s Amerika mag druk uitoefenen, maar mag ons niet dwingen te plaatsen" Korting ambtenaren valt mee en tegen - 5 Staatssecretaris i Van Houwelingen Sribreekt stilzwijgen 4! ït"SIJTHOFF PERS wJNENLAND £cidóc6omafit ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 PAGINA 7 IPSE, HET ZIJN ÏIUJKE EN" eger "P t v l'Jk gPe'l dr niet uitblijven. Zoals j' baretier, die in ieder pima met nieuwe grap- im en faam probeert te lijkt ook het kleurrijke geheel van demago- trekjes gespeende :amerlid Marcel van j kortdurend uit te zijn op ten van opmerkelijke \en, waarvan hij weet it dat ze bij het publiek hangen. En laten we wezen, Van Dam (te- trdig ook werkzaam als ^commentator bij de is daar een meester in. uilen zich nog herinne- e hij vorig jaar novem- plannen van het kabi- bbers hekelde met de che woorden „Zo komt linter door de winter". algemene beschouwin- de Kamer de afgelo- nAek over de rijksbegro- br 1984 hield, luidde de PJie verwachting aan het Binnenhof dat Van Dam wel weer met een nieuwe act de aandacht zou opeisen. Dat ge beurde dan ook, maar het ef fect van zijn optreden viel an ders uit dan menigeen (hijzelf incluis) had vermoed. Voor de genen die deze act niet op tele visie hebben gezien, laten we de gebeurtenissen nog even de revue passeren. Het draaide allemaal om de zogeheten „echte minima": de mensen die van één mini mum-inkomen een huishou den moeten voeren. De laatste jaren krijgen deze mensen in december een eenmalige uit kering. Dat is een extraatje ter compensatie van het verlies aan koopkracht, omdat de ont vangers van minimumlonen en -uitkeringen ook elk jaar moeten inleveren. Volgens Van Dam houdt het kabinet die mensen echter voor de gek door te suggereren dat ze er, als gevolg van die jaarlijkse eenmalige uitkering, nooit op achteruit gaan. Hij stapte naar de interruptiemicrofoon en legde Lubbers het volgende verhaal voor: FLIPSE 2 „Stel, u hebt een tuinman. Flipse heet hij. Die krijgt van u honderd gulden in de maand. Op een gegeven mo ment zegt u: „Flipse, het zijn moeilijke tijden, we doen er een tientje af. 'Maar je hebt het zo moeilijk, je krijgt daarom een eenmalige uitkering". En Flipse zegt: „Dank u wel mijn heer, dat is prachtig". Het vol gend jaar zegt u opnieuw: „Flipse, de tijden blijven moei lijk, we doen er weer een tien tje af, maar je krijgt weer een eenmalige uitkering". Flipse komt thuis, geeft het loonzakje aan zijn vrouw, en die zegt: „Flipse, je hebt weer een tien tje minder volgens mij". „Nee", zegt Flipse, „want ik heb weer een eenmalige uitke ring gehad". „Nee", zegt zij, ,je hebt een tientje minder. Vol gens mij heb je je laten ehbelubberen Wie er ook lachte (en dat wa ren er heel wat), Lubbers in elk geval niet. Zijn gezicht verstrakte zienderogen en bleek van woede antwoordde hij, dat het kabinet ook nooit heeft bewéérd, dat de echte minima er geen cent op ach teruit gaan. Het kabinet reali seert zich, zo zei hij, dat ze per saldo elk jaar wel degelijk iets inleveren, maar daar wil het kabinet nu juist iets tegen gaan doen. „De heer Van Dam probeert de suggestie te wek ken dat de regering de zaak aan het bedonderen is", beet Lubbers. „Ik acht dit volstrekt onaanvaardbaar. En als hij, hoe geestig hii het ook vindt, een woordspeling invoegt dan acht ik dat, ook als oud-colle ga, onder de maat!" Vanuit de CDA- en VVD-banken klonk applaus ter ondersteuning van de premier, maar Van Dam liet zich daardoor geenszins van de wijs brengen en rea geerde direct met de woorden: We zullen eens kijken hoe de mensen thuis klappen!". Lub bers weer (fel van toon): „Het geeft geen pas, hier zo'n act op te voeren!". Van Dam (de on schuld spelend): „Ik voer hier geen act op!". Lubbers: „Ja wel!". En zo krakeelden de beide heren nog even door. Even later, toen