Hef CDA moet hard knokken om ijn afkalving te stuiten ashington heeft direct belang bij uitvoering NAVO-dubbelbesluit „Elektronische beveiliging wel degelijk een zegen" KRITIEK „VALS EN ONGENUANCEERD, Politiek Partij Parlement SCHOTLAND aS"SIJTHOFF PERS JNNENLAND QeidóaGowiamt ZATERDAG 8 OKTOBER 1983 PAGINA 7 :USSEL Wie de laat- tijd de uitspraken be- ;tert van de regering- >agan over het kernwa- vraagstuk, gelooft zijn n niet. Het regent euwe voorstellen en ashington heeft het er j; ïijnbaar zelfs voor over wel i in het openbaar rege- ïgen tegen zich in het rnas te jagen, getuige de spraak van vice-presi- nt Bush dat ook de En- ^Ise en Franse kernwa- ns op het overleg in Ge- 1/ jve thuis horen. eerst nogal hautain de pu ke opinie in het Westen rotseerd te hebben, doet de fierikaanse regering blijk- j ir nu een ernstige poging de n in de straat voor zich te nnen, want ze beseft terdege de slag om de stationering de kruisraketten in Euro- regid uiteindelijk afhangt van de nier waarop die openbare ning in het Westen op de VO-besluiten reageert. Toch kan die houding niet verhullen dat de Amerikaanse intenties met betrekking tot de stationering van kernwapens onveranderd zijn gebleven, ja in de afgelopen jaren eerder onwrikbaarder zijn geworden. De tactiek moge naar buiten toe veranderd zijn, binnenska mers is er geen sprake van een wezenlijke afzwakking van eerder door de VS ingenomen standpunten. Amerikaanse politieke func tionarissen bij de NAVO in Brussel doen met een vriende lijke glimlach om de mond harde uitspraken over het ge brek aan bereidwilligheid van de Europeanen meer bij te dragen aan hun defensie. Zij verwijten het Westen dat het zich geen zorgen maakt over de ongekende uitbreiding van het Russische defensie-appa raat in Europa. In het Ameri kaans Congres gaan er gere geld stemmen op die vinden dat de Europeanen maar aan hun lot moeten worden over gelaten. Concreet wordt dan voorgesteld het Amerikaanse leger maar uit West-Duitsland terug te halen, aangezien de Westeuropeanen afspraken over verhogingen van het de fensiebudget toch aan hun laars lappen. De functionaris sen van de regering-Reagan reageren echter heel anders. Een hernieuwd isolationisme in de Amerikaanse politiek is in hun ogen geen goed ant woord op de dreiging die van de Sovjets uitgaat. Het zou slechts machtsverlies beteke nen als de Verenigde Staten in hun schulp kropen; de rege ring-Reagan is er juist alles aan gelegen het geleden Ame rikaanse gezichtsverlies van de afgelopen vijftien jaar uit te Diezelfde Amerikaanse func tionarissen hebben zich uit voerig bezig gehouden met de ongekende uitbreiding die het Russische defensie-apparaat in Europa heeft genomen. Zij hebben zich wat het nut is van het op de been houden van zo'n enorme legermacht in Oost-Europa, ondersteund door nucleaire slagveldwapens en voortdurend uitgebreid met meer tanks. Zij tonen zich ui termate teleurgesteld over het tijdperk van detente die de Sovjets, naar achteraf is geble ken, hebben aangegrepen om hun bewapening ongekend op te voeren, terwijl de voorgan gers van Reagan de Ameri kaanse defensiebegroting in de jaren zeventig juist omlaag brachten. Objectief gezien ging er juist in die periode van de tente van Amerika, laat staan van Europa, geen enkele be dreiging uit die deze ongeken de militaire uitbreiding zou kunnen rechtvaardigen. Er werden in die periode van ontspanning (1963 1979) twee SALT-akkoorden ter be perking van de oceaanover- schrijdende kernwapens on dertekend. Niettemin gingen de Russen onverdroten door op die terreinen waar dat mo gelijk bleef. Nomenklatura Voor de opvatting van de re gering-Reagan dat het commu nisme uit is op wereldover heersing vindt zij voedsel in een nieuwe theorie over de zo genaamde Nomenklatura, de politiek militaire machtselite in de Sovjet-Unie. Zij is van de hand van de Rus Michael Vos- lensky, een