AY IN EN OM DE KAS Tomatenaanvoer sterk gegroeid luxe en zelfstandig wonen jn een volledig verzorgde omgeving binnen de perken Tomaten in eigen tuii van der meer onroerendgoed LAND EN TUINBOUW CeidoeSomont ÊPOÏ ZATERDAG 8 OKTOBER 1983 PAGINL Snel vervoer: groot belang De toekomstige ontwikkelingen van de Bloemenveiling West- land heeft bijzondere aandacht ontvangen tijdens een bezoek dat begin van deze week aan de veiling werd gebracht door leden van de Commissie voor economische zaken uit de Pro vinciale Staten. Het ging daarbij voornamelijk over de ver keersproblemen waarmee de zich nog steeds uitbreidende veiling te kampen heeft. De dagelijkse verkeersstroom moet worden verwerkt over de wegen die daar niet op berekend zijn. Voorzitter Varekamp van de veiling heeft de leden van de commissie ontvangen en daarna een inzicht gegeven in de gang van zaken aan de veiling. Bijzonder werd geïnformeerd naar de toekomstige ontwikke lingen van de veiling, gezjen in het licht van de huidige komen, doch de heer Varekamp heeft aan de hand van cijfers aangetoond dat daar geen vrees voor is en de afname nog steeds de afname toeneemt. De aanleiding van nieuwe of ver beterde wegen zou ook de werkgelegenheid ten goede komen, waarvoor dan ook gelden beschikbaar gesteld kunnen wor den. Voor afzet van de produkten is een zo snel mogelijk vervoer noodzakelijk. Momenteel moeten bij het vervoer naar Schip hol 30 verkeerslichten worden gepasseerd en ook dat is van invloed op snelvervoer van bloemen bij afzet naar buiten landse markten. Een en ander zal nader door de verkeersdeskundigen worden uitgewerkt. Handel goed ingezet Wat de handel in afgelopen week betreft, maandag zette met redelijk goede prijzen in. De totale aanvoer lag met 36,5 mil joen bos of stuks rond 1 miljoen hoger dan in dezelfde week van vorig jaar, maar de omzet van ruim 16 miljoen gulden lag 2 miljoen gulden hoger. De weersomstandigheden zorgden voor een goede aanvoer, ook is het met de buitenbloemen vrijwel gedaan. Er was een forse aanvoer van trosanjers, ruim 6 miljoen met een gemid delde prijs van 31 cent, maar met een ruim 1 miljoen groter aanvoer vorig jaar en gemiddelde prijs die toen 25 cent was. De 2 miljoen freesia gaven een gemiddelde opbrengst van 39 cent tegen een gelijke aanvoer vorig jaar maar gemiddelde prijs toen van 33 cent. Bijna 7 miljoen chrysanten gaven nu een gemiddelde prijs van 50 cent tegen 45 cent vorig jaar en een aanvoer toen van bijna 6 miljoen. Als totaal wel redelijke prijzen maar de handel had het nog niet gemakkelijk, de ho gere prijzen geven nogal eens problemen ook bij de export. Er komen nogal wat trosanjers uit Kenia die vooral op de Duitse De binnenlandse handel doet het nog rustig aan. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijp: alstroeme- ria 48 (48), amarillys 49 (42), Am. anjers 43 (30), trosanjers 31 (25) anthurium 166 (146), a sp. plumoses 18 (6), bouvardia 49 (46), troschrysanten jc 50 (45), idem geplozen jc 65 (61), idem tros nc 35 (87), idem geplozen nc 67 (68), euphorbia 49 (44), freesia 39 (33), gerbera 39 (45), gladiolen off. 13 (18), idem colfnam 17 (18), irissen 30 (18), leliekelken 102 (52), lelietak- ken 62 (65), nerine 82 (39), cymbidium groot 87 (88), idem kleine tak 448 (402), grote rozen 39 (35), idem klein 18 (25), gypsophilia 59 (56), streletzia 337 (270), tulpen 45 (42). Veel importeurs komen hun groenten zelf aan de Hollandse De tomatenprijzen kwamen ligt het dieptepunt in de af- eind september, begin okto ber onder een steeds toene mende druk. Voor zowel de ronde- als de vleestomaten tekende het prijsverval zich af in de week van 26 septem ber tot en met 1 oktober. Voor beide soorten kwam de prijsdaling neer op ongeveer 7 dubbeltjes per kilo. De aan voer van ronde