Individueel nog v^el successen, op eamgebied zal het blinder worden...." CaidócQowuvnt ZATERDAG 8 OKTOBER 1983PAGINA 13 ÏILIDOR TEAMLEIDER JOOP PIKET )ORZIET TERUGVAL LEIDSE SCHAAKCLUBS -r -i [DEN De uitslagen de eerste ronde van KNSB-competitie zijn seslagen als een bom. mac en Desisco/Wa- jraafsmeer leden een kansloze nederlaag en de Leidse teams kre- stuk voor stuk een slaag. Joop Piket, eer- tientalleider van de otste vereniging van Leidse Schaakbond, lidor. verwoordt de achten van een aantal oor ie-schakers en tipt en- te. e- problemen aan waar grotere clubs mee te •en hebben. ■jp, Leidse schaakbond is een •lief kleine bond. maar be kt over een aantal sterke ers en voert op het gebied 'jeugdschaak al jaren de S-enste toon in Nederland. (h wist LSG 2 niet te pro- •ëren en degradeerde rschoten 1 zelfs. En dan nu zwarte eerste ronde. Hoe is te verklaren? Piket: „Er is aansluiting tussen len iNSB en de onderbond. Zo .de it LSG geen team in de >de klasse, waardoor er gat ontstaan is en ook tus- mm Philidor 2 (in de tweede KNSB) en Philidor 3 fpijn en moeite in de pro eklasse van de LSB) is er soepel verloop. Nu ook Voorschoten gedegradeerd is, lijkt de schaaktechnische afka- veling nog meer toe te nemen, wat vooral remmend voor de jeugd zal werken wegens de mindere doorstromingsmoge lijkheden. Individueel zijn er nog voor veel Leidse spelers successen weggelegd, maar op teamgebied zal het minder worden". Verschillen Al vele decennia zijn Philidor en LSG de sterkste verenigin gen binnen de LSB en daar mee eikaars grootste concur renten. Hoewel de opbouw bij deze clubs vrijwel hetzelfde is, bestaat er toch een wezenlijk verschil. De harde kern van LSG 1 bestaat uit een groep spelers die allen in dezelfde leeftijdsklasse huizen en het tiental een jaar of 7 a 8 gele den tot het jongste KNSB- team van Nederland maakten. In de tussenliggende periode vertoefde LSG 1 steeds in de kop van de eerste klasse en promoveerde zelfs voor eén jaar naar de hoofdklasse. Met de jaren mee echter heeft de kern heel wat ambities verlo ren. zodat er voor een volgend kampioenschap nieuw bloed in de clubaderen moet stromen. Bij Philidor stroomt het verse bloed veel makkelijker aan, maar loopt ook eerder weer weg. Het tiental bestaat eigen lijk uit twee groepen. Ener zijds is er de oude. ervaren garde, en anderzijds is er het jonge, talentvolle deel, dat re gelmatig van samenstelling iverandert. Philidor lijkt als een magneet begaafde jeugd spelers aan te trekken, om ze dan na enige tijd, alsof de pool 180 graden gedraaid is, kans loos te verliezen. Koploper hierbij is John van der Wiel, die een jaar of vijf geleden door Volmac werd aangetrok ken. Rinie Kyf volgde twee jaar geleden zijn spoor en dit jaar zijn Hans Kuyf en Jeroen Piket ook verdwenen. Waar om gaan die spelers weg, en wat betekent zo n aan- en af loop voor de club? Piket: De meeste deden het voor het geld. John is prof en Rinie gaat ook aardig die kant op. Hans had al van te voren aan gekondigd dat hij bij een rede lijk bod op zou stappen. Alleen bij Jeroen ligt het anders. Spe len in hetzelfde team als Korc- noj en Timman is voor hem al fantastisch". Leegloop „Gevolg is wel dat de cluba vond leegloopt en de onderlin ge competitie veel zwakker bezet wordt. Onder de ouderen is er nog wel een zekere band, maar de sfeer is niet meer zo als vroeger. Als ik nu op een clubavond kom, zijn er eén of twee spelers van het eerste om mee te vluggeren, meer niet. De consequentie is dat een aantal mensen mee zijn gaan doen aan het Open Kampioen schap van Volmac, waardoor de clubavonden nog zwakker bezet raken. Zo'n sneeuwba leffect vergroot de degradatie kansen van de tientallen. LSG heeft precies dezelfde proble men". Zou het schelen als Philidor een sponsor kan vinden en wil de club dit? „In principe wil len wij geen sponsor. Wat heb je eraan als een paar spelers wat geld in hun zak stoppen, terwijl de club daar niets mee opschiet. Wel zou het belang rijk zijn om geld te krijgen om bijvoorbeeld een training voor de jeugd op touw te zetten of om uitzending naar buiten landse toernooien mogelijk te maken. Daardoor gaat het ni veau omhoog heeft de hele vereniging er profijt van. Ove rigens heb ik geen bezwaar om tegen profteams te spelen. Wel vind ik dat