Staatssecretaris Van Zeil mengt tich in Stationsweg- conflict De Open Baring in details zeer boeiend Ie jaarden maken bezwaar tegen reconstructie Lammenschansplein Vorstelijke onderscheiding LG1N:,EIDEN fietdaeSomtwi DONDERDAG 6 OKTOBER 1983PAGINA3 A-ENQUETE TOONT AAN: nmunicatie tussen gemeente en middenstand zeer slecht it de ■CIDEN Het gebrek aan parkeergelegenheid, de joeilijke bereikbaarheid van de binnenstad per auto voora' communicatiestoornis tussen gemeente en -1 Ojdernemer zijn de voornamelijkste grieven van de ;idse middenstanders. Dat blijkt uit de enquete die or een CDA-werkgroep onder ongeveer 150 onder- mers in de stad is gehouden, mies t de enquete blijkt onder meer dat 53 procent meent •ebt bereikbaar te zijn, maar ook wegverbetering >nst. Maar liefst 68 procent vond de houding van de Imeente ten opzichte van de winkeliers ronduit 4cht. Het CDA concludeert dat dit komt door de ver- litspi üllende taal, die door gemeente en ondernemers gesproken. Het CDA meent dat bijvoorbeeld ru- ■s over het onttrekken van woonruimte enz. voorko- ;n hadden kunnen worden als de gemeente een bete voorlichting had gegeven, is. 'CDA-werkgroep economie heeft naar aanleiding den, van de uitkomsten van de enquete voorgesteld een nieuwe cityring in de stad in te stellen met éénrich tingsverkeer over Breestraat, Hooigracht, Langegracht, Nieuwe Beestenmarkt, Kort Rapenburg. Fietsers kun nen wel in twee richtingen rijden. „Door dit éénrich tingsverkeer moeten de automobilisten een flink deel van de ring afleggen om thuis te komen. Voor voet gangers is deze cityring makkelijk over te steken. Ver der zouden de huidige knooppunten door tweerich tingsverkeer op vooral Lammermarkt, Kort Rapen burg, Korevaerstraat-Oranjeboomstraat, ir. Driessen- straat, Klokpoort, door éénrichtingverkeer kunnen worden opgelost. De Steenstraat kan voor éénrich tingsverkeer worden opengesteld en er komt ruimte vrij op de Lange gracht, de Nieuwe Beestenmarkt en het Kort Rapenburg. Deze ruimte zou dan weer moge lijkheden bieden om meer p aldus de CDA-werkgroep. Nieuw arbeidsbureau nu „definitief" van de baan LEIDEN De bouw van een nieuw arbeidsbu reau op de plaats van het huidige fabriekscomplex 'Clos en Leembrugge' is volgens wethouder C. Waal (ruimtelijke ordening) „definitief van de baan". De wethouder heeft dat opgemaakt uit het laatste gesprek met de rijksgebouwendienst dat tien dagen geleden heeft plaats gehad. Het was de bedoeling om het gebouw van Clos en Leembrug- ge te slopen de sloop is inmiddels gaande om op die plaats een arbeidsbureau en woningen te bouwen. „Het rijk vindt het huidige arbeidsbureau (verdeeld over panden aan de Oosterkerkstraat en Hoge Woerd) redelijk gehuisvest", aldus Waal. „Al weet je bij het rijk nooit hoe definitief, definitief is". Waal zei zeer ongelukkig met de houding van het rijk te zijn. Nog niet bekend is wat de gemeen te nu met de grond gaat doen. Waal: „We kunnen het eventueel aan een andere gegadigde uitge ven". Nieuwbouw aan Langegracht LEIDEN Het hoogheem raadschap Rijnland is van plan op het braakliggende terrein aan de Langebrug tussen de nummers 8 en 10 een kantoor pand van 3 verdiepingen te bouwen. Rijnland wil het aan liggende pand nr. 8, dat nu nog wordt gehuurd, aankopen en opknappen. Nieuwbouw en renovatie gaan 1.5 miljoen gul den kosten. De uitbreiding is noodzakelijk geworden door het toenemend ruimtegebrek van de secretarie van Rijn land. EIDEN/LEIDERDORP No|Het college van B en W jn Leiden krijgt een van het mi- "terie van Economische ;en op bezoek om te ;en over de problemen de verkeerssituatie id Stationsweg. Dat ge- k zou de polarisatie n de winkeliers van de Stationsweg en de Steenstraat en het college van B en W weg moeten nemen. Staatssecretaris P. van Zeil zei dit gisteravond tijdens een vergadering van de afde ling Leiden van het KNOV in Leiderdorp. De winkeliers hadden Van