professor die voor zijn overstap naar het westen zelf deel uitmaakte van deze machtselite. Generaal Rogers viel in een artikel voor deze krant, een week geleden, over de uitdaging van het War schaupact aan de NAVO terug op juist diezelfde theorie om zijn betoog kracht bij te zetten zonder de man overigens bij name te noemen. Deze Nomenklatura, aldus Voslensky, is vrijwel een ge sloten kaste. Zij leidt de pro ductie en zet de arbeidende bevolking in de Sovjet-Unie naar haar hand. Volgens Vo- zlensky is deze elite met zijn onbeperkte machtsaanspraken een zeer kwetsbare groep en zij doet er dan ook alles aan haar eigen kwetsbaarheid te verkleinen. Zij wordt niet al leen van binnen uit, dat wil zeggen vanuit de Sovjet-Unie bedreigd, maar ook en vooral van buiten. In de eerste plaats door westelijk Europa dat on danks de naoorlogse deling zijn invloed blijft uitoefenen op de Sovjet-Unie en de satel lietstaten. De onrust die voort durend in de Oostbloklanden de kop opsteekt en de even tuele repercussies daarvan op de Sovjet-Unie is mede moge lijk door de bindingen met het vrije West-Europa. Door zijn onafhankelijk bestaan is West- Europa een permanente pro vocatie voor het machtssys teem in de Sovjet-Unie. De machtselite in de Sovjet- Unie is er dan ook steeds op bedacht westelijk Europa te paaien. Haar politiek en mili taire apparaat staan uitsluitend en alleen in dienst van deze ene doelstelling om westelijk Europa onder controle te krij gen, aldus Vozlensky. Het le ger fungeert daarbij in die vi sie eerder als een politiek pressiemiddel dan dat ze be doeld is om effectief te worden ingezet. Maar uitgesloten is dat laatste geenszins. Ontkoppeling Terwijl met de Terwijl met de stationering van nieuwe kernraketten de koppeling van Europa afschrikkingssysteem van de Verenigde Staten is verzekerd, doet de Sovjet-Unie, geheel in het spoor van de opvattingen van Vozlensky, alle moeite Europa los te koppelen van de Verenigde Staten onder meer met verwijzing naar het ook door de vredesbeweging ge bruikte argument dat Europa bij plaatsing van de raketten het toneel kan worden van een beperkte kernoorlog. Het is een verhaal waaraan de re gering Reagan mede voedsel heeft gegeven door te zeggen dat de kernwapens, die in het kader van de afschrikkings strategie bij uitstek een poli tiek drukkingsmiddel zijn, in Europa in theorie ook voor de beslechting van een conflict kunnen worden aangewend. Anders kunnen ze immers niet meer als politiek drukkings- middel effectief zijn. De Nomenklatura-theorie werpt een nieuw licht op het functioneren van de Sovjet- Unie. Zij is koren op de molen van die Amerikanen, die altijd al dachten dat Moskou te vuur en te zwaard bestreden moest worden. De verdediging van West-Europa is zo gezien dan ook bittere noodzaak, want de verdediging van de Verenigde Staten begint immers in Euro pa, zo zeggen eerder geciteerde functionarissen. Wat zij heb ben aan een gefinlandiseerd Europa, behoeft geen nader betoog. Deze strijd om West-Europa voert de regering Reagan het liefst samen met de Europea nen. Vandaar het sterke be roep dat door de Amerikanen gedaan wordt op de publieke opinie door een grote soepel heid aan de dag te leggen. Maar het NAVO-dubbelbesluit van 1979 bestaat niet langer bij de gratie van het verzoek van de Europeanen, de daadwer kelijke uitvoering ervan is door de Nomenklatura-theorie mede tot een zaak van direct Amerikaans lijfsbehoud ge worden. PAUL VAN VELTHOVEN Dit is het laatste verhaal in een serie van drie over de houding van de Amerikanen jegens Europa. Vorige afleve ringen stonden in de krant van 5 en 7 oktober.) braakvrij hang- en sluitwerk houdt vooral de „kleine" breker buiten. UTRECHT Publikaties over voorlopige uitkom sten van een onderzoek naar het functioneren van 10.000 beveiligingsinstalla ties, zijn de Nederlandse Vereniging van Fabrikan ten en