nroerend-goedbelasting in Voorhout niet omhoog NiKS Voor icije Precies. VASTGESTELDE PR'JS ^aad Lisse wil maatregelen ils 20.000ste inwoner uitblijft CcïcLc Soiüümt Schadeclaim door gewraakte uitbouw aan Rijnenburg „Hogere belastingen, vier banen weg en minder investeringen' iiTr EIDEN CcidócSouocmt DONDERDAG 6 OKTOBER 1983 PAGINA 5 Ïoetgangster aangereden oor motorrijder \&SENHEIM Een 22-jari- motorrijder uit Sassenheim ;ed gistermorgen in op een oetgangster die net uit een yajZH-bus was gestapt. De mo- aajjrrijder reed op de Hoofd- foeirraa' za^ te 'aat ^at een dijs vanaf de halte wegreed en ^jobeerde deze te ontwijken i toP°r er aan rechter"kant things te glippen. Aan die kant •Jond echter een 18-jarige vfe/oUW U'1 Hillegom die net uit Vbus was gestapt. De voet- inger en de motorrijder zijn jet beenletsel naar het Diaco- tssenhuis in Leiden ver sierd. KRITIEK VAN VOORSCHOTEN OP JUBILEUMNUMMER Wethouder sprak namens college VOORSCHOTEN Wethouder L.L. Marselis van Voorschoten heeft bij zijn rede tijdens de receptie van het jubile rende jongerencentrum De Lindehoeve de gevoelens vertolkt van burgemees ter en wethouders. Dat antwoorden B en W op vragen van het D'66-raadslid J. Aikens. die zich onder meer afvroeg of de heer Marselis voor zijn kritische speech wel de instemming had van het gemeentebestuur. Volgens het college heeft de heer Mar selis het jongerencentrum gewezen op de effecten op de publieke opinie van uitgaven als het blad „Merde", waarin het „proletarisch winkelen" uit de doe ken wordt gedaan. Ook stelde hij dat de plastisch voorgestelde vrijpartij in het jubileumnummer van „De Linde hoeve" „Door ouders niet als een ge wenste bijdrage tot sexuele opvoeding van jeugdigen wordt ervaren". Tenslot te ging heer Marselis in op het feit dat het centrum zich publiekelijk etaleert als links jongerencentrum en de pla- kactie. waarin het jubileum door mid del van talloze affiches door de gehele gemeente werd aangekondigd. Alle maal zaken, aldus de wethouder, waar bij het effect op de inwoners zorgvuldig afgewogen dient te worden. Het college van B en W wijst er op dat in de uitnodiging die De Lindehoeve aan het college verzond werd gewezen op de mogelijkheid een korte speech te houden. Fietser breekt sleutelbeen SASSENHEIM Een 15-jari- ge fietser brak zijn sleutelbeen toen hij werd aangereden door een auto. De fietser uit Sassenheim kwam vanaf de Zandslootkade en stak de Hoofdstraat over. Door een geparkeerd staande auto kon hij de straat niet goed overzien. Toen hij toch over stak, werd hij aangereden door een auto, bestuurd door een 30-jarige man uit Hillegorn. Het slachtoffer is in een taxi vervoerd naar het AZL. Forse kritiek op het provinciaal museumbeleid DEN HAAG De musea in Zuid-Hol land kampen met een achterstandssitu atie. Een groot gedeelte komt onvol doende toe aan zijn maatschappelijke taken en weet niet goed welk gebied het bereikt of zou moeten bereiken. Vergeleken met de rest van Nederland is er in Zuid-Holland dan ook vrijwel geen actief provinciaal museumbeleid. Dit zijn enkele punten van kritiek uit de nota „Provinciaal museumbeleid Zuid-Holland", die de Federatie van Musea vandaag aan het het provincie bestuur heeft aangeboden. In het discussiestuk doet de Federatie enkele concrete voorstellen voor een actiever museumbeleid in Zuid-Hol land. Zo zou een aantal (tijdelijke) re gionale ontwikkelingsprojecten opgezet kunnen worden, om de samenwerking en deskundigheid van de musea te ver beteren. De federatie pleit ook voor meer praktische steun- en adviesmoge lijkheden door uitbreiding van het bu reau van de museumconsulent en de vorming van een „vliegende brigade", een combinatie van werklozen en vrij willigers die bepaalde werkzaamheden op zich kunnen nemen. Zodoende