AZC doet aan klantenbinding De Zijl/LGB maakt werk naar behoren af Wilco van der Zeeuw leidt LZ86 naar moeizame winst W 1 l Philidor en LSG verrichten trapezewerk Scylla houdt kansen in eigen hand SPORTTRIBUNE MAANDAG 10 OKTOBER LEIDEN LZ '86 heeft haar eerste wedstrijd in de won de uitwedstrijd tegen HZC/Weusthag met 11-f hoofdklasse moeizaam in terwijl Katwijk roemloos winst omgezet. ESCA ten onder ging tegen werd met 8-10 verslagen. De stadsderby tussen de MZPC: 0-17.DKD pakte een klasse lager de eerste vrouwenteams van LZ '86 punten door DSZ nipt te en De Zijl/LGB werd een bedwingen: 7-6. prooi voor de LZ-ploeg: 7- 5. Tweedeklasser Vivax ESCA tegen LZ '86 lang in de race. De Leidenaars misten, een vijftal kansen waardoor de handig van het deels ondiepe bad profiterende thuisclub tot in de laatste periode (8-8) op succes mocht hopen. Toen ech ter trok LZ '86 alsnog de volle winst naar zich toe. Grote man bij de Leidenaars was Wilco van der Zeeuw: van de tien treffers nam de jeugdinterna- tional er maar liefst acht voor zijn rekening. Michel van der Zeeuw en Frans van der Brink completeerden het to taal. Het vrouwenteam van LZ '86 keek halverwege het duel met De Zijl/LGB tegen een 3-5 achterstand aan. een logische zege van de Kooiclub lag der halve in het verschiet. Het derde part werd met vier doel punten evenwel zeer overtui gend door LZ opgeëist, beide teams niet méér z ren toekwamen en L het eerst sinds jaren Coby van Haastrecht, Kitty Grim en Jolanda van Zuylen scoorden voor De Zijl/LGB. Katwijk, zege op de Zijl/LGB doel verdediger Henk Vooys, mocht begroeten. De LZ-tref fers kwamen op naam van Monique van Leeuwen (3x), Jeanette de Jong (2x), Anke Schoonwater en Corine Hoog- gaat een heel moeilijk jaar te gemoet. Tegenover de ze' tien treffers van MZPC de zo verzwakte formatie de Zeekanters zelfs geen enboom. Ria Hassefras (2x), reddende goal te stellen Het Oegstgeester Vivax lijkt in die tweede klasse wel mee te gaan doen. In Hengelo werd het lastige HZC/Weusthag met 9-11 bedwongen. Jack Frauen- felder was bij de Oegstgeeste- naren de grote man met zijn vijf doelpunten. Leo Onder- derwater (3x), Dick van den Bosch, Frits Welling en Ruud Wormgoor kwamen DKD sloeg in het tweede derde part zijn slag tegen De opponent kwam instantie met 2-0 vt zag die stand na het derde in een 7-4 achterstand vei derd. DSZ kwam vervol| nog dichtbij, ma; meer langszij: Dreef (3x), Harry. (2x), Bob Wouters en Cees der Plas doelpuntten 'ee PEN n de lemcc irlem AZC-doelman Ruud Misdorp kende een betrekkelijk rustig Europa Cup weekeinde. Desondanks diende de Alphense regelmatig handelend op te treden. ALPHEN AAN DEN RIJN In bijna twee uur netto speeltijd heeft het Alphense AZC het afgelo pen weekeinde duidelijk aan klantenbinding ge daan. De Nederlandse wa- terpolokampioen vergastte haar trouwste toeschou wers in dat tijdsbestek op bijna honderd doelpunten door de eerste ronde van de strijd om de Europa Cup met drie zeer ruime overwinningen op te sie ren en, en passant, de competitiewedstrijd tegen ZIAN Vitesse ook nog eens overtuigend (met 25- 6) voor zich op te eisen. Vooraf was natuurlijk al be kend, de krachtsverhoudingen in de internationale waterpo lo wereld beschouwend, dat AZC in eigen bad geen proble men van betekenis zou onder vinden op haar weg naar de tweede ronde. Dat de Alphen se ploeg van trainer/coach George Geurtsen zo opper machtig door het water van De Thermen zou zwemmen, kwam echter toch nog als een plezierige verrassing. Ook ver rassend was trouwens het op treden van de Turkse verte genwoordiger, Yüzne Ihtisas Külubu. De Turkse landskam pioen bleef het Zweedse Nep- door dat resultaat tweede ronde. Evenals de vrijdag al door de thuisploeg verslagen Turken, kwam ook die titelhouder uit Zweden er tegen AZC niet aan te pas. In het eerste speldeel van de partij die op papier de „finale" had moeten zijn, kon Neptun AZC