exico wil WK voetbal vervroegen H Amerikaanse sport verklaart oorlog aan drugsgebruik voetballerlei T Sportministers naar Rotterdam O Tottenham Hotspur pic Offer for Sale Zijl LGB doorstaat eerste krachtproef SPORT CcidóeSowicmt ZATERDAG 8 OKTOBER 1983 PAGINA 1 vemster tegen eclame voor bier I IrISBANE Angela Russell is vrij- ^iillig uit de Australische zwemploeg ^^Ktapt, die voor een trainingsstage iar de Verenigde Staten afreist. De ining van de Australische Olympi- le selectie wordt voor 200.000 gul- in gesponsord door een bierbrouwe- |j. De zwemster is van mening dat hefortmensen geen reclame moeten d üperen voor tabak en alcohol. Haar 2n, tóiner vond de beslissing van de bei-jar'ge Angela Russel, die tijdens de iet Jemenebestspelen een zilveren me- ateriihe won op de 100 meter vrije slag, t hJijuist. Hij kon zijn pupil niet op an- ire gedachten brengen. „Mijn gewe- n zegt me dat ik de juiste beslissing •b genomen", aldus Angela Russell. Onderzoek kanteldoelen DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden heeft een commissie inge steld. die moet onderzoeken welke concrete maatregelen er kunnen wor den genomen om ongelukken met zo genaamde kanteldoelen te voorko men. Dit type verplaatsbare doelen wordt al geruime tijd door sportvere nigingen. scholen en gemeenten op openbare grasvelden en trapveldjes gebruikt. Met een kanteldoel is on langs opnieuw een dodelijk ongeluk gebeurd. De commissie, onder voorzit terschap van jhr. mr. Quarles van Uf- ford, zal op zo kort mogelijke termijn advies aan de staatssecretaris uitbren gen. ROTTERDAM Donderdag 17 november wordt in Rotter dam de tiende informele bijeenkomst gehouden van Europe- ifn7^n's*ers me* sportzaken. De staatssecretaris van WVC, drs. Joop van der Reijden, heeft de betreffende be windslieden uitgenodigd. De onderwerpen van gesprek in het Rotterdamse Hilton-ho- z{Jn: vandalisme, het vergoedingensysteem in het betaald voetbal, doping en de Europese samenwerking in de sport. Ook zullen voorbereidngen getroffen worden voor de for mele ministersconferentie van mei 1984 in Malta De sportministers zullen één dag voor de bijeenkomst de kwalificatie-interland tussen de voetbalelftallen van Neder land en Spanje, in het Feyenoord-stadion, bijwonen. De bur gemeester van Rotterdam, dr. Bram Peper, ontvangt de be windslieden. Carmona favoriet bij NK volbloeds DEN HAAG Acht volbloeds komen morgenmiddag op de Wassenaarse ren baan Duindigt in actie voor hun kam pioenschap van Nederland. Waar schijnlijk gaan de driejarige merrie Carmona van de Limburger Harrie Baggen en de Volbloed van het Jaar 1982, de hengst King, de strijd beheer sen. De eerste start is morgen om 13.00 MARKENPRIJS: Woodcock. Waterman en Wendi Co- VOLENDAMPRIJS: Walnut Liesbos, Winde Uithuilen en Wodan la Fusee BUCKPASSERPRIJS: Rose of Raby. Detonation en Royal Enfield EDAMPRIJS: Whirl Pride. Woerden en Whiskey Sur HOORNPRIJS: Vico Buitenrorg. Udo Windspiel cn Urotop, TROOSTPRIJS: Homely Raaphorst, Zwavo's Surprise PURMERENDPRIJS: Vino Buitenlust, Varna Pluto Treze Hanover. BOVENKARSPELPRIJS: Terry Buitenzorg. Ures Tips voor zondag HARDDRAVERSPRIJS Wayne Silver. I Come. Wor Veritas en Va- VOORBURGPRIJS: Worry Buitenzorg. Wayona la Fu see en Valentnn D MR PROSPECTORPRIJS: He Go Go. FOKKERIJPRIJS: Uuhbon. Riemke Uithuizen en Teetje Ossewaard STOETERIJPRIJS: Vinegar Joe. Wodan N en Vicky Silvester. KAMPIOENSCHAP NEDERLANDSE VOLBLOEDS: Carmona. King en Boxberger Oscar. BETUWEPRIJS: Whisful Qostwiick, Vincent Fortuna en Vuno W MEINARDIPRIJS Vriend. Unri Zuidvelde en Udet Westlandia. NODOUBLEPRIJS: Olden Timer. Los Ja- BEMMELPRIJS: Tony the Butler. Ros Performer en ENKHUIZENPRIJS: Uropina D. Vesper