Enthousiasme over toekenning Nobelprijs aan Walesa Samora Machel vraagt hulp voor ontwricht Mozambiqu Libanese leger heeft vuurproef doorstaan 'N KORTE HERFSTVAKANTIE!? TASS verwerpt voorstellen Reagan Belgische politie verscherpt controle LABOUR BLIJFT BU EENZIJDIGE ONTWAPENING BUITENLAND ÊeidaeSoiwtmt DONDERDAG 6 OKTOBER 1983PAG1NAI Doodstraf half uur voor executie uitgesteld HUNTSVILLE De ter dood veroordeelde Amerikaan James Autry hoorde gisteren nog geen half uur voordat hij zou sterven dat zijn executie, door middel van een injectie, was uitgesteld. Een van de rechters van het Opperste Ge rechtshofhet hoogste rechtscollege in de •Verenigde Staten, schortte de terechtstelling op naar aanleiding van een verzoek van de Amerikaanse bond voor burgerrechten. Au try had op dat moment zijn galgemaal, een hamburger met frites uit een snackbar, al ge nuttigd. Hij was veroordeeld wegens moord ,op een winkelier bij een ruzie over een paar flesjes bier. Sinds het Opperste Gerechtshof in de VS in 1976 de doodstraf weer instelde zijn acht mensen geëxecuteerd. Poppen als bewakers in Noord-Ierland BELFAST Het Britse opperbevel in Noord-Ierland is gisteren in verlegenheid gebracht door de beschuldiging dat zij als militairen aangeklede kleermakerspoppen gebruikt voor bewakingsdiensten in de pro vincie. De beschuldiging is geuit door de protestantse fanaticus, dominee Ian Paisley. Twee kranten in Belfast brachten gisteren een foto van een pop, die in een schild wachthuisje staat in een plaatsje bij Belfast. Een woordvoerder van het Britse leger had desgevraagd als enig commentaar: „Het ge bruiken of niet gebruiken van poppen als soldaten is een veiligheidskwestie waarover wij niet praten". Volgens Paisley worden zulke poppen ook gebruikt bij de bewaking van de Maze-gevangenis. Indonesië gaat handel in baby's te lijf JAKARTA Buitenlanders, die een Indonesische baby willen adop teren, moeten tijdens het adoptie proces voor de rechtbank verschij nen. Dit heeft de Indonesische rege ring gisteren bepaald om te probe ren een omstreden handel in babys te beteugelen. De buitenlanders moeten de rechter ervan overtuigen dat zij geschikt zijn voor de adoptie. Tevens moeten zij een medische verklaring over leggen waarin staat dat zij geen kin deren kunnen krijgen. De nieuwe maatregelen zijn genomen nadat een grote handel in baby's aan het lie ht was gekomen. Toryminister onthult affaire LONDEN Britse minister van handel en industrie, Parkinson, heeft gister avond via zijn advocaat be kendgemaakt, dat hij een verhouding heeft gehad met een vroegere secretaresse, die nu een kind van hem verwacht. De als architect van premier Thatchers ver kiezingsoverwinning gel dende vroegere voorzitter van de Conservatieve Par tij, nog steeds naaste mede werker van de Britse pre mier, zei dit bekend te ma ken om een einde te maken aan geruchten. MOSKOU Het Russische persbureau TASS heeft gisteren afwijzend gereageerd op de jongste ontwapeningsvoorstellen van president Reagan. TASS omschreef deze voorstellen als „lege woorden die slechts be doeld zijn om de ware intenties van Was hington te verbergen". Volgens TASS probeerde Reagan bij de be kendmaking van zijn voorstellen de indruk te wekken dat de Amerikaanse opstelling bij de Geneefse onderhandelingen over de strategische wapens is versoepeld. Vanoch tend is het Russisch-Amerikaans overleg in Genève weer begonnen. De nieuwe Ameri kaanse voorstellen zullen daar worden be sproken. LA Lubbers dringt aan L op onafhankelijkheid H voor Namibië DEN HAAG Premier Lubbers heeft laten 1 ken dat Nederland de Zuidafrikaanse en de d de Verenigde Staten onderschreven opvatting wijst, dat er een verband moet bestaan tussen afhankelijkheid voor Namibië en terugtrekkje van de Cubaanse troepen uit het aangrenzen Angola. Op