nog wel bijbenen (3-1). maar in de resterende periodes zwom de ploeg van aanvoerder Ton Buunk een voudig weg. Via de setstanden 7-2 en 14-4 werd de eindstand tenslotte op 20-7 bepaald. Voordat ZIAN Vitesse een dag eerder door AZC aan de com petitie zegekar werd gebonden (25-6 overwinning) had het Alphense zevental in het tweede EC-treffen Royal Gent al ontmoet. De Belgische kam pioen werd in dat treffen te verstaan gegeven dat er in Al phen echt geen eer te behalen viel: 29-1. AZC mag in de volgende ron de vanzelfsprekend meer te genstand verwachten. In het Joegoslavische Dubrovnik zul len de Alphenaars het moeten opnemen tegen het organise rende Yug, het Griekse Ethni- cos en het Spaanse Barcelona. LEIDEN Door de 6—3 zege op het verjongde Tempo Team heeft Scylla de kampioenskansen nog volledig in eigen hand. Wel moet dan aanstaande zaterdag koploper Nikon verslagen worden, dat op bezoek komt in de Catha- rijnesteeg. Nikon won dit weekeinde van Avanti en behoudt derhalve haar 2 punten voorsprong op Scylla. De Avanti-dames kunnen hun eventuele kampioensaspiraties op een lager pitje zetten na de 62 nederlaag tegen concurrent Torenstad. Scylla speelde tegen het danig vernieuwde Tempo Team voor het eerst weer met Sjoerd Meyer in de basisopstelling en liet Patrick Swier ditmaal aan de kant. Meyer, die in verband met de op handen zijnde ITTF-regel aangaande het spe len met twee verschillende kleuren rubbers zijn anti-top spin robber had ingewisseld voor aanvallend materiaal, kwam toch weer met zijn anti- topspinbat achter de tafel. Hij was het gelukkig nog niet ver leerd, want in de openings wedstrijd hield hij gemakke lijk Beringen van zich af. Tempo Team heeft de routine van een Bert v.d. Helm, René Hijne en de Israëliër Pollak ingeruild voor de eigen kweek en bestaat nu uit de eerderge noemde Beringen, jeugdinter- national Erik Noor en Fjodr Rademaker. Zij kwamen er in het begin nauwelijks aan te pas, want via Hans Lingen en een moeizame zege van Anne Vlieg op Rademaker stond het al snel 30 voor de Leide naars. Lingen verloor daarna min of meer onnodig van Be ringen, hetgeen de Amster dammers weer moed inblies. Rademaker boekte vervolgens namelijk een regelmatige overwinning op Meyer terwijl Vlieg in de fout ging tegen Erik Noor, zodat de stand weer rechtgetrokken was (3— 3). Het leek een moeizamere avond te worden dan was voorzien, maar de gemakkelij ke winst in het dubbel brak de Amsterdamse weerstand. Via eenvoudige overwinningen van Lingen op Rademaker en van Vlieg op Beringen stond als snel de 63 eindstand op het scorebord. Zoals eerder vermeld wacht Scylla zaterdag de belangrijke thuiswedstrijd om de eerste plaats tegen Ni kon Valkenswaard. In welke formatie de Leidse ploeg dan zal aantreden hield coach Theo Bakker nog even ge heim. Nikon zelf had geen enkele moeite met het verzwakte Avanti, dat in de aanvallend spelende Ronald Rijsdorp geen adekwate vervanger heeft voor de zieke Vriesekoop. Te gen de Engelsman Rob Potton deed-ie nog wel aardige din gen, maar kwam er verder niet aan te pas. Een kompleet Avanti met een fitte Bettine en een stug verdedigende Rijs dorp maakt tegenwoordig een redelijke kans op de titel. In de huidige samenstelling met Rob Turk en Robert de Groot is het slechts nuttig voor deze youngsters om ervaring op te doen. Zaterdag wonnen zij bei den alleen van invaller F. Boute, zodat Avanti met een 62 nederlaag huiswaarts keerde. Ook Avanti 2 dreigt te degra deren. De 2e divisie is nog dui delijk te hoog gegrepen voor dit zeer jonge Hazerswoudse team. Sjaardema 1 had dan ook weinig moeite om de beide punten middels een 19 over winning terug naar Oegstgeest te nemen. Individueel waren zij beter; alleen het dubbel Joop v.d. Borg/Herman v.d. Broek ging tegen Aljé Kamp huis en Gerard Bakker jr. voor de bijl. Volgende week speelt Sjaardema de belangrijke wed strijd tegen Onkyo, welke zij móeten winnen