WD houden IDA en voet Ibii stuk: geen schoolgeld Gebruik antibiotica aan banden Staartster Moe, maar voldaan STAATSSECRETARIS OP SYMPOSIUM: «§*£cidóe (Souoa/nt TRENDVOLGERSPLAN MAG NIET DOORGAAN T aal ver loedering in Tweede Kamer bonbons voor Bakker Donderdag 13 oktober 1983,75e jaargang no. 22705 TV-TIPS Weer strips in „Wordt Ver volgd" op Ned. I om 18.55 uur. Om 21.00 uur platengala met o.a. Mark Knopfler. Op Ned. II om 19.12 uur Mexi caanse folklore met zang en dans en om 19.50 uur speelfilm „The Jazz Singer". Op België 2 om 20.15 uur tv- spel „Kattenspel". HET WEER Perioden met zon en een en kele bui. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Matige tot. aan de kust, krachtige wind. Zon op: 07.02; onder 17.50. Scheveningen hoog water: 8.26 en 20.48; laag water: 3.10 en 16.01 uur. Ruud Gullit (midden) komt met aan Nederlandse zijde de be- zijn ploeggenoten Marco van langrijke man, want met twee Basten (links) en Willy van de treffers veldde hij het Ierse elf- Kerkhof moegestreden, maar tal in Dublin: 2-3. Het jonge voldaan het veld af. Gullit was Oranjeteam van coach Kees Rijvers kwam na een nadelige elftal behoudt door dit positie ruststand van 2-0 in het twee- ve resultaat de kans op plaat- de bedrijf vanuit een schijn- sing voor de eindronde van het baar hopeloze positie zeer Europees kampioenschap knap terug. Het Nederlands voetbal, volgend jaar in Parijs. In de antwoorden beklemto nen zij, dat een en ander zou leiden tot een aanwas van kunstbezit, dat voor een be langrijk deel ongebruikt en ongezien in opslagplaatsen moet blijven staan. De omvang van de bestem mingsmogelijkheden noemen zij bepalend voor de hoeveel heid kunstwerken die over- heidsbezit worden. In de antwoorden wordt nega tief gereageerd op voorstellen om kunstenaars tot 35 jaar in de gelegenheid te stellen om zich zonder inlevering van werk enige tijd aan de eigen artistieke ontwikkeling te la ten wijden. Die voorstellen worden niet passend binnen het sociale zekerheidsstelsel genoemd. In de antwoorden wordt ge wag gemaakt van invoering van een leningensysteem met rentesubsidie bij kunstaankoop door particulieren. Deze lenin gen zullen, zo wordt verwacht, in de eerste helft van volgend jaar mogelijk worden. De „inzet" die „mentaal niet de goede invalshoek vormt" kon er eveneens mee door. „Uit de losse mouw", een nieu we contaminatie van premier Lubbers, mag sinds gisteren ook al. Het „geeigende" mo ment voor „vervolggesprek ken" met de Kerkgenoot schappen is nog niet „bereikt". Over het bereiken van mo menten biedt Van Dale nog geen uitsluitsel. De regering heeft na het „ontkennen" het stadium van „weerspreken" BILTHOVEN Staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) heeft vandaag in Bilthoven ver klaard, dat het gebruik van antibiotica aan regels moet worden gebonden, met het oog op resistentie- problemen en kostenbe heersing. De meeste art sen houden daar geen re kening mee bij wat zij hun patiënten voorschrijven. Al kort na de introductie van de eerste antibiotica in de ja ren veertig deden zich ook de eerste - resistentieproble men voor: de middelen wa ren niet langer doeltreffend omdat de bacteriën er weer stand tegen „opbouwden". Ondanks waarschuwingen tegen te veelvuldig en onno dig gebruik van antibiotica zijn steeds meer ziektever wekkers resistent geworden, ook tegen sindsdien ontwik kelde nieuwe middelen. De staatsecretar, die in het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid een door de Ver eniging voor Infectieziekten georganiseerd symposium over antibioticabeleid open de, zei dat de resistentiepro blemen plaatselijk sterk kun nen variërep. Hij acht