TAFEL kerk wereld Kardinaal Willebrands geschokt door apartheid en haar gevolgen £cidóc l< IÏTÏÏ71 Praten over minderheidsprobleem belemmert strijd tegen racisme d0ENE NA REIS DOOR ZUID-AFRIKA KORTE METTEN Onzindelijk optreden DE TIJD E 'C E ACHTERGROND Ccidóe Courant DONDERDAG 13 OKTOBER 1983PA Beleidsgroep bisschoppen voor culturele minderheden De Nederlandse bisschoppen hebben zich voorgeno men. binnen afzienbare tijd aandacht te schenken aan de zorg voor culturele minderheden in ons land. Op hun deze week te Maarssen gehouden vergade ring hebben zij besloten een beleidsgroep te vormen, die opdracht krijgt het bisschoppelijke beleid in dit opzicht voor te bereiden. Er wordt onder meer ge dacht aan de publikatie van een bisschoppelijke ver klaring en aan stellingname van de r.-k. kerk in ge sprekken met de overheid. De bisschoppen hebben voorts enkele bezwaren be sproken, die de congregatie voor de clerus te Rome heeft gekoppeld aan een ontwerp-basisregeling voor pastorale werkers. De bisschop van Roermond was hierbij niet betrokken, omdat in dat bisdom het insti tuut „pastorale werker" niet is aanvaard. De overige bisschoppen zullen op enkele punten nadere voor stellen doen, die zij in Rome zullen toelichten. VIER JEZUÏETEN TOT PRIESTER GEWUD Mgr. R. J. Staverman, voorzitter van de Nederlandse Missieraad, zal zaterdag in de Pauluskerk in Amsterdam vier jezuïeten tot priester en één jezuïet tot diaken wijden. De priesterwijding zul len ontvangen: Joop van Banning (34), Ben de Bock (34), Peter Peelen (34) en Jan Stuyt (33). Tot diaken wordt gewijd Herman van Golde (29). Joop van Banning wordt belast met pastoraal werk in Amster dam en zal onderzoek blijven doen in de leer van de kerkva ders. Ben de Bock en Jan Stuyt worden volwassenenkatecheet in Amsterdam, met bijzondere aandacht voor bijbelse spirituali teit, meditatie en bezinning. Peter Peelen zal van 1 november af werkzaam zijn in de basispastoraal in Culemborg. Hij hoopt in de toekomst aalmoezenier te worden bij de Koninklijke Marine, waar hij eerder al stage heeft gelopen. Herman van Golde speci aliseert zich in Frankfurt in de leer van de kerk en het kerke lijk recht. Het is voor het eerst sinds jaren, dat er zo'n grote groep jezuïeten tegelijk de priesterwijding ontvangt. „Geacht kamerlid reageert moeizaam op vredesactie Uit een recent gehouden peiling blijkt, dat op dit moment ruim zes tig communiteiten van religieuzen deelnemen aan de vredesactie „Geacht Kamerlid". Deze actie houdt in, dat religieuzen proberen met parlementariërs in gesprek te komen over de (kern)wapenwed- loop. Zij willen daarbij vooral de religieuze en ethische motieven in de discussie over de toenemende bewapening betrekken. Ook de re latie tussen de bewapeningsproblematiek en de vraagstukken van de derde wereld wordt door hen duidelijk aan de orde gesteld. Uit de verzamelde gegevens blijkt, dat het contact met kamerleden niet altijd even gemakkelijk verloopt. Zij zijn niet erg scheutig met hun reacties en staan kennelijk niet te juichen om deze actie. Slechts een enkele groep van religieuzen is het tot nu toe gelukt tot een meer uitvoerige briefwisseling of tot een gesprek te komen. De deel nemende groepen zijn overigens niet van plan het bijltje erbij neer te leggen. „In de bisschoppenvergade ring van 10 en 11 oktober heb ik verslag gedaan van onze ervaringen. Daarbij trachtte ik vooral twee pun ten te verwoorden: de schok van ontzetting over een mensonterend systeem en de diepe bewondering voor de moed en de consequentheid deren zich verzet tegen deze structuur en tegen de gevolgen ervan". Dit schrijft kardinaal Willebrands in een brief aan mgr. Denis Hurley, tie. De kardinaal, mgr. dr. J. B. Niënhaus, hulpbisschop van Utrecht en de secretaris-ge neraal van de Nederlandse kerkprovincie, dr. H. van Munster, hebben van 20 tot 28 augustus op uitnodiging van de Zuidafrikaanse