eiden blijft imponeren I Blitz toont tekenen van herstel Werkrugby DIOK 5PORTTRIBUNE Zwemploeg Zijl kent goede competitiestart rk Reiden Zonder dat ir sprake was van hart- feroverend rugby legde )iok verdiend op de i59-overwinning be- in het duel met Cas- ricum RC. De Leidse ullback Ab Huisman ipende reeds in de twee- Ie minuut met een flit- end schot op de palen, imdat de Noordholland- e verdediging toen al op [geoorloofde wijze aan noodrem trok: 30. ri eerste twintig minuten s? TOP en Pernix verliezen contact met koplopers Rlfc MAANDAG 10 OCTOBER 1983. i ^eze eerste n ie van de landelijke B- de icmcompetitie ligt de ploeg e[ de Zijl/LGB ruim hon- i 1 punten voor op de ploeg 1 LZ'86. De Zijl/LGB werk- pr jet programma samen met Z en de Otters af in Alpen, deed hetzelfde, maar dan en met Rapido en het Y in irlem. Ie Zijl/LGB-ers waren de illendste klasseringen [gelegd voor het drietal irens van Kampen, Robbie ibeldam en Ronnie Ligt- t, Bij de jongens onder de tien bezetten zij zowel op de 100 m vrije slag als op de 100 m wisselslag respektievelijk de eerste, de tweede en de derde plaats. De winnende tijden op de 100 m vrij waren 1.17.2, 1.18.8 en 1.21.9. De tijden op de 100 m wisselslag 1.26.9, 1.32.8 en 1.34.8. René Correltjé was verder de enige Zijl/LGB-er die een gouden plak uit het water wist te slepen. Op de 400 m vrij voor jongens onder de 16 jaar bleef hij in 4.40.0, zijn clubgenoot Leon Luyten. die als tweede eindigde, exact 10.3 seconden voor. Ook verschei dene LZ-zwemsters en zwem mers kwamen goed voor de dag. Zo wist Danny Kortekaas tweemaal als eerste te fini shen. Hij won bij de iongens onder de tien jaar zowel de 100 m schoolsalg als de 100 m vrij. Zijn tijden waren 1.43.8 en 1.25.7. Achter hem eindigde LZ-er René Valentijn evenzo veel malen als tweede (1.48.5 en 1.30.1). Zowel de 100 m schoolslag m.o. 10, de 100 m rugslag jongens geboren in 1969 en later als de 100 m vlin derslag jongens geboren in 1971 en later eindigde in een De verschillende ereplaatsen waren achtereenvolgens weg gelegd voor Nancy Kijk in de Vegte (1.43.2), Sjimmy van Deelen (1.45.4), Ester van Os- ten (1.45.4), Marco Mulder (1.15.7), Hans van Hees (1.15.9), Alexander Willemsen (1.16.7), diens broer Bas Willemsen (1.26.4), Martin Bartels (1.29.9) en tenslotte Ronald Thierry (1.33.4). De sterkte in de breedte van ploeg van de Zijl/LGB blijkt wel uit het grote aantal tweede en derde plaatsen die behaald werden. plaats voor zijn rekening. Op de 200 m vrij verdiende hij in 1.59.1 brons, op de 100 m schoolslag greep hij in 1.10.9 het zilver. Hans Lalau werd op dit laatste nummer in een ver dienstelijke 1.11.6 derde. Mi reille Correljé werd tweede op de 200 m wisselslag bij de meisjes onder de 16 (2.39.5) en de derde op de 100 m school slag dames. Haar tijd was hier 1.21.3. De 100 m rugslag jon gens onder de 14 en de 100 m vlinderslag jongens onder de 12 leverde de ploeg van de Zijl/LGB twee zilveren en twee bronzen plakken op. Bij de j.o. 14 waren de medailles voor Bob van der Staak (1.13.8) en Remco Filippo (1.15.1). Filippo verbeterde la ter op de middag op hetzelfde nummer, maar in een andere leeftijdsgroep, zijn tijd met nog 2.3 seconde tot 1.13.8. Niels Ouwerkerk won zilver op de 100 m vlinder in een persoon lijke recordtijd van 1.19.5. Hij bleef de derde geklasseerde, zijn clubgenoot Robert Janssen die en tijd van 1.25.2 neerzette. makkelijk voor. Bronzen me dailles waren er verder nog voor Ria Hassefras (2.20.9 op de 200 m vrij dames) en voor Minerva van Kampen (1.34.3 op de 200 m schoolslag m.o. 12). Ook voor verscheidenen LZ-ers waren nog medailles beschikbaar. Zo werd Sylvia Bakker tweede op de 200 m wisselslag voor meisjes gebo ren in 1967. Zij liet de