ER ZIT ..MONEY" IN DE OGEN VAN I© CeicUeGoma/nt ZATERDAG 8 OKTOBER 1983 MBURG Het lijkt of een ve- lige regisseur met diepere be lingen het allemaal uitgedok- 1 heeft: In elk geval biedt het nburgse Intercontinental hotel im en Vergankelijkheid naast aar. Als op een presenteerblaad- In de bar zit zangeres Eartha t. ooit vedette en sex-symbool, t nasaal stemgeluid „Uska Dara" „C'est si bon" neuzelend in tij- jurk. inmiddels over de vijftig onopgemerkt. Ze praat welis- ar met twee vrouwelijke journa- h en, er is een fotograaf bij, maar der kijkt geen hond op of om. mand wil haar aanraken, nie- nd loopt met een van haar pla- 1 onder z'n arm. niemand vraagt 'jr handtekening. Dat is wel an- s geweest. Vóór het hotel houdt 1 i niettemin van acht uur oorgens tot zeven uur 's avonds stel fans taai staande. Leeftijd Bn de veertien en de achttien, jrnamelijk meisjes. Van Eartha tt blijken ze nog nooit gehoord te bben. Ze staan er voor een ande ster, symbool van eind jaren ze- itig. Disco via de wereldhit „Satur- r Night Fever", door de Britten Dancelot genoemd (woordgrap- Kvaarin de Graalridder Lancelot Irdt gecombineerd met de «et letterlijk vertaald ianst een hoop"): John Travolta, de Newyorkse jongen van Ita- fise komaf Tony Manero op de a dtsrillingen van de zaterdaga- alse disco in 1978 even naar on- fende hoogten op de thermome- rvan de roem gestegen, met aiek in de filmgeschiedenis - ia tezelfdertijd een zo mogelijk grotere wereldhit, „Grease". t succes leek niet op te kunnen or Travolta. Acteur of pop-idool, leg de met graagte twijfelende - s zich af. Acteur zei Travolta f, en weigerde een vervolg op - iturday Night Fever" te maken. -• en Tony Manero meer. Karak- - rollen. Zijn film „Moment by ment" werd een flop, „Blow t" (van regisseur Brian de Pal- (j een klein kritisch succes, „Ur- i Cowboy" met een competi- - zadelzitten op een hevig steige- ide mechanische stier werd -j, lelijk tot goed ontvangen. Privé ,eeg hij het bovendien moeilijk ,n loeg. Zijn bijna 20 jaar oudere ^(iendin Diana Hyland en zijn ieder overleden achttien landen na elkaar en beiden aan nker. Gerede twijfels of Travolta t onder die emotionele druk en pressie van een met twee eerste ns wel erg snel vergaard ster- idom zou redden. En op dat mo ut duikt hij tóch weer op als ny Manero, ondanks de weige- g van vijf jaar geleden. In „Stay- z| alive", de titel van de Bee es-hit uit „Saturday Night Fe- nu uitsmijter en naamgever i een rijkelijk laat vervolg, avolta ontkent enige inconse- Entie: „Er waren me eerdere ipts voor een vervolg aangèbo- Maar die lagen me niet. Die ren anti-dans. Tony Manero rd een jongen met allerlei rare - uitjes die het dansen niet meer zitten". Producer Robert Stig- od en zijn organisatie (RSO) iden niettemin nog één film te- - ed uit de „three-picture-deal" Et Travolta en bleven aandrin- - n. Travolta herinnert zich: „Stig- lod kwam me toen persoonlijk - wieken om me te vragen wat ze - - lesten doen om mij geïnteres- rd te krijgen. Laat mij het ver- al bedenken, heb ik toen gezegd, de regisseur en de choreograaf zen. Dan wil ik wél een vervolg ken. Dan moet het wat wor- residentiële suite i zitten in een van de hotelka- irs die voor Travolta zijn gere geerd. Hij huist voor twee dagen de presidentiële suite van het tel. „Staying alive" gaat in Duits- id draaien in Nederland blijft film liggen om als Kerstattractie de bioscopen gelanceerd te wor- n en vandaar Travolta's publi- aire uitstapje naar Hamburg. De Ütse pers heeft hem 's maandags chts mogen uithoren tijdens een [antische persconferentie. Foto's "an laten Travolta zien in een urig pak, in weinig verschillend n het klassieke tijdschriftenbeeld n de goedonderhouden, jonge en ccesvolle Amerikaanse „executi- zich dat niet zo, maar ik heb de vrije keus om bepaalde films te ma