Variatie troef op speelgoedbeurs Dieren op het spoor'* ruikt wat naar kruit Woonbootbewoners weigeren kosten riolering te betalen Voor Pietje Precies Ia 4" Ceidóc Souwvij; ficidócSouxont DEELSASSENHEIMSE HOOFDSTRAAT MET SPOED HERSTELD CONSUMENTENINFORMATIE WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 PAGINl Duo computerspel voor een of twee in zakformaat: „Penguin land". Door een simpele druk op de knop komen twee beeld schermen omhoog. AMSTERDAM Met het oog op het najaar en de naderende koopker- mis voor geschenken heeft internationaal speelgoedland in de RAI een speelgoed- en hob- bybeurs gearrangeerd die van 13 tot en met 16 oktober de consument een beetje wegwijs moet maken op dit gebied. Op een oppervlakte van circa 8000 vierkante me ter zullen stands zijn uit België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Hong Kong, Japan, Ko rea, de Sovjët-Unie en andere verre streken, maar ook uit Nederland. Zo gevarieerd als het spel van een kind kan zijn, zo gevarieerd is ook de beurd. Er zijn beren te zijn die elektronisch brommen en allerhande fröbel- en elektronicas- pelletjes. Duitsland is present met een grote „dierentuin" van Steiff, met beweegbare pluche bees ten. In een grote aap van acht bij acht meter kunnen de kleintjes spelen. Frankrijk laat een speelgoedcaroussel draaien, gratis voor bezoe- kertjes van 1 tot 5 jaar. Lap land heeft voor deze bezoe- kersgroep een speelplaats in gericht. Vijf Nederlandse speelgoed musea zijn van de partij: het Speelgoed en Blikmuseum uit Deventer, het Nederland se Museum Kinderwereld uit Roden, het Eerste Poppen museum uit Amstelveen, het Speelgoedmuseum Flos en Pieter Mars uit Rotterdam en het Poppen- en Speelgoed museum uit Oosterhout. Me vrouw Anneke Bos Vaupell exposeert antieke poppen en speelgoed onder de titel „Zo speelden ze toen". De prijs voor het beste Vide- ospel van het Jaar zal op 16 oktober worden uitgereikt door Ad Visser. Wie vakma tig in de beurs is geïnteres seerd kan op 13 oktober een symposium: „Kind, spel en speelgoed" bijwonen onder auspiciën van de Nationale Speelraad, alsmede een the ma „Elektronische Spelen" dat door bekende mensen zal worden besproken. Vanzelf- Be-bi-bijtgrijper-eendje-rin- geding, buitelaar. De naam zegt het al, om lekker in te bijten, vast te grijpen voor babies vanaf 3 maanden tot kleuters. sprekend is ook het Speel goed van het Jaar te zien, in de Utrechtse Jaarbeurs, gese lecteerd door een jury van zeven volwassenen, deskun digen onder voorzitterschap van Marian Niederer. Vorig jaar werd er in Neder land voor 700-750 miljoen aan speelgoed besteed, waar bij de import ongeveer 85 procent bedroeg. Nieuwe Agabob-slee uit Zwitserland. De dubbele met lui gevulde kunststof schaal isoleert en beschermt tegen I Goed te sturen en te remmen. Katten uit Japan van Sylvia en Silven, gemaakt van dons- Bij de pluche beesten: slapende poezen, moeder en jong zachte pluche (Japan Artist Society). kunnen aan elkaar worden gehecht. met elkaar worden verbonden. Oude houten prikslee van oerdegelijk beukenhout. •n di in d< Een „brandend belastingkantoor", dat via een rookgenera^edel en vuurgloed „in brand" kan worden gestoken (bouwpakk^n- Een beetje eng spelletje... Gloednieuw. teft RAAD VAN STATE BEHANDELT LOZINGSVERBOD IN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN Paul en Marjolein Segaar uit Voorschoten zullen zich als het aan het Hoog heemraadschap van Delf land ligt voor vele duizen den guldens in de kosten moeten steken, omdat hun woonboot niet is aangeslo ten op het riool. Het echtpaar Segaar bewoont de woonboot ,,'t Wastobbe" aan de Krimkade in Voorscho ten, een boot die zijn afvalwa ter direct loost op het opper vlaktewater. De familie Se gaar, die de woonboot drie jaar geleden kocht, kreeg toen met een te horen dat Rijnland geen lozingsvergunning wilde afge- Uitstervingsbeleid „Rijnland zei tegen mij dat ze een zogenaamd uitstervingsbe- leid wilde voeren wat betreft vergunningen voor het direct lozen op het oppervlaktewater. Dat houdt in dat ze daar geen nieuwe vergunningen