klokken op 2.37.2 stilstaan. Ook Nancy Kijk in de Vegte won zilver. De 100 m vrij m.o. 10 leverde haar haar twee medaille van de middag op, zij finishte na 1.18.1. Als laatste was er ere metaal voor Vincent van Duy- venbode. De 400 m vrij voor jongens geboren in 1967 en la ter legde hij af in 4.40.6, goed voor brons. De meisjes estafet teploeg van LZ had voor de 4x100 m wisselslag 5.06.6 mi nuten nodig, de ploeg van dé Zijl/LGB legde de zelfde af-" stand af in 5.10.7. De 4x100 m vrij jongens onder de 16 jaar bracht voor de Zijl/LGB een-- tijd van 4.11.5 op de klokken. De LZ-zwemmers maakten een tijd van 4.13.9. ry Beek bewees in zijn tweede wedstrijd voor Leiden opnieuw een prima aankoop te zijn. Hier P™ iroont hij een uitstekende Leidse aanval op een manier die het publiek op de banken brengt: 40 'tokend. Danny Gay rest slechts toekijken. LEIDEN Was voor aan vang van de basketbal competitie „Wat kan dit afgeslankte Elmex Lei den?" nog een veelvuldig in de Vijf Meihal gestelde vraag, na zaterdag kan men zich afvragen welke Nederlandse ploeg op dit moment in staat is Leiden te kloppen. Want na de uiterst verrassende zege op het veel te sterk geach te Den Bosch, werd ook het gevreesde Hatrans Haaksbergen op een ne derlaag getracteerd. Een imponerend forse, zelfs. Onder aanvoering van su bliem spelende Emill Ha- gens stuurde Leiden de ploeg van Maarten van Gent met niets aan duide lijkheid te wensen overla tende cijfers (75-52) terug naar het oosten. En hoewel het haast een cliché aan het worden is, was ook die overwinning een uiterst ver rassende. Het verhaal mag als bekend verondersteld worden. Leiden moest dit seizoen fors inleveren en het hoogste haal bare leek een vierde plaats. Maar het geroutineerde Lei den blijkt tot veel meer in staat. Zaterdag bleek dat op nieuw. Haaksbergen dat Lei den vorig jaar nog de weg naar de finale van de play off's versperde, kwam er dit maal totaal niet aan te pas. En dat terwijl de oostelijke forma tie gebrand op een overwin ning aan de start verscheen. Dit omdat de ploeg woensdag nog door de Engelse beker houder Solent Stars uit de Eu ropa Cup was geknikkerd. Maar Leiden was werkelijk niet te houden. Dankzij Don Cox en Jerry Beck kende de Harrewijn-formatie een goed begin (4-0, 8-4). Daarna kreeg het talrijke publiek in de Vijf Meihal een vervelend spelletje voorgeschoteld. Van Gent, in de wetenschap dat zijn ploeg het op snelheid af zou moeten leggen, liet zijn mannen een zóne spelen in de hoop dat Leiden op afstand zou falen. Maar dat gebeurde niet of nauwelijks. De lange aanval len werden veelal trefzeker afgerond door Cox, Wiel en Hagens en omdat Leiden zelf een uitstekende man-to-man verdediging opvoerde (Haaks bergen kwam in de eerste helft tot een schotpercentage van 27), liep dé score géstaag op in Leids voordeel (20-10), al bleef het allemaal wat saai om naar te kijken. Tegen het ein de van de eerste helft kwam daar verandering in toen Ha gens en Wiel op snelheid voor prima acties zorgden en Lei den Haaksbergen op een voor hen beschamende 38-21 rust stand zette. Van Gent's omschakeling van een zóne naar een man-to-man verdediging bracht precies waarvoor hij vooraf al had ge vreesd. Leiden snelde Haaks bergen direct na rust aan alle kanten voorbij en binnen vijf minuten was er gat van twin tig punten (45-25). Later zou het verschil zelfs oplopen tot 29 punten en aan het einde restten er nog 23 in Leids voordeel. Naast de eigenlijke wedstrijd waren er zaterdag nog twee (persoonlijke) duels gaande. Allereerst die van Randy Wiel. De Leidse Antili aan maakt momenteel een ui terst sterke periode door. In de voorgaande wedstrijden heeft nog geen van Wiel's directe te genstanders kans gezien meer dan tien punten