na een in greep van Den Uyl (die duide lijk wat verlegen was met de situatie) de rust weer enigszins in het debat was teruggekeerd, deed CDA-fractieleider De Vries nog een poging, het nieuwe werkwoord „belubbe ren" te vervangen door „van- dammen", maar dit maakte aanzienlijk minder indruk. Ondanks het ongelukkige op treden van Marcel van Dam zijn de algemene beschouwin gen uiteindelijk tóch de be schouwingen van Flipse en van het belubberen geworden. WINSEMIUS In het kabinet heeft het CDA acht ministers en de VVD zes. HoewelLangzamerhand zijn er redenen genoeg daar aan te twijfelen. Weet u nog, dat CDA-minister Ruding (Fi nanciën) al sinds het aantre den van het kabinet zo'n grote populariteit bij de VVD geniet, dat men hem in liberale kring beschouwt als „de zevende VVD-bewindsmanSterker nog: weet u, dat in VVD-kring onlangs werd gezegd dat de CDA'er Van den Broek (Bui tenlandse Zakendoor zijn po litieke opstelling eigenlijk ook als VVD-minister moet wor den aangemerkt? Welnu, dit alles zou betekenen, dat de VVD acht ministers in het ka binet heeft en het CDA nog maar zes. CDA-fractieleider De Vries vond het tijdens de algemene beschouwingen dan ook hoog tijd, dat ziin partij eens een tegenzet deed. Hij prees VVD-minister Winsemi- us (Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieube heer) uitbundig voor zijn be leid en voegde daaraan toe: „In mijn fractie gaan zelfs stemmen op, om minister Win- semius tot negende CD A-mi- nister te bevorderen". De liberale voorman Ed Nij- pels reageerde direct. Wij moeten de zaak nu even tel len", sprak hij. „In het verle den hadden wij al de heer Ru- ding en daarna hebben we de heer Van den Broek erbij op geteld. Bovendien overwegen wij CDA-minister Brinkman in het spel te betrekken. De verhouding zal dus toch in het nadeel van de heer De Vries uitvallen". SMYTEGELD SGP- vertegen woordiger Van Rossum deed het kabinet deze week een opmerkelijke sug gestie aan de hand om de aan gekondigde acties van ambte naren en andere morrende volksdelen te beteugelen. Het betrof hier een plan dat al eer der met succes was toegepast, namelijk vroeg in de achttien de eeuw. We laten hier letter lijk volgen wat Van Rossum zei: „In 1702 zag de vroedschap van Middelburg zich in bewo gen dagen genoodzaakt de be lastingdruk te verzwaren en nóg enige impopulaire maatre gelen te treffen. Er ontstond een ernstige toestand in de stad, met rellen en aantijgin gen tegen het wettig gezag. De vroedschap kon niet buiten de aangekondigde regeling, maar zag toch met enige vrees naar de opstandige beweging in en kele bevolkingslagen „In die omstandigheden pleeg de men overleg met de god vruchtige predikant Sm y te- geld, die destijds Middelburg diende en men riep zijn hulp in. Hij hield 's zondags een boetepreek waarin hij de over heid ernstig waarschuwde om rechtvaardig te handelen, zichzelf niet te bevoordelen en de lasten rechtvaardig te ver delen. Het kerkvolk genoot van de predikatie. Maar dan, na de slotzang was en is het nog gebruikelijk dat de ze gen des Heren over de ge meente werd uitgesproken. Tot grote ontsteltenis van de schare sprak nu Smytegeld: „Hoe zou ik een volk dat tegen zijn wettige overheid weder- spannig is de zegen kunnen geven?". Hij daalde zonder de zegen uit te spreken van de kansel. Er ging een schok door de gemeente. Zij voelde wat er wrong en smeekte hem alsnog de zegen uit te spreken. Hij voldeed hieraan, maar de weerstand en de wrevel tegen de wettige overheid was goed deels gebroken Een aardig verhaal. Maar ook Van Rossum zal hebben beseft dat het inschakelen van ker kelijke autoriteiten tegen een groeiend onbehagen onder de bevolking over de maatrege len van de overheid heden ten dage niet meer hetzelfde effect zou hebben als destijds. DICK VAN RIETSCHOTEN jn.j 70. i neten HP'er, 3S-tans de ra\ aanvc [ouwelingen in 1981 >A-fractie verliet, is om hem heen ge in. Dat mag verwon- heten, want deze die samen de Boer de loy- aanvoerde tijdens ibinet-Van Agt-Wie- t al die tijd al op een «antiate boeiende post. Sllaatsecretaris van De- (eerst belast met en iiieeJszaken nu met eizdieel) is hij direct be en bij het vormge- an het kernwapen- }45j van de regering. jte rond zijn persoon ioelbewust te zijn nage- „Ja, ik zit hier al zo'n ilf jaar en probeer zo ...