TAFEL ffiï Protestantse kerken van Indonesië op weg naar eenheid KTÏÏ71 Vergeet nietwij zijn hier om uw demonstra tievrijheid te garanderen brieven DEBAT IN KERK OVER CENTRUMPARTIJ ROEPT DREIGING MET ACTIE OP KORTE METTEN Nederland solidair ACHTERGROND Cfiidae. Sounant WOENSDAG 5 OKTOBER 198." PAC PAUSMIS IN HAAGSE ST.-JACOBUSKERK In een plechtige concelebratie wordt op zondag 16 oktober om kwart over tien in de St.-Jacobuskerk, Parkstraat 65a, in Den Haag de verjaardag van de pauskeuze van Johannes Paulus II gevierd. Dat ge beurt m aanwezigheid van dc nuntius mgr. dr. B. Wüstenberg. het Nederlands episcopaat en het corprs diplomatique. Thema van de viering is: „Dat de Heer onze paus mag zegenen en bewaren". Het parochiële koor „Cantemus Domino", onder leiding van Sipke de Jong. zingt de Spatzenmesse van W. A. Mozart; Tu es Petrus van G Giesen; Ave Maria van T L da Vittoria. Organist is Ton van Eek. De Interparochiële Schola Cantorum verzorgt de gregoriaanse zang. Een ensemble van het Resi dentieorkest onder leiding van Theo Laancn brengt de Pausmars van Gounod ten gehore. Het Sint- Martinus-Gilde uit Dommelen vertegenwoordigt dit jaar de Brabantse gilden bij deze plechtigheid. „Wij hebben niet het plan deze avond zonder meer af te gelas ten onder druk van buitenaf". Dat melden de organisatoren van een dinsdag 11 oktober in de Pnuluskerk te Rotterdam te hou den openbare debatavo.id. Het gaat tussen drs. A. Vierling van de Centrumpartij en ds. H.ins Visser van dc Stichting v«.or Kerkelijk Sociale Arbeid t«- Rot terdam. waarin samenwerken de plaatselijke hervormde, doopsge zinde en remonstrantse gemeen- De avond was reeds lang gele den belegd, maar de verkie zingsuitslag in Al mere heeft de gemoederen ten aanzien van dit debat danig verhit. Er is zelfs een openbare bijeenkomst vrij dagochtend in dezelfde kerk met mensen en organisaties, cl ie be zwaar hebben en in enkele ge vallen a> tii s hebben aangekon- totgêw eliT willen de nrgani-.ito- ren de voorgenomen debatavond toch laten doorgaan, omdat men niet opzij wil gaan voor druk en dreiging", schrijft de stichting. Naar de mening van ds. Visser is „ondergrondse vreemdelingen haat" ernstiger dan vreemdelin genhaat die kan worden geloka liseerd. In zijn verantwoording de debatavond toch te houden verklaart hij; „Vanuit de kerk bevragen wij de CP op haar ei gen uitgangspunten. Dal doet de kerk vanwege haai pastorale verantwoordelijkheid vo<m men sen. De CP beroept zich op christelijke waarden Het is de roeping van de kerk om het op treden van de CP te toetsen aan deze waarden". Het centrale comité van de Indonesische raad van ker ken komt deze maand op Su lawesi bijeen ter bespreking van stukken, die de eenwor ding van de aangesloten ker ken een stap dichterbij moe ten brengen. Die stukken omvatten een ontwerp-ge- loofsbelijdenis en een ont- werp-liturgie. De Raad van Kerken (DGI) zelf, waarbij 53 kerken uit alle delen van de archipel zijn aangesloten, komt volgend jaar oktober bijeen op Ambon. Die verga dering, in het Indonesisch „Sidang Raya" genoemd, zal van beslissende betekenis zijn voor het streven naar eenheid. Dit bericht ds. W. B. van Halsema. secretaris van het Indonesië Orgaan van de Ge reformeerde Kerken in Ne derland in het „Centraal Weekblad". Indonesië kent een grote verscheidenheid aan protestantse kerken. Deze is bepaald door de eigen aard van de zendende kerk uit