van Kessel, aartsvader Langeraar, kijkt glunderend terug op honderd jaar Nieuwe gezichten, maar zeen verrassingen fa Ceidóe Soiwcwt CcidaeSowiant 3V „EEUWIG"VERHAAL VAN DE EERSTE AUTO, VAN OUT, TUINDERIJ. HARDE WINTERS EN HETE ZOMERS Vooet Bileine klusje; KlDEN/REGfÖ WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. t w/jt rommelt, nu al, on- r/ingkoudelijk aan de hori- bij de vele, vele itallen „Van Kessels" Langeraar. Het wordt nnend, vinden de welijks te tellen kin- aangetrouwden, inkinderen en achter- (alleen die jongste generatie er al 38) van opa s. Er hangt een heel iot feest in de lucht: eeuwfeest. Op 15 no- ber ik neem met in dk verhaal over de title uwling voorzichtheids- ^.^lve maar een flinke "'estj iligheidsmarge van tijd Jacht hoopt Jacobus, gewoon", van honderd jaar te brden. In familiever- ind zal „de ouwe man" pa dus), met veel dank- larheid gevierd worden Ojjor zijn talrijk kroost, n/niet als „speerpunten" rkoü de stamboom, sinds «rijoos de Oudste): tante ?/-.fien, tante Lena, oom toti?os en tante ^el, oom ien en tante Alie, oom tante Toos, oom Jan, optlnte Annie, oom Piet, Corrie, tante Córry dain oom Sjaak (hebben e ze eigenlijk wel alle- aal?). fi dan nog al die gecon- fueerde „rijen" van jonger ree/lpt (ik noteerde, onder zo- aaujle anderen: Sim, Jochen, Lisette, Paola, Yo- eenpvda, Gloria, Ardie, Inez, emrnoud, Lidy, Marion). Kort- ten.fm, Koos' persoonlijke legi- zijn lijfgarde, z'n bloed- :n aanwas. De gekoppelde Iramatis personae" in het van een trots „ketel- dat zijn patriarch, over lige tijd, op de hem toebe- irende ere-zetel gaat plaat- In. Misschien wel met een tirdje boven z'n hoofd: „Hul- aan de honderdjarige". Daar kun je bijna donder op zeggen. Ook in Langeraar. Vonkjes humor Vandaag maakt opa Van Kessel, in zijn rustige kamer binnen het bejaardencentrum Aarhoeve, een ogenblikje vrij voor een ontmoeting met „de pers". Hij zit gewillig aan ta fel, zijn ogen schieten vonk jes humor, vanachter de bril- leglazen. En de ene grap na de andere zou uit zijn mond kunnen komen, „maar ik ben al zoveel vergeten". Een 67- jarige zoon van hem, ook Koos geheten (en die op zijn beurt een, importerende, zoon Koos van 33 in Thai land heeft wonen als je die 67 en 33 jaren bij elkaar telt, kom je óók op 100 „net zoals opa hier"), zoon Koos van Koos dan, fungeert als P.R.- man om waar nodig bij en in te kunnen vallen. Zoon Koos heeft aantekeningen over va ders een eeuw oude verleden, puntsgewijs genoteerd, vóór zich liggen. „En toen was ik even de secretaris", zegt hij, de velletjes achtzaam orde nend. „Geef die man van de krant en die andere man" (de foto graaf) „toch een kop koffie", zo opent opa de bijeenkomst, waarop ook kleinzoon Leo nard maker van een fami liestamboom assisteert als vertegenwoordiger van de derde generatie Van Kessel. Ik denk, parafraserend, (ter wijl ik door het raam naar buiten kijk, en daar de be planting van de Aarhoeve de herfsttooi zie aannemen) aan het Schriftwoord: „Van ge slacht tot geslacht zal men u zalig prijzen". Opa Koos is de zaligprijzing Waard. In grote aardewerk-bekers staat opeens zwarte koffie te dam pen. „Dat is mannenkoffie", zegt de eeuwman,- klein maar dapper, die ooit heeft gewe ten wat'surrogaat, wat „Er satz" was; „dat is bonenkóf- fie; mannenkoffie is de beste koffie, sterk is 't lekkerst". „In het hout" Tja, nog even en de honderd jaren zijn vol. Patriarch Koos, door de familie schijn baar unaniem „de ouwe man" genoemd, knijpt de oogleden nogmaals olijk toe: „Ja ja, het langste zit erop, maar de laatste loodjes wegen 't zwaarst, ehh? Als je niet uitkijkt, pikken ze je er net nog tussenuit". Maar opa Van Kessel laat zich niet zo mak kelijk kisten, hij is nog zo pienter en bij als wat. Als ie op de foto moet, zegt hij zelf: „Ik kan maar beter die bril afzetten hè; dat is