kun nen achterstanden in beschrijving, on derhoud en presentatie van de mu- seumvoorwerpen in de diverse musea weggewerkt worden, zo meent de Fe deratie. Ook pleit de Federatie voor meer bijscholing van museumperso neel. De discussienota is gebaseerd op de er varing die een werkgroep opdeed bij 125 musea in Zuid-Holland. Automobiliste verleent geen voorrang OEGSTGEEST Een 16-jari- ge bromfietser uit Oegstgeest raakte gistermorgen gewond in zijn woonplaats toen hij door een auto werd aangere den. De bestuurster van de wagen, een 55-jarige vrouw uit Oegstgeest. verleende de bromfietser geen voorrang toen zij vanaf de Oud Poel geestlaan rechtsaf de Laan Van Arenstein opreed. Met beenletsel is het slachtoffer naar het Diaconessenhuis in Leiden vervoerd. rdag— NDERE MAATREGELEN DEKKEN TEKORT 290.000 GULDEN IN 1984 OORHOUT De on- )erend-goedbelasting zal rette,jgend jaar in Voorhout RiJnm omhoog gaan. Alleen (scj) ^et geval dat het rijk jk irt gemeenten nog meer oveezuinigingen oplegt, zal zimn verhoging van deze '/oo/tiasting opnieuw ter dis- jssie worden gesteld. Dat laken B en W bekend bij i begroting voor 1984. aarin worden verschil- e maatregelen voor- om het tekort van *?Aim 290.000 gulden, dat ro,x»nder ingrijpen zou ont- te dekken. De financiën preekt de begroting op oktober, terwijl de ge- lenteraad op 15 novem- ir het eindoordeel over bezuinigingsvoorstellen It n dtrfir een c|eei geeft het nadeli- resultaat van de onaange- Jte begroting een vertekend '"^"éld, omdat in de begroting geen inkomsten zijn ge raamd die betrekking hebben op de ontwikkelingen in de plannen Spoorlaan II en Oost hout. Doordat daar woningen gebouwd en betrokken gaan worden, stijgen de inkomsten op het gebied van de afvalstof fenheffing voor bedrijven, bouwleges voor bouwvergun ningen en onroerend-goedbe- lasting. Bovendien verwacht de gemeente 22.000 gulden ex tra uit het gemeentefonds te krijgen voor de veertig wonin gen die op het BNS-terrein staan. Met deze zaken in 137 000 gulden gemoeid, waar door het tekort van 290.000 gulden dus kan worden terug gebracht tot ruim 153.000 gul den. Voor dat tekort zijn verschil lende oorzaken aan te wijzen. Gerekend wordt op 40.000 gul den minder van het rijk als de nieuwe Financiële Verhou dingswet door de Tweede Ka mer wordt goedgekeurd en in derdaad op 1 januari 1984 van kracht wordt. Deze wet zorgt ervoor dat de uitkeringen aan gemeenten op een andere ma nier worden berekend. Vol gens die wet zou Voorhout de komende tien jaar 490.000 gul den minder krijgen. De ge meente heeft die raming iets verlaagd omdat daarbij nog geen rekening was gehouden met de groei van het aantal in woners en woningen in Spoor laan II en Oosthout. Een ande re belangrijke financiële te genvaller verzorgt het minis terie van welzijn en volksge zondheid door vanaf volgend jaar de bejaardenoorden recht streeks te gaan financieren om zo de kosten in de hand te houden. Voorhout betaalde al tijd tien procent van de kosten (voor 1984 143.000 gulden). Die bijdrage valt dus weg, maar het ministerie verlaagt als ge volg van deze maatregel de uitkering uit het Gemeente fonds aan Voorhout met drie rijksdaalders per bejaarde in woner en dat levert een ver mindering van bijna 304.000 gulden op. Overigens is het nog niet zeker of deze verla ging ineens of gefaseerd wordt ingevoerd. Maatregelen Om het benodigde bedrag van 153.000 gulden bij elkaar te krijgen, stellen B en W het volgende voor: de rente van de reserves te gebruiken, de ta rieven met vier procent te verhogen voor containers, de leges, de voet- en handbalvel- den en tot slot een verhoging van vijf procent toe te passen bij de afvalstoffenheffing, het sociaal educatief centrum, de sporthal en de hondenbelas ting. De huur van de gymzaal gaat naar 