TAFEL Rond kernwapens kunnen godsdiensttwisten uitbreken Zoeken naar vormen van verzoening, die gericht zijn op de gemeenschap IÏTÜ71 £cidöc@omatitmn 51 dSENE kerk wereld Kardinaal Cooke roept op tot eerbiediging van het leven KORTE METTEN DÉ TIJD ACHTERGROND C&idóe Qowia/nt DONDERDAG 6 OKTOBER 1983 PAGIlf£J£) Priesters uit concentratie kamp Dachau bijeen Uit zeven West- en Oost- europese landen zijn op het ogenblik 58 rooms- -katholieke priesters te Fulda bijeen gekomen, om gezamenlijk hun lij- denstijd in het concen tratiekamp Dachau bij München te herdenken. Van de in totaal driedui zend katholieke en pro testantse geestelijken uit vijfentwintig landen, die in het beruchte „pries- terblok" waren geïnter neerd, zijn er bijna dui zend tijdens hun gevan genschap omgekomen. Tijdens een eucharistievie ring hebben de reünisten vandaag hun medebroeder Karl Leisner herdacht, die op 12 augustus 1945 is overleden aan de gevolgen van zijn ge vangenschap en wiens proces tot zaligverklaring is inge leid. Leisner is op 1 decem ber 1944 in het kamp in het geheim tot priester gewijd door een mede-gevangene, bisschop Gabriel Piguet uit Frankrijk. De eerste mis die de pas ge wijde priester opdroeg in het kamp op tweede Kerstdag 1944. was tegelijk zijn enige. De toenmalige aartsbisschop van München en Freising, kardinaal Michael Faulhaber. had de volgens het kerkelijk recht voorgeschreven toe stemming voor de priester wijding in het geheim schrif telijk verstrekt. VANAF ZIJN STERFBED Op zijn sterfbed heeft de aan een acute vorm van leukemie lijdende aartsbisschop van New York. kardinaal Teren ce Cooke, een oproep tot het leven doen uitgaan. In een brief, die zondag in alle ker ken van het bisdom New York zal worden voorgelezen spoort hij alle katholieken aan, pal te staan voor het verdedigen van het leven in al zijn verschijningsvormen en de maand oktober die spe ciaal gewijd is aan eerbied voor het leven, te gebruiken om de krachten te bundelen, ten einde de heiligheid van menselijk leven te benadruk ken. ,,Het is de tragiek van onze tijd, dat wat vernietigend werkt op het zich welbevin den van God's menselijk ge zin abortus, euthanasie en kindermoord valselijk wordt aangeprezen als nutti ge en zelfs respectabele op- MGR. MOLLER IN SYNODE: De Nederlandse katholieke kerk wil een vernieuwing en verruiming van het sacra ment van de biecht. De per soonlijke biecht als enige en exclusieve vorm van verzoe ning met God heeft in Neder land afgedaan. Er moet nu ge zocht worden naar biechtvor- men die duidelijk maken dat een verzoening met God ook een verzoening met de mede mens betekent. Dit is de kern van het betoog, dat de Nederlandse vertegen woordiger op de algemene bisschoppensynode, de Gro ningse bisschop mgr. Möller, gisteren in het Vaticaan heeft gehouden. Mgr. Möller wees op de nega tieve gevoelens die de per soonlijke biecht bij vele Ne derlandse katholieken op roept. In het verleden is te veel de nadruk gelegd op de individuele biecht als daad van verzoening, waardoor an dere vormen van „omkeer en verzoening" naar het tweede plan werden verwezen en zelfs werden onderdrukt. In korte tijd zijn volgens mgr. Möller de Nederlandse katho lieken zich echter bewust ge worden van de waarde van andere verzoeningsvormen, die minder het persoonlijk heil van de gelovige beogen. Bisschop Möller beschouwt het als een grote vooruitgang, dat de verzoening een ruime re betekenis heeft gekregen. „Wat is verzoening?", zo vroeg hij zich af. „Een verbe tering van de sociale of econo mische struktuur alleen is nog geen verzoening. Verzoening is een gebeuren tussen perso1 nen en de verwerkelijking van dit gebeuren is de eigen en wezenlijke taak van de kerk". De Nederlandse kerk heeft het met deze taak maar wat moeilijk, zo meende mgr. Möller, want „als de kerk in deze wereld