Nieuwe huisvesting ,,'t Zwarte chaap kost tachtig mille Jeugd van Duinpark vecht voor trapveld IN RAADHUIS VAN VALKENBURG Babylon-koper Bakker weer in inrichting t - lensjeboompjebeestje Hoogste punt van aanbouw Zilveren 1 Kruis bereikt Werklozen creatief in kleuterschool ËaidóaQowuvnt WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 PAGINA 7 otesten tegen rigoureus snoeien GSTGEEST In verband met renovatie en uitbreiding van jt bejaardencentrum Hofwijck zijn de bewoners in de loop van |vorige week overgebracht naar een tijdelijke behuizing op terrein aan de Oegstgeestse Irislaan. Gisteren zijn de strui- H en heesters rond het terrein rigoureus gesnoeid en bij de Iduitgangen van het onderkomen geheel verwijderd. •over werden op het Oegstgeestse gemeentehuis nogal wat telefoontjes ontvangen. De snoeiwerkzaamheden die anders een paar jaar gespreid worden, zijn thans in versneld tem- litgevoerd. Dit om het uitzicht van de bewoners in hun tijde- huisvesting te verbeteren. beplanting is tot ooghoogte teruggesnoeid en op sommige iatsen bijna tot de grond omdat bepaalde struiken dit vragen, Hen ze het komend jaar weer goed opbloeien. Volgend jaar zal terrein rond de Irislaan er weer „groen" uitzien. Als de defi- leve behuizing van Hofwijck aan de Hazenboslaan gereed is, het Irislaanterrein in oude staat worden hersteld. Wassenaar stoot woningen af naar bouwverenigingen WASSENAAR Wassenaar gaat een deel van zijn woningbestand afstoten naar de twee wo ningbouwverenigingen in de gemeente. Dit melden B en W van Wassenaar in de aanbie dingsbrief bij de begroting over 1984. Wassenaar verwacht door de verkoop aan de woningbouwverenigingen aanzienlijke bezuini gingen te kunnen bereiken, onder meer op het onderhoud. De Nationale Woningraad en het Nederlands Christelijk Instituut voor Volks huisvesting zullen een taxatierapport uitbren gen. Uit de begroting blijkt dat in 1984 al een miljoen gulden bezuinigd wordt. Tot en met 1988 dienen vanaf volgend jaar 13 miljoen gul den bezuinigd te worden. Verdere bezuinigin gen vinden onder meer plaats bij het onderwijs (minder leerlingen). Het personeelsbestand van de gemeente zal verder moeten worden inge krompen. Bezwaren tegen renovatie Hofwijck verworpen OEGSTGEEST De provincie heeft de be zwaren van een aantal omwonenden tegen de renovatie en uitbreiding van bejaardencentrum Hofwijck aan de Hazenboslaan in Oegstgeest verworpen, De bewoners zijn van mening dat hun uitzicht wordt aangetast door de vergroting van Hofwijck en de aantasting van het plant soen. Verder vrezen zij overlast als gevolg van bouwwerkzaamheden en waardevermindering van hun huizen. Het provinciaal bestuur stelt dat de belangrijkste uitbreidingen voor de be woners nauwelijks zichtbaar zijn. Waardever mindering van huizen acht de provincie zeer onwaarschijnlijk, maar men wijst op de moge lijkheid om schadevergoeding te vragen. Over last door bouwwerkzaamheden lijkt het provin ciaal bestuur onvermijdelijk, maar geen reden om dan maar van de bouw af te zien. Wurger gezocht NOORDWIJK De politie van Noordwijk probeert achter de identiteit te komen van de man die vrijdag heeft geprobeerd een vrouw te wurgen. De aanslag gebeurde omstreeks twee uur in het bosgebied nabij de Duindamse Slag. De vrouw liep met haar hond te wandelen en werd plotseling, kennelijk zonder reden, van achteren aangevallen door een man die zijn handen om haar keel legde. De Noordwijkse kon haar belager van zich af schudden. De dader is tussen 20 en 25 jaar oud, is ongeveer 1,75 meter lang en heeft donker blond tot bruin haar. Ten tijde van de aanslag droeg hij een lange blauwe regenjas en een grij ze broek, vermoedelijk ook een bril. Eventuele getuigen, ook zij die van nabijgelegen parkeer plaatsen gebruik hebben gemaakt omstreeks die tijd worden verzocht zich te melden, tel. 01719-11100, toestel 231. Sassenheim helpt bibliotheek SASSENHEIM De openbare bibliotheek in Sassenheim hoeft zich geen zorgen meer te ma ken. De korting die het rijk op de subsidie toe past wordt volgend jaar geheel door de gemeen te vergoed