17 gulden per uur. Verder is besloten de subsidies voor accomodaties te verlagen van 80 naar 70 procent. Uiteraard zal de gemeente des ondanks verschillende werk zaamheden moeten uitvoeren. De grootste daarvan is de ver betering van de verkeerssitua tie op en om de Nagelbrug, die bijna een half miljoen gulden gaat kosten. De gemeente hoopt dat Gedeputeerde Staten eind dit jaar een beslissing ne men over de rijksbijdrage van 75 procent van de jaarlijkse kosten. Iets anders wordt uige- steld en dat is de verbouwing van het voormalige postkan toor voor de gemeentesecreta rie. Onderzoek heeft uitgewe zen dat de gemeente met totale nieuwbouw op den duur goed koper uit is. Inmiddels heeft de Rabobank verzocht het ge bouw een half jaar te mogen huren tijdens de verbouwing van de bank. Pas nadat die het oude postkantoor hebben ver laten, zullen B en W met een nieuw voorstel voor de huis vesting van ae secretarie ko men. Wat betreft de volkshuisves ting zijn B en W van plan de mogelijkheden voor de bouw van ongesubsidieerde goedko pe woningen nader te onder zoeken als blijkt dat het rijk geen toestemming geeft voor de bouw van gesubsidieerde woningen. De reden daarvoor is dat Voorhout op 1 septem ber van dit jaar 431 woning zoekenden telde. Verder heeft de gemeente een onderzoeks bureau opdracht te geven wat de gevolgen zijn van geluids schermen van verschillende hoogtes langs de spoorlijn. De gemeente heeft namelijk in het bestemmingsplan ter be scherming van de omwonen den een scherm van twee me ter hoog voorgeschreven. De NS willen echter niet hoger gaan dan anderhalve meter. zich zelfs over het feit dat ook in dat noodgeval B en W niet denken aan een verhoging van de onroerend-goedbelasting. CDA-fractievoorzitter H.A. Smith sprak van „een stevig incident" als Lisse op 1 januari niet meer dan 20.000 in wo- ners telt. Zijn fractie wil in dat geval in januari een extra ver gadering over de financiële gevolgen hiervan. De werkloosheid, met name onder jongeren, baart alle fracties met uitzondering van SGP/GPV/RPF grote zorg. Zij drongen erop aan dat door de gemeente het werken met be houd van een uitkering wordt gestimuleerd. Woordvoerder J.W. Boogerd van de SGP denkt daar anders over. Vol gens hem gaat het werken van gehuwde vrouwen ten koste van dat voor kostwinners en jeugdigen. „Het is zonder meer een kwalijke zaak dat men van overheidswege positieve discriminatie (van de vrouw) stimuleert". Zijn fractie wijt daaraan de problemen in veel fractie PPP verbaasde gezinnen, waardoor kinderen „Wat nu als de ge nie op 1 januari 1984 de .000ste inwoner nog niet iieft kunnen inschrijven. Dan :staat er een tekort van gulden". Hierover lakten alle gemeenteraads- icties zich gisteravond bij de beschouwingen over begroting voor 1984 zorgen. fracties dringen er bij B en - op aan alvast een plan klaar hebben om die eventuele te- fnailer te kunnen opvan- Overigens hoopte het col- ook een jaar geleden al op aantal van 20.000 inwo- tprtTK. Andere belangrijke pun- \g ini voor de meeste fracties [Jriören de werkloosheid, de bi- overotheek en de problematiek Mieffid het verkeer. W hebben in de ontwerp- ting al rekening gehou- met de hogere uitkering het gemeentefonds erva- it gaande dat Lisse op 1 ja- «ari 20.000 inwoners of meer t. De meeste fracties zijn ■Ir niet zo zeker van en de etei-Jordvoerder vary de progres- t dat* ADVERTENTIE Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als film dank voor de moeite van het boe&anbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Naam Rdres_ postcode/Plaats ~fdi ^TOSicoae/riaais (Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) £J, per kwartaal ïur een schroevedraaierset naar: taam nger ng Adres eije 1 'laats/Postcode_ er Uelefoon ir g*Shiur deze bon