dan ook regionale regulering no dig. Van der Reijden hoopt daarbij te kunnen rekenen op plaatselijke samenwer king van artsen, farmaceu ten, microbiologen, epide miologen en ziekenhuishy giënisten. Over de kosten zei hij, dat zich de laatste jaren een ex plosieve ontwikkeling van nieuwe antibiotica heeft voorgedaan. Om de race bij te houden moet de farmaceu tische industrie grote bedra gen investeren in research, zonder de zekerheid dat de kosten worden terugver diend. Bij ongeveer 12 pro cent van de totale omzet in geneesmiddeleen gaat het in middels al om middelen te gen infectieziekten. In 1982 kwam dat neer op 150 mil- joenjjulden. De komeet van Halley „nadert de aarde". Dat is eigenlijk geen nieuws, want dat gebeurt elke 76 jaar. En in in 1986 is de staartster rechtstreeks van de aarde ai te zien, omdat hij dan betrekkelijk dicht ons zonnestelsel passeert. De laatste keer was de komeet in 1910 zichtbaar. Dat stond toen natuurlijk ook in de bant, oudere lezers kunnen zich dat misschien nog wel herinneren. De Russen zijn de eersten, die de aankomende komeet nu al hebben waargenomen. Leuk, dat ze ook een primeur hebben. Uw Leidse Courant weet wat dat is, want die heeft ze regelmatig. De Leid* Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel TnjbÜjvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. WEER PLEIDOOI VOOR VRUE DAG OP 5 MEI DEN HAAG Het kabinet zal binnenkort opnieuw bij de werkgevers uit het bedrijfsle ven bepleiten dat 5 mei in het vervolg voor iedereen een vrije dag moet zijn. Premier Lubbers heeft dit gisteren in de Tweede Ka mer meegedeeld. Overigens valt 5 mei vol gend jaar op een zaterdag. Sinds bevrij- dingdsdag in 1980 officieel als jaarlijkse natio nale feestdag in ere was hersteld hebben zich elk jaar weer problemen voorgedaan met particuliere bedrijven die hun werknemers geen vrij wilden geven met doorbetaling van loon. De kabinetten van de laatste jaren heb ben het bedrijfsleven herhaaldelijk gevraagd, het voorbeeld van de overheid (alle ambtena ren vrij op 5 mei, zonder verlies van loon) te volgen. Tot nu toe zijn slechts een paar be drijfstakken hiertoe overgegaan. Vragen om „werklustige mannen mag niet DEN HAAG In een advertentie meedelen dat „voor benoeming in aanmerking komen: werk lustige mannen" is in strijd met de wet gelijke be handeling mannen en vrouwen. Dit bezwaar heb ben de Tweede-Kamerleden Elske ter Veld, Rie de Boois (beiden PvdA) en Hansje Evenhuis-van Essen (CDA) tegen een advertentie van de Ka tholieke Land- en Tuinbouwbond, waarin een so ciaal-economisch voorlichter wordt gevraagd. De Kamerleden hebben minister Braks (Landbouw en Visserij) schriftelijk gevraagd de subsidie voor de sociaal-economische voorlichting van de KLTB te stoppen als die „haar discriminerende werkwijze in deze voortzet". Zij wijzen er op dat een aanzienlijk deel van het werk in de land bouw door vrouwen wordt gedaan. Eigen huis verliest waarde als statussymbool NIJMEGEN De aankoop van een eigen huis is niet langer een statussymbool waarmee de bewoner wil laten zien dat hij uit de betere milieus komt. Tot deze conclusie komt het Instituut voor Toege paste Sociologie in een onderzoek dat het heeft verricht in opdracht van het minis terie van volkshuisvesting. Uit het onder zoek bleek onder meer dat een huizenko per anno 1983 een woning koopt omdat hij denkt dat dit goedkoper is dan huren. Huurders daarentegen zien vaak weinig in de aanschaf van een woning, omdat zij vrezen voor onderhoudskosten en niet ge bonden willen zijn aan een woning. De in stituut concludeert, dat de overheid noch het eigen woningbezit, noch het huren, moet bevorderen. EN