Gedupeerden dienen schadeclaim in "Zuinig op lekker" Geregeld onderzoek kan hartinfarct voorkomen Konsumenten Kontakt introduceert „Doe meer met je geld krant" Spijbelaars willen wèl naar school A M I N Apothekers pleiten voor „positieve" geneesmiddelenlijst 2! ilNNENLAND* EaidMQowuvnt WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 PAGINA 9 es jaar geëist tegen q :auderende koppelbazen ïNHEM De officier van justitie mr E. ilderman bij de rechtbank in Arnhem eft gisteren gevangenisstraffen van zes ir geëist tegen twee uit het Gelderse Bem- >1 afkomstige koppelbazen. Zij worden er- n verdacht de fiscus en uitkerende in- ,nties met hun fraudeactiviteiten de afge- «n jaren voor tientallen miljoenen gul ps te hebben benadeeld. Volgens Gelder- jn heeft alleen een fikse strafrechtelijke ictie op deze zeer omvangrijke koppelba- h ïaffaire „verfrissende effecten" in de janijng van thans functionerende koppelba- HieVolgens de officier zijn bij diverse huis een tkingen papieren aangetroffen, die erop da iden dat de koppelbazenorganisatie in rea jst-Duitsland meer dan 10.000 werkne- rs illegaal aan de gang zette. De recht- nk doet op 25 oktober uitspraak. EteA rQl Vermoorde taxichauffeur is niet beroofd ARNHEM De 28-jarige taxichauf feur M. van de Beuken uit Venray, die in de nacht van zondag op maan dag in de Arnhemse prostitutiewijk Spijkerkwartier door messteken om het leven werd gebracht, is volgens de politie vrijwel zeker niet het slachtoffer geworden van roof. Over het motief van de moord tast de poli tie nog volkomen in het duister. Tips hebben tot nu toe weinig opge leverd, aldus een woordvoerder. Uit het onderzoek is inmiddels wel vast komen te staan dat de taxi vanuit Venray eerst nog in Nijmegen is ge weest. Wat er daarna is gebeurd en hoe de man in Arnhem is gekomen, is volgens de politie nog een raadsel. DEN HAAG Spijbe laars van het voortgezet onderwijs 2ijn wèl te bewegen naar school te gaan. Ze moeten er dan praktische vaardighe den kunnen opdoen voor huishouding, doe 't zelf-bezigheden, hobby en eenvoudige beroe pen. Wel dienen er te vens consulenten te zijn die de spijbelaars opspo ren en vervolgens aan sporen weer naar school te gaan. Dit blijkt uit het advies van de inmiddels opgeheven commissie voor participatie- -onderwijs over onderwijs aan randgroepjongeren, dat staatssecretaris Ginjaar- -Maas (Onderwijs) gisteren heeft gepubliceerd. Zij komt begin volgend jaar met een beleidsnotitie over onder wijs aan deze jongeren. In het voortgezet onderwijs zijn naar schatting 11.000 jongeren die geheel of ge deeltelijk leerplichtig zijn, maar niet oi nauwelijks naar school gaan. Vor mingswerk, beroepsbegelei dend onderwijs en proef projecten kort middelbaar beroepsonderwijs bereiken maar weinig bij deze jonge ren en kampen met veel verzuim. Bedrijven die zogenaamd ongeschoold of meer een voudig werk kunnen aan bieden, zouden deze groep jongeren de kans moeten geven werkervaring te la ten opdoen. Ook moet hen worden geleerd zich te oriënteren op alternatieven voor werk, aldus de com missie. Officieren vrezen bureaucratisering EDE Bij de centrale organisatie van het defensie-apparaat op dat departe ment is de laatste zeven jaar het aantal burgerfuncties van 1700 tot 4700 ge groeid. Werkwijze, omvang en samen stelling van het centrale apparaat staan garant voor een steeds verdergaande bureaucratisering, aldus Van -Nugteren van de Nederlandse Officieren Vereni ging NOV op de jaarvergadering van de vereniging in Ede. Hij deze ontwik keling „al te dwaas". Een en ander ge beurde in een tijd dat de totale sterkte van de krijgsmacht door onder meer bezuinigingsmaatregelen aanzienlijk is teruggelopen. Ondanks dat er waar schijnlijk onontkoombare taken zijn bijgekomen, bestaat er geen verklaring voor die uitloop. Schuttingtaai schokt Zeeuwen VLISSINGEN Een aantal Zeeuwse gemeenten heeft folders van het minis terie van WVC naar Den Haag terug gestuurd, omdat daarin volgens hen „schuttingtaal" gebezigd wordt. Het gaat om de folder „Over trouwen en sa menwonen", waarin uitleg wordt gege ven over omgaan met geld, met elkaar en met seksuele contacten. De meeste gemeenten hebben de folder aanvankelijk niet als schokkend