een sacrament van de verzoening moet zijn, is in die kerk zelf een verzoe nende sfeer nodig. Bij ons laat die sfeer te wensen over". Omdat de verzoening zo'n wezenlijke dimensie van de kerk is, behoort de kerk. al dus mgr. Möller, de gelovige te helpen bij het vinden van verzoeningsvormen die hem in zijn specifieke si tuatie het best uitkomen. De verzoening moet een grote verscheidenheid van vormen kennen en heeft die al in het dagelijks leven en in de litur gische vieringen. Al deze vor men moeten bevorderd en verdiept worden. Teleurstelling In tegenstelling tot de meeste synodevaders, die van de ge legenheid (aanwezigheid van de paus, massale publiciteit) gebruik maken om de wereld in kennis te stellen van de no den van hun kerkprovincie, heeft mgr. Möller slechts ge sproken over de moeilijkhe den die de Nederlandse kerk heeft met de biecht. „Over andere zaken die in Neder land spelen heb ik het maar niet gehad, want dan zou ik me hebben moeten beperken tot oppervlakkigheden en dan kun je er beter niet over be ginnen", aldus de bisschop na afloop. Wellicht dat juist daar door in Rome een lichte te leurstelling over de Neder landse bijdrage te bespeuren was. Later op de ochtend sprak in derdaad kardinaal Wille- brands. maar niet als Neder lands vertegenwoordiger. Uit sluitend als voorzitter van het Secretariaat voor de Eenheid der Christenen. Hij had dan ook slechts aandacht voor de verzoening tussen de christe nen. voor de oecumene dus. Uitvoerig kunnen de bis schoppen op deze synode trouwens niet zijn. want elke toespraak mag maar acht mi nuten duren. Na vier minuten klinkt er al een signaal ten te ken. dat de spreektijd bijna om is en drieënhalve minuut later valt onherroepelijk het doek. Dankzij deze rigoreuze spreektijdbeperking heeft de synode geen achterstand op het schema opgelopen. Na drie dagen is al iets meer dan de helft van de 218 „interven ties" ten gehore gebracht. Gisterochtend kon de paus er niet bij zijn (hij sprak over „verzoening en boete" op het St.-Pietersplein) en dat ver klaarde volgens Radio Vati caan waarom de sfeer in de synode nu zo ontspannen was. Een van de bisschoppen, een Ier, profiteerde daarvan om een grapje te vertellen, iets wat nog nooit eerder op een synode is gebeurd. Hij ver haalde de geschiedenis van een visser die op een eilandje voor de Ierse kust leefde. Toen deze arme oude man eens op het vasteland kwam biechten, kreeg hij een flink standje van zijn biechtvader, omdat hij in vier jaar niet meer gebiecht had. Er is toch een vliegtuig dat elke week het contact met het vasteland onderhoudt, zo had de biecht vader hem verweten. Hierop echter antwoordde de visser: „Dat oude vliegtuig is veel te duur voor de dagelijkse zon den en veel te gevaarlijk voor de doodzonden". De bisschop pen hebben hun lachen nog maar net kunnen inhouden, want volgens de synoderegels behoren de synodevaders zich te onthouden van elke vorm van instemming of afkeuring. De algemene vergadering van de jezuïeten heeft als al gemeen assistent, Europa vertegenwoordigend, geko zen de Belg Simon Decloux (53), gedelegeerde voor de in ternationale studiehuizen van de orde. Voor Noord-A- merika is gekozen John O'Callaghan (52), oud-voor zitter van een provinciale conferentie en voor Latijns- -Amerika de Chileen Juan Ochagavia (55), een oud-pro vinciaal. Voor Azië is geko zen Michael Amaladoss (47), laatstelijk verantwoordelijk voor de opleiding van jonge jezuieten in India. Generaal Peter-Hans Kolvenbach heeft pater Pittau benoemd tot zijn eerste raadgever. Hij zal ook het contact tussen het bestuur van de orde en de curie onderhouden. Het hoofd van de abortus kliniek in Lindenfeld in de Duitse deelstaat Hessen, de arts Josef Zwick, is buiten de rooms-katholieke kerk ge plaatst. Dat wordt medege deeld in het orgaan van het bisdom