Bewoners Nieuw Rijksdorp bezetten bureau huisvesting Webster Universitystelde zich ontwapenend aan de goegemeente voor Et IDEN/REGIO Inzameling gif in Alkemade Duo Cohen - Wallberg: ingetogen muzikaliteit Akoestiek remt Wim van der Revden CeidaeSou/umt ZATERDAG 8 OKTOBER 1983 PAGINA 3 kkenlaanparcours {SF De jaarlijkse oud-rennerswedstrijd van de Ren Irourvereniging De Bollenstreek wordt zondag weer reden. Het wordt wederom een zogenaamde Gentle- nscourse, een rit met gangmaking van een aktief ren- Zij die ooit actief renner waren bij de vereniging jnen zich aan de inschrijftafel in het clubhuis aan de Sfkkelaan melden vanaf 's morgens half negen. Iedere cent|:renner kan zelf voor een gangmaker zorgen, maar moetyendien zullen 's morgens veel renners van de RTV n delwezig zijn om de helpende hand te geven. De eerste den je van koppels gaat om negen uur van start. De p- en Tourvereniging gaat overigens zeer binnenkort Snitief afscheid nemen van het Spekkelaanparcours. isbedi-de oudrennerswedstrijd worden nog twee wedstrij- i op de zondagmorgen gehouden en daarna is het rij- n-op dit veelbesproken parcours ten einde. Als vol- ^a,ld jaar het nieuwe wielerseizoen begint zal dit gebeu- ga^op het nieuwe circuit. Pastores benoemd in Leidschendam LEIDSCHENDAM De pastores W. Zijerveld en G. Gerelings zijn ge zamenlijk officieel belast met het pastoraat van de parochies Paus Jo hannes XXIII in de wijk Prinsenhof en St. Joseph Opifex in de wijk „De Heuvel" in Leidschendam. De beide pastores waren al werkzaam in de Paus Johanneskerk en hebben daar naast de werkzaamheden overgeno men die pater Bakker in de Opifex- parochie verrichtte. Pater Bakker is vorig jaar om gezondheidsredenen vertrokken. De officiële benoeming van beide pastores is 1 oktober inge- Demping Sluis gaat toch door NIEUWE WETERING De geplan- de parkeervoorzieningen in Nieuwe Wetering, waarvoor het dempen van een deel van de Sluis noodzakelijk is, kunnen toch aangelegd worden. De laatste die bezwaar maakte, de heer Van der Knijff. heeft in een afron dend gesprek met het Alkemadese ge meentebestuur besloten zijn bezwaar schrift bij de Raad van State in te trekken. In principe zouden de werk zaamheden nu direct kunnen begin nen. In afwachting van de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie in Nieuwe Wetering zijn de werkzaam heden nog even opgeschort. Van de ene boot in de andere Gistermiddag stapten Bea Roosemalen en Frans Roden burg op originele wijze in het huwelijksbootje. De tocht naar het Woubrugse stadhuis werd voor de gelegenheid niet met koetsen of auto's ondernomen, maar met scheepjes, omdat bruid Bea een telg uit een bekend Woubrugse watersport geslacht dit veel aardiger vond. De familie paste zich ge heel aan en per schip werden bruidspaar en familie van het ouderlijk huis van Bea naar het Woubrugse gemeentehuis ver voerd. Beide zijn aan de Woudwetering gelegen. ALKEMADE De gemeente Alkemade begint maandag met het inzamelen van restanten landbouw- bestrijdingsmiddelen. Elke eerste maandag van de maand kan iedereen tussen 10 en 12 uur bij de werk plaats van Openbare Werken aan de Korte Goog zijn restanten inleveren. De gemeente zorgt voor de ver werking van de bestrijdingsmiddelen. De inleveraar betaalt vier gulden per kilo aangele verd bestrijdingsmiddel. In principe wordt alles geac cepteerd. Alleen verpakkingen zonder etiket neemt de gemeente niet aan. Ook spuitbussen mogen wor den ingeleverd. Gascylinders of drukhouders met bij voorbeeld methylbromide daarentegen wil de gemen- te niet hebben. Op het gemeentehuis geeft de ambte naar milieuzaken informatie over de inzameling. rhout i goitritiek Marselis groti Lindehoeve nD$5 terecht