het diner dat de regering de bezoekende 1 zambicaanse President Macnel gisteravond a bood, maakte Lubbers niet met zo veel woon melding van de Cubaanse troepen. Lubbers zich heel duidelijk uit over het feit dat de Veil] heidsraad-resolutie 435, die voorziet in onafhanf lijkheid voor Namibië, nog steeds niet is voerd. ALLEEN RUSSISCHE PERS ZWIJGT UITREIKING DOOD WARSCHAU WAS HINGTON Met uitzon dering van Polen en de andere communistische landen werd overal en thousiast gereageerd op de toekenning van de Nobel prijs aan Walesa. Paus Jo hannes Paulus II begroet te de toekenning met „grote tevredenheid". Het Poolse gevolg van de paus verkeert in een jubelstem ming. De toekenning van de Nobelprijs aan Walesa wordt daar beschouwd als een overwinning voor de door de kerk verdedigde opvattingen op sociaal ge bied. Ook de katholieke kerk in Po len sprak zijn grote vreugde uit over de keuze van het no- bel-comité. „Wij zijn zeer te vreden. Het is de tweede maal in korte tijd dat een Pool zon BRUSSEL In België zijn gisteren strenge poli tiemaatregelen aangekon digd in verband met de toenemende criminaliteit in dat land. Zo worden voortaan nachtcontroles aanzienlijk uitgebreid en wordt de politie uitgerust met zwaardere wapens. Het opvoeren van nachtcon troles gaat gepaard met een uitbreiding van de bevoegdhe den van de dienstdoende poli tiemannen. Zij zijn gemachtigd Om elke auto en voetganger aan te houden om persoonsbe wijzen te controleren. De maatregel, die voor geheel België zal gelden, wordt met name in de provincie Brabant toegepast. Daar werden twee weken geleden tijdens een overval vier mensen, onder wie twee politiemannen, ge dood. eervolle prijs ontvangt", aldus het episcopaat in Warschau. De Polen moesten overigens tot vier uur in de middag wachten totdat het nieuws over de prijs bekend was. De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl feliciteerde de Pool se vakbondsactivist met zijn prijs en zei dat Walesa een voorbeeld was voor iedereen die voor vrijheid is. Ik ben er van overtuigd dat de meerder heid van het Duitse volk, in oost en in west, mijn vreugde deelt, aldus de oud-bondskan selier. De plaatsvervangende woord voerder van de Poolse rege ring Andrzej Konopacki noemde in een eerste reactie de toekenning van de Nobel prijs voor de vrede aan Walesa een politieke daad. „De prijs betekende iets in het verleden, maar deze toekenning deva lueert zijn waarde". De Sow- jet-Unie heeft nog niet gerea geerd op het besluit van het Nobel-comité om Walesa te onderscheiden. Sinds de No belprijs voor de vrede in 1975 werd toegekend aan Andrej Sacharov wegens zijn inspan ningen voor de mensenrech ten, wordt de toekenning van deze prijs door de Russen een Westerse propaganda-show ge noemd. De Sovjet-Unie meld de de toekenning van de prijs in het geheel niet. President Reagan zei blij te zijn met de beslissing van het Nobelcomi- té. Egil Aarvik, de voorzitter van dat comité, gaf toe dat de verkiezing van Walesa de Poolse militaire autoriteiten niet zal verheugen. „Een nega tieve reactie van de zijde van de Poolse regering is te ver wachten, maar de Poolse be volking zal blij en dankbaar zijn. Wij verwachten niets, maar hopen vurig dat Walesa op 19 december in Oslo zal zijn". In zijn motivering zei het comité dat in aanmerking was genomen de bijdrage die Walesa met aanzienlijke per soonlijke opofferingen had ge leverd om het recht van de ar beiders te verzekeren tot vesti ging van hun eigen organisa ties. Deze bijdrage is van vitaal belang in de grotere campagne ter verzekering van de univer sele vrijheid om zich te organi seren, een mensenrecht zoals gedefinieerd door de Verenig de Naties. De activiteit van Walesa werd gekarakteriseerd door een vastbeslotenheid om de problemen van zijn land door onderhandelingen