Europa, zodat kerken met een calvinistische, lutherse of doperse traditie zijn ontstaan. Ook de grote verschillen in cultuur, adat en taal in het uitgestrekte eilandenrijk spe len een belangrijke rol. Ds. Van Halsema noemt het op vallend, dat confessionele verschillen in de discussies nauwelijks een rol spelen. Er is in de Indonesische kerken een grote eenheid van ge loofsbeleving. Het zijn veel meer vragen over de functie van de kerk en de „macht" of „onmacht" van de kerk, die een rol spelen. De Indonesische Raad van Kerken is in 1950 opgericht. Daarbij werd verklaard, dat de deelnemende kerken zich ervan bewust zijn dat de een heid van-de kerk een essen tieel deel van het geloof is en daarom ook van getuigenis en van dienstbetoon. In deze verklaring wordt het motief van eenheid dus verbonden aan het missionaire motief, naar Johannes 17. Naar ds. Van Halsema meedeelt wordt daarom ook steeds gesproken van één zendingsterrein in Indonesië van de gezamenlij ke Indonesische kerken zelf. Buitenlandse kerken en zen dingsgenootschappen moch ten assisteren en niet op ei gen houtje aan het werk gaan. Volgens ds. Van Halsema zullen de kerken in Neder land wegens hun verbonden heid met Indonesië dit proces naar eenwording met belang stelling volgen. „En het zou kunnen zijn, dat er vanuit wat daar gebeurt ook nog het een en ander te leren valt voor het „Samen op weg" tussen de Gereformeerde Kerken en de Nederlandse hervormde kerk", zo voegt hij hieraan toe. Ontwapenend Ontmoeting Zwiterland-Polen in het Vaticaan. Bij het verlaten van de vergaderzaal, waarin de bisschoppensynode wordt ge houden passeert de primaat van Polen, kardinaal Jozef Glemp, een wachtpost van de Zwitserse Garde, die hem slechts controleert met een „ontwapenende" glimlach. Voettocht van 3.000 km om naar school te kunnen gaan Twee jonge christenen uit Malawi zijn in Johannesburg aangekomen na een voet tocht van drieduizend kilo meter van hun woonplaats in Malawi. Hun kleding was tot lompen vervallen. hun schoenen waren afgetrapt, hun zakbijbels aan flarden en hun beurs leeg, maar ze zijn ingeschreven aan een onder wijsinstituut, zoals zij graag wilden. Zij volgden daarmee het voetspoor van president Kamuzu Banda van Malawi, die als kind ook een voet tocht naar Zuid-Afrika heeft gemaakt om daar naar school te kunnen gaan. Lovemore Banda en Victor Chibambo, beiden 22 jaar oud, hebben vijf weken nodig gehad om de afstand te over bruggen. Eerst hadden ze al les wat ze bezaten verkocht, zoals hun polshorloge, radio en de kleren die ze niet droe gen en daarmee een reissom vergaard van 360 gulden. Lovemore Banda heeft een jarenlange opleiding gevolgd voor toverdokter, maar was na een religieuze ervaring overgegaan naar het chris tendom. Op een zwerftocht had hij Victor Chibambo ont moet, die ook net was be keerd. Aan de grens met Zambia lieten de grenswach ten hen niet toe. Lopend en liftend belandden ze tenslotte in Zuid-Afrika via Botswana. In Johannesburg wilde de Rhema Bible Church hen niet toelaten omdat de cursus al was begonnen, maar ds. Costa Mitchell van het Chris tus voor Afrika-instituut hoorde van de twee en was onmiddellijk bereid hen in te schrijven. Tijdens een audiëntie voor twintigduizend leden van de „Gebedsgroepen Pater Piort uit heel Italië heeft paus Jo hannes Paulus II zijn waar dering uitgesproken voor het werk van de capucijn uit Pie- trelcina. De bijeenkomst was