n OORSCHOTEN Het girschotense college van De jgemeester en wethouders z'ch achter wethouder L. ïselis geschaard naar aan- jing van zijn kritiek op de ééljfiehoeve. Bij de viering van te r ^-jarig bestaan van het /gerencentrum uitte de wet- irider in zijn rede kritiek op ondjaaide handelingen van me- circijierkers van De Lindehoe- eenT *ennf D'66-raadslid J. Aikens .erde zich aan deze kritiek, "U1f name ook aan het mo del <ht waarop de kritiek werd :e k^esproken en stelde er vra- tet P over aan het college. Vol- iken!s ^et co^eêe heeft de wet- ider bij die gelegenheid de joelens van burgemeester wethouders vertolkt. De tiek richt zich met name ^,de inhoud van het blad 1° (%rde" dat door De Linde- wordt uitgegeven. Het vrdleumnummer werd zelfs aan huis verspreid. In dat' kwam onder meer een lisch voorgestelde vrijpar- 'oor en een filosofie over letarisch winkelen". Ver wordt de plakactie in Jrschoten en het feit dat De stfdehoeve zich etaleert als links jongerencentrum ikt. |t erg gewaardeerd door het i°ofyk is het college gaf de uit- jing voor de receptie al dat er naast felicitaties ook jntuele kritiek kon worden 'erd. De rede van de wet- ler paste binnen het door Lindehoeve aangegeven ;eveier, wordt gesteld. Ook het tot t'Pep dat Marselis heeft ge- tgetK1 °P Lindehoeve om Voorschotsense buurthuis- te ondersteunen, ook jir middel van de beroeps- ihten wordt onderschëvën het college. Een wethou- i4s overigens altijd publie- aanspreekbaar voor uit- igen in het openbaar, stelt tenslotte. -.Minister wil 18'ï jen gedwongen 'Wag van ftige grond !N HAAG De minis- van volkshuisvesting, itelijke ordening en leubeheer (VROM) 'or'dtjcft tot nu toe geweigerd ieenten te dwingen te werken aan de tij- ijke opslag van che- >ch afval. „Hij kan het maar hij wil het aldus de Zuidhol- Adse gedeputeerde dr. din(V. Hekkelman gisteren "gpens de vergadering van provinciale commissie 'èuzaken. provincie is naarstig op naar tijdelijke opslag- fatsen voor met gif veront- igde grond, die niet met- verwerkt en schoonge- :t kan worden. Probleem fat er nog geen gemeenten tonden zijn die zo'n opslag- its op hun terrein willen itaan. Het gaat hier om id die is verontreinigd met Imatische koolwaterstoffen, fare metalen, cyanide en Kilffibinaties van die stoffen. de mogelijkheid gemeen- te dwingen hun bestem- 1-I«igsplan te wijzigen voor de 1-1 ig van de grond, maar ge teerde Hekkelman bleek r gisteren nog niet van op hoogte. commissie milieu ging gis tellen zonder voorbehoud ak- •rd met de plannen van de Övincie, binnen tien jaar alle idige urgente vervuilingsge- Jlen aan te pakken. Wel ivöerd opgemerkt dat de ge- HüC.ent8n m'nc*er Blij zullen "fl met die omvangrijke aan- bJk. De gemeenten worden •'acht tien procent van de on- E^zPeks- en opruimingskos- (r Van gegrond uit eigen zak 5 J betalen. Die kosten lopen hapjhler in de honderaduizen- - KW. soms zelfs in de miljoenen o-, Wdens. UIT PROTEST TEGEN UITBLIJVEN VERVANGENDE WOONRUIMTE WASSENAAR Drie be woners van Huize Nieuw Rijksdorp in Wassenaar hebben gistermiddag ge durende enige tijd het bu reau Huisvesting in het gemeentekantoor aan de Johann de Wittstraat be zet gehouden. De drie eis ten dat de gemeente Was senaar hen tijdelijk aan vervangende woonruimte helpt, omdat Huize Nieuw Rijksdorp binnenkort wordt gesloopt. Wethou der van huisvestingszaken J.C. Greep zei hen die toe zegging niet te kunnen doen. De bezetters drongen gister middag rond kwart over drie het bureau huisvesting binnen. De drie, 24, 23 en 22 jaar oud, sloten zich op in een kamer van het bureau en hingen een spandoek uit de ramen met de tekst „Huize Nieuw Rijksdorp wil wonen". Een gesprek met wethouder Greep, dat door