Concertgebouw moet veertien maanden dicht Toekomst MVKV onzeker fg ie m Boy Edgarprijs voor Nedly Elstak Autopremie gaat omhoog H „KLEINTJES" 071-122244 SPEYERYHERAPIE LEIDEN/KUNST Ceidóc Qowia/rd DINSDAG 18 OKTOBER 1983PAGINI CIC AMSTERDAM De Boy Edgarprijs (een plas tiek van Jan Wolkers en 5000 gulden) is dit jaar toegekend aan trompettist, pianist en componist Nedly Elstak (52). Het is de belangrijkste prijs in Nederland op het gebied van de jazz en ge ïmproviseerde muziek, aldus de Stichting Jazz en Geimproviseerde Muziek in Nederland. De prijs, die de jury met algemene stemmen voor het gehele oeuvre van deze jazzmusicus heeft toegekend, zal op 26 november in het BIM-huis in Amsterdam worden uitgereikt. Naast de continuiteit van zijn verdiensten op muzikaal en compositorisch gebied hebben El- staks organisatorische activiteiten en stimule rende invloed op andere musici bij de beoorde ling een belangrijke rol gespeeld. Wat de eigenzinnige musicus Elstak ook tot een bijzondere componist maakt is di op hij put uit het gehele scala van jazzstijlen. Opvallende aspecten van zijn werk vormen het onorthodoxe gebruik van hoge tonen, zijn ver werking van de twaalftoonstheorie en de onge bruikelijke combinatie van zangeressen, strij kers, blazers en ritmegroep, aldus de jury. Voorts wordt opgemerkt dat zijn „workshops" uniek zijn. Elstak is in Semarang (Midden Java) geboren als zoon van Surinaamse ouders. In 1936 ver huisde het gezin naar Nederland, waar hij op achtjarige leeftijd met zijn eerste muzieklessen begon. Het BUMA-fonds van het bureau voor auteurs rechten Buma heeft de Boy Edgarprijs beschik baar gesteld. Nedley Elstak, onortodox. Engelse stad zoekt naar trompetblazer LONDEN De Engelse middel eeuwse stad Ripon in het graafschap Yorkshire zoekt een stadstrompet- ter die 's avonds op de grote markt een kort wijsje blaast. Overigens is het bespelen van het instrument niet het enige dat de man moet kunnen; hij moet de toeristen ook kunnen uitleggen waarom die in het jaar 886 ingestelde traditie er is. Het probleem der Vroede Vaderen is dat de werktijden zo ongunstig zijn. Ze vallen op het drukste uur van de Britse televisie. De vier trompetstoten moeten namelijk voor het huis van de burgemeester wor den gegeven om 21:00 uur en daar na nog eens drie keer. Schilderijen en keramiek bij Sotheby-van Waay AMSTERDAM Bij het veilinghuis Sotheby Mak van Waay in Amsterdam komen op 24 oktober schilderijen uit de twintigste eeuw en collectie heden daagse keramiek onder de hamer. Aangeboden worden o.m. werken van de kunstenaars Jan Sluyters, H.N. Werkman, Carel Willink en Alphons Freymuth. De Cobra groep is verte genwoordigd met schilderijen van Ka- rel Appel (jeugdwerken), Corneille (vroege werken) en Anton Rooskens. Voorts is er een behoorlijke partij kunst van Belgische kunstenaars, zoals Maurice Langaskens, Jules de Bruyc- ker, Eugène Brands. Leo Gestel en Karei Bruckman. Van de laatste zijn tien werken bijeengebracht. De kijk dagen zijn op 21, 22 en 23 oktober. RUIM DERTIG MILJOEN NODIG VOOR HERSTEL AMSTERDAM Zoals de zaken er nu voorstaan, zal het Concertgebouw in de hoofdstad, dat tot de drie beste concertzalen van de wereld wordt gerekend, uiterlijk juni 1985 voor tenminste veertien maan den dicht moeten. Reeds in de jaren '60 is geble ken dat niet de buitenmuren van het gebouw maar de bin nenmuren van de Grote Zaal indertijd dubbel zijn opgetrok ken om mogelijheden te bie den voor een goede ventilatie. Helaas is toen verzuimd met de fundering