in open envelop -geen postzegel »ken<plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag I weglopen van huis en echt scheidingen aan de orde van de dag zijn. De totale bezuinigingsmaatre gel van het rijk op het biblio theekwerk komt voor die van Lisse neer op 100.000 gulden. B en W stellen in de ontwerp begroting voor dat op te van gen door verlaging van de uit gaven (minder boeken) en verhoging van de leesgelden. De VVD-fractie noemt dat niet reëel (te weinig). D'66 denkt dat aan een tariefsver hoging niet valt te ontkomen, maar wil dat kinderen tot 16 of 18 jaar gratis boeken kun nen blijven lenen. Th. Meijer (VVD) stelde de instelling van een strippen-leeskaart voor van bijvoorbeeld een rijksdaal der waarmee in totaal tien boeken kunnen worden ge leend. De fractie van SGP/GPV/RPV is tegen de invoering van leesgeld voor kinderen jonger dan 18 jaar, maar wil wel jaarlijks de con tributie verhogen, voor oude ren een leengeld per boek vaststellen en niet-bibliotheek- leden een gulden per boek vragen. Wat betreft de inves teringen zijn de meeste frac ties voor het eerder uitbreiden van het Poelhuis. Dat werk staat pas voor 1985/1986 op het programma, maar de nood is hoog. Ook zou volgens PPP, VVD en CDA het verkeerscir culatieplan eerder moeten worden vastgesteld en niet pas in 1986. „Dit plan wordt straks gemaakt nadat alle belangrijke wegen in Lisse al zijn aange legd", merkte de PPP op. Wat de woningbouw betreft gingen er gisteravond ook al veel stemmen op om alternatieve bouwmogelijkheden te onder zoeken voor het geval het rijk niet voldoende geld beschik baar stelt voor de bouw van gesubsidieerde woningen. Ge dacht wordt door de meeste fracties aan de bouw van goedkope koopwoningen. Dit om te voorkomen dat het plan De Blinkerd, waar 550 wonin gen in drie jaar zouden moeten worden gebouwd, ernstige vertraging oploopt waardoor de kosten stijgen en het aantal woningzoekenden oploopt. Tot slot drongen CDA en PPP er nog bij het college op aan niet stilzwijgend de onderzoe ken op het vervuilde terrein van de voormalige gasfabriek af te wachten. CDA-fractie- voorzitter H.A. Smith: „De provincie maakt hier van haar macht misbruik door alles (bouw van een nieuwe werk plaats voor openbare werken) stil te zetten. Dit werkgelegen heidsproject van de provincie moet maar elder worden uit gevoerd, waar het echt nodig Brandweeroefening bij Sikkens Bij Sikkens werd gisteravond een belangrjke verbindings-oe- fening van de brandweer gehouden, waarbij de verbindings- commandowagen van het District Rijnland aanwezig was. Er was in de expeditie-afdeling „brand" uitgesproken. De brandweer van Sikkens deed uiteraëird mee, en ook de brandweerkorpsen van Voorhout en Sassenheim waren pre sent. De opzet was dat de verbindingen tussen de verbin- dings-commandowagen en de brandweercorpsen bij „de brand" werden getest. Daar de korpsen aan deze verbindin gen nog niet waren gewend, was deze oefening bijzonder nut tig, en was er voor de praktijk veel uit te leren. Ook waren er EHBO-ers aanwezig, die twee „gewonden" verzorgden, die door brandweerlieden, met persluchtmasker-dragers uit „de brandende afdeling" waren gehaald. Bij deze oefening waren circa 80 man betrokken. Leidenaar „forceert" slaapplaats LEIDEN Een 45-jarige Lei denaar wilde gisteravond met alle geweld de nacht op het politiebureau doorbrengen. Om dat te bereiken gooide hij op de Breestraat met een klin ker een winkelruit van zes vierkante meter aan diggelen. De man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, was gis teren uit de gevangenis ontsla gen. Op het politiebureau in Leiden werd hij verwezen naar het centrum voor daklo zen. Daar werd de man gewei gerd. De man meldde zich weer bij de politie, maar om dat de Leidenaar voldoende