Antiekbeurs in Delft blijft kwaliteits bewust ABN Bank Nieuwe strijd rond gaspri js voor tuinders eden T ai ntkennen alle isch uldigin Ib - JNENLAND Commissie beoordeelt eenzame opsluiting In '84 licht herstel bouw verwacht SÉ1 Tonnen beloning voor bestuur bouwstichting fietdae DONDERDAG 13 OKTOBER 1983 PAGINA 11 nkverbod in den gevraagd HAAG Bezit en ge- van alcoholhoudende en in schoolgebouwen helemaal verboden p,i. Dit vindt het te-Kamerlid Konings Hij heeft minister ian (Onderwijs) en iecretaris Van der >n (Volksgezondheid) lelijk gevraagd een al- zerbod voor scholen af ndigen, „mede gezien voedkundige doelstel- i die de school preten- te hebben". Van der »n had vorige week dat „op sommige de bar 's middags ie uur al open gaat". HAARLEM Er komt een commissie van deskundi gen, die alle gevallen van langdurig isoleren van pa tiënten in de psychiatrische ziekenhuizen van Sant poort en Castricum gaat beoordelen. Dit is gisteren be sloten in de vergadering van de statencommissie voor de provinciale ziekenhuizen. De discussie over het iso- latiebeleid van de ziekenhuizen is voortgekomen uit de opschudding die in juni van dit jaar ontstond over twee patiënten van het ziekenhuis Santpoort, die toen al zeer lang, zes en veertien maanden, in eenzame opslui ting zaten. De commissie zal bestaan uit de twee ge neesheren-directeur van de ziekenhuizen, een verte genwoordiger van de Hoofdinspectie voor de Geestelij ke Volksgezondheid en vertegenwoordigers van het Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg en van de cliëntenbond. Gedeputeerde Sta ten zullen nog nader bekijken na hoeveel maanden isolatie de commissie ingeschakeld moet worden. Van HBO'ers maakt 40% studie niet af DEN HAAG Zo'n 40% van de studenten bij het Ho ger Beroepsonderwijs (HBO) staakt de studie. Bij na een kwart van hen begint een andere studie in het HBO. Het aantal studenten uit de hogere milieus is sterk gestegen ten opzichte" van het aantal afgestudeer den de afgelopen jaren. Dit komt doordat er meer vrou wen aan het HBO deelne men, en die komen vaker uit een hoger milieu. Dat staat in het rapport „De HBO-stu- dent", dat minister Deetman (Onderwijs en Wetenschap pen) net heeft gepubliceerd. Besluiten over plan Lievense uitgesteld DEN HAAG Het kabinet heeft besluiten over het plan Lievense, dat voorziet in het opwekken van stroom door wind-en waterkracht, uitgesteld tot 1986. De regering wil eerst ervaringen opdoen met een op te zetten windmolenpark in het Friese Sexbierum. Bovendien wacht het studies op plannen die voorzien in een ondergronds waterbekken af. Lievense voorziet in een boven gronds waterbekken waarin met hulp van windkracht water wordt gepompt als er een overvloed aan stroom is. Het water zou dan via tur bines weg moeten lopen en daarbij wordt energie opgewekt. DEN HAAG De bouwproductie zal in 1984 een klei ne verbetering te zien geven, voornamelijk als gevolg van een herstel van de investeringen in bedrijfsgebou wen en van de ongesubsidieerde bouw. In de jaren na 1984 zal de bouwproductie naar verwachting globaal constant blijven. Dit blijkt uit de Nota Bouwprognoses die door minister Winsemius (Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieuhygiëne) aan de tweede ka mer is gezonden. De werkgelegenheid in de bouw zal dit jaar naar verwachting met 15.000 arbeidsjaren da len. Als gevolg van de voortgaande verbetering van de productiviteit zal de werkgelegenheid ook de komende jaren nog blijven dalen, zij het in mindere mate. Werklozen Stadskanaal denken aan zelfmoord STADSKANAAL Een groeiend aantal werklozen in Stadskanaal denkt aan zelfmoord en praat over de uitzichtloze situatie met medewerkers van het ar beidsbureau. In deze plaats is dertig pro cent van de mannen werkloos en 33 pro cent van de vrouwen. De directeur van het arbeidsbureau, drs. W. de Jong maak te dit bekend bij de opening van een ar beidsbureau nieuwe stijl. Drs. De Jong: „We proberen er echter al les aan de doen dat de werkloze een wat betere positie op de arbeidsmarkt krijgt door middel van scholing en voorlich ting. Het bureau nieuwe stijl is daar een voorbeeld van". Volgens de directeur zijn er nog geen gevallen van zelfmoord be kend. „Dat zouden we moeten onderzoe ken", zo zei hij. 