Mainz. Volgens het geldende kerkelijk recht wordt het plegen van abortus met excommunicatie bestraft. Alleen in zeer bijzondere ge vallen kan daarvan worden afgezien. Het bisdom Mainz had dokter Zwick op 14 juli een ultimatum gesteld om zijn functie binnen twee maanden op te geven. De arts heeft hieraan geen gevolg ge geven. lossingen voor problemen op het gebied van het maat schappelijke en het gezinsle ven", schrijft de kardinaal. Menselijk leven wordt in onze tijd vaak als „ongewenst of lastig" ervaren, zegt Cooke. „Vanuit de grond van mijn hart roep ik u op deze anti- -leven-, anti-kind- en anti- -menselijke houding tegen over het leven te verwerpen en met alle kracht die in u is, de dodelijke technologieën voor levensvernietiging te weerstaan, die dagelijks de dood-met-voorbedachten-ra- de van onschuldigen en hul pelozen ten gevolge heeft". Naar de mening van de kar dinaal is het leven niet min der mooi. „als het wordt ver gezeld door ziekte of zwak heid, honger of armoede, geestelijke of lichamelijke ge breken, eenzaamheid of ou derdom". Verwijzend naar zijn eigen ziekte zegt de kardinaal, dat hij „in een tijd waarin hij lij den deelt met Jezus" dank baar is voor de gelegenheid zijn „apostolaat ten dienste van het leven" voort te zet- Kardinaal Terence Cooke Viskoekjes met bietenstamppot - vla met gebakken appel Nodig voor twee: 300 gr hele wijting, zout, 1 lepel citroensap, tijm, 200 gr ge kookte aardappelen, peter selie, 1 of 2 eieren, peper, paneermeel, margarine; 50 gr rauwe bieten, stukje ontbijtspek van 100 gr lau rierblad, 0,5 1 kg aardap pelen, 1 zure appel, 1 lepel rozijnen, zout, azijn, sui ker; 0,5 liter vla (0,5 liter melk, 25 gr custard, 30 gr suiker), 1 appel 10 gr margarine, 1 lepel suiker, kaneel. Haal het buikvlies uit de vis en spoel hem af met koud water. Breng een bodem wa ter aan de kook met zout, ci troensap en tijm, leg er de vis in en laat hem in zacht- kokend water gaar worden in circa tien minuten. Zoek vel en graten uit de afge koelde vis. Prak aardappe len, fijngeknipte peterselie, vis en zo veel losgeklopt ei dat alles aan elkaar plakt. Voeg zout en peper toe en vorm van deze massa vier of zes platte, tartaarachtige koe ken. Haal de viskoekjes door paneermeel, losgeklopt ei en weer paneermeel en laat ze een uurtje in de koelkast op stijven. bak de viskoekjes in warme margarine bruin en door en door warm. Schil de bieten, was ze en rasp ze grof. Kook de kroten een kwartier met weinig wa ter, spek en laurierblad. Doe er vervolgens aardappelen, stukjes appel en rozijnen bij en kook de massa nog twin tig minuten. Haal het spek uit de pan, schenk het kook nat in de schaal en stamp de aardappelen. Voeg zonodig weer Kooknat toe en zout azijn en suiker. Leg het in dunne plakken gesneden spek op de stamppot. Schil en boor de appel snijd er dikke schijven van', bak die gaar in warme margarine en laat ze afkoelen. Doe de vla op bordjes, leg er de ap pelschijven op en bestrooi die met een mengsel van suiker en kaneel. JEANNE CID peil Soelaas voor AOW-plussers •idse m or een mers ir MINISTER Brinkman van Welzijn heeft op een CDA- eenkomst bekend gemaakt, dat er voor AOW-ers met heel klein pensioentje speciale maatregelen in de premies t de ent zullen worden getroffen. Het is wat merkwaardig dat de"u* nister deze mededeling op een partijbijeenkomst doet. gaat hier immers om een politieke zaak van belang, wa< het parlement al geruime tijd zit te wachten op een uitspi rillende van het kabinet. Zo'n bekendmaking op een partijbiji irdt ges komst is dus wat onhoffelijk tegenover het parlement, s over hadc voorlic Dat neemt niet weg dat het een terechte maatregel is. \|'CDA zover nu bekend is het de bedoeling dat al die bejaarden, naast hun AOW nog een klein pensioentje krijgen, iets den ontzien. Dat is zeer wenselijk, want