m Italianen geven trend aan in de mannenmot Niets dan goede berichten over Volvo Car Fiets moet ook van opzij gezien worden £ekUe@owumt Daihatsu Diesel: de zuinigste Beha, een super- elastisch gevalletje 9Éhl Reflecterende fietswielvel gen, in het licht van auto koplampen. De deze week door de ANWB gelanceerde ref lecterende wielcirkél vol doet veel beter dan de losse spaakreflectoren die al enkele jaren in gebruik zijn. En daarom denkt staatssecretaris Scherpen- huizen van verkeer aan de mogelijkheid reflecte rende wielcirkels op den duur verplicht te stellen, zoals nu de achterreflec tor en de reflectors op de trappers al verplicht zijn. Voorlopig blijft het nog bij een aanmoediging de wielcirkel te gebruiken. De ANWB is bezig met een campagne om de fietsver lichting te verbeteren. De actie, die tot 6 december duurt, is vooral gericht op de reflecterende wielcirkel. Daarnaast zijn er sinds enige tijd reflecterende velgen in de handel en losse strips, die in de spaken gevlochten kunnen worden. Op alle 46 ANWB-kantoren zijn demonstratiefietsen te zien tijdens de campagne. Aan de hand van video-pre sentaties en kijkdozen wordt duidelijk gemaakt hoe be langrijk het is dat de fietser ook van opzij goed zichtbaar is voor andere weggebrui kers, en dan met name voor het gemotoriseerde verkeer. De campagne is uiteraard vooral gericht op scholen, die uitgenodigd worden ex cursies naar de ANWB-kan toren te organiseren. Dat er aan de veiligheid van de fiets(er) nog veel man keert blijkt volgens staatsse cretaris Scherpenhuizen uit de statistieken. Het aantal verkeersdoden onder fiet sers is de laatste tien jaar veel minder sterk gedaald dan onder andere wegge bruikers en het aantal ge wonden is zelfs toegenomen. Verder blijkt uit de cijfers dat het fietsen bij schemer en duisternis ongeveer vier maal zo gevaarlijk is als overdag. Reden genoeg, al dus de staatssecretaris, om aan het verbeteren van de zichtbaarheid van de fietser voorrang te geven. CONSUMENTENINFORMATIE In de hele wereld berei den mode-ontwerpers zich al weer gedegen voor op de nieuwe mode 1984 voor de vrouw en zeker ook voor de man. Steeds meer mannen ne men kennis van de nieuwste modetendenzen. Nederlandse inkopers en detaillisten zijn dan ook al lang uitgezworven om hun keus te maken. De Italiaanse textielindustrie zucht onder de voortdurende recessie, maar dankzij de de valuerende lire en de prachti ge mannenmode is er een sterk groeiende export die verliezen in de andere textiel sectoren dekt. Milaan blijft onverbiddelijk Florence ont tronen en is koploper onder de Italiaanse trendsetters. Op de „Milanovendamode Uomo" van dit jaar kwamen eenvou dige kledingstukken bijna niet aan bod. De meeste spul len „straalden een (soms over dreven) luxe aan details", meldt het Nederlands Mo deinstituut. Er waren accen ten en contrasten in materia len. Favoriet is de modekleur „marine", vooral in combina tie met knalgeel en blauw-wit met veel afritsbare kragen, applicaties en tegenvoeringen, maar ook goudkleurige em blemen. Voor volgend jaar veel donkere kleuren voor de man; grijze tinten van mauve tot antraciet, bruin met blauw, naast neutrale tinten van zand tot kiezel, het geheel met een scheut wit erin. Nieuw zal het gamma in kha ki en legertinten zijn, soms aangevuld met lavendel, paars, donkerturkoois, brique. Het jongste Milanese merk is „Barbas", voorheen een mo dezaak die dreef op Armani, maar nu zelf met modellen komt. Veel wijde zomerano- raks in wit gegomd katoen, linnen of dun heidepaars suè- de op extra wijde, maar korte bermuda's. Colberts hebben diepe stolpplooien bij de schouders, die in de zijnaad doorlopen tot de zoom van het jasje. Gianni Versace schreef in zijn