Ook bij mislukking Genève geen noodzaak raketten te plaatsen SHOW 201 21 22 HALLEN jOCCASKMi FNV: Praten over 3,5 of niet praten Appels BON elgische ilitie Seelt 0AVO- ïheimen STAATSSECRETARIS VAN HOUWELINGEN: NEIGMUim Heer Molly terug naar Wassenaar Politie Santiago schiet drie studenten dood Uitgave Westerpers, behorende tot Si)thoif Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244 Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm. kleintjes i 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 161,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0,80. Zaterdag 15 oktober 1983, 75e jaargang no. 22707 Toenemende bewolking en te gen de avond regen. Tempera tuur rond 16 graden. Krachti ge zuidelijke wind en aan de kust stormachtig. Morgen da ling van temperatuur. Zon op: 07.03; onder: 17.47; hoog water Schev.: 09.48 en 22.16; laag w.: 04.21 en 17.17. Ned. I 20.28 uur gasten bij Ivo Niehe. 22.55 uur komiek Dave Allen. Ned. II 21.55 uur liedjes uit „De Jordaan" van Nooy en 23.15 uur nachtfilm „Drie da gen van de Condor" Morgen Ned. II om 12.00 uur „Het Capitool" over sekten en op Ned. I om 21.00 uur speel film „Jamaica Inn". HAAG Het iet heeft giste- lesloten ing. M. mm* Jruijne (VVD) koningin te dragen als Jger van mr. ygj Geertsema, ^^nissaris van de igin in Gel id. Zijn benoe- gaat 16 no- er in, ruim weken na de oenering van tsema. ütilni M. de Bruijne, de nieuwe commissa ris van de koningin in Gelderland. Voor drie miljoen aan valse dollars in beslag genomen ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft gisteren valse Amerikaanse dollar biljetten met een gezamenlijke waarde van circa drie miljoen gulden in beslag ge nomen. Het gaat om biljetten van honderd dollar. Daarbij zijn drie arrestaties ver richt. De vervalsingen zijn van goede kwaliteit, maar de helft van de biljetten is ongenummerd, aldus een woordvoerder van de poitie. De gearresteerden zijn de 48-jarige P.W.D. en de 42-jarige H. van der H., beiden uit Amsterdam en de 39-ja- rige A.J.M.H. uit Rotterdam. Ze worden verdacht van handel in dan wel uitgeven van valse dollarbiljetten. De politie sluit verdere arrestaties in deze zaak niet uit. Scheiding na drie cadeau 's in 29 jaar LONDEN Na 29 jaar huwelijk was voor de 52- jarige Mary Allen uit Londen de maat vol. In al die tijd had ze van haar man slechts een aardap pelschilmachine, een haardroger en de verlovings ring van zijn eerste vrouw gehad. Daarom wilde ze van hem scheiden en de rechter gaf haar daar in gisteren groot gelijk. Haar man Derk, een 69- jarige tandarts, was het er niet meer eens. „Aan gezien ik de rekeningen betaalde, vond ik dat ik mocht vertellen wat er gebeurde en bovendien had ik veel meer ervaring", zei hij. Volgens de rechter ging de man nooit met zijn vrouw en zes kinderen op vakantie, liet hij hun huis van twin tig kamers verpauperen en praatte hij zelden met zijn vrouw. Volgens mij is het gezin een schip, ot een firma, of een leger", aldus Derk Allen. „Er moet een kapitein zijn of een algemeen-directeur. Ik zag mijzelf als de kapitein PCB's vrij na explosie ROTTERDAM In het computercentrum van het Rotterdamse warenhuis Termeulen is gisteren als ge volg van een explosie door verhitting van een conden sator een hoeveelheid van de zeer giftige vloeistof PCB (polychloorbifenylen) vrijgekomen. De explosie vond gistermorgen plaats maar de bevoegde autoriteiten zijn pas in de middag op de hoogte gesteld, nadat een aantal werknemers last van huidirritatie kreeg PCB's zijn zeer giftig en behoren tot de groep van kan kerverwekkende stoffen. Het industrieel gebruik van deze stoffen wordt sterk teruggedrongen en is in een aantal geindustrialiseerde landen inmiddels al verbo den. