dank zij horlogemakers weer op fiets donck en Van Damme, eeuwig dankbaar voor blijven. Ze brachten me in Gent binnen met multifrag mental breuken in mijn rechter arm en -hand en in m'n rechter been. M'n scheenbeen lag in zes stukken. Verbrijzeld dus. Drie pe zen in m'n rechterpols waren finaal doorgesneden, éen zenuw lag dwars doormidden. De Kneet was volledig overgeleverd aan de medi sche wetenschap. Aan die Ver- donck en die Van Damme. Horlo gemakers zijn het. Met allerlei ge niale micro-chirurgische ingreepjes hebben ze alles weer aan elkaar kunnen lijmen. Op Moederdag, dat is dacht ik de tweede zondag in mei, zat ik alweer op de fiets. Op die van m'n schoonmoeder in Krommenie. Ik reed nog geen vijf kilometer in het uur, maar je moet toch ergens beginnen, nietwaar? Thuis, hier in Huijbergen, ben ik daarna op de hometrainer verder gegaan. Half juni heb ik de race fiets gepakt. Samen met m'n zoon tje de vijfjarige Marnix maakte ik ritjes van vijf, zes kilo meter. Daarna heb ik de zaak ver der uitgebouwd. Vaak fietste ik met m'n blote bovenlijf door Bra bants dreven. Rustig-aan nog, maar heerlijk man, dat gevoel om weer in alle vrijheid liters, zuurstof te kunnen opzuigen. En met een lek ker, verkoelend windje om je don der. Ik was zo bruin als een neger en niet alleen m'n armpjes en m'n beentjes, zoals bij iedere wielren ner, maar m'n hele korpus. Ik heb veel met Ad van Peer getraind. Die was herstellende van een heup breuk. De lamme hielp de blinde. Nu train ik veel met Hans Voge laar, KNWU-docent op de cursus van ploegleider. Die lessen ben ik ook gaan volgen. Je weet het maar nooit „Drie ochtenden in de week rij ik naar Bergen op Zoom. Naar de re validatie. Veel spierversterkende oefeningen met gewichten. Voor m'n hand en voor m'n been. Dat handje baart me nog de meeste zorg. Je moet niet vergeten, dat die doorgesneden zenuw ruim drie centimeter korter geworden is. Door veel oefenen groeit dat lang zaam weer aan. Ik ben inmiddels zelf een halve medicus geworden. Ik weet nu dat het menselijk li chaam het beste computertje is, dat ze ooit hebben uitgevonden. Werkt er een bepaald onderdeeltje niet, dan wordt die taak haast automa tisch overgenomen door een ander onderdeeltje. Fantastisch toch. Als therapie moet ik ook veel tennis sen. Doe ik met Greet, m'n vrouw. Beiden zijn we beslist niet voor die sport in de wieg gelegd. Wij zijn al lebei geboren ballenrapers. En la chen Hoewel de Kneet nog niet in het peloton meefietst, meeleven doet hij zeker. Vooral nu het vaderland se prof wereldje in rep en roer is door het afbrokkelen van de sterk ste ploeg, die er ooit op dat gebied bestaan heeft, die van Peter Post. Aan den lijve heeft ook Knete- mann moeten ondervinden, dat die mooie Raleigh-zomer, waarin tien jaar vrijwel onafgebroken het zon zaterdag 15 oktober 1983 imam» een wondertje geweest. Ra'l'l ik Onze Lieve Heer en die 12, Mjelgische professors, Ver- Knetemann ligt zwaar gewond op de weg nadat hij in botsing is geko men met een geparkeerd staande auto. JEN maanden 24 maart pa zijn val in „Dwars door ïanOS de frontale confrontatie Bt slordig geparkeerd staande rantiejde straten van Ettikhoven, rting ogenschijnlijk met Gerrie Urk ann niets meer aan de 898 lechts de nog moeizaam te RotM motoriek van een paar I500. aan zijn rechterhand roept ivr., Herinneringen op aan onze 54S4.amenspraak. Begin april op INS, v negenhonderd-en-zoveel ire 'piiAcademisch Ziekenhuis in naafDaar maakte hij, onder- len. lioor twee broeders en hui- n pijn en machteloosheid, Vi reeks operaties toen zijn 9. Tfankele schreden. De mar- .van Kromme Lindert. Wie Zegd zou hebben, dat die- lLF chamelijk en geestelijk vol- "knakte topsporter mogelijk "P nber alweer zijn rentree in alen, daagsecircus zou gaan vie- 7x7-, g« onder die emotionele om- I, 12, leden hoogstwaarschijnlijk ïout, k versleten. En toch zit de aiui^ebruind en blakend van