de gesloten deur werd gevoerd, leidde niet tot resultaat. De po litie verwijderde de bezetters uiteindelijk. Zij werden gister avond weer vrijgelaten. Tegen hen is wegens huisvredebreuk proces-verbaal opgemaakt. De bezetters van het gemeentelijk bureau huisvesting worden hier afgevoerd door de politie. De bewoners van het voorma lige bejaardentehuis maken een goede kans op een woning in het nieuwe complex dat op de plaats van Huize Nieuw Rijksdorp wordt gebouwd. Als het huis is gesloopt zitten zij echter tot die tijd zonder on derkomen. Gesprekken over tijdelijk vervangende woon ruimte met de gemeente ble ven zonder resultaat. Wethouder Greep liet gisteren na de actie weten alles te doen om de bewoners aan vervan gende woonruimte te helpen. „Het is echter een technisch probleem. Waar haal ik der tien woningen vandaan? We hebben 1000 woningzoeken den, onder wie enkele die al jaren staan ingeschreven. Als ik de bewoners van Huize Nieuw Rijksdorp een woning geef zeggen anderen wethou der. waar ben je mee bezig?", aldus de heer Greep. Volgens de wethouder is het financieel onhaalbaar geble ken de onderkomens van naar het 'gemeentekantoor verhuis de géméenteïïjké diensten voor woningbouw geschikt te maken. Deze panden zijn in middels in de verkoop gegaan. De weinige wisselwoningen die Wassenaar telt zijn volgens de heer Greep allemaal in ge bruik in verband met een fors renovatieproject. Caravans als tijdelijke woonruimte werden door zowel gemeente als bewo ners niet geschikt bevonden. Als enige mogelijkheid ziet de heer Greep nu de aankoop van een vijfkamerflat, in samen spraak met de stichting Jonge renhuisvesting Wassenaar. De wethouder zei hierover vol gende week met de bewoners te willen praten. Volgens F. Schoorl, woord voerder van de bewoners van Huize Nieuw Rijksdorp, zijn er nog wel enkele andere moge lijkheden. „De brandweer ver dwijnt binnenkort uit de hui dige kazerne. Daar is alles aanwezig. De gemeente wijst dat echter van de hand, omdat het pand niet aan de woning wet voldoet. Volgens ons is daar best een mouw aan te passen. Verder staan er door de gehele gemeente panden te koop, sommige al enkele jaren. De wethouder heeft het over het kopen van een flat, maar waarom tref je geen regeling met een makelaar dat je zo'n pand tijdelijk huurt? De moge lijkheden zijn,er wel, maar de wethouder benut ze niet", al dus woordvoerder Schoorl. LEIDEN HEEFT ZUN„ TWEEDE UNIVERSITEIT LEIDEN Van het neo gotische „kasteel" in St. Louis, Missouri, United States, via Genève en We nen, naar een bijna afge broken schoolgebouw in de Leidse binnenstad. Het kan vreemd lopen in de wereld, maar zeker in Leiden. Men gaf geen cent meer voor het in 1924 neergezette schoolgebouw aan de Boommarkt 1. Vele jaren al was het geen school meer, maar nog heel lang heeft de „muziek" erin gezeten. Dat was W.W., „Werkmans Wilskracht", de harmonie die daar op peil trachtte te blijven. Zoals dr. J.H. Kamphuis, directeur Stichting Welzijn, (één van de vele gasten bij de „bezichti ging" van Leidens „tweede universiteit"), opmerkte: „Er zijn hier heel wat noten ge kraakt". Tot begin van dit jaar lag het gebouw er triest en ontdaan bij, ingesloten door onkruid. Toen, opeens, kwam de mededeling dat een Ameri kaanse instelling zich in Lei den wilde vestigen: Webster University, St. Louis. De Leid se gemeentebestuurders waren een moment onthutst, maar ze hebben (in hun publiekelijk bestaan) nog nooit zo snel een beslissing genomen: in een vloek en een zucht werd de zaak aan de Amerikanen ver huurd tegen goed en royaal geld. In maart, dit jaar begon de opknapbeurt, de verbou wing en restauratie. Voor een paar miljoen zit Webster er op fluweel. En Leiden