en sa menwerking op te lossen zon der toevlucht te nemen tot ge weld. Hij probeerde een dialoog tot stand te brengen. Het comité beschouwt Walesa als belang rijkste vertegenwoordiger van het actieve verlangen naar vrede en vrijheid dat, ondanks ongelijke omstandigheden, on overwonnen bij alle volken ter wereld leeft. Het comité heeft er bij verschillende gelegenhe den bij de toekenning van de prijs de nadruk op gelegd dat een campagne voor mensen rechten een campagne voor vrede is. Vegen voor een schone Rijn Nederlandse milieu-activisten hielden gisteren in Parijs voor het gebouw van het dagblad Le Mon de een „schoonmaakdemonstratie". Hiermee protesteerden zij tegen de zoutlozing in de Rijn door de Franse Potassium-mijnen. Hun leus was dan ook:„Wij maken jullie trottoirs schoon, maken jullie alsjeblieft „onze" Rijn schoon". De „veeg-actie" is bedoeld om druk uit te oefenen op het Franse parlement, dat morgen gaat stemmen over het zoutverdrag. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Nu de Britse so cialisten op hun congres in Brighton twee tegenstrijdige ontwapeningsmoties goedge keurd hebben, kan hun nieu we leider, Neil Kinnock twee kanten uit. Verwacht wordt dat hij een tactiek zal gebrui ken, die zo weinig mogelijk controversen veroorzaakt en in nieuwe parlementsverkie zingen een zo groot mogelijk zetelwinst garandeert. Maar dit alles betekent ook dat het traditionele meningsver schil onder de Britse socialis ten over kernbewapening blijft bestaan. Afgelopen week besliste een nationaal partijbe stuur de algemene eis tot een zijdige kernontwapening ge voelig te temperen. Maar op aandringen van de machtige Transport Arbeidersbond werd gisteren in Brighton ech ter toch weer voor een eenzij dige kernontwapening ge stemd. Talrijke congresgangers spraken hun mening uit, dat Groot Brittannië, terwille van de international vrede, op dit terrein het voorbeeld moet ge ven. De gewezen Labour-pre mier James Callaghan werd ervan beschuldigd dat hij de recente verkiezingsnederlaag van de socialisten in de hand had gewerkt door zich in het midden van de stembeslag uit te spreken tegen eenzijdige kernontwapening. n MS President Machelvan Mozambiqui (rechts) e echtgenote 1 Graca Machifc die tevens minister v onderwijs is Fm (links), brachtten Peg€ gisteren een L - bezoek aan f premier Lubbers. Mevrouw Machel trekt f een fraaie sjaf uit bij haar aankomst in Ln. [loei DEN HAAG President Samora Machel van Mo zambique heeft gisteren en vandaag een bezoek gebracht aan ons land in het kader van een rond reis door Europa. Machel wil bij de Westeuropese landen aankloppen voor financiële hulp voor zijn land dat te lijden heeft van de aanhoudende bur geroorlog en getroffen is door droogte. Samora Machel, een 49-jarige voormalig verpleger, leidt Mo zambique sinds de onafhanke lijkheid van het land. In 1975 kon de marxistische geörien- teerde regering van Machel na een bloedige guerrillastrijd van tien jaar eindelijk de macht van het moederland Portugal overnemen. Sinds dien is het de nieuwe leider niet voor de wind gegaan. Sa mora Machel moet vechten voor het behoud van de macht en een oplossing vinden voor de armoede, onderontwikke ling, anafalbetisme en het ge brek aan industrialisatie. Ma chel heeft zijn handen vol aan de strijd tegen de rebellen van het Mozambikaanse Nationale Verzet (MNR), die op allerlei manieren kenbaar maken dat zij niet zo gelukkig zijn geluk kig met het marxistisch be wind. Het MNR bestaat voorname lijk uit ex-guerrillastrijders van het Frelimo, het bevrij dingsfront van Machel ten tij de van de onafhankelijkheids strijd, die teleurgesteld zijn ge raakt over het marxistische bewind van de president en de armoede die erop is gevolgd. Ook zijn Flechas (Pijlen) bij de rebellen aangesloten: zwarten