bis schoppen een reis gemaakt door Zuid-Afrika. Kardinaal Willebrands schrijft: „Apartheid is, zo deed u menlevingsmodel waarin miljoenen mensen vanwege hun ras en huidskleur uitge sloten worden van een be staan, dat menswaardig mag heten". Naar de kardinaal meldt, hebben hij en zijn reisgezelschap „de diepe ar moede en volstrekte afhan kelijkheid" gezien van zwar te en gekleurde mensen, „die in troosteloze, ongestructu reerde opeenstapelingen van hutten en huizen trachten hun zelfrespect te bewaren". De kardinaal brengt in her innering, dat aartsbisschop Hurley het Nederlandse ge zelschap het voorrecht heeft gegund „met een aantal van hen diepgaand te kunnen spreken". Met vreugde heb ben de reisgenoten ontdekt, dat de geest van de zwarten en gekleurden in Zuid-Afri ka niet is gebroken, „maar wel diep gekwetst door de systematische ontkenning van hun persoonlijkheid". Kardinaal Willebrands zegt met bewondering kennis te hebben genomen van de con sequente gedragslijn van mgr. Hurley om van de RK Kerk in Zuid-Afrika een „werkelijk geintegreerde ge loofsgemeenschap" te maken. Daarin kunnen dan allen „als broers en zussen in hetzelfde geloof optrekken", aldus kar dinaal Willebrands. Ook zal, aldus de kardinaal, die ge loofsgemeenschap kunnen opkomen voor de armen en verdrukten in het land. Tien jaar na het uitbrengen ervan, heeft de filmversie van de musical „Jezus Chris tus Superstar" Hongarije be reikt. Wie de film wil zien moet wel een hogere dan de normale toegangspijs voor de bioscoop betalen, omdat voor het invoeren van deze film niet de gebruikelijke over heidssubsidie is gegeven. Er wordt wel over de film ge schreven in de Hongaarse kranten, waarbij steeds wordt vermeld dat Jezus in de musical van Andrew Lloyd Webbers niet als God, maar als mens wordt voorge steld. Wel ging het partijblad Nepszabadsag zo ver te ver klaren, dat de bijbel, en daar mee de geschiedenis van Je- zus, tot het gemeenschappe lijk erfgoed van de mensheid behoort. In de voor de radio uitgesproken kritieken werd gewezen op de wereldwijd geconstateerde nieuwe be langstelling voor de bijbel. De „drugslijn" (010-767595) van het Interkerkelijk Be raad Verslaving Rotterdam bestaat deze maand een jaar. Gedurende die tijd hebben er 302 mensen gebeld. De erva ringen hebben geleid tot het besluit definitief door te gaan met de lijn, die alle dagen van de week, het hele jaar door, door vrijwiligers wordt bemand. De meeste bellers hadden problemen met de verslaving van anderen (fa milie en vrienden). In 17,6 procent van de gevallen bel den mensen die zelf proble men met een of andere vorm van verslaving hebben. Deze categorie nam in het laatste half jaar toe. Begin volgend jaar komt er ook in Lelystad een drugslijn, bestemd voor de bovenste helft van Neder land. ,,'t Spant" in Bussum drie groots opgezette informatieve avonden worden gegeven over be- en ontwapenings vraagstukken. Dr. H. de Lan ge zal op maandag 24 oktober spreken over „Hoe ontstaat het fenomeen der bewape ning; wat is de starter, wat de motor?". Generaal bd H. von Meyenfeldt spreekt op woensdag 9 november over „Wat is er aan bewapening voorhanden en hoe werkt een ontwapeningsconferen tie?" Op woensdag 23 novem ber behandelt oud-minister dr. B. Trip de „Parlementaire contróle en de rol van de pu blieke opinie". Staatssecretaris Brokx geeft op 11 november het startsein voor de bouw van 44 appar tementen voor één- en twee persoonshuishoudens in een voormalige r.