Zeil hun proble men voorgelegd in de hoop, dat de staatssecretaris een eind zou kunnen maken aan de omstreden verkeersmaat regelen van de gemeente. De ondernemers willen dat het linksafverbod op het Sta tionsplein weer wordt opge heven en dat de rijrichting op de 2e Binnenvestgracht weer wordt omgedraaid. Van Zeil wees er met nadruk op, dat hij geen enkele bevoegd heid heeft bij het vaststellen van verkeersmaatregelen in een gemeente. Het gesprek, dat gevoerd zou moeten worden door de rijksconsulent (een provinci ale vertegenwoordiger van het ministerie van economi sche zaken) heeft onder meer tot doel de argumenten van de ondernemers nog eens onder de aandacht van B en W te brengen. „Wan neer de weg van overleg en elkaar met argumenten overtuigen wordt gevolgd, moet toch een discussie met B en W en een goede oplos sing van dit conflict mogelijk zijn. Waar wordt gewerkt, worden fouten gemaakt en mogelijk kan zo'n gesprek dergelijke fouten in de toe komst voorkomen", aldus de staatssecretaris. Wethouder J. van Fase zei in een reactie op het voorstel van Van Zeil geen enkel be zwaar te hebben tegen een dergelijk gesprek waar ook wethouder C. Waal aan deel zou moeten nemen. „Elke poging om de polarisatie wat te verminderen en de ver houdingen te verbeteren, is welkom", aldus mevrouw Fase. poedig hetlewaking op total I arkeerterrem Valk pIDEN Een meerderheid de politieke partijen vindt het parkeerterrein naast len De Valk zo snel moge- i bewaakt moet worden om I langparkeerders te weren, t college van B en W had rgesteld een proef te ne- fenrnet bewaking. !>t college was van plan een oef te houden totdat de Di- ips-garage is opengesteld. De "dscommissie ruimtelijke or bing vond dat echter niet nodig. Voor permanente bewa king van het parkeerterrein is reeds een geïnteresseerde pachter gevonden, dezelfde die momenteel het parkeerterrein van het hoogheemraadschap aan de Boommarkt op donder dagavonden en zaterdagen be waakt. Het is de bedoeling dat op het parkeerterrein maxi maal vier uur geparkeerd kan worden a raison van 1,50 per uur. R. van Lint (PPR) vond dit tarief te laag en pleitte voor een hoger tarief. J. van Zijp (CDA) stelde daarentegen juist een lager tarief voor, De commissie stemde in met een voorstel een parkeerauto maat op de Kaasmarkt te plaatsen. Het is echter de be doeling ook op dit terrein be waking in te stellen, zij het al leen op donderdagavond en zaterdag. WONINGEN EN GARAGE OP TERREIN AAN HEKKESTEEG LEIDEN De gemeente is van plan op het terrein aan de Hek- kesteeg zowel woningen als een parkeer/stallingsgarage te bou wen. De gemeente is hiermee enigszins tegemoet gekomen aan de wensen van de buurtbewoners die hadden gevraagd alleen woningen op het terrein te bouwen. De gemeente is de afgelopen jaren druk bezig geweest met het verwerven van panden rond het terrein. Deze verwerving ligt momenteel stil. B en w hadden de commissie voorgesteld het terrein tijdelijk als parkeerplaats in te richten. Er is ruimte voor 137 parkeerplaatsen. Alle partijen (uitgezonderd de PPR) gingen daar gisteravond mee akkoord. Ook de buurtbewoners konden er mee instemmen hoewel niet op hun eis werd ingegaan dat de besteding van de opbrengst van de op het terrein te plaatsen parkeerautomaat, mede door hen bepaald zou mogen worden. R. van Lint (PPR) stemde tegen omdat hij moeilijkheden ver wachtte wanneer het tijdelijke parkeerplaats over enkele jaren opgeheven zou moeten worden. Het is overigens nog niet duide lijk hoeveel woningen en hoeveel parkeerplaatsen er in de toe komst op het terrein gerealiseerd zouden moeten worden. Dit is mede afhankelijk van de resultaten van het tijdelijk parkeren. IIDEN De bejaarde woners van de flat Cro- „stein zijn niet erg blij t de voorgenomen re- nstructie van het Lam- enschansplein. In de euwe opzet moeten de o jaarden bijna 300 meter ïlopen wanneer zij gaan nkelen omdat de