ïogelijk m'n mond te m£'. Hij legt uit dat mi- ~e Ruiter met zijn beide retarissen (de andere "Der Hoekzema) heeft iken geen harde uit te doen, zolang de De- gota niet is gepubliceerd, Van Houwelingen £oec* even wat afstand geipn van zijn imago. „Ik de dissidident, dat liet meer werkt". Daar- Vneent hij dat een stuk epei Defensienota niet ge- kan worden „als je ie v(ughoudend bent", keli r mien van die terughou- ',en!id is een publiek ge- VatgP het Binnenhof. Er is t erdeeldheid in de coali- -I7«r de nucleaire taken krijgsmacht. Het CDA aantal kerntaken fors 'ingen, terwijl de VVD US.igenlijk niets van moet want. Alleen als ook ons De tuisraketten plaatst, wil- dv^'jliberalen wel enige re- accepteren. Maar die iketten vormen nu juist jen uitermate moeilijk - Foor het CDA. Vele Jt-democraten willen :Z6pens liever niet ge- ■^zien in ons land. jarige Jan van Houwe- is eén van hen, zo zal blijken. En over dit aken gaat het gesprek m. We zitten in zijn ka- i het ministerie, Plein 4 Haag. Het is een mooi vertrek, met donkerei- imbrizering. Maar de jeretaris vindt het wat >er; hij steekt een sche- ip aan en gaat vervol- j dicht mogelijk bij het 'ïtten, één been bunge- 'er de leuning van een eren fauteuil. Inie h bent u eigenlijk toe- Gn tot dit naar rechts uende kabinet? politicus en wil als zo- danig bezig zijn. Opnieuw een coalitie van CDA en PvdA was uitgesloten en het heeft geen enkele zin iets te willen wat niet meer kan. Er was geen ander kabinet mogelijk dan dit. Voeg daarbij dat ik primair lid ben van het CDA; vanuit die positie wil ik een bijdrage te leveren aan de po litiek". „Natuurlijk zou dat ook ge kund hebben. Toen de partij mij opnieuw kandideerde als staatssecertaris, waren er voor mij nogal wat argumenten om „ja" te zeggen. Voor de conti nuïteit op het - departement was het belangrijk, de uitda ging van dë nieuwe portefeuil le (materieel), maar ook het feit dat juist in deze periode de hele discussie rond de vredes- en veligheidsproblematiek heel indringend zal zijn. Bo vendien brokkelde de positie van de loyalisten af. Ook los van wat er met De Boer en met mij zou gebeuren, zou die afbrokkeling er gekomen zijn. Je kunt niet eindeloos een be paalde situatie handhaven". Maar het is toch algemeen be kend dat Lubbers u en De Ruiter op Defensie wilde heb ben om de linkervleugel van de CDA-fractie koest te kun nen houden? „Ik weet niet of dat wel zo'n bewuste tactische manoeuvre is geweest". U heeft toch een afwijkend standpunt wat betreft de kruisraketten? „Ja, maar dat is ten opzichte van het programma van het CDA. Altnans, ik had het zelf in een brief aan het partijbe stuur als een gravamen (voor behoud) ingediend. Maar de partij vond dat mijn standpunt binnen de grenzen van het Verkiezingsprogramma viel. Ikzelf had dat anders aange voeld". Spanning In welk opzicht anders? „Er zit natuurlijk in het CDA- program een zekere spanning. Enerzijds wordt er gezegd dat we de kernwapens moeten te rugdringen, maar anderzijds bestaat ook de mogelijkheid dat het aantal kernwapens wordt vermeerderd. Ik vond dat die spannning te fors was, vandaar dat ik met mijn eigen standpunt in moeilijkheden kwam. Het partijbestuur was echter een andere mening toe gedaan. Welnu, ik