Waarde aandelen zal komende wintig jaar verviervoudigen Geduld. Fiscus schakelt man en vrouw gelijk QsidócOowiant Israël overweegt afsluiting Zuid-Libanon Franse president op bezoek AMEUZE AMERIKAANSE EXPERT DR. KAUFMAN: [AVO-assemblee verdeelt IDA en regeringscoalitie S'Ceid&eSomo/nt O As teveel Zondag, Duindigt goed idee! België wil staalfusie Benelux PTT-beambte werkt „creatiefaan de lange rij BERLIJN «S"SIJTHOFF PERS H fNNENLAND/BUITENLAND" ZATERDAG 8 OKTOBER 1983 PAGINA S 5W -ers met pensioen aks beter af HAAG Voor gehuwde bejaar- die behalve hun AOW nog pensi- •uiuJl °f een ander inkomen hebben )VJ plus), komt er volgend een bete- I premie-regeling voor het zieken- Is. Deze bejaarden moeten nu zo- l méér premie aan het ziekenfonds alen dan bejaarden die alleen van de |W leven, dat ze van hun extra inko- maar heel weinig of zelfs niets houden. De premie voor gehuwden iet ziekenfonds wordt volgend jaar [eregeld dat over het pensioen niet r dan zestig procent aan premie en ^sting wordt betaald. Voor onge- vden met een pensioen wordt dat centage op 35 gebracht. Het kabinet ft dit gisteren besloten. Verdachten Slavenburg - affaire vrijgelaten ROTTERDAM De twee onlangs gearres teerde voormalige topfunctionarissen van Slavenburg's Bank, de 67-jarige mr P. Sla venburg en de 54-jarige drs H. G. zijn gis termiddag in vrijheid gesteld. Beiden wor den verdacht van het feitelijk leidinggeven aan valsheid in geschrifte, gepleegd door medewerkers van Slavenburs Bank. Ze blijven volgens officier van justitie mr J. Schoonaard beschikbaar voor verdere ver horen. Het ex-bestuurslid mr G.H.(63), die maandag met G. werd gearresteerd, is reeds woensdag op vrije voeten gesteld, na dat hij een kort geding tegen het Openbaar Ministerie had gewonnen. De president van de Rotterdamse rechtbank oordeelde dat er geen enkel concreet bewijs was dat deze aanhouding rechtvaardigde. TEL AVIV Om de eigen militai ren beter te beschermen overweegt Israël, een maand na de terugtrek king uit het zuidelijk gedeelte van Libanon, het gebied onder de rivier de Awali beter af te grendelen. Het afsluiten van de bruggen over de Awali zou volgens waarnemers een belangrijke stap vormen op weg naar de deling van Libanon. Met af sluiting zou een enclave ontstaan van bijna drieduizend vierkante ki lometer waarbinnen onder meer de belangrijke kustplaats Sidon ligt, de op twee na grootste stad van Liba non. In dit gebied wonen ongeveer 500.000 personen onder wie 95.000 Palestijnen. De Israëlische enclave zou vrijwel aansluiten aan het Syri sche deel in de Bekaa-vallei. PLO-leider Arafat heeft gisteren te genover journalisten verklaard dat hij binnen enkele dagen in het noor den van Libanon een confrontatie verwacht tussen PLO-strijders en Syrische troepen. Arafat en de zij nen zijn in dat gebied ingesloten door de Syriërs. PLO-voorzitter Arafat zit wat eenzaam op zijn bed in een tent in een Palestijns vluchtelingenkamp in de buurt van de Noord- libanese stad Tripoli. Met zijn aanhangers zit Arafat daar inge sloten door Syrische troepen. DEN HAAG De presi dent van Frankrijk en mevrouw Mitterand zul len op 6 en 7 februari 1984 een staatsbezoek aan Nederland brengen. Premier Lubbers heeft dit gisteren aangekon digd na de vergadering van het kabinet. TTERDAM Over de va e wereld zal de beurs- abaarde van aandelen de nende twintig jaar 'k stijgen, globaal zo'n procent. In de Vere- 'i de Staten van 2000 ard jard dollar nu tot tegen 8000 miljard dollar in jaar 2000. Buiten de nigde Staten van 1000 jard dollar nu tot 4000 jard rond de eeuwwis- yoorspelde gisteren in Rot- de fameuze Ameri- analyst dr. Henry Jfman, die de afgelopen ja- i maakte door de ont- ;elingen op de beurs te voorspellen en zodoende de kwalificatie „beursgoeroe" te verdienen. Hij werd een lich tend voorbeeld voor tal van kleine en grote beleggers. Dr. Kaufman deed zijn voorspel lingen gisteren op een sympo sium, dat plaats had ter gele genheid van het vijftigjarig ju bileum van Robeco, de Neder landse beleggingsmaatschappij, die tot de grootste ter wereld gerekend kan worden, met een gekapitaliseerd beursver- mogen van 17 miljard gulden. Tijdens dat symposium hingen topbankiers en financiële spe cialisten uit binnen- en buiten land aan de lippen van dr. Kaufman; al werd er in de