De minstens zevenergernissen van veelgeplaagde Joop Riethoven en UIT Geduld. Ja SP Ceidóc Soiwa/nt Starwars niet stuk te krijgen Doldwaze Superman ;iDEN/REGIO £eidóc0otvumt VRIJDAG 14 OKTOBER 1983 PAGINA 5 "Tij lijkt een beetje aan- 1 klagen, op z'n royale LU>rzits bruinlederen gBnk Tijdens het ge- ^irek gaat hij nu en dan Sfs er bij liggen. Met •n kussen onder z'n voor het gemak. 1 J|e nee. Joop vindt 't ierj?1 allemaal meer even reerprissant in het leven. rd ij heeft er een nieuwe Wnïenslag bij. Joop Rie- )ven, de van vele ge- ikken en bekwaamhe- in voorziene sportorga- itor. Het is niet zozeer hij 61 is. Dat maakt ité'lkts uh- Geen enkel be er laar. Maar Riethoven ?rgk er thuis, in zijn prima ^gekalefaterde woning de Leidse Da Costa- tat, wat verslagen bij. lim vijf jaar terug, bij door hem geënta- rde Leidse start van Tour de France, liep de hersenbloeding op hem tot het randje icht. „Nog elke dag ik dankbaar, dat ik niets van overgehou- heb. Ik lag toen met anderen op een zaal- ze zijn alle vijf dood", ip Riethoven, eens ^e"jnnemer en uitvoerder fors schilderwerk, is ids die tijd afgekeurd bevindt zich nu in het der AAW dat kleine Ifstandigen in leven idt. „Daar wen je zegt Joop, „maar lert een paar weken t ik een nieuwe han- jj'sepP trotseren. Ik heb te Oker: 8,5 pet. in het ied. Dat is teveel. Die ocAjiker is weer een klap ir me'" •ndi ip Riethoven, die als een Idha veel zitruimte in be neemt, is veroordeeld tot ledige overgave aan twee iten. Hij woog vorige week e 119 kilo. daar moeten 40 trapai. Inmiddels is hij er 5 'ijt. Daar is een afslank- t voor. Maar een tweede inneemmaatregel. van- de suiker, heeft hem tot wanhoop gebracht: «arjeg worst, hup karbonaad- afli geen drUppel bier meer, it staan wat sterkers; alleen onwater, slappe thee. Twee er karnemelk in vijf dagen, •g hè? Ontbijt: één boter- immetje, een plakje kaas, 's tdtiddags twee boterhamme- ontè. velletje rookvlees, 's ?ji vpnds één aardappel van [a. ji paar gram of zoiets, een \sk6 vlees zonder vet. Het is dt (elopen met de toetjes legt ik ben een zoetekauw imspn fruit meer, potdome, n ije moet ik dat volhouden? e O weet het niet. Mijn maag aiiffat gewoon naar veel en lel meer. Ik heb vanmiddag pkem aan het korstje van bakken spek gezogen. Ik H beter een grote wedstrijd EEN LEIDSE J.R. DIE ALLE ELLENDEN DES LEVENS OP ZICH AF ZIET KOMEN; ORGANISEREND OF NIET organiseren dan een dieet volgen. Krimineel, wat erg! Volgend jaar zit een heel an dere J.R. te organiseren". Steeds ergernis Maar wat alles nog veel slim mer maakt is, dat Joop zich steeds meer ergert, aan alles en nog wat. „Als ik alles ge weten had van wat er ging volgen, was ik niet zo vroeg, in '79, weggegaan als voorzit ter van Swift", de Leidse ren- en toervereniging. Ik ben nu wel ere-voorzitter, maar het duurde een jaar voordat ik de notulen thuis kreeg. Die notulen vonden ze niet zo nodig, voor een ere voorzitter. Dat is ergernis voor me. Ik heb altijd hard voor Swift gewerkt, samen met Van Duivenbode. Ik er ger me aan veel dingen bij Swift. Als ik langer was aan gebleven, was het beter ge gaan. Als ik vroeger moest vergaderen, lag ik in bed door te organiseren, kon niet slapen. Daar werd ik dood moe van. al was het nog zo'n onbelangrijke vergadering. Maar je had tien. twaalf din gen om een toer rond te krij gen. Toen die notulen uitble ven, heb ik tegen het bestuur gezegd: ik kijk wel naar de teevee om te zien wanneer Swift weer vergadert. Als ik geen notulen krijg, kan ik ook niet weten hoe of wat". Nieuw brokje ergernis voor Riethoven: „De tóerafdeling van Swift was aangesloten bij de NRTU, de Nederlandse Ren- en Toer Unie, of zo. Nu is de KNWU een tijd terug ook begonnen met een tóer afdeling. Maar Swift blijft bij de NRTU. Een grote ergernis voor mij. Swift is groot ge worden in de KNWU: Zoete melk, Karstens. Bart Zoet, Van