'Ai Chi-leden Rick Walstra, woordvoerder Jos jurs en Jan Smit tonen foto's die gemaakt zijn tij de politie-inval van vrijdagavond. TERDAM Er komt een onafhankelijk medisch boek naar de gezondheidstoestand van de babies F)uters van de t'Ai Chi-groep. De Amsterdamse politie nam hen vrijdagavond na een inval mee, t ze geestelijk en lichamelijk verwaarloosd waren. Ins de t'Ai Chi-leden zelf is er geen sprake van e kinderen niet gezond zouden zijn. aan koppen rollen bij de politie als we gelijk krijgen", jelde Jos Schreurs. woordvoerder en vermoedelijke opvol- in de t'Ai Chi-leider Jo Onvlee tijdens een gistermiddag den persconferentie in Amsterdam. Hij ontkende boven- Ue aantijgingen in de pers en beschuldigde politie, justitie paad voor de Kinderbescherming van een falende behan- !van de zieke kinderen. De advocaat van de,groep, mr. lorn is dan ook druk bezig stappen te ondernemen om de |en bij de ouders terug te brengen. Bovendien wil hij de van de twee verdwenen secteleden voor de rechter da- (ng, die de t'Ai Chi-leden gisteren van de politie-inval ga- feek aanzienlijk af van de politie-versie. Schreurs om- f de hele actie als een soort griezelfilm. „We wisten niet of }t de politie of met gangsters te maken hadden". Op de waarom de politie de inval heeft gedaan als er met de niéts aan de hand is, antwoordde Schreurs dat dit het Eoest zijn van een groep gefrustreerde ex-leden en ver- ouders van groepsleden, s de politie-actie zouden een aantal onbekende potige m met rode banden om de mouw de 20-jarige Martijn ireeen en de 24-jarige Hester Pilz gedwongen hebben mee i. Sindsdien heeft de groep niets meer van hen vernomen. |rs zei ervan overtuigd te zijn dat de ouders er achter zit je vader van Martijn is 's avonds op het politiebureau ge- lerd. Triomferend, handenwrijvend en steeds weer zeg- Hier heb ik nu twee jaar aan gewerkt!", breurs, geflankeerd door de sekteleden Rick Walstra en hit, schetste de t'Ai Chi's als een hechte groep, waarin vertrouwen en levensvreugde de overhand hadden, tot Jitie-optreden angst, verdriet en stress bracht. Dat de acht en die nog in het ziekenhuis en kindertehuis verblijven, lelijk en lichamelijk slecht aan toë zouden zijn, is volgens rs een leugen. Dat de opvoeding van de kinderen anders ^gebruikelijk wilde hij uiteindelijk wel toegeven, iep, zo zei hij onomwonden, wil zelfstandige individuen h, die niet beïnvloed zijn door de voortdurende stroom sensatie en andere „angstverwekkers". Het is de leden c verboden naar de televisie te kijken. Om de kinderen Imogelijk contact te laten hebben met hun leeftijdgenoot- •rden ze zo vroeg mogelijk naar de crèche of bij andere met kinderen gebracht. Want de moeder mag het kfnd geen beding zien als een speelgoedpoppetje, maar als een jidig wezentje. „Wat een kind van ons leert, mag in zijn leven geen ballast voor hem of haar vormen", legt de voerder uit. fepsleden ontkennen voorts, dat ze een sekte zijn. „We litensief met elkaar om", aldus Schreurs, „omdat we een re groep zijn dan een doorsnee karategroepje. Maar we I niets religieus". Ook ontkende deze Nijmeegse psycho- le aantijgingen in de pers, zoals het vastbinden van kinde st opbergen in een stookhok, de macht van de leider, 1 misbruik en perversie. „Mannen en vrouwen zijn gelijk- |ge partners", zei Schreurs, „al komt de moeder van natu- j andere rol toe dan de vader". de persconferentie bleek steeds weer het ontzag dat on- Igroepsleden leeft voor de 54-jarige leider Jo Onvlee, die rde door afwezigheid. Volgens Schreurs omdat zijn „fijn niveau van denken en handelen" verdediging tegenover i niet toeliet en zijn rol in de groep op dat moment belang- was. Want intern blijken de gebeurtenissen enorme span- l te hebben opgeroepen. Over het sexuele misbruik van de die gistermiddag overigens ook ontbraken, was s kort. „Onze leider staat geen escalaties van opwinden- Joelens, orgieën en andere sexuele uitspattingen in de e. In dit opzicht beschouwen de huidige vijftig leden van zijn opvattingen als de enige juiste". F van justitie mr Wooldrik kon geen commentaar geven lerklaringen van de groep. Hij verwees naar de raad voor derbescherming, maar daar was gisteren niemand bereik- DELFT Opnieuw is de 35e beurs van antiek en oude kunst