is na een goed half jaar van inspan ningen verrijkt, met een herboren stukje stadsbeeld on der Amerikaanse vlag. De be huizing van een Amerikaanse nederzetting (buiten dat An gelsaksische „fort" in St. Louis) die ook in Pennsylva nia of in New Jersey geen slecht figuur zou slaan. In Leiden now! „Webster University Is In Lei den Now!" Zo'n fanfare kun nen alleen maar Amerikanen voortbrengen (en anders heb ben wij het wel van ze ge leerd). Op 24 oktober worden er de eerste colleges gegeven, aan honderd tot honderdvijftig studenten graduates en un- der-graduates die met el kaar zo'n dertig nationaliteiten vertegenwoordigen. Leiden heeft wel iets goeds in huis ge haald. Gistermiddag was er „Open House" voor een happy few van de Leidse gemeen schap. Het plensde van de re gen, maar de driekleur van Charles F. Madden, „an American uit Hazer'swoude-Dorp" Nederland, de Stars and Stri pes en de Leidse Sleutels wap perden vrij vrolijk. De oude Boommarktschool kende zich zelf niet meer terug. Daar had verbouwend architect Taco W. Mulder wel voor gezorgd. Brandnieuw, allemaal. Van buiten en, zeker, van binnen. Wie de oude toestand van Boommarkt 1 kende, stond paf. Niet paf want die oude, wrakke school lapte hij, via z'n opdrachtgevers aan zijn would be western-laars stond Charles F. Madden, 62 jaar oud, en director van Web ster University Europe en Lei den. Een vriendelijke, joviale, bijna Leids aandoende, Ameri kaan van klein postuur. Ik kreeg nagenoeg de klap van m'n leven, toen hij me, zonder een spoor Nederlands, vertelde al sinds '72 in Hazerswoude te wonen. In het Dorp. Vlak bij „the canal". Samen met z'n vrouw. Zijn vijf kinderen wo nen in de States en hebben he- legaar niets Dutch over zich. „An American in Hazerswou de": Gershwin had er een symfonisch gedicht over kun nen schrijven, als hij dit gewe ten had. Charles F. Madden probeerde gisteren overal te gelijk te zijn. Want de mensen die naar het Open House kwa men waren erg aardig en mee levend en bewonderend, en ze brachten zelfs soms iets mee; een fles en zo. Bright smile Charles F. Madden was zestien jaar lang „dean", een deken, van St. Louis college. Geheel economisch gekneed in de ma terie. Daarna kwam hij naar Europa, beslagen ten ijs. „With a real American bright smile". „Wat wij in Leiden gaan doen, is hetzelfde als wat we doen in the States all over, as well in Switzerland and Vienna neem me niet kwalijk (naar nieuwe bezoekers), hello, hel lo, nice to see you here, hope you'll like it all around, and thanks for your kind atten ding. thank you. Weet u, wat ons bindt hier, is in de eerste plaats de Engelse taal, en de interesse in internationaal ma nagement. See you later, thank you so much". Mister Madden had, uiteraard, nog meer te doen. Vergelijk nu niet Webster University met de Leidse universiteit. Dat lijkt nergens op. Het is meer een „quick service" van vier uur per week, maar de studen ten zullen echt wel wat meer uren dan hun „classroom time" met hun studie door moeten brengen. De dames en heren studenten fifty fifty, verdeeld kun nen zich (met de nodige ge tuigschriften) wagen aan de meest uiteenlopende studies. Ik noem een paar richtingen: economie en financiën, human relations (menselijke betrek kingen), management, marke ting (van dat hele vlotte, you know). And smile, smile, smi le. Dan schop je het een heel eind. U zult er waarschijnlijk nooit aan toe komen, maar America, America heeft vaste grond in Leiden gekregen. En ik ben daar, om zoveel rede nen, toch wel erg blij mee. Kijk maar eens rond Joop de Boommarkt maar eens rond, platvloers, en op de verdie ping. Zes klaslokalen met een voudig meubilair, een nog bij na lege bibliotheek. Wel