J en Udo Ton- BUITENZORGPRIJS: Vicky Supesteyn, Ulrica Wilkes etrt q dat Record aantal ™d; inschrijvingen S voor WK 1986 ZURICH Een recor der daantal van 119 landen wil heeft ingeschreven voor te d» bet toernooi om het WK iten voetbal 1986. Aan de vo rige titelstrijd, die in 1982 ra h 'n Spanje zijn afronding vond, namen 109 landen deel. Europa is met 33 in geschreven landen het best vertegenwoordigde werelddeel. Afrika volgt met 29, Azië met 26, Noord- en Centraal Ame- rika met achttien, Zuid- l U Amerika met tien en Oceanié met drie in schrijvingen. Wereld- kampioen Italië en gast ro land Mexico zijn al ver- n zekerd van deelneming ien aan het eindstoernooi; 22 C< landen zullen zich via Wf voorronden moeten kwa lificeren. De loting voor de kwalificatie wordt op 7 december in Zürich ge houden. De schiftings reeksen moeten tussen 1 mei 1984 en 15 november 1985 worden gespeeld. MEXICO Mexico wil maandag aan de wereldvoet balbond (FIFA) vragen of de eindronde van het we reldkampioenschap in 1986 eerder kan beginnen ten einde het regenseizoen te vermijden. Guillermo Cane- do, de voorzitter van het organisatiecomité, beseft dat een vervroegde aanvangsdatum van het toernooi zou stuiten op Europese en Zuidamerikaanse bezwaren in verband met de slotfase van de landelijke competities. Als de strijd om de wereldbeker echter zoals gewoonlijk in juni zou starten, dan moet rekening worden gehouden met de hevige regenperiode die begin juli aanbreekt. Het liefst ziet Mexico het toernooi vervroegd naar april, maar Canedo acht half mei ook een haalbare kaart. Een beslissing valt echter waarschijnlijk niet voor december volgend jaar. Het organisatiecomité zal de FIFA ook enige veranderingen voorstellen. Daaronder een wijziging van de regels om te voor komen, dat landen op doelsaldo worden uitgeschakeld in de eer ste ronde. Bij de eindstrijd in Spanje vorig jaar drongen West Duitsland en Oostenrijk door tot de tweede ronde ten koste van Algerije dat evenveel punten verzamelde maar minder treffers produceerde. Ook zei Canedo het gele kaarten-beleid te willen veranderen, zodat straffen uit de eerste ronde in de tweede fase van het toernooi niet meer gelden. De verdeling van de toegangskaarten - de gemiddelde prijs be draagt ongeveer 40 gulden - zal worden uitbesteed aan een aan tal grote reisorganisaties. Voor het eindtoernooi in Spanje werd de kaartverkoop in het buitenland overgelaten aan slechts één onderneming, die met de helft van de tickets bleef zitten. Mexico is verder nog van plan in 1985 een invitatietoernooi te houden om belangrijke voetbalnaties al tegen elkaar in het strijdperk te brengen. Daarbij wordt gedacht aan Argentinië, Brazilië en tópteams uit Europa, Azië en Afrika en met name de landen, die zich dan al hebben gekwalificeerd voor de eindron de van het wereldkampioenschap een jaar later. Met een druk bezochte re ceptie op het bureau van de Haagse Voet bal Bond heeft ex-topscheids- rechter Char les Corver gis teravond offi cieel een punt gezet achter zijn arbitrale periode. De Leidschen- dammer blijft overigens nog wel aktief in de voetballerij. Hij gaat scheidsrech ters bij Feye- noord begelei den. Op de foto wordt het echtpaar Cor ver begroet door J. van Eijk. penning meester van de HVB en voorzitter van de voetbalver eniging Naald wijk. NEW YORK De Ame rikaanse sportwereld heeft openlijk de oorlog verklaard aan het gebruik van drugs door de natio nale topsporters in het honkbal, ijshockey, Ame rikaans voetbal en basket bal. De sportbestuurders in de Verenigde Staten hebben de laatste weken harde maatregelen geno men om het wijdverbreide drugsgebruik in de pro- portwereld LPHEN AAN DEN RIJN ZC Alphen is het