i vreest stagnatie Ontwikkeling zeevisserij Garagehouder verwijt Noordwijk willekeur „Vorstelijke" tentoonstelling in Katwijk oord wi jkerhout leeft ondernemers- ilatform Bedenkingen tegen bouw koopwoningen in Oosthout Scholenruil in Leiderdorp misschien noodzaak 3erEÏDEN CeidviQowumt WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 PAGINA 7 inisclub in Valkenburg LKENBURG Vijftig personen hebben [gisteravond tijdens een oprichtingsverga- Irig aangemeld als lid van de tennisclub in Kenburg. Uit een enquete is evenwel geble- Jdat niet minder dan 110 personen belang- ■ing hebben om zich als lid aan te melden. streven is om begin april 1984 het tennis- i dat komt te liggen aan de Luit-Katlaan te llen. Vooraf zal er nog een ruimtelijke orde- jsprocedure gevolgd moeten worden die r verwacht wordt, enige maanden zijn be- al hebben. Het ligt in de bedoeling om te [en met drie tennisbanen. sprak zich deze avond uit om de voorkeur aan gravelbanen. In het dagelijks be- ibc-n zitting genomen C. H. de Vries. J. ii. Hoek, Prof. Glasbergenlaan 6. 217) c. I Botermans -Noordhuis, pen- Noordwijk voor paal NOORDWIJK Het historische centrum van het dorp, het Lindenplein, wordt sinds vorige week ontsierd door een bende palen. Trieste blauw-zwarte staketten, van boven afgepunt. Wel geteld staan er bijna vijftig. Men ziet door de palen het plein niet meer. In twee lange rijen zijn ze op de rijbaan ingegraven, een eindje van het voetpad om te voorkomen dat daar wordt gepar- Voor het aanbrengen van.de obstakels zijn enige duizenden gul dens neergeteld, 't Lijkt schromelijk overdreven. Effectief is de maatregel wel. De auto's zijn van rijbaan en voetpad verdwenen. De vraag is echter of het aanzien van het pittoreske plein niet meer verziekt wordt door de versperring dan voorheen door de auto's. Deze verdwenen in ieder geval 's avonds en in het week einde'. De palen blijven, vier en twintig uur, dag in, dag uit. Tot dat iedereen gaat balen van de palen en het Lindenplein op een meer passende wijze in ere wordt hersteld. Afscheid raadslid VALKENBURG Tijdens de raadsvergadering nam het CDA- raadslid D. Doldersum tussentijds afscheid van de Valkenburgse gemeenteraad. Na hartelijke woorden van burgemeester N. van 't Wout, gaf Doldersum te kennen ondanks de soms slapeloze nachten, toch ook veel vreugde te hebben gehad in het raads werk. Overigens noemde hij zijn beslissing wel overwogen. De straatnaamgeving in het sanerings middengebied had nog wat voeten in aarde. Het college van B en W had de raad voor gesteld om de straat Middenhof te noemen. Het raadslid D. Dol dersum, opperde het idee om de straatnaam te vernoemen aan een persoon uit de oorlogsjaren '40-'45 een periode waarin Val kenburg ook een rol in speelde. Het voorstel van B en W werd vooralsnog teruggenomen. Aan het dierenpark Wassenaar wérd 1.050 gulden geschonken. De raad ging er vanuit dat men aan het verzoek van de provin cie niet voorbij kan gaan. De provincie doet ook wel eens iets ten gunste van Valkenburg, aldus wethouder M.'Vos. Wethouder breekt arm OEGSTGEEST Wet houder mevrouw Th. L Blom-De Koek van Leeuwen van Oegstgeest heeft gisteravond haar arm gebroken. Dat ge beurde in haar woning, kort voordat zij naar de vergadering van haar commissie wilde gaan. Zij liep een gecompliceerde linkerarmbreuk op. Gis teravond werd zij aan de arm geopereerd. Wethou der Van Hazel vertelde- de commissieleden latei- op de avond, dat de in greep naar wens verlopen. 