meer voor afgeven, maar de woon bootbewoners willen verplich ten zich op het riool aan te sluiten. Wij zouden in die stra tegie moeten fungeren als een soort proefkonijn, om te kijken of ze die verplichting konden doorvoeren", aldus Paul Se gaar. Die proefmethode leidde er gisteren toe dat de familie Se gaar en vertegenwoordigers van het Hoogheemraadschap Rijnland voor de Raad van State hun argumenten konden toelichten. De familie Sègaar betoogde daar onder meer dat ze op zich geen bezwaar heeft tegen een aansluiting op het rioolleidingsnet, maar wel te gen de kosten daarvoor. Die bedragen, zo kon Paul Segaar gisteren aantonen, tussen de zes- en de achtduizend gulden. Kosten, die geheel voor eigen rekening dienen te komen. Geen onderzoek „Het Hoogheemraadschap zegt dat die kosten niet meer dan 1500 tot 2000 gulden bedragen, maar dat is op niets gebaseerd. Rijnland heeft nooit eens een gedegen onderzoek willen uit voeren naar de maatregelen die moeten worden getroffen. We hebben slechts een keer kunnen praten, dat gesprek Paul en Marjolein Segaar hebben op zich geen bezwaar tegen een aansluiting van hun woonboot op de riolering, maar wel tegen de kosten daarvoor. werd gevoerd door de jongste bediende van Rijnland en duurde nog geen kwartier", al dus Paul Segaar. De kosten liggen met name zo hoog. omdat aan de boot zelf allerlei voorzieningen moeten worden getroffen. Zo moet op de boot onder meer een pomp worden aangesloten. De lei ding van de boot naar het riool opzich kost niet zoveel. Het feit dat die kosten van de een op de andere dag eenzijdig worden opgelegd steekt de heer Segaar. „De kosten zijn het grootste bezwaar. Als Rijn land hieraan een bijdrage wil leveren, ga ik zo akkoord. Als ik al die centen zelf mee moet brengen, staat mijn woonboot morgen te koop". De alternatieve genees- middelengids Steeds meer mensen zoeken hun heil bij alternatieve ge neesmethoden. De overvloed aan alternatieve geneesmid delen was voor uitgeverij El- sevjer aanleiding met een gids te komen over de sa menstelling, de werking, de indicatie en gebruikswijze van deze stoffen. Uit de ho meopathische middelen en kruidengeneesmiddelen werd een selectie gemaakt van ongeveer 500 geneesmid delen. De alternatieve geneesmid- delengids. Uitgeverij Else vier, Amsterdam/Brussel. Prijs 32,50. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Aanleg hockeyvelden op de lange baan NOORDWIJK De raads- commissie voor openbare wer ken had gisteravond moeten discussiëren over de aanleg van de hockeyvelden in het Middengebied. De commissie zag daarvan af, omdat het geen enkele zin had om daar over te praten. Dat kwam om dat deze keer de financiële commissie reeds eerder had vergaderd dan die voor open bare werken. In de commissie voor finan ciën was de financiering van het complex aan de orde ge weest en daarbij waren zulke afwijkende ideeën naar voren gebracht, dat overeenstem ming niet mogelijk bleek. Zo wilde één fractie niet verder gaan aan de aanleg van een paar noodvelden, deelde wet houder Admiraal mee. Een ambtelijke werkgroep is nu aan de slag gegaan om de aan wezigheid en het gebruik van sportvelden in de gemeente te Deze werk- r 31 december brengen. Zo lang de aanleg hockeyveldencomplex i ieder geval gestagneerd. groep dient rapport uit t blijft het „Een aardig boek, hoor. Maar niet aldoor". Dit als woordje vooraf, zeg maar, naast dat van de heer W. J. Schuitemaker, oud directeur Faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij. Voor hem was kortgeleden in de Hasselaerzaal van het kas teel Groeneveld in Baarn het eerste exemplaar „Dieren op het spoor" van doorgaans PTT'er, dus amateur Rien Mouw en de illustrator Nico Bulder. Zij vergaarden al ver kennend in bos en veld, tussen hert en zwiin, vos en fazant en zus en zo de gegevens. Schui temaker vond er onder meer dit van: „Toenemend besef en kennis van wat er nog bestaat en te genieten valt in een zo breed mogelijke kring van onze bevolking, verhoogt de kracht die nodig zal zijn voor het behoud van de onvervang bare, rijke natuurwaarden. Daarom