het KNSB-bestuur de normen iets strenger moet maken. Wat Pagel nu doet is toch belachelijk: hij stuurt een volkomen fictieve opstelling in met namen als Fischer, Tim man en Ree. De laatste twee zijn notabene al voor andere teams uitgekomen. Ook moe ten grootmeesters minimaal vijf keer opgesteld worden om competitievervalsing tegen te gaan" Moeilijk Philidor heeft een paar jaar achtereen de hoogste amateur plaats onder de profteams be zet en is in de bekercompetitie twee maal kampioen van Ne derland geworden. Hoe liggen de verwachtingen dit jaar? Pi ket: „De hoofdklasse krijgt elk jaar een sterkere bezetting en dit seizoen zal het erg moeilijk voor ons worden. Hans en Je roen zijn niet zo makkelijk vervangbaar. De komende wedstrijd is dan ook zeer be langrijk. Als we die niet win nen, zijn we gebrandmerkt tot degradatiekandidaat en dat maakt de druk nog zwaarder In het verleden heeft Philidor 1 zich echter ontpopt als een „slow starter", maar als de puntenmachine eenmaal op gang gekomen is. blijft hij lo pen. Voor dit jaar heb ik daar om nog wel alle vertrouwen in Philidor 2 en LSG 1 krijgen te maken met de promovendi Nieuwendam en Esgoo en moeten redelijkerwijs in staat worden geacht hun eerste mis stappen recht te zetten. WIM HEEMSKERK mijn team" Philidor 1 begint zaterdag ove rigens met een 1-0 achterstand tegen de neefjes van Philidor- Leeuwarden. Lex Jongsma, die op het Fide-congres in Ma nilla de KNSB vertegenwoor digt, heeft in Eddy Scholl zijn meerdere moeten erkennen Onder redactie van Maarten Nooter en Gert-Jan Onvlee Ronald Ronald Rijsdorp. Vroeger al. werd hij in het fa natieke, door gespannen zenu wen en talloze trainingsuren gekenmerkte nationale topta- feltenniswereldje als een ..merkwaardige spelergezien. Een vreemde eend in de cellu- Joidbijt die steeds maar ver kondigde echt voor zijn plezier te spelen. Regelmatig borg hij het batje in de kast als hij ..geen zin" meer had, om het er maanden later dan weer uit te halen op de momenten dat de trek was teruggekomen. Een Avanti-talent dat door die instelling nooit echt doorbrak, al begon hij na zijn zoveel ste rentree nog wel eens een keer als favoriet aan de Nederlandse titelstrijd. Hoewel hij die titel toen niet verover de. bleef Rijsdorp een gevrees de speler. Zijn uiterst verdedi gende speltype maakte hem voor elke topper lastig om te bestrijden en in zijn sterke pe riodes was de A van ti-speler dan ook in staat iedereen in Nederland in twee games aan de kant te schuiven. Ronald (2) Tegenwoordig niet meer. Rijs dorp heeft zijn verdedigende speelstijl definitief verlaten en is nu aan het aanvallen gesla gen. „Dat wilde ik altijd al, ik vind dat gewoon leuker spe len". Een plausibele verkla ring van de speler die zijn met smashes gelardeerde kunsten tegenwoordig, door het ziek wegvallen van Bettine Vriese- koop, echter wel in Avanti één moet laten zien. En op dat ni veau. met dat spelletje tekort schiet. Nederlaag op nederlaag dus, en dat moet toch een frus trerende ervaring zijn voor ie mand die leek voorbestemd ja ren lang een dominerende rol te spelen in het nationale ta- feltenniswereldje. Op zo'n moment komt dan weer dat zo aparte karakter van Rijsdorp bovendrijven. Waar andere spelers in een vergelijkbaar geval ongetwij feld onmiddellijk de oude speelstijl weer zouden gaan hanteren, blijft de speler die door de Nederlandse Ta fel ten- nisbond verplicht wordt op het hoogste niveau uit te komen, vasthouden aan zijn nieuwe spelletje. Ronald blijft derhalve voor zijn lol verliezen van tegen standers die hij in wezen een voudig zou kunnen verslaan. En dat vinden Wij van Hut- spo(r)t merkwaardig genoeg om even door te geven. Wil Zijspan-motorcrosser Wil van der Laan constateerde vorige week in deze krant dat er, na een groot deel van seizoen pech te hebben gehad, betere tijden waren aangebroken. Van der Laan en bakkenist Kees Hoogervorst hadden de beschikking gekregen over een nieuwe motor en daardoor zag de toekomst er zonnig uit. Hoopvol keek hij dan ook uit naar de wedstrijd in Zevenho ven die een dag later zou vol gen. Eenieder kan weten hoe het het Ter Aarse zijspanduo daar verging. Opnieuw sloeg de pechduivel toe. Na een kop- start vlogen Van der Laan en Hoogervorst in de vijfde ronde over de kop nadat de