LEUR De dins- |avond in het Rotter- Dijkzigtziekenhuis i vierling maakt Igoed. Dit heeft de 28- Ige vader, een veeteler pten Leur, vanmorgen [end gemaakt. Het echt- r De Hoon had al een jhtertje van drie jaar. moeder, de 25-jarige M. Hoon-de Rond, verbleef irdat zij in Rotterdam rd opgenomen al gerui- f tijd in het Bredase Ig- jfusziekenhuis. De vier- die bestaat uit drie ■gens en een meisje, Fd twee maanden te leg geboren. De kinde- 1 wogen bij de geboorte n de 1.490 en 1.820 Doordat de geboorte der plaats vond dan t verwacht, was ook in i Dijkzigtziekenhuis on- Idoende ruimte. Daarom i de vier kinderen di jt na de geboorte per ba- pmbulance overge- icht naar ziekenhuizen Amsterdam. Éede Kamer: op aankoop stbezit HAAG De regering er niets voor onbeperkt ;yf«jte gaan tot het aankopen Éili kunstbezit. „Het beleid e overheid kan er niet op '3' 't zijn afname te garan- T van alle producten van willekeurig groeiende wanneer de particuliere naar dit product achter inlv/P«f- Aldus minister Brink- WVC) en staatssecretaris j iraaf (Sociale Zaken) in Cl torden op (meer dan hon- vragen over het beel- kunstbeleid en over de PipRenomen verlaging van yj ^R-uitgaven. *^eide bewindslieden noe- tiet niet zinvol om de be- >mogelijkheden van een B roeiende beroepsgroep, ende kunstenaars, te ga- Ten door een evenredige van de overheidsvraag. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003Bank; Amro- bank N. VLeiden Directeur-hoofdredacteur; IJ.Hallewas, Chef-redacteur; Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal 161,25. jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0,80. schoolgeld alleen had al 300 mil joen moeten opleveren) moeten worden opgevuld. CDA en VVD vinden dat de betrokken ministers zelf maar aan de slag moeten om andere wel acceptabele mogelijkhe den tot bezuinigingen te vinden. In politiek Den Haag verwacht men dat het kabinet uiteindelijk op bei de punten bakzeil zal halen, temeer omdat beide CDA-VVD-moties (vrijwel) Kamerbreed gesteund zul len worden. Premier Lubbers hield gisteren nog vast aan beide plannen. Het school geld-idee van minister Deetman (Onderwijs) noemde hij „een goed voorstel, dat minder onredelijk is dan men denkt". Hij wees erop dat de toegankelijkheid tot het onder wijs er niet door wordt aangetast, omdat de hoogte van het schoolgeld afhangt van het belastbaar inko men. Ook ging Lubbers niet mee Gevaarlijk haar Deze achttienjarige pun ker, Peter Mortiboy, mag zich sinds vandaag niet langer vertonen in de fabrieksruimten van Rolls Royce in Bristol. Een rechter bij wie hij zijn ontslag had aange vochten was het met diens werkgever Morti boy dat Peter met acht tien oorringen, een hon denketting en haarpie ken de ogen van de an dere werknemers kon verwonden en dat zijn uiterlijk niet aan de maatstaven van Rolls Royce beantwoordde. |DEN HAAG CDA en VVD ■blijven erbij dat het kabinets beleid voor 1984 op twee pun- Tten gewijzigd moet worden: DEN HAAG De Dikke Van Dale zal na de Algemene Be schouwingen van deze week aangepast moeten worden aan het taalgebruik van politici. De strijd van ex-Kamervoor zitter Vondeling tegen het ambtelijk taalgebruik lijkt in de Kamer weinig te hebben uitgehaald. Als een leerling van een generatie geleden het in zijn opstel had over het „in werken van een ontwikke ling" zou hij in de klas aan de kaak worden- gesteld. Van voorzitter Dolman kon dat gis teren door de beugel. bereikt. Van „tegenspreken" is geen sprake meer. „Ik zie dat nog niet zo erg", aldus Lub bers in het debat. De Dikke Van Dale geeft evenmin een verklaring voor die uitdruk king. Het woordje „qua" is in middels taboe. De premier ge