waterpolo- jernooi om de Europa Cup k>r landskampioenen begon- I fn met een ruime zege (22-7) I f Yuzne Ihtizas Kulubu uit [irkije. Neptun (Zwe)-Gent pl) werd 16-6. (AALWIJK De motor- jrintwedstrijden, die morgen in Waalwijk zouden worden gehouden, gaan niet door. De organisatoren achten het ge zien de te verwachten weers omstandigheden niet verant woord te starten. AUGSBURG Voor de twee de ronde van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker heeft Bayern München gister avond met 6-0 gewonnen van FC Augsburg. SAN REMO De Finse auto coureur Markku Alen heeft de rally van San Remo gewon nen. de tiende van twaalf wedstrijden tellend voor het wereldkampioenschap. In die strijd behield de Fin Hannu Mikkola, uitgevallen in Italië, met 105 punten de koppositie. BOSSCHENHOOFD Huub van Boeckel won in de kwart finales van het satelliet-tennis toernooi in Bosschenhoofd met tweemaal 6-3 van Eric Wil- borts. De overige halve finalis ten zijn: Miroslav Lacek (Tsj), Hugo Nunez (Ecu) en Karl Meiier (Wdl). PARIJS Laurent Fignon heeft het contract voor de wie lerploeg van Cyrille Guimard met twee jaar verlengd. De winnaar van de Ronde van Frankrijk fungeert de komen de twee jaar naast de Ameri kaanse wereldkampioen Greg Lemond als kopman. DEN HAAG In de eredivi sie ijshockey zegevierde Nij megen gisteravond met 8-1 over Tilburg. Amsterdam ver loor voor eigen publiek van Eindhoven: 6-3. LEIDEN De waterpolohe- ren van De Zijl-LGB begon nen het toernooi om de Euro pa Cup voor bekerwinnaars met een overwinning van 11-7 op het Engelse Polytechnic. Manager wil ■voortaan zwijgen Managers en trainers van voetbalclubs staan vaker in de publiciteit dan kopstuk ken uit de industrie. Toch is er een manager, die zich ui termate inspant om zoveel mogelijk buiten de publiciteit te blijven. Deze is Bobby Gould, de nieuwe manager van de Engelse eerste-divi- ieclub Coventry City. „Ik ieb één interview op televi- ie gehad en ik ben ervan ge lezen", reageerde hij on- angs. „Ik vind, dat managers dat vlak veel te veel doen. 'ij moeten de hele zaak 'verlaten aan spelers en pu- iliek. Ik zal voortaan zo veel nogelijk op de achtergrond 'lijven. Laten de toeschou- vers alles zelf maar horen lit de mond van de spelers", aldus Gould, die in de Co ventry Evening Telegraph iverigens wel een eigen ko- om heeft. Boom beslist wedstrijd Bij een wedstrijd in de buurt Van Frankfort is onlangs een vedstrijd beslist door een loom. Tijdens Reichelsheim - 'ber-Mörlen schoot een spe- ?r van de gasten bij de stand ■2 in kansrijke positie hoog ver het doel. Tenminste, dat - eek zo. De bal kwam tegen ?en boven het doel hangende lak en stuitte alsnog in het loei. De scheidsrechter ver klaarde het doelpunt rechts- 'eldig, waardoor Ober-Mor en won met 3-2. Later be- 'loot de plaatselijke spelre- Jelcommissie de wedstrijd ngeldig te verklaren en de 'loegen opnieuw tegen el- Bernd Hölzenbein: gevraagd om Eintracht Frankfurt te redden. kaar te laten spelen. Uiter aard op een veld zonder overhangende takken. Eintracht Frankfurt wil rentree Hölzenbein Bernd Hölzenbein, bekend als de „strafschopversierder" van het Westduitse elftal tij dens het WK 1974, heeft van Eintracht Frankfurt het ver zoek gekregen zijn rentree te maken. De club staat er zeer slecht voor in de Bundesliga en meent in Hölzenbein de man te vinden, die broodno dig is. „In het strafschopge bied kan hij alles nog. Juist datgene, wat niemand bij ons nu kan", zei aanvoerder Karl-Heinz Körbel. Hij kan het weten, want Hölzenbein trainde de laatste weken mee bij Eintracht Frankfurt ter voorbereiding op het zaal voetbalseizoen in de Verenig de Staten, waar hij onder contract staat bij Memphis. Hölzenbein acht de