bij deze dubbel opgetrokken binnenmuren aan te passen. Mede als gevolg van het intensieve gebruik van het gebouw en de sterke toename van het verkeer er rondom, zijn de dwarsbalken waarop de binnenmuren rus ten aan het verzakken en drükken ze de fundering onre gelmatig verder de grond in. Metingen van de Ingenieurs- groep Van Rossem hebben deze zomer aangetoond dat er verontrustende afwijkingen zijn, tot liefst 12 centimeter, in het zettingspatroon. Na over leg met de Dienst Openbare Werken van de gemeente moest geconcludeerd worden dat in het belang van de vei ligheid van de gebruikers van het gebouw binnen twee jaar begonnen diende te worden met het herstel van de funde ring wat zal dienen te geschie den door het aanbrengen van nieuwe palen volgens de zoge heten „pulsmethode". Daar mee zal een bedrag van naar deskundige maar uiteraard niet definitieve schatting van ongeveer 12 miljoen zijn ge moeid. Voorzieningen In overleg met de gemeente Amsterdam, in feite de enige subsidient van de NV Het Concertgebouw die na de laat ste oorlog een zelfstandige is naast het Concertgebouw Or kest wil men de herstelwerk zaamheden indien enigszins mogelijk koppelen aan reeds lang noodzakelijke andere voorzieningen. Voor ongeveer vijf miljoen extra is het moge lijk onder het gebouw een kel der aan te brengen die moge lijkheden biedt voor dergelijke voorzieningen. Het gebouw mag weliswaar wereldberoemd zijn, het is niet berekend op een bezoek van 450.000 bezoekers per jaar, be talende bezoekers wel te ver staan aan rond 300 concerten in de Grote en 200 concerten in de Kleine Zaal en verder dan nog zo'n 150.000 bezoekers aan manifestaties waarvoor geen kaartverkoop plaats heeft, zoals graties lunchcon certen, onvangsten, die bijzon dere concerten, partijen en dergelijke. Er is in dit gebouw geen eigenlijke ontvangsthal zodat het publiek buiten moet wachten tot de zaaldeuren opengaan. De kassaruimten en de abonnementenadministratie zijn veel te klein geworden en bovendien te onpraktisch, het kantoor zit nu al noodgedwon gen buiten het gebouw wat niet bepaald efficient is. Be zoekers moeten aan de garde robes en buffetten veel te lang op hun beurt wachten en diri genten en orkestleden hebben geen ruimte om zich te verkle den en te verfrissen. Een kan tine voor het personeel is er niet, een koor heeft geen lo kaal om zich in te zingen en ga zo maar door. Hiervoor zou een kelder onder het gebouw en de zolder naast de Grote Zaal oplossingen kunnen bieden, ook voor ruimten voor het opbergen van materialen en instrumen ten. De onbevredigende situa tie is voldoende getypeerd door het feit dat als de stoelen tijdelijk uit de Grote Zaal moe ten worden gehaald, ze ge woon op straat moeten worden neergezet met een dekkleed erover omdat er geen andere mogelijkheid is. Totaalbedrag De renovatie zou het totale be drag van het herstel doen op lopen tot 30 a 35 miljoen gul den. Het staat vast dat de ge meente Amsterdam dit bedrag onder de huidigè omstandighe den met geen mogelijkheid zal kunnen opbrengen. Er zal dan ook een beroep.gedaan moeten worden op de rijksoverheid, eventueel op Monumenten zorg, op sponsors uit het be drijfsleven en ook op het pu bliek. Bestuur en directie van het gebouw vinden dat er een geval als dit ook van de mu ziekliefhebbers verwacht mag worden dat ze in hun zak zul len tasten. Men hoopt dat zij op verschillende manieren in totaal zeven miljoen zullen willen bijdragen. Drs. M. San ders, de directeur, is al met de voornaamste huurders over eengekomen