cm; dfouwen, nu zelf die overi- g aarzelend geformuleerde S te ontvouwen. Met een zo- Jtekend eenjarig contract irijS Belgische ploeg van Fons 19 ■iel Frank Hoste en Jostein n op zak en zijn 33e ver- in maart in het ver- meeste mensen denken, echt zo hoog niet is. Mijn verdiensten en ook die van de andere Raleigh-ren- ners lagen in de successen. Op basis daarvan gingen de startgelden in de criteria omhoog, kwam er prij zengeld binnen. Dat maakte de zaak financieel natuurlijk zeer aan trekkelijk. Maar die extra's heb ik dus moeten missen. Zolang ik geen wedstrijden rij, ontvang ik dat zie kengeld. Het is eigenlijk net als bij de voetballers. Je mag wel trainen, maar zodra je weer arbeidsgeschikt bent, dus op het wedstrijdniveau kunt terugkeren waar je eigenlijk thuis hoort, dan is het met die uit kering gebeurd. Particulier kun je je wel tegen eventuele derving van die andere inkomsten verzekeren, maar die premie ligt zo verschrik kelijk hoog dat vrijwel geen renner er aan begint. Maar nogmaals, je zult mij niet horen klagen. On danks alle tegenslag heb ik de afge lopen maanden weer veel bijge leerd. Ik heb een zee van tijd gehad om over bepaalde dingen na te denken. Ben het wielrennen gaan relativeren, omdat ik er van de buitenkant tegenaan keek. Je raakt, als je dagelijks in het peloton zit, bedrijfsblind. Telkens maar weer het verstand op nul en de blik op oneindig. Zo rap mogelijk naar die witte streep toe. Toen ik in het ziekenhuis lag, dacht ik: als ik eerst die knie maar weer kan buigen, dan kan ik misschien weer lopen. Toen ik die knie kon buigen werd het accent al verlegd naar mis schien weer fietsen en nu ik weer fiets, denk ik alweer aan wedstrij den. Dat lijkt op ongezond fanatis me, maar dat is het niet. Ik denk dat iedereen, die in mijn situatie had verkeerd, op zijn terrein der zelfde wensen zou hebben gehad. Maar naast dat fietsen is er voor mij oneindig veel meer in deze we reld te vinden. Zijn er andere din gen, waardevolle zaken, gekomen. Ik heb veel gelezen, veel nagedacht en durf zelfs te veronderstellen, dat die breuk met Post door dat naden ken is ontstaan. Had ik het seizoen normaal afgewerkt, och, dan zou ik denk ik van die reclame-affaire geen halszaak gemaakt hebben. Dan was ik gebleven. Dat denken heeft me echter geleerd, dat in deze kwestie het principiële gelijk aan mijn kant lag. En dus wogen dit keer die principes zwaarder dan de zekerheid, die ik in feite hij Post had. Want je moet als 32-jarige en van een ernstige val herstellende wielrenner maar afwachten of er naast Post nog andere ploegleiders interesse in je hebben. Ik heb dat risico bewust genomen omdat ik vond, dat ik het recht aan mijn kant had. Uiteindelijk is ook die nieuwe ploeg er gekomen en al we ten we allemaal dat er nooit meer zo'n geel-rode formatie op de weg zal komen als die van Post, m'n ambities als coureur zijn er beslist niet kleiner op geworden". Gewoon een mens den veel tijd voor vrouw en kinde ren, Elise en Marnix, gehad. Een ongekend stukje familieleven voor een beroepswielrenner, die in Eu ropa van hot naar her reist. „Aan vankelijk was dat helemaal niet zo leuk. Toen ik uit het ziekenhuis weer thuis kwam, was de belang stelling zo verschrikkelijk groot, dat ik wel bij de telefoon kon blij ven zitten. Aan de ene kant is zo'n ervaring, dat ontzettend grote me deleven, heerlijk, maar van enige privacy was geen sprake meer. Heb ik maar een geheim nummer geno men. Keerde de rust in ons gezin netje terüg. En dat was inderdaad een geweldig iets. Ik ben van huis uit beslist geen uitgaanstype dus ik was als wielrenner thuis, wanneer ik thuis kon zijn, maar natuurlijk nooit hele dagen, hele weken. Daar heb ik echt van genoten. Een ge heel andere ervaring daarbij was, dat de mensen zo snel vergeten. Vandaag ben je beroemd, morgen ben je zielig en overmorgen kent niemand je meer. Dus in feite ben je echt niet beroemd, of