Kwade ouders, amusant Doe Maar &Khrijve. lïa REKKENV0L WOLLIGE WARMTE. VIERDE FLATERPOPFESTIVAL GESLAAGD De Does heeft grootse plannen LEIDEN/KUNST CeicbcSoincmt MAANDAG 10 OKTOBER 1983PAGINj Verklaring verwacht lid jury Nobelprijs STOCKHOLM Lars Gyllensten, voorzitter van het Nobeleomité van de 18 leden tellende Zweedse Academie die elk jaar de Nobelprijs voor Letterkunde toekent, heeft meegedeeld dat academicus Artur Lundkvist zal worden gevraagd om een verklaring naar aanleiding van zijn uitlatingen in het openbaar over de toekenning van de prijs van '83 aan William Golding. „Hij heeft het reglement overtreden", zei Gyllensten. De 77-jarige Lundkvist, deskun dige op het terrein van de Franse en Zuida- merikaanse letterkunde en een der „grijze eminenties" van de Zweedse letteren, zei dat hij tegen de kandidatuur van Golding had ge stemd omdat de Britse schrijver een „klein Engels fenomeen van niet veel belang" is. ANWB voor behoud Museumspoorlijnen DEN HAAG De Nederlandse museum spoorlijnen, waarop stoomlocomotieven en ander historisch materiaal rijden, dreigen te verdwijnen. De ANWB vreest dat NS een aantal van de zeven museumspoorlij nen in ons land wil sluiten. In een brief aan de Spoorwegen dringt ANWB-directeur J Barkhof erop aan nog geen definitieve beslissing te nemen over deze spoorlijntjes. De bond wil eerst met NS van gedachten wisselen om de exploi tatie van deze „voor het binnenlands toe risme zo belangrijke museumljnen" te waarborgen, aldus de ANWB. Volgens de ANWB is de belangstelling voor deze lijnen in belangrijke mate toe genomen. Het reizigersvervoer nam met twintig tot zestig procent toe. Keuring onderscheidt familiefilm AMSTERDAM In de bioscoopoverzichten in dagbladen zullen onder de films voor alle leeftijden typische familie films apart worden aangeduid. De Nederlandse Bioscoop bond (NBB) en de Filmkeuring hebben samen tot deze ver fijning besloten. Er wordt waarschijnlijk nog dit jaar mee begonnen. Gemiddeld worden per jaar honderd films bij de filmkeu ring aangeboden door bij de NBB aangesloten verhuurders. Tachtig procent wordt toegelaten tot de categorie alle leef tijden: „a.l." in de kranten. Maar toch kan men in deze categorie lang niet altijd zeg gen: ga er maar gezellig met de hele familie heen, aldus de bond. Om ouders meer duidelijkheid te verschaffen, zal de typische familiefilm voortaan te herkennen zijn aan een kader rond de aanduiding „a.l.". De filmkeuring heeft ervaren, dat er problemen waren met de huidige categorie-indeling van de films. Op haar verzoek is met de bioscoopbond overlegd over een oplos sing. Circusprijs naar Yasmine Smart DORDRECHT De Oscar Carre Trofee (circusprijs) gaat dit jaar naar de Britse circu s-artieste Yasmine Smart (29), aldus de Club van Circus vrienden Nederland, die de trofee sinds 1981 jaarlijks uit reikt. Met de Oscar Carre Trofee wordt een prestatie beloond, die „gezien kan worden als een bijzondere stimulans voor de waardering van het publiek voor de circuskunst", aldus de club van circusvrienden. Yas mine Smart krijgt de trofee - een bronzen beeldje - voor een dressuurnummer met arabi- sche hengsten. Prijs Nederlandse critici voor F Act BEST De jaarlijkse „Prijs van de kritiek" van de kring van Nederlandse theatercritici is dit jaar toegekend aan F Act. F Act vormt een onderdeel van de stichting toneelraad Rotterdam en biedt elk toneelseizoen enkele aankomende regisseurs de kans om een kleine-zaalproduktie te regisseren en daar voor acteurs en ontwerpers aan te trekken. F Act is geen toneelgezelschap en telt slechts vijf vaste medewerkers onder wie artistiek leider Ben Hurkmans. De aanpak van F Act heeft geleid tot een produktiemethode die, aldus de kring, een goed alternatief betekent voor theater ma ken buiten het traditionele gezelschap om. De prijs - een plastiek van de kunstenaar Lucien den Arend - wordt op 19 oktober in Amsterdam uitgereikt. BLEISWIJK Het gegil was even hysterisch als in der tijd bij The Beatles toen Doe Maar gisteren, weliswaar meer dan twee uur later dan stond aange