Ambtenaren klaar voor harde acties Staat dagvaardt Duphar oor vervuiling polder "Walesa: Wereld ïrkent idealen ran Solidariteit Oefening „Donderslag" mobiliseert 600 militairen Beeld bij 'tLoo BON igenstanders Marcos blij met besluit Reagan Forse kritiek van minister Schoo op meerjarenplan NCO Moskou ontslaat officieren na neerschieten Boeing «S*£eidoe Soutont DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdiik 342312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betahng).kwartaal f 61.25. jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 080 Donderdag 6 oktober 1983,75e jaargang no. 22G99 Modepraat in „Niets om aan te trekken" op Ned. I om 20.28 uur. Om 21.00 speelfilm „Deerhunter". Op Ned. II om 19.12 uur Flevofestival met gospel en om 23.00 uur gedich ten van Lucebert in „Het laby rint van de macht". Op Duits land 2 om 19.30 uur wenscon- cert met grote koren. Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen. Temperatuur rond 16 graden. Matige zuid westenwind, kracht 4, in de middag draaiend naar west. Zon op: 06.50; onder: 18.06; hoog water Schev.: 03.09 en 15.32; laag w.: 11.26 en 23.46. iobelprijswinrtaar geeft geld weg aan kerk i ^RSCHAU „Ik ben x gelukkig4', zei Walesa thuiskomst in Gdansk ar honderden sympa- santen waren samenge- joomd, nadat gistermid- g in Polen bekend was worden dat aan vak- mdsleider Lech Walesa I Nobelprijs voor de vre- was toegekend. Walesa rnam het nieuws op de totoratfio, terwijl hij k vrienden een ritje lakte. Walesa noemde onderscheiding het be- js dat de wereld de [jd en de idealen van lidarnosc erkende. Soli- riteit kan opnieuw be- jjzen dat er in Polen ichts een weg is, die van dialoog. verking van een bom. arnemers spraken van een de politieke klap voor het ime van generaal Jaruzels- ;n een groot succes voor de ositie. Gezegd werd dat lesa nu een internationale jiur is geworden en dat de oriteiten hem nu niet lan- kunnen belasteren zoals in afgelopen weken op de Dlse televisie gebeurde. ilesa heeft gezegd dat hij de i hem toegekende Nobel- js niet zelf in ontvangst ne- n en dat hij het bij de prijs jorende geldbedrag (1,5 mil- jrv Zweedse kronen of ruim O.OOO gulden) aan het ont- kkelingsfonds van de Poolse jms-katholieke kerk zou ge- Walesa zal de autoriteiten n of zijn vrouw Danuta ir Oslo mag afreizen om de in ontvangst te nemen. gina 8: vervolg Lech Walesa werd gisteren voor zijn flat in Gdansk door enthou siaste aanhangers op de schouders genomen. Centrale Bank blijkt betrokken bij misleiding door Tilburgsehe AMSTERDAM De Tilburgsehe Hypotheekbank (THB) heeft op 16 oktober nieuwe pandbrieven in de handel gebracht, hoewel de top van De Neder- landsche Bank (DNB) ervan op de hoogte was dat de Tilburgsehe toen al praktisch failliet was. Daar mee heeft DNB actief meegewerkt aan misleiding van pandbriefhouders en schuldeisers. Ook de hui dige minister Ruding van financiën is door de han delwijze van DNB om de tuin geleid. Ruding was destijds lid van de Raad van Bestuur van de Amro Bank. een van de schuldeisers van de Tilburgsehe. Dit blijkt uit publicaties in het weekblad Vrij Ne derland. VN heeft de hand kunnen leggen op cor respondentie tussen de voormalige directeur Van den Driest van de THB, en mr Muller dir. krediet wezen van De Nederlandsche Bank. Pag.9: Ook minister Ruding om de tuin geleid. Bom bij laboratorium DEN BOSCH Bij een laborato rium, gespecialiseerd in vergiften, in Den Bosch is gistermorgen door een van de medewerkers een bom gevonden. Uit een onderzoek van de explosieven opruimingsdienst EOD bleek dat het een zelfgemaak te tijdbom was die door onbekende oorzaak niet is afgegaan. Dat heeft een woordvoerder van de politie gisteravond bevestigd. De actie groep „Stop de dierproeven" heeft inmiddels via eerv telefoontje aan het Algemeen Nederlands Persbu reau de verantwoordelijkheid opge ëist voor het leggen van de bom. Volgens de actiegroep was de bom krachtig genoeg om het laborato rium met de grond gelijk te maken. Geen opsmuk op werk in Peking PEKING Opgeschrikt door hel toe nemende succes van de mode heeft de gemeente Peking een voorschrift uit gegeven, dat vrouwen verbiedt opge maakt en met opsmuk op het werk te verschijnen. „Wij moeten onze zede van eenvoud en strijd behouden en de kleding moet kuis en eenvoudig zijn. Uitheemse kleren zijn niet toege staan aldus het voorschrift. Het laat de mannen niet buiten schot: Lang haar, bakkebaarden en baard mogen niet. Na de vrouwen in Sjanghai en vooral die in Kanton waren de jonge vrouwen van Peking in het openbaar gaan verschijnen met in bescheiden mate aangebracht