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie zijn in de loop van vrijdagmiddag vijftien mensen voor onderzoek overgebracht naar het toxicologisch instituut in Utrecht. Een aantal van deze mensen is in contact geweest met de PCB's. Nadat geen sporen van de giftige stof in het bloed zijn aangetroffen, zijn de vijftien naar huis gestuurd. Iruijne was vanaf '74 ge teerde in de provincie ht, waar hij zich vooral hield met economische i, werkgelegenheid en urlijke problemen. Al '56 zat hij in provinciale van Utrecht. Hij is lid iet VVD-hoofdbestuur. ruijne (51 jaar) wordt be- ivvd als een „wat vorme- man, die de opmerkelijke van zijn voorganger mist in bestuurlijke capacitei- ïiet onderdoet". Hij stu- ie weg- en waterbouw te hts in Rotterdam en be- Kijn loopbaan bij het Alge- i Verbond Bouwbedrijf, joofd van de afdeling op- ngen. De Bruijne bekleed- ie functie tot '74. Daar- l was hij van '62 tot '74 lid tie Amersfoortse gemeen- [d, waarvan acht jaar als [evoorzitter. ISSEL De Belgische tie heeft gisteren zes man- in staat van beschuldiging fld wegens het stelen van j-4me NAVO-documenten Sjet hoofdkwartier van het /Vhe leger in Evere, een %jente in het noorden van «el. Drie van hen zijn be- ^jmilitair en de andere drie ^kopstukken van enkele ~it rechtse groeperingen. ■4 van hen zaten al in ^trrest wegens een dubbele jvan die rechtse organisa- 4Qydie zich de Westland New noemt, zou volgens de MaJie optreden als een privé le en in het geheim mili- Joefeningen houden in de tnnen. De bedoeling daar- SE,s weerstandsgroepen te ren tegen mogelijke Sov- filtratie. Daarom en om- ït vermoeden bestaat dat erst rechtse groeperingen igié een veel grotere aan hebben dan tot dusver jed werd, zal er een af- and. erlijk onderzoek verricht' >nen|en naar die organisaties, ër was al gebleken dat er Icten zijn geweest tussen Westland New Post en de Zheidsdienst, de Belgische ^2 Justitie vraagt zich nu af ^Hiet dan mogelijk is dat de ^^enaren van de veilig- dienst niets hebben afge- i.-h van het stelen van NA- |ocumenten, waarmee de (se groepen zouden willen dat iedereen binnen bondgenootschap kan in- iren. Vel tegelijkertijd arres- le de politie in Noorwegen lf journalisten van het |e tijdschrift Ikkevold om- te defensiegeheimen heb- jgepubliceerd. Ze zouden r meer hebben geschre- waar een Amerikaanse heluisterpost op Noors bijfgebied gevestigd is. Als lurnalisten schuldig wor- £f|>evonden, kunnen de ge lteerden tot maximaal tien c rl\ gevangenisstraf worden irdeeld. iname schendt asenrechten gerote schaal .^kMARTBO De com- voor de mensenrechten de Organisatie van Ame- Plhse Staten (OAS) heeft P|l)ewind in Suriname in rapport ervan beschuldigd ëchten van de mens op schaal te schenden. Vol- 9 beW de onafhankelijke com port^ staat het vast dat voor in bande Surinamers direct P2 ndirect verantwoordelijk |1 voor de terechtstelling II de 15 landgenoten in de- l! >er vorig jaar. De omgeko- H ïn zijn volgens de com- V le voor hun dood boven- w zwaar gemarteld. takse premier van Grena- :idi laurice Bishop, die vooral ind werd door zijn banden ihet bewind van Bouterse gezet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook als de onderhandelingen in Genève over de middel- lange-afstandswapens mislukken, is er geen noodzaak dat in ons land kruisraketten ge plaatst worden. Dit zegt staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) in een vraaggesprek met deze krant. Het is voor het eerst sinds Van Hou welingen toetrad tot het kabinet-Lubbers, dat hij een interview geeft over de problematiek van de kernbewapening. Volgens de CDA-bewinds- man zal er, hoewel het re geerakkoord wat dit betreft geen automatisme bevat, bij mislukking van de gesprek ken tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie „de druk groot zijn daadwerke lijk tot gehele of gedeeltelij ke plaatsing over te gaan". De VVD heeft één- en an dermaal gezegd dat ook Ne derland in dat geval kruisra ketten moet plaatsen. Van Houwelingen daarentegen zegt: „Ik schaar me niet ach ter degenen, die nu menen te weten hoe het dan te ne men besluit zal uitvallen". De staatssecretaris vertelt voorts dat zijn standpunt ten aanzien van de plaatsing van kruisraketten afwijkt van het CDA-programma. Wat hij precies nastreeft, wil hij niet zeggen. „Laat ik zeggen dat mijn standpunt inhoudt dat we naar minder kernwa pens moeten en niet naar meer". Hij voegt daaraan toe dat hij ook als bewindsman van defensie dat probeert te