tomaten nam in een week tijd toe met maar liefst 1,6 miljoen kilo. Als de aanvoer vergeleken wordt met die van vorig sei zoen in dezelfde verslagweek dan valt deze zelfs 3 miljoen kilo groter uit. Het aanbod van vleestomaten nam met 700 ton toe en was twee maal zo groot als vorig jaar. Daar de vraag in de genoemde week nog redelijk groot was viel het prijsverval nog mee. Hier kwam in de afgelopen week duidelijk verandering in in negatieve zin. De vraag zwakte verder af en door het aanhoudende ruime aanbod nam- de prijsdruk sterk toe. Voor de ronde tomaten daal de de prijs onder een gulden per kilo en kwam uit op 85 cent. Dit is een zeer teleur stellende ontwikkeling, zeker in vergelijking met vorig jaar toen er in dezelfde verslag week 2,21 per kilo betaald werd. Bij de vleestomaten was het prijsverval minder groot, hier daalde de gemid delde prijs naar 1,26 per kilo. Ook hier was er in ver gelijking met vorig jaar een groot prijsverschil, want toen werd er gemiddeld 2,38 per kilo betaald. Naar verwacht gelopen week, omdat het to taalaanbod van tomaten klei ner wordt. Daarnaast valt de produktie in het buitenland kleiner uit, waardoor er vol doende ruimte voor export blijft bestaan. Voor de ko mende week wordt er weer op hogere prijzen gerekend. Op de komkommermarkt speelde zich precies het te genovergestelde af wat de vraag betreft. Het aanbod van komkommers is groot en er is een uitstekende vraag in zowel binnen als buitenland. Engeland toonde een groei ende belangstelling voor Hol landse komkommers. Daar naast öntstond er meer ruim te op de West-Duitse markt door kleinere leveranties van Roemenië, de belangrijkste concurrent voor het Holland se produkt. Door deze ont wikkelingen werd het moge lijk dat de prijzen na een licht verval in de afgelopen week weer aantrokken. Zo varieerde de prijs van 40 cent tot 1 gulden per stuk (vorig seizoen van 41 cent tot 76 cent). Het aanbod van kom kommers zal gelijk blijven of kleiner worden. De prijzen zullen hierdoor stand weten te houden. Toch moet er voorzichtig rekening gehou den worden met het binnen kort op gang komen van de Spaanse leveranties. Paprika's paprika's, van zowel rood als groen. De aanvoer van groen groeide naar 550 ton, rood liep iets terug, namelijk naar 459 ton. Als gevolg van dit ruime aanbod bleef de prijs onder druk. De export ver liep. vlot, mede dank zij het lage prijsniveau en de afgelo pen concurrentie op de West- Duitse markt. De export van Hollandse paprika's is de laatste weken aanmerkelijk groter als vorig seizoen. Voor de groene sorteringen werd er gemiddeld 1,40 per kilo betaald en voor rood kwam de gemiddelde prijs op 2,30 per kilo uit. Het aanbod van groen zal kleiner worden, hierdoor wordt er voor de komende week een hogere prijs verwacht. In de aanvoer van rood wordt weinig ver andering verwacht, hetgeen ook voor de prijzen geldt. De vraag naar radijs zwakte verder af, dit ging met een behoorlijk prijsverval ge paard. De gemiddelde prijs daalde van 45 cent naar 29 cent per bos. Een verder af nemend aanbod zal dit ver val tot staan brengen, er wordt voor de komende week weer op een herstel ge rekend. Het nog maar zeer beperkte aanbod van rettich werd geveild voor 1,14 per stuk. Het aanbod blijft gering en de prijs zal niet veel meer veranderen. De aanvoer van courgettes bleef aardig op peil. De vraag hield goed stand, zodat er bijna geen prijsverandering plaats vond. De gemiddelde prijs kwam uit op 1,14 per stuk. Het aanbod wordt de komende weken kleiner en dit zal ho gere prijzen tot gevolg heb ben. Het prijsherstel bij de aubergines zette ook in de af gelopen week door. De prijs liep op naar 3,56 per kilo. Het aanbod blijft afnemen en de prijs loopt verder op. Voor natuursla werd er gemiddeld 35 cent per krop