Trendvolgersbeleid op losse schroeven Ook hogere ambtenaren in actie tegen kabinet Doofpot 3S5SL NEDERLAND PLAATST RAKETTEN ALS „GENEVE" MISLUKT Aditie ontruimt Leidse autohandel DE KONING ZAL ZWICHTEN VOOR KAMERMEERDERHEID Woensdag 5 oktober 1983, 75e laargang no. 22698 TV-TIPS Start tv-serie „Sanne"' over opstandige jongeren op Ned. I om 19.00 uur Om 21.10 uur Bunuel-film „La jument va- peur" Op Ned. II om 20.10 uur film „Jij bent de room in mijn koffie" van Dennis Potter en om 21.45 uur „Cinevisie" met „De Illusionist" van Freek de Jonge. HET WEER Zonnige perioden en eerst nog een enkele bui. Middagtempe- ratuur 16 graden. Matige tot krachtige wind. Zon op: 06.48; onder: 18.08. Schev. hoog water: 2.21 en 14.54; laag water: 10.46 en 23.04 uur. (Ml Het Motorhuis vondellaan80. Leiden Tel 071-769513 Eeuwfeestreis Oriënt Express De Oriënt Express, die honderd jaar geleden zijn eerste rit maakte, vertrok gisteren opnieuw uit Londen voor een spe ciale eeuwfeestreis naar Venetië. Tweënnegentig overwe gend Amerikaanse en Britse reizigers, van wie een aantal in kostuum uit de jaren tachtig van de vorige eeuw, nipten aan champagne op de tonen van muziek van een militair orkest. Voor de reis met zeven rijtuigen, getrokken door een ou derwetse locomotief, moesten de passagiers een bedrag van 495 pond neertellen. De luxer die daarvoor wordt ge boden doet niet voor die van de beste hotels. Voetbal op tv De voetbalinterland West-Duitsland Oostenrijk wordt vanavond via het eerste Duitse net (ARD) rechtstreeks vanuit het Parksta dion in Gelsenkir- chen uitgezonden. De uitzendig begint om tien minuten over acht. Het be treft een wedstrijd in groep 6 van de voorronde van het toernooi om het Eu ropees kampioen schap. dat volgend jaar in Frankrijk wordt gehouden. Om elf uur is via Nederland 2 een sa menvatting te ver wachten van de in terland Nederland- Roemen ië, die in het kader van de voorronde van het Olympisch voetbal toernooi wordt ge speeld in Utrecht. H. de Koster ontvangt prijs voor filantropie DEN HAAG- /NEW YORK H. de Koster, lid van de Raad van State in buitenge wone dienst, ont vangt aanstande vrijdag tijdens een conferentie in New York de Sfor- zaprijs voor filan tropie. De prijs is ingesteld door In- terphil, een inter nationale organisa tie die moderne fi lantropie bevor dert. De prijs wordt dit jaar voor het eerst uitge reikt. De heer De Koster krijgt de prijs als erkenning van zijn verdienste voor het verkrij gen van privé- -schenkingen voor het Centrum in Venetië voor op leiding van hand werkslieden voor restauratie van ar chitectonische werken. Het zou niet kunnen, want de man valt natuurlijk onmiddellijk door de mand, maar we zien minister Rietkerk al vermomd en al in politiebureaus rondlopen om te zien of de agenten zich daar wel behoorlijk tegenover de gewone burger gedragen. Hoe zou hij eigenlijk vermomd moeten zijn? Als politieman of als gewone burger? In Nederland kan zoiets trouwens niet, want de politie is natuurlijk veel te pienter om zich zó te laten bedotten. Dat is heel anders in de Sovjet-Unie, waar een minister zich, de Leidse Courant heeft dit natuurlijk weer ontdekt zo zou hebben gedragen. En hij zou volgens de laatste berichten in de Sovjet-Unie zelfs alle doofpotten in de doofpot hebben gestopt. De Leidse Courant wil ik best - 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop tonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat kan een verzoek j «T Ceidóc Sou/tont Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chel-redacleur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 161,25, jaar 1233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uurtel. 