kans op zijn rentree in de Bundesliga uiterst klein. „Ik moet me op 13 oktober weer in Amerika melden", stelt hij nuchter. Vrijkaart in plaats van parkeerbon Bij wijze van grap heeft een woordvoerder van de politie in Keulen voorgesteld voort aan vrijkaarten voor wed strijden van FC Köln uit te delen aan foutparkeerders. De voormalige club van Ri- nus Michels trekt momenteel zo weinig toeschouwers, dat het stadion op deze manier weer een beetje gezelliger zou worden. De woordvoer der voegde er ook nog sarcas tisch aan toe, dat de mensen, wanneer zij gebruik moeten maken van hun vrijkaart, het eerder uit hun hoofd zul len laten hun auto bewust verkeerd te parkeren. Het aanschouwen van het ploete rende FC Köln schijnt een zwaardere straf te zijn dan het betalen van een boete. Zico wacht hetzelfde lot als Maradona Al na de eerste competitiedag in Italië heeft de Braziliaanse ster van Udinese verklaard naar huis terug te keren, als de scheidsrechters de regels niet strikter willen handha ven. „Ik verdien daar welis waar veel minder, maar daar behoef ik niet zo voor mijn fezondheid te vrezen als ier", had Zico verklaard na tijdens het duel tegen A velli- no te zijn opgejaagd als een wild beest. Zijn clubgenoot Franco Causio, vroeger als speler van Juventus en het Italiaanse elftal zelf ook be paald geen zachtzinnige spe ler: „Ik vrees, dat Zico wel eens hetzelfde kan overko men als onlangs Maradona in Spanje". by Sheppards and Chase De advertentie, die Tottenham deze week met succes liet verschijnen. Verliezers als handtekeningen jagers Standard Luik wist vorige week na de winst van 8-2 in de Europa-Cupwedstrijd te gen het nederige Ierse Athlo- ne Town niet wat het over kwam. Er werd op de deur van de kleedkamer geklopt en toen werd opengedaan kwam de gehele Ierse ploeg binnen. Zij wilden de hand tekeningen van hun over winnaars. Aanvoerder Feni- uk was het vooral te doen om de autogram van Simon Ta- hamata. Feniuk kende hem nog van het jeugdtoernooi van Haarlem, toen hij bij Sto ke City speelde en Tahamata bij Ajax. Feniuk zei: „Toen had ik al mijn handen vol aan hem, maar nu was er geen houden meer aan. Zo veel is hij beter geworden". Spurs heeft geld nodig Hoewel de eerste directe tv- reportage van een Engelse competitiewedstrijd (Totten- ham Hotspur-Nottingham Forestover het algemeen positief is ontvangen, kleefde er ook een negatief aspect aan het experiment. Totten- ham Hotspur vreesde als thuisclub voor een laag toe schouwersaantal. Het viel uiteindelijk allemaal mee. Ruim 30.000 toeschouwers passeerden de tourniquetten, maar om dit aantal te berei ken had de thuisclub wel bij na een ton gekost. Tottenham had veel kaarten aangeboden tegen een sterk gereduceerde, prijs en diverse groepen kin deren vrij entree gegeven. Bovendien kostte het voor programma, dat ook als lok ker moest dienen, tiendui zenden guldens. Toch heeft de club elke cent hard nodig. Niet voor niets verscheen deze week een advertentie in de kranten, waarin Tot ten - ham supporters opriep in te schrijven op de 3.880.000 aan delen voor één pond per stuk. En met succes, want alle aandelen kregen afgelo pen donderdag in recordtijd nieuwe eigenaars. De uitgifte werd zelfs viermaal o verte kend. T fessionele sportwereld te gen te gaan. De basketbal- bond kondigde deze week aan, dat spelers die verdo vende middelen nemen levenslang worden ge schorst. „Onmiddellijk en voorgoed van de velden", die straf heeft de NBA in het vooruitzicht gesteld aan spelers, die cocaine en heroine verhandelen of gebruiken. Het is de bonden na jaren van lijdzaam toezien duidelijk ge worden, dat bij het grote pu bliek ernstige twijfel begint te ontstaan over de integriteit