erva ren. Men werd op de zaak attent ge maakt door het Reformatorisch Dag blad dat bij de gemeenten aan de bel ging trekken. Diverse gemeentebestu ren besloten daarop de folder naar de vuilnisbak te verwijzen. Andere stuur den de folder terug. onsumptie lp peil dank Jj auto erkopen hjEN HAAG Dank zij forse toename van de Jitoverkopen is de con- t0< mptie in de le helft van jaar op peil gebleven vergelijking met de- Ifde periode in 1982. En het 2e kwartaal is er. icht De bitterkoekjes van Jamin. Ouderwets lekker vakman- - schap. En deze week ook nog eens ouderwets lekker voordelig: KAMER WERKTE MET TIENTALLEN VENNOOTSCHAPPEN lfs sprake van een stii- Sinds ider vliejng, met een deden zich alleen de inder auto s nam de con- i lalmPt*e 'n bet le half jaar n erigens met een xh% af. De spa stedingen aan voedings- en ;(j notmiddelen bleven gelijk, "nj rwijl de mensen meer geld dn tgaven aan aardappelen, oenten en fruit en zoetwa- Jerj n. Ook aan wonen (waaron- vo r huren), PTT-diensten, dro- h( iterij-artikelen en cosmetica '.ge erd meer besteed. Voor vlees p j i vleeswaren, dranken en ta- q kswaren hadden de mensen inder over dan in 1982. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De stich ting BAW, waarin zich circa 150 Nederlandse be leggers hebben verenigd die door de praktijken van Kamer en zijn beleg gingsproject American Land Program benadeeld zijn, gaat in de Verenigde Staten een schadeclaim indienen tegen de inmid dels failliete projectont wikkelaar uit Moergestel. Paul Geerling, oprichter van de stichting, zegt nu over vol doende informatie te beschik ken om Kamer civielrechtelijk aan te pakken. Geerling ver wacht dat een schadeclaim via de Amerikaanse justitie meer kans van slagen heeft dan via de Nederlandse rechter. Hij heeft nog ruim 500 andere ge dupeerden aangeschreven met de uitnodiging de claim te on dersteunen. Het totaal aantal gedupeerden bedraagt naar schatting vierduizend, van wie het gros Nederlander is. Overigens heeft ook de van zwendel verdachte Kamer nog altijd een schadevergoeding van 10 miljoen dollar inge diend tegen de Staat der Ne derlanden. Want de ondergang van zijn „beleggingsparadijs" is, zo is de stellige overtuiging van Kamer, de schuld van de Nederlandse justitie. Ook te gen de hem nu opnieuw opja gende Geerling heeft hij aan klachten wegens smaad inge diend. Volgens de advocaat van Ka mer, mr A. Oomen uit Den Haag, heeft Kamer ook nog een schadevergoedingsproce dure lopen tegen zijn voorma lige compagnon Whitney. Hij zou de zakelijke banden met Whitney al anderhalf jaar ge leden verbroken hebben en beticht hem nu van oplichting en eist „de nodige miljoenen". Of de in „los zand" geïnves teerde tientallen miljoenen guldens nog boven tafel te krijgen zijn, wordt ernstig be twijfeld. Onderzoek heeft aan getoond dat de bankrekenin gen van het American Land Program regelmatig werden schoongeveegd richting bui tenlandse banken. Mr M. Herschdorfer, bewind voerder in het faillissement van twee in Nederland geves tigde vennootschappen van Kamer, geeft een schadeclaim via de Amerikaanse justitie wel enige kans van slagen. Maar van een leien dakje, vreest hij, zal het niet gaan. „Er zijn tientallen vennoot schappen bij de affaire betrok ken, en de gedupeerden kun nen alleen claimen bij de BVs waarmee ze zelf te maken hebben gehad. Of ze moeten aantonen dat al die maat schappijtjes deel uitmaken van één crimineel geheel". Ook officier van justitie mr Wooldrik acht de procedure niet bij voorbaat kansloos. „Uit de Amerikaanse dossiers, die beschikbaar komen nu het FBI-onderzoek is afgerond, is wellicht te traceren waar al dat geld is gebleven. Daar zit wel een ingang". Starfighter stort neer DEURSEN Boven het Brabantse Deur- sen is gisteren een Starfighter RF 104 neergestort. De piloot, de 24-jarige luitenant F. Giersbergen uit Uden, heeft zich met zijn schietstoel weten te redden. Hij is licht gewond in een zieken huis opgenomen. Het fotoverkenningsvlièg- tuig was .afkomstig van de basis Volkel. Het is de 40e Star fighter die sinds de in- dienststelling in 1962 is neergestort. Daarbij kwamen in totaal 19 vliegers om het leven. Tijdens formatievlie- gen met een tweede Starfighter hebben