echt zielig. Je bent gewoon een mens, die z'n best doet. Maar niets meer of min der dan welke andere mens ook. Jouw talenten liggen toevallig tus sen die startstreep en de meet, een ander heeft weer andere gaven. Die kun je naar eigen vermogen zo hoog mogelijk proberen te ontwik kelen. Dat geeft voldoening. Dat geeft je zelfrespect. Maar er hoeft maar één kiezelsteentje verkeerd te liggen en het is gebeurd met de koopman. Zo simpel ligt dat Als dokter Opstal straks tijdens mijn keuring ontdekt, dat ik m'n con tract niet mag nakomen, ben ik het gewoon niet langer waard wielren ner te zijn. Dan'kan ik in elk geval terugblikken op een heleboel ver schrikkelijk fijne jaren, die nie mand me ooit zal kunnen afnemen. Maar dan gaat ook voor mij het le ven gewoon door. Het zal mis schien even wennen zijn, maar ik ben niet te groot om bij wijze van spreken m'n vak als straatmaker weer op te nemen. Alleen weet ik nu al, dat als ik niet meer mag fiet sen, ik ook ongeschikt ben om de hele dag op m'n knieën te zitten. Dus zal het dan iets anders moeten worden. Slager bij m'n schoonva der in Krommenie bijvoorbeeld. Ik heb net als Lubberding een stelletje Franse vleeskoeien in de wei bij Purmerend lopen. Blonde d'Aqui- taines ja. Ik had er negen, maar nu hebben er vier gekalfd dus de sta pel breidt zich al aardig uit. Mocht het ooit zo ver komen, dan zal ik me er nuchter bij neerlegen. Ik zal mezelf, zoals zoveel vroegere top sporters, nooit zielig vinden. Voor hetzelfde geld had ik nu in een rol stoel gezeten en was ik er nooit meer uitgekomen. Die rijkdom, dat dit niet gebeurd is, zal ik me altijd voor ogen houden. Wat de toe komst ook zal brengen. Maar, zo lang Onze Lieve Heer het mij ver gunt om als beroepsrenner m'n brood te verdienen, zolang zal ik met volledige inzet en overtuiging aan die gunst gehoor blijven ge ven". KEES JAGERS kenn "oÏJeRGEN De iratie. tevoren heeft hij voor Hdelfst weer op de baan ge- Nw In de volstrekte anoni- reg ^van het verlaten Rot- 17-ease Sportpaleis draaide 1 uurtje lang temidden n peloton driftige ama- (zijn rondjes over het nverll ovaal. Gerrie Knete- Grooiis er niet ontevreden 13-0 1.21.0 lëkoig redelijk ja. M'n angst om ruin tn was niet groter dan vroe- S de angst van iedere wiel- de gebruikelijke basis- k kreeg de beentjes al aar- ENZl. Beter in elk geval dan de eertien dagen op de weg. niks. Maar zo'n terugval cordct je onder normale om- d.wieden ook. Train je je suf srdelen klassieker, geloof je zo'n aai" ijd te kunnen winnen, blok- ,e,s je zuigerstangen. Wie het voorhet zeggen. Is het mis- ^en gebrek aan geestelijke ®er^Je. Mogelijk door al die za- ___rompslomp met Peter Post 0006lf°ch zou ik liegen als ik nu jiet weer helemaal crescen- e f0,^e Kneet gaat. Ik ben rede- jpieinreden. Er zit in elk geval lie in m'n herstel. En, ik ir vertrouwen in mezelf". netje scheen, definitief voorbij is. Profeteerde Post al in maart, on middellijk na dat bijna fatale onge luk in België, dat er ook het ko mende seizoen zonder meer een plaatsje voor de Kneet zou worden ingeruimd, een conflict over privé- inkomsten uit reclame-activiteiten leidde een maand geleden onver wacht tot een niet meer te lijmen breuk. Toch is Knetemann niet echt kwaad op zijn vroegere baas, die hij overigens straks in de zes daagse 'als actief wielrenner weer tegen het lijf hoopt te lopen. Eigen boezem „Het is, als je het nuchter bekijkt, een heel rare zaak. Raas vertrekt met de halve ploeg naar een nieu we baas, ik ga voor een Belgisch merk rijden en Post moet om Win nen weer een heel nieuwe ploeg opbouwen met Anderson en een paar Belgen. Analyseer je die hele toestand, dan is er eigenlijk nie mand beter van geworden. Ja, een enkeling misschien financieel, al zal het nieuwe seizoen dat pas kun nen uitwijzen. Maar sportief ge sproken Het is net als met het Ajax van Cruijff, Keizer en Swart. Een wereldploeg, maar toen de sterren