van de sport. Clark Gaines, een vroegere ster uit het Ame rikaans voetbal die met een aantal collega-footballers een anti-drugsbehandeling onder gaat, omschreef het als volgt: „Wij sportmensen zijn lange tijd helden geweest, maar nu is ons imago aangetast. Het grote publiek denkt niet meer aan ons als atleten, maar als een stelletje verslaafden". Deze zo mer zijn in de Verenigde Sta ten talrijke bekende sportmen sen gearresteerd, die werden aangeklaagd wegens handel en gebruik van drugs. In tal van bladen verschenen bekente nissen van sportlieden over hun verslaving aan verdoven de middelen en drank. Naar een recente schatting van de NBA slikt, snuift of spuit 75 procent van de basketbalprofs uit de hoogste divisies cocaine. Het drugsgebruik in het Ame rikaanse voetbal en basketbal wordt nog verre overtroffen door dat van de honkbalwe reld. Tim Raines, één van de beste jongeren van het Ameri kaanse honkbal, vertelde dat de cocaine zijn verrichtingen van dit seizoen nadelig hadden beïnvloed. „Ik kon op het laatst niet meer beoordelen, hoe ver een recht toegeworpen bal van mij af was. Je reacties worden trager. Als je dacht al op weg te zijn naar het volgen de honk. dan stond je in wer kelijkheid nog stil. In het be gin dacht ik de invloed van de cocaine gemakkelijk aan te kunnen. Ik verander niet, dat stond voor mezelf vast. Maar hoe meer je verslaafd raakt, hoe zwakker je word. Op het laatst had ik geen enkele con trole meer". LEIDEN De waterpoloërs van de Zijl LGB voldeden gister avond niet geheel aan de verwachtingen in de eerste ronde van het Europa Cup 2 toernooi. Hun eerste tegenstander, het Engelse Polytechnic, bood veel meer tegenstand dan verwacht. Vooral gezien het feit dat het Turkse Galataserail zonder opgaaf van redenen niet op kwam dagen en verlies practisch zeker uitscha keling zou betekenen, was dit een moeilijk te verwerken zaak. die pas in de vierde en laatste periode kon worden goedgemaakt: met in de hoofrollen de broers Stan en Alex van Belkum werd alsnog een 11-7 zege bewerkstelligd. Nu de Turkse ploeg niet op kwam dagen, werd de eerste ont moeting van de avond er één voor spek en bonen: De Hongaarse' bekerwinnaar BVSC vond in het Amsterdamse Y echter een strijdlustige opponent, die tenslotte met 14-12 verloor. Vandaag zal Het Y de later geplande bekerwedstrijd tegen De Zijl spelen. De Zijl en Polytechnic hielden elkaar aanvankelijk goed in evenwicht, met een licht voordeel voor de Engelsen. Deze maakten goed gebruik van de onervarenheid van de thuisploeg, die voor eigen publiek „niet mocht falen", en juist daardoor te zenuwachtig van start ging: balverlies, onnauwkeurige passes en onderlinge verwarring overheersten in de beginfase, waarin Po lytechnic steeds een voorsprong nam, maar het Leidse zevental even zo vaak terugkwam. Na de tweede periode moest zelfs alles op alles gezet worden om een 4-6 achterstand goed te maken, maar toen ook dat gelukt was, kon de zegetocht dan toch beginnen. Nadat Stan van Bel kum voor de vierde maal de inworp bij de aanvang van de pe riode wist te pakken, maakte zijn team binnen korte tijd twee maal goed gebruik van een meerderheids-situatie. Alex van Bel kum scoorde 7-6 en 8-6. Goede intercepties van zijn kant stelden zijn broer Stan en John van den Bosch (prachtig lobje) in staat de zege veilig te stellen, slechts éénmaal onderbroken door een laatste stuiptrekking van de Engelsen: 11-7. PIETER EVELEIN Storm van enthousiasme „En nu komt Robby Naish weer", riep de Haagse nonstop-speaker Chris Scheen gisteren. Daar gaan m'n croquetten", kreunde een imitator aan de bar van de stampvolle strandtent bij de Scheve- ningse Surf Es-vereniging, de perfecte gastclub van