kondigd, het podium van de veilinghal in Bleiswijk beklom. Met een show, die niet bijzonder was maar wel uiterst amusant, besloot de groep onder leiding van Henny Vrien- ten een geslaagde vierde aflevering van het Flater- popfestival. Omdat het gebeuren wat tijd betreft uit de hand was gelo pen, kon het optreden van Doe Maar gratis worden bezocht. De organisatie had namelijk de deuren opengegooid. Dit in Flaterpopfestival veilinghal Bleis wijk. Eenmalig gebeuren met Doe Maar, Polle Eduard Band, Frank Boeyengroep, Toontje Lager, De Dijk, Niettemin, Vankessel, Cherry eerste instantie voor de vele ouders, die in de regen ston den te wachten. Dezen maak ten er dan ook druk gebruik van. Niet zo zeer om op de vriendelijke klanken mee te deinen met de jeugd, maar om op zoek te gaan naar dochter of zoon. De wat jongeren on der de ouders die het geluk hadden hun kind te vinden, hobbelden daarna in familie verband mee op nummers zo als „Een Nacht Alleen" en „Zoek Het Zelf Maar Uit". An dere tieners waren minder ge lukkig zoals het meisje dat midden in de zaal van haar vader een draai om haar oren kreeg omdat ze liet blijken niet mee te willen gaan. Het Doe Maar-optreden was ook net begonnen. Het concert was een menge ling van massale samenzan- gen, overdonderende applau- sen en hysterisch gekrijs. Hen ny Vrienten deed zijn uiterste best boven de samenzang uit te komen, wat stemvervor mingen opleverden. De groep had veel composities van een nieuw, speels arrangement voorzien en had de openings- accoorden vaak volledig ver anderd. Zo had „Pa" bijvoor beeld een Oosters klinkend in tro. Op het Flaterpopfestival bleek ook waarom Doe Maar de Ne derlandse Beatles van de jaren tachtig mogen worden ge noemd. De muziek is dansbaar en ligt goed in het gehoor. Waar anderen hun composities volbouwen met klanken, blijft bij Doe Maar ruimte bestaan om te ademen. Hierdoor blijft het lichtverteerbare kost, hoe wel in levenden lijve de gi taarpartijen wat voller overko men dan op de plaat. Er is op het podium ook meer ruimte om te soloën. Het Doe Maar concert duurde een krappe an derhalf uur. Acht groepen waren Doe Maar voorgegaan op het festijn. Daarvan waren de concerten van Toontje Lager, Frank Boeyen en Polle Eduard de moeite waard geweest. Toontje Lager had er geen enkele moeite mee het publiek voor zich te winnen. De andere groepen wel. Heel duidelijk bleek dat de aanwezige tieners vooral singles kopen. De Dijk- single „Slow Motion" bijvoor beeld werd uit volle borst meegezongen. De rest van het stevige roek-repertoire zonder veel afwisseling liet het pu bliek wat gelaten over zich heenkomen. Bij de Polle Edu ard Band en de Frank Boey engroep was dat wat minder. Daar riep de menigte ook uit volle borst „Polle, Polle" en „Frank, Frank" toen de groe pen het podium op kwamen. Toch oogstten ze het meeste succes met de singles. De Polle Eduard Band bewees een suc cesvolle toekomst tegemoet te gaan. Het is een fantastische groep, met veel talent. Hetzelf de geldt voor Frank Boeyen alhoewel deze formatie een langzame start had, waardoor het even duurde voordat er echt viel te genieten. Een grote teleurstelling was Cherry. Deze Surinaamse dame met begeleidingsband is geen festivalact. Ze was op Flaterpop nauwelijks te ver staan. Nu was dat niet zo heel erg want haar teksten zijn on beduidend en heel eenvoudig. Wat wel duidelijk werd is dat ze een heel goede begelei dingsgroep heeft, die doordat er veel instrumentale gedeel ten in de muziek zitten volle dig tot zijn recht kwam. Om de pauzes tussen de groepen zo kort mogelijk te houden werd er met twee podia gewerkt. Dat dit niet helemaal lukte had niet alleen met de opbouw van de verschillende installa ties te maken, maar ook met de overscheiding van speeltijd varj de groepen. Het festijn is door de VARA opgenomen voor latere uitzending op de radio en televisie. HANS PIËT Fietspad langs Oud Ade OUD ADE Het fietsje langs de kom van Oud komt voor op het goedgekj de investeringsschema tertiaire wegen over de ja 1982 tot en met 1986. Om c reden gaat de