'WIJK Het ontbre- van een eigen haven er mogelijk toe leiden de verdere ontwikke- van de zeevisserij bui- 49' Katwijk om zal gaan. t gevaar bestaat dat re- ijen en visverwerken- bedrijven hun activitei- ■10! zullen verplaatsen *r of uitbreiden in de jiting van een plaats als jiuiden. Hier wordt al Jl van de aangevoerde 2131 'n vee^ ëevailen n°g I door Katwijkers, ver- 0"kt en verhandeld. -het deelrapport zeevisserij, onderdeel uitmaakt van regionaal-economisch on- ^joek dat momenteel in de ]n- en Bollenstreek wordt LE'Dhnsman overleden 18 SSENAAR De 22-jarige nsman Philippe Durif uit renton de Pont is gisteren iet ziekenhuis Westeinde ip- i Haag bezweken aan zijn wondingen. De Fransman I_ tuurde in de nacht van za- EBdag op zondag de auto die El <le Rijksstraatweg van de tj raakte en frontaal met betonnen paal in botsing i. Daarbij liep Philippe ernstig hoofdletsel op, ian hij uiteindelijk is ^rieden. Drie andere Fran- t die bij hem in de auto za- f bleven nagenoeg onge- ird bij het ongeluk. el animo voor deren van fietsen GSTGEEST De Rijkspo- is gisteren in Oegstgeest jonnen met het aanbrengen i i de postcodes met het huis- mmer op fietsen onder het Ito „Postcode is fiètscode". belangstelling was de eer dag enorm. In ruim 1500 sen werd gisteren de code raveerd. gebeurde op het Oegst- stse marktterrein aan de ;Weg. De komende dagen i men met de fiets terecht [het bureau aan de Rhijn- fsterstraatweg. Aanstaande nderdag van 15.00 tot 23.00 r, vrijdag 7 oktober van 00 uur tot 15.00 uur. Zater- g 8 oktober van 10.00 uur tot uur. Maandag 10 oktober 9.00 uur tot 17.00 uur. lensdag 12 oktober van 9.00 1 tot 17.00 uur en donderdag Joktober van 15.00 tot 23.00 gedurende de week ïiropvolgend gaat men nog jfbr met het kosteloos grave- Na 21 oktober kan men i alleen nog terecht bij de senhandelaar. verricht, wordt gesteld dat deze ontwikkeling in het ver leden niet in gang is gezet om dat de haringhandel en -ver- werking van oudsher in Kat wijk geconcentreerd is. Een verhuizing brengt dan kapi taal- en kennisvernietiging met zich mee. Voor nieuwe ac tiviteiten gelden deze bezwa ren echter veel minder. Als een eerste symptoom wordt de overname van een IJmuidense rederij met koel- en vriesac- commodatie door een Katwijk- se rederij genoemd. De zeevisserij is de eerste be drijfstak die onder de loep is genomen in het kader van het regionaal-economisch onder zoek Duin- en Bollenstreek. Het onderzoek wordt in op dracht van de tien gemeenten Koophandel van Rijnland en de provincie uitgevoerd door het onderzoeksbureau FRONS uit Amersfoort. Het totale rap port, dat een beeld moet geven van de economische mogelijk heden van de Duin- en Bollen streek, zal in januari '84 wor den gepresenteerd. Tot die tijd komen er drie deelrapporten uit, respectievelijk handelend over de zeevisserij, de bloem- bollenhandel en het toerisme. Net zoals in de deelrapporten over de bloembollenhandel en het toerisme, waaraan momen teel de laatste hand wordt ge legd, bevat het deelrapport zeevisserij nog geen beleid saanbevelingen. Die komen pas aan de orde wanneer het totale rapport, waarin ook de industrie, de handel, de ge zondheidszorg, de bouw en de die zijn aangesloten bij het Sa- transportwereld zijn vertegen- menwerkingsorgaan Bollen- woordigd, wordt uitgebracht, streek (SOB), de Kamer van Men heeft zich nu nog beperkt tot het signaleren van knel» ftunten en positieve ontwikke- ingen, naast uiteraard een be schrijving van hoe de „visse rijfamilie" in elkaar zit. Tussen de regels van het deel rapport door valt al wel voor zichtig te lezen welke kant het niet op moet met de Katwijkse visserij. Gewaarschuwd wordt voor de uitbreiding van vangs tcapaciteit en motorvermogen omdat het met de huidige en nog te verwachte vangstbeper kingen steeds moeilijker wordt om die capaciteit