doordat zij als ge) van hun pensioenuitkering een ziekenfondspremie mo betalen, houden zij schoon in de hand soms minder over mensen met alleen maar een AOW-uitkering. Dat is nati lijk nooit de bedoeling geweest van die gedurende vele ji bijeen gesprokkelde pensioenrechten. HET kabinet beloofde al weer bijna een jaar geleden ij deze zogenaamde AOW-plus-categorie een regeling te I fen. Het is goed dat het nu eindelijk gebeurt, en mini, Brinkman moet maar zo snel mogelijk de concrete inh van zijn maatregel aan het parlement kenbaar te makei| Walesa en de vrede Niet alleen in het Westen is de toekenning van de Nol prijs voor de Vrede aan Lech Walesa met instemming r groet. Er is ook enthousiast gereageerd in Polen, waar de^ jarige vakbondsleider voor de zoveelste maal bij zijn mi? arbeiders op de schouders ging, al duurde het uren voor Warschau het nieuws vrij gaf. In een tijd waarin discus* over vrede en oorlogsdreiging aan de orde van de dag zij£ vergezeld gaan van vredesdemonstraties in Oost en herinnert de onderscheiding van Walesa er aan, dat „de de" meerdere aspecten kent. HET vijf leden tellende Noorse Nobelcomité heeft er dei druk op gelegd, dat ook de strijd voor de mensenrechten f strijd voor de vrede is. Toegespitst op onze situatie in W Europa onderstreept de vredesprijs voor Walesa, dat het t vol is niet te berusten in een onafwendbaar lijkend totall systeem, maar dat verzet zonder zinloos geweld zijn vrucjc af kan werpen. Dat moet men zich natuurlijk niet alleeik harte nemen aan beide zijden van het ijzeren gordijnf geldt voor ieder land waar de bevolking gebukt gaat o( de druk van een totalitair systeem of waar men zich zoj-J maakt over de dreiging ervan. AF EN TOE REGEN DE BILT Het wordt mor gen half tot zwaarbewolkt en vooral overdag valt dan af en toe regen. De wind wordt zuidwestelijk en in het alge meen matig. De temperatuur daalt in de komende nacht tot In De Tijd wordt bij monde van Kamerlid Sytze Faber het CDA doorgelicht. „Ik ben ontzettend bang dat rond de kernwapens nieuwe gods diensttwisten uitbreken. Er zijn verschillende geloofsop vattingen in het geding en dat concentreert zich zeer sterk op dit probleem. De toekomst van het CDA hangt af van de vraag hoe wij hier uit komen". Een interview met de huis arts Kenter die er voor uit komt dat hij euthanasie toe past. „Voor sommige mensen heeft het lijden nog wel zin, bijvoorbeeld om een plaats in de hemel te verdienen, of terwille van god. Daardoor wordt het lijden meer aan vaard en verzacht. Maar we leven in een tijd waarin het geloof is afgebrokkeld en het lijden voor veel mensen als zinloos wordt gezien". Het blad start een serie over de nieuwe strategieén van de Eindhovense multinational Philips. „Is de volgens de vakbeweging ingeslapen reus eindelijk ontwaakt? Of heeft de reus rustig afgewacht tot dat de wereld wakker werd en slaat hij nu zijn slag?" Aandacht ook voor de in het nieuws gekomen ontuchtige praktijken van sommige art sen. „Een warme verstand houding is een erkend heil zaam diagnostisch en thera peutisch instrument. Maar grote vertrouwelijkheid kan aanleiding geven tot bepaal de gevoelens of tot misver standen hierover. Verliefd heden en sexuele gevoelens over en weer zijn niet altijd uit te sluiten". IlSüfcRS In Elseviers Magazine con stateert partij-voorzitter Buk man van het CDA dat het voortbestaan van de partij in het geding is. „Waar het bij ons in het verleden aan heeft gemankeerd, is dat wij geen keuzen konden maken. Dat Aad van den Heuvel in HP: „Beroemd zijn door het ma ken van slachtoffers, nee, in die valkuil wil ik niet stap pen". moet veranderen voordat de boel uit elkaar valt. Kiezen we niet, dan zal het CDA in vaagheid verdrinken". In EM een dramatisch ver haal over de sociale rampen die de bezuinigingen in de gezondheidszorg aanrichten. „Uiterst