persbericht: „Mijn col lectie is ontworpen om ge combineerd te worden met de kleding uit vorige seizoenen". Zeker een poging tegemoet te komen aan de bezuinigin gen Nieuw is de zevenachtste zo- merjas van katoenen poplin met licht afhangende schou ders, epauletten en een sjaal- Daniel Hechter tekent ook voor de sjerp. Hemd met naalddunne streepjes, strikdasje. Het colbert is fijn gedessineerd, de broek effen. (United Sales, Holland). kraag van dun tricotboord.' Adelaar Armani was de laat ste jaren een beetje vleugel lam geworden, maar gaf nu weer een hoge vlucht te zien met zijn soepele, klassieke pakken in luxe cashmere, zij de en linnen. Hij heet in mo dekringen niet voor niets „numero uno" Op de Fashion Video-mani festatie voor mannen in Am sterdam waren destijds op zienbarende zaken te zien als lichtgroene zijden bermuda's met gele zijden twinset en zachtgroene panamahoed; witte pakken met geruite sjer pen en strikdas; kortvallende oranje-beige geruite band- plooibroek met paarse sjerp, geruit hemd en kort losval- lend geel jasje (van Gils) kwa men aan de orde. Verder glanzend goudgele lange re genjassen, over een groenig pak met rode paraplu. Van 1 november tot 31 december presenteren Vormgevers van Mannenmode in het Haags Gemeentemuseum zes exposi ties en zes manifestaties. Uit genodigd zijn Dick Holthaus, de fabrikant van Kollem (Frans Molenaar), kleding zaak „Reflections" (Yohji Ya- mamoto, Versace), A en A Fashion, herenmodezaak HIJ en de modeafdeling van de Academie voor Beeldende Kunsten te Arnhem. Er zullen veel opzienbarende kledingtoestanden te zien zijn, die man èn vrouw „schok ken", maar'.ook verleiden! TINY FRANCIS „Rockport Fashion" zomer 1984 met de can., penlook. Pantalon en bodywarmer 100 procent {""Ps met leren Bufflox-applicaties. Bodywarmer he£rmer treem brede schouders. Katoen zal een groot dils.org; maken van het herenkledingpakket 1984. neve Lming „BUSINESS". Links Van Kollem-Frans Molenaar, rechts Bendien-Smits (Dick Holthaus Almelo). De over hemden zijn van Ledub-Winkel, Budel. Safarilook, waarin ook de vriendin deelt. De midden is gekleed door Meadows en Waterland Affairs, Amsterdam. Rechts: van Euro-Fashions Amsterdam. De Daihatsu Charade TS-diesel: ...ontoereikend comfort... Het was toch wel een klein beetje sensatie, dit iaar in Ge- nève: Daihatsu bracht de nieuwe Charade met de kleinste personenwagendie sel ter wereld. Slechts één li ter groot, verdeeld over drie cilinders, op zich al een die sel-unicum. Tijdens die voor- jaars-tentoonstelling konden we even met het wonder rij den, maar door de enorme vraag in Japan duurde het nog tot het najaar voor de diesel ook werkelijk geëxpor teerd kon worden. Dat zal Daihatsu nog betreu ren, want inmiddels is er voor de kleine Charade D concurrentie op komen da gen. Niet dat iemand anders een dergelijke motor heeft ontwikkeld, maar daar gaat het ook niet om. De zin ach ter het geheel is een super- zuinige en naar verhouding zeer goedkope auto te bieden. Juist toen de prijzen bekend werden gemaakt kon Nissan ook de Cherry D leveren: een slag grotere auto voor 1200 tot 2800 meer dan de Daihatsu. De Charade kreeg wel een aantrekkelij ker grootte dan zijn voorgan ger, maar het blijft toch een auto uit de allerkleinste klas se. Op het gebied van de zuinig heid is de concurrentie nog veel ernstiger. Nu al is er de Peugeot 205 D, die met zijn verbruik de oude Peugeot- slogan „wonder op wielen" doet herleven. Daarnaast is nog de Ford Fiësta D op komst, die tegenover een ECE-verbruik bij 90 km van 1:25,6 voor de Daihatsu een waarde van 1:26,3 kan stel len. Dat neemt natuurlijk niet weg dat de Charade Die sel een zeer zuinige auto is, zoals wij met een zuinig- heidsrit op