Importeurs op Be veiligingsgebied (NVOB) in het verkeerde keelgat geschoten. Berichten dat alarmmelders er dikwijls naast zitten noemt voorzit ter Chris Berger van de NVOB vals en ongenuan ceerd. Berger uitte zijn kritiek bij de officieuze opening van de Interna tionale Beveiligingsbeurs Security '83, die van 10 tot en met 14 oktober in het Jaarbeurscomplex in Utrecht gehouden wordt. De NVOB heeft een onder zoek ingesteld naar „onge wenst" alarm. Daarbij werden 10.000 installaties betrokken, 1/10 van het totaal, alle aange sloten op alarmcentrales. In één jaar kwamen er 13.000 meldingen binnen. In 12.220 gevallen was de melding onge wenst (94 In 780 gevallen was de melding terecht. Berger zei dat de kritiek is los gekomen doordat de burgerij de werking van een detectie systeem waarschijnlijk niet be grijpt. Een elektronisch alarm systeem wordt aangelegd in dien de mechanische en bouw kundige zaken in orde zijn, en pas dan mag de gebruiker ver wachten, dat er afdoende bar- rièrres aanwezig zijn om het gilde der inbrekers uit de buurt te houden. Onjuist De NVOB-voorzitter noemde de term „vals alarm" onjuist omdat de uitgekiende appara tuur zeer gevoelig is. Bewegin gen van ratten, muizen, mus sen, huisdieren en ook de wind zijn van invloed (24,6 procent), en daarnaast ver keerd in-en uitschakelen (19,4 procent). In 16 procent van de gevallen waren de mensen vergeten dat de installatie was ingeschakeld. Ruim twee pro cent van de ongewenste alarmen werd veroorzaakt door schoonmaakdiensten, en de oorzaak van 3006 alarmen was niet duidelijk te achterha len. In bijna alle gevallen had de kwaliteit van de systemen niets te maken met het per centage ongewenste alarmen en daaruit mag dan ook te recht worden afgeleid, dat de beveiligingsindustrie uitste kende produkten aflevert. Naar school Binnenkort gaan meer dan 100 beveiligingsinstallateurs naar school voor het verkrijgen van een erkenning. Doel is dat de Unie van Elektronische On dernemers (Uneto) onder haar leden veiligheidsgaranties voor werkzaamheden ver krijgt. Een beveiligingsinstal lateur moet binnenkort naast zijn diploma's ook ingeschre ven zijn bij de Kamer van Koophandel, lid zijn van de sectie beveiliging van de Une to, en erkend zijh. Heeft men dat niet in portefeuille, dan zwaaien de schooldeuren twee keer per week op verschillen de plaatsen open. Daarnaast moet men in het bezit zijn van een verklaring van goed ge drag, (afgegeven door de bur gemeester). De erkenning geldt per definitie voor één jaar; verlenging vindt plaats nadat opnieuw een verklaring van goed gedrag is afgegeven. De Uneto bouwt op deze ma nier extra veiligheidsgaranties in; er kan normaliter niet ge knoeid worden bij het aanleg gen van de installaties. Hane- en sluitwerk Het Nederlands Normalisatie Instituut (NNI) heeft deze week twee nieuwe normen in zake de inbraakpreventie in gevoerd. Eén heeft betrekking op de inbraakveiligheid van gebouwen en de bouwtechni sche beveiliging van wonin- ag deze ouwe bok mis- ien ook nog wat zeg- fn riep vorige week ■fn CDA-Tweede Kamer- van middelbare leef- uit, toen hij tijdens een ctievergadering het 'Ord wenste. Zijn vraag rd met instemmend ge il ontvangen, maar het is het lachen van boe- n boerinnen met ■spijn. Immers, iedere Inwezige begreep on- iiddellijk waarom de 3ek|reker zich op deze wijze iePrl met zo'n cynische on- )rdeM*toon uitdrukte. Zojuist geh^d een CDA-werkgroep tn rapport gepubliceerd, hu(£arin werd gepleit voor drastische verjonging in de partij. Dit pleidooi #akte onderdeel uit van 'Lo!n aantal adviezen aan ft partijbestuur om de erfkracht van het CDA wi vergroten. it gaat niet goed met die jifkracht, maar dat is geen tuws. Sinds het eind van de en zestig is het totale kie- sbestand van de drie grote ifessionele partijen (KVP, IP en CHU) gestadig inge- impen. Een lichte opleving Ii merkbaar, toen die drie tijen