Amsterdam, ga maar door. Wij horen bij die KNWU thuis. Ergernis voor me, omdat Swift het verder vertikt. Ik heb van sponsors het aanbod gehad om een an dere vereniging.op te rich ten. Dat heb ik niet gedaan, omdat Swrft mijn hele verle den is; mijn hele familie komt bij Swift vandaan. Er gernis". Het is, alsof een exegeet mij het Boek der Openbaring uit legt. Ik heb ontzag voor Joops ontboezemingen, maar begrijp er nauwelijks een jota van. Als een niet toer- en Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - .12 22 44 op toestel 10. Joop Riethoven, tussen de ergernissen door, als J.R. poserend in de tuin, bij het „huisje van Hans en Grietje", met de door zijn vrouw Tobi gemodelleerde koppen als dakversiering. ren-ingewijde, moet u maar denken. Fietsen en fietsen zijn toch twee verschillende zaken, blijkbaar. De ergernis zakt wat weg, als Joop vertelt over de vier wedstrijden die hij dit jaar over verschillende parcoursen van de grond (of op de grond) heeft gekregen. „Een dameskoers, 5 Meilaan, Leiden (2500 gulden, met premies); een amateurkoers, avondzesdaagse op de Haar lemmerstraat (3000 gulden, en ik had 2200 gulden aan premies); de koers in Noord- wijk (24.000 gulden, plus pre mies, gangmakers erbij, alle maal); de profkoers in de Me- renwijk (15.500 gulden, met premies, en die bracht nog 4000 gulden op voor de gees telijk gehandicapte kinde ren). Al dat geld heb ik opge haald, via reclames en spon sors. Het kost vreselijk veel tijd, maar het is heerlijk werk. Het is mijn hobby". Riethoven komt even tot rust, in zijn verhaal. Je ziet de reeén en hazen opsprin gen. Eventueel met achter grondmuziek. „Ik ben een natuurmens geworden, in de loop der jaren. Wandelen door de bossen, langs het strand, musea bezoeken (o nee, dat is geen natuur, maar ik neem mijn buik er wel mee naar toe). Dat is mijn le ven; een kaartje leggen bij Aniba, eenmaal in de week een kaartavond hier thuis. Het is zowat het enige dat ik nog mag. Enfin, vorige week een gesprek gehad met de Tour-leiding, de Ronde van Frankrijk, weet je wel. Vol gend jaar nog de start in Frankrijk, maar in '85 is er de mogelijkheid van een start in Leiden. Hangt van de sponsoring af. De sponsor is al bekend, daar ben ik mee aan het onderhandelen. Het is een vereniging van bedrij ven. zal ik maar zeggen Maar die moet in '85 wel met de bedrijfsresultaten in de lift zitten, als ze willen sponso ren. Op het moment gaat het minder goed. '86 zal te laat voor Leiden zijn, want dan wil Levitan de Tour in Ame rika of Japan laten begin- Die Tour in Leiden blijft Joop Riethovens wensdroom, „Want ik heb die eerste start niet zelf meegemaakt, toen ik instortte. Een volgende keer kijk ik wel uit, dan weet ik wanneer „de gevaarlijke bocht" nadert. Dan hou ik me in. Een goede nachtrust, dat is het. Geen schadelijke risico's meer nemen Maar we kunnen van alles aan, in Leiden. Want de medewer king is enorm: André de Jong van de Groenoordhal- len. de stadhuismedewerkers, wethouder Dick Tesselaar, de politie, gemeentewerken. Ik durf het best weer op te pak ken; die jongens helpen me allemaal". Het spektakel van de Tourstart in Leiden kostte in '78 360.000. Voor '85 wordt gerekend op een dikke miljoen. Joops nieuwe verlangen is de Benelux Ronde op 20 augus tus e k. naar Leiden te halen. „De Ronde van België is net zo'n dood kindje als de Ron de van Nederland. Het wordt straks de opnieuw gefor meerde Benelux Ronde van negen dagen, met beroeps- renners. Ik heb Leiden als etappeplaats aangeboden. Moet nog bekeken worden, maar het is haalbaar; 35 mil le, nou die krijg ik wel bij een. Maar nu wat kalmer aan", vindt Joop. een beetje uitgeblust. Park van paaltjes De ergernis komt weer op. Het eigenwijze Swift ver schijnt bij Riethoven, ere burger van Leiden, opnieuw ten tonele: „Ze hebben in de vier jaar dat ik er weg ben nog geen wedstrijd