dat van 1 novem ber af op alle losse plaatsen en op de plaats ter abonnement een heving van één gulden voor het goede doel zal wor den gelegd. Daarmee zal zeker enkele jaren worden voortge gaan zodat het waarschijnlijk ruim één miljoen zal opbren gen. Verder wil men in het winterseizoen 1984-1985 een heel bijzondere concertreeks organiseren van zes wereldbe roemde orkesten. Dank zij sponsors uit het bedrijfsleven die reeds hun medewerking hebben toegezegd en ook dank zij de uiterst schappelijke voorwaarden die betrokken orkesten uit sympathie voor het Concertgebouw Orkest hebben gesteld, zullen tussen september '84 en juni '85 (de datum van de fatale tijdelijke sluiting dus) respectievelijk drie Amerikaanse orkesten op- Concertgebouw Amsterdam: ten minste 14 maanden dicht wegens verzakkingen. treden (Boston onder Ozawa, Chicago onder Solti, New York onder Mehta), dan het Beierse Radio Orkest onder Collin Davis, het Gewandhau- sorchester onder Masur en na tuurlijk ook het Concertge bouw Orkest zelf, na lang weer voor een enkel concert onder Eugen Jochum. Een abonnement op deze zes con certen zal ongeveer 275,- gaan kosten, losse kaarten lo pen van f 50,- tot 75,-. Het is natuurlijk de bedoeling dat het Concertgebouw er wat aan zal overhouden. Uiteraard hoopt men verder op giften op een speciaal rekeningnummer bij de Amro Bank: 414141415 met de vermelding „Steun Con certgebouw". Alternatieven rond zijn en er met het herstel en de renovatie kan worden begonnen, wat gebeurt er dan in de veertien maanden dat het Concertgebouw gesloten zal zijn? Natuurlijk kan Am sterdam zo lang muzikaal niet worden drooggelegd. Er zijn echter weinig alternatieven voor een compleet concertsei zoen elders. Daarom wordt aangenomen dat men zal moe ten bevorderen dat er op het Museumplein een nood-con certzaal zal worden opgetrok ken voor 2.000 bezoekers. Geen tent dus maar een alu minium skelet met houten planken en een houten vloer. Technisch moet dat kunnen maar het plan dient geheel te worden uitgewerkt, zoals trou wens nog moet gebeuren met alle boven beschreven plan nen. Ook moet er voor alles nog een echt dekkingsplan worden opgesteld. Bij zo'n dekkingsplan moet natuurlijk rekening worden gehouden met het feit dat de renovatie zich gedeeltelijk zelf terugver diend door betere opbrengsten en gunstiger exploitaties. Heel belangrijk bij dit alles is na tuurlijk het behoud van de unieke akoestiek van de con certzaal. Zou die ongunstig worden beïnvloed door de kel der die onder de zaal wordt aangebracht? Wat doen neven ruimte en wat het te gebrui ken materiaal? Het bedrag van 4,5 ton dat het Concertgebouw bij de gemeente Amsterdam heeft aangevraagd om advie zen te betalen en een eerste uitwerking van de architecto nische plannen te bekostigen zal heel hard nodig zijn en zo spoedig mogelijk beschikbaar OGB-grens in Wassenaar gehandhaafd WASSENAAR „Het CDA ziet weinig heil in het optrek ken van de ondergrens van de onroerend goedbelasting van dertig naar veertig vierkante meter". Dit was de reactie van de heer J. Speelman gister avond tijdens de behandeling van de aanpassing van de on roerend goedbelasting tijdens de raadsvergadering. Ook wet houder Barning zag niets in het voorstel de ondergrens op te trekken. De PvdA, van wie dit voorstel afkomstig was, had tevens voorgesteld een wijziging in te stellen in de verhouding tus sen gebruikers en eigenaars. Bedoeling is de eigenaren iets meer te laten betalen dan de gebruikers. Dit laatste wil het college in