voor het eerst in A-verband aan de Kamer- kiezingen deelnamen !7), maar daarna zette de rwaartse populariteitslijn van de christen-democraten zich weer als vanouds voort. In de opiniepeilingen staat het CDA momenteel op ongeveer vijf zetels verlies, hetgeen zou betekenen dat het CDA bij Kamerverkiezingen nog maar een stuk of veertig zetels zou overhouden. De kans dat de VVD het CDA in grootte voor bijstreeft is zeer wel denkbaar. De oorzaken van het verval der christen-democratie zijn door de eerdergenoemde CDA-werkgroep uitvoerig op een rij gezet. Grofweg zijn er vier hoofdoorzaken. Om te be ginnen is er het verschijnsel van de voortgaande ontkerke lijking en deconfessionalise ring. Die begrippen zijn niet aan elkaar gelijk. Het eerste houdt in, dat steeds meer men sen de kerk de rug toekeren en het tweede wil zeggen, dat een toenemend aantal gelovi gen zich niet meer automa tisch en vanzelfsprekend aan sluit bij organisaties op confes sionele grondslag, zoals het CDA, het CNV, de NCRV of de KRO. Een trouwe gerefor meerde of rooms-katholieke kerkganger kan vandaag de dag even goed op de PvdA of de VVD stemmen als op het CDA. Vervolgens heeft het CDA te maken met nogal wat kiezers die weglopen omdat zij de par tij te vaag en te verdeeld vin den. De werkgroep zegt daar het volgende over: "Het CDA roept bij mensen binnen èn buiten de partij nogal eens het beeld op van onduidelijkheid en een gebrek aan geïnspi reerd zelfvertrouwen. Onder linge verdeeldheid scherpt dit beeld nog aan. Op wie maakt zo'n beeld een wervende in druk Jongeren Een derde hoofdoorzaak is de geringe aantrekkingskracht die het CDA op jongeren uit oefent. Voor een deel heeft dat te maken met de al eerder ge noemde ontkerkelijking en de confessionalisering. Verder zijn er gelovige jongeren uit de rechterflank van de gerefor meerde gezindte die het CDA niet principieel genoeg vinden en daardoor hun toevlucht bij de RPF zoeken en anderzijds is er een grote groep kerkelij ke jongeren, die het CDA te conservatief acht en in het stemhokje het potlood naar de lijst van de PvdA, de EVP of een andere kleine linkse partij stuurt. Ook legt de wérkgroep de vinger bij een andere zere plek: jongeren krijgen te wei nig kansen in het CDA. De meeste posten in bestuursorga nen en vertegenwoordigende lichamen worden bezet door veertigers en vijftigers. Illus tratief is de leeftijdsopbouw in de huidige Tweede Kamer fractie: van de 45 leden zijn er slechts 5 jonger dan 40 jaar en het jongste fractielid is 33. Dit alles leidt er toe, dat het CDA steeds verder vergrijst, met alle gevolgen vandien. Een CDA dat in het openbaar voortdurend wordt beli chaamd door mensen van mid delbare leeftijd, spreekt niet of nauwelijks tot de verbeelding van jonge mensen. Bovendien (en daar rept de werkgroep niet over) moet bedacht wor den dat een geringe instroom van jongeren en een blijvende uitstroom van ouderen, name lijk door overlijden, de om vang van het kiezersbestand nog verder zal doen dalen. Het gaat te ver het CDA via dit proces een natuurlijke dood te voorspellen zoals sommigen doen, maar het ligt niettemin voor de hand dat de vermin derende aanhang van het CDA voor een deel aan dit proces te wijten is. Als laatste hoofdoorzaak van de geringe wervingskracht van het CDA noemt de werk groep het gebrek aan interne samenhang. Zij bedoelt daar mee te zeggen dat de voorma lige KVP, ARP en CHU (in middels beter bekend als „de bloedgroepen van het CDA") nog teveel een rol spelen bin nen de partij, hetgeen kiezers afschrikt en partijleden fru streert. Eenheid „Wat te doen tegen al deze ontwikkelingen zo vroegen de twaalf leden van de werk groep zich af. Eén van de ad viezen die aan het partijbe stuur werden voorgelegd, staat reeds in de eerste alinea van dit verhaal beschreven. De partij moet dus drastisch wor den verjongd. In de CDA-frac- ties van de beide