het circuit van Zandvoort zelf mochten be wijzen. Doordat enige dissidente col legae het circuit toch liever gebruikten voor zijn eigenlij ke doel zo hard mogelijk gaan leverde het geheel aardige uiterste waarden op. De serieuze zuinig-rijders kwamen uit op waarden tot 1:33, terwijl meer dan 1:13 nauwelijks haalbaar bleek voor de hardrijders. Het ge middelde, dus duidelijk beter dan 1:20, moet in het dage lijkse verkeer realiseerbaar zijn. Technisch geslaagd Daarbij heeft de mini-diesel nog meer goede eigenschap pen dan alleen zijn zuinig heid. Ondanks het beschei den vermogen gedraagt de Charade zich bij niet te hoge snelheden heel levendig door de relatief grote trekkracht. De topsnelheid ligt voldoen de ver boven 100 km-h om op de snelweg normaal mee te kunnen. Het geluidsniveau is nog aanvaardbaar: het vo lume neemt bij oplopend toe rental niet te veel toe. Het driecilinder dieselgel goud echter toch wel de van voorbijgangers j^. er het klinkt meer alsuddag luid van een vracl prijs), dan dat van een stad"37.72C je. Want dat blijft hef:w kunt er wel met zijng35_10 inzitten, maar voor 106O afstanden zijn comforers). te en presentaties kend. f Wegligging en ve^^ zijn lang niet slecht.b heel is het dus best trmtlu, slaagd autootje, waakxhrih de dieselmotor onvj i goed werkt. Spectacu nig blijkt de Charadf evenwel ook weer nir had hij eigenlijk welLM* zijn. Aleen dan kun- extra kosten die eetjj! met zich mee brengt r ritten worden terugvf Want niemand zal 1 Daihatsu, ook al is L nisch nog zo gesla^ bedrag van 15.9 f 17.595,- uitgeven of- - zo graag diesel rijdt. JsJmi, Men heeft in Japan ij gewijzigde versie uitj, met langere overbrengingen, diei dat de Charade Die? nenkort nog iets wordt (maar ook tra{T lijkt er echter niet ojï iets zal veranderen aaji die voor deze auto is legd: die van een te{ curiositeit zonder praktische waarde. Vroeger heette het een buste houder en dat was me een slagschip; een onder de japon verdekt opgesteld stevig brok lingerie, dat de borsten in ka toen metselde. Langzaam emancipeerde het geval en daaraan is vanaf 1886 hard meegewerkt door de firma Triumph, opgericht door cor- setmaker Johann- Gottfried Spiesshoger en koopman Mi chael Braun in Heubach, Württemberg. Alles ging voorspoedig; in 1891 had de onderneming al 150 medewer kers en 90 naaimachines. Tot aan het einde van de 19e Glanzend en strapless beugelbeha in fijn ingewe ven lijntjesmotief (Papillon 109). eeuw bleef het corset annex buste-omklemmer geheim on derdeel van de garderobe tot de Parijse couturier Poiret in 1905 een „corsetloze hemd jurk" ontwierp. Een steen in de vijver, die steeds grotere kringen maak te. Toch bleef het hulsel der vrouwelijke vormen nog ja renlang toegerust met balei nen, gemaakt van stijve stof. Toen Johann Spiesshofer overleed, werd zoon Fritz zijn opvolger en in 1922 galmde de wereld van de vrijheidsroep der vrouwen. Het corset en de bustehouder gingen aan de kant, de eerste Triumph beha verraste de markt; jongens achtig en slank. Wie de lingerie uit die tijd be kijkt barst nu in lachen uit, want het was toch nog maar een saaie boel in de ondermo de. Maar kijk, in 1959 wordt in Berlijn de eerste Interna tionale Foundation Modeshow gehouden voor zo'n 200 jour nalisten uit alle landen, die meteen het begin van de in ternationale „Triumph Mie- derwochen" was, want dit be drijf liet zich niet uit de markt prijzen. In 1962 had het bedrijf 16.000 medewerkers en was de omzet al 320 mil joen Duitse marken. Tegen- Nanetta D van polyamide en elastane in twee kleu ren. woordig is de omzet meer dan een miljard en is het bedrijf wereldwijd bekend. De nieuwe beha's, die Tri umph voor het seizoen 1983- 84 in het Amsterdamse Con