bruikt het alleen nog bij on verwachte vragen. „Zullen wij dat qua middelbaar beroepson derwijs eens de nek omdraai en," zo zei Lubbers bij een de batje over de schoolgeldhef fing. Leefsituatie doven wordt onderzocht EMMEN Er komt een lan delijk onderzoek naar de leefs ituatie van doven, waaraan de Nederlandse Dovenraad, de Federatie van Ouders van Dove Kinderen en de vijf do- veninstituten meewerken. De voorzitter van de Dovenraad, J.B. Wesemann, zelf doof, zei dit tijdens de persconferentie over het tweede nationale do- vencongres op 20 en 21 okto ber in Emmen. Wesemann pleitte voor meer voorzieningen voor de ruim 30.000 dove mensen in ons land, zoals doventelefoons. Ook meer doventolken zouden de communicatiemogelijkhe den van dove mensen aanzien lijk moeten uitbreiden. (Van onze parlementaire redactie) HAAG CPN-fractieleider Ina Brouwer krijgt Lubbers een doos bonbons, omdat hij haar voor de derde keer per ongeluk aansprak met Bakker". Een niet geheel onbegrijpelijke overigens, want vele jaren lang is Marcus fractieleider van de CPN geweest. Vorig jaar tijdens het debat over de regeringsverklaring kabinet, ging Lubbers twee keer in de fout. Ina vergaf hem dat edelmoedig omdat zij Bakker maar net was opgevolgd. Gisteren vergalop- zich echter opnieuw. ..Nu kost het me bonbons, want dit is de derde keer", zei de blo em ie r. nadat hij tot hilariteit van de aanwezi- Brouwer wederom had aangesproken als „de \fgevaardigde mevrouw Bakker". er mag geen schoolgeld mag worden ingevoerd voor leer- |lingen tussen 12 en 16 jaar; er is vooralsnog geen nood- zaak het personeel van zie- J kenfondsen, bedrijfsvereni- gingen en omroepen tot trendvolger te maken. 1 jn (JDe beide regeringsfracties kwamen )egJvanochtend met gezamenlijke mo- ejasfeies' waar'n deze eisen werden ge- kormuleerd. In de moties wordt Qniet aangegeven hoe de nu dreigen- Wjde gaten in de begroting (het met de redenering dat bij maat schappelijke plichten (de leerplicht geldt tot en met vijftien jaar) beta ling uitgesloten is. Bovendien noemde hij de alterna tieve bezuinigingen, die door CDA en VVD waren voorgesteld, niet aanvaardbaar. CDA-fractievoorzit- ter De Vries had geopperd de mo torrijtuigenbelasting voor LPG-au- to's te verhogen en nog meer te be zuinigen op de studiefinanciering. VVD-leider Nijpels meende dat er extra bezuinigd zou moeten worden op de begroting van Onderwijs. „Weet u wel wat u zegt", zo waar schuwde Lubbers. „Driehonderd miljoen gulden bezuinigen op de begroting van onderwijs, ik zie dat niet zo erg". Maar aan het einde van zijn betoog toonde hij zich wel bereid andere ideeën in overwe ging te nemen. „Het is duidelijk, wij zeggen geen neen", aldus Lub- Wat betreft het personeel van zie kenfondsen. bedrijfsverenigingen en omroepen vond Lubbers de op stelling van dc Kamer weinig lo gisch. Hij zei niet in te zien waarom deze werknemers, die ook uit of via de schatkist betaald worden, nu an ders behandeld moeten worden dan de mensen, die nu al trendvol ger zijn, bijvoorbeeld het zieken huispersoneel. Lubbers waar schuwde dat nu wellicht nog meer dan de aangekondigde dertig mil joen bezuinigd moet worden op de omroepen, met alle mogelijke ge volgen voor de radio- en tv-pro- gramma's en zendtijduitbreiding. Maar ook hier liet de premier door schemeren dat het kabinet zich niet tegen de wil van de Kamer zou verzetten. Pagina 12: Lubbers ziet nog kan sen voor overleg; vervolg Alge mene Beschouwingen Premier Lubbers zoekt inspiratie bij de beantwoording van suggesties en vragen die vanuit de Kamer op hem zijn afgevuurd. Foto Milan Konvalinka

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1