ken. Je weet vaak van te voren welke commercieel zijn en welke niet. "Bij „Blow out" heb ik bewust gezegd, oké, nu maak ik een artis tieke film. Maar ik weet ook dat ik na drie kleinere films, weer met een hit moet komen. Dat is nu dan „Staying alive". Daarna kan ik weer wat egoïstischer zijn en min der grote films maken. Dat kan ik me veroorloven". Er ligt na „Stay ing alive" een komedie van Travol ta met Grease-partner Olivia New ton-John te wachten, „Two of a kind", daarna gaat Travolta aan het werk met zijn vriend Brian de Palma, die hem zijn allereerste, re delijk grote filmrol gaf in de thril ler „Carrie". Travolta: „Ik had een goed boek gelezen en ik heb Brian gebeld en gezegd: dat móet je lezen, dat moet jij verfilmen. Nee, zei Bri an, ik heb een script voor jou, dat moet jij spélen. Ik vond het intelli gent en dat is m'n volgende project. „Fire" heet het en het is een wat donkere kijk op een automecani cien die roek-ster wordt. En dat had hij eigenlijk niet moeten wor den. Dan heb ik al mijn dromen op film staan. Ik wilde een cowboy spelen en dat was ik in „Urban cowboy". Ik wilde een danser zijn, dat ben ik in „Staying alive". En straks een roek-star. Dat is het leu ke van acteren. Ik heb nog twee ideeën in petto, maar die wil ik zelf regisseren. Een liefdesverhaal en een verhaal over vliegen. Vliegen vond ik al fantastisch voor ik be roemd was. Ik heb nu mijn eigen vliegtuig en ik vind het zalig de elementen daarboven te trotseren. Alleen staat steeds in mijn filmcon tracten dat ik niet zelf mag vliegen zolang er nog opnamen gemaakt moeten worden". Doorzichtig Het meest beslist komt John Tra volta over de brug wanneer ik hem vraag naar zijn sterkste punt als ac teur. „Mijn ogen" zegt hij onmid dellijk. „Mijn ogen hebben iets doorzichtigs. Je kan er alles in zien. Als ik iets in gedachten neem, kan je dat in mijn ogen aflezen. Ik heb de gave van doorzichtigheid en dat werkt het beste in close-ups. Ver der weg werkt het niet zo. Als de regisseur slim genoeg is, gebruikt- ie veel close-ups van me en hij heeft een aantrekkelijke film. Ik vertel ze dat ook, maar meestal ontdekken ze dat zelf tijdens het filmen. Sylvester Stallone is bril jant, die wist het vanaf het eerste moment. Hoor 's, zei hij, van nu af aan vertel je iedereen met wie je werkt dat je in close-ups het beste bent. Alleen „long shots" als je be paalde bewegingen moet maken. Maar verder niks van dit (Travolta wijst van z'n knieën tot boven z'n hoofd). Bij jou zit het geld hier!" En Travolta geeft getrouw de camera hoek van z'n borstkas tot boven z'n voorhoofd aan. Stallone zal het best goed gezien hebben. Zijn carrière bewijst dat hij heel véél goed ziet en dan vooral commercieel goed. Stallone wéét waar de „money" is. Hij is de enige regisseur in Hollywood die ver volgfilms nog succesvoller maakte dan het origineel (zie Rocky 1, 2 en 3). Vandaar dat hij misschien gekozen is voor „Staying alive", het late vervolg op „Saturday Night Fever". Maar het blad Varie ty meldt echter dat de opbrengsten van de film toch nog niet zó ge spierd zijn. „Staying alive" heeft echter alles van het typische Stallo- ne-sprookje: Jongen uit de achter ste rijen van het corps de ballet, maakt het als solo-star. Oftewel „Rocky 4" in dansversie. Zelfs het voetenwerk is vergelijkbaar. Tra volta alias Tony Manero mag tij dens een première zelfs zijn venij nige leading lady laten vallen en zomaar een geïmproviseerde dans solo beginnen. „Maar weet je dat er bij mij echt zoiets gebeurd is. Ik stond in een Broadway-show die opende in Philadelphia. Maar op die première was mijn choreografie nog niet klaar. Ik heb ter plekke iets moeten verzinnen. Verschrik kelijk was dat. Maar Bette Middler zat in de zaal en die is na afloop naar me toe gekomen. „Ik heb geen idee wat je daar allemaal