betaald, glassla bracht 16 cent per stuk op. Er wordt weinig verandering in prijs ver wacht. De vraag naar andij vie nam verder af en dit ging gepaard met lagere prij zen. De gemiddelde prijs daalde naar 67 cent per kilo. Er wordt voor de komende week op gelijke of lagere prijzen gerekend. Voor het beperkte aanbod van spinazie bestond een duidelijk gerin gere vraag. De gemiddelde prijs daalde van 7 2,29 naar 1,36 per kilo. Het is niet uitgesloten dat het aanbod van spinazie nog een ople ving ondergaat. Bij de huidi ge zwakke vraag zal dit ertoe leiden dat de prijs verder daalt. Chinese kool werd in de afgelopen week weer goedkoper, er werd 25 cent per kilo betaald. De vraag naar dit gewas is gering en lagere prijzen zijn daardoor niet uitgesloten. Het aanbod van spitskool veranderde na genoeg niet, dit kon van de vraag niet gezegd worden, want de gemiddelde prijs daalde met een kwartje per kilo en kwam uit op 30 cent. Door een kleiner aanbod kan de prijs in de komende week weer oplopen. Door het slechts langzaam groter wor den van de spruitenaanvoer verloopt de prijsdaling zeer geleidelijk. Er werd gemid deld 1,46 per kilo betaald. Vorig seizoen lag de prijs op 73 cent bij een 1300 ton gro ter aanbod. Het aanbod blijft groeien, de prijs daalt verder. De vraag naar prei onderging een versterking, die tot ge volg had dat de prijs opliep naar 1 gulden per kilo. Bij een groter aanbod zal de prijs waarschijnlijk geen stand weten te houden. Het ruime aanbod van bloemkool werd geconfronteerd met afzetpro- blemen. De export stagneer de en de Hollandse vraag bleek niet voldoende om een prijsdaling op te vangen. De „zessen" daalden naar 3 kwartjes per stuk. Het is niet uitgesloten dat het aanbod nog groter wordt, als dat het geval is, dan zal de prij herroepelijk verder dale eclan i gespo Hoewel het in mei nog even rijkelijk koud en nat was, hef we een uitstekende zomer gehad voor tomaten. Zelf had i een tiental planten zeker ruim twee emmers vol tomaten, „weggeven" het parool was, want je kunt tomaten niet bejKprige vriezen. Een goed tomatenjaar dus eri misschien komt het iemenebi door, dat er enige vragen binnenkwamen over die tomaterwjlle wo' als: 't is familie van de aardappel, die tomaat; hoe staat hfljuist. H met „moeheid" en met allerlei ziekte? Kunnen we jaar infcre geda uit op dezelfde plaats in de tuin tomaten verbouwen, kunne?1 zegt r eventueel iets aan de grond doen? F" genoi Om met het laatste te beginnen: geen enkel gewas blijft gedijen als het jaren lang op dezelfde plaats in de tuin verbfl wordt. We vragen dan eigenlijk om allerlei „moeheidsversq selen". Juist daarom moeten aardappelverbouwers regelnl hun aardappelen op een andere plaats verbouwen. En omdjjj doorgaans maar een paar tomatenplanten nodig hebben, lijkji dat niet zo'n groot bezwaar. We kunnen bij tomaten boveq nog een trucje toepassen: zet bij de tomaten wat AfrikaantjJ kent ze wel, met de gele, oranje of bruinachtige bloemetje met de sterke geur. 't Schijnt, dat allerlei cystenaaltjes broertje dood hebben aan die Afrikanen, want er wordt bew dat ze daartegen een goede remedie zijn. Voor de rest: bouw toepassen dus. In kasjes gaat dat niet zo goed, door te kleine ruimte. Is de in zo'n kasje niet meer geschikt vóór tomatenteelt, dan maar één ding op: een halve meter diep uitgraven en vervaj door andere „gezonde" grond. O zeker, er zijn in de handel „grondontsmetters", ben daarvan niet zo'n hoge pet op. Uitstomen van de grond ook, maar welke particulier heeft daarvoor de middelen? Mensen met een kasje kunnen het ook nog anders doen: ze nen tomaten kweken in grote potten of in groeizakken; ze 1 nen de aarde dan elk jaar makkelijk vervangen. Tomaten, aardappelen en de bekende nachtschade zijn brojr en zusjes: het zijn allemaal