Wi jkcolle ctief Noord vecht voor subsidie „Docenten doen het voor volle collegezalen bijna in hun broek van angst GEZONDHEIDSCENTRUM IN MERENWUK VIERT EERSTE LUSTRUM r>r> BEIDEN CeidaeSotwant WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 PAGINA 3 binnenstad door falend verkeersbeleid in gevarenzone 1 EIDEN Het verkeersbeleid van de alle sectoren die bij het economisch reikbaar. Er is nauwelijks sprake van ■meente borduurt voort op verouder en achterhaalde inzichten en stand- inten. Daardoor is een gevaarlijke si- atie ontstaan, de Leidse binnenstad is zich toe op het verkeers- :onomisch in een gevarenzone beland functioneren van de binnenstad be- enige coördinatie. Wegen waarvan de trokken zijn over het gemeentelijke werkzaamheden zijn afgerond zijn niet ruimtelijke beleid. Dit onbehagen spitst Gp hun taak berekend, het meest af- _:_u 1~n parkeerbe- schrikwekkende voorbeeld is de bin- (Hooigracht-Lange- leid, aldus de Kamer van Koophandel, nenstadsring it schrijft de Kamer van Koophandel Illustratief voor de verslechterde eco- gracht). De streng Station-Kort Rapen- in de gemeente. Van het voorgeno- nomische situatie zijn het teruglopende burg-Breestraat/Marktenroute- - 1j nagenoeg niets investeringsniveau, de structurele leeg- Korevaarstraat is voor het openbaar en stand van bedrijfspanden, een vermin- particulier vervoer een bijna onneem- ien verkeersbeleid irecht gekomen, concludeert de ka ier. De Kamer van Koophandel stelt dering van het voorzieningenaanbod en bare hindernis. Tevens zijn er volstrekt oor om op de Breestraat en de Mark nroute éénrichtingsverkeer in te stel- een teruglopend (regio-) bezoek Leidse binnenstad. Het gemeentelijk Kamer, verkeersbeleid heeft grote invloed op e toegankelijkheid van de binnenstad deze economische situatie, meent de De Kamer van Koophandel stelt voor i het algemeen en van het stadscen- Kamer van Koophandel. om over de Breestraat (Kort Rapenburg um in het bijzonder is sterk vermin- Als gevolg van werkzaamheden is de richting Korevaarstraat) en over de !.?rd. Er is een groeiend onbehagen in stad van alle kanten nagenoeg onbe- Marktenroute (Korevaarstraat richting te weinig parkeerplaatsen, schrijft de Kort Rapenburg) éénrichtingsverkeer in te stellen. Als voordelen worden ge noemd: minder verkeersdruk op de Breestraat, een effectiever gebruik van de Marktenroute, minder verkeersduk- te op het Kort Rapenburg, een effectie vere benutting van de parkeerruimte van de aantakkende straten en op de Boommarkt en Prinsessekade kan het openbaar vervoer en particulier ver voer worden gescheiden. Eerder al werden plannen geopperd om op de Breestraat en de Marktenrou te éénrichtingsverkeer in te stellen. Deze plannen zijn door wethouder C. Waal van de hand gewezen. Dit omdat ze in strijd zijn met het collegeprogram ma en het verkeerscirculatieplan. doei, Van gegeEIDEN Het Wijkcol- ctief Noord is niet van an zich neer te leggen de plannen van het illege van B en W om de t on ofessionele krachten, copjie bij het wijkcollectief dat dienst zijn met ingang sei in volgend jaar niet :aakeer te subsidiëren. Vol- •ns P. Imhof (projectlei- lanfer bij het Dienstencen- zijnjum Noord) en J. Ver- Dorn (voormalige voor zitter van het collectief en nu op een groot aantal punten actief in Noord) is het verdwijnen van de be roepskrachten onaan vaardbaar. Volgens de plannen van B en W zou deze subsidiëring van het wijkcollectief onder drang van de bezuinigingen niet meer nodig zijn gezien de voltooiing van de stadsver nieuwing in Noord, leggen de heren uit. „Maar dat is echt onzin. Het wijkcollectief is niet alleen betrokken bij de stads vernieuwing maar ook bij het onderwijs en bij de maatschap pelijke dienstverlening. Dat kan je niet zo maar weghalen, want juist dat zijn dingen die in een achterstandswijk als de onze hard nodig zijn", zegt Vervoorn. „De concentratie van buitenlanders is hier groot en dat geeft conflicten". In de plannen van de gemeen te zouden twee vertegenwoor digers van etnische minderhe den als professionele hulpver leners aangesteld moeten wor den. Juist voor deze groepen zou extra ondersteuning hoog nodig zijn. Imhof: „Dit is een heel gevaar lijk plan. Racisme wordt er mee in de hand