licht en helder, in pastelgroen; op de verdieping komt men blauw en grijs tegen. Je hebt er kantoorruimten, en boven bevindt zich de „cosy corner" van mr. Madden, „next to the room of his secretary", een se cretaresse die ook alle ruimte heeft, met een copy-machine and so forth. Enfin, Leiden heeft er een nieuwe dimensie bijgekregen. Anyway. TON PIETERS Drie alternatieven voor snelweg Katwijk-Leiden DEN HAAG Het provinciaal bestuur heeft drie varianten ontwikkeld voor de aanleg van de secundaire weg 4 die van Katwijk, om Valkenburg heen, naar Leiden moet gaan lopen. Deze varianten zijn gemaakt nadat het tracé van het streekplan uit 1978 verouderd bleek te zijn. Toen nog dacht men aan een weg die vanuit Katwijk om Valkenburg heen aan moest gaan sluiten achter de rijksweg 11-west ten westen van de Leidse uit breiding in de Stevenshofjespolder. De nieuwe voorstellen voor de weg liggen twee maanden lang ter inzage in de gemeentehui zen van Valkenburg, Rijnsburg, Katwijk, Leiden, Oegstgeest en Wassenaar. Iedereen kan dan bezwaren indienen. Na een voor lichtingsavond op 31 okober in het Valkenburgse Dorpshuis en een hoorzitting in december, zullen Provinciale Staten beslissen welke variant uitgevoerd gaat worden. De plannen voor een weg, die de dorpskernen van Wassenaar, Valkenburg, Katwijk, Rijnsburg en Voorhout moet gaan ontlas ten, bestaan al heel lang. Begin 1982 kon eindelijk besloten wordt tot de daadwerkelijke aanleg door een financiële meeval ler bij de provincie. Voor de aanleg van de weg werd voor de periode 1984-1989 bijna 16 miljoen gulden uitgetrokken. Het provinciaal bestuur heeft nu de nota met verschillende mo gelijkheden voor de ligging van de weg aangegeven. Bij alle va rianten begint de weg ten zuiden van Katwijk bij de provinciale weg 1. Verder is ook het eerste gedeelte van het tracé voor alle varianten gelijk: totaan de Voorschoterweg (tussen Valkenburg en de Haagse Schouw) ter hoogte van de Zonneveldslaan. t)aar- na zijn er drie mogelijkheden. De eerste leidt via de Voorscho terweg en draait ter hoogte van de zandwinplassen af naar het zuiden naar de kruising van de Rijndijk in Leiden met de rijks weg 44. Bij de tweede oplossing kruist de weg de Voorschoter weg om over de Rijn heen een aansluiting te krijgen op de Ples- manlaan in Leiden. Bij de laatste mogelijkheid gaat de weg van af het raakvlak met de Voorschoterweg vlak langs de zandwin plassen, „het gat van Lagendijk", naar de kruising met de rijks weg bij de Rijndijk. Alle varianten hebben de nodige voor- en nadelen. De eerste op lossing is verreweg de goedkoopste. Deze zou 13,5 miljoen gul den kosten. De laatste variant is drie miljoen gulden duurder en de tweede oplossing zou maar liefst ongeveer 27 miljoen gulden gaan kosten. Daartegenover staat dat die duurste variant, die met de aansluiting op de Plesmanlaan, de dorpskernen het meest ontlast van het doorgaande verkeer en ook op het gebied van verkeersveiligheid en geluidshinder de beste is. Bij beide andere oplossingen zal de verkeerssituatie bij de kruising Haagse Schouwweg-Voorschoterweg-Rijndijk nauwelijks verbeteren. De druk op de Haagse Schouwweg en een deel van de Rijndijk zal zelfs toenemen als de Stevenshofdreef in de nieuwe Leidse woonwijk is aangelegd. Bij aansluiting van de weg op de Ples- manlaan zal die weg uiteraard meer bereden worden en wordt de bereikbaarheid van de Leidse binnenstad vergroot, wat van belang is voor het versterken van de kantoorfunctie daar. De andere twee varianten kunnen nadelig zijn voor de rust rond de zandwinplassen waar 's winters veel vogels verblijven. Een heel ander aspect in de afweging van voor- en nadelen is het feit dat de provincie