bestudering nemen. De aanpassing van de OGB die elke vijf jaar dient te gebeu ren, betekent een verschui ving in belastingdruk. Vrijwel alle gemeenten gaan bij de be rekening van de OGB uit van de economische waarde van het huis. In Wassenaar wordt het zogenaamde oppervlakte- systeemn echter gehanteerd. Met uitzicht op een universele onroerend goedbelasting heeft de gemeente Wassenaar met haar aanpassing het waarde systeem nog meer willen bena deren. Over het algemeen zullen als gevolg van de aanpassing de kleine woningen iets meer gaan betalen, terwijl voor de grotere woningen en de bedrij ven de belastingdruk gelijk blijft of iets vermindert. In het voorstel van H.J. Gou- looze (PvdA) zouden de eige naren iets meer moeten beta len en de gebruikers iets min der, zodat de gemeente er op zich niets op zou verliezen. Ook de heer Speelman (CDA) zag wel iets in dat voorstel. Wethouder C.P.M. Barning van financieel-economische zaken zei toe dit voorstel te willen onderzoeken. „De raadscommissie economische zaken zal hierover worden in gelicht zodra het cijfermateri aal ter beschikking is". DEN HAAG De premies voor de verzekering van auto's gaan waarschijnlijk nog dit jaar met maximaal 8'/2% om hoog. De overkoepelende or ganisatie voor de autoverzeke raars heeft voorgesteld de pre mies te verhogen en de maat schappijen beraden zich hier over. De verhoging is volgens de autoverzekeraars nodig om uit de rode cijfers te blijven. Het aantal autoschades is voor het eerst sinds jaren weer toe genomen, terwijl de invoering van het bonus-malussysteem, waarbij goede rijders worden beloond met extra kortingen, ook geld heeft gekost. „Ie mand die brokken maakt, be taalt immers pas het volgend jaar meer premie". Volgens de organisatie zullen lang niet alle verzekeringen hun auto- premies met 8'/2% verhogen. Operette in Leiderdorp LEIDERDORP Operette zal binnenkort in Leiderdorp een vertrouwde vorm van muziek gaan worden. Vanavond wordt namelijk een operettevereni ging opgericht in de aula van De Schakel aan het Van Al- phenplein 5 in Leiderdorp. De oprichtingsvergadering begint om acht uur. Operette-zangeres Nel van Holland heeft het initiatief ge nomen tot de oprichting van de nieuwe vereniging. Man nen van het eerste uur zijn di rigent G. van Strien en Ronald Veeren. Voor de pauze worden de doelstellingen van het ope rettegezelschap uiteengezet. Na de pauze kunnen er vragen worden gesteld. Er wordt een oprichtingsbestuur gekozen en men kan zich opgeven als lid. Uitgeverij voor computer programma's DEVENTER Ons land is vanaf 8 november een nieuw soort uitgeverij rijker en wel een uitgeverij van computer programma's. Het betreffende Softkey gaat zich toeleggen op het uitgeven van toepassings- en systeemprogramma's voor microcomputers. Softkey is een dochteronderneming van Kluwer. Kluwer zegt tot de oprichting van de uitgeverij te zijn gekomen, omdat de com puterprogrammatuur in ons land relatief duur is en ge hoopt wordt hierin verande ring te brengen. LEIDEN Het bestuur van de KNVB Afdeling Leiden gaat op zeer korte termijn met MVKV om tafel zitten om te bezien op welke wijze deze zater dagvoetbalclub zich nog een „levensvatbaar" be staan kan verwerven. Af delingsvoorzitter Jan Per soon deed deze toezegging gisteravond tijdens de na jaarsvergadering van de KNVB Afdeling Leiden, nadat MVKV-voorzitter De Goey de aanwezigen in een emotionele hartek- reet had laten weten dat het wel eens binnen af zienbare tijd afgelopen zou kunnen zijn met de Katwijkse vereniging. „De