uitspook te" zei ze, „maar je was fantas tisch". BERT JANSMA Liefdevol nest De Amerikaanse pers heeft het al uitgebreid gehad over de overeen komsten tussen Travolta privé en op het doek als Tony Manero, in middels. midden twintig en op Broadway op weg naar roem als danser in een show. Hoe zit het daar mee? Travolta antwoordt keu rig: „Misschien klopt dat wel. Maar we hebben een volkomen verschil lende opvoeding. Ik kom uit een warm, liefdevol nest. Tony Manero duidelijk niet. En hij is tegen vrou wen nogal ruw, weinig „gentle- man-like". Ik ben het tegenover gestelde. Ik kom uit een wat beter milieu, meer „sophisticated"." Dus dat van die overeenkomsten klopt niet. Travolta kijkt bijna verrast op. ..Nee, eigenlijk niet. Maar jour nalisten vragen dat altijd en dat willen ze graag horen. Ze denken: Hoe kan-ie anders dat karakter zo goed spelen? Wat ik ook zeg, ze schrijven toch wat ze willen. En ik heb geen zin om daar ruzie om te maken. Ik voel dat die figuur door mij gemaakt is, dat ik die figuur spéél. Maar schrijf jij maar wat je zelf denkt. Natuurlijk érger ik me wel eens aan die vragen. Maar dat weerhoudt me er niet van op elke vraag zo goed mogelijk te reageren. Ik geef het liefst ware informatie. Ik denk zo: Zij zitten met een va cuüm dat ze moeten vullen en als ik ze daar de stof niet voor geef doet een ander het, of doen ze het zelf. En dan geef ik liever eerlijke antwoorden in de hoop dat er in hun stuk ergens iets van over blijft". Stallonificatie Tijdens de Londense première van „Grease" werd John Travolta bijna door het dak van z'n auto heen platgedrukt. Een angstig moment. In Duitsland gaat het met de fans buiten het hotel wat zachtaardiger toe. De meisjes drommen om hem heen, hij deelt al lopende een stel handtekeningen uit op foto's en platenhoezen, maakt zich behendig los uit de kluwen en verdwijnt snel in zijn limousine. „Ik was toen bang, echt bang" zegt Travolta. „Het had niets meer met fans, be wonderaars te maken, het leek een volkomen uit de hand gelopen rel. Ik dacht: De première van mijn film. maar met mij is het gebeurd. Ik probeer een zo normaal mogelijk leven te leiden. In mijn vrije tijd bezoek ik vrienden, m'n familie en Depardjoe Wanneer hij op de „set" verscheen, was het opeens spannend. Terwijl filmsets normaal écht vervelend zijn. Hij weet precies wat een ac teur nodig heeft. Hij is het hele et maal voor je bereikbaar, hij stelt je op je gemak Is de dialoog niet goed? Nou, hoe wil je 'm hebben? Met zo iemand krijg je het gevoel van: Ik wil het nóg beter doen. En ik heb mensen nodig die me inspi reren. Ik kan niet goed tegen nega tieve invloeden". Vraag aan Tra volta: Wat heeft een acteur precies nodig om aan de top te komen. Antwoord simpel: „Geluk". En daarna: „En je moet de goede pro jecten aanpakken, de juiste scripts kiezen". Hij zoekt' z'n contacten in elk geval in de goede richting. Hij houdt van Europese films, is be vriend met Franse acteur Gérard Depardieu („een enorme persoon lijkheid, die zulke uiteenlopende rollen kan spelen!"), heeft een huis in diens buurt in Frankrijk ge kocht. leert Frans (maar zegt nog wel „Depardjoe" tegen Gérard) en heeft gesprekken met regisseurs als Francois Truffaut en Michelangelo Antonioni gehad. „Misschien ga ik ooit met ze werken. Ik houd erg van Europese films. Van mijn favo riete films zijn de meeste Europees. Naast de Amerikaanse „Godfa ther", „Cabaret" en „Yankee dood le dandy" zijn dat onder meer „La strada", „Un homme et une fem me" en „Cries and whispers" van Bergman. Roek-ster Travolta's biografie, door de film maatschappij opgesteld, verzwijgt zijn flop „Moment by moment" grondig Toch zegt Travolta, on danks het feit dat zijn laatste films qua succes zijn eerste op geen stuk ken na evenaarden: „Ik heb mijn carrière helemaal in de hand. En