te scoren (Dan Cramer van Den Bosch had er tien) en Wiel van een aanzien lijk hoger aantal af te houden. Ook Ron Kruidhof, toch ook bepaald geen kleine jongen, moest er zaterdag aan geloven. Waar Randy Wiel tot een to taal van 25 (tegen 60%) kwam, reikte Kruidhof niet verder dan acht punten. Een andere tweestrijd werd uitgevochten door Emill Ha gens en Haaksbergen's René Ridderhof. Hagens bewees eens te meer dat hij en niet Ridderhof tweede guard van Nederland (achter Mitch Plaat) is, al maakte zijn ooste lijke collega deel uit van de nationale ploeg die op het EK in Frankrijk tot de vierde plaats reikte. De met werve lende passes strooiende Hagens veegde ronduit de vloer aan met Ridderhof. Zelfs toen laatsgenoemde grove middelen in strijd gooide, bleef de Haar lemmer, die 37 seconden voor tijd terecht een staande ovatie kreeg, ongenaakbaar. En zo langzamerhand mag je je af vragen of dat niet voor heel Leiden geldt. MAARTEN NOOTER Scores Leiden: Wiel 25, Cox 14 (tegen 67%), Beek 10 (13 rebounds), Kragt- wijk 9. Hagens 8 (5 rebounds en 8 as sists), Van Helfteren 6, Van Dam 2. Wessels 1. Schotpercentage team 59. Totaal aantal rebounds 44. Balverlies: 19 maal. Haaksbergen: Gay 16, Manley 10, Ca- maro 10, Kruidhof 8, Ridderhof 5, Dam 2, Heydeman 1. Schotpercenta ge team 31(1). Totaal aantal rebounds 25. Balverlies: 13 maal. rd(!ige redelijke scoringskansen -oos ingezette jonge spelers toonden een grote werklust, dat wel, maar van goed geor ganiseerd spel was geen spra ke. De tot captain benoemde in ternationaal Dick Altink heeft hier dan ook nog een enorm werkterrein liggen: het coachen van zijn ploeg tijdens de match. Hij heeft ervaring genoeg om vooral zijn jonge medestanders tij dens het spel de juiste aan wijzingen te geven. DIOK heeft nu zo langzamerhand voldoende nieuwe potentie in huis om tot sprankelende re sultaten te komen. Hopelijk breekt dat nu snel door. In tussen kwam Castricum in de vijfentwintigste minuut door een penalty van André. Mar ker op gelijke hoogte (33). Doch de geelblauwen persten er nog voor de pauze een bikkelhard verweer uit. waarbij vooral het goede spel van Pieter Corver opviel. Ab Huisman kon met twee pe nalties de Leidenaren naar 93 tillen. In de tweede helft trachtte het tot dusver ongeslagen Castricum de Leidse oppo nent met hard spel op te rol len, maar ook hier was alles zo ongeorganiseerd, dat de Morschbewoners geen echte moeilijke momenten kregen. Uit één van deze rommelige spelsituaties wist Jan-Loek Vrijenhoek het ovaal al voet ballend over de vijandelijke doellijn te brengen en de try te drukken (13—3). En Huis man converteerde zoals het hoort: 153. Met wat meer tactische aan wijzingen in het veld had DIOK zeker tot een nog ho- tere score kunnen komen. Ze wamen echter niet. Beide ploegen toonden wel grote inzet, maar misten toch de klasse om er iets moois van te maken. Dat komt mis schien nog wel. Voorlopig tellen nu de twee winstpun ten en konden zelfs de kort voor het einde gescoorde try van Bob Wierigna en de con versie van Marker (159) die niet meer van DIOK afne men. laaI!IDEN In Maassluis Van d MSV het niet al te pun tig tegen Green Eagles iuw zegevierde met 55-76. sefj het bekertoernooi re- s Blitz duidelijk af -innhet Rotterdamse RZ adows: 90-55. Nuts- Sin larbank Trotters leed 1 ee afgetekende neder- fen tegen HBC terwijl V( t Voorhoutse Forwodi- »e i8 in de cupstrijd te kort ef, "am tegen Rabobank 1 ringers uit Gouda: 72- De Elmex vrouwen 'gen in de beker-return gen Argus roemloos ten 'der. Het toch al niet zo goed van ten ook afzien van Marjolein ter Laak, die een enkelbles sure opliep. Bij het Maas- sluisse Green Eagles was dit gemis allerminst een groot probleem, de thuisploeg maakte ook nadien