als de gemeenteraad daarmee in stemt. Dat bleek gisteravond in de vergadering van deze raad naar aanleiding van vragen van het CDA-raadslid A.M. Mazee. Hij reageerde op de noodkreet die het bibliotheekbestuur on langs schriftelijk bij het gemeentebestuur depo neerde. Men vreesde sluiting als er geen oplos sing kwam. Wethouder mevrouw W. Maris stelde gisteravond dat de rijkskorting op de ex ploitatie van 18,5 procent, ongeveer 30.000 gul den, geheel verwerkt is in de gemeentelijke be groting voor 1984. Overigens kan de gemeente niets doen aan de aangekondigde bezuiniging op de subsidie voor het bibliotheekpersoneel. Veel belangstelling voor De Kringloop Kinderboekenschrijfster Nannie Kuiper prikte gistermorgen het Leiderdorpse spel en opvoedhuis De Kringloop open. De Leiderdorpse winnares van de Gouden Grif fel liet de ballonnen knappen voor een bord met de naam van het spel- en op voedhuis er op, waarna de deuren van de voor de Kringloop in De Sjelter gereser veerde ruimte open gingen. Bij de opening was er al veel belangstelling, maar de vele bezoekers bij het aan sluitende open huis overtroffen de verwachtingen. Gezien de vele positieve reac ties lijkt De Kringloop bij voorbaat al een succes te zijn. Het spel- en opvoedhuis is in feite bedoeld als een ontmoetingsplaats voor ouders van kinderen van 0 tot 12 jaar. Zij kunnen dan praten over kleine „problemen" met kinderen, waarmee over het algemeen niet zo snel naar een officiële instantie wordt gestapt. De ge- dachtenuitwisseling kan tot oplossing van die problemen leiden. De Kringloop is op elke dinsdag- en donderdagmorgen van half tien tot half twaalf geopend, be halve in de schoolvakanties. iTWIJK Het ge kt maken van één der thuisjes aan De Krom ontmoetingsruimte »r de groep ,,'t Zwarte iap" zal rond de 80.000 ien gaan kosten. De naamste reden voor oogte van dit bedrag p^Hdat de ontmoetings- ^"mte aan alle geldende irschriften zal moeten loen terwijl er door de jing buiten de bebouw- kom een aantal extra :en moeten worden ge- ikt. raadscommissie voor wo- gbouw, economische zaken ontmoeting ging gisteren oord met deze uitgave, al de aanwezigen hier bij aan het bedrag vrij te vinden voor iets dat als een experiment voor i tooi een periode van maximaal zes maanden. De beslissing om de rand groepjongeren één van de kruithuisjes ter beschikking te stellen werd door de gemeen teraad op 28 juli van dit jaar genomen. Men ging toen ak koord met het verlenen van een experimentensubsidie voor een periode van een half jaar (7500 gulden) en de in richting van het toegewezen huisje als ontmoetingsruimte. In eerste instantie werd een plan ontwikkeld dat uitging van een verbouwing van 114.000 gulden maar deze reeds sober genoemde opzet werd door de werkgroep jeugdbeleid al snel terugge bracht tot 90.000 gulden. Mo menteel hoopt men de verbou wing zelfs voor 80.000 gulden rond te krijgen door de beno digde materialen scherp in te kopen. Bij het uitwerken van het verbouwingsplan moest re kening gehouden worden met het feit dat de ontmoetings ruimte aan alle voorschriften voldeed. Provisorische aanpas sing moesten hierdoor worden vermeden omdat men anders in strijd zou komen met bij voorbeeld de hinderwet, de horecawet of de lozingsveror dening. De weinig centrale ligging van de ontmoetingsruimte, geko zen om overlast voor omwo nenden zoveel mogelijk te voorkomen, bracht ook extra kosten met zich mee. Zo moet er een ontsluiting komen naar de ventweg langs de Provinci- aleweg, afrastering worden aangebracht en over een flin ke afstand riolering en gas- en waterleidingen worden door getrokken. Deze bedragen al leen al vormen een post van 21.000 gulden. De verbou- wingskosten van het kruit- huisje zijn grofweg te verdelen in 34.500 gulden die nodig zijn voor het werk van een aanne mer en 31.500 gulden voor ma terialen die de jongeren bij de door hen verrichte zelfwerk zaamheid nodig hebben. Het resterende bedrag bestaat uit BTW, kosten openbare wer ken en algemene kosten. Wethouder W. van der Plas was het gisteravond met de commissieleden eens dat