geld had, kreeg hij geen slaap plaats. Daarop gooide de man de ruit in en werd hij alsnog in een cel gestopt. Man bijt man LEIDEN Een 22-jarige Lei denaar is gisteren in de Jan Vossensteeg door een Leider dorper met een knuppel op het hoofd geslagen. Tevens werd de Leidenaar in de wang gebe ten. Het tweetal had ruzie om een vrouw. De Leiderdorper, die bekend is bij de politie, is nog niet aangehouden. Eng beest LEIDEN Twee agenten snelden vannacht rond één uur naar een woning aan het Utrechtse Jaagpad. De be woonster had een eng beest gezien en in paniek de politie gebeld. De agenten gingen op zoek naar het dier en stuitten na enige tijd op... een sprink haan. Met een paar forse sprongen gaf het insekt de agenten het nakijken. LEIDERDORP Het besluit van het college van B en W om af te zien van afbraak van de in strijd met het bestem mingsplan uitgebouwde keüken van de familie Pieterse aan de Leider- dorpse Rijnenburg heeft inderdaad de gevreesde precedentwerking tot ge volg gehad. De lankmoe dige houding van het college de werkelijke uitbouw van 2.08 meter toe te staan ondanks het feit dat de commissie be roep- en bezwaarschrif ten en de Raad van State de gemeente in het gelijk stelde, heeft onmiddel lijk een protest opgele verd van mevrouw H.J. Dekkers-van Stijn aan de Poelgeestlaan. Zij heeft de gemeente aansprake lijk gesteld voor de extra kosten die zij heeft moe ten maken voor de ver bouwing van haar keu ken. Mevrouw Dekker is boos op de gemeente omdat zij zich wel heeft moeten houden aan de aanwijzigingen van de ge meentelijke afdeling Bouw en Woningtoezicht. Zij is niet verder gegaan dan de toege stane 2,50 meter waardoor zij onder meer een nieuwe keu ken heeft moeten kopen. Het college heeft na de voor de gemeente gunstige uit spraak van de Raad van Sta te op 31 maart 1983 lang ge aarzeld alvorens een beslis sing te nemen. Gezichtsver lies en precedentwerking vormden de obstakels om de gewraakte uitbouw te gedo gen. Het CDA-raadslid P. v.d. Kwaak heeft zich nogal ingespannen om de familie Pieterse de kosten van af braak te besparen. Zijn argu ment dat niemand van de omwonenden bezwaar tegen de uitbouw had bleek uitein delijk doorslaggevend te zijn. Tot een positieve beslissing van het college heeft ook bij gedragen een suggestie van het VVD-raadslid Th. Stui- venberg om het kozijn van de bewuste uitbouw 30 centi meter naar achteren te ver plaatsen. De tussenkomst van de heer Van der Kwaak heeft hem intussen van de kant van mevrouw Dekkers het ver wijt opgeleverd, dat hij zich niet voor haar zaak heeft in gespannen. Het college van B en W moet nog een stand punt bepalen over de schade claim van mevrouw Dekker. 'UITGEKLEDE' BEGROTING RUNSBURG VOOR 1984: RIJNSBURG „Het resultaat van de kortingen op de rijks- uitkeringen met 360.000 gul den voor 1984 hebben als re sultaat een uigeklede begro ting, een verlies van vier ar beidsplaatsen, nauwelijks nieuw beleid en een verdere lastenverzwaring voor de bur gers". Met deze woorden bie den B en W de Rijnsburgse ge meenteraad de begroting voor 1984 aan. In het voorwoord bij deze begroting trekken B en W fel van leer tegen het beleid van de rijksoverheid dat te veel verplichtingen oplegt en steeds minder geld beschik baar stelt. Het college protes teert bijvoorbeeld scherp tegen de maatregel van vorig jaar dat de ambtenaren de 3,5 pro cent prijscompensatie moesten inleveren voor drie extra vrije dagen per jaar. Dit zou moeten leiden tot uitbreiding van de werkgelegenheid. De gemeen te krijgt echter slechts een kwart van de kosten terug die gemaakt moeten worden voor het aanstellen van een extra kracht. De belastingen en tarieven zullen volgend jaar over het algemeen met vijf procent om hoog gaan, het profijtbeginsel wordt meer toegepast (dat