in Delft een specialistenbeurs met verrassingen geworden. De Nederlandse anti quairs en kunsthandela ren, die drie weken lang in het historische Prin senhof hun domicilie hebben, exposeren niet alleen een curieuze ver zameling poppen van het koninklijk huis als publiekstrekker, zij zijn er deze keer ook weer in geslaagd een topcollectie bijeen te brengen, waar aan „Delft" zijn interna tionale faam dankt. Toch rommelt er iets in de boezem van de Vereeniging van Handelaren in Oude Kunst in Nederland, die tel- kenjare de fameuze Delftse antiekbeurs op touw zet. Aanleiding daartoe is de kunstbeurs eerder dit jaar in de Nieuwe Kerk van Am sterdam, die ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de vereniging daar voor het eerst gehouden werd. Hoewel de beurs slechts 9500 bezoe kers trok Delft is door gaans goed voor het dubbele zijn de kunsthandelaren die daar geëxposeerd hebben allerminst ontevreden over het commerciële succes van de hoofdstedelijke beurs. Eén en ander wordt dan ook ferm uitgespeeld in het getouwtrek rond een nieuw vijfjarig con tract met de gemeente Delft. Tal van standhouders zijn van mening dat meedoen aan zowel Amsterdam als Delft een té grote (financiële) be lasting betekent. Terwijl Am sterdam toch als hét culturele centrum van ons land geldt, dat nog altijd een grote aan trekkingskracht uitoefent op de grote collectioneurs, die dat moet gezegd overigens ook Delft wel weten te vin den. Dit jaar duurt de Delftse kunst- en antiekbeurs van 14 oktober tot en met 2 novem ber. Recessie Hoewel aanvankelijk opgezet als eenmalige gebeurtenis zal volgend jaar opnieuw in de Nieuwe Kerk van Amster dam een tien dagen durende kunst- en antiekbeurs wor den gehouden, zij het dat dit Een paar speelpoppen van prinsens Wilhelmina en prinses Juliana, zoals ze te zien zijn op de antiekbeurs in Het Prinsen hof. Prinses Juliana heeft de tentoonstelling, die duurt tot en met 2 november, vandaag geopend. geenszins impliceert dat Delft daardoor gedevalueerd zal worden, laat staan opge heven. „De traditie van Delft kun je niet zo maar wegpoet sen", aldus J. Vecht, die vol gend jaar voorzitter is van het organisatiecomité, dat Delft op de been houdt. Dat de economische recessie de kunsthandel tot nadenken stemt, is evenwel duidelijk. Dat komt ook tot uiting in tal van collecties, waarin meer malen stukken voorkomen die ook tijdens vorige beur zen te zien waren. En dat, terwijl meerdere standhou ders de opmerking maken dat topkwaliteit niet alleen duur is en blijft, maar boven dien nauwelijks te krijgen is. De verrassingen vallen dit jaar met name in de „schilde- rijenhoek" van de beurs. Ze- ventiende-eeuwse meesters zijn vertegenwoordigd in een mate alsof er een fabriek van bestaat. Niet minder dan drie Jan Steens hangen dit keer in het Prinsenhof, tal van Ruysdaels, een enkele Ge rard Dou, verscheidene doe ken van Jan van Goyen, ter wijl ook Hercules Seghers, Gerard Terborgh en David Teniers aanwezig zijn. Onder de etsen vallen de talrijke prenten van Rembrandt, Jan Lievens en Jan van de Velde op, terwijl ook Paulus Potter te zien is. Inktstel Verder excelleert de Eindho- venaar Jan Dirven met een vijftiende-eeuws albasten beeldengroepje en een schit terend achttiende-eeuws Westerwalds inktstel in de vorm van drie lakeien, ter wijl de Amsterdamse kunst handel Polak daar een adem benemende veertiende-eeuw- se Javaanse sculptuur van een danseres in goud tegen over stelt. Ook bij deze stand houder een Romaanse reliek schrijn in emaille op koper uit Limoges. Een dertiende-eeuws emaille Champlève reliekschrijn uit Limoges, te zien in Delft. Buitengewoon belangrijk is voorts een zestiende-eeuws Zuid-Duits tafelklokje (ge maakt door Jeremias Metz- ker) dat de firma Stender uit St. Michielsgestel heeft mee gebracht. Zonder meer cu- ■rieus zijn verder de 48 flessen wijn, die te zien zijn bij de Amsterdamse kunsthandel Denijs. Ze zijn afkomstig uit het in 1735 voor de Zeeuwse kust vergane VOC-schip 't Vliegent Hert en werden op gedoken door de Brit Rex Cowan. Deze flessen kosten per stuk 1750 gulden en be vatten nog wijn, die in een aantal gevallen redelijk, maar meestal volstrekt niet meer te drinken is vanwege de aantasting door het zeewa ter. De Franse