georgani seerd. En de vereniging barst van de talentvolle junioren die niet aan de bak kunnen komen". Joop. als echte Lei- denaar, ergert zich ook aan de Leidse verkeerssituatie „Ik ben begaan met mijn stad. Ik kan weinig ergernis meer hebben, dat is niet goed. Met die paaltjes overal kun je geen kant meer uit. Bij de Kaiserstraat heb je een park van paaltjes. Ik zit veel in de stad, maar steeds kom ik in een fuik terecht. Erger nis; het zal een kwestie van ouder worden zijn, denk ik". Ergernis. Vijf jaar geleden werd op Roomburg, op de uitgelezen vuilnisbelt, een circuit uitgezocht „in de vorm van een kies. Maar de bewoners, omwonenden, wil den het anders, met een an dere finish. Het Swiftbestuur ging akkoord met de bewo ners, en het circuit werd een „schoen". Grote ergernis; geel en groen. Het gaat alle maal ten koste van de wiel rennerij. Zaligmakende in spraak. Ik heb weieens ge hoord, en goed onthouden: inspraak zonder uitspraak leidt tot inzicht zonder uit zicht. Met te veel inspraak gaat een bestuur, een vereni ging, een samenleving naar de.... nou ja, vul zelf dat woord maar in. Ook in de Ri vierenbuurt. Maar Swift zal ervoor boeten". Joop Riethoven is voor mij een andere Habakuk, die vandaag onheil, kommer en kwel profeteert. En het is Hoor Ton Pieters maar de vraag of de Heer. of andere heren, het met hem eens zijn. Joop laat zijn slim me ogen met meer zo vlug heen en weer, van links naar rechts schieten, als hij be toogt. Is hij niet meer de le perd die hij was!" Maar men taal is hij ongebroken. Het lijkt erop, dat zelfs genadelo ze diëten hem niet op de knieën krijgen. Vraag van mij: „Joop, heb je vijanden? Ik weet namelijk, dat ze je niet allemaal even erg mo gen". Joop geeft geen krimp: „Zeg de waarheid in de wie- lerwereld. en je krijgt vijan den. Ik heb slapeloze nachten gehad. Ik ben geen man van ja en amen. Ik ben strontei genwijs; anders dan de ande ren. Zo erg bijbels ben ik niet, maar de bijbel zegt er gens: „De bokken zullen zich onderscheiden van de scha pen". Wel, ik ben geen schaap; ik ben een bok. Ik heb geen karakter voor een ondergeschikte rol. Ik zoek zelf m'n vrinden wel uit, en God let op mijn vijanden. Als ik jou was, zou ik nu maar naar huis gaan. Nee hoor. kom nou: moet je er nog één? Om het af te leren? Ik heb weieens momenten, dat ik die fles zö aan m'n lippen zou willen zetten. Maar het lot heeft anders bepaald. Waar schijnlijk ben ik in eigenwijs heid overwonnen". hetark Hamill als Luke in de derde aflevering van „Starwars" wederom in moeilijk- teden. >0 1: The return of the li (a.l.) met Mark Hamill Carrie Fisher. Regie: Ri- p ird Marquand. icenf" George Lucas in 1977 weit zijn science-fiction fanta- •ziei -Starwars" op de markt Vam, had hij waarschijnlijk fet gedacht dat het succes zo itekkot zou zijn. Met The re- statn of the Jedi" is hij nu al steih zijn derde vervolg toe. doa regie heeft hij dit keer d ,siergelaten aan Richard gen*rquand. hijzelf trad op als onJlnarioschrijver en produ ct, ing eeli moeten we aan het woord jzefcenarioschriiver" niet te edüfei waarde hechten. Er zit reen de film nauwelijks ver- 'POjial, alleen maar spektakel. 1 ^t is dan ook een overrom- va'ïend kijkspel geworden 'er*fet kikkerachtige giganten ;peil een legertje teddyberen. het buitenwereldje we- É^ytje E.T doen verbleken ied^ ruimte-effecten, die Stan- laait ley Kubrick's klassieker „2001, a space Odessey" in de kou laten staan. Voor wie wil weten waar het over gaat het volgende. Luke Skywalker Mark Hamill, die er met Carrie Fisher. de dochter van Debbie Reynolds en Eddie Fisher voor hij zich in de netten van Liz Taylor liet strikken, een dik belegde boterham aan verdient komt terug om de grote slechterik in de ruimte te be strijden. Dan blijkt dat Dark Father zijn vader is en Lelia zijn zuster. Kansen dus te over voor Harrison Ford als