en dat ver mogen optimaal te benutten. De handel wordt geadviseerd zich te richten op de buiten landse markten, en dan met name die van West-Afrika, omdat daar nog wel mogelijk heden liggen. De toenemende visconsumptie biedt de visserij nog wel een perspectiefrijke toekomst, zo stelt men, al zul len Katwijk en de Katwijkers zich moeten inspannen om de mogelijkheden die er zijn te benutten. Eén van de suggesties in het deelrapport zeevisserij lijkt al door één van de Katwijkse re derijen in de wind geslagen. Afgelopen zaterdag is in Har- lingen, op de scheepswerf „Welgelegen", de KW 174 van stapel gelopen. Met deze hek trawler, met zijn 95 meter ver reweg het grootste schip van de Nederlandse vissersvloot en in het bezit van een motorver mogen van 4400 pk, trekt de firma Parlevliet Van der Plas zich niets aan van de waarschuwing om niet te in vesteren in vangstcapaciteit en motorvermogen. Het schip, „Dirk Dirk" gedoopt, kan 120.000 pakken vis (van 22 kilo) in de ruimen kwijt. De KV 174 komt in december in de vaart. Sassenheimse natuurwacht geïnstalleerd Burgemeester Kret heeft gistermiddag in Sassen- heim 52 nieuwe jeugdnatuurwachters geïnstalleerd; 46 vijfde klassers, en 6 zesde klassers. Hiertoe in stalleerde hij van alle zeven deelnemende scholen twee leerlingen. Op 22 oktober gaan tien natuur- wachters naar de opname van „Ja natuurlijk", die later door de NCRV op de televisie wordt uitgezon den. Hiervoor werden vijf vijfde- en vijf zesde- klas sers door de burgemeester uitgeloot. Voorzitter Wit- teman sprak zijn teleurstelling uit over de verminde ring van de subsidie aan de Jeugdnatuurwacht. Hier door is men genoodzaakt activiteiten te schrijven. Hij zei dat tegen dit „onzalig voorstel" bij de ge meenteraad bezwaar zal worden gemaakt. Voor het naar huis gaan kregen de nieuwe natuurwachters tassen met opdrachten mee, plus een „Ziva-narcis- senbol" gekweekt in Israël. NOORDWIJK Volgens de garagehouder Groen- heijde uit Noordwijk en z'n raadsman mr. J. van der Plas handelt het ge meentebestuur onzorgvul dig en naar willekeur bij de behandeling van bouwaanvragen voor het gebied, dat begrensd wordt door de Herenweg en de Verlengde Beek laan. Richtlijnen voor het geen daar wel en niet mag zouden ontbreken of wor den niet en dan ineens wel gehanteerd. Mr. Van der Plas deed een en an der uit de doeken in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, waar z'n cliënt Groenheij- de gehoord werd over de afwijzing van zijn verzoek om in het betrokken ge bied te mogen bouwen. Groenheijde heeft langs de Verlengde Beeklaan een stuk grond gekocht van de agrariër Sanders met de bedoeling om daar te gaan bouwen. In feite heeft het gebied daar een ar- grarische bestemming, maar door het treffen van een voor- bereidingsbesluit was indertijd voor de vestiging van het schildersbedrijf Admiraal een uitzondering gemaakt. Bij de behandeling van dit voorstel in de gemeenteraad viel het al op, dat de begrenzing van het gebied waarop het voorberei- dingsbesluit van toepassing zou zijn, groter was dan het perceel waarop het schilders bedrijf zou worden gevestigd. De plannen van Groenheijde voor de bouw van een show room een woonhuis en werk ruimte pasten niet in het sche ma van het Noordwijkse colle ge. Door de architect van Groenheijde een en andermaal ingediende schetsplannen wer den afgewezen, onder meer wegens de grootte van het be drijf en de massaliteit van de bebouwing. Toen de architect daarna met een schetsplan kwam waarin aan deze bezwa ren tegemoet gekomen werd, had Groenheijde van de wet houder te horen gekregen, dat er op de grond helemaal niets mocht gebeuren. Het