heb daar kennis van genomen en bij alle betrokkenen, de voorzitter van de partij, de fractievoor zitter en de minister-president, is mijn standpunt bekend. Dus ik vind dat ik hier volstrekt legitiem kan functioneren". Wat houdt uw standpunt ten aanzien van de kruisraketten nu precies in? „Laat ik zeggen dat mijn standpunt inhoudt dat we naar minder kernwapens moeten en niet naar meer. Voor mij betekent dat dat ik in welke verantwoordelijkheid dan ook daarnaar moet streven. En streven is voor mij niet alleen een mooi verhaal houden, maar ook daadwerkelijk in spanningen leveren. Vervol gens zit ik nu hier om een De fensienota te maken, met De Ruiter en Hoekzema. Dus kan ik nu geen concreet standpunt meer op tafel leggen, want ik kan me niet meer losmaken van de functie die ik heb" Dat blijft wel erg vaag. „Nog een keer dan. Ik probeer hier te verwezenlijken wat er in het CDA-program staat. Daar zijn we mee bezig en dat is geen eenvoudig proces. Dat is in volle gang. We hebben daar de eerste spanningen van meegemaakt, toen enkele maanden geleden de overwe gingen ten aanzien van de nu cleaire taken van onze krijgs macht ten behoeve van de NAVO op papier zijn gezet. En het is duidelijk dat er spannin gen zijn over INF (kruisraket ten). En er zullen nog wel meer spanningen komen bin nen de coalitie. Wel, dat proces is nog niet afgerond. Dat komt wel medio volgend jaar voor een deel al in decem ber naar buiten". Nu even heel concreet. Zult u ooit bereid zijn de komst van kruisraketten voor uw verant woordelijkheid te nemen? „Ik wens nu geen standpunt in te nemen. Het onderhande lingsproces is nog niet afge rond. Hoe je er zelf ook over denkt, de onderhandelingen in Genève zijn geweldig belang rijk. Ik kan me vinden in de stelling dat je er alles aan moet doen om daardoor plaatsing te voorkomen. Bovendien is een Nederlandse plaatsing slechts een onderdeel van het totale NAVO-dubbelbesluit". Verlies En als „Genève" mislukt? „Dat is dan verlies voor ieder een. De beslissing in Neder land zal in zo'n situatie niet eenvoudig zijn. Hoewel er geen automatisme mag zijn, zal de druk groot zijn nu daad werkelijk tot gehele of gedeel telijke plaatsing over te gaan. Ik schaar me niet achter dege nen, die nu al menen te weten hoe het dan te nemen besluit zal moeten uitvallen". Premier Lubbers zegt dat de nucleaire paragraaf van de Defensienota pas in de zomer iMELS nxiSTT.Her iseaJfiSk \<j£2JCHT. rtWCETOéLHjc /AN, CE \N\J HWT 1&LCDEQy van volgend jaar komt. In de cember zal het kabinet vol staan met het publiceren van „overwegingen „Ik waag me maar niet aan verdergaande voorspellingen". Maar daarmee bied je de oppo sitie toch kansen voor open doel! Wat te doen, als er een motie komt over de afstoting van nucleaire taken of het niet plaatsen van kruisraketten? De regering kan leden van de CDA-fractie dan niet „bin den", omdat zij zelf nog geen standpunt heeft. „Het is altijd onjuist bang te zijn voor uitspraken van het parlement. Bovendien, ook vandaag kan het parlement uitspraken doen over alle nu cleaire taken. Het is waar dat tijdens het debat over de De fensienota volgend jaar deze zaken zeker indringend aan de orde zullen komen. Zo'n debat kan juist een belangrijke bij drage leveren voor de besluit vorming later. Ik ben er overi gens niet zo bang voor dat het parlement de regering niet zal wilen volgen bij een beleid dat ook (in de tijd) rekening wil houden met en zorgvuldig overleg binnen het bondge nootschap". Nog dit jaar Is het gezien alle problemen in de coalitie reëel te verwachten dat de Defensienota nog dit jaar verschijnt? De VVD wil en verwacht dat het een paar maanden later zal worden, zo dat er ook voornemens over de nucleaire taken in kunnen staan. „Nee, de Defensienota moet nog dit