lippenrood en na gellak en zelfs met sieraden. OVERLEG LOOPT OP NIETS UIT DEN HAAG Stipt- heidsacties achter het loket in het postkan toor, meerdaagse sta kingen bij de spoorwe gen en werkonderbre kingen bij de politie. Deze en nog meer door de vakbonden georga niseerde acties staan ons land te wachten, nu het eerste overleg tussen de vier ambtenarencentra- les en het kabinet over de korting van de amb tenarensalarissen op niets is uitgelopen. „Wij zijn niet van plan onze mensen tegen te houden", zo verklaarden de bonden na afloop van het overleg De eerste acties van ambte naren zijn gisteren al spon taan begonnen. Nog tijdens het overleg met Rietkerk legden 400 werknemers van de PTT in Groningen het werk een uur neer. uit pro test tegen de voorgenomen korting van 3,5 procent op hun salaris. In Amsterdam hielden brandweerlieden en enkele duizenden ambtena ren een protestdemonstratie op de Dam. Volgens de vak centrales is de stakingsbe- reidheid onder de leden dan ook zeer groot. De verwach ting is dat vrijwel alle post kantoren maandag al stipt heidsacties houden, waar door lange rijen voor de lo ketten kunnen ontstaan. Volgens woordvoerders van de bonden heeft minister Rietkerk gisteren duidelijk laten merken dat hij vast wil houden aan een bezuini ging van 3 miljard gulden op zijn begroting. Het voor stel van de ambtenarenbon den om de lonen in Neder land over de hele linie met 1.5 procent te korten, zoals de FNV heeft voorgesteld, ontlokte aan de bewinds man alleen de toezegging dat hij een en ander in het kabinet zal bespreken. De Vervoersbond FNV gaat nu bij de spoorwegen en in het streekvervoer „harde acties" voorbereiden. Daar bij denkt de bond aan meer daagse stakingen. Korte sta kingen van een dag zetten geen zoden aan de dijk meer. aldus woordvoerder Bert Duym. Overigens zal het op z'n vroegst over een tot twee weken pas tot ac ties kunnen komen omdat de voorbereiding van acties in het openbaar vervoer lange tijd vergt. Twee november wordt het overleg met Rietkerk her vat. De ambtenarencentra- les, en ook de minister ver wachten echter weinig van dit overleg. „Ik kan niet zeggen dat oyereenstem- ming in zicht is", zei minis ter Rietkerk gisteren. En de vakcentrales constateerden mismoedig: „Alles zit spij- kervast. Rietkerk wil alles laten doorgaan zoals hij heeft voorgesteld". Pag.7: Dienstenbond FNV heeft weinig vertrouwen in gewijzigd trendbeleid Filippijnse hoofdstad Manilla werd gisteren in een regen van krantesnippers betoogd tegen bewind van president Marcos. Het besluit van president Reagan zijn bezoek aan de Filippijnen Ie zeggen werd door de demonstranten toegejuicht. Eén van de meegedragen spandoeken de tekst: „Meneer Reagan, we houden van uw toewijding aan democratische principes". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Surf-spektakel voor deScheveningsekust Voor de Scheveningse kust is gisteren het surf-spektakel in alle hevigheid losgebarsten. De beste profs van de wereld be gonnen aan de eerste wedstrij den voor de strijd om de World Cup. Het was bij de openingsdag trouwens al di rect niet eenvoudig door de branding van de Noordzee te breken. Daarom konden de nodige deelnemers voor een stuntje zorgen. Meer sport op pagina 10 en iiiiimmiiiitmiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GOUDA Zeshonderd militairen met groot ver lof, die behoren tot de 331, 365 en 368 Beveili gingscompagnieën van de Infanterie, zijn gister avond in het kader van de oefening „Donderslag" opgeroepen. Aan het eind van de morgen hadden de meesten zich gemeld bij de opkomstpunten in Kampen, Zuidlaren en Wychen. Deze paraatheidstest, die voor de veertiende keer wordt ge houden, is volgens een woord voerster van het Nationaal Territoriaal Commando in Gouda bescheidener van opzet dan in andere jaren. „We heb ben net de grote najaarsoefe ning „Atlantic Lion" achter de De militairen zijn vandaag af gereisd naar het schietterrein de Harskamp ten noorden van Otterlo. Daar krijgen ze te ma ken met schietoefeningen, ob jectbeveiliging, patrouilles lo pen, EHBO en training op de gevechtsbaan. Morgen, tegen het einde van de dag, gaan de militairen weer paar huis. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfl OSTEN TIENTALLEN MILJOENEN HAAG De Staat het chemische bedrijf •har BV in Amsterdam ïsprakelijk voor de bo- taverontreiniging in de 'lgermeerpolder in Am- rdam-Noord. Landsad- caat B.D. Wubs heeft bedrijf voor de Am- kdamse rechtbank ge- fevaard. jStaat eist, dat Duphar alle Raakte en nog te maken sa- Jngskosten van de bodem vervuiling betaalt. Daaraan is nu al bijna drie miljoen gulden uitgegeven, maar die kosten zullen naar verwachting ten minste enkele tientallen mil joenen guldens bedragen. Het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft dit van morgen meegedeeld. Duphar wordt gedagvaard als rechtsopvolger van Philips Duphar BV. Dit bedrijf heeft van 1960 tot 1967 ongeveer 10.000 vaten met onder meer chloorbenzeen en hexachloor- cyclohexanen laten storten en zelf gestort op de vuilstort plaats Volgermeerpolder. De vaten roestten door en de gifti ge stoffen kwamen in het grondwater terecht, waardoor de volksgezondheid en het mi lieu in de polder ernstig in ge vaar zijn gekomen. Philips Duphar BV moet van wege zijn specifieke deskun digheid op de hoogte zijn ge weest van de aard en het ge vaar van de inhoud van de va ten, zo wordt in de dagvaar ding gesteld. Maar desondanks heeft men bij het storten de betrokken transport-)bed rij ven daarover niet ingelicht en ook niet voor de eventuele ri sico's gewaarschuwd. Deze nalatigheid, evenals het feit dat het bedrijf er niet voor heeft gezorgd dat de stoffen terechtkwamen op een plaats waar ze geen kwaad konden, worden Duphar als een on rechtmatige daad ten laste ge legd, aldus het ministerie. Duphar heeft de landsadvo caat overigens al per brief la ten weten de aansprakelijk heid voor de bodenverontrei niging af te wijzen.. DEN HAAG Minister Schoo van ontwikkelingssa menwerking heeft forse kritiek op het meerjarenplan 1983-1986 en het daarvan afgeleide jaarplan 1984 van de NCO, de nationale commissie voorlichting en be wustwording ontwikkelingssamenwerking. Dat bleek gisteren in Utrecht tijdens de plenaire vergadering van de NCO uit opmerkingen van de vertegenwoordiger van de minister, J. Knijnenburg. In het meerjarenplan is te weinig aangegeven wat de verschillen zijn met de vórige NCO, vindt de minister. Bovendien zou er nauwelijks iets instaan over de maatstaven waaraan een te sub sidiëren project moet voldoen. Het meerjarenplan stelt onder meer dat de NCO zich terughou dend dient op te stellen bij het aan de kaak stellen van wat ve len in Nederland ervaren als misstanden in andere regimes. Wel zal de NCO zich moeten laten horen als schending van mensen rechten leidt tot een blokkade voor het ontwikkelingsproces. Een ruime meerderheid van de plenaire vergadering had grote bezwaren tegen deze passages. Niettemin werd het plan ongewij zigd aangenomen. WASHINGTON POST: WASHINGTON Enkele hoge officieren van de Sovjet-leger leiding zijn uit hun functie ontheven, omdat zij er niet in slaag den de Zuidkoreaanse Boeing te onderscheppen toen deze op 1 september het schiereiland Kamtsjatka overvloog. Dit meldde gisteren de Washington Post. In een uit Moskou afkomstig arti kel wijst de Washington Post erop dat de Sovjet-jagers er niet in geslaagd waren visueel contact te hebben, toen de Boeing over Kamtsjatka vloog, terwijl het vliegtuig wel met de radar gevolgd werd. Pas toen het opnieuw het luchtruim van de Sovjet-Unie binnenvloog, konden de jagers het Zuidkoreaanse toestel zien, vlak voordat het neergeschoten werd. Volgens „niet-militaire" bronnen zou „wegens dit onvermogen visueel contact te leggen met het toestel de legerleiding tot de conclusie gekomen zijn, dat het toestel een spionage-vlucht maakte en daarom neergehaald moest worden", aldus de Washington Post. Zwaar gewond bij steekpartij LEIDEN Een 38-jarige Leidenaar is vanochtend zwaar ge wond in het AZL opgenomen. De man werd om half zes in zijn woning aan de Paul Krugerstraat door een 36-jarige Leidenaar met een mes in de buik en borst gestoken. De reden voor de steekpartij is nog onbekend. De 38-jarige Leidenaar werd met spoed naar het ziekenhuis gebracht omdat hij ademhalingsmoei lijkheden had en zijn benen verlammingsverschijnselen ver toonden. De 36-jarige dader is aangehouden. In de tuin van Rijksmuseum paleis Het Loo in Apeldoorn moet voor 135.000 gulden èen beeld worden geplaatst. Dat vinden tenminste de gemeentebestuurderen van Apeldoorn en het moet van hen ook een vrouwenfiguur zijn. Het Rijksmuseum wordt volgend jaar geopend en ze vinden dat dan een passend geschenk voor Het Loo. De Leidse Courant oppert nu, dat het mogelijk nog passender zou zijn daar een beeld van koningin Wilhelmina voor uit te kiezen. In Den Haag heef! men toch ontwerpen voldoende beschikbaar en kan men er toch niet toe komen er een te plaatsen. En mocht dat toch ooit gebeuren, dan is de Leidse Courant daar natuurlijk als de kippen bij. U daarmee ook? De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 V 2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1