motief daarvoor was, dat er vijftig meter uit het hart van de weg geen bebouwing zou mogen plaatsvinden. Deze uitspraak van de wethouder kwam nogal uit de lucht vallen. Nog nooit eerder was over die vijftig me- tergrens gerept. Mr. Van der Plas liet de raads commissie over z'n verdere stappen niet in het onzekere: „Als de- gemeente star meent te moeten doen tegenover Groenheijde, zullen we ons formeel opstellen en star zijn over Koenen". Ter verduide lijking dient, dat het taxibe drijf Koenen thans in het cen trum van het dorp is geves tigd. Bij een eerdere discussie werd duidelijk dat het ge meentebestuur dit bedrijf graag zou zien verhuizen naar een plek waar het geen par keeroverlast zou veroorzaken. Met een toespraak over de betekenis van de koningin nen Emma, Wilhelmina en Juliana heeft burgemeester mr. C. A. Bos gisteravond de tentoonstelling „100 jaar Oranjevorstinnen" in Katwijk geopend. Deze tentoonstelling is door de landelijke oranjevereni gingen opgezet naar aanleiding van de honderdste ge boortedag van koningin Wilhelmina in 1980 en nu door de beide Katwijkse oranjeverenigingen en de gemeente naar Katwijk gehaald. Burgemeester Bos noemde het een goed initiatief om deze tentoonstelling naar Katwijk te halen. Enerzijds omdat de Katwijkers over het alge meen zeer Oranjegezind zijn en aan de andere kant om dat de tentoonstelling educatieve elementen bevat. „Het is toch een periode van 100 jaar die hier in beeld ge bracht is en met name voor de schooljeugd is dat zeer interessant". Burgemeester Bos noemde het tijdperk van Emma, Wil helmina en Juliana een periode van ongewilde emanci patie. „Een verheugend iets, een doorbraak op het hoogste niveau", aldus Bos. De tentoonstelling is nog tot 11 oktober te zien in de kleine zaal van sporthal Cleyn Duin. De openingstijden zijn van 10.00-12.00 uur, van 14.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Op zondag is de tentoonstellingsruimte gesloten. OEGSTGEEST Tijdens de commissievergadering openba- werken werd gisteravond in Oegstgeest uitvoerig van ge dachten gewisseld over verde re energiebesparing op het overdekte zwembad Poelmeer. Enerzijds bestaat er de moge lijkheid om de overdekte ba den met een deken af te dek ken anderzijds om de tempera tuur langs elektronische weg te regelen. Dit laatste op een dusdanige wijze, dat het finan cieel aanrëkkelijker wordt on danks dat men dan minder energie bespaart. De aanschaf van dekens vraagt namelijk nogal hoge uitgaven. De raads commissieleden kozen gister avond voor de elektronische Energiebesparing drukt kosten overdekt Poelmeerbad oplossing (nachtschakeling) maar zowel de heren Van Ei sen (PPR) als Haasnoot (PvdA) wezen er op dat ener giebesparing gerust geld mag kosten. Het principe van af dekken van het bad wordt overigens niet over boord ge zet. Wethouder Van Hazel deelde mee dat men in studie heeft of het mogelijk is de temperatuur van het instruc- tiebad door afdekking op 30 graden celcius te brengen zón der dat het verdere kosten met zich meebrengt. Wethouder van Hazel liet zich optimis tisch uit oyer de kans dat er volgende maand een voorstel ter tafel zal komen met be trekking tot de renovatie van een aantal tennisbanen. In het tennispark aan de Hofbrouc- kerlaan zijn een aantal oudere tennisbanen, in gebruik bij OLTC, in slechte staat. „Bij komende renovatie gaat OLTC een rol meespelen maar de zaken zijn nog niet geheel rond. Binnenkort komen wij met definitieve voorstellen", aldus Van Hazel. JORDWIJKERHOUT ordwijkerhout heeft sinds teravond een zogenaamde Jernemersplatform. Dit itform moet het gemeente- ituur adviezen geven en zo edenken en