geen grootse indruk. Ook de klei ne zone-press, die elke ploeg tegen MSV uit de mouw to vert, bracht Green Eagles weinig heil, de zone werd fi naal aan flarden geschoten. Vooral Renate Sluys (23 pun ten tegen 60%) had het vizier op scherp. De snelheid van het, eenmaal in balbezit to meloze MSV was de ontvan gende ploeg te veel. Na 23-34 bij rust werd het 55-76. Vol gend weekeinde volgt voor MSV het belangrijke treffen met Sea Devils. Blitz was fors op toeren te gen het Rotterdamse RZ Shadows, dat toch eerder het Alphense BVO nipt uit het bekertoernooi werkte. Een 10-2 voorsprong werd uitge bouwd naar 26-8, waarna het ritme stokte: ruststand 32-22. Een goede start na rust was voor Blitz een voldoende ba sis voor de uiteindelijke 75- 38 zege. De in de competitie tobbende Voorschotense for matie voelt de opgaande lijn. Nutsspaarbank Trotters was kansloos tegen HBC uit Heerhugowaard. Het team van Frans Kales ging zater dagochtend vroeg al het schip in met een nederlaag van 12 punten. Bij de return gistermiddag konden de hard spelende Leidenaars, die meer kracht dan klasse toon den, opnieuw niet op tegen de Noordhollanders. Eind stand: 59-75. Forwodians, dat in Voor hout lang bijbleef met het het Goudse Rabobank/Sprin gers, liep kort voor rust toch nog een aanzienlijke achter stand op: 33-43. Die marge liep zelfs nog op alvorens Forwodians, al met al een prima wedstrijd uit de zak toverend, zo'n drie minuten voor tijd tot op twee punten wist te naderen. Verder ging het Voorhoutse verhaal niet. Gehaast spel leverde Sprin gers alsnog de gewenste winst: 72-81. Het vrouwenteam van El mex leek na de uitremise bij Argus (52-52) zeer reële mo gelijkheden op verder beke ren te hebben. Het pakte echter anders uit. De Leidse ploeg bakte er werkelijk niets van en werd in de ei gen hal met 33-54 verslagen Anne van der Zaag, die hier een schotpoging onderneemt, scoorde tweemaal in het door zijn club TOP verloren duel tegen Kwiek. LEIDEN Het was over het algemeen een goed weekeinde voor de korf balclubs uit de Leidse re gio. De meeste van hen wonnen of speelden gelijk en alleen Pernix en TOP verloren. Beide verliezers vielen hierdoor enigszins weg uit de kopgroep in hun klassen. Daarentegen zegevierden Fides Pacta, Ons Eiland, Velocitas en Fluks, die nu wel in de hoogste regionen blijven bivakkeren. Het krachtsverschil tussen Fi des Pacta en Swift bleek klei ner dan de ranglijst vooraf suggereerde. De Leidse top club werd door de hekkeslui- ter uit Amsterdam voor rust op 35 gezet en die marge bleef tot 57 bestaan. Vijf sterke minuten leverden de thuisclub echter drie goals op, waarna zij op routine deze 8 7 stand tot het einde tóe vast hield. Henny Piket nam de helft van de produktie op zich, terwijl Ronald van der Velden (2), Wilma Neuteboom en Nico Pikaar het restant onder el kaar verdeelden. Liefst achtentwintig maal lie ten Zuiderkwartier en Ready de bal door de mand glijden en nog was er geen verschil: 14 14. In zekere zin mochten de Leidenaren zich de morele winnaars noemen, want zij ke ken bijna voortdurend tegen een achterstand aan. die even na rust zelfs tot 711 opliep. Dit kon de ijzersterke mentali teit van de blauw-gelen niet breken en omdat zij nu ook strafworpen gingen benutten, hielden zij terecht een punt over aan dit spektakelstuk. De forse produktie werd bijeenge- schoten door Rens Henze (3), Eric van Lunteren (3), Charles Stijger (3), Dick Derksen (2), Dirk-Jan de Kreek (2) en Car- la Akse. Voor Pernix leverde de wed strijd tegen Die Haghe de be vestiging op, dat zij als ploeg weinig achterstaat bij de top clubs in haar poule. Beide ver enigingen gaven elkaar in de eerste vijfenveertig minuten niets toe (22), maar in het tweede part kon de derde aan