vertrokken moesten ze ook in de Meer weer op nul beginnen. Zo ligt het ook in deze kwestie. Compleet met alle verwijten over en weer. Een groot ochtendblad heeft mij vorige week opgevoerd als een van de felste tegenstanders van Post. Natuurlijk heb ik mijn bezwaren tegen Peter. Kijk, het is nu eenmaal een menselijke eigen schap dat je in een dergelijk con flict partij gaat trekken, maar je mag daarbij de nuances niet hele maal over het hoofd zien. De ren ners zijn net zo schuldig aan die verwijdering met Post als Post zelf. Misschien nog wel meer. Wij heb ben, met uitzondering van Aad van de Hoek, onze bekkies nooit open getrokken in het laatste jaar. Ja, en als Post geen informatie meer van z'n renners krijgt, is het begin van het einde al daar. Het wordt tijd dat wij, de renners dus, ook de hand eens in eigen boezem steken. Met alle kritiek die ik op Post heb is dat ook m'n verhaal voor dat be wuste ochtendblad geweest. Maar daar trekken ze de zaken uit hun verband. Waarom? Omdat het ze kennelijk zo beter uit kwam. Ik kan daar natuurlijk verschrikkelijk kwaad om worden, maar wat schiet ik er mee op? Niks. Ik moet als wielrenner met allerlei soorten journalisten leven. Objectief is er geen één. Dat kan ook niet, maar tussen objectiviteit en bewuste sub jectiviteit ligt wel een wereld van verschil. Niettemin denk ik, dat al die renners, ook ik, straks nog wel eens met weemoed aan de tijd bij Post zullen terugdenken. Want hoe je het ook wendt of keert, die nooit meer te overtreffen reeks nationale en internationale successen was er zonder Post nooit gekomen. Nu al wordt er gespeculeerd, dat de ver trokken renners enerzijds en de Post-ploeg anderzijds elkaar vol gend seizoen in de wielen zullen gaan rijden. Elkaar het succes niet gunnen. Ik geloof daar geen barst van. Wij zijn allemaal echte be roepsmensen, wij willen geld ver dienen en dat kan alleen als er ge wonnen wordt. Als er successen komen. Misschien is de kameraad schap tussen sommige professionals niet optimaal, maar op de fiets zijn we wel collega's. Ik bedoel dit. Als Raas straks op het wiel van Ander son gaat rijden, of omgekeerd, dan winnen ze geen van tweeën. Nee, Nadenken „Je zult mij niet horen klagen, dat ik het afgelopen seizoen verschrik kelijk veel geld heb moeten inleve ren. Geen criteria, geen startgel den, geen prijzengeld. Dat heeft me echt tienduizenden guldens gekost, maar ik ben weer gezond en dat is me oneindig veel meer waard. Bo vendien ben ik met m'n neus op de waarheid gedrukt. Beter gaan be seffen in welke bevoorrechte posi tie ik als beroepsrenner verkeer. Bij Raleigh had ik een zogenaamd A- en B-contract. Dat eerste is een normale arbeidsovereenkomst en het tweede een publiciteitscontract, waardoor je eigenlijk een kleine zelfstandige bent. Op basis van dat A-contract ben ik sociaal verze kerd. Net als alle Nederlanders ontvang ik dus ziekengeld, maar uiteraard alleen over m'n basissala ris, dat, in tegenstelling tot wat de In een Gents ziekenhuis volgt een wekenlang durend verblijf, nadat chirurgen de vele kwetsuren van Knetemann weer gedurende vele operaties hebben behandeld. ik ben ervan overtuigd dat we met twee Nederlandse ploegen een zeer interessant seizoen tegemoet gaan. Het zal niet meer zo zijn als in de afgelopen jaren toen Raleigh vrij wel alles kon winnen wat er ge wonnen moest worden, niet meer zo geprogrammeerd dus, maar wel licht juist daardoor wel interessan ter". Knetemann geniet duidelijk van alle commotie in het vaderlandse wielerpeloton. Popelt als het ware om zich weer actief in de strijd te mengen. Met tien ritzeges in de Tour de France op zak wil hij er ook volgend jaar weer bij zijn om in zijn tiende Ronde van Frankrijk handig te profiteren van de onder linge rivaliteit tussen de nieuw ge vormde twee Nederlandse ploegen. En, er moet weer geld verdiend worden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19