belegd naar aanleiding van de vijftiende sterfdag van pa ter Pio. De paus zei. dat pater Pio in de jaren veertig zijn biechtvader was geweest. Toen hij kardinaal was had hij nog eens het klooster van de pater in San Giovanni Rotondo bezocht. Het proces tot zaligverklaring van pater Pio, die gestigmatiseerd was en aan wie talrijke moeilijk verklaarbare genezingen worden toegeschreven is op 20 maart begonnen. Tot nieuwe voorzitter van de katholieke bisschoppen conferentie van Nicaragua is gekozen de bisschop van Chontales, mgr. Pablo Anto nio Vega. Hij volgt de aarts bisschop van Managua, mgr. Pablo Antonio Vega, op, die deze functie acht jaar lang heeft uitgeoefend. Hij is nu vice-voorzitter. Bosco Vivas, wijbisschop van Managua, is gekozen tot secretaris-gene raal van het episcopaat. Wegens een overvloedige stroom van studenten over weegt de Vrije Theologische Akademie van Gieszen in de Duitse Bondsrepubliek uit breiding van haar capaciteit. Toch is zij pas in 1981 met de opleidingen begonnen met 32 studenten „als alternatief voor de liberale theologische hogescholen", waarbij „wordt ingestaan voor wetenschap pelijke en bijbelgetrouwe op leidingen". In het thans be gonnen wintersemester is het aantal studenten tot 114 ge stegen, terwijl de capaciteit met honderd al is uitgeput. Er moest derhalve reeds een wachtlijst worden aangelegd. De Zuidafrikaanse radiom- roep zal voortaan alle preken aan censuur onderwerpen, voordat zij worden uitgezon den, zo is in Johannesburg bekendgemaakt. Twee we ken voor de datum van uit zending zullen preken schrif telijk aan de omroep moeten worden voorgelegd. Het is niet meer mogelijk een direc te uitzending van godsdien stige bijeenkomsten te ver zorgen. Het aantal trouwe kerkgan gers onder de katholieken in Engeland en Wales blijft af nemen. Dat blijkt uit cijfers van de Katholieke Onder wijsraad in Engeland. In 1982 gingen 1.570.230 katholieken elke zondag naar de kerk, dertigduizend minder dan in 1981. Het aantal trouwe kerkgangers is 36.8 procent van het totaal aantal katho lieken in Engeland en Wales, dat op 4.269.019 wordt ge raamd. Het vermoeden be staat evenwel, dat dit cijfer het aantal katholieken te laag schat. Als het katholieke volksdeel ongeveer tien pro cent van de totale bevolking van Engeland en Wales uit maakt, zoals uit wetenschap pelijk onderzoek blijkt, dan kan tussen 29.1 tot 35.6 pto- cent van de rooms-katholie- ken in Engeland en Wales tot de trouwe kerkgangers wor den gerekend. Runderlapje met Chinese kool en aardappelen gerstevlokkenpa p Voor twee personen hebt u nodig: nodig voor twee: 200 g doorregen runderlap, 25 g margarine, zout, tijm, rozemarijn, bonekruid, uit je; 1 ui, 10 g margarine, ker rie, 500 g Chinese kool, zout, zout, peterselie of sel derij; 0,5 1 kg aardappelen 2,5 dl melk, 40 g gerste vlokken, 1 lepel maizena, 2,5 dl karnemelk,, bruine basterdsuiker Bak het runderlapje in hete margarine bruin, strooi er al bakkende het zout over. tem per het vuur als het vlees bij na bruin genoeg is, leg het deksel schuin op de pan en voeg dan zo veel lauw water toe dat het erge bruisen min der wordt, leg de kruiden en het grofgesneden uitje in de jus en stoof het vlees mals in circa twee uren. gebruik de kleinste pit voor het stoven, wie een hogedrukpan heeft kan het vlees daarin in drie kwartier mals stoven, fruit voor de Chinese kool het kleingesneden uitje met kerrie