworden. Vroeger was dat wel anders weet de heer Van der Hoeven te vertellen. „Zo'n zes jaar ge leden wilden we die opleiding eigenlijk afschaffen omdat er helemaal geen belangstelling voor was. Het was ook alle maal een beetje ouderwets ge worden. Door hét aan te pas sen aan deze tijd, met veel kreatieve vakken, lessen van mensen uit de praktijk, naar modeshows te gaan in binnen en buitenland, is de belangstel ling erg gegroeid en zijn er

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3