071-122248. Losse nummers f 0,80. igere ziekenfonds- |-emie voor bejaarden ;t klein pensioen ERPENZEEL Bejaarden die naast hun aow een pensioen hebben, hoeven in de toekomst minder pre- I te betalen voor een vrijwillige ziekenfondsverzeke- Dat heeft minister Brinkman gisteren op een CDA- lenkomst in Scherpenzeel gezegd. Zo wordt voorkomen bejaarden met een pensioentje minder overhouden dan [arden die alleen aow hebben en automatisch in het zie- ids zitten. Door de maatregelen zullen gehuwde be- die naast hun aow een inkomen hebben tot 5.037 [hoogste 60% van hun niet aow-inkomen zien opgaan meer belasting en premie. Voor ongehuwde bejaarden bt 35%. Voor de groep aow'ers met een meer-inkomen jen 5.037 en 13.788 komt er een regeling die alleen r gehuwden geldt. Gedwongen overplaatsing Haagse politiecommissarissen DEN HAAG Twee commissarissen bij de Haagse poli tie zijn gedwongen overgeplaatst naar een andere functie binnen hun korps. Hoofdcommissaris Brand heeft hier toe besloten nadat in de top van de recherche grote one nigheid was ontstaan over de manier waarop recherche taken werden uitbesteed aan de districtsbureau's. Binnen de recherchetop was ook verschil van opvatting over de vaststelling van prioriteiten bij de bestrijding van de cri minaliteit. Tevens waren de meningen verdeeld over de gewenste personeelssterkte. Omdat de onenigheid had geleid tot samenwerkingspro blemen en conflicten tussen de commissarissen H. van Driel (chef centrale recherche) en J. Start (chef districts- recherceh) besloot hoofdcommissarris J. L. Brand, na uit voerig overleg met de diensthoofden en de Dienstcom missie, drastisch orde op zaken te stellen. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie is het overleg over het zogeheten deconcentratiebeleid inmid dels dusdanig in een patstelling geraakt, dat een jaar ver traging is opgelopen. Zoals bekend streeft hoofdcommis saris Brand ernaar de gewone politieman dichter bij de burger te brengen. Volgens plan krijgen de kleinere bu reaus er nu ook recherchetaken bij. De heren Van Driel en Start worden nu belast met de leiding van respectievelijk de Vreemdelingen- en Inlich tingendienst en de afdeling Opleidingen. De huidige chef van de Vreemdelingen- en Inlichtingendienst, commissa ris W. Dijkshoorn, wordt chef Centrale Recherche en de commissaris J.T de Haan, tot dan chef Districtssurveil lance, krijgt de leiding over de Districtsrecherche. De huidige chef Opleidingen, de hoofdinpecteur S.H Mulder, wordt chef van een nieuw te vormen Afdeling Centrale Taken Justitiële Politie met als onderdeel onder meer de technische recherche. Voor de functie van chef Districtssurveillance wordt naar een opvolger gezocht. De herschikking heeft geen gevolgen voor de rest van de Haagse recherche, de Kinder- en Zedenpolitie en de jus titiële politie. Het Haagse politiekorps telt in totaal elf commissariaten. ix-topman •lavenburg ^ordt vrijgelaten npipn^ip nerlp' OTTERDAM De maandag arresteerde ex-topman van avenburg's Bank, de 63-jari- e mr. G. H., moet onmiddel- jk op vrije voeten worden ge leld. Dit heeft de president an de Rotterdamse recht- ink, mr. F. Nivard, vanmor en bepaald in het kort geding at het voormalige lid van de aad van bestuur van Slaven- urg had aangespannen tegen iet Openbaar Ministerie. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Ame rikaanse onderminister van defensie, Richard Perle, verwacht dat Ne