lichtbruin, doe er de in reepjes van zo'n twee cen timeter gesneden kool bij en weinig water en smoor de groente gaar in ongeveer tien minuten, breng de kool op smaak met zout en strooi er fijngeknipte peterselie of selderij over.. breng de melk aan de kook, strooi er al roerende de ger stevlokken in en laat ze in een kwartier zacht kokend gaar worden, roer af en toe. meng vervolgens de maizena met weinig koud water tot een schenkbaar papje, voeg dit papje al roerende toe aan de gerstevlokken en laat de pap nog even koken, laat de pap lauw worden en voeg de karnemelk toe. geef de pap lauw of geheel afgekoel met apart de bruine basterdsui ker. JEANNE De Tweede Kamer heeft gisteren terecht zi;n steun ge, aan het besluit van het kabinet nog Gn-o, I r en ha! een beperkt aantal Nederlandse m.G iii i bit ;K vredesmacht in Libanon (Unifil) tc i'-.a.eii, land afgelopen zomer besloot de u iami-.e Un.i;1 schappen terug te trekken omdat hu:, i. i\<v.ghc in non geen zin meer had. hebben zie i. l. .g ontwikLJ voorgedaan. Dat waren allereerst de ontwikkelingen in Libanon i Maar daarnaast bleek ook dat de andere landen die trc| leveren voor Unifil er nog niet aai: toe waren hu terug te trekken. Onder die omstandigheden zou het wej vreemd zijn indien alleen Nederland zijn troepen zou td trekken, zeker nu ons land op dit moment een zetel i Veiligheidsraad bekleedt. Daarom is het goed dat Nederland in ieder gevall symbolisch zijn steun geeft aan de internationale vr|' macht. Materieel behoeft het niet meer zoveel voor te stcj want in het gebied waar de Nederlanders zijn gelegerd! in militair opzicht gelukkig ook niet veel meer te doet het overleg met de Tweede Kamer heeft minister Vari Broek van Buitenlandse Zaken daarom terecht toegegfH dat het uitsluitend om een symbolische bijdrage gaat. jeti' an DAARMEE is open en eerlijk erkend, dat het wat de ^lle name van Nederland in Unifil betreft alleen nog gaat onfofi tonen van internatioanle solidariteit. De daaraan gekoppje mededeling dat het nu wel écht het laatste halfjaar is datt d derland deelneemt aan Unifil, moeten we niet al te sein nemen. Daar werd immers aan toegevoegd, dat de zaak ee: nader zal worden bekeken in het geval er zich nieuwe ens wikkelingen voordoen. Terecht is daarmee voor ons laner mogelijkheid open gelaten om, als het nodig mocht zijnjurr ternationaal solidair te blijven. dot PERIODEN MET ZON terdag en zondag zorgt een pressie voor regen of buie nc de middagtemperatuur ilV€ dan naar rond 14 graden M komt ook weer meer win< DE BILT In de komende nacht kan er hier en daar nog een bui vallen, maar morgen overdag blijft het volgens het KNMI bijna overal droog en komen er perioden met zon. De wind neemt af tot matig uit het westen, en de temperatuur wordt ongeveer 16 graden. We bevonden ons gisteren in een gebied tussen twee depres sies. Ook vrijdag is dat nog grotendeels het geval maar za- M.bew. 24 16 AMERIKAANSE MILITAIREN IN WEST-DUITSLAND: flfjfllv- «Jvn it van de Oostduitse propagan- man va 9? Sinds de Tweede Wereldoorlog is de Duitse Bondsre publiek vertrouwd met een groot Amerikaans leger. Oorspronkelijk met de taak bedeeld Hitler-Duitsland te bedwingen, maakt het nu al enige decennia deel uit van de NAVO-afschrikkingsmacht met een heel ande re opdracht. Onze verslaggever peilde ter plaatse de stemming, die sterk in het teken staat van de komende plaatsing van de nieuwe kernraketten, en