om hun kan sen op promotie niet te verspe len. In dezelfde poule verloor Docos kansloos met 100 van datzelfde Onkyo; een min of meer geplande nederlaag. In de 2e divisie A boekte Scylla 2 een verdienstelijk gelijkspel in de verre uitwedstrijd tegen Maastricht'67. Dames Bij de dames was het een zeer matig weekend voor ere-divi- sionisten Avanti en Scylla. Avanti verloor de wedstrijd om de le plaats eigenlijk vrij kansloos met 62. Had alles meegezeten dan had het nog een spannende partij kunnen worden. De Zutphense meisjes lieten het echter niet z men. Ellen Bakker won twee maal en verloor alleen van Mirjam Kloppenburg. Zij werd ditmaal niet voldoende bijge staan door zuster José en de derde speelster Claudia Ver schoor. Landskampioen Scylla dat door het wegvallen van enkele speelsters nu haar ui terste best moet doen om niet te degraderen verspeelde een kostbaar punt aan Tempo Team. Het is wel even wennen voor Sandra de Kruiff, die haar. plicht vervulde met 3 simpele zeges en een groot aandeel in de winst van het dubbel. Het enige andere punt kwam op naam van Marian Kantebeen, die Heieen Hop versloeg. Lineke Sneller stelde teleur met 3 nederlagen; één overwinning had een hoop goed gedaan in dit degratie- duel. Zij mist momenteel ech ter het zelfvertrouwen om op haar normale niveau te akte- ren; enig geduld is derhalve op zijn la 4 9—1; 21-Up—Scylla 3 5—5; HoogheHuis 2—De Treffers 1 3—7; Vriendeschaar 2—Avanti 4 7—3; Sa lamanders 3—De Treffers 3 7—3; ZTTV 1—De Treffers 2 8—2; Sj« Sjoerd Meyer maakte voor het eerst weer deel uit van het team van Scylla. De ver vanger van Patrick Swier droeg met één overwinning bij aan de 63 overwinning op Tempo Team. LEIDEN Het feest was zaterdagavond compleet in het gloednieuwe club huis van De Zijl/LGB. Nadat de Leidse ploeg 's ochtends de bekerwed strijd tegen Het Y met groot gemak had gewon nen (11-6) had ook de Hongaarse bekerwinnaar BVSC het hoofd moeten buigen: in de slotseconde scoorde de opvallende Al- bert Spijker zijn derde en winnende treffer, waar mee hij de eindstand op 15-14 bracht. De Honga ren protesteerden hevig, maar LEN-afgevaardigde Catalani bleek onver murwbaar. Waarmee een stroef op gang gekomen toernooi alsnog goed ein digde. Want de Leidse ploeg deed het zaterdagavond stukken beter dan daags ervoor tégen het Londense Polytechnic. Een felle opening resulteerde bin nen de kortste tijd in twee treffers van Stan van Belkum, die het gehele toernooi een stempel drukte op het spel van de Zijl. Hij was het die ervoor zorgde dat bijna alle Hongaren éénmaal naar de kant gezonden werden, waar mee hij zijn team de kans bood man-meer-situèties uit te bui ten. Het was overigens wel aan de voordelig fluitende scheids rechters te danken, dat de schade na de snelle voor sprong binnen de perken bleef: 4-5. Want de Hongaren kwamen als verwacht sterk terug. „Niet zo vreemd" aldus de 31-jarige routinier Al- bert Spijker. „Die lui liggen elke dag vier uur in het water. Ze zijn ons daarom fysiek, tac tisch én technisch de meerde- In het tweede speldeel, waarin doelman Theo Uittenhout op nieuw meerdere malen corri gerend moest optreden, ging de strijd echter al aardig gelijk op. Twee mooie doelpunten van Albert Spijker hielden de pupillen van Rob Schouten in de i 8-9. In de resterende speeltijd werd duidelijk, dat de Hongaren op de verkeerde weg zaten. In te genstelling tot de beginfase werden zij om de haverklap uit het water gestuurd. Door een gebrek aan precisie in de Leidse gelederen bleef de stand echter op 10-10 steken. Daarna vielen de treffers ech ter als rijpe appelen van de boom. Spijker: „We wisten van vorige ontmoetingen, dat zij ons het liefst tot vlak bij hun doel lieten komen, om dan pas sterke pressie uit te gaan oefe nen. Ea als Stan van Belkum dan maar even een duw krijgt, begint het publiek keihard te gillen met als gevolg dat er ge floten wordt." Viermaal kwam de