de twee straaljagers el kaar geraakt, waarna brand uitbrak in het toestel van Giersber gen. Op de foto de wrakstukken van het toestel. IP /r Geldig t/m 19 oktober 1983. DEN HAAG Met een relatief simpele en niet al te kostbare onderzoek sprocedure, die regelmatig wordt herhaald, is het mógelijk om mensen met een grote kans op een hartinfarct (of acute hart- dood) jaren van tevoren te herkennen. Dat is één van de conclusies van de Com missie Opsporing en Pre ventie van Ischaemische Hartziekten die vanmor gen in de Ridderzaal in een rapport openbaar werd gemaakt. Het gaat om het resultaat van een bedrijfsgeneeskundig on derzoek dat tussen '71 en '80 werd uitgevoerd. In het rapport wordt vooral gewezen op het belang van preventie: Het voorkomen van ziekte in een stadium waarin nog geen verschijnselen van ziekte aanwezig zijn. „En alle werkende mensen zouden door een bedrijfsarts regelma tig onderzocht moeten wor den". Eén van de samenstellers van het rapport, dr. F. Bonjer: „Als iedereen bij z'n aanstelling een onderzoek ondergaat en dit vervolgens bij het overschrij den van de leeftijd van 35 jaar iedere drie jaar herhaald wordt, dan kan 60% van dé „toekomstige hartpatiënten" achterhaald worden. Het gaat daarbij om een vrij eenvoudig onderzoek: Het vaststellen van het sigarettengebruik, het cho lesterolgehalte en de bloed druk en het maken van een elektro-cardiogram". Ook voor de niet-werkende mensen doet het rapport aan bevelingen. Bonjer: „De meest ideale situatie is dat mensen zich iedere drie jaar zoals bij de tandarts ieder half jaar gebeurt bij de huisarts mel den voor een onderzoek". Gebleken is echter dat er bij sommige huisartsen een zeke re weerstand bestaat tegen het oproepen van gezonde patiën ten. Daar komt bij dat zieken fondsen niet bereid blijken mee te betalen aan preventie ve onderzoeken. Bonjer: „Een onbegrijpelijke zaak. Wanneer de kans op een hartinfarct op tijd wordt vast gesteld, kan er nog iets aan worden gedaan. Adviezen en begeleiding over betere leefge- wooonten minder (vet) eten, minder of niet roken en meer beweging hebben re sultaat gehad". „Na een enorme stijging tussen '65 en '75 is sterfte aan hart ziekten per 1000 Nederlanders weer wat aan het afnemen. Daarmee is het belang van preventieve onderzoeken toch aangetoond". Willemstunnel kan 120 min goedkoper DEN HAAG De ver- vanging van de oude Maasbruggen te Rotter dam door een viersporige spoortunnel, kan een klei ne 120 miljoen goedkoper dan tot nu toe werd ge dacht. De besparingen vloeien onder meer voort uit een zorgvuldiger aan besteding en een beperkte stationsuitrusting. Dit blijkt uit het eindrapport van de commissie „kos- tenbeperking Willem spoortunnel". De grootste besparing (25 min gulden) wordt bereikt door een meer marktgerichte aan besteding van de werken. Voorts heeft de commissie, die is ingesteld door minister Smit-Kroes, een ondergrondse metro-hal geschrapt. De minister was aanvankelijk geneigd van de plannen af te zien in verband met de hoge kosten (totaal ƒ758 min). Nu de kosten lager uit blijken te val len gaat Smit-Kroes opnieuw praten met de betrokken par tijen: de NS en gemeente Rot terdam. Yogi Beatles biedt oplossing voor wereldproblemen LAAG SOEREN De Maharishi Mahesh Yogi is deze week in Nederland met een pasklaar antwoord op al onze problemen. Door gebruik te maken van het „Verenigd Veld" in de na tuur, kan niet alleen afgerekend worden met de stress in de samenleving, maar ook met de oorlogsdreiging en economische crisis, zo stelt de Oosterse wijsgeer. Het „Verenigd Veld" is volgens de Maharishi een kracht die zorgt voor alle ordening in de schepping. De Maharishi, die destijds de Beatels imponeer de met zijn transcendente meditatie-technie ken, heeft onder anderen premier Lubbers uit genodigd om naar zijn leer te komen luisteren, maar de bewindsman kon zich niet vrij maken van de begrotingsbehandeling. „Jammer", vindt de Maharishi. „Het jaar 1983 kan het jaar van de vervulling worden voor iedere rege ring". De Maharishi Yogi op zijn troon in Laag Soeren DEN HAAG De orga nisatie Konsumenten Kontakt introduceerde gisteren de „Doe meer met je geld krant". Met dit nieuwe blad doet het Konsumenten Kontakt een