gewerkt. In de wijk hoor je al steeds vaker zeggen, dat de gemeente de autochtone bevolking van Lei den Noord laat zitten en niet dezelfde faciliteiten geeft als de etnische minderheden. Po sitieve discriminatie is in deze wijk nog veel erger dan discri minatie. Hoe triest het ook moge zijn, zo gaat het nu een maal. De twee professionele krachten van het wijkcollec tief hebben een vertrouwen spositie en het wijkcollectief heeft al eerder aangetoond conflicten te kunnen oplossen. Juist het wijkcollectief slaagt erin om etnische minderheden en autochtonen bij elkaar te brengen. De gemeente breekt dat op deze manier alleen maar af". De subsidiëring van het wijk collectief komt morgen aan de orde tijdens een vergadering van de raadscommissie onder wijs en samenlevingsopbouw. Agressieve automobilist LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag om één uur een 21-jarige Leidenaar aange houden wegens mishandeling van een 37-jarige melkboer uit Zoeterwoude. De Leidenaar meende dat de melkboer niet voldoende op schoot en het verkeer blok keerde in de Lijsbethsteeg. De jongen sprong uit zijn auto en greep de melkman bij de keel. De jongen hield zolang aan, dat de melkboer enige tijd bui ten westen raakte. Snel reage rende omstanders belden de politie. ADVERTENTIE OSSEHAAS A LA MINUTE "reepjes groene pepery ^■LEIDEN De meeste BjLeidse universitaire we- 1 tenschappers zijn geen natuurtalenten in het ge- Jr Jven van onderwijs, iden Meestal ontbreken een winij helder betoog en een duidelijke structuur in de colleges. Ook aan het lei- j den van werkgroepen en het maken van tenta- menvragen schort liet nog al eens. Dat geldt voor zowel professor als .gewoon" docent. Maar, „het gros van hen kan het nog leren. Zo heel erg moeilijk is het niet, hoor". Aldus dr. W. van Hilten, hoofd van de Dienst Onderwijsontwik keling van de medische faculteit. Deze faculteit heeft al 12 jaar ervaring in het verbeteren van de lesvaardigheden van de docenten. Onlangs is er een medewerker aange steld die ook voor de overige Leidse facultei ten trainingen en cursus sen moet gaan verzorgen. Dit is drs. T. J.Out, die voorlopig een jaar erva ringen zal opdoen bij de medische dienst. Van Hilten en de leider van de vaardigheidstrainingen mevrouw drs. W. A.Vers- ye.lt zijn zeer tevreden over hun ervaringen met de do centen, die in feite weer te rug moeten naar de school banken. Van Hilten: „We tenschappers worden niet opgeleid voor het geven van onderwijs. En deskun dig zijn op het vakgebied wil absoluut niet zeggen dat men die wetenschap ook kan overbrengen aan stu denten. Wat lesgeven be treft worden docenten echt in het diepe gegooid. Alleen bij de letterenfaculteit heb ben de meesten wel een le rarenopleiding gehad. Het gaat erom dat docenten hel der kunnen overbrengen waar het in het college om gaat. Structuur aanbrengen is het belangrijkst. Wat wij verzorgen, moet men daar om niet verwarren met een cursus spreken in het open baar. Spreken is natuurlijk belangrijk: sommigen zijn begenadigde sprekers, maar in de praktijk van een volle collegezaal doen de meesten het bijna in hun broek van angst, geloof dat maar. Het gaat er voornamelijk om dat de structuur van een collegebetoog helder is; er moet een kop en een staart aanzitten en de student moet het kunnen „bijpen- nen", aldus de heer Van Hilten. CURSUS VOOR BETER UNIVERSITAIR ONDERWIJS: Met de video-opnames erbij bespreken dr.Van Hilten (links) en mevrouw Versvelt met de cursist, in dit geval de Leidse huisarts en docent aan de medische faculteit drs. D .Hammerstein, de verloop van diens college. Wonderen Hij gaat verder: „We wer ken veel met audio-visuele apparatuur. Onder meer maken we video-opnames van de docenten tijdens col leges. Daarmee hebben we ware wonderen zien gebeu ren. Zij zien de eigen fouten en dat werkt veel beter dan als wij in gesprekken op hun fouten wijzen. Meestal komt men in groepen van vier naar een cursus. Dan corrigeren de cursisten, van wie alle vier video-opnames worden gemaakt, eikaars gedrag. Wij hoeven dan nauwelijks nog aanwijzin gen te geven. We hebben in elk geval geleerd vooral niet teveel in discussie te treden of de betweter uit te hangen". De docenten komen geheel