fectie Centrum presenteerde, zijn juweeltjes van zijde en (ondersteunende) elastane, verwerkt met kostbaar kant, en met bijpassende tanga. Toegift is de chemise envelop pe (hemdje en vlinderbroekje aaneen) plus een jupon en on derjurk. Er zijn bandeau be ha's (Dorelle-serie) en stra pless beugelbeha's. Super- elastisch wordt deze serie met 29 procent leicra door het weefsel gemengd, zodat er een glanzende oppervlakte ontstaat. Met 50 procent poly amide krijg je een buitenkant met zijdeglans. De nieuwste beha's zijn van Franse weef- kant, naadloos, strapless en-of met verstelbare schouder bandjes. TINY FRANCIS Hemdjes en broekjes, afgezet met fijn kant in alle kleuren, van bordeaux tot ko balt, zwart, wit. In het hemdje zit de beha „gebouwd". „Grace", zacht glanzend met verfijnd borduursel op kritieke plaatsen. Van Volvo Car, de Ne derlandse afdeling van Volvo die nu vrijwel zelf standig kan opereren, ho ren we de laatste tijd ge lukkig niet anders dan goede berichten. De ver kopen verlopen uiterst bevredigend, winstge vendheid begint aardig in zicht te komen en dank zij rijkssteun kan volop worden doorgewerkt aan een geheel nieuwe opvol ger voor de 300-serie. Mede daardoor koopt Volvo ook al een zeer veelbelovende technolo gie in. Weliswaar gebeurt dat niet via de fabriek, maar via Volvo's finan cieringsmaatschappij, doch het is duidelijk dat de fabriek voorkeurs recht kan doen gelden. Eerst was er de overname van Tubantor, dat een simpel, goedkoop en effectief inspuit- systeem ontwikkelde. Toen kwam LPG-bedrijf Vialle, waarin Volvo Finance een meerderheidsaandeel wilde nemen. Tenslotte volgde on langs belangrijke samenwer king met Van Doorne's Transmissie, waar de Trans- matic automatische versnel lingsbak binnenkort toch echt in groten getale gemaakt gaat worden. Volvo Car zelf komt nu met een nieuwe variant op de 300-serie, die evolueerde van een mislukte DAF tot een aanhoudend goed verkoopba re auto. De 343 was zeven jaar geleden zijn tijd kennelijk te ver vooruit. Was de vorm met grote achterklep een klein „kontje" toen richtingwijzend, nu gaat de trend weer meer in de richting van het klassie ke sedanmodel met aparte kofferbak; dus maakte Volvo nu zo'n model. De nieuwe 340-360 sedan komt geheel naast de bekende hatchbacks en moet het programma voor al naar boven afronden. De eenvoudigste sedan is daarom al een 340 DL, terwijl het top model 360 GLE nog boven de vorig jaar uitgebrachte spor tieve GLT geplaatst moet worden. Ook dat is immers nu de trend: meer uitrusting. Voor de 300-serie zijn daarom nu centrale deurvergrende ling en elektrische raambe diening beschikbaar geko men. Overigens biedt de se dan alleen verkrijgbaar met vier portieren meer ruimte door een 12 cm grotere lengte, die zowel aan passa giersruimte als kofferbak ten goede kwam. Verder werd de daklijn verhoogd om meer hoofdruimte te krijgen, nooit een van de sterkste punten in het 3-5 deurs model. Zuiniger Het nieuws van Volvo Car be perkt zich niet tot alleen maar dat nieuwe model. Ook tech nisch zit men in Helmond niet stil. Alle modellen hebben voortaan, een écht computer gestuurde ontsteking, terwijl men voor de 1400-motoren te vens de thermostatisch gere gelde elektrische ventilateur ontdekte. Alle modellen heb ben ook een verlaagde vering, waarmee de stroomlijn ge diend is. In de voorportieren is het vaste ruitje weggelaten en hebben de luxueuzere mo dellen nu een van binnenuit verstelbare buitenspiegel. Met deze en nog een aantal andere verfijningen zorgde Volvo dat de 340-360 minder onderhoud nodig heeft en zo'n vijf tot acht procent gemiddeld zuini ger werd. De vorig jaar uitgebrachte Volvo-360 GLT.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16