jaar naar de Kamer. De komende maanden zullen er enkele belangrijke beslissin gen genomen moeten worden. De aanschaf van Patriot (nieuw conventioneel luchtaf- weersysteem), de vervolgbe- stelling F-16-vliegtuigen en de belangrijke opdrachten aan de werven van RDM en De Schelde. Het is bijzonder be langrijk ook voor de Ka mer deze beslissingen te kunnen nemen in samenhang met de totaliteit van de defen sieplanning. Het gaat hierbij immers om miljarden guldens. Hoe politiek gevoelig de nucle aire besluitvorming ook is, er zijn gewoon heel praktische én bestuurlijke argumenten tegen een verder uitstel". Eigen baas? In hoeverre is Nederland ei genlijk waar het de Defensie betreft eigen baas? Heeft Ame rika door middel van de NAVO niet een ontzettend dikke vinger in onze pap? Vol- (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Bij het overheidspersoneel is gro te verwarring ontstaan door de opmerking van CDA-fractieleider De Vries sprekende over de 3,5 pet korting op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers dat „de klap veel minder dra matisch is dan velen den ken". Volgens De Vries gaan de net to-salarissen van ambtenaren met een inkomen vanaf het minimumloon tot ongeveer 70.000 gulden maximaal vijf tien gulden per maand naar beneden. Op vele plaatsen is men na die mededeling van de CDA'er aan het rekenen gesla gen omdat erdoor de indruk ontstond dat het overheidsper soneel eigenlijk vanwege een luttel bedrag tot de maatschap pij ontwrichtende acties zou willen overgaan. Uit het rekenwerk, zoals het werd verricht dobr de christe lijke ambtenarenorganisatie CFO blijkt, dat De Vries naar de letter gelijk heeft maar niet het gehele beeld heeft ge schetst. De CFO erkent, dat op 1 januari na de korting van 3,5 pet op het nominale salaris het netto-minimumsalaris van ambtenaren ten opzichte van thans met vijftien gulden te ruggaat. Voor modaal is dit vijf gulden, voor tweemaal modaal blijft het netto-salaris gelijk en viermaal modaal moet rekening houden met een netto-verlaging van tach tig gulden per maand. In het bedrijfsleven gaat het mini mumloon vijf gulden per maand netto achteruit, modaal echter krijgt vijftig gulden meer, twee- en viermaal mo daal krijgen negentig gulden meer in de hand. Het gaat hier om voorlopige berekeningen omdat de verlaging van de so ciale premies nog niet exact vaststaat. De CFO wijst erop, dat in deze berekening en ook in die van De Vries rekening is gehouden met verlaging van de sociale premies, die ook doorwerkt in de ambtelijke sa larissen, en met wijziging van de belastingtabellen. De effec ten van deze maatregelen, die dus ook gelden voor werkne mers in het bedrijfsleven, zijn bedoeld om de koopkracht zo veel mogelijk op peil te hou den, mede in verband met bij voorbeeld de verhoging van de btw-tarieven, de aardgasprij- zen en de huren, aldus de bond. Daarom zou bijvoor beeld een ambtenaar met een bruto-salaris van 2477 gulden per maand, die nu 1958 gulden netto ontvangt, in het nieuwe jaar eigenlijk 2017 gulden net to moeten ontvangen, een kleine zestig gulden meer dus. In werkelijkheid krijgt hij na 1 januari echter netto bijna drie rijksdaalders minder uit betaald. Het negatieve effect van de 3,5 pet korting zal der halve voor deze ambtenaar iets meer dan 67 gulden per maand netto zijn. „Het verhaal van de heer De Vries moet dus naar het land van de fabelen worden verwe zen. Dat is een eenzijdige, on juiste voorlichting, waarbij on juiste effecten worden gesug- g^erd", aldus de CFO. gens sommigen hebben we ei genlijk geen barst te vertellen. „Je hebt natuurlijk geen in vloed in de NAVO. als je je mond houdt. Natuurlijk houdt ons lidmaatschap in dat er be perkingen zijn. Een puur na tionale opstelling kan niet. Maar dat betekent