wil zeggen: de gebruiker gaat meer betalen) en de subsidies zullen worden verlaagd. Het ergst vinden B en W echter dat er bij de gemeente vier ar beidsplaatsen verloren gaan. Gepoogd zal worden gedwon gen ontslagen te voorkomen. Een paar oplossingen zijn er al. Zo zal bij het vertrek van de gemeentelijk onderhouds- timmerman, éen van de twee gemeentelijke onderhouds- schilders voor het timmer werk worden opgeleid. .Als een van de opzichters van de buitendienst van gemeente werken wordt afgekeurd, de man is ernstig ziek, zal geen opvolger worden aangesteld en tot slot zal één van de op zichters van binnendienst, bij gebrek aan voldoende werk, worden overgeplaatst en be noemd tot ambtenaar huisves ting. Met deze maatregelen be spaart de gemeente ruim 126.000 gulden. Extra verhogingen De grootste percentuele belas tingverhoging is wel die van het rioolrecht. Officieel moet de opbrengst hiervan 90 pro cent van de kosten dekken, maar in Rijnsburg is dat maar tien procent. Voorgesteld wordt het rioolrecht van 20 gulden per aansluiting op 30 gulden te brengen, waarmee nog slechts 16 procent van de kosten wordt gedekt. Een an dere extra verhoging geldt voor de reinigingsrechten. Ook hier moet volgens het mi nisterie negentig procent van de kosten door de belasting worden gedekt, maar in Rijns- burg is dat maar 64 procent. De reinigingsrechten zullen daarom met 15 gulden worden verhoogd. De muziekvereni gingen zullen 1.000 gulden minder subsidie krijgen en zij en de sportverenigingen zullen tien procent meer moeten be talen voor de huur van acco modaties. Bovendien zal aan Madjoe en Rijnsburgse Boys worden gevraagd tegen een vergoeding zelf het onderhoud van het sportpark Middelmors op zich te nemen. Ook zal de verenigingen worden ge vraagd een bijdrage te leveren in de kosten van volksfeesten, zoals de paardenmarkt. Het uitgangspunt van de ge meente is verder dat als het rijk zijn bijdrage iets vermin dert, de gemeente dat evenre dig doet. Verder vindt men in de begroting voorstellen om het aantal uren vakonderwijs met zes te verminderen (op brengst 5.000 gulden), de bi bliotheek 10.000 gulden uit haar bedroting te laten schrap pen, het Dienstencentrum Rijnsburg/ Valkenburg 27.000 gulden uit haar begroting te laten strepen en de telefoon aansluiting van het museum wel te vergoeden, maar die 400 gulden in mindering te bren gen op de bijdrage in het on derhoud van het gebouw. Het verminderen of afschaffen van het schoolzwemmen wil het gemeentebestuur pas ter discussie stellen als bekend is of een zwemonderwijzer ver trekt. Die vacature wil men dan niet opvullen. Tot slot wil de gemeente de Ireneschool een jaar eerder dan gedacht sluiten. Dit levert een bespa ring op van 30.000 gulden. Het zwembad het Waterbos vormt een apart punt in de be groting. Zoals gebruikelijk kampt het zwembad met een enorm tekort, maar het heeft zelf al voor 15.000 gulden be zuinigd op de begroting en de gemeente heeft het bestuur ge vraagd de tarieven te verho gen. Wel zijn er uitgaven ge pland voor energiebesparende maatregelen, maar het pro bleem bij het zwembad zijn de personeelskosten. Doordat ook de medewerkers van het zwembad drie extra vrije da gen kregen in ruil voor het in leveren van de prijscompensa tie, moesten er veel part-ti mers worden ingeschakeld omdat het zwembad toch steeds door voldoende perso neel moet zijn bezet. Dit alles overziend blijft er volgens B en W alleen ruimte over voor de meest noodzake lijke investeringen. De groot ste daarvan op het programma zij de aanleg van een vrijlig- gend fietspad bij Splitsing, het opknappen van de Valkenbur- gerweg en de Waardlaan en het opknappen van het dak van het gemeentehuis. HEEL GESNEDEN WIT of BRUIN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5