voor de eerste variant de meeste grond al in bezit heeft. Na de uigebreide periode van voorlichting en inspraak, zullen Provinciale Staten het gekozen tracé verder uitwerken. In de periode 1984-1985 kan de resterende grond worden aangekocht, waarna in 1986 met de aanleg van de weg begonnen zou kunnen worden. LEIDEN Het eerste concert in de Meesterserie, gisteren in de Stadsgehoorzaal, bestond uit een optreden door het Re sidentie Orkest onder leiding van de Oostenrijkse dirigent Heinz Wallberg. Solistische medewerking verleende Ar- naldo Cohen in een uitvoering van de 'Paganinivariaties' van Rachmaninoff. Geopend werd met de Eerste Concertwals van Alexander Glazoenoff, een vervanging voor een werk van de Ameri kaanse componist Morton Gould. Hoewel het werk wei nig meer is dan een pretentie loze uitsmijter, kwam het al leszins acceptabel over door de zwierigheid, waarmee Wall berg het ten gehore bracht. Een prestatie, gezien de om vangrijke bezetting, waarmee hij werkte en bovendien een noodzaak, gezien de akoesti sche beperkingen, die de Stadsgehoorzaal nu eenmaal stelt aan een symfonieorkest, die het zware romantische re pertoire uitvoert. Ook in de uitvoering van Dvo raks negende symfonie 'Uit de Nieuwe Wereld' vormde Wall- bergs lichtvoetige aanpak het grootste pluspunt. Terwijl bij vele uitvoeringen van dit werk in de Stadsgehoorzaal de dirigenten de neiging hadden het publiek onder een klank massa te bedelven, bleef de versie, die Wallberg van het werk gaf binnen de grenzen van het akoestisch haalbare. Tevens leverde de meeslepen de kwaliteit ervan dat dit niet ten koste van de muzikale kracht hoeft te gaan. Arnaldo Cohen leverde fn Rachmaninoffs Paganinivaria ties een soortgelijke prestatie. In deze compositie gaat het primair om het realiseren van een schitterende virtuositeit. Cohen liet deze volledig uitko men, maar paradoxaal genoeg met een ingehouden speeltrant en ingetogen toon, die min stens zoveel recht deed aan de muzikale schoonheid van de muziek. DIRK VOOREN y LEIDEN Na opnieuw enige verwarring over het aanvang- stijdstip begon de Stichting Leiden Orgelstad gisteravond met het derde presentatieconcert. Wim van der Reyden bespeelde het Hagerbeerorgel van de Pieterskerk. De mezzo-sopraan Vera Verzijden verzorgde het vocale gedeelte. Voor de pauze klonken werken uit de barok en de tweede helft was geheel gewijd aan 20e eeuwse muziek. Van der Reyden opende met 'Ciacona in e kl.t.' van Dietrich Bustehude. Het gepuncteerde ritme kwam niet genoeg over. Dit is mogelijk te wijten aan de moeilijke bespeelbaarheid van het klavier of aan de akoestiek, die het geluid sterk doet vervagen. Verrassend was het tweede programma-onderdeel. Te zelden wordt werk uitgevoerd van Constantijn Huygens. Vera Verzij den zong twee liederen uit 'Pathodia sacra et profana'. Ook zij had merkbaar last van de akoestiek. Wim van der Reyden toon de zich een uitstekend begeleider. Het moderne gedeelte ving aan met 'Premier Choral' van Hen drik Andriessen, een werk waarin nogal wat reminicenties aan César Franck zitten. Van der Reyden zorgde voor een gloedvol le vertolking van deze kleurrijke en krachtige compositie. Zijn spel ontlokte dan ook het eerste spontane applaus. Een natuur getrouwe nabootsing van vogelgeluiden was te beluisteren in het innemende 'Pastorale en het Vogelhuis van Myron J. Roberts. Ook bij de moderne werken die Vera Verzijden ten gehore bracht, had ze met dezelfde akoestische problemen te kampen. Zo ging in Poulencs 'Piez pour la paix' de eenvoud van het ge bed, voor een deel verloren door de ruimte, maar ook door het overmatige vibrato. MARCEL VAN BAARLE

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3