Kamers, van de provinciale staten en van de gemeenteraden, alsmede in de verschillende bestuursorga nen moeten ouderen „stelsel matig" plaats maken voor jon geren. Volgens de werkgroep kan dit weliswaar risico's met zich meebrengen, omdat jon geren vaak over onvoldoende deskundigheid en maatschap pelijke ervaring beschikken, maar die risico's moeten dan maar op de koop toe worden genomen. Geadviseerd wordt ook, meer vrouwen in verte genwoordigende functies te plaatsen, maar waarschijnlijk heeft dat meer te maken met het in praktijk brengen van de emancipatiegedachte dan met versterking van de werfkracht van het CDA. Andere oplossingen die de werkgroep aandroeg voor het probleem van het verlies aan kiezers, komen vooral neer op „versterking van de eenheid" en „het voeren van een geloof waardig en consequent be leid". Verder moet in het CDA meer studie gemaakt worden van het „program van uit gangspunten" (beginselpro gram) en van de betekenis van de bijbelse boodschap voor het politiek handelen. Op die ma nier zouden CDA-vertegen- woordigers er volgens de werkgroep beter in kunnen slagen, hun beleid op geïnspi reerde wijze uit te dragen in het contact met de kiezers en de media. Optimisme Wordt aan al deze voorwaar den voldaan, dan kan de toe- konst van het CDA met ver trouwen tegemoet worden ge zien, stelt de werkgroep vast. „De afnemende kerkelijk heid", zo staat in het rapport te lezen „zou doen verwachten dat het CDA in de toekomst alleen maar kleiner zal wor den. Op het eerste gezicht een logische redenering. Wij zijn echter van mening dat er geen reden is om deze verwachting zichzelf te laten realiseren. Be ginselvaste politiek moet ook mensen voor de christen-de mocratie kunnen werven, als zij zich niet erg thuisvoelen in de kerk en op het gebied van de christelijke geloofsopvattin gen. Via een duidelijk en be ginselvast beleid en geloof waardige politici zijn ook men sen, die het christelijk geloof enkel nog uit hun jeugd ken nen, wel degelijk voor het CDA te winnen". Zou dit nu werkelijk zo zijn Enige twijfel lijkt hier op z'n plaats. Na lezing van het rap port overheerst de gedachte dat de werkgroep zichzelf een overdosis aan optimisme heeft toegediend. Het proces van ontkerkelijking en deconfes sionalisering gaat, zowel onder jongeren als ouderen, onver minderd, en naar het lijkt on stuitbaar voort. En elke socio loog en psycholoog zal kunnen beamen dat mensen die een diep ingrijpende stap doen als het afzweren van een kerk, eeA christelijke partij of, nog rigoureuzer, een geloof, bijzon der moeilijk weer tot het „oude nest' terug te brengen zijn. Moeten dan meer jongeren het CDA op politieke posten gaan vertegenwoordigen Het zal de aantrekkingskracht van de partij wellicht tijdelijk vergro ten, maar daarna dreigt weer het gevaar dat de verdeeld heid in de partij toeneemt om dat jonge CDA'ers in het alge meen geneigd zullen zijn, zich radicaler op te stellen dan de oudere generatie'. En aange zien is gebleken dat verdeeld heid in de partij kiezers af stoot, zullen ook hierdoor uit eindelijk weer CDA-kiezers naar andere partijen overlo pen. Verdeeldheid is overigens een verschijnsel, dat onlosma kelijk met het CDA verbon den lijkt te blijven, zolang niet iedere CDA'er de bijbel en het program van uitgangspunten op gelijke wijze uitlegt. Oppositie De enige effectieve manier waarop het CDA het verlies aan kiezers zou kunnen af remmen is gelegen in het voe ren van een geloofwaardige, duidelijke en conseouente poli tiek. De vraag is alleen of het CDA, door blijvend deel uit te maken van regeringscoalities (hetgeen de christen-democra ten al zestig jaar onafgebroken hebben gedaan) spoedig aan zo'n duidelijke profilering toe komt. Steeds vaker zijn in het CDA geluiden te beluisteren, dat de partij maar eens in de oppositie moet. Dat zou, zo me nen de voorstanders, kunnen bijdragen tot een grotere