doet verslag in een aantal reportages. MODLAREUTH Op een gewone landkaart is het niet te vinden. Modlareuth is een Beiers dorp van slechts een paar honderd inwoners. Dwars er door heen loopt een hoge grijze muur die het prikkeldraad van de kleine 1400 kilometer lange herme tisch gesloten grens met Oost-Duitsland onderbreekt. Er heerst een doodse atmo sfeer, alleen boeren zijn on verstoorbaar bezig op het verder westwaarts gelegen land. Een vlakbij gelegen snelweg naar Berlijn eindigt plotse ling en is gedeeltelijk door gras overwoekerd. Iemand uit het dorp heeft aan de an dere kant van de muur zijn broer wonen. Dit soort fami lierelaties die door de grens zijn gescheiden, zijn echter uiterst zeldzaam geworden. Immers, wie in de afgelopen dertig jaar met zijn naaste fa milie verenigd wilde worden, heeft zijn kans inmiddels wel benut en is naar het westen gevlucht. Aan Oostduitse kant heerst de stilte van het graf. Het dorp sterft aan die kant lang zamerhand uit. De jongeren zijn weggetrokken en nieuwe bewoners mogen er zich niet langer vestigen, zo vertelt een begeleidende Ameri kaanse militair. Wie er nu wonen, zijn voornamelijk be wakers, maar die laten zich niet zien, wel in de verderop gelegen wachttorens, waar ze opmerkelijk actief worden met verrekijkers en camera's, als om aan de verwachting van de bezoekers die de grens komen bekijken, te voldoen. Hoewel op het eerste gezicht geestdodend is een situatie als die in Modlareuth voor de ruim 200.000 gestationeerde Amerikaanse militairen in de Bondsrepubliek waarschijn lijk een van de meest tastba re redenen die zij voor hun verblijf bij onze oosterburen kunnen bedenken. Opne ming in het tweede cavale rieregiment Toujours Prêt dat patrouilleert langs de 650 kilometer lange grens in Bei eren mag dan ook op veel be langstelling rekenen. Er is al tijd wel wat te beleven. Constant wordt er immers werk verricht aan het IJze ren Gordijn waar naar schat ting meer dan 10.000 Oost duitsers belast zijn met bewa king, onderhoud en repara tie. Geen wonder dan ook dat een voorlichtingsstencil van het regiment meldt: Hier moet een van de moeilijkste maar ook van de meest inte ressante taken worden ver richt. „Waar kun je zoveel initiatief en verantwoorde lijkheid tonen?" Met enige meewarigheid wordt afgegeven op de mili tairen in het 100 kilometer oostelijk gelegen Bamberg, waar een veel grotere leger basis is gevestigd en het mili taire leven bestaat uit oefe nen en nog eens oefenen. Maar ook het functioneren als de „ogen van de NAVO", zoals het regiment tot op dracht heeft gekregen, ver loopt niet altijd van een leien dakje. Geregeld wordt het re giment geconfronteerd met ontsnappingspogingen van Oostduitse vluchtelingen die meestal voortijdig stranden in het mijnenveld. Geslaagde pogingen worden al spoedig omgeven door de meest fan tastische anecdotes. Het vorig jaar werd de ont snapping gesignaleerd van ruim twintig man. Al enkele jaren schommelt het aantal geslaagde vluchtpogingen in Twee jaar geleden veroorzaakte een bomaanslag op het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmachtbasis in Ramstein grote opschudding. Beieren rond dat cijfer. Ruim twintig jaar geleden, in 1961 toen voor het eerst werd ge probeerd de grens herme tisch af te sluiten, slaagden er jaarlijks nog vele duizenden in de grens over te komen. Sinds die tijd is de grensbe waking steeds verder geper