val de goede lijn niet doortrek ken. Aangezien de Haagse mede-koploper profiteerde van individuele fouten in de Leidse afweer, kwam er toch een verschil: 64. De eer van de oranjekragen werd hoogge houden door Carla van Evert, Geerten Breedveld, Eelco Koolhaas en Caro Verhagen, die de plaats van Ellen Sinke in de hoofdmacht heeft over genomen. Poulegenoot De Danaïden is echt een twaalftal in opbouw, want zij speelde tegen De Vin ken opnieuw erg wisselvallig. Er werd voor rust door de jon ge thuisclub slagvaardig ge korfbald, wat dan ook een 5 1 voorsprong opleverde. Deze kwaliteit was in het vervolg echter verdwenen, terwijl De Vinken juist tot 67 opvlogen. Gelukkig veerde de formatie van Hans van Huis hierna ook op, zodat er toch nog met 10 8 gewonnen werd, dankzij treffers van Cees Christiaanse (2), Erik Kromhout (2), Anne- marie van Dijk, Sandra Slin gerland, Frans Brand, Marcel Keyzer, Hans van der Leek en Erik Peters. De topper tussen TOP en Kwiek bleef de laatste twintig minuten zonder doelpunten, wat voor de thuisclub funest was: 45. In de eerste helft stonden de Sassenheimers wel met 20 en 32 voor, maar na rust (33) konden zij geen gunstige draai meer aan het scoreverloop geven. Dit viel toe te schrijven aan het te ge forceerde aanvalsspel, dat door het langdurig balbezit van de Hagenaars steeds versterkt werd. Alleen Anne van der Zaag (2), Jacqueline Winter en Stella van der Zaag reikten tot doelpunten. Lijstaanvoerder Ons Eiland bleef bij SEV ongeslagen, al was de manier waarop dat ge beurde weinig tot de verbeel ding sprekend: 25. Het duur de immers tot zeven minuten voor tijd, eer de Leidse aanval doelpunten toevoegde aan de 23 ruststand. De bescheiden produktie kon toegeschreven worden aan Huib Hasselbach (2), Jan van Kalkeren (2) en Rob Hasselbach. De schotloosheid, die het spel van Fiks wekenlang verlam- triomf op ONDO (M). Het was verheugend te zien," dat de Oegstgeestenaren ble-r ven scoren, ook na rust 82), en dat deze drift niet tot enke le spelers beperkt bleef. Dat blijkt wel uit de scores van, Theo Vreeken (3), Nico van Weizen (3), Dirk-Jan Elzenga (2), Jacqueline Anholts, San dra van Gelderen, Herms Tobé, Jeroen Huizing, Robert van der Kraan en Diederick van Veen. Daarentegen was Velocitas enkel bij vlagen schotvaardig,' al deed dat aan het resultaat" tegen Merwede niets af: 58." De Leiderdorpers kwamen 0 3 voor, daarna 53 achter, om vervolgens in de laatste tien minuten hun slag te slaan. Er werd raak geschoten door Je-: roen van Driel (3), Ron Goud smit (2), Rien van Poelgeest (2) en Elvira Corts. Het ene winstpunt, dat Tempo bij DES behaalde, was zwaar bevochten. Kort na de pauze stond het twaalftal van Roedoe liefst 51 achter, maar de in gezette inhaalrace kreeg tijdig een bekroning, toen Bob Berg- shoeff de gelijkmaker ver vaardigde: 55. Daarvoor hadden Marinde Dijk, Elisa beth van Urk, Ton de Vries en. Rob Wilschut al de Delftse mand doorboord. Het „inzetkorfbal" van Cres cendo blijft de nodige punten opleveren, want er werd met 56 gewonnen van Oranje Nassau. De enige tegenslag, voor de Leidse twaalf was het uitvallen van Alphons Corne- lissen met een enkelblessure. Gelukkig gaven goals van John Huigsloot (2), Liesbeth Kok, Carohen van Noort, Wil fred Cornelisse en Hans Wes terbeek enige troost. „Wij blijven verrassen", glun derde coach Van Vliet van. Fluks, nadat er bij Sagitta met 910 werd gewonnen. Hij zag zijn jongelingen in de tweede helft een 86 achterstand ge-! heel wegwerken, wat gebeur de door toedoen van Aad van Drongelen (2), Tjaard Sypkes (2), Kees Zwanenburg (2). Ada van der Meulen, Corrie Schel vis, Bram Koppenaal en Anne Passchier. MICHEL VAN GENT

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17