dat hebben de meeste mensen die tot de top behoren. Men realiseert Wanneer ik hem spreek ziet hij er informeler uit. Een fraai zwart, be werkt jasje, met kleine opstaande kraag over een trui. Hij is duidelijk moe én verkouden. Hij niest, kucht en heeft een sluier over z'n stem. Maar hij is opvallend aardig. Hij kijkt je recht in je ogen tijdens het gesprek en als je in een twijfelgeval even vraagt: „Zou je nog eens kun nen zeggen hoe...", antwoordt hij opgewekt „sure". En dat terwijl hij al drie weken onderweg is volgens hetzelfde principe: Amerika, Enge land. Scandinavië. Nu Duitsland en straks nog Rome. Overal opzitten, pootjes geven en praten Met jour nalisten die in bosjes van drie a vier bij hem worden binnenge loodst. „Wat moet je nou bij Travol ta?" wordt me tevoren bijna ver wijtend gevraagd. Zelfs de enquê- trice op het vliegveld van Hamburg leeftijd rond de 35 kijkt wat vies, als ik vertel dat het allemaal héél erg meevalt met Herr Travol ta, „maar z'n film ga ik toch echt niet zien". Want het valt mee. John Travolta (29) gedraagt zich in elk geval niet als de enge, mooie ma cho op de top van de berg Roem. Hij is open, gewillig, en als hij mocht twijfelen aan hoe de publici teit hem „vertaalt" naar het pu bliek toe, komt hij daarmee pas uit de hoek als het hem expliciet ge vraagd wordt ve". Dé persconferentie begint wat haperend, vertellen de Duitse colle ga's. De eerste" vraag wil maar niet komen, tot een Duitse journaliste Travolta toeroept: „Wat is uw ka mernummer?" Een grapje. Travolta verstaat het eerst niet, aarzelt dan en zegt vervolgens dat hij nog maar zo kort in het hotel is, dat hij 't niet precies weet. Verder mag je alles vragen aan Travolta, hij zal ner gens kwaad om wórden, overal een antwoord op geven. Duitse publici- teitsmensen vertellen me dat je rustig kan aankomen met de vraag: „Bist du schwul (homosexueel)?" want het schijnt weer een nieuwe trend in Amerika te zijn om opeens te vinden dat alle manlijke sterren dat, al dan niet verkapt, zijn. „Nee" zegt John Travolta. ik vlieg. Misschien heeft mijn fami lie nog meer last van de druk van de roem dan ikzelf. Maar toch flitst het af en toe door je heen. Wat er met Diana Ross in het Central Park gebeurde. De dood van John Lennon. Ik zou liegen als ik zou zeggen dat ik niet eventjes bezorgd ben als ik een groep mensen zie. Ik houd m'n ogen goed open". Hij heeft er sinds „Staying alive" een probleem bij. Als regisseur van de film koos Travolta namelijk Syl vester Stallone en die begon met hem onder een ijzeren regime te stellen. Dieet, vitaminen, en hal ters. Negen maanden lang. De Amerikaans pers had het al over de „Stallonificatie" van Travolta. Je moet er zo goed uitzien dat je in Rocky 4 mijn tegenspeler zou kun nen zijn, moet Stallone gezegd heb ben. Hoe dan ook, in „Staying ali ve" loopt Travolta (in het bekende truitje zonder mouwen) er bij alsof hij op weg is naar de titel van Mis ter Universe. Brede schouders, de aderen als draadjes over de spier ballen, de armen wat afhangend van het lichaam en via de smalle heupen een omgekeerde driehoek vormend. „Die training moet- je volhouden" zegt Travolta. „Anders ben je je vorm zó kwijt. Niet zo makkelijk op zo'n toernee, want ik heb in Stockholm een „private gym" moeten vinden om te trai nen, in Kopenhagen lukte dat ook, maar hier hebben ze mij de halters en de gewichten maar in het hotel bezorgd". Een blik in de presiden tiële suite bevestigt die mededeling. „Ik moet óm de dag gewichten hef fen". Travolta wil in elk geval nog een film maken met Sylvester („Sly") Stallone. Al zal dat niet zoals de geruchten een tijd deden gelo ven „Godfather III" zijn. „Stal lone is geweldig, één bonk energie. „Staying alive" wordt in Nederland Kerstfilm

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17