meewerken een economische planning lokaal niveau, t initiatief tot de oprichting n een ondernemersplatform ram van het college van B W. Het gaat hier om een iep waarin alle facetten van bedrijfsleven vertegen- jordigd zijn: de agrariërs, de nkeliers en de andere be- ijven. irgemeester Winkel ging gis- 'avond bij de installatie in het doel van het platform. :t gemeentebestuur wil ad- izen. Zowel gevraagd als on- vraagd. Onderwerpen kun- n gaan van parkeerproble- en tot het voorbereiden van dustrieterreinen, aldus de rgemeester. Tot voorzitter is noemd de wethouder ïemskerk, zelf verkoopdirec- tr van Menken-Landbouw. ethouder Van der Klaauw nadrukte dat er een samen- el moet ontstaan. Agenda- mten voor de komende ?rkbijeenkomsten moeten et alleen door het college worden aangedragen, maar ook door de ondernemers zelf. Burgemeester Winkel noemde als voorbeelden uit het verle den de huisvesting van perso neel en problemen met bv de horeca. De nieuwe voorzitter de heer Heemskerk wees er eveneens op dat er een uitwisseling vn meningen en behoeften moet komen. De agrariërs moeten bijvoorbeeld bekijken of het bestemmingsplan nog wel aan de eisen van de moderne be drijfsvoering voldoet. De on- dernemenrs zouden de win kelvoorziening ter sprake kunnen brengen en zij zouden zeker het toekomstige meer gedetailleerde bestemmings plan „centrum" moeten bestu deren om niet voor onaange name verrassingen te komen staan. Een eerste inventarisatie van agendapunten leverde het vol gende op: de heer Timmer noemde het afvalprobleem en de hoge kosten daarvan. Voor de kwekers was de nieuwe hinderwetvergunning nogal bedreigend overgekomen. Ze vroegen alvast een lijst met alle eisen, zodat ze eventueel groepsgewijs iets kunnen aan vragen of ondernemen. VOORHOUT De commissie financiën reageerde gister avond niet bijster enthousiast op het voorstel van het ge meentebestuur om in plaats van 28 premiehuurwoningen in Oosthout ongesubsidieerde koopwoningen te bouwen. Door het uitblijven van rijks- steun is het op korte termijn niet mogelijk 28 huurwonin gen te realiseren. Volgens de dienst gemeentewerken is het „uitvoeringstechnisch" drin gend gewenst om deze 28 wo ningen in de bouwstroom mee te nemen. Dit omdat de weg langs de blokken die al bijna klaar, niet bestraat kan wor- 4 Het gemeentebestuur is vol gens burgemeester M.Th. van de Wouw er vast van over tuigd dat voor de te bouwen goedkope koopwoningen die 117.000 gulden zullen gaan kosten, een markt is. Het ge meentebestuur denkt aan on volledige gezinnen van 2 a 3 personen, of 1 of 2 persoons huishoudens waarvan gelet op het inkomen de stichtingskos- ten van duurdere koopwonin gen net iets te hoog waren. Door de bouw van een goed kopere type woning zal het, zo meent het gemeentebestuur, ook voor deze mensen finan cieel haalbaar worden om een woning te kopen. Bij diverse commissieleden be stond er evenwel twijfel over het voorstel. Over he't alge meen vond men de woningen te klein. Ook was men van mening dat de lijst van Voor- houtse woningzoekenden door deze woningen niet ontlast zou worden. Van de lijst van 70 gegadigden voor duurdere koopwoningen die zijn afge vallen waren er maar 7 inwo ners van Voorhout. Burgemeester Van de Wouw beaamde dat de woningen niet groot worden, de kamer is bij na 25 vierkante meter en bo ven zijn er twee slaapkamers van respectievelijk ruim 13 en 10 vierkante meter. Hij be toogde evenwel dat de huizen kwalitatief uitstekend zullen zijn. Binnenkort zal de gemeente raad zich over het voorstel buigen. LEIDERDORP „Misschien moeten de Prins Willem Alexanderschool en de Spring- plankschool wel van schoolge bouw