club bestaat op dit mo ment zestien jaar, het is echt de vraag of we de ze ventien wel zullen halen", liet De Goey de verzamel de voetbalbestuurderen weten. De noodkreet van de MVKV- voorzitter, die met zijn vereni ging door de plaatsing van een voor militaire doeleinden ge bruikte zendmast op het "ei gen" terrein bij het vliegkamp Valkenburg noodgedwongen naar het veld van de Van der Berghstichting moest verhui zen, maar daar ook al door de veel mindere accommodatie voor zijn club geen toe komst meer ziet, vormde een van de weinige opmerkelijke zaken tijdens de verder zeer VLOT verlopende vergade ring. Een vergadering die daarvoor met genoegen kennis had genomen van het feit dat de exploitatierekening van de Leidse afdeling een uiterst gunstige uitkomst kent. Per soon: „In deze tijd moet een ie der de tering naar de nering zetten, ik geloof dat de KNVB Afdeling Leiden daarin zeer goed is geslaagd". Een mening waarin de aanwezigen zich wel konden vinden, al plaatste de Belangenvereniging Bollen Duinstreek bij monde van de heer Stapel (FC Lisse) nog wel een een kritische noot bij het, door het afdelingsbestuur in formatief en „met enige trots" gepresenteerde meerjarenplan. „Op zich een goede zaak", zo stelde Stapel, „maar we de uit voering van dat plan moet fi nancieel wel haalbaar blij ken". Het meerjarenbeleid van de KNVB Afdeling Leiden kwam overigens niet officieel aan de orde, maar zal pas tij dens de voorjaarsvergadering door de ALV worden behan deld. Persoon benuute de na jaarssessie wel om vier leden van Lugdunum uitgebreid in het zonnetje te zetten. D. van de Berg ontving voor zijn ja renlange bestuurswerk het nieuwe insigne van de KNVB in brons, J. de Roo, H. Doove en J. Mooten werden door Persoon met de KNVB-spel in zilver verblijd. Oud LFC-se- cretaris Henk Nieuwenburg tenslotte, werd door de verga dering benoemd tot opvolger van Dick van der Neut. Met Koos Ouwerkerk zal Nieu wenburg als Leidse afdelings afgevaardigde de diverse standpunten van „Leiden" in Zeist gaan verdedigen. Wim VC Eilander geeft pTaa-r zorge Lugdun unjp' voorbeeld E tv-fi 4» eren. LEIDEN Er rijn P«'if.' ners, die louter over i Cujt, nische vaardighedenl schikken én er zijn e_ uitstekend over het voetbalspel kunnen halen, maar niets £C. kunnen doen. En ook er nog een derde cal rie, die van de trainei zowel over de ene al: de andere gave be: ken, Lugdunum-o» meester Wim Eilai# lijkt tot de eerste catej te behoren. Die vai praktijkmensen. Klaagde Eilander een daL der nog over de 0-0 waarop zijn pupillen tegeen g( Amsterdamse DCG blevevan i ken, een dag later gijj en liet hij in Rozenburg w hoe het anders kan. Lf„„ num versloeg De Rozet n L 5 en van die vijf treffers, voor den er vier door Eiland(e-def produceerd. Wim de het 1 mocht tot slot, nadat zijnn T< ner op grove wijze van een goal was afgehoude: een strafschop het vijfde'anaj^ punt scoren. fn- H érk c Bij een ander duel in de j^en 1 regionale zaalvoetbalk irjp Van der Plas tegen V^ "J* stond de angst om te ver: P centraal. Wat de Katvij in 1 'aanging enigszins begrijze wc want de ploeg moest hebniet len zonder Peter Hogewhen, en Gert Zwaan. Voor va^ speelden Jan de Best van stal gehaalde f*® Pluymgraaf. Gevolg watten het aanvankelijk allema(st n' onwennig verliep en de g'ds e kers het initiatief konder tientj< ken. Na een kwartier sfht he drukten zij het overwicfn exe in een treffer. Na rust n£n ec Katwijkse équipe de to» hun in handen. Al na zeven f- V001 ten leverde dat een go^ volk Frank de