gemeente Al made starten met de on< handelingen voor de noo< kelijke grondaankopen, aanleg van het fietspad wi voor de helft gesubsidie door het rijk; de andere h door de provincie. De subsidies worden pas het gereedkomen v werk uitgekeerd. De gemee Alkemade zal de kosten het pad dus moeten voorscl ten. De raadscommissie fin ciën vergadert vanavond o het verlenen van een daarv noodzakelijk krediet. Het gin van het pad komt bij bestaande fietspad langs Oud Adeselaan te liggen. volgens zal het pad afbui naar rechts om het centi van Oud Ade heen om uiti delijk evenwijdig aan de L< seweg aan te sluiten op toekomstige fietspad la deze weg. De provincie str< ernaar beide fietspaden gel tijdig aan te leggen. Het langs de Leidseweg w< door de provincie gerealisei Halverwege het pad kom van Oud Ade heen, ki nog een verbindingspad n het centrum van Oud Ade. dorpsraad van Oude krijgt het ontwerp voor fietspad zo spoedig moge onder ogen. LEIDERDORP Het bestuur van het zwembad „De Does" heeft grootste plannen met het zwembad. Dat maakte voorzit ter H.J. Verdier afgelopen za terdagmiddag bekend tijdens de presentatie van het ver nieuwde binnenbad. Het zwembad is verouderd en moet nodig in een modern jas je worden gestoken. Architect Stuurman uit Waddinxveen heeft in opdracht van het zwembadbestuur een onder zoek ingesteld. De belangrijk ste uitkomst daarvan is dat er een integratie tussen het bin nen- en buitenland moet ko men. Ruimtelijk is er geen en kel probleem. Tussen het bui ten en binnenbad is plaats voor een centraal gebouw waarin de kleedkamers en een restaurant in onder kunnen worden gebracht. Het is zelfs mogelijk een lang gekoesterde wens van de Leiderdorpse sportwereld in vervulling te doen gaan door een sporthal daarboven op te bouwen. Het zwembadbestuur vindt dat het aan de sportverenigingen is dit project waar te maken. Zoals bekend wordt er mo menteel door de sectie binnen sporten van de Leiderdorpse Sportraad een haalbaarheids onderzoek naar de realisering van een sporthal gedaan. Bin nenkort zal het zwembadbe stuur met het college van B en W gaan praten over de finan ciering van de noodzakelijke investeringen. Burgemeester M.A. van der Have zei dat het gemeentebe stuur zeker „een open oog en oor" voor de plannen van het zwembadbestuur zal hebben. Het binnenbad heeft een gron dige opknapbeurt ondergaan. Een nieuwe verlichting is aan gebracht en door het wegbre ken van enkele muren is een betere ruimtelijke werking ontstaan. Een plaats is inge ruimd voor enkele zonneban ken. De grote trekpleister van de jeugd, de waterglijbaan, is nu in het binnenbad opgesteld. Verdier vertelde voorts nog dat het bezoekersaantal sinds de ingebruikneming van de waterglijbaan dit voorjaar met 25% is toegenomen. Slechts 5% schreef hij toe aan de mooie Gentleman's Course overwinning voor Van 't Oever LISSE Egbert van 't Oever heeft gisteren de jaarlijkse door de Ren en Toervereni- ging te organiseren Gentle man's Course gewonnen. Hij kon behoorlijk profiteren van de bonificatieseconden, die hem vanwege zijn leeftijd wer den toegespeeld. Egbert reed samen met Karei Teeuwen. Tweede werd Gerard Kapitein die Sjaak v.d. Meer als koppel- genoot had en derde Piet de Koning die was gekoppeld aan Gerrit Kleinveld. Aanstaande zondag wordt voor het laatst een RTV-rit op het Spekke- laanparcours verreden. De wedstrijden beginnen om ne gen uur. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen Naam van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee I I Adres Postcode/Plaat: l Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal I Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam Postcode/Plaats_ Telefoon- Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag Alkemade overweegt uit Recreatieschap te stappen ALKEMADE De raadscom missie openbare werken, ruimtelijke ordening en mili euhygiëne heeft unaniem ge adviseerd uit het „Recreatie schap Noord-Zuidhollands Plassengebied" te stappen. De raadscommissie financiën be spreekt deze materie van avond. Indien Alkemade met het Re