het bedrag voor de verbouwing van het kruithuisje hoger was uitgevallen dan aanvankelijk geraamd. „Het gaat hier echter om bijzonder jeugdwerk," te kende hij hier bij aan, „en daarvoor is altijd extra geld nodig." Wanneer het experi ment, dat zes maanden duurt, mocht mislukken ziet Van der Plas het geld overigens niet als weggegooid. „Wanneer we dit huisje hebben opgeknapt zijn er genoeg liefhebbers voor." Tenslotte gingen de aanwezige raadsleden, dat waren er ove rigens maar drie, akkoord met de voorgelegde begroting. De heer H. van Mierlo (D' mevrouw H. A. Hietkamp (PvdA) en de heer C. L. van Resteren (CDA) verklaarden in de raad voor het plan te zullen stemmen, al zei deze laatste erbij niet namens de volledige fractie te kunnen spreken. Ondanks aanvanke lijke protesten van bewoners van de wijk Rijnsoever tegen de komst van de randgroep jongeren zijn er geen bezwa ren ingediend tegen de nieuwe bestemming van het kruithuis- je. Met een aantal vertegen woordigers van die omwonen den is inmiddels echter wel een gesprek geweest waarbij het gemeentebestuur denkt de ergste ongerustheid te hebben weggenomen. Wanneer de raad met het plan akkoort gaat kan al in november met de verbouwing begonnen wor den. ORENBURG Het van Val- waar- een lift. Hoe worden uitge- is nog niet bekend, raadscommissie be- boog zich gis-* lange tijde over onderwerp. Dijkhuizen (CDA) kwam tot de conclusie dat de oplos sing gezocht moet worden in een mogelijk tot standbrengen van een huislift die naar schatting niet duurder zal zijn dan 50.000 gulden. Ook P. Mi- zee (VVD) en T. de V-ries (GPV), konden na een ruime discussie zich tenslotte vinden in een mogelijk tot stand bren gen van een huislift. Het college voelt hier niet veel voor. Voor de aanleg van een binnen-lift moeten twee ka mers verdwijnen. Burgemees ter N. van 't Wout betoogde gisteravond dat deze kamers in de toekomst broodnodig zul len zijn. Hij zag nog wel iets in de meest dure oplossing (een ton) om buiten het gemeente huis een liftschacht te laten bouwen. Een verzoek van de Vereni ging voor Christelijk Onder wijs om financiële medewer king op art. 50 kleuteronder wijs wel voor het leegpompen' van de school en herstel van riolering had nog heel wat voeten in de aarde. Burge meester Van 't Wout stelde dat het bestuur over de uitgevoer de werkzaamheden tevoren over de uitgevoerde werk zaamheden tevoren nooit met de gemeente overleg had ge pleegd. Na 5 maanden wordt nu om vergoeding gevraagd. De gemeente zou de school hiervoor beslist geen schoon heidsprijs willen geven aldus dhr. Van 't Wout. Wortelgroei van bomen door de riolering zijn de oorzaak van een onkos- tenbedrag van 5500 gulden. De gemeente gaat over een en an der nog eens in overleg met het nalatige schoolbestuur. t uil len ijn koeien lopen er al 23 jaar, ze doen het er best en de spon- AH w opgekomen struiken en bomen op de oude vuilnisbelt ieur>eien aIJemaal even best". „En ik kan alleen maar constateren (de heer Van der Plas er goed uitziet". Twee citaten uit een .sprek, genoteerd tijdensde vergadering van de gemeente geld van Sassenheim gisteravond. De sprekers waren respectie- ijk het CDA-raadslid Th. van der Plas en burgemeester A.J. ij» waar ging dat allemaal om. Het betrof de mededeling van B mfËW dat zij een bezwaarschrift hebben ingediend bij Gedepu- "^tde Staten tegen het ontwerp-meerjarenprogramma bodemsa- ing. Daarin wordt geprotesteerd tegen het op kosten jagen gemeenten. In het meerjarenprogramma zijn drie locaties in ssenheim opgenomen om in de periode tot en met 1989 nader worden onderzocht op de geconstateerde vervuiling. Die on- Sq| zoeken gaan de gemeente bijna een half miljoen gulden kos- CDA-raadslid steunde namens zijn fractie, net als trouwens rest van de raad, het bezwaarschrift. Hij voegde er alleen wat rsoonlijke belevenissen in de trant van aan toe. „Ik woon vlak ist die plaats aan de Schiphollijn begon hij grinnikend van '"pret zijn betoog. De hilariteit sloeg op het feit dat hij twijfel- san zijn „mens-zijn". B en W hebben namelijk in het be- aarschrift erop