-k. kerk in de binnenstad van Gorinchem. Het uiterlijk van de uit 1838 stammende kerk blijft onge wijzigd. De wooneenheden worden in vier lagen boven elkaar gegroepeerd rondom het schip van de kerk. Het midden van het gebouw blijft open tot het gewelfde dak en dient als binnenplein, dat ge kleurd licht ontvangt door de grote glas-in-lood partijen. Sommige appartementen zul len daar eveneens van profi teren. De uitvoering van het project kost ruim vier mil joen gulden. Protestanten VS tegen band met Heilige Stoel Vertegenwoordigers van en kele grote organisaties van protestanten in de Verenigde Staten, onder wie een lid van de Nationale Raad van Ker ken NCC, hebben zich ge keerd tegen het aanknopen van diplomatieke betrekkin gen tussen de Verenigde Sta ten en de Heilige Stoel. Naar hun opvatting heeft de Se naat de Amerikanen verrast met het intiatief die betrek kingen aan te gaan, omdat er geen hoorzittingen zijn ge houden. Dat zou bij de be handeling in het congres wel moeten gebeuren, aldus hun opvatting. Hun motivering luidt, dat de Heilige Stoel een kunstmati ge staat is en dat de scheiding tussen kerk en staat in de Verenigde Staten zulke bij zondere betrekkingen niet toelaat. Bovendien zou de po sitie van de Amerikaanse bis schoppen dan in een bijzon der licht komen te staan, on derworpen als zij zouden zijn aan het gezag van een bui tenlandse mogendheid. Herhaaldelijk legden de woordvoerders der protestan ten er bij de bijeenkomst in Washington de nadruk op, dat hun tegenweer niet wordt gevoed door anti-ka- tholicisme, maar door zorg om de vrijheid van gods dienst, het eerste amende ment op de Grondwet (schei ding tussen kerk en staat), de veelvormigheid van gods dienstige uitingen en de neu traliteit, die de overheid be hoort in acht te nemen ten opzichte van de V werd Duidelijke opstelling Dez De algemene beschouwingen in de Tweede Kam ^rdei vanavond worden afgerond, hebben tot nu toe weini ral dez< tiek vuurwerk te zien gegeven. Op alle hoofdpunten i jt weei beleid hebben de regeringsfracties zich rondom het k en oud Lubbers geschaard. Dat feit alleen al kan belangrijke ouden, gen hebben. In de komende weken en maanden zuln^eV( van protestacties worden gehouden. De organisaties d 'jn de demonstraties op touw zetten zal het duidelijk zijn, deren, d kans op succes geringer is nu de regering in de volk ie ter j genwoordiging een duidelijke en ruime steun heeft ge - voor de ondankbare maatregelen die op stapel staan. Tegen de gewoonte in stelde ook het CDA zich positief op tegenover alle hoofdlijnen van het kabinel de korting van 3,5 procent voor overheidspersoneel en ringstrekkers en een fors ombuigingsbeleid van maa elf miljard in het volgend jaar. Het is te hopen dat de van CDA en VVD met hun duidelijke opstelling ook samenleving duidelijkheid hebben geschapen. In het den vormde een aarzelende houding van een coalitie) nogal eens een uitnodiging tot acties. Tegenstanders nu geen hoop putten uit de aarzelende houding van e de steunpilaren van de zittende regering. Voor zijn ingrijpende en harde sociaal-economischi nen mag het kabinet-Lubbers nu dus hopen op maatschappelijke aanvaarding dan aanvankelijk ve mocht worden. Lubbers kon daardoor gisteren debat met grote overtuiging optreden, een overtuigi ook enig vertrouwen moet uitstralen. a HeT PvdA-kamerlid Van Dam, bekend van radio dacht gisteren in de Tweede Kamer opnieuw act te kunnen opvoeren, dit keer ten koste van premie bers. Tijdens de vorige algemene beschouwingen besto optreden uit het slaken van de kreet „zo komt Jan f door de winter". We mogen wel zeggen dat Van Dai keer in het geheel niet in is geslaagd een acceptabel* stelling te geven. Hij heeft hoog over zijn doel heen j ten en zichzelf tentoongesteld als een onbehoorlijk en delijk parlementariër. VAN Dam kwam met nhoudelijk overigens maar zeer demagogisch getoonzet verhaal over de eclfct, h< nima. Die krijgen de laatste jaren een uitkering oi Kon koopkrachtverlies voor het betrokken jaar te compei irdigt Gerekend over een termijn van meerdere jaren gf. gaandeweg toch achteruit, omdat die koopkracht altijd leerli: maar in het betrokken jaar wordt gecompenseerd, u den ling 1 die ;enhu ken stuc den, dag e hand digd z hen o B er ^jgezeg te verp testae r een lisanl lewei den b: de 1 overj tgeb gefer