vrijwillig naar de cursussen toe. Dit gebeurt meestal op aanraden van een hoogle raar, het hoofd van een vakgroep. Nieuw aangeko men docenten komen vaak uit zichzelf zodra ze van de dienst horen. „Uiteraard kunnen we niet iedereen bereiken. Je hebt altijd mensen die het niet zien zitten. Maar over het alge meen denk ik dat de medi sche faculteit nu wel goede docenten heeft", aldus Van Hilten. De dienst heeft al veel van de drie a vierhonderd do centen van de faculteit der geneeskunde voor de video camera's gehad. Ook docen ten in de fysiotherapie, in de verpleegkunde en in het maatschappelijk werk heb ben hun weg naar de cur suslokalen op het terrein van de Wassenaarseweg 62 gevonden. Nu wordt dan ook de rest van de Leidse universiteit erbij betrokken. Dit gebeurde na vragen vanuit de universiteitsraad naar de kwaliteit van de doceervaardigheden. Strijd Niet in de laatste plaats speelde de toenemende strijd tussen de universitei ten om zoveel mogelijk stu denten binnen te halen mee. Deze strijd komt op gang met het oog op de te verwachten daling van het aantal studenten. Daarom is men bezig nieuwe studen- tengroepen „aan te boren". Dit doet men ondermeer door deeltijdstudies in te stellen en door meer posta cademisch onderwijs te ver zorgen. Aan dit rijtje wordt nu ook het verhogen van de onderwijskwaliteit toe gevoegd. „Het is goed dat daar nu eens iets aan wordt gedaan vanuit de universi teit", aldus Van Hilten en Versvelt. „Alleen moeten we nog eens een goede naam voor het project ver zinnen „Docententraining" en „deskundigheidsbevor dering" klinken allemaal zo betuttelend en dat is beslist met de bedoeling". MARILOU DEN OUTER Economisch wel en wee Aan de Stadspolderweg 21 is in het bedrijfsverzamelgebouw aannemersbedrijf Klavervos, gekomen van Haarlemmerweg 8, gevestigd. Aan de Stadspolderweg 25 is in het bedrijfsverzamelgebouw de scheepsbouwer A. Barends, gevestigd. Aan de Stadspolderweg 13 is in het bedrijfsverzamelgebouw aannemersbedrijf Eshuis, ge komen van de Koddesteeg 20- 26, gevestigd. Aan de Breestraat 165 is de winkel in modieuze dameskle ding „Next Fashion", geves tigd. Adviesbureau C. Verhoog b.v. het geven van adviezen op techn. (speciaal koeltechn.) ge bied aan de Oude Singel 4 is vertrokken uit Leiden. Stomerij „De Marnix" is van de Willem de Zwijgerlaan 18 verplaatst naar de s-Graven- zandestraat 53. Aan de Rijnstraat 12 is het cafébedrijf „De Bunny Club" opgeheven. Aan de Valkenburgseweg 45 is de onderaann. in metsel- en timmerwerken van R. C. Sloos, opgeheven. P. P. M. Devilee, inkoop, als mede de verkoop aan groot verbruikers in edelmetalen is verplaatst van de Seringen- straat 56 naar het St. Annahof 14. Aan de Herenstraat 64 is De Gezondheidswinkel gevestigd. N. van Duuren en Zonen b.v. expeditiebedrijf is ver plaatst van de Middelstegracht 87 naar de Flevoweg 35. Aan de Pelikaanstraat 2 wordt tevens onder de 2e han delsnaam „Parallex" het uitge ven van bladmuziek, geves tigd. Aan de Castellumweg 55 is J. L. van der Reijden, het uit voeren van las-, constructie bank- en plaatwerk, gevestigd. Aan de Willem Barentsz- straat 41 is de timmerfabriek A. Amersfoort opgeheven. Aan de Haarlemmerstraat 234 is de winkel in groenten en fruit van Jac. Mank opge heven. Aan de Rijnkade 4 is H. van Leeuwen, handel in terrazzo- materiaal opgeheven. perventilatie In Leiden en omgeving gaan binnenkort enkele hyper ventilatie zelfhulpgroepen van start. Deze hulpgroe pen worden georganiseerd door de Nederlandse Hyper ventilatie Stichting. Voor meer inlichtingen kan men schrijven naar postbus 70386, 1007 KJ Amsterdam. Doden in Mexico Dr. Th. Levenaar houdt maandag 10 oktober in het mu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat een lezing met als onderwerp 'De dagen der doden in Mexico Het gaat om de viering van Allerheiligen en Allerzielen in dat land. Voor de Mexicanen is de belangrijkste religieuze gebeurte nis. De lezing begint om acht uur. Pottenbakhen Bij K&O aan de Oude Vest beginnen op 10 en 12 okto- ber cursussen pottenbakken en keramiek. De cursus sen zijn zowel voor beginners als gevorderden en be slaan respectievelijk 12 maandagavonden of 12 woens dagochtenden. Voor inlichtingen: K&O tel. 141141. Fancy Fair