niet dat we geen eigen inbreng zouden mogen hebben. Sommigen doen het voorkomen of Neder land een ondeugend jongetje zou zijn, als het opkomt voor zijn eigen ideeën. Zolang Ne derland zijn verantwoordelijk heid, ook op nucleair terrein, niet uit de weg gaat, is er geen sprake van verlies aan in vloed". Maar de Amerikanen bedrei gen ons toch openlijk met het ontnemen van invloed, in het geval we de raketten niet wil len plaatsen? „Ik vind het logisch dat ze in dit stadium druk uitoefenen, maximale druk. Maar ik zou het een heel slechte zaak vin den als wij door een onaan vaardbare druk tot plaatsing gedwongen zouden worden. Als dat gebeurt, zal dat per saldo slecht zijn voor het bondgenootschap. Daardoor zal de kloof tussen Amerika en de andere leden alleen nog maar groter worden". Maar de Amerikanen zeggen: jullie Europeanen wilden die raketten toch zo graag. Dan moet je ze ook willen plaatsen. „Ik heb dat verhaal vaker ge hoord, uitspraken die natuur lijk onjuist zijn. De politieke discussie over INF is een ge volg van een militair operatio nele analyse en vorstellen, waarbij zowel de Amerikaanse als de Europese landen betro- ken zijn. Men kan hooguit zeg gen dat de politieke besluit vorming vaak te weinig initië rend is. Technologische ont wikkelingen mogen nimmer de ontwikkeling op dit gebied gaan beheersen". Past u met uw denkbeelden ei genlijk wel in dit kabinet en op dit departement? Sommi gen zien u als een soort vijfde kolonne. „Als lid van het parlement heb ik het regeerakkoord on derschreven. Zo gauw ik het gevoel krijg dat ik hier opposi tie zit te voeren tegen het ka binetsbeleid, dan is er iets mis. In zo'n positie wil ik niet ko men. Ik werk graag mee aan het vormgeven aan een goede defensie, zolang ik dat met mijn eigen over overeenstemming gen". RIK IN T HOUT ADVERTENTIE Met uw krant naar de Wintersport Aanbieding II Elke vrijdagavond vanaf 23 december 1983 vertrekt de luxe touringcar (met bar, video en toilet) voor een 10-DAAGSE REIS NAAR KOLSASS- 8ERG (1250 m) in Oostenrijk. Het verblljfshotel Jëgerhof is gelegen op plm. 3 km. afstand van Kolsass en heeft een eigen gezellige discotheek. Het Is vlak bij de skipistes voor de beginnende alpineskiër gelegen. Bovendien vertrekt elke morgen vanaf het hotel een bus naar de 2344 m. hoge Keiler- tl stoeltjes en sleeplift tot_2000 m. en de mogelijkheid tot Er is voor de deelnemers een aantrekkelijk ski-pakket beschikbaar be staande uit 5 dagen skiles (4 uur per dag). 6 dagen skihuur (Incl. schoenen en stokken) alsmede 6 dagen gebruik van skiliften Kolsassberg en Keller- joch. De prijs bedraagt ƒ235.- en het moet bij boeking worden besteld en voldaan. De pendelbus rijdt dit seizoen door naar het fraaie STUBAITAL tussen In nsbruck en Brenner, alwaar een uitstekend skigebied op de Schlickeralm en op 2100 m. hoogte het bekende Schlicker skicircuit bereikbaar is. Het verblijf aldaar is naar keuze in het luxe hotel SERLES met een prachtig res taurant, een hallenbad, fitness-ruimte, sauna en solarium. 200 meter van het centrum van MIEDERS, of in het nieuw gebouwde luxe hotel ATZINGER te FULPMESS, voorzien van een sauna. Belde hotels hebben een lift. Dit i skigebied heeft zeer brede en veilige skipistes en biedt praktisch 100% sneeuwzekerheid tot april. De diverse plaatsen In het Stubaltal zijn met een gratis skibus met elkaar verbonden en rijdt naar het skicentrum Schllck te Fulpmess (1000 - 2300 m.). 9/16 mrt.'84 380.- 500.- 495.- Jagerhof 480.- Serles (m.u.v. 24/2) Atzinger 625.- Gecombineerde reisverzekering Incl. wintersportrisico ƒ40.- per persoon 5 - poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom f 6.- po- liskosten. POSTBUS 10050 l a-GR^vr TEL. 070-190882

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7