die met de Portugezen mee vochten tegen het Frelimo en nu uit angst voor vergelding zich aan de zijde van de MNR hebben geschaard. Verder vechten een aantal mensen van het Portugese leger tijdens de koloniale periode en andere „avonturiers" mee. De MNR groeide echter uit tot een com plete troepenmacht toen zij fi nanciële en militaire steun van Zuid-Afrika kreeg. Sindsdien houdt de burgeroorlog het zui den van Mozambique in zijn greep, guerrilla-acties zijn aan de orde van de dag, een ver woestende golf van sabotage daden gaat door de provincies heen en het ziet er nog niet naar uit het einde van deze si tuatie in zicht is. President Machel weet dat Mozambique in de eerste plaats vrede nodig heeft, als het een kans wil hebben de armzalige situatie te boven te komen. Oorlog kost geld en geld is hard nodig om het land economisch uit het slop te ha len. Alhoewel Machel geen voorstander is van een milita ristisch bewind, zei hij vorig jaar een fout gemaakt te heb- ben toen na de oorlog met Portugal de legeruniformen voor mooie pakken en strop dassen verwisseld werden. „Nu zullen we het geweer weer opnemen en niet meer dezelfde vergissing maken", aldus Machel. Het slecht uitge ruste Frelimo-leger is echter vaak niet opgewassen tegen de sterke MNR-beweging. Mo zambique is te arm om wapens voor een traditionele anti- guerrilla-oorlog aan te schaf fen. Machel probeert dat op te lossen door op grote schaal wa pens onder de bevolking te verspreiden; elk dorp wordt zo bewapend, dat een aanval van de RNM zelfstandig afgeslagen kan worden. „Beschermer" van de verzets beweging, Zuid-Afrika, heeft vooral economisch belang bij een ontwrichting van de Mo zambikaanse maatschappij. Een slecht functionerend Mo zambique blijft afhankelijk van het sterkere buurland Zuidafrika. Vandaar dat veel guerrilla-acties gericht zijn op de ondermijning van transport en communicatie; bruggen, wegen en treinen worden ge regeld opgeblazen, electrici- teitsnetten vernield en vracht wagens in brand gestoken. Verkeer in veel gebieden wordt onmogelijk gemaakt, waardoor de plaatselijke be volking van overheidsdiensten verstoken blijft. Gevolg is dat veel buitenlandse technici zijn vertrokken. De weg naar de industriële ontwikkeling en vrede is lang voor Mozambique. Door over dreven centralisatie van plan ning en besluitvorming, ver waarlozing van particuliere in stellingen en een inefficiënt! organisatie van staatsboerd rijen is Mozambique verder in het moeras v, derontwikkeling gezakt. burgeroorlog heeft de situatl 1 1 er niet beter op gemaakt. M»" chel heeft in eerste instant» veel geld nodig. Vandaar d<jM5 hij zijn hoop gesteld heeft het rijke Westen. In gesprek ken met premier Lubbers, m W' nister Van den Broek van bi tenlandse zaken en minist M6 Schoo van Ontwikkelings^^1"* menwerking zal Machel varlv^n daag trachten Nederland t|MUI overtuigen van de noodzaatJ3 van financiële steun. pjks Pp JEANNETTE SCHREUDER^ar BEIROET De Ameri kaanse militaire adviseurs, die elf maanden geleden hun intrek namen in het Libanese ministerie van defensie in Oost-Beiroet, maken er geen geheim van dat ze tevreden zijn met hun laatste creatie. Het door de VS opge bouwde nieuwe Libanese leger heeft tijdens de re cente gevechten in het Shoef-gebied stand gehou den, zij het met royale steun van de Amerikaanse marine. Nog belangrijker is dat het zijn eerste be langrijke krachtproef heeft doorstaan zonder uiteen te vallen in gods dienstige facties, zoals dat gebeurde tijdens de bur geroorlog van 1976. RUITENHEER Voor de regering dent Gemayel is dit een reden tot optimisme, want een sterk en niet-sectarisch leger is een eerste vereiste voor het herstel van de onafhankelijkheid van deze verdeelde staat. Niet alle partijen in Libanon zijn echter overtuigd van de onafhanke