De Stichting Paardrijden voor gehandicapten voor Leiden en omstreken houdt zondag 9 oktober een fancy fair in manege Moedig Voorwaarts aan de Wassenaarseweg 25. Ie der jaar worden ruiterkampen voor gehandicapte ruiters en amazones georganiseerd. Een kamp van een week in de Brabantse bossen kost ruim 8000 gulden. Om een deel van de ruiterkampen te bekostigen, wordt de fancy fair gehou den. Men kan er spulletjes kopen, diverse behendigheids- spelletjes doen en meespelen op het rad van avontuur. De fancy fair is van tien uur 's morgens tot vier uur 's mid dags geopend. De manege Moedig Voorwaarts aan de Wassenaar seweg. Overdreven De wegenbouwers in Leiden zijn wel zeer bezorgd over het lot van de weggebruiker. Breken ze een straat open, zodat er een ondoordringbare zandvlakte ontstaat en dan plaatsen ze er een bord bij dat vertelt dat er géén doorgaand verkeer mogelijk is. Tja, overdrijven is ook een vak. Of is het bord bestemd voor de weinige Leidenaars die zich in het bezit van een vierwielig aangedreven jeep mogen verheugen? 'W% Jv.f.t'.? Verontreinigingsheffing met 1 gulden omhoog LEIDEN De verontreinigsheffing gaat in 1984 met 1 gulden per vervuilings-eenheid omhoog. Concreet betekent dit dat al- leenwonenden het komend jaar 54,80 en gezinnen 164,40 moe ten gaan betalen. Procentueel gezien bedraagt de stijging 1,9 De verhoging wordt door het hoogheemraadschap nodig geacht om de kosten van uitvoering van het zogenaamde bestrijdings- plan te financieren. Het hoogheemraadschap haalt met de ver ontreinigingsheffing zo'n 69 miljoen gulden binnen. Overigens moet de begroting van Rijnland nog aan de algemene raad wor den voorgelegd. De verwachting is echter dat de definitieve cij fers weinig zullen veranderen aan de nu vastgestelde verhoging. Hoge hoeden gestolen LEIDEN Drie bestuursle den van de 3 October Vereeni- ging zijn op 3 oktober beroofd van hun hoge hoed. Terwijl het traditioneel uitgedoste ge zelschap 's avonds omstreeks half zeven over de Steenstraat wandelde, werden zij van ach teren door een stel onbekende jongens besprongen en ont daan van het gewichtige hoofddeksel. Er zijn nog po gingen gedaan om de dieven te achterhalen, maar tevergeefs. m LEIDEN Het gezondheidscentrum in de Merenwijk viert 25 /anf oktober het eerste lustrum. Het centrum werd vijf jaar geleden officieel geopend. Ter gelegenheid van het lustrum wordt 'sa- vonds een forumdiscussie gehouden over de gezondheidszorg, die zal worden ingeleid door Merenwijk-bewoner en minister L. Brinkman van WVC. Het gezondheidscentrum werd met financiële hulp van de ge meente tot stand gebracht. Er kwam een samenwerkingsver band van drie huisartsen, vijf wijkverpleegkundigen, drie fysio- drT gen, een tandarts en twee jeugdartsen in het centrum te werken. Het gezondheidscentrum wordt beheerd door een stichting in wier bestuur vertegenwoordigers van de werkers en wijkbewo ners zitten. Bovendien functioneert in de Merenwijk een patiën- tenraad. Het gezondheidscentrum in de Merenwijk is nog steeds het eni ge in Leiden waar de werkers in een samenwerkingsverband werken. De plannen voor een dergelijk centrum in het Mors- kwartier zijn voorlopig in de ijskast gezet. Wel wordt momenteel hard gewerkt aan de totstandkoming van een gezondheidscen- Forumdiscussie Tijdens de forumdiscussie komen drie stellingen aan de orde. 1. De uiteindelijke beslissing over de behandeling ligt bij de client- /patiënt. 2. Versterking van de eerstelijnsgezondheidszorg gaat ten koste van de tweedelijnsgezondheidszorg. 3. De toename in deze drie stellingen zal minister Brinkman zijn licht laten schij nen waarna het vijf leden tellende forum dieper op de materie in zal gaan. In het forum zitten mevrouw H. Terborgh (ethica en wetenschappelijk medewerkster op de uniyersiteit), mevrouw J. van Dijk (seksuologe, verbonden aan het AZL), mevrouw R van Essen (bewoonster Merenwijk), de heer R van Leeuwen (huis arts, werkzaam in het centrum) en de heer A. Kamphuis (voor zitter van het bestuur van de Stichting Gezondheidscentrum Merenwijk), die tevens voorzitter is. De bijeenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in het kerkelijk centrum 'De Re-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3