de World-Cupfinale bran- dingsurfen. En inderdaad. Nauwelijks was de Ha- waiiaanse titel favoriet op zijn piepkleine jumpsurf- board met lichtpaarse zeil US Uil gestapt, of de honderden schuilers voor regen en wind (kracht 8) voegden zich bij de ten minste duizend dappere windsurfgekken die aan de vloedlijn van een kol kende Noorzee nog geen deelnemer hadden gemist Het was ongekend. Nog nooit heeft de surfsport in Nederland zo 'n directe pu blieke belangstelling ge kend als bij deze eerste profrace. Het spectaculaire wave-riding was gisteren aan de beurt, de acroba tiek op de golven. Geen strandhouder zal het gelo ven: Scheveningse badgas ten die bij een koude, nat te storm van ruim 35 kno pten hun overdekte hapje en drankje laten staan om zich een verschrikkelijke kou op het lijf te halen. Het gebeurde. Op gebrek aan hoofddeksels en over daad aan gevoelig schoen- leer werd niet gelet. En Robby Naish onthield zijn publiek hun beloning niet. Hij vergat even zijn heim wee naar Hawaii, zijn ver langen naar zijn jonge vrouw en twee nog jonge re kinderen. Even mopperde Naish nog wat bij de wedstrijdleider, omdat hij de golven in verhouding tot de sterke, maar ideale wind, wat klein en „slordig" vond. Maar uitstel tot vandaag was er niet bij en dus toog Naish professioneel aan het werk. In elke vier- mans-afvalronde waaraan hij deelnam, bracht Naish de toeschouwers in extase, toverde hen om in strand- gapers. Zelfs de Neder landse surftop stond met open mond te staren bij zoveel vertoon van macht. Honderden kelen over stemden het stormgeraas met kreten van verbazing en applaus klonk op als Naish vijf meter hoog sprong, voor de show vier maal achter elkaar gijpte, of achteroverliggend zijn giek met een enkele hand bediende. Robby Naish dwaalde nooit af, wist steeds het zelfde punt op het strand op te zoeken, om daar in zeer ondiep water te keren en vervolgens dwars tegen de golven in zijn unieke sprongen te demonstreren. Hij dwong zijn plank met driekwartsalto's meters hoger de lucht in dan al zijn opponenten. Naish deed dat in elke ronde, zo dat hij voor de tweemans finale tegen zijn Ameri kaanse landgenoot Alex Aguerra enigszins ver moeid was geraakt. Aguer ra had zijn krachten juist gespaard en trok zijn sprongen-register pas in het slotduel open. toen Naish ook nog met pech te kampen kreeg. Misschien mede op grond van zijn hele dagoptreden, wees de jury Naish toch als win naar aan van de slotserie. Een andere beslissing had natuurlijk ook nóóit in de regie gestaan. En terecht. Zoals de jongste, levende sportlegende de golven be dwingt. is onnavolgbaar. Van de Nederlandse deel nemers kwam alleen prof Olaf van Tol met een vijf de plaats in zijn buurt. Paul Jansen en Ben Wies» seling sneuvelden een ron de eerder. Stephan van den Berg haalde in het veld van 62 gestarte wind surfers slechts de tweede ronde, terwijl enige vrouw Martine van Soolingen maar éénmaal het water op hoefde. Slechts wan neer er de komende dagen tijd over blijkt, kan zich via een herkansing nog een uitdager melden, die Naish zijn zege in deze eerste van drie te surfen disciplines weer kan af snoepen. Ook het eerste duel tussen de Noordzee en Robby Naish is in een klinkende overwinning voor de ta melijke kleine surfer ge ëindigd. Niet de wind, gol ven of stroming bepaalden de koers van Robby's plank. Dat deed hij zelf. Met schokkende bewegin gen desnoods tegen alle natuurlijke wetten in En de zee, die bij hoogtij trots en zeker van z'n macht tot vlak onder de boulevard was gestegen begreep de nederlaag, 's Avonds ebde de hooghar tigheid weg en kreeg Naish het extra strand te rug voor zijn fans. HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11