over- ng op de Lammen- isweg verdwijnt. En- Ie bewoners uitten hun léhten gisteravond in vergadering van de ommissie ruimtelij- 3|dening waarvan dë len wel gevoelig voor ipmerkingen bleken zijn. Lammenschansplein t in het plan van de pro- r-é* verandert in twee T- /•<4nsingen. Vier tunnels moe- het langzaam verkeer si leiden van het snelverkeer, plan. waarvan de uitvoe ring bijna zeven miljoen gul den kost, beoogt een verkeers veiliger plein te realiseren. Op het Lammenschansplein ge beuren relatief veel ongeluk ken, waarbij vooral fietsers het slachtoffer zijn. Bewoners van Cronestein zien het provinciale plan niet zo zitten. Zij vinden het zonde van het geld. Zij betoogden dat het huidige plein helemaal niet zo gevaarlijk was. Files ontstaan naar hun mening niet door de opzet van het plein, maar vanwege het feit dat de er om heenliggende bruggen in de spits nog wel eens open willen gaan. Belangrijkste ar gument voor de ouderen om het gemeentebestuur te vragen geen bouwvergunning aan de provincie te verstrekken, is dat de fiets- en voetgangerso vergang nabij het plein op de - Lammenschansweg verdwijnt. De ouderen, die boodschappen doen op het Vijf meiplein moe ten hierdoor meer dan 300 me ter omlopen. „Ik zie ze dat nog niet doen, waardoor er toch gevaarlijke situaties zullen ontstaan", aldus één van hen. De heer F. Deppe pleitte er voor het plein in zijn huidige vorm te handhaven en de Churchilllaan door te trekken tot de A4. Volgens hem zou hierdoor 80 procent van het zware verkeer aan de rotonde onttrokken worden. De leden van de gemeenteraad waren niet geheel ongevoelig voor de argumenten van de ouderen. Zij vroegen wethou der C. Waal (ruimtelijke orde ning) nog eens met de provin cie te gaan praten over de aan leg van een met lichten bevei ligde oversteekplaats op de Lammenschansweg. De pro vincie is hier niet tegen mits de oversteek maar minstens 200 meter van de kruising vandaan komt. „Anders komt er een batterij van verkeers lichten op en nabij de kruisin gen te staan waardoor het al leen maar gevaarlijker wordt", aldus een woordvoerder van de provincie. Op het bezwaar van de bejaarden over toene mende geluidsoverlast zei een woordvoerder van de gemeen te, dat er op kosten van het ministerie van WVC wellicht geluidswerende maatregelen als bijvoorbeeld dubbele begla zing in hun woningen kan worden aangebracht. De provincie was niet bereid de commissie tegemoet te ko men ten aanzien van het vrouw-onvriendelijke karak ter van één der tunneltjes. De commissie had voorgesteld de tunnel een beter doorzicht te geven door het fiets- en voet pad wat te verleggen. De pro vincie is het niet met hef standpunt van de commissie eens en zal de plannen niet wijzigen. Wanneer de bouwvergunning eenmaal wordt afgegeven zal vrij spoedig met de werkzaam heden kunnen worden begon nen. Het karwei neemt onge veer een jaar in beslag. De Ka- naalweg is in die periode ge heel afgesloten. Het overige verkeer kan waarschijnlijk ge woon doorgang vinden. De eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd gisteren door burgemeester mr. C.H. Goekoop opgespeld op de revers van Leidenaar Joop Vorst. Dat gebeurde in het gebouw van Sythoff Pers in de Rijswijkse Plaspoelpolder. De heer Vorst kreeg de koninklijke onderscheiding omdat hij al veertig jaar ver bonden is aan het krantenbedrijf. Hij begon in 1943 als jongste bediende bij de Leidsche Courant. In de loop der jaren bleef de heer Vorst zijn bedrijf trouw, terwijl de krant twee keer van eige naar veranderde. Eerst in de jaren zestig een fusie met het Haag se dagblad Het Binnenhof en in 1972 fuseerden deze twee bla den met het Sythoff concern. De heer Goekoop roemde in zijn speech het enthousiasme waarmee de heer Vorst al die jaren zijn werk verrichtte, ook in tijden van reorganisaties. Commercieel di recteur B. Bartelds van Sythoff Pers overhandigde de jubilaris de gouden