verwezenlijken. Het CDA- program stuit bij hem op be zwaren, omdat het „de mo gelijkheid openlaat dat het aantal kernwapens wordt vermeerderd". Van Houwelingen doelt met deze opmerkingen op een brief die hij begin 1981 schreef aan het partijbestuur van het CDA. Daarin ver klaarde hij onoverkomelijke bezwaren te hebben tegen „kwantitatieve en kwalita tieve" uitbreiding van het aantal Nederlandse kernta ken. „Kwalitatief" betekent dat hij ook niet akkoord kan gaan met het afstoten van verouderde kernwapens in ruil voor moderne, zoals de kruisraketten. Het bestuur meende dat deze stellingname toch wel paste in het kader van het CDA- program, zo blijkt uit een brief aan Van Houwelingen, die daar zelf verbaasd over was. „Welnu, ik heb daar kennis van genomen en bij alle betrokkenen, de voorzit ter van de partij, de fractie- vooizitter en de minister president is mijn standpunt bekend. Dus ik vind dat ik hier volstrekt legitiem kan functioneren", aldus de staatssecretaris. Deze opmerking moet ook gezien worden in het licht van het feit dat volgens vele VVD'ers deze bewindsman eigenlijk het kabinetsbeleid tegenwerkt. Van Houwelin gen zelf ontkent dat met klem. „Zo gauw ik het ge voel krijg dat ik hier opposi tie zit te voeren tegen het kabinetsbeleid, is er iets mis. In zo'n positie wil ik niet ko men". Pagina 7; Staatssecretaris Van Houwelingen ver breekt stilzwijgen: „Ame rika mag druk uitoefenen, maar mag ons niet dwin gen te plaatsen". Koningin Beatrix geeft Haagse Schilderswijk weer hart De familie Houweling uit de Haagse Schilderswijk kan sinds gisteren trots zeggen dat koningin Beatrix op visite is geweest. Want tijdens de be zichtiging van het nieuwbouw project Oranjeplein in Den Haag nam de vorstin in het ge zelschap van wethouder Dui- vesteijn ook een kijkje in de woning van dit gezin. Even te voren had zij in de sporthal met het plaatsen van een hart vormig deel in een imposante luchtfoto van de Schilderswijk de eerste fase van de stads vernieuwing in deze karakteris tieke Haagse wijk afgerond. Met deze openingshandeling gaf de Koningin de Schilders wijk bij wijze van spreken weer het hart terug. Foto: MILAN KONVALINKA ADVERTENTIE 17.00-22.00 uur 1700 22.00 uur 10.00-17.00 uur OKT (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM De vakcen trale FNV zal dinsdag de ver gadering van het Kabinet met de werkgevers en de vakbe weging onmiddellijk verlaten als zou blijken wat gevreesd wordt dat over de 3,5 pro cent bezuinigingsoperatie van het Kabinet niet te praten valt. De FNV-vertegenwoordi- ging zal hierover aan het be gin van de vergadering met een opheldering vragen. De federatieraad stelde gister middag vast, dat het Kabinet, gesteund door de regeringspar tijen, tijdens het jongste Ka merdebat over de rijksbegro ting heeft vastgehouden aan eigen uitgangspunten. Het al dus vastgestelde regeringsbe leid staat haaks op de FNV- ideeën, aldus de raad, die de voorgenomen kortingen van 3,5 procent op uitkeringen en salarissen van ambtenaren en trendsvolgers blijft afwijzen. De federatieraad heeft giste ren ook unaniem zijn voorne men uitgesproken om onder de leden verzet te mobiliseren tegen het regeringsbeleid als dat volgens het huidige plan wordt uitgevoerd. Een woordvoerder van de ambtenarenbond CFO liet gis teren weten dat de stiptheid sacties die het loketpersoneel van postkantoren houden, worden voortgezet. Hij voor spelde dat het vandaag op de postkantoren die open zijn wel eens erg druk zou kunnen worden. Ook de Vervoersbond FNV kondigde vanaf aanstaande maandag acties aan in het streekvervoer. „Alles is moge lijk, van korte werkonderbre kingen tot stakingen van een of meer dagen", aldus de woordvoerder. De acties zijn mede bedoeld om het overleg van aanstaande dinsdag onder druk te zetten. In de nacht van zondag op maandag vergaderen chauf feurs van de VAD-vestigingen in Almere en Lelystad van Centraal Nederland over ac ties. In die regio's zijn maan dag al acties te verwachten. In de nacht van maandag op dinsdag zijn er actievergade ringen bij de Enhabo in de Zaanstreek en bij West-Neder