fectioneerd. IJzeren gordijn Het echte IJzeren Gordijn bestaat over vrijwel de hele linie uit twee hekken. Het eerste bevindt zich op een af stand van vijf- tot tweehon derd meter van de werkelij ke grens. Aangezien bezoe kers het hek voor de echte grens aanzagen, gebeurde het tot voor kort herhaaldelijk dat zij zonder het te weten op Oostduits grondgebied kwa men. De Westduitse grensbe waking heeft de hele grens nu met geel-rode paaltjes ge markeerd, zodat „sight seeing" aan de grens niet lan ger kan ontaarden in een ca tastrofe. Terwijl het eerste hek goed zichtbaar is, ligt er meestal meer landinwaarts nog een tweede hek. Bij dorpen en stadjes is het hek vervangen door een muur met wachtto rens zoals in Berlijn. Tussen de hekken bevinden zich grondmijnen. Aangezien bij het noodzakelijke onderhoud (de grondmijnen moeten om gebruiksklaar te zijn geregeld worden vervangen) zich vele ongelukken voordeden, geeft men nu de voorkeur aan het gebruik van schietautomaten of mijnen die zijn opgehan gen aan de hekken (Een aan tal daarvan wordt nu verwij derd na afspraken hierover met West-Duitsland). Ze kunnen doel treffen vanaf knie- pols- of borst-hoogte en komen bij de geringste bewe ging tot ontploffing. Het spreekt vanzelf dat het niet alleen vluchtelingen die daarvoor verantwoordelijk hoeven te zijn, maar ook wild of domweg het weer. Niette min blijkt het systeem vol gens Amerikaanse waarne ming een ..verbetering" te zijn, wat zich weerspiegelt in het steeds verder afgenomen aantal geslaagde ontsnappin gen. Jonge vluchtelingen De vluchtelingen van nu zijn vrijwel altijd jongeren, die volgens de Amerikanen van toeten noch blazen weten. „De uitgebreide grensbewa king is voor velen van hen een verrassing', zegt Mike Ewing. onze jeugdige militai re begeleider, die de Duitse chauffeur op de meest onver wachte momenten bevel geeft te stoppen. „Zij hebben altijd het verhaal gehoord van de Oostduitse propagan da dat de hekken en de mij nen er staan om een Ameri kaanse inval tegen te gaan, maar je ziet dat alle schietau tomaten naar binnen zijn ge keerd. Die vluchtelingen ver wachten dan ook niet in een mijnenveld terecht te ko men.". Frusterend is het voor hem dat hij de vluchtelingen niet de helpende hand mag bieden. Hulp is pas mogelijk, wanneer men al over de grens is, zo luidt de stelregel. Over zijn Duitse leeftijdgeno ten is hij niet te spreken. „De jongeren begrijpen niet waar om we hier zijn. Ze hebben de neiging alles van het ver leden te vergeten. Hij is boos op de anti-kernwapendemon stranten die zich ook een keer gewaagd hebben op het terrein van het regiment in Hof. Maar wat de deur voor hem heeft dicht gedaan zijn de militaire aanslagen op Amerikaanse militaire bases in West-Duitsland. Hij gaat binnenkort terug naar de Verenigde Staten en volgens hem denken talloze soldaten er zo over. In Oost-Duitsland, het land waarvan hij de grens op zijn duimpje kent, is hij nog nooit geweest. Tevreden Van ontevredenheid onder de Amerikaanse soldaten lijkt overigens helemaal geen sprake te zijn. De meesten, die uit vrije keuze in het le ger zijn terecht gekomen, vinden dat zij, zeker in Hof, een fijne job te doen hebben. Bij de officieren is het praten over politiek meestal taboe, („Wij zijn er om het recht op demonstreren te garanderen, zo is een van de antwoorden die de bezoekers geregeld te horen krijgen"), maar duide lijk is wel dat de betogers in