wijnkoning Rothschildt heeft reeds enke le van deze flessen voor zijn museumcollectie in Pouillac aangeschaft. Er is dus een uitermate breed aanbod van kunst en antiek in Delft, dat de grenzen aan het verleggen is, getuige een schitterend schilderij van Breitner (Zicht op het Dam rak) en een fraaie Van Mes dag. Heel apart is vervolgens de kleine verzameling speel poppen (18 stuks) van prinses Juliana en haar moeder Wil helmina. Direkt valt de bijna één meter hoge Gaultier-pop op, maar er zijn ook poppen van Jumeau en Bru. Het maakt Delft eens te meer een boeiende beurs, waar het kwaliteitsaspect nog steeds voorop staat. KLAAS GOINGA Effectief rendement per tl oktober 1983. Atgitieprijs f965.- (incl. opgelopen rente f 42.01). ABN SPAARBILJET1983/1989 ABN Spaarbiljetten 1983/1989 zijn waardepapieren met beurs notering. Vanaf 1 maart 1989 zijn ze te verzilveren voor f 1.500,- (incL opgelopen rente). Tussentijdse verkoop via de beurs is mogelijk ABN Spaarbiljetten zijn heel interessant als u uw rente-inkomsten naar de toekomst wilt verschuiven. Bijvoor beeld omdat uw inkomen dan zoveel lager zal zijn dat uw rente-inkomsten in een lager belastingtarief zullen vallen. ABN Spaarbiljetten 1983/1989 kunt u uit afgifte, dus zonder bijkomende kosten kopen. Uw spaargeld verdient de beste rente. DEN HAAG Er is een nieuwe strijd ontbrand over de gasprijs die tuinders moeten betalen. De tuinders maken bezwaar tegen de laatste prijsverhoging met 2,8 per kubieke meter, die volgens hen voor een deel veroorzaakt wordt door heffingen van de overheid op dë olieprijs. De gasprijs voor tuinders is gekoppeld aan de prijs van zware stookolie. Het Landbouwschap heeft minister Braks (landbouw) nu ge vraagd een aantal van die heffingen te schrappen, om zodoende de olie- en gasprijs op een meer aanvaardbaar niveau te bren gen. Braks heeft toegezegd de zaak te bespreken met zijn collega Van Aardenne (economische zaken). In het geding zijn onder meer een milieutoeslag op de olieprijs, een toeslag voor ontzwaveling van de olie (in ons land mag al leen stookolie met 1,5 procent zwavel gebruikt worden) en een heffing waarmee de aanleg van strategische olievoorraden be taald moet worden. Bij elkaar belopen de heffingen ruim 40 gul den per ton stookolie, naar de gasprijs omgerekend drie cent per kubieke meter. In het buitenland zijn die heffingen veel lager, of ontbreken geheel, voert het Landbouwschap aan. De hogere gasprijs in Nederland zou leiden tot een belangrijk concurrentie nadeel. ËMELS DEN HAAG Bestuurs leden van de Sittardse woningbouwstichting SBDI blijken zeer hoge vergoedingen te hebben ontvangen voor hun. werkzaamheden voor de Ruijtersgroep (makelaar en projectonwikkelaar). De stichting was met han den en voeten gebonden aan Ruijters' bedrijven. Dit^. blijkt uit récherche- -onderzoek door het mi nisterie van Volkshuisves ting naar de handel en wandel van deze stichting. De makelaar heeft zelf aan de transacties met SBDI, zoals gisteren ge meld, voorzover kon wor den nagegaan zestien mil joen gulden overgehou den. Eerman de bestuursleden is de voorzitter van de SBDI, W. Derks, voormalig voorzitter van de KVP in Limburg en oud-directeur van Campina. Hij heeft voor zijn werkzaam heden voor de Ruijtersgroep sinds 1977 minstens enkele honderdduizenden guldens ontvangen. Ook penningmeester en secre taris van de stichting P. Tops blijkt ook een aantal onvere nigbare inevenfuncties te ver- vulle« en vervuld te hebben. Op politiek vlak is Tops actief als lid van het CDA-bestuur in Limburg. Het derde bestuurlid die door het rechercheonderzoek in verlegenheid wordt gebracht is CDA-gedeputeerde Th. Ver hagen. Deze bestuurder van de provincie Limburg is adviseur van de bouwstichting in Sit- tard. Tot 3 februari 1981 was hij directeur van een van de bedrijven van Ruijters. De be trokken bestuursleden weige- De recherche van staatssecre taris Brokx heeft voorts vast gesteld dat het accountants kantoor Moret en Limperg in Maastricht sinds 1974 adviseur is van Ruijters, van gedepu teerde Verhagen, van de stich ting SBDI en ook van de stich ting „Oos Hoes", een zusje van de SBDI, waarvan Derks en Tops eveneens bestuursleden zijn-'

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11