voor rem was vastgelopen. Beiden moes ten naar het ziekenhuis. De aan de schouder gekwetste Hoogervorst werd diezelfde dag nog ontslagen, maar voor Van der Laan zag het er aan zienlijk somberder uit. Hij zou een zware hersenschudding, een aantal gebroken ribben en knieletsel hebben opgelopen en tenminste vijf dagen in Rij noord moeten blijven. erg dronken ben geweest en Patrick een regiment marva's achter na heb gezeten.... Wil(2 Een telefoontje naar huize Van der Laan leert dat Wil al veel eerder weer thuis was: ..Ik mocht daar pas weg nadat er een EEG gemaakt zou zijn. Dat zou oorspronkelijk don derdag of vrijdag gebeuren. Toen ik dat hoorde, zei ik te gen die dokter dat ik niet van plan was zo lang te blijven. „Ik loop zo met het bezoek mee naar buiten hoor", dreig de ik. Toen ze dat hoorden, be sloten ze het hersenonderzoek- je maandag al te doen De uit slag van de test was niet hele maal bevredigend. „Ze vonden een kleine afwijking. Toen ik zei dat ik die al jaren had mocht ik dinsdag al naar huis' Wil(3) Van het ongeval zelf weet Van der Laan zich niets te herinne ren. „Er werd me gevraagd of ik erg geschrokken was. Waarvan? Ik weet niet eens meer dat we gestart zijn, laat staan dat we vijf ronden op kop hebben gelegen. Dat las ik maandag in de krant. Tsja, het is allemaal wat vreemd, maar ik maak het niet voor eerst mee. In Italië heb ik ook al eens zo op m 'n kop gestaan Overigens bleken Van der Laan's verwondingen achteraf enigszins mee te vallen. Van een hersenschudding was ge lukkig geen sprake, maar voor de rest voel ik me knap gam- meL Ongeveer alsof ik heel Har Even terug naar vorige week. naar de rubriek waarin Wij zo uitgebreid op de zaak Meijer ingingen. De tennissende dok ter die voor aanvang van het toernooienseizoen een prijs had uitgeloofd voor diegene die als beste op ludieke wijze zijn tegenstander, dan wel haar tegenstandster uit de wedstrijd zou kletsen, maar die prijs tijdens het Master- stoernooi niet daadwerkelijk uitreikte. „Omdat ik geen ingehuurde lolbroek ben die tijdens een prijsuitreiking even naar vo ren komt om dat ene bekertje uit te reikenreageert Har Meijer desgevraagd „Kijk. zo iets moet groeien, je moet iets kunnen opbouwen tijdens een prijsuitreiking Nu was mij vooraf al verteld dat die moge lijkheid er eigenlijk niet was. dus staat die beker nog altijd bij mij thuis" En vervolgend, na te hebben verklapt dat Frans Grimber gen een van de twee kandida ten was voor de prijs van su per kletser": „Het finaleweek- einde was perfect georgani seerd, echt, daar hoor je mij niet over. Maar de prijsuitrei king zelf vond ik niet ge slaagd. Hou het er maar op dat er toen al genoeg gekletst werd. dat het daarom echt geen zin had om er mijn ge klets ook nog eens tegen aan te gooien. „Of er volgend jaar een prijs uitreiking met terugwerkende kracht komt? Ach. wie weef Eerder in ieder geval niet Een bericht uit de woensdagse editie van deze krant. Patrick Swier heeft zich teruggetrok ken voor het Nederlands tafel ten nisteam. Dit omdat de Scyl- laan niet met Jaap en Ron van Spanje in één team wil spe len" Op zich niet zo'n verba zingwekkend bericht De weerstanden tegen tafeltennis sers die Van Spanje heten zijn niet nieuw Met Swiers bedan ken is eigenlijk ook niet veel meer dan een nieuw hoofd stuk toegevoegd aan het boek dat „Haat en nijd binnen de Nederlandse tafeltenniswe reld" heet. Toch komen Wij van Hutspo(r)t er nog even op terug. Het woord ..bedanken" bracht ons daartoe. Ooit goed opgelet hoe een ta feltennisser fm/v) zijn tegen stander en de scheidsrechter na afloop van een partij een hand geeft? Om te bedanken voor het genoten tegenspel en de leiding Nee? Dan volgt hier de hand leiding. Loop in de richting van de overzijde van de tafel (niet verder dan halverwege, laat dat andere figuur ook maar dat hele eind afleggen), steek vervolgens de rechter hand vooruit en (nu komt het) wendt op het moment dat bei de handen elkaar raken blik semsnel het gezicht af... Jazeker, zo gaat dat in „goede tijden" zie bijgaande foto van Patrick Swier en Ron van Spanje Wij vinden het niet gek hoor, dat dat lijvige boek binnenkort op de markt verschijnt K(I)apstuk Kees: „Ronald Rijsdorp. Kap pen? Of kappen9

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13