beter voor de foto". Het „gezicht" gaat achteruit. In de krant leest hij nog de grote letters, „maar gewoon de krant niet meer". Dan laat hij zich voorlezen. Vooral als het over Voorschoten of Zoe- terwoude gaat. In het verle den was die omgeving hem erg bekend. Hij zat er „in het hout", in de Horsten van Voorschoten, bij het kasteel Duivenvoorde van de Van Schimmelpennincken van der Oije's. Daar zat hij in de tuinderij. Zoon Koos vat nu het verhaal op, en vader zegt af en toe ja ja, ik geloof het wel, ja; het is allemaal zo lang geleden, ik weet het niet precies meer". Maar zoon Koos is een beste en onder legde hulp in 's vaders le venshuishouding. Opa Koos en zijn in '69 over leden vrouw kregen elf kin deren; drie zijn er jong ge storven, „en vier jongens en vier meiden zijn nog in le ven", aldus amper bejaarde zoon Koos: „Vader vervoerde rond de eeuwwisseling hout. Met een praam; die werd ge trokken }f geschoven. Van Langeraar naar Voorschoten. Weet u wel, vader; dat ver telde u toch altijd?" Vader kan het allemaal gestolen zijn, krijg ik de indruk. Het is zo vreselijk lang geleden, zo lijkt het hem, hier op Aar hoeve. Twaalf uur lopen Maar het was lopen met die praam, en nog eens lopen. De schuit trekken; soms met een klein zeiltje, als er wind De heer Koos van Kessel, die binnenkort zijn 100-ste verjaardag viert. stond. Zes uur lopen, dan was je er wel, in Voorschoten. Een paar uur laden en weer terug, met gekapt hout. De zelfde vanzelfsprekende gang: opnieuw zes uur lopen. Driemaal per week ging dat zo; samen met Maarten van Tol deed Koos dat. Ik zie in de vriendelijke ogen van honderd jaren oud, dat die historische uren hem nooit gebroken hebben. Koos werkte na z'n korte schooltijd bij boeren en tuin ders. Tot hij in '10 trouwde en zelfstandige tuinder werd. Maar hij is een kind der laat- 19e eeuw, met de techniek in opmars. Hij zag rond 1895 („Ik werkte toen bij boer Jan Visser") de allereerste auto mobiel die door Langeraar kwam tuffen. Dat gaf een op loop van jewelste in het dorp: daar kwam een echte auto mobiel aan!; proestend op vier wielen, en met carbid lampen en allerlei handles en ingebouwde ongemakken. Overigens was smid Hein Pietersen in die tijd de eerste Langeraarder met zo'n du velse auto. Dan was er de harde winter van 1890, „toen Willem III stierf". Via zoon Koos hoor ik, dat vader toen een gat in het ijs kon maken, een diep gat, waar je als kind in kon kruipen „zonder erdoor te zakken; zo dik was het ijs toen!". 1899: de Boerenoorlog. Koos had er zö aan mee kun nen doen, maar hij zat toen in het hout en had z'n be komst. Wel was de Ter Aar der Kees Kroon, die al eer der Transvaalse boer was ge worden, na de Boeren-neder- laag naar Ter Aar terugge keerd en had zich aan de Ringdijk gevestigd. Waar hij, als spijt-optant, nog lang de „Transvaalse boer" werd ge noemd. Schippersknech t Opa Koos van Kessel was in zijn jonge jaren ook nog schippersknecht op een mo torschuit, totdat hij zijn eigen tuindersbedrijf aan de Para- dijsweg begon, waar nu zoon Piet zit. Dan had je verder, natuurlijk, ook de hete zomer van 1911. Een glorieuze dij enkletser voor de Aarse tuin ders: „In Duitsland verdroog de alles, de hele reutemeteut, maar hier, in Ter Aar, spon nen we er goed garen bij", laat vader Koos door zoon Koos vertellen; „Met die au gurken hadden we een prima jaar, nietwaar vader?" „Ja ja, dat zal wel, maar ik herinner me het me niet meer zo best". Daarna kwam de mo bilisatie van '14-T8. Zoon Koos komt vader weer te hulp: „Weet je nog wel, met dat geslachte varken?" Het moet een toestand geweest zijn, maar ik sla die bladzijde gemakshalve maar over. Koos van Kessel, de oudste, heeft een machtig, ook wel hard, leven achter zich. Hij kan vertellen wat stug wer ken is, maar hij overleefde crises. Bleef in de weer. Een „buikje" heeft