tragisch vind ik het dat jonge mensen met een ziek hart, in de leeftijd van 30 tot 40 jaar, met een zaak, met kinderen, in de steek worden gelaten. Hier klopt iets niet. Als het nu om medi sche hoogstandjes ging maar daar praten we allang niet meer over. Het aantal centra waar harttransplanta ties bijna routinematig wor den uitgevoerd, is legio. Waar we over praten, is geld". Het omslagartikel zet een kritische schijnwerper op de alternatieve hulpverlening voor jongeren. Een vooruit blik in het blad op de Olym pische Spelen van Los Ange les, de stad van de longaan doeningen. „Die giftige. bruin-blauw-gele, adembene mende smog zal niet nalaten, zo vrezen sport-experts, in vloed te hebben op de presta ties. Om het nog een beetje in de hand te houden, gaat een aantal sporten al heel vroeg van start. De marathonlopers moeten om vijf uur het bed uit". De Haagse Post probeert de vraag te beantwoorden hoe anders Aad van den Heuvel, presentator van de Alles is Anders Show, zelf is. „Jan Blokker kiest soms onder werpen met het idee: Ik moet iets hebben om iemand te pakken, want zo ben ik nu eenmaal beroemd geworden. Nou. dat is tragisch. Beroemd zijn door het maken van slachtoffers, nee, in die val kuil wil ik niet stappen". Een kritisch verhaal ook over de houding van de PvdA tegenover de kernbe wapening. „Dissident" Bart Tromp: „Het is heel typisch: Je wordt gekozen op een pro gramma, je hebt bovendien in je bezigheden niks met Defensie te maken, en dan naderen de verkiezingen en word je plotseling atoompaci fist. Ik heb wel eens geschre ven dat je heel goed kon zien wie de zwakke figuren wa ren: Degenen die bij de TROS-televisie in het carna valskoortje zongen en dege nen die zes maanden voor de verkiezingen atoompacifist werden". In de HP ook een interview met de Nicaraguaanse minis ter Thomas Borge. „We zou den een bedreiging voor Amerika zijn als wij een ak koord zouden hebben met Rusland om een nucleaire basis te vestigen. Maar Rus land heeft dat nooit geop perd. En als Rusland het ons zou vragen, zouden wij nee zeggen. Wij willen helemaal geen nucleaire bases. Laten de Amerikanen toch hun ge zonde verstand gebruiken". In Vrij Nederland onthult oud-minister van defensie Vredeling hoe hij zelfs een mobilisatie had willen afkon digen om Israël en diens bondgenoot Amerika bij de oorlog van 1973 te helpen. „Ik heb dat tegen niemand gezegd, natuurlijk. Dan had ik al die lieden bij elkaar moeten halen. Ja. je moet die dingen in NAVO-verband doen, maar dat kost zoveel tijd. Het was linke soep ge weest, maar ik had de be voegdheid". Twee pagina's in het blad voor de Medianota. „Er zal van alle mooie voornemens wel niets terecht komen. Want voornemens verkondi gen is één ding, maar ze om zetten in wetgeving is iets heel anders. Daarvoor ont breekt op het ministerie de mankracht en de werksfeer". Verder het portret van „zo .maar een kantonrechter", in casu mr. J. Pruim uit Ter- borg. „Er komen steeds meer huurschulden en ongeïnde vorderingen voor gas- en electra. Vroeger kon een vonnis via loonbeslag gemak kelijk worden geëxecuteerd, tegenwoordig moet het via de sociale uitkering. Dat maakt het werk niet aangenamer. En je kunt merken dat ze het echt niet meer kunnen beta len. Er komen nu ook men sen in nood van wie ik het nooit verwacht had". Marcel van Dam zegt over zijn omstreden positie als commentator bij de VARA: „Schelden op de VARA, dat is de algemene houding, zon der dat er wat tegenover staat. Mijn ambitie wordt al tijd overschat, mijn idealisme wordt altijd onderschat. Ik doe dit echt omdat ik vind dat je in moeilijke tijden meer moet doen dan alleen maar kankeren". Hervormd Nederland praat met de schrijver en „eeuwige waarschuwer" A. den Dol aard. „Ik geloof niet in totale ontwapening. Volkeren zijn nog steeds niets anders dan