speld van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Concert De mezzo-sopraan Vera Verzijden en de organist Wim van der Heijden geven morgenavond een concert in de Pieterskerk. Er worden werken uitgevoerd van Buxte- hude, Huygens, Krebs, Handel, Böhm, Andriessen, Ro berts, Hindemith, Poulenc en Nystedt. Het concert be gint om kwart over acht. Kaarten, a vijf gulden per stuk, kunnen worden gekocht bij de VVV, K&O en muziekhandel Servaas. CJP'ers, donateurs en 65-plus- sers moeten een rijksdaalder betalen. Jongerenmis Het Petrus-Leonardus jongerenkoor verzorgt zaterdag avond een eucharistieviering in de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Het thema van deze mis, die om zeven uur begint, is werkloosheid. Vrouwencafé Het vrouwencafé aan de Hooigracht 79 is, behalve op maandag en donderdag, na een grondige verbouwing weer iedere avond vanaf negen uur open. Volksdansen Volksdansgroep Tascantella houdt zondagavond m het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat een volksdansin- stuif. De zaal gaat om zeven uur open. De presentatie en samenstelling van deze instuif is van Yvonne Knijnenburg. Swingavond Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 vormt morgenavond weer het decor voor een swinga vond. Tevens is er in het zoldercafé een hardrock- avond met medewerking van de Leidse groep 'Storm- child'. Ook worden videofilms van 'Gary Moorel en 'Rainbow' vertoond. De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. LVC In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treden zaterdagavond drie Nederlandse groepen op. Dit in het ka der van een toernee, die speciaal is georganiseerd voor Ne derlandse jongerencentra. De drie groepen zijn: 'Tecnovil- le' uit Amsterdam, 'WAT' uit Eindhoven en 'Events in a dence/face Fog' uit Utrecht. Het concert begint om negen uur, toegangskaarten kosten zes gulden per stuk. LEIDEN De eerste ver sie van 'De Open Baring', de LAK-produktie die als Leidse inwijding van het nieuwe theater fungeert, is in zijn onderdelen zeer geboeid, maar de produc tie gaat ten onder aan het gebrek aan integratie van die onderdelen in het stuk als geheel. Op een bruiloftsmaal uiten de gasten, die in een benauwd flatkamertje bij elkaar gepakt zitten, zich steeds directer te gen elkaar. De wijn vloeit on bekrompen en heeft geen ver broederend, maar juist een po lariserend effect. De spanning stijgt, de pastoor die zijn preek voorbereidt, komt met steeds dreigender apocalyptische visi oenen, er gaat steeds meer mis totdat het feest in een grote puinhoop ontaardt. De gasten kunnen alleen nog in citaten uit de 'oude kunst' spreken, het einde der tijden is aange broken en uit de chaos wordt een kind geboren dat de nieu we kunst in zich draagt. In het kort komt De Open Baring hierop neer. Reminiscenties aan de 'oude kunst' ziin er in het eerste deel volop. Het gegeven doet sterk denken aan Brechts 'Burger mansbruiloft' en de morele on dergang voltrekt zich als in de stad Mahagonny. De persona ges geven het meest complete beeld van de oude kunst in verschillende facetten: George en Martha, Kniertje en Romeo en Julia vertegenwoordigen het toneel, Aida de opera en de Markies, die zowel doet denken aan De Sade als aan Gerard Reve, de literatuur. Willem Boer (als pop) staat voor het oude LAK-theater. Dat alles wordt naar het verle den verwezen als de tijden vol zijn. Het morele verval is dan ook ten top gestegen; de bruid baart op haar bruiloft een kind dat zowel de vernietiging van het oude symboliseert als de geboorte van het nieuwe. De handeling verplaatst zich dan van het beklemmende speelvlak waar het maal en de veldslag daaromheen in alle heftigheid plaatsvinden naar de bevrijdende ruimte van het nieuwe theater. Daar speelt de bezwerende muziek van Ho- ketus het oude weg (en ook een gedeelte van de toeschou wers). Zoals in de eerste alinea vermeld, zijn de