ie nooit gehad. Zijn grootste lol was schaat sen. Soms vóór een ijsbreker uit. Schaatsen heeft hij tot z'n 92-ste gedaan. En toen hij 90 was, zwom hij ook nog; in de Poel. Die heeft hij, als jonge ling, een keer helemaal over gezwommen, in verband met een weddenschap. „Ach, ja, dat weet ik nog wel. Ik kreeg daarna een gulden van dikke Jan van den Boogaard; dat was mooi effe verdiend!" „Ik mag niks meer Een paar jaar geleden zat Koos van Kessel voorlopig de alleroudste van de familie en van de hele streek nog op de fiets. „Maar dat mag ik ook al niet meer van mijn kinderen", zo beklaagt hij zich; „Ik mag, verdikkeme, eigenlijk niks meer". Toch wel tevreden. „Nou.„nou ja, overal komt een end an". Maar zijn ogen blijven mon ter, bijna ondeugend schitte ren. Zó honderd te mogen worden... De aartsvader van Ter Aar, Langeraar liever; doorgever van zoveel leven. Hij heeft ook nog stenen gevaren voor de bouw van het zusterhuis St. Antonius, dat nu, stee noud, in de wervelstroom van het bestaan een meubel- showroom is geworden. Hij is een nog levende bron van dingen en omstandigheden die inmiddels opgelost zijn, of opnieuw in de narigheid ver keren. Zo'n man kun je hoog heffen op het schild van aller achting. Niet omdat het zijn verdienste zou zijn. Het is een genadig lot, dat Koos ge trokken heeft. Hij is, echter, ook de uitzonderlijke trots van een grote saamhorige fa milie. Een kleine man, die ons, tot nog toe en bij de gra tie van het leven, allemaal geslagen heeft. Voor hem is 1898 nog steeds het „Kro ningsjaar", zonder meer; maar wat daar toen precies gebeurde?; met de Willemien en zo?; en het eerste opdra ven van de gouden koets?: „Joh, dat ben ik allemaal al weer gaar vergeten; hier in de Aarhoeve heb ik het best naar m'n zin. Ik ben er nog. Alleen de ogen zijn niet meer zo best..." Dat is alles. Eén van de kin deren Gods die het erg lang hebben mogen uithouden. Proficiat, alvast; „ouwe man", opa Van Kessel. Van harte; en onze bewondering. En afgunst....Sodejukes, me neer Van Kessel! God zegene je, met je honderd kruisjes, waarmee je een handicap race hebt gewonnen, tussen ijskoude winters en hete zo mers door. Tot nog in lengte van jaren... ZtEESTERSERIE: !IDEN Verrassingen jkt het programma '83 - van de Meesterserie, concertserie, die K&O (ïouds in de Stadsge hoorzaal aan het Leidse ™'e bliek presenteert, niet De bevatten. De program- Re- iring richt zich, ook als on-1 pad van de moderne, rid eeuwse muziek wordt toJji>egaan. op het alge- len toegankelijke, zo tt populaire genre. De 1 tting omvat wederom verschillende orkesten, waarmee een keur van di rigenten en solisten op treedt. Een aantal van hen treedt daarbij voor het eerst in Leiden voor het voetlicht. Van de 10 concerten neemt het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest er vier van haar rekening. In één daarvan pre senteert zij zich onder leiding van haar nieuwe chef-dirigent James Conlon. Met de benoe ming van de 33e jarige Conlon vorig jaar als opvolger van Da vid Zinman, heeft het orkest gekozen voor de jonge, dyna mische aanpak a la Edo de Waart ten einde haar kwalita tieve uitbouw op internatio naal niveau verder gestalte te geven. Conlons gastoptredens, gedurende het afgelopen sei zoen, waaronder één in Lei den, maakte een uitstekende indruk. Hij leidt het concert op 9 december in werken van Bernstein, Debussy, Ravel en Poulenc. Het pianistenduo Louis van Dijk - Daniël Waay- enberg treedt als solist op. Andere concerten door het 'R. Ph. O.'staan onder leiding vaji Kasper de Roo op 13 janu ari met werken van Mendels sohn, Handel en Grieg (soliste is de pianiste Cristina Ortiz) en Walter Weller op 17 febru ari met een Duits - romantisch programma. Het vioolconcert van Bruch wordt vertolkt door Elmar Oliveira. Orkestlid Heinz Friessen leidt het orkest voorts