deze hete Duitse herfst, voor al onder de politiek geïnte resseerden op een koel ont haal kunnen rekenen. Intern zijn er orders uitgevaardigd om de schade bij nieuwe ac ties van de vredesdemon- stranten op de bases tot een minimum te beperken. De houding van de Duitse chauffeur en voorlichtings van Toujours Prêt te genover het Ijzeren Gordijn is heel anders. Als de mees ten van zijn landgenoten heeft hij met de realiteit, eén andere realiteit benadrukt hij, van het IJzeren Gordijn leren leven. „We moeten de situatie aan de overzijde van de grens vooral niet dramati seren. Ze zouden graag meer willen reizen, maar ze heb ben het redelijk goed zolang ze maar niet openlijk zeggen wat ze van hun leiders den ken". In Blankenstein, twintig ki lometer van Modlareuth ge legen, staat aan de overzijde van het riviertje de Saaie dat hier de grens vormt, tegen een papierfabriek een groot bord met daarop de tekst: De USSR en de DDR zijn ten nauwste en eeuwig met el kaar verbonden. Als ant woord op dit bord vindt men aan westelijke zijde een bord van de Bond voor Midden- Duitsland waarin een poging wordt gedaan de herinnering aan de historische realiteit le vend te houden: Dit is geen werkelijke grens. Aandeel houders aan beide zijden van de rivier waren eigenaar van deze fabriek totdat zij na de oorlog werd genaast. De tekst spreekt verder van de eeu wenlange historische betrek kingen die aan beide zijden van de Saaie hebben bestaan. De Duitse Grenzschutz brengt de tijd door met het observeren van de Oostduitse wachters in hun toren aan de overzijde van het water. Ie dere keer wanneer die willen fotograferen, brengt de Grenschutz zijn verrekijkers in stelling. Dat gaat zo minu tenlang door. Elke verande ring aan de andere kant van de grens brengen wij in kaart, zo motiveert een van hen zijn activiteiten. Het is een onwezenlijk gebeuren dat vooral door de tegenpartij met een dodelijke ernst wordt beoefend. Volgende keer: Ameri kaans leger werkt aan snelle modernisering con ventionele strijdmacht. PAUL VAN VELTHOVEN Kopenhagen regen Lissabon zw bew. Luxemburg Malaga 15 0 V< L !5 - hi ei hi h d k li hi ir Ie d onbew. 24 11 inbew. 26 16 Schande Bij de bedrijven zijn de laa! jaren honderdduizenden ni sen op straat gezet. Ze daarmee 20 tot 30 procent meer, gekort op hun inkon De aantallen ambtenaren politiemensen zijn tot nu nog steeds gegroeid. On hun salarissen noodgedwon moeten worden gekort met procent willen zij nu ak gaan voeren die praktj neerkomen op staken. Dal dan hun dank aan de gemd schap voor hun wellicht sc| re maar veilige bestaan! F. Stapel,gepensioneerd ambtenaar, DEN HAAG. Motorraces Uw verslag van de motorral j op Zandvoort van eind si tember vond ik niet uitvoe genoeg en te negatief. We i ten heus wel dat motors® gevaarlijk is. De races wer| bijgewoond door 7500 schouwers, zoveel waren laatste tien jaar niet meer fc weest. Maar toch wordt erf weinig aandacht aan bestek— Voorts rept u met geen wof over de primeur voor het cf I tinent, de Battle of the Tw* Viertakt-twee cilinders, juist zijn bedoeld om eens einde te gaan maken aan L waanzinnige snelheden van ol huidige machines en al i ol doden en invaliden. v' KNMV had een prachtig p di gramma samengesteld B leuke entree-prijzen, voor rijders de allerbeste vei H heidsmaatregelen en bov tr dien mooi weer. h Jac. de Jong, LEIDERDOR

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2