wandelgangen van het Rotter dams stadhuis ook menig vraagteken gezet achter zijn voorspellingen. Herinnerd werd daarbij onder meer aan een artikel in Business Week, het Amerikaanse weekblad voor de zakenman, waarin on langs alle uitspraken van Kaufman van de afgelopen ja ren op een rijtje werden gezet. Daarbij bleek, dat de goeroe uiteindelijk even vaak goed had gegokt als ernaast. Com mentaar, in de wandelgangen, van een Nederlands bankier op de nering van de Ameri kaanse beursprofeet: „Beurs handel is zaken doen in illu sies. Om klanten te trekken is Kaufman wel verplicht econo mische groei te voorspellen". Dr. Henry deed ook gisteren de nodige voorspellingen, waarbij regelmatig vrij instem mend werd geknikt. Zo ver wacht hij dat de rendementen op de aandelenbeleggingen minder op en neer zullen gaan in de toekomst, mede als ge volg van een vermindering van de informatiekloof. De aandelen van de internationals zullen in de toekomst op de verschillende beurzen vrijwel de hele dag verhandeld wor den. De beurshandel zal overi gens in de nabije toekomst worden gedomineerd door de institutionele beleggers (pensi oenfondsen en dergelijke). Zo voorziet dr. Kaufman dat op deze markten het risicodra gend kapitaal in toenemende mate concurrentie zal onder vinden van zogenaamd risico mijdend vermogen (leningen, die worden gegarandeerd door b.v. het IMF). Dr. Kaufman deed nog een voorspelling, die mogelijk de komende dagen zijn doorwerking krijgt op de Amsterdamse en New Yorkse effectenbeurs: de Amerikaan verwacht namelijk, dat het bruto nationaal produkt de ko mende jaren een groei van 8 procent zal doormaken, waar van de helft reëel, de rest in flatie. Dr. Kaufman was overigens niet de enige spreker van naam op het symposium. Met name ook de Amerikaanse so cioloog Alvin Toffler kreeg een aandachtig gehoor. Toffler is de wetenschapper die meent dat we aan de vooravond staan van de zogenaamde derde golf; na het agrarische en het indus triële tijdperk een nieuwe pe riode in het bestaan van de mens, waarin het individu zich zal ontworstelen aan de massa. Kaufman, Toffler en prof dr. Jan Tinbergen, de 80-jarige Nederlander die ooit de eerste Nobelprijs voor de economie kreeg, werden ondervraagd door een uitgelezen gezelschap van journalistieke experts uit de hele wereld onder leiding van de Engelse top-intervie- wer David Frost. Daarbij bleek ondermeer het verschil tussen enerzijds Kaufman en anderzijds Toffler en Tinber gen. Kaufman verklaarde zich niet druk te willen maken voor Pakistani of Mexicanen, om maar twee nationaliteiten uit de ontwikkelingslanden te noemen. „Dat doen ze name lijk ook niet voor mij". Tinber gen en Toffler bleven daarbij enigszins beteuterd voor zich uitkijken. JAN LEUNE HAAG Bij de NA- Assemblee in Den ig is verdeeldheid ge- jken binnen het CDA ^daarmee ook verdeeld- met coalitiegenoot over de plaatsing nieuwe kernwapens, is gisteren gebleken e stemming over een ilutie waarin wordt ge it vast te houden aan Jt besluit om begin de- itber te beginnen met plaatsing van nieuwe erikaanse kernraket- in West Europa bij het I>lijven van een ak- ird in Genève. iCDA-Tweede-kamerleden ing en Couprie onthiel- zich van stemming, de I-afgevaardigde Voorhoe- het CDA-Eerste-kamer- lid De Vries stemden voor, en de PvdA-Tweede-kamerleden Ter Beek en De Waart stem den tegen de resolutie, die met 58 stemmen voor, veertien te gen en bij twaalf onthoudin gen werd aanvaard. De Assemblee, geen officiële NAVO-instelling, bestaat uit parlementariërs uit de NAVO- -landen die niet-bindende aan bevelingen tot hun regeringen richten. In westerse diplomatieke krin gen werd gisteren de verwach ting uitgesproken, dat de Rus sen zullen weglopen uit het overleg, als er in december geen akkoord is bereikt en als daardoor in West-Duitsland de eerste nieuwe Pershing-raket- ten zullen worden geplaatst. Vermoed wordt echter, dat Rusland zich na enige tijd tóch weer bereid zal tonen tot ver der onderhandelen. Reis naar Moskou De Nederlandse parlementaire delegatie zal „ergens in no vember" de uitgestelde reis naar Moskou ondernemen. De legatievoorzitter Ter Beek (PvdA) zei gistergavond voor de televisie van de Russische ambassadeur in Den Haag, Be letski, bericht te hebben ont vangen dat de Nederlandse de legatie welkom is in de