Rooy. Daarna- ™et er niet meer gescoord. E1 wij d. al was die 1-1 deling eeij direct een zaalvoetbalwedstrijtff? en 1 vreemde uitslag, de rfhun i kers waren uiterst conté? dat ene punt. In de Waddinxveense De Sniep won Grovo met 2-1 van Rotterdams|||pj| denten. ^7-iU In de Leidse hoofdklass^^^ moette runner-up Ju/!»illi koploper Noordwijk. W strijd halverwege nog onItrot (1-1), na afloop mochtt Leidenaars zich dankzij gdrrn 3 overwinning de nieuwt bes aanvoerders noemen, ierwer eerste helft scoorden Jos\Califc Noordwijk, vfl kor gelijkmfecter /am tot *ar>-Li via treffers van John (Hfante, Ronald Jansen en twee f? die goals van John Marijt. tiding Cleijn Duin redde hêooms danks goed terugvecht^7- Set een 1-4 achterstand ne! 'n G tegen Bax. De Katw grafh kwamen tot 3-4, maar b° staakte de doelpuntenmaP z'e' of liever; Adrie Nijgh, wildatei nam alle doelpunten vofichuti rekening. Voor de VoorP°^ee formatie scoorden LoelPn9 h Kesteren, Kees van der Harry van Dam en Ja/derla LEIDSE COURANT Tel.beantw. 9 huur. Tel. 02522-10063. Gloeiblokken en glasstrips v alle merken gashaarden De Nie groot en klein van blaas, stof en satijn, rechtstreeks van atelier. Verkoop elke vrijdag en zater dag van 12.00 tot 17.00 uur. Hugo de Grootstraat 18, Lel den. Tel. 120454. HAARDBLOKKEN van hard hout, spettert niet. per zak 7.50, per kub. 115.-. Ge bracht bij afname 2 1/2 tot 10 kub. 1100.-. A. Rietvink. Ha- Te koop gevraagd oude metalen lood, koper, zink, RVS, aluminium, kabelafval. ijzer, oud papier etc. Zaterdags zijn wij tot 12.00 uur geopend. Tel. 071-766426, Fa. J. de Nobel, Zoeterwoudseweg 9-11, Leiden. Vanouds bekend, stoelenmat- ter i-, riet- matten, ri en evt. stoff. van keukenstoelen (van stof en skal), gehaald en gebracht. Blomsma. Tel. 02990-39612. Kom eten In De Braadpan. Hol landse en Franse keuken. Ge rechten vanaf 5,50, bestaan de uit verse groenten, vlees, gekookte of gebakken aardap pelen. Gourmet tot 80 perso nen. Ook voor bruiloften en par tijen. Koude buffetten, kunnen afgehaald worden. Ook snacks om af te halen. Geopend vanaf 12.00 uur, zondag vanaf 17.00 uur. Noordeinde 44, Leiden, tel. 071-144000. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Ratten, kakkerlakken, ander ongedierte? Vies, jal Maar ook schadelijk en ongezond. Bel de Firma Fexco ongediertebestrijding sinds 1955. Voor restaurants, bedrij ven en particulieren. Nu ook In de Regio Den Haag/Amster dam. Alle behandelingen met garantie. Gratis vrijblijvende In spectie en prijsopgai Sanitair onderdelen en koperen ;n fittingen. Zeer scherpe prijzen. De Nie TANDENGOUD 21.-. sloop^ goud ca. 16.-, contant per gram. Van Ruiten, antiquair, Kort Ra penburg 12, Leiden. (Maandags dinsdags gesloten). Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen, Schelpenkade 47, Leiden. Te koop: z.g.a.n. VAATWAS SER, rvs kuip, 12 curts Zanussi 230. Prijs 400,-. Tel. 071- 210513. Uniek in Nederland onderdelen. Ink jaar gratis film naar keuze meer dan 1200 titels. Goedko per als huren. Bel voor informa tie: nr. 010-267547 of schrijf naar Audio Home Service, Post bus 5006, 3112 AH Schiedam. Foto Arnold Hoogendorp Inkoop, verkoop, occasions. Wij verkopen uw oude fotoappara tuur. Stadhoudersplein 14. Tel. 01751-10955. een korte effectieve methode tegen emo tionele storingen als stress, depressie, angsten, relatie- en sexuele moeilijkheden, psychosomatische klachten etc. Informatie en afspraak bij: JAN VAN DEN OEVER Speyertherapeut Telefoon 071-216246

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18