is het boekwerk „Die ren op het spoor" te zien als een buitengewoon welkome en waardevolle bijdrage in deze strijd. Het is Rien Mouw en Nico Bulder gelukt een bijzon der aantrekkelijk geheel tot stand te brengen, wat niet al leen de kenner, maar ook de belangstellende leek zal tref fen". Natuurlijk, maar een kleine kanttekening mag ook wel. Een paar citaten: „Hij gromde zacht en dacht met weemoed terug aan de vriendelijke zomer". „Toch was hij deze keer heel voorzichtig, hij had een leerza me nacht achter de rug. Stel je voor dat hij nu weer een flater sloeg in plaats van een haas of konijn te pakken, dan kon hij beter gras leren eten of aard appels verbouwen!". „Een ouderwetse vechtpartij trok hem wel aan. Dat gaf juist een pikant smaakje aan het liefdesavontuur". „Ondertussen sloop de vos ge ërgerd door het dichte hout. Altijd werd hij verraden door die misselijke gaaien. Waar be moeiden zij zich mee? Zodra hij de dekking verliet zaten er hem al een paar schreeuwend na. Moest hij soms niet eten?". Kijk, in de beschrijving van de lotgevallen van Bolke de Beer en zijn bosburen zouden der gelijke gedachtengangen best passen. In een boek dat de die ren de dieren behoort te laten minder. Beesten zijn niet men selijk en ze piekeren er ook niet over dat te worden. Rien Mouw weet dat natuurlijk best. Het ging er vanzelf alleen maar om de tekst wat leuker te maken. Je moet je publiek bereiken, immers. En daarom misschien ook besluit hij el ders de niet helemaal sterk ge noeg geachte ontboezemingen met lyrische erupties als: „Wij voelen ons gelukkig. Gelukkig dit te mogen beleven. Beseffen we wel hoe groots de natuur is?", en: „Wat zit de natuur toch fijn in elkaar!". Nou en of. En die andere leu terpraat zij hem maar verge ven. Per slot van rekening liet ook de erkende plakplaatjesal bumschrijver Jac P. Thijsse zijn dierlijke onderwerpen al lerlei dingen vinden die uit sluitend des mensen zijn. Mouw bevindt zich dus in goed gezelschap en bovendien gaat het er in grote delen van zijn werk best serieuzer aan toe. Hoewel niet steeds in vlekkeloos Nederlands. „Dan glijdt hij, van elke dekking ge bruik makend, op zijn slacht offer af en probeert deze in een korte jachtvlucht te klau wen". Een voorbeeld maar. En ach, misschien een beetje spij kers zoeken op het lage water van de Laurenszee, die op pa gina 140 blijkt te bestaan. Dieren op het spoor: Op ver kenning in bos en veld met Rien Mouw en Nico Bulder. Omniboek, Den Haag. 160 pagina's. Prijs f 37,50. SASSENHEIM B en W van Sassenheim hebben, zonder toestemming vooraf van de ge meenteraad, opdracht gegeven het wegdek van de Hoofd straat tussen het kruispunt Noord en de Teylingerlaan te herstellen. Hiermee is een be drag van 10.000 gulden ge moeid. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering Van de gemeenteraad. B en W vroe gen de raad alsnog toestem ming voor dit handelen en kregen die ook. Volgens burgemeester A.J. Kret is haast geboden met het werk- Het genoemde wegdek vertoont veel scheuren en de winter is aanstaande. Als het gaat vriezen, zullen er volgens de burgemeester grote gaten in de weg vallen, waardoor de si tuatie levensgevaarlijk wordt. „Het is onverantwoord-dit lan- )r ;em ger uit te stellen", doelend op het feit dat de vincie wel al het beheer de Hoofdstraat aan de gei te heeft overgedragen, nog steeds niet met de bijtx1 rende geldsom over de bri gekomen. Het punt kwam ter spraki de behandeling van een wp ging op de begroting i 1983. Daarin moet alsnog bedrag van ruim 10.000 worden opgenomen herstelwerkzaamheden het kruispunt Noord, de k sing Van Pallandtlaan- straat. Dat is halverwege jaar gedaan ook omdat werk geen uitstel met de. Overigens deelde meester Kret ook nog me de provincie binnenkort start gaat met de reconstr van het genoemde kruispu gu 1 Og chijr bu 5 101 kev AÜ Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,1 mm, krijgt u toegestuurd al: dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 2 2500 VG Den Haag or TER] Fey lelm

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14