Kooi-club in een man-meer situatie te verkeren, driemaal werd deze situatie uitgebuit door Stan van Belkum. En toch kwamen de getergde Hongaren van 14-12 terug tot 14-14, ondanks uitstekende reddingen van Uittenhout. Pas in de laatste seconde, vlak na dat voor de tiende maal een Hongaar was verwijderd, kon Spijker beslissend uithalen. Over veertien dagen reist de ploeg naar het Italiaanse San Remo om daar de tweede ron de van het Europa Cup 2 toer nooi af te werken. Tegenstan ders dan: Savona (Italië), SKK Stockholm (Zweden) en Cher- ado (Frankrijk). kum 1-0 en 2-0, Alex van Belkum 3- 5, John van den Bosch 4-5; Albert Spijker 5-6, Henk Harteveld 6-7, Stan van Belkum 7-8, Albert Spijker 8-9, John van den Bosch 9-9, Stan van Belkum 10-10, Martin Vreeburg 11- Jan Jaap Korevaar waagt een doelpoging in het duel met BVSC. Zijl/LGB uitblinker Stan van Belkum (tweede van links) kijkt goedkeurend toe. Jeugdploeg AAV'36 sterk LEIDEN AAV'36 heef de finalewedstrijd tussen beste jeugdploegen van land een uitstekende plaats bereikt. De meisjesj van Holland heeft door late tijdstip van de wed: niet aan deze eindronde genomen ondanks een i kende uitgangspositie. In Haarlem werd de fin wedstrijd opnieuw georg seerd nadat deze ken geleden verregende. E het overvolle (finale)progr ma aan het eind van het was er geen andere mogei heid dan de wedstrijd naar gelopen weekeinde te i plaatsen. Diverse verenigiii vonden dit echter te laat in jaar en meldden zich af. ook av Holland, dat de m jesploeg de rust gunde die na een bijzonder druk seiz verdiende. „Enkele junio zijn vanaf april al bezij hebben naast districts ei derlandse kampioensch; ook nog eens in zowel di nioren- als de juniorencoi titie meegedaan. Buiten alle individuele wedstrijdei zelfs een Europees Kampii schap. Dit in ogenschouw mend vinden wij het antwoord om deze juniorei het seizoen, als de wintel ning eigenlijk al nog eens een finalewed? voor te schotelen. Door deel te nemen, denken onze jeugd te sparen voor te bereiden nieuwe seizoen." aldus de van Venetiën van de av land. De eer van de Leidse werd nu hoog gehouden een jongensploeg van AA Hoewel in het team van ner Jan van Leeuwen oo aantal mensen aan het van hun latijn is, wist 1 toch nog een keer op te 1 Ruud van Maurik liet zijn niet in de steek en zorgde veel punten middels 6.72 ter ver- en 1.95 meter springen. Dik van Doorn zichtbaar benadeeld me' tijd van 16.2 seconden 110 meter horden, ma inspireerde hem bij het ki. stoten (12.04 meter). Op de meter kwam nieuweling Waterham met een tijd 53.1 seconden goed dag. In de ploeg van len verder uiteraard de speerwerpers op, die het bij het discuswerpen goed den. René Zorge kw speer tot een persoonlijk cord van 57.76 meter 35.00 meter met de 1,75 zware discus. Paul Boere zien nauwelijks in v( teruit gegaan te zijn onder de wapenen 55.82 meter speer, 39.40 meter discus te In de totaal uitslag werd vierde achter de superii A-AC ploeg, de av Haarlem] het Eindhovense PSV puntentotaal van de Alphi ren kwam door de 14.340 deze wedstrijd op de Z allen i«elei rens ibeld Bij ,EIE ir sp ero\ )IOf ullb; ipen< LEIDEN Na enkele le vensgevaarlijke stuntjes op de vierenzestig velden lijken de eerste tientallen van Philidor en LSG in de tweede ronde van de KNSB-competitie de volle winst te gaan pakken. Voor Philidor 1 is dit al zeker heid; LSG 1 kijkt nog tegen een 4.5-2.5 achterstand aan, maar de resterende hangpartij- en zijn teruggebracht tot een elementair winststadium, zo dat een nipte overwinning zo goed als zeker is. Het tweede tiental van Philidor moest zijn capriolen op het hoge koord bekopen met een diepe val en prijkt nu eenzaam onderaan de ranglijst. De broedermoord tussen Phili dor/Leiden en het gelijknami ge team uit Leeuwarden was al begonnen met een vooruit- gespeelde partij van Lex Jongsma tegen Eddy Scholl. Jongsma sloeg in een gelijke stelling de plank mis en ver loor. Deze 