hu deel LUBBERS had in het kamerdebat juist zelf deze zwakte van de steun aan de echte toen Van Dam „tuinman Flipse" ten tonele voerde. H* een uitvoerig nummer, speciaal gericht op de aanwe: camera's. Van Dam moet het zelf zo leuk hebben ge1^ dat hij er volstrekt aan voorbij ging, dat wat hij Lubbeft weet even tevoren door de premier zelf al uit de doekedwon gedaan. Van Dam blijkt er in elk geval moeite mee tkproe ben het Haagse kamergebouw en de Hilversumse voldoende uit elkaar te houden. Zijn optreden was ho<; Daar behoorlijk. Het deed ons goed dat althans uiterlijk Déeen de politieke leider van Van Dam, enigszins verlegeijing-v met het optreden van zijn fractiegenoot. Gekookte vis in ketjapsaus met komkommersla en rijst pannekoekjes met kokos Voor twee personen hebt u no dig: nodig voor twee: 300 g ka beljauwfilet, zout, 1 lepel ci troensap, 1 ui, knoflook, sam bal, 1 lepel olie, 1,5 dl water, circa 2 lepels ketjap; uitje, knoflook, sambal, ke- mir, 1 lepel olie, 3 lepels azijn, komkommer, zout, peterselie; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 30 g bloem, 1 ei, zout, 1 dl melk, margarine 30 g ge malen kokos, 60 g bruine bas terdsuiker. Spoel de kabeljauwfilet af met koud water en verdeel hem in kleinere stukken. Strooi weinig zout over de vis en druppel er citroensap op. Fruit de zeer kleingesneden ui met de geper ste knoflook en iets sambal in de olie goudgeel. Voeg vervolgens het water toe met naar smaak ketjap. Laat het sausje aan de kook komen en leg er de vis in. Houd het sausje tegen de kook tot de vis gaar is, dat duurt on geveer vijf minuten. Schaaf de geschilde komkom mer in dunne plakjes. Fruit de kleingesneden ui, geperste knof look, iets sambal en de kleinge sneden kemirie goudgeel in de olie. Voeg azijn en zout toe. Laat het mengsel nog heel even ko ken en schenk het warm over de komkommer. Strooi er fijn geknipte peterselie over. Zeef de bloem, roer er zout en ei door en verdun dit mengsel met de melk. Laat een klontje mar garine lichtbruin worden in de koekepan, schep er zo veel be slag in dat de pan net volloopt en bak de dunne pannekoekjes aan één kant lichtbruin. Maak de kokos warm met de bruine basterdsuiker en leg van dit mengsel een volle lepel op ieder pannekoekje. Rol de pannekoek jes vervolgens op en presenteer JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De Groene Amsterdammer staat in het teken van een in terview met de beroemde Duitse schrijver Giinter Grass. „Jullie generatie is erg kleinzerig. Klaagt meteen. Die generatie heeft in 1968 een grote vlucht genomen. En daar praten ze nu over zoals mijn grootvader over de eerste wereldoorlog. Als ve teranen. En het heeft niet doorgewerkt. Het is een ge neratie die er politiek niet meer is. Ik denk dat de jonge generatie die nu de crisis meemaakt, tegen een zwaar dere belasting bestand zal zijn". Het blad wijdt twee diep gaande analyses aan het ver schijnsel Centrumpartij. „Ik zou zo ontzettend graag wil len, dat het besef doorbreekt, dat racisme niet kan worden bestreden als tegelijkertijd in woord en daad door de rege ring en de meerderheid van het parlement de gedachte wordt verbreid, dat wij een vreemdelingenvraagstuk kennen, en dat de minderhe den een probleem vormen". Elders wordt een alternatief aangereikt voor de ontwrich ting van de democratie die dreigt door de korting op de uitkeringen. „Een maat schappelijk compromis naar Japans model. Een gematigde ontwikkeling van de loon kosten. Een drastische ont wikkeling van de arbeidstijd verkorting. Het wegsnijden van dor hout in de collectie ve voorzieningen". De Haagse Post praat met Mient Jan Faber, die geen voorzitter mocht worden van het comité dat de vredesde monstratie van 29 oktober organiseert. „Er bestaat nogal wat venijn rond mijn per soon. Ik trek al die publieke aandacht, en dat mot niet. Er is bij andere groepen het ge- Günther Grass: „Ik