kapitein Solo om nog voor een happy-ending te zorgen. De slechterik gaat dood evenals Dark Father. maar dat zegt in deze serie niets. w,ant ook Alec Guinness, die in deel één het loodje liet, verschijnt weer even ten to nele om Luke goedkeurend toe te knikken. We kunnen ons voorstellen, dat in het vierde deel, dat ongetwijfeld zal volgen, de beide heren weer een rol zullen spelen. De robots zijn er ook weer. zij worden met iedere afleve ring grappiger en krijgen meer karakter. Probeer geen verhaal in de film te vinden. Kijk naar de hoogstandjes van de afdeling speciale ef fecten, de make-up van de bijfiguren en je krijgt een spektakel voorgeschoteld, dat twintig jaar geleden nog niet voor mogelijk werd gehou den en alle Frankensteins en Dracula's tot amateuristisch gedoe degradeert. MILO T LUXOR: Superman III (a.l.) met Christopher Reeve en Richard Pryor. Regie: Ri chard Lester. Het is met de verfilming van de strip „Superman" net het zelfde als met de James Bond-films. Iedere aflevering wordt duurder en er wordt steeds naarstig gezocht naar niéuwe effecten. Aan de hu mor wordt ook meer aan dacht besteed en is in steeds grotere mate aanwezig. Het zijn twee series, die in te genstelling tot andere vervol gen met iedere aflevering verrassender en amusanter schijnen te worden. Wie „Superman III" gaat zien, moet wel op tijd komen, want na een solotje van Ri chard Pryor als eeuwige werkloze, geeft Beatles-regis seur Richard Lester onder de beigintitels een nummertje ouderwetse slapstick weg. dat er wezen mag. Vergeleken bij de loodzware inzet van „Superman I met een moeizaam kijkende va der" Marlon Brando is deel drie heek duidelijk op de grote grap" gericht. De van de vernietigde planeet Kryp ton geredde Superman, die als journalist Clark in de stad Metropolis een nogal ondui delijk bestaan leidt, krijgt ditmaal te maken met de grootindustrieel Robert Vaughn, die met zijn foeile lijke zuster de wereldmacht tracht te grijpen door middel van door computers bestuur de natuurrampen. Dit geeft het scenario de gelegenheid om een vermakelijke neve nintrige te introduceren met Richard Pryor als nietsnut, die een computer-tovenaar blijkt te zijn. Het duurt tot de pauze eer Superman en Pry or elkaar bij toeval ontmoe ten en ook later hebben zij opvallend weinig scènes sa men. Aardig detail is, dat Super man geconfronteerd met een stukje van zijn eigen planeet plotseling ondeugend wordt, de toren van Pisa weer over eind zet en een olietanker' lek stompt. De held wordt even anti-held, maar betert zijn leven als hij zijn grimmig kijkende „slechtere ik" heeft weten te vernietigen. „Superman III" is gewoon leuk om naar te kijken en de beste in de serie. MILO Christopher Reeve krijgt het in „Superman III weer voor zijn kiezen, ditmaal door middel van een super-computer. Echtpaar tilt sociale dienst voor 16 mille RIJNSBURG De rijkspolitie Rijnsburg heeft deze week een echtpaar uit die plaats aangehouden dat fraudeerde met uitke ringen. De 35-jarige man en zijn één jaar oudere vrouw lichtten de sociale dienst voor in totaal 16.000 gulden op. De man vertel de de GSD vorig jaar dat hij zijn vrouw had verlaten. Bij de sociale dienst in Leiden vroeg en kreeg hij een uitkering als al leenstaande. Uiteindelijk liep hij toch tegen de lamp omdat hij fewoon met ziin vrouw in Rijnsburg bleef samenwonen. Het rauderende echtpaar is na verhoor heengezonden. iliilliilllliiliiiiillilllliiliiilliliiiilllllllliliiiiiiilililiiilllliiiiiiiliililiiiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Geduld hebt u ncxiig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) 1 per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labynnth'-spel naar: Naam__ i Adres. Stuur deze boninopen envelop-geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. L

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5