aangedrongen de locatie aan de Schiphollijn te "schuiven naar na 1989 omdat „op die plaats er geen gevaar taat dat mensen in contact kunnen komen met eventuele dadelijke stoffen n der Plas stelde, nog verder grinnikend, ook dat hij zich niet n voorstellen dat de gemeente, die het in de oorlog ontgonnen k r{veld heeft gevuld, daar schadelijke stoffen zou hebben ge- "t „Door de NS is daar een bosje geplant en dat groeit net zo id als de andere iets verder weg. Ook wordt er veel gevist en heb er niets van gemerkt dat die vis slecht is. Ik ben ook kokken bij de locatie bij de oude vuilnisbelt in de Kooipolder. in koeien lopen er al 23 jaar en ze doen het er best en dat vijl ze uit de sloot drinken. Het wil er bij mij niet in dat het ar zo slecht is", zo kreeg Van der Plas de lachers op zijn hand. 1 enige serieuze weerwoord in zijn richting kwam van me- ®Ulv C. Kuijsten van Progressief Sassenheim. Zij stelde dat ijn kan bedriegen. „Kijk maar naar de Volgermeerpolder bij nsterdamDaar groeit en bloeit ook van alles, maar het is er W flink vervuild". K AERDENHOUT Op advies van de Sociaal-Psychiatrische Dienst in Heemstede is bloem bollen- en onroerend-goed- handelaar J.H. Bakker (54) voor de tweede maal opgeno men in de psychiatriche in richting Vogelenzang. In de cember van het vorig jaar werd de heer Bakker ook al enige tijd in deze inrichting in. Bennebroek behandeld in ver band met „maniforme psycho se", een ziektebeeld waarbij werkelijkheid en fantasie wor den verward. Zoals bekend kwam de heer Bakker vorig jaar in het nieuws, omdat hij het kanto ren- en winkelcomplex Baby- Ion in Den Haag had gekocht. Deze koop werd echter teniet gedaan, toen bleek dat de heer Bakker met psychiatrische problemen kampte. Vorige week wekte de Aerdenhoutse miljonair alom verbazing door zonder medeweten van zijn naaste familie en medewer kers een paginagrote adver tentie in een landelijk och tendblad te plaatsen, waarin hij zijn gezinsleden, vrienden en zakenrelaties dankte voor hun „steun bij de transacties en bijdragen tot zijn herstel". In zijn directe omgeving ont stond de angst dat deze „open brief" als afscheidsbrief moest worden beschouwd. Deze brief was er mede aanlei ding toe dat de behandelend psychiater Tonneyck het raad zaam achtte de heer Bakker opnieuw in een psychiatriscne inrichting te laten opnemen. De heer Bakker ging hiermee akkoord. Over drie weken wordt bekeken of de opname verlengd of opgeheven kan worden. NOORDWIJK De jeugd in het Duinpark wil dat haar trapveld blijft. Dat zijn de jongelui gister middag massaal gaan ver tellen aan wethouder Ad miraal en z'n ambtenaren. Tevens werd een petitie met meer dan honderd handtekeningen van jon geren en ouderen uit de wijk overhandigd, waarin de wens van de kinderen uit het Duinpark nog eens nadrukkelijk naar voren werd gebracht. Over het trapveld, dat in 1976 aan de Jan van Kanhof werd aangelegd, is in de loop van de jaren al heel wat te doen ge weest. Volgens omwonenden zou de jeugd overlast veroor zaken voor de buurt en toen de klachten toenamen besloot het gemeentebestuur een hoor zitting te beleggen. Uit de dis cussie in deze bijeenkomst werd duideliik, dat iedereen wel een speeltuin wilde, maar niet voor de eigen deur. Op de hoorzitting sprak de meerder heid van de aanwezige Duin- parkers zich toen uit voor op ruiming van het trapveld. Ook in de raadscommissies kwam de kwestie van het speelterrein een en andermaal ter sprake. De urgentie ont brak toen nog, omdat de jonge ren de beschikking hadden over een braakliggend stuk bouwterrein aan de Northgo- dreef, waar zij naar hartelust hun balletje konden trappen. Dit terrein wordt thans be bouwd en voor de jeugdige voetballers restte niet anders ddan terug te keren naar het speelveld aan de Jan van Kan hof. Een dezer dagen begon de gemeente met het opruimen van de doelpalen en andere at tributen. Dit gaf de stoot tot de actie van gistermiddag, 's Avonds maakte een deputatie moeders uit het Duinpark gebruik vaa het spreekrecht in de raads commissie van openbare wer ken om de problematiek onder