Solanaceeën. Dat betekent, dat maat vatbaar kan zijn voor allerlei ziekten, die we ook aam^L/ fen bij aardappelen, en dat zijn er nogal wat. Bijvoorbeeld bekende „Aardappelziekte" (Bruine plekken op de bladerej schimmelvorming), verwelkingsziekte, virusziekten, voet stengelrot, wortelknobbelaaltjes, aardappelcystenaaltjes, ei zijn er nog wel meer. We sommen ze even op, niet om j voorbaat alle moed te ontnemen, maar om aan te geven, dat j{.0( geen op aardappelen van toepassing is, in veel gevallen ook op tomaten. Waarbij we ook moeten bedenken, dat gezondi j[j|§( maten normaal (en dus doodgewoon) zijn en dat ziekten i een abnormale toestand aangeven. Met andere woorden: ^Ofl loopt allemaal niet zo'n vaart, als we ons aan wat regels hoü En een belangrijke regel is en blijft: pas wisselbouw toe. ZURI Mochten, er toch symptomen op ziekte duiden, verwijder daanfc aangetaste delen en breng ze zover mogelijk weg. Dat wil heeft gen: via de vuilnisdienst. Of anders: verbrandt aangetaste d| het to Het gebruik van grondontsmetters valt eigenlijk al buitei)voetb; bereik van de amateur-tuinier. fige ti Wat verder tomaten betreft: ze houden wel van een extra hj in Sp je stikstof, (mengmest is wel goed), onrijpe vruchten kle vond, doorgaans achter glas in het volle licht nog best bij A 1 1 bewaartemperatuur voor tomaten ligt om en bij de 13 gr geschi Celsius. In de herfst kan vruchtrot optreden, aan kunnen doen. deel. 1 Praat en kijkdagen Comtu Noorc rika i Amer Ocear j morgen, vrijdag 7 en zaterdag 8 oktober kunnei kamp ie glastuinders nog terecht op de Praat- en Kij jancj die jaarlijks worden gehouden door de Comtu bv in d( - bou kennis het Patijnenburg in Naaldwijk. Ze kunnen alle goederen en diensten die door Ci i; worden geleverd, in het bijzonder substraatinstallaties, wi v bassins, schermmogelijkheden, potten en containers. Appartementengebouw Het Fregat te Zoetermeer Zoetermeer. direct nabij het sprmterstat/on en het winkelcentrum "dei Ley ens (wijk 25) beheert de Stichting Woonhage het luxe appartei gebouw Het Fregat. De speelse en bijzonder van de 106 tweekamer- en 14 drie kamerappartementen in Het Fregat garandeert de toekomstige bewoner optimaal wooncomfort. Bovendien bieden de meeste appartementen n schitterend uitzicht er de nabijgelegen iterparti/en e ZO WOONT U IN HET FREGA T: in alle appartementen balkon ofbuitenkam badkamer met douche of ligbad. geheel gestoffeerde e. oproepinstal1' een winkelw, maaltijdense bemiddeling doodde rt Inclusief service en v »n electro lopen de h K f 1.575.- :htiging kunt u zich (T f stichting woonhaghe V.D. VALK BOUMANWEG 35 f 259.000,- Royaal hoekherenhuis met aangeb. stenen garage met aansl. wasautomaat, verw. en achteruitgang, stenen schuur en aan 3 zijden tuin. Indeling: ruime hall met mar meren vloer, toilet met fonteintje, kelderkast, keuken met aansl. wasapp., woonkamer met open haard en tra- vertin vensterbanken. Ie et.: 3 slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e Toilet, balkon (Z) en markiezen. 2e et.: 2 kamers met dakkapel, vaste wastafel, berging met C.V. gas en gasboiler. Zeer solide bouw en gelegen aan brede laan op goede stand. ISOLATIE PROBLEMEN? Wij maken in iedere gewenste maët! kozijnen, ramen, binnen- en buiterf-j deuren, schuifpuien en trappen van diverse houtsoorten In onze eigen timmerfabriek. Wij leveren ook kunststof en alu-ml- nlum ramen, kozijnen en schuifpuien. Wij hebben de juiste mensen die bij u plaatsen. Wij leveren en zetten zelf isolerend glas met Komokeur en garantiebe wijs, ook spouwmuurisolatie. Wij verzorgen ook uw verbouwing. AANNEMERSBEDRIJF/ TIMMERFABRIEK C. J. de Boer Willem Barentszstraat 41, 2315 TZ Leiden H. Janse Leiden B.V. ALLE TE HUUR LEIDEN - BREESTRAAT KANTOORRUIMTE gelegen op de 1e en 2e verd., ca. 100 m2 nut tige opp. (bijhuren inpandige bedrijfswoning in nabije toekomst mogelijk). Huurprijsind. 