nieuwe stap op de weg van voorlichting aan de consument hoe hij of zij zo goed mogelijk het inko men kan besteden. In de 64 pagina's tellende krant, die alle abonnees van het maandblad Koopkracht van de organisatie toegestuurd krijgen, geeft Konsumenten Kontakt een veelheid aan in formatie en tips over onder werpen als voeding, huishou delijke apparatuur, wonen en energie, verzekeringen en ver- voers- en schoolkosten. Zo is de organisatie gebleken dat veel mensen onnodig veel geld uitgeven aan voedingsmidde- lerT van bekende merken, die duurder, maar niet altijd beter zijn dan merkloze levensmid delen. Hoge prijzen zijn vaak geen garantie voor kwaliteit. Verder geeft de „Doe meer met je geld krant" voorlichting op juridisch gebied. Éénper soons-huishoudens bijvoor beeld hebben recht op terug gaaf van een groot deel van de betaalde waterzuiveringshef fing, huurverhoging hoeft niet betaald te worden als er spra ke is van achterstallig onder houd en zo zijn er honderden manieren waarop veel te ver dienen valt op het gebied van inkomensbesteding. Gisteren heeft Konsumenten Kontakt het eerste exemplaar van de krant aangeboden aan staatssecretaris P. van Zeil van economische zaken die, zoals hij zei, veel waarde hecht aan een goede consumentenvoor lichting. Die is vooral nodig in een tijd waarin steeds meer mensen moeten inleveren. Vandaar ook dat Konsumen ten Kontakt een veel geraad pleegde telefonische service lijn heeft ingesteld, waar ie dereen met vragen terecht kan op het gebied van dienstverle ning en consumptie. In november zal de consumen tenorganisatie een eerste actie- maand organiseren, waarin de gestegen woonlasten centraal zullen staan. Via eigen onder zoek, opiniepeilingen, een pa nel en reacties van leden zal de organisatie het onderwerp en de gevolgen daarvan voor de consument in kaart bren gen. Op grond van de resulta ten zal dan getracht worden het beleid van de overheid of het bedrijfsleven dat eraan ten grondslag ligt, bij te buigen. Het is de bedoeling dat in de toekomst meer van deze actie thema's aandacht zullen krij gen. ADVERTENTIE Je hebt van die dingen, die te lekker zijn om op te bezuinigen. Neem nou Echte Boter. Die is niet alleen lekkerder, maar ook lichter verteerbaar. En bovendien zitten er natuurlijke vitaminen in. Allemaal dingen om zuinig op te zijn. Als 't éven kan. :RIEMELS inde cpi ojccm OE&jkxl ICNDea MIJM Hcei/6ËL- HEJD HERSENEN. 2.0G0JÜ \k NOG HET CNDEH. HèTfElT Cffl" HereeNUcMiscM NIJMEGEN no De nega tieve geneesmiddelenlij sten en de rhedicijnenk- naak zouden moeten wor den vervangen door posi tieve lijsten. Deze sugges tie deed de voorzitter van de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevordering der Pharma- cie, drs A. Cox, vandaag in Nijmegen op de alge mene vergadering van de KNMP. Op de negatieve lijsten staan nu middelen die niet door het ziekenfonds mogen worden vergoed of alleen na een apar te machtiging. De eigen bijdra ge van een rijksdaalder moet worden betaald voor ieder re cept met een maximum van 125 gulden per jaar. Volgens Cox lijkt het erop, dat deze maatregelen tot gevolg hebben gehad dat de artsen in plaats van de „verboden" medicijnen soms duurdere, wel toegestane geneesmiddelen zijn gaan voorschrijven en dan per re cept ook nog grotere hoeveel heden. Hij ziet daarom meer heil in een positieve lijst: een lijst met middelen die medisch gezien noodzakelijk zijn en die niet kunnen worden vervangen door goedkopere, een basis pakket dus, waarvoor de zie kenfondsverzekerde dan ook geen eigen bijdrage zou moe ten betalen. Vervolgens een tweede lijst met medisch-far- maceutisch wel verantwoorde middelen die om economische of andere redenen niet in het basispakket zitten en waar voor wel een eigen bijdrage moet worden betaald. Tenslot te een lijst met middelen die, behalve in uitzonderingsgeval len, niet voor ziekenfondspa- tienten beschikbaar zijn. In een eerste reactie op het voorstel van Cox zette C. Landheer, secretaris van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen, vraagtekens bij de uitwerking van het KNMP-plan. Hii noemde het plan „dualistisch en „toch wel erg apotheekgericht".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9