1-0 achterstand vergde nog meer van de zenu wen van de Leidenaren in deze toch al zo belangrijke wedstrijd. De eerste drie speel uren hielden de negen borden elkaar redelijk in evenwicht, zodat Leeuwarden op een klei ne overwinning leek af te ste venen. Zoals zo vaak gaf het laatste kwartier van het vierde uur de doorslag. In sneltrein vaart liepen de uitslagen bin nen en na het opmaken van de balans was het duidelijk dat de Friezen een kleine nederlaag niet meer konden ontlopen. Nico Kuyf won door in betere stelling zijn opponent door de vlag te jagen. Marcel Piket had als compensatie voor een minuspion enige druk dankzij zijn loper van de zwarte vel den. In tijdnood werd Baljon vervolgens kansloos wegge speeld. RAG de Graaff en Henk van Maaren zorgden voor twee remises. De Graaff had in eerste instantie een ge wonnen stelling opgebouwd, maar verkwanselde een vol stuk. Met beide vlaggen op vallen wist hij nog een eeuwig schaak uit het vuur te slepen. Wim de Kok zorgde ervoor dat captain Joop Piket met een gerust hart adem kon halen: een 4-3 voorsprong na de eer ste tijdcontrole en nog min stens anderhalf punt in het verschiet. Toen Piet Bakker zijn materiele voorsprong ver zilverd had, bood Piket zelf voor alle zekerheid remise aan. Wim Jongsma accepteer de dit, waarmee de matchpun- terf binnen waren. De reste rende partijen Gelpke-Janssen en van Halderen- Meijer wa ren niet meer te redden, maar dat kon de pret niet meer drukken. (5.5-4.5). De verre uitwedstrijd van LSG 1 tegen Esgoo (Enschede) leek uit te draaien op een rui- r de LSG-ers. Op na was iedereen voordeel uit de opening gekomen en teamleider Peter van der Heijden liep dan ook handenwrijvend rond. Dat de huid echter niet verkocht moet worden voor de beer ge schoten is, is een spreekwoord dat hem na zaterdag duidelij ker zal zijn dan ooit tevoren. Kopman Henk van Putten be reikte in een Spanjaard een klein overwicht, maar zag snel in dat het onmogelijk was dit te realiseren: remise. De 35 zetten, die Jofgen Henseler op het bord bracht had hij stuk voor stuk al eerder geprodu ceerd, tot aan het eeuwig schaak toe. Hierna ging er in eens van alles mis. Leon Ko- nings kreeg een gezonde pion in zijn schoot geworpen, maar was daar zo beduusd van dat hij zijn tegenstander ongehin derd mat liet zetten. Kees van Zijp verzoop in een tactisch middenspel en Wim Heems kerk wilde zijn superieure stelling te snel uitmaken, waardoor hij zelfs nog verloor (4-1). In plaats van winst leek ineens een nederlaag het lot van de LSG-ers te worden, maar CaiSsa bewees weer eens hoe wispelturig zij kon zijn. Invaller Wiebe Wiebes was na een te optimistische pionne- nopmars in moeilijkheden ge komen, maar met de vlag op vallen verblunderde zijn te genstander een vol stuk. laatste partij die in de ee L zitting tot een beslissing kw was die van Charles Kuijp K n( Tegen ex-Philidor-speler M 'e e' no Okkes had hij de hele pa (fi^eri met zijn rug tegen de muur lu" staan, maar zijn taaie verdi 'êe ging werd met een half p [let beloond. Voorlopig dus 4.5-2.5 voor goo. De drie overige parti staan echter alle op wi LSG. Tjaco Ossewaarde Dirk Sikkel kunnen bei bogen op een voorsprong twee pionnen in eei eindspel, terwijl Klaas Haj dijk dezelfde voorsprong een loper-eindspel heeft pers van gelijke kleur). Pr nose: 4.5-5.5 7 ni null a< Wat Philidor 2 heeft klaar speeld is ongelooflijk. Aan lopende band werden pun cadeau gedaan, die Nieuw dam met plezier incasseer Leen van Ofwegen, en Ton Kohlbeck hadden voor stuk moeten maar scoorden slechts Ook Wim Vriend en Vergeer bekroonden voordelige posities niet. haalden tenminste nog rem Alleen Prinsen wist de v buit binnen te halen. De len van Heieen de Greef, Smit, Barkema en Kees Steen wijk brachten Philido tenslotte op een zielige 8-2 derlaag. m tig t 1IDE d M I ee tam )ric: De tigen len 'der.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16