de aandacht van de commis sieleden te brengen. Wat is overlast? Welke maatregelen heeft de gemeente genomen om die overlast te voorkomen? Hebben alle omwonenden hin der van het trapveldje? Deze en nog meer vragen vuurde mevrouw Langerhorst als woordvoerdster van de groep op de commissie af. Naar haar mening was er onvoldoende overleg geweest tussen het ge meentebestuur en de bewo ners. De kinderen waar het om gaat, hebben in het Duin- park helemaal niets meer, al dus mevrouw Langerhorst. Afgaande op de opinie van de meerderheid op de hoorzitting was besloten tot verwijdering van het trapveldie. Dit besluit had ook financiële consequen ties en daarom leek het uiterst moeilijk op de ingeslagen weg terug te komen. Wethouder Admiraal beloofde niettemin de zaak te zullen onderzoeken. „Deze aktie is een verrassende tegenzet en die kan het college niet zonder meer wegschui ven", verklaarde de wethou der. Fietsgraveer- actie nekt inbrekers NOORDWIJK De landelij ke actie om fietsen te merken met het postcodenummer is twee inbrekers gistermiddag min of meer noodlottig gewor den. Afgelopen maandag werd ingebroken in een woning in Rijnsburg, waarbij zilver en sieraden werden buitgemaakt met een waarde van 40.000 gulden. Een getuige kon melden dat de dieven gebruik hadden ge maakt van een groene Volks wagen, en ook wist hij een stukje van het kenteken. Die beschrijving was ook gemeld aan de Noordwijkse politie. De bemanning van een surveil lance-auto, even aanwezig bij een school in verband met het graveren van de fietsen van de jeugd merkte op dat deze auto op nog geen tien meter van hun wagen stond gepar keerd aan de Hoogwakersbos straat. Toen twee mannen, een 21-ja- rige Noordwijker en een 22-ja- rige Leidenaar even later in de auto wilden stappen wer den ze aangehouden. In de auto bleek nog een gedeelte van de buit aanwezig. De in brekers zijn overgedragen aan de rijkspolitie van Rijnsburg en ingesloten. KATWIJK In het kader van de gemeentelijke activitei ten voor werklozen zullen creatieve activiteiten worden georganiseerd. Men denkt hiervoor in de St. Bernadette- kleuterschool een lokaal in te richten. Voor de 8390 gulden die hiermee gemoeid zullen zijn wil men een subsidie aan vragen uit het koningin Juliana Fonds terwijl de ge meente jaarlijks zelf de exploi tatie (2300 gulden) en de huur (7.000 gulden) voor haar reke ning zal nemen. Deze bedragen zullen worden gehaald uit het werkgelegen- heidsfonds van de gemeente waarin een bedrag van 300.000 gulden zit. Een andere activi teit voor werklozen die wel licht binnenkort van start kan gaan, is een klussenbank. Voor de instelling van deze klussen bank, die zich ondermeer be zig kan gaan houden met klei ne reparatiewerkzaamheden in huis ten behoeve van men sen die als uitkeringsgerech tigden geen beroep kunnen doen op een vakman, is inmid dels toestemming verleend door het regionaal platform voor alternatief werk dat in de bollenstreek werkgelegenheid sprojecten aan een aantal cri teria (zoals concurrentiever valsing) toetst. Het Noordwijkse Zilveren Kruis vierde gisteren feest. Het hoogste punt van de uitbreiding aan de Van der Mortelstraat was bereikt. „Stormachtig weer, bij een stormachtige ontwikkeling van het be- drijf". aldus de voorzitter van de stichting Het Zilveren Kruis, de heer S. Houtstra. Hij vierde het bereiken van het hoogste punt door het licht aan te steken in het beeldmerk dat boven op het nieuwe ge bouw staat. De ontwikkeling van het be drijf gaat zelfs zo snel dat de gedachte om een gedeelte van de nieuwbouw te verhuren, maar opzij Is gezet. Vooral nu de plannen om te fuseren met een Utrechtse verzekeringsmaatschappij in een vergevorderd stadium zijn. Het Zil veren Kruis heeft nu 240.000 verzeker den. na de fusie met VCGN iets meer dan een half miljoen. Burgemeester J.M. Bon- nike verklaarde namens het college inge nomen te zijn met de uitbreiding, vooral ook omdat het zoveel werkgelegenheid met zich meebrengt voor Noordwijk. Bij het bedrijf werken ruim 200 personen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7