lijkheid van het 33.000" man tellende leger. Met name de oppositie ziet het leger nog steeds als een verlengstuk van de maronietische christenen, die hoewel zij een minderheid vormen wel de meeste macht hebben. Tijdens de conferentie van nationale verzoening zul len de druzen een eerlijkere verdeling van de macht eisen. De politieke controle over het leger zal in die discussie onge twijfeld ter sprake komen. Dit alles neemt niet weg dat de Amerikanen trots kunnen het leger aan in een deplora bele staat. De 18.000 man had den nauwelijks materieel, wa ren slecht getraind en hun moraal was beneden nul. De littekens van de burgeroorlog in 1976 toen het leger zich op splitste in vier groepen, waren nog duidelijk zichtbaar on danks alle pogingen van de nieuwe regering om het leger tot eenheid te smeden. Dus toen er gevechten uitbraken tussen de druzen en de Falan- gisten, had het niemand ver wonderd als het leger dat mee vocht aan de kant van de Fa- langisten opnieuw uit elkaar was gevallen. Maar ondanks enkele honderden deserties naar druzenleider Joemblatt heeft het leger de krachtproef goed doorstaan. Over gebrek aan belangstel ling heeft het leger de laatste tijd niet meer te klagen. Aan vankelijk was het de bedoeling dat het leger eind 1984 43.000 militairen zou tellen, maar dit aantal wordt waarschijnlijk eind dit jaar reeds gehaald. De eerste rekruten waren vrijwil ligers, maar in april heeft pre sident Gemayel een dienst plicht ingevoerd. Het doel van 3000 rekruten dit kwartaal is ruim gehaald. Bij de officiers opleiding worden evenveel christenen als moslims aange nomen, een beleid waaraan strak de hand wordt gehou den. Het is de eerste keer dat in Li banon een serieuze poging wordt ondernomen om een in terne veiligheidsmacht te sme den, die de vele milities uitein delijk onder de duim zal kun nen houden. De gebeurtenis sen van de afgelopen maanden hebben echter wel aangetoond dat zo'n leger niet aan hele ge meenschappen kan worden opgelegd zonder een politieke dialoog. DAVID PALLISTEB The Guardian ADVERTENTIE RF.GFI. A1.I.ES MET UW POSTGIRO! Dc ledereen kent 't gemak van het gebruik van girobetai «gjj kaarten tijdens de vakantie. Behalve in eigen land kunt u zeoo nog verzilveren op de postkantoren van zo'n 35 'buitenlander Bovendien zijn ze uitstekend gedekt bij verlies of diefstal. Tegenwoordig maakt postgiro uw reispakket complee met een reisverzekering, reischeques en buitenlands geld. VF.RGFFT NIET IJ TE VERZEKEREN! Met één telefoontje kunt u zich als postrekeninghoudr goed en voordelig verzekeren. Voor Nederland al vanaf f 0,5 per persoon per dag, voor het buitenland vanaf f 0,90.' Alle bescheiden worden u per omgaande toegestuurd en d premie wordt automatisch van uw postrekening afgeschrevei Dit zijn de nummers van de administratiekantoren waa mee u kontakt kunt opnemen, op werkdagen tussen 9.00-17.00 uur: Leeuwarden: 058-44 93 33, Arnhem: 085-45 771 en Den Flaag: 070-82 4091. HAAL EVEN REISCHEQUES! Heeft u geen girobetaalkaarten of gaat u naar een lan waar ze niet van toepassi ng zij n Haal dan even reischeques va American Express. Op grotere postkantoren kunt u ze tege kontante betaling direkt verkrijgen, op alle andere pos kantoren kunt u ze bestellen. Reischeques zijn net als girobetaalkaarten goed gedek 4c bij verlies en diefstal.U kunt ze bij banken overal in het buitel ^5 land verzilveren. DENK AAN BUITENLANDS GELD! Bij de grotere postkantoren kunt u nu ook terecht voc de aankoop van buitenlands geld. Het geld van de mee bereisde vakantielanden is in voorraad. Dat van alle andeijH landen kunt u bestellen en enkele dagen later ophalen. U betaalt kontant of met girobetaalkaarten. RUSTIG OP REIS. DANKZ11 POSTGIRO. f postgiro rijkspostspaarbank

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8