land in Ridderkerk (Zuid-Hol- land). CNV zet aanval op CDA voort HILVERSUM CNV-voor- zitter Van der Meulen heeft gisteren zijn harde aanval op het CDA voortgezet. Bij KRO's Brandpunt verweet hij fractie leider De Vries geen enkel oog te hebben voor de standpunten van het aan het CDA verwan te CNV. Van der Meulen ver weet het CDA een „overaccen tuering van financiële aspec ten" en te weinig oog te heb ben voor principiële zaken als gelijkwaardigheid en offers naar draagkracht. Hij viel er bovendien over, dat het CDA stelselmatig alle CNV-voor- stellen heeft genegeerd. „Ik betwijfel of u wel kunt zeggen wat het voorstel van het CNV wierp de CNV-voorzitter 2je Vries voor de voeten. Op 28 oktober maakt hij plaats voor zijn opvolger ing. M. de Bruijne en wordt hij in het provinciehuis in Arnhem uitgewuifd als Commissaris van de Koningin in Gelder land: mr. Willem Jacob Geertsema, die vanwege zijn ge zonde eetlust reeds op jeugdige leeftijd „Molly" werd ge noemd en sindsdien door iedereen met deze koosnaam wordt aangesproken. Het betekent voor hem tevens een af scheid van het landgoed Middachten in De Steeg, waar hij zijn laatste dagen als commissaris vult met ontvangsten, waarop vrienden en politieke hoogvliegers gelaafd worden met spijs en drank. Het in 1355 gebouwde kasteel is zo langzamerhand dank zij de Geertsema's nationaal bezit geworden, want voor alle te goeder naam en faam bekend staande Nederlanders stond de deur altijd wagenwijd open. Je kon er zelfs voor je hu- weliiksdiner terecht. Alleen al dit jaar trok Middachten 25.000 bezoekers, die grotendeels door mevrouw Geertsema zelf werden rondgeleid. Op de voorpagina van onze bijlage Finale een interview van Leo Thuring met de man, die burgemeester was in Warffum en Wassenaar, minister van binnenlandse zaken in het kabinet-Biesheuvel en die nu een tienjarige ambts periode als Commissaris van de Koningin afsluit. Als toe komstige woonplaats koos hij het hem vertrouwde Wasse naar. VERDER IN FINALE: Kinderster Heintje loopt zanger Hein Simons nog altijd voor de voeten. Asterix is van iedereen. Gesprek met de geestelij ke vader Albert Uderzo. Voor 150 gulden nippen aan een cognacje van rond 1800. Oud-scheidsrechter Willem Beltman (67) is nog steeds een bluffer. Knetemann weer op de fiets dank zij „horlogemakers". Nederland heeft zich massaal bekeerd tot het volle fiet- sevangelie. Elpee vol vocale pareltjes: het goud van een jonge keel. Visrubriek: sofdagen met vissen. SANTIAGO Drie jonge studenten zijn gisteren in Santiago omgekomen toen de politie het vuur opende op betogers die brandende barricaden opwierpen. Volgens de militaire politie zouden onbekenden, die vanuit een rijdende auto schoten, de schuldigen zijn. Maar verscheidene radiostations citeerden oog getuigen, die vertelden dat de jongeren door politiemensen in uniform waren gedood. Bij drie dagen durende betogingen tegen het bewind van Pino chet zijn nu in totaal zes doden en zeker tien gewonden geval len. Ruim 250 demonstranten werden gearresteerd. Manuel Al- meyda, broer van een voormalige minister van buitenlandse za ken onder de vermoorde president Allende, zei dat de acties zul len voortduren totdat de democratie in Chili is hersteld. Hij kon digde een massabijeenkomst aan op 27 oktober en zinspeelde ook op een nationale staking begin november. Er wordt van alles gedaan om ons „nationale snoepgoed", de appel, aan de man te brengen. Zelfs wil men nu iedere Nederlander de bestaande appelrassen uit het hoofd laten leren. Bij de groenteman is van half oktober ai het nieuwe appelmemospel (Appelduo) verkrijgbaar om de appeleters, het woordje memo zegt het al, daarbij een handje te helpen. Bij de groenteman ligt ook de Leidse Courant, u krijgt het wellicht zelfs grabs mee, maar dan niet het exemplaar van vandaag. Dat ligt bij een boekhandel of kiosk. Of, als het nog beter is, bij u in de brievenbus. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel mjblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag «§*£eidoc (Bou/urnt i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1