afzonderlijke delen van 'De Open Baring' zeer de moeite waard. Het op treden van het internationaal vermaarde ensemble voor mo derne muziek Hoketus is dat natuurlijk in de eerste plaats. Het decor is prachtig. Op het bruiloftsmaal wordt goed geac teerd (dik aangezet, dat speelt lekker), de teksten zijn ko misch en de voorstelling boeit. Maar naarmate de ruzies hevi ger worden en te vaak in schreeuwpartijen ontaarden, verliezen de spelers de greep op het publiek. Er werd niet naar een overtui gende climax toegewerkt, maar de spanning ontlaadde zich steeds te vroeg, om dan weer opnieuw opgebouwd te worden. Ton de Langen, een van de makers van het stuk, weet dat aan de onwennigheid van de eerste voorstelling: „Het publiek reageerde zeer positief op de eerste scenes Door het gelach uit de zaal werden de speler verleid om het komische in het stuk te be nadrukken, waarmee de span ning helaas teveel verloren ging" Je kunt je afvragen of mensen met gemiddeld behoorlijk wat podiumervaring dat mogen la ten gebeuren. Doordat de cli max niet sterk genoeg was; kreeg de 'baring' onvoldoende nadruk. Met een betere timing moet een veel overtuigendei resultaat te bereiken zijn. Nu bleef het pretentieuze thema 'de oude kunst maakt plaats voor de nieuwe' te vaag en kwam ook de vétte knipoog waarmee dat gepresenteerd moest worden onvoldoende uil de verf. De Open Baring kunt u nog gaan zien op vrijdag 7 en zaterdag 8 oktober in het LAK-theater DICK VAN TEYLINGEN Inleveren katapulten (nog) geen succes LEIDEN Er lijkt weinig te recht te komen van een inza- melactie van verboden kata pulten. Vanaf 1 oktober kun nen katapulten bij de politie worden ingeleverd en een beetje katapult kan nog geld opbrengen ook. Tot vijf gulden per stuk is de politie bereid geld op tafel te leggen, maar ondanks deze stimulans zijn er tot dusver maar drie katapul ten aangeboden Eén gulden vijftig, is voor die drie uitge keerd. Het idee voor de actie is ont sproten aan het brein van ambtenaren van het ministerie van binnenlandse zaken. In de strijd tegen de binnenlandse wapenwedloop is het vanaf 1 oktober verboden om „bepaal de gevaarlijke katapulten in te voeren, te vervaardigen, te le veren of ter hand te hebben Wat het ministerie onder „een gevaarlijke katapult" verstaat is een verhaal apart: „Een schiettuig bestaande uit een met de hand te bedienen voor werp met daaraan bevestigd elastisch en veerkrachtig ma teriaal door gebruik waarvan projectielen kunnen worden weggeschoten met een zodani ge kracht of gerichtheid, dat bij door die projectielen getrof fen personen ernstig lichame lijk letsel ontstaat". Speelgoed katapulten horen daar niet bij Men hoopt met de inzamelac- tie de meeste katapulten van straat te halen, al was het maar omdat het opsporen er van niet erg eenvoudig is. Volgens D. Graveland, woord voerder van de Leidse politie, is het niet zo verwonderlijk, dat er maar drie van dergelij ke schiettuigen zijn ingele verd: „We krijgen maar heel zelden klachten over het ge bruik ervan. Ik denk dat er niet zoveel in omloop zijn Het inleveren van katapulten kan nog tot 14 oktober. Voor een katapult die bedrijfsma tig" is vervaardigd, wordt vijf gulden betaald, voor een eigen gemaakte katapult vijftig cent en voor onderdelen een dub beltje per stuk. Wie dacht door de actie wat bij te kunnen verdienen, zal in ventief moeten zijn. Bijvoor beeld met een doos gevuld elastiekeni naar het politie-bu- reau stappen heeft geen zin. „Daar trappen we niet in", zegt Graveland. Het moet echt wel wat met een katapult te maken hebben. Aan dat elastiekje moet op minst iets zitten, wat het mogelijk maakt er mee te schieten". Mocht het toch nog iemand lukken de politie een flink bedrag afhan dig te maken, dan zal men daar niet van wakker liggen het ministerie van binnen landse zaken vergoedt de ge maakte kosten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3