ruilen. Deze mogelijk heid moeten we op den duur onder ogen zien". Dat stelde wethouder J. Bezemer (PvdA) gisteravond tijdens een verga dering van de raadscommissie Onderwijs. Met deze behoedza me bewoordingen gaf Bezemer te kennen dat de problematiek van het teruglopende leer lingenaantal van de Spring plank hem evenzeer zo niet nader aan het hart lag als de huisvestingsproblematiek van de Prins Willem Alexander school. Zoals bekend moest het college van B en 'W onlangs onder druk van schoolleiding, ouder commissie en raadscommissie onderwijs terug komen op het besluit de zesde klas van de openbare lagere PWA.-school in de Springplank te huisves ten. In de plaats daarvan wees het college de gemeenschaps ruimte van de pas verbouwde PWA-school aan om de zesde klas in onder te brengen. De raadscommissie onderwijs die gisteravond het bedrag per leerling voor 1984 besprak greep de gelegenheid aan de kwestie van de huisvestings problematiek van de PWA- school opnieuw ter sprake te brengen. Het CDA-raadslid A. Roest stelde zich nogal scherp op. „Het college is er te licht vaardig over heen gestapt. De wijze waarop dat is gebeurd, is erg grof", zo stelde hij Beze mer in gebreke die niet had willen toegeven aan de wens van school de klas in de nabij gelegen r.k. Meijegaardschool te huisvesten. De financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs brengt met zich mee dat de kosten van huisvesting die 5.000,- bedragen moeten worden doorberekend aan het bijzonder onderwijs. Op grond van het leerlingenaantal kost dat de gemeente 12.000,- ex tra. Roest vond dat gezien de gunstige financiële positie van de gemeente een gering be drag. VVD-fractievoorzitter mevr. C. Huigen-Van Boven vertaalde dat in een voorstel het bedrag per leerling vol gend jaar met een bedrag .van 7,15 te verhogen. Wethouder Bezemer speelde echter de bal terug in de rich ting van de raadsleden. „Poli tiek zijn mijn handen gebon den", zo stelde hij, warmee hij doelde op de uitkomsten van het debat in de gemeente raadsvergadering van 29 au gustus j.l. De raad bleek toen geen behoefte aan een motie van D'66 te hebben de klas in de Meijergaardschool te huis vesten, maar behield zich wel het recht voor tijdens de aan staande begrotingsbehandeling op de kwestie terug te komen. De raadscommissie ging met grote meerderheid akkoord met het voorstel van mevr. Huigen-van Boven. Alleen het raadslid A. Wesseling (PvdA) voelde er niets voor door mid del van een verhoging van het bedrag per leerling, dat overi gens ondanks een daling van het leerlingenaantal op 496,- per leerling kan worden ge handhaafd, het bijzonder on derwijs een extra bedrag toe te spelen. Zijn suggestie het speellokaal van de PWA- school te verbouwen tot leslo kaal en de gemeenschapsruim te tot speellokaal leverde hem behalve hoongelach ook het verwijt van de schoolleiding op, dat hij niet de moeite geno men had een kijkje in de school te nemen. ADVERTENTIE 1 voor de eerste maal in Prins Willem- I Alexander Sportcentrum 'ZOETERMEER woensdag 12 t/m zondag 16 okt. iedere avond 20 uur, behalve zondag matinees: zaterdag 15 30 uur zondag 12.30 en 16.15 uur Prijzen: 112-18-24-30 kinderen t/m 15 jaar half geld 65-plussers half geld in de matinees KAARTVERKOOP Sportcentrum, van 10-17.30 uur, behalve zondags, tel. 079-414001; verder bij Zoetermeer, Kapsalon Maris, Oranjelaan 49 Leiden,VVV, Stationsplein 210 Alphen a/d Rijn, Pieter Doel manstraat 13 Gouda, Sig.mag. van Vreu- mingen, Wijdstraat 20 Station Centrum-Oost, direct bij de hal, is voor en na de i voorstellingen geopend. B3*E?£Mi!ËEzËB3tË

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7