technisch capabele, maar wil de stammen. Ik geloof ook niet in rassenvermenging. Er zijn culturen die niet men gen". Elders deze kantteke ning bij de ontwapeningsbe sprekingen: „In Genève zit ten er in feite drie om de ta fel: de Sovjets, de Amerika nen en de Vredesbeweging. De eerste twee beloeren niet alleen elkaar, maar ook de derde: Hoe sterk is de Vre desbeweging, hoevelen mobi liseert ze, wat neemt ze nog?" Een ander artikel stelt de vraag hoe democratisch de besluitvorming in Nederland is. „Ambtelijke diensten zijn niet tegen te houden als ze besloten hebben dat hun plannen uitgevoerd moeten worden. Zowel politici als in sprekers worden vaak bij de neus of in de maling geno men. Veel aandacht in het blad voor de agressie van Zuid-Afrika. „Het land is echt van plan geen enkel succesvol zwart buurland te accepteren". CDA-voorzitter Bukman in Elseviers Magazine: „Waar het bij ons in het verleden aan heeft gemankeerd, is dat wij geen keuzen konden maken. Dat moet verande ren voordat de boel uit el kaar valt. Kiezen we niet, dan zal het CDA in vaagheid verdrinken". De Groene Amsterdammer wijdt zeven pagina's aan de herstructurering op de uni versiteiten en de verlamming van links in dat proces. „De verbijstering is aan de macht. De ene herstructureringsope ratie na de andere golft over de universiteiten, de ene baan na de andere wordt weggesaneerd. Medewerkers en studenten lijken overrom peld; ze vechten mee in de concurrentieslag of zien als verlamd toe. Waar is het ver zet gebleven?" Met landdrost Han Lammers praat De Groene over de Centrumpartij in de Flevo- polder. „Je zult als PvdA een wending moeten aanbrengen in je hele opvatting over Volkshuisvesting. Want con centratie van mensen op een te klein oppervlak, dat geeft op den duur problemen. Min derheden of niet. Ook zonder minderheden levert zo'n klakkeloze concentratie van mensen op den duur zoveel irritatie op dat men naar ex tremen gaat omzien". Een ander artikel conclu deert: Linkse doorbraak, nu of nooit. „Er is nauwelijks nog vertrouwen in de capaci teiten van de bestaande klei ne linkse partijen en hun be sturen afzonderlijk om poli tiek te bedrijven. Zou het doorbraak-initiatief onver hoopt mislukken, dan ziet het er naar uit dat klein links een gevoelige aderlating zal ondergaan". omstreeks 9 graden en Tjan«p genmiddag wordt het oil "0j£ veer 16 graden. T st< De bewolking en de dat^, rnet vallende regen hangen sai met een depressie bij Gr[ land, die naar het oosten tr. Zaterdag en zondag is her: gengebied van de deprP,"® weer voorbij. Maar f®®con stroomt koele en onstar lucht binnen, waarin h^- middags maar ongeveer, graden wordt. Daarbij mol we in het weekeinde rekA op enkele buien. 1 Weerrapporten van vanmorgen 07 u Amsterdam Waarom moet het masked de Centrum Partij worden? Volgens hun I gramma zeggen ze toch lijk wat ze willen. Tachtig cent, misschien wel denkt er toch net zo Waarom moeten wij onsT passen aan de gastarbeid Zij zijn gast en een gast g enige tijd weer naar rug. Geef ze dan in hun land de steun in geld, hier zouden ontvangen. 1 onze eigen Nederlandse l king weer werk zou kunnen wij onze gasten onderhouden en zij f weer gelukkig zijn in gen land. Want gelukk ons land zijn ze besl Laat de kamerleden e poosje in Den Haag in gentessewijk komen laat ze eens in lijn 12 meemaken, dan kunnen i grijpen waarom men op d stemt. Laat de politieke f en ook eens betere progl ma's op hun lijstje zetten! de getrouwde vrouwen nodig moeten werken. per echtpaar één hebben, of vrouw of mal vrouwen zijn egoïstisch,1 hoe meer geld hoe md kunnen opmaken of Dit kan niet in deze tijd] koste van de werkloze j winner mag men worden. Of is er soms J een oorlog voor nodig mensen solidair te laten f Mevr. A. de Vries-ten Ho*) DEN Hl

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2