denk dat de jonge generatie, die nu de crisis meemaak, tegen een zwaardere belasting bestand zal zijn". voel dat het IKV met de pu blieke discussie wegloopt, terwijl zij toch ook iets te vertellen hebben. Heel ge rechtvaardigd, maar als dat in zo'n vergadering op jou wordt afgewenteld, moet je twee keer hijgen". Elders een dubbel gesprek met kopstuk ken Nijpels en Wiegel van de VVD over de nieuwe stiil van hun partij. De eerste: „Ik ben een tegenstander van de oude cultuur van compromis sen, die stiekem in een ka mertje op het Catshuis wor den gewrocht. Die tijd wil ik niet terug. Ik ben voor open heid". Wiegel daarentegen: „Zo er één gevaar is dat deze coalitie bedreigt,, dan is dat het gevaar van de verhou dingen die onderhuids niet goed zijn. Je ziet h.et aan de uitspraken van CDA'ers als Weijers en Eversdijk. Dat is dan wel het tweede echelon, maar het zijn toch invloedrij ke mensen die de toon zetten. Je moet weten te geven en te nemen". Een reportage ook over buitenlanders op de Ne derlandse werkvloer. „Het is net als met homofielen. Als je een tijdje met ze werkt, merk je dat het ook normale men sen zijn". Het blad heeft een literatuurbijlage. voet bij stuk houden. CDA- Kamerlid Gerritse dreigt echter: „De ambtenaren moe ten zich realiseren dat er met eventuele acties geen cent meer op tafel komt. Ze rich ten met hun acties alleen schade aan". Een positief ge luid in het blad over de zoge naamde spijbelbus in Ensche de. „Het is al gebleken dat die spijbelbus het jeugd van dalisme vrij aanzienlijk heeft teruggedrongen". Elders een noodkreet over de zure re gen. „We staan voor een eco logisch Hiroshima". Voorts een interview met Hetty Heyting, de nieuwe ster bij het populaire NCRV-televi- sieprogramma Farce Majeu re. „Ik moet lachen als ik de aankomende Nederlandse Lucille Ball word genoemd. Ik vind haar te kluchtig. Ik houd meer van humor die di- rekt uit de realiteit voor komt. Zoals bij Koot en Bie". Een gesprek tenslotte met top-baggeraar Kraaijeveld- Van Hemert van de firma Bos Kalis. „Het ministerie van landbouw is internatio naal een zeer agressief, een rationeel ministerie. Dat zijn toch van huis uit, denk ik, boerenjongens die dat eens even doen. Want als je toch ziet wat Nederland over de wereld doet met die land bouw, dan neem je je petje In Vrij Nederland aandacht voor de slag om de menings vorming rond de kruisraket ten. „Wie zich onder onder zoekers naar defensievraag stukken waagt, bevindt zich al snel op een hachelijk ter rein, dat zich gemakkelijk voor de meest ingenieuze trucs leent. Die trucs worden verkeren, veranderen zo snel en de variatie is zo veel gro ter geworden, dat collectieve regelingen steeds verder van de werkelijkheid komen af te staan". Allerlei kinderen krijgen in het blad het woord Boer Koekoek: „Want voor wat je wegscheldt, krijg je al tijd iets ergers terug" niet alleen door de Atlanti sche Commissie toegepast, die worden door iedereen toegepast, ook door het IKV. Je kunt een gek laten zeggen wat je wilt". Ook een artikel over de Amsterdamse sekte die in het nieuws is gekomen wegens kinderverwaarlozing. Vertrouwensarts Koers: „Als deze juridische ingreep te recht is, dan hebben we na tuurlijk een ingang bij ande re sekten. Dan kan je met el kaar in discussie gaan over de vraag, onder welke om standigheden ingrijpen in dergelijke groepen terecht is". Het blad blijft aandrin gen op een onderzoek naar het vermogen van premier Lubbers. „Van de hele op waarderingsoperatie waar mee hij zich heeft proberen te zuiveren, wordt de fiscus geen cent wijzer, en Lubbers zeker geen cent armer". El ders wordt de feestrede afge drukt, die Marcel van Dam heeft gehouden toen het 200.000ste exemplaar van De Aanslag van Harry Mulisch was verkocht. Hij waar schuwt voor een nieuwe aan slag: Die van de cultuur op de sociaal-democratie. „Het ik-tijdperk is geen trend, maar werkelijkheid. De