15.000.- p.j. BESSELINK MAKELAARDIJ O.Q. Wageningen - 08370-22693 Lid NVM. ADVERTEER MEER! OEGSTffiïST HAASWIJKLAAN 31 erkerend, goed geïsoleerd hoekhuis i, hall met plavuizen, geb. stenen schuur. Indeling: toilet, keuken met plavuizen, woonkamer ov breedte met parket, tussenhall naar tuin. 1e et.: kamers met parket, badkamer met douche. 2e e trap, zolder geschikt voor het maken van een aansl. wasapp. C.V. ga dragen premie in totaal f 27.500,- Oegstgeester gagadigden genie VIRHUIZINT? BRANDT LEIDEN 2.375.- BETON- TUINSCHUREN 1.250.- BETON- SCHUTTINGEN 69.- 2 mtr. hoog, per str. mtr. Bij deze prijzen is plaatsing inbegrepen. Excl. BTW. Minder dan 10 mtr. 15% extra. Ook te leveren voor de zelf bouw. Wij leveren ook steen motief kleuren grijs, rood of geel. Div. modellen te bezichtigen aan de fabriek A. B. Betonindustrie, Heipol- dersstr. 6 te Heeze (N. Br.). Vraag vrijblijvend onze brochure met prijs lijst: A.&B. BETONBOUW heel Nederland cfvd Jan van Duuren Zn. B.V. Adm. Banckertweg 6 Leiden Tel. 071-143043 ERKENDE VERHUIZERS ROELOFARENDSVEEN, Gooiland 6 Royale tussenwoning met vele extra's In autovrije straat met parkeergelegenheid op 15 n potheek zijn wij itingen. bezichtiging en advisering voor hy- pMMI «IV w «ma. I vrij uitzicht, zeer rustige ligging. Be- Al BURGERVEEN I ,a,: en,,eesous,er'ain ha"- 41 7 deci houdt reeks LEIMUIDERDIJK 248 f345.000,- Halfvrijstaande keuken, bijkeuken, 4 slaapkamers, volledige badkamer, inloopkast, pandig C.V. gasketel i met hall, hobbyruimte, achteruit gang, hondenkennel. Erfpacht f 246,35 p/j. GROENESTEEG 17a f215.000,- Geheel gerenoveerd hoekhuis in het hart van de stad met in totaal 8 ka mers, kelder, hobby ruimte/fietsen stalling, 3 badkamers, 3 toiletten, 3 keukens. C.V., gas, licht, rioleringen dak vernieuwd. Geschikt voor zelfbe- woning of bijv. verhuur in kamers. MORSSINGEL 201 f99.500,- Zeer centraal gelegen ruim 2-kamer parterre-appartement Ind.: Entree, bergkast, woonkamer met moderne open keuken, slaapkamer, badkamer met douche ën aansl. wasapp. Balkon en toegang tot gemeenschappelijke Eigen C.V. inst. Inpandige ber- ACACIALAAN 23 f 225.000,- Geheel geïs. hoekhuis met aan 3 zij- kast, 5 slaapkamers, badkamer met douche, 2e toilet en aansl. wasapp., dakterras, vaste trap, zolderberging. Oplevering in overleg, bij voorkeur WATERBIESKREEK 44f 385.000,- Zeer luxe schakelwoning met 2 ter- ring. Volkomen BEATRIXLAAN 24 Woonhuis met voor vrijstaande) ruime plaats, toegang gevend ti nen) bedrijfsruimte met opslagruin te, garage, bergingen t FLORALAAN 45 f 115.000,- Op 3e woonlaag gelegen 4-kamerap- partement, vlakbij winkels, scholen e.d. Indeling: entree, gang, voorka- wastafel, keuken i met douche. Gemeenschappe- WEEKEND ^TELEFOONDIENST Wij zijn in het weekend be reikbaar via onze speciale weekend-antwoord-service. GEVERSSTRAAT 35 f 275.000,- In goede staat verkerend vrijstaand huis met grote voor- en zijtuin, en achterom Centrum van het dorp. In- 5 slaapkamers, douche en toilet. Vliering. Kantoor ruimte met berging, eigen ingang en VLIET Z.Z. 22 voetb, f575.000,- Tie pi grondige fee/7 U WARMOND ORANJE NASSAULAAN 31 f 690.000,- Geheel gerenoveerd en van alle ge- keuken, bijkeuken met ex- inrecht. 1e et.: 4 slaapkamers. badkamer toilet. 2e et.: vaste trap, badkamer met douche. VI gas. Wijn- en stookkelder. ge. Ca. 3.500 m2 oppervlakte. Lid van de Ned. Ver. van Makelaars in onroerende goederen. Lid Makelaars Diensten Centrum. Geversstraat 63 Oegstgeest. 071-175151. Direktie J.N. Lancel, makelaar i.o.g. Lid van de Ned. Bond van Makelaars in onroeren de goederen. Lid Makelaars Computer Centrum.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10