op 16 maart in een pro gramma met onder meer Wag ner, Mozart, Massenet en Liszt. Soliste in Mozarts vioolconcert KV 219 is Kaoru Kakudo. Het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest staat, nu Anton Kersjes afscheid heeft geno men, onder leiding van Jan Cober, in Leiden ook bekend als orkestlid van en solist bij het Residentie Orkest, die zich is gaan toeleggen op een car rière als dirigent. Hij dirigeert op 4 november een gemengd Frans - Duits programma: Fauré, Ravel, Liszt en Wag ner. Solist in Liszts eerste pia noconcert is Jean - Philippe Collard. Ook het Kertstconcert (21 de cember) maakt weer onder deel uit van de Meesterserie. Oratoriumvereniging 'Ex Ani mo' verzorgt het vocale 'Kerst'-gedeelte. In het klas siek- muzikale deel voor de pauze treden de leden van het Ludwigtrio (Jean - Jacques Kantorov, Alexander Waren- berg en Herre - Jan Stegenga) op in Beethovens 'Tripelcon cert'. Het Caecilia Consort, een ka merorkest van 13 leden onder leiding van Maurits Bosman, geven een drietal concerten (3 februari, 3 en 29 maart), waar in onder meer werk van Schu bert (rondo voor viool en or kest) en Mozart aan bod komt. Van de laatste speelt de Bul gaarse pianiste Jenny Zacha- rieva het 9e pianoconcert KV 271, bijgenaamd 'Jeunehom- me'. Solist in de fluitconcerten van Mozart en Vivaldi is Ja mes Galway, om zijn spel èn James Conlon leidt het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest op 9 decem ber. Heinz Wallberg De serie wordt vrijdag 7 okto ber (aanvang 20.15) geopend door het Residentie Orkest on der leiding van de Duitse gast- dirigent Heinz Wallberg, die vooral als operadirigent naam heeft gemaakt. Het program ma wordt geopend met, de 9e symfonie van Dvorak 'Aus der neuen Welt', waarin Dvofak indrukken verwerkt van zijn reis door Noord-Amerika. De 'Latin American Symphonette' van Morton Gould ademt de daarentegen de sfeer van het Zuid-Amerikaanse continent. Van Rachmaninoff klinken de 'Variaties op een thema van Paganini'. Het gebruikte the ma is uiterst populair en werd eerder door vele componisten, onder wie Brahms en Liszt ge bruikt. De verwerking door Rachmaninoff biedt een maxi mum aan contrasten: uitbar stingen van technisch geweld wisselen talrijke fraaie, muzi kale momenten af, waarbij een uiterst vernuftig gevonden va riant op het thema als tweede thema zijn intrede lijkt te doen. Solist is de Braziliaan Arnaldo Cohen, leerling van Brazilië's bekendste pianist Jacques Klein en winnaar van het Busoniconcours in Italië. DIRK VOOREN Wijkvereniging in 't Lien LEIDSCHENDAM Binnenkort heeft de oprichtingsvergade ring plaats van een wijkvereniging in de nieuwe woonwijk 't Lien tussen Veursestraatweg en Veurse Achterweg. De eerste fase van de wijk (700 woningen) is bijna voltooid en met de tweede fase met nog eens 700 woningen zal waarschijnlijk vol gend jaar een begin worden gemaakt. Wie zich wil opgeven als lid, als vrijwilliger of als kandidaat bestuurslid kan dit doen bij H.J.F.M. Coppens, Kooiland 84, tel. 279196. De initiatiefnemers hebben al een eerste wijkfeest ge houden in de school aan de Rozenlaan waarbij Leidschendamse organisaties in de gelegenheid werden gesteld zich via een kraampje aan de bewoners te presenteren. De drie bouwbedrij ven die in 't Lien woningen hebben gebouwd stelden voor deze manifestatie samen 1350 gulden beschikbaar. De wijk kent al een vereniging van woningeigenaren, „Ons Lien" genaamd maar er is ook behoefte aan een echte wijkvereniging, die zich onder meer voor de bewoners van de huurwoningen zou kun nen inzetten. Dit handige miniatuu: bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant als nieuwe abonnee Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer. Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Naam Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5