om standigheden wa« Uit een enquête in De Tijd blijkt, dat slechts 25 procent van de ambtenaren bereid is te gaan staken totdat ze hun doel bereikt hebben. Het blad acht deze bereidheid veel ge ringer dan werd aangeno men. AbvaKabo-voorzitter Van der Scheur echter: „Ik vind het helemaal niet zo weinig. Als je diezelfde vraag drie jaar geleden had gesteld, had je geen hond voor sta king gekregen. Mijn mensen hebben er nu echt genoeg van". Aan boer Koekoek wordt zijn mening over de Centrumpartij gevraagd. „Ik ben vroeger ook een nazi en fascist genoemd. Dat wil al leen maar zeggen dat ze bang van je zijn. Zo proberen ze je een slechte naam te geven. Nu zijn ze ons kwijt en heb ben ze de Centrumpartij ge kregen. Want voor wat je wegscheldt, krijg je altijd iets ergers terug". Elders een ge sprek met dochter Marisca van Marcus Bakker, die nu zowel in de leiding van de CPN als van de Waarheid zit. op ieders schouders, in plaats van zinnige voertuigen naar politieke vernieuwing. Als er niet snel verandering komt, is het afgelopen". Een ge sprek ook met een andere dochter, die van Hans van Sweeden, hoofdpersoon in de film „Hans, het leven voor de dood". Ze vindt: „Gevoelsma tig neem ik mijn vader die zelfmoord kwalijk. Uiteinde lijk was het een intelligente man. Waarom dacht hij niet na over de consequenties van het verwekken van een kind?" Marcel van Dam: „Het lk-tijd- perk is geen trend, maar een werkelijkheid". Hervormd Nederland praat met de leider van de West- duitse vredesbeweging Kurt Scharf. „De Sovjetunie heeft zoveel binnenlandse proble men, dat ze erg hecht aan vermindering van de bewa pening. Daar moet het Wes ten op inspringen. Je bent verblind als je, zoals sommige Amerikanen, wilt proberen Rusland dood te bewapenen. Dan krijg je een kortsluiting en een catastrofe". Een ana lyse van de verkiezingskan sen in Amerika waagt zich aan de voorspelling dat presi dent Reagan ermee zal stop pen. „Zelf denk ik dat hij lie ver ex-president zou zijn met alle genoegens die daarbij ho- ren, dan dat hij nog eens vier' jaar in het Witte Huis moet doorbrengen. Als hij tot 1988 in Washington blijft, zal er voor hem als 78-jarige weinig lol meer zijn te beleven aan zijn ranch in Californië". Een gesprek voorts met Jos Stel ling, die de film van Freek de Jonge heeft geregisseerd. „Wat is de filmwereld toch leeg. Bla bla bla. Op zo'n slot- avond van de filmdagen zie je een hoop mensen het ner gens over hebben. Het is een soort beurs. Het heeft geen cultureel niveau. Daar ga ik een film over maken. En ook die film zal een grote illusie zijn. Illusie is onze enige hoop". Een groot artikel ten slotte over christenen in Mid- den-Amerika. „Als ze mij vragen: Geloof je in God? dan zeg ik: dat is een lege vraag, er zitten geen conse quenties aan vast. De vraag zou moeten luiden: In welke God geloof je? God is altijd verbonden met het project van de armen. Anders is het een afgod". bntr< ENKELE BUI DE BILT (KNMI) 1 vinden ons morgen zuidwestelijke stroming f in naast perioden met zd een enkele bui mogelijk^ kans op een bui gebieden groter dan binnenland. De tem wordt in de middag 14 graden en in de nachf de temperatuur tot i of 9. De zuidwestelijke wind|dui het binnenland matig aan de kust en op het meer krachtig. Deze telijke stroming wordt gehouden door een dieg is pressie boven de oceaanwj ochtend lag de kern vlak bij het Nederlandse schip de „Cumulus", d«iaen' ongeveer 700 kilomet*ls tc westen van Schotland bê de len Er wordt daar al ande^„ dag lang windkracht ne, tien waargenomen. Dit veld trekt het komende naar het noorden v Noordzee en het zeegebi westen van Noorwegen, het voor ons land geen ging vormt. De depress'- trekt langzaam noordoosten weg. Kopenhagen zw.fr ide ding teg. dloo h (ei loud tfor I enw °rg< tijer aties ning i en 'gen nstr slui topt* ite am

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2