creatieschap zou blijven mee doen, zou dit de gemeente jaarlijks twee gulden per in woner kosten. Zoals bekend hebben Amsterdam, Leiden en Leiderdorp al in een eerder stadium afgehaakt. Diverse andere grote gemeenten zoals Haarlemmermeer en Alphen aan den Rijn overwegen uit te treden. Dit heeft de financiële peilers van het schap onder mijnd. De provincie steunt nu een veel beperkter recreatie- basisplan met kleinschalige voorzieningen, zoals picknick plaatsjes, visaccommodaties en voorzieningen voor surfers etc. Maar ook met dit plan wilde de Alkemadese raadscommis sie openbare werken, ruimte lijke ordening en milieuhygië ne unaniem niet in zee. Renovatie Zwetkade kost 90 mille ZOETERWOUDE In de ge- meente Zoeterwoude zijn en kele wegen aan onderhoud toe. De hoogste prioriteit daar bij ligt bij de Zwetkade; andere wegen zijn de Titus Brandsma- straat, Servatiusstraat. Julia- napark. Ambachtsherenweg en de oprit naar de brug krui sing Nieuweweg/Zuidbuurtse- weg. In totaliteit is hiermede een bedrag gemoeid van 142.300,-. Vanavond moet de raadscommissie openbare wer ken zich hierover uitspreken. Het wegdek van de Zwetkade is door onvoldoende stabiliteit van de grond plaatselijk zeer verzakt. Op andere plaatsen is het wegdek omhoog gekomen door wortelgroei van de langs de kade staande populieren. Nieuw voorstel aankoop terrein Van der Bijl afgewezen KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een nieuw voorstel van burgemeester en wethou ders om het terrein van graan handel Van der Bijl aan te ko pen is in een werkvergadering door de raadsfracties afgewe zen. Daardoor gaat de ingelas te raadsvergadering van van avond niet door. Tachtigduizend gulden extra saneringssubsidie voor de ver plaatsing van de graanhandel maakt sociale woningbouw op het gebied mogelijk. Dit in te genstelling tot vorige plannen, toen sociale woningbouw al leen mogelijk was met grote bijdragen van de gemeente. Het plan omvat vijf tweeka mer- en vijf driekamerwonin gen, gelegen aan de Rijn, waarvan de huur door de di verse subsidies uitkomt op on geveer driehonderdvijftien gulden. Het grote struikelblok bij de plannen is het koetshuis, dat de gemeente bij aankoop eveneens in bezit krijgt. Het koetshuis is een monument dat aan een grondige renovatie toe is. De kosten daarvan worden geraamd op drie en een halve ton. Een bedrag dat volgens de "fracties in geen verhouding staat tot het nut dat het op zal leveren. Het opgeknapte koetshuis kan als trouw- en raadzaal gebruikt worden met een oudheidskamer op de bo venste verdieping. Daarmee zou de secretarie op het ge meentehuis meer ruimte krij gen. Het gemeentehuis zelf is ook aan renovatie toe. Een plan daarvoor legt het college van b en w binnenkort aan de raad voor. De verbouwing van de secretarie kan in de renovatie meegenomen worden. Momen teel heeft de gemeente Koude kerk evenwel nog een aantal grote werken onder handen, waarvan niet bekend is waar de uiteindelijke kosten op uit zullen lopen, zoals de recon structie van d*e Lagewaard, de Hoogewaard en de uitbreiding van de Ridderhof. Een sprong in het duister met de aankoop van Van der Bijl en de gevol gen daarvan - bouw van de woningen, restauratie van het koetshuis, restauratie en ver bouwing van het gemeente huis - durven de fracties op dit moment niet De zomer voorbij, de winter in aantocht, tijd voor een beetje extra warmte. Behaaglijke spulletjes waarin u van kou geen last hebt Leuke uni- singlet in wol/acryl. Wit, 40-48. Voor een behaaglijk prijsje. Elegante jacquard spencer van 5(1 wol en 50% katoen. In fris wit. 40-52. Voor een charmante prijs-1 Beurs van Amsterdam Boskalis Weslm Oordtsche petr Gist Brocades Pakhoed Holding Pakh Hold, cert Rodamco Rolinco 120,20 117,80 442,00 167.00 134,20 116.00 88.50 35.80 156.10 131,30 183.80 98.00 157,50 224.00 31,40 58.90 Unilever Ver Bez VNU Volker Slavin 232,80 125,00 30,50 180,50. 79,60 373,00 156.00 131,50 185.00 309,50 234,80 Leiden: Breestraat 99, AlpKen a.d. Rijn: Manderloostraat 11.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8