eens gezindheid en het maken van duidelijker politieke keuzes. Een zeer aannemelijke redene ring. Voorlopig zal een derge lijke loutering het CDA echter nog niet ten deel kunnen val len, want jongstleden maandag hebben PvdA- en VVD-politi- ci op een studiebijeenkomst in Rotterdam vastgesteld dat een kabinet van socialisten en libe ralen in ieder geval in deze ja ren tachtig jaren nog verre van mogelijk zal zijn. Voor het CDA blijft het de komende ja ren dan ook hard knokken ge blazen in de strijd om de kie zersgunst. DICK VAN RIETSCHOTEN gen, en de andere geeft voor schriften voor inbraakwerend hang-en sluitwerk. Beide zijn gericht op de bestrijding van de kleine criminaliteit, omdat gebleken is dat in de laatste ja ren 80 procent van de geregis treerde inbraken zijn gepleegd door onervaren jeugdige in brekers. Die groep bedient zich van primitief gereedschap (klauwhamer, schroevendraai er). Als het te moeilijk wordt raakt men in tijdnood en in paniek. Deze grote groep is waarschijnlijk te beteugelen door het aanbrengen van goe de sloten en verantwoord hang- en sluitwerk. De indus trie speelt hierop in door pro dukten te leveren met steraan duidingen (standaard, zwaar en extra zwaar). Het controlerend apparaat is verankerd in de onafhankelij ke stichting Kwaliteitscentrum Gevelelementen (SKG). Deze keuringsinstantie heeft de be schikking over een meetwa- gen en bezoekt onaangekon digd op onregelmatige tijdstip pen fabrikanten, importeurs en handelaren die het SKG- certificaat voeren. Inbraakalarm reageert vaak ook op bewegingingen die niet van inbrekers afkomstig zijn. Samen met North Sea Ferries en uw krant VERTREK MAANDAG 14 NOVEMBER a.s. Het altijd weer boeiende Schotland met de hoofdstad Edinburgh, door de eeuwen heen het middelpunt van de Schotse geschiede^ nis, is het doel van de reis die uw krant in samenwerking met North Sea Ferries van 14 t/m 19 november a.e. organiseert. De vele historische zowel als architektonische bezienswaardighe den van dit land bieden, samen met de uitstekende winkels en vele zaakjes met curiosa in de hoofdstad, een bijzondere toeristi sche attractie. Op het programma staan een bezoek" aan een be kende firma van kiltmakers, een fantastische Highland Tour. een sightseeing door Edinburgh o.l.v. Nederlands sprekende gids. alsmede een bezichtiging van het Blair Castle, waarvan de oude toren dateert van 1269. Verder wordt de deelnemers een origi neel Middeleeuws banket geboden In het bekende Dalhouse Castle en is er ruime gelegenheid om te winkelen. De reis gaat via Europoort, waar maandag 14 november a.a. om plm. 5 uur 's middags wordt ingescheept op een van de gerief lijke schepen van North Sea Ferries, en Huil, waar de volgende ochtend wordt afgemeerd naar Edinburgh. Hier wordt gedurende 3 nachten gelogeerd in het sfeervolle Old Weaverly Hotel. Vrijdag 18 november na het ontbijt wordt weer teruggereden naar Huil - de nacht wordt varend doorgebracht en zaterdagoch tend 19 november wordt in Europoort ontscheept. De prijs van deze bijzondere reis bedraagt 725.- per persoon op basis van een 2-persoons standaard hut. Toeslag voor luxe hut ƒ35.-. Toeslag voor een eenpersoonshut eenpersoonskamer 75.-. Gecombineerde reisverzekering f 12.- per persoon f5.- pollskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom /&.- poliskosten. Bij de prijs zijn begrepen: - alle vervoer - de diverse entrees - volpension (met uitzondering van de lunch te Edinburgh kamers met toilet/douche of bad - het Middeleeuws banket in Dalhouse Castle - de stadsgids te Edinburgh - reisbegeleiding gedurende de gehele reis Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze ves tigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spul en Coolslngel 67. Rotterdam (t.o. Stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL. 070-190882

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7