Russi sche hoofdstad. De zogenaamde oost-westdele- gatie maakt een oriëntatiereis naar het NAVO-hoofdkwar- tier in Brussel, Moskou. Was hington en Bonn om zich op de hoogte stellen van de ont wikkelingen inzake het kern- wapenvraagstuk. De reis naar Moskou, die oorspronkelijk zou plaatsvinden van 5 tot en met 9 september, werd uit- gsteld in verband met neer schieten van een Zuidkoreaan- se Boeing 747. luid heb! u nodig om dit spel tot n goed einde te brengen Sraag belonen wij de (kleine) fj leite van het aanbrengen van een nieuw abonnement iet dit behendigheidsspel. I van de Leidse Courant dres_ istcode/Plaats- a itaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: jj tuur een 'labyrinth'-spel naar: I dres aats/Postcode_ ilefoon uur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: i fidse Courant, Antwoordnummer 998, det 00 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, t m abonnement worden geweigerd. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Min Neer- temp tamp elsg Oeelen regen Eelde regen Eindhoven regen Oen Helder regen Lh. R'dam regen Twente regen Vlisslngen regen Klagenfur Kopenhagen regen Lissabon onbew. Locarno l.bew. Londen onbew. Luxemburg zw.bew. Madrid onbew. Stockholm Wenen Casablanca ITENHEER Een bewoner van het eiland Miyakejima, 180 kilometer ten zuiden van Tokio, schept een hoop as opzij. De rommel is daar terecht gekomen door de onverwachte uitbarsting eerder deze week van de vulkaan Oyama op het eiland. Een van de dorpjes op het eiland is door gesmolten lava over spoeld. ALLE TWEEVERDIENERS EXTRA BELAST (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Op 1 janu ari 1984 zal de fiscus man nen en vrouwen zelfstan dig en onafhankelijk van elkaar gaan behandelen, ongeacht het bestaan van een huwelijkse band. Ook alle categorieën samenwo nenden zullen voor de be lasting gelijk behandeld gaan worden. Leefeenhe den waar twee inkomens binnenkomen zullen van af die datum meer belas ting moeten gaan betalen. Het kabinet heeft daartoe gisteren bij de Tweede Kamer wetsvoorstellen ingediend. Zij leveren de schatkist op jaarbasis ruim 500 miljoen gulden op. Volgend jaar gaan voor ieder een dezelfde belastingvrije som gelden van 7.381 gulden. Daar bovenop kan men recht hebben op toeslagen van ver schillende hoogte, afhankelijk van de situatie waarin men leeft. Tweeverdieners zijn van zo'n verhoogde belastingvrije som echter uitgesloten. Alleenstaanden van 34 jaar en ouder die bij het begin van het kalenderjaar een eigen huis houding voeren krijgen bo venop de basis-voet nog een belastingvrije toeslag van 2.540 gulden. Is men alleenverdiener dan kan men aanspraak maken op een toeslag van 5.335, waar door de belastingvrije voet komt op 12.716 gulden. Dat geldt alleen als de gehuwde partner niet meer dan 4.841 gulden verdient, of, ingeval van ongehuwd samenwonen, als men 27 jaar of ouder is en de partner niet meer dan dat bedrag verdient. Verdient de al dan niet gehuwde partner iets meer, dan wordt de toeslag wat lager: 2.540 tot een inko men van 7.381 van de partner. Voor de alleenstaande-ouder komt er een aparte toeslag van 5.335 gulden op de belasting vrije voet als de kinderen jon ger dan 27 zijn. De bestaande aftrek voor een-oudergezinnen wordt vervangen door een toe slag bovenop de belastingvrije voet ter grootte van 4.076 gul den wanneer men werkzaam heden buiten het huishouden verricht. Wil men voor een bepaalde verhoogde belastingvrije voet in aanmerking komen, dan zal de daartoe vereiste situatie minstens een half jaar in het betrokken kalenderjaar moe ten hebben geduurd. Eigenlijk had het kabinet de toeslag voor alleenstaanden niet willen geven vanaf 34 jaar, maar al vanaf 27 jaar. Staatssecretaris Koning had dat ook al min of meer aange kondigd. Dat zou ook gerecht vaardigd geweest zijn, omdat voor de alleenverdienerstoe slag op de belastingvrije voet ook een leeftijdsgrens van 27 jaar geldt. Door dat voorne men is op het laatste moment een streep gehaald. Verlaging van de grens voor alleenstaan den zou 70 miljoen gulden kos ten en het kabinet zegt dat on der de huidige omstandighe den niet te kunnen'missen. ADVERTENTIE AIDS eist eerste vrouwelijke slachtoffer LONDEN De immuunziek- te AIDS heeft het eerste vrou welijke slachtoffer geëist. Een 33-jarige vrouw in Engeland stierf deze week aan long- en talloze andere ontstekingen, een maand nadat zij in Liver pool was opgenomen in een ziekenhuis. Zij was nooit naar het buitenland geweest, had geen bloedtransfusies gehad en was geen drug-gebruikster, zo als bij de meeste andere slacht offer». het geval was. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgische regering gaat proberen een fusie tot stand te brengen tussen Hoogovens, het Belgische staalbedrijf Cockerill-Sambre en het Luxemburgse Arbed. Over twee weken komt de Belgische minister van Economische Zaken Mare Eyskens, daarover praten met de Nederlandse rege ring en een week later gaat hij naar Luxemburg voor een derge-? lijk gesprek. Volgens de Belgische minister Eyskens is een sa menwerkingsverband de enige kans voor de drie staalbedrijven in de Benelux om te overleven. Het is bekend, dat Hoogovens niet veel voor een fusie voelt. Het bedrijf heeft enkele nare er varingen in die richting met het Duitse Hoechst en wil het liefst naar een afslanking en met een door de Europese Commissie- goed te keuren steun op eigen benen blijven. Ook de Nederland se regering heeft zich nooit positief uitgelaten over een fusie, binnen de Benelux. Intussen is minister Van Aardenne van economische zaken door het kabinet gemachtigd Hoogovens een financiële injectie te ge ven door het aandeel van de Nederlandse staat in het staalbe drijf, thans ongeveer één derde, te verhogen. Hoe groot het aan deel straks gaat worden, is nog niet bekend. DEN HAAG Voor wie het ontschoten mocht zijn: in ongeveer de helft van alle grote postkantoren zullen maandag lange rij en optstaan door stipt heidsacties van de loket beambten. Het is de be doeling dat deze acties zich in de loop van de week „als een olievlek" uitbreiden tot nog meer kantoren. Bij elke giropas of chêque zul len de beambten nauwkeurig nagegaan of de nummers wel licht voorkomen op een lijst van gestolen of vermiste pasjes of chéques. Pakketpost zal zeer nauwkeurig gewogen worden en worden onderzocht of de inhoud wellicht behoort tot „giftige stoffen". Verder zal de kas zal met de nodige nauwkeurigheid worden opge maakt en dat zóu het vrijma ken van loketpersoneel kun nen vergen. Overigens zal ook het begrip kweken bij het pu bliek onder meer door mid del van folders enige tijd vergen. Voorts zal veel, aldus de CFO, een van de ambtena- rencentrales, overgelaten wor den „aan de creativiteit" van de PTT-ers. „Het wemelt nog van de bureaucratische voor schriften, die vlak na de oor log zijn ingevoerd maar in on bruik zijn geraakt. De jongens vinden wel iets". Zoals bekend wil de regering ambtenaren en trendvolgers volgend jaar 3,5 procent meer laten inleveren dan de werk nemers in de bedrijven. De re gering wil zo het financie ringstekort van de overheid terugbrengen. ADVERTENTIE Met uw krant naar Maandag 24 oktober a.s. vertrekken we (om 7 uur uit Den Haag en 7.30 uur uit Rotterdam) per luxe touringcar van Maaskant voor een 4-daagse reis naar West- en Oost-Berlijn. Voor wie deze stad nog niet eerder bezocht een bijzondere belevenis. In West-Berlijn verblijven we op basis van halfpension logies, ontbijt en diner) in hotel Igel. Alle kamers hebben douche en toilet. Het programma biedt dinsdagmorgen gelegenheid tot winkelen, terwijl in de middag onder leiding van een Ne derlandse gids een bezoek wordt gebracht aan diverse markante punten als Potsdamerplatz, Monument Plöt- zensee. Kurfürstendamm etc. Woensdag gaan we via „Checkpoint Charlie" door de muur naar Oost-Berlijn en bezoeken o.a. de Brandenbur ger Tor, Alexanderplatz en het Treptow Monument. Er wordt weer in West-Berlijn overnacht, waarna donderdag de terugreis wordt aanvaard. Deze interessante en leerzame reis kost 295,- per persoon op basis van een 2-persoons kamer met douche en tollet en half pension 3x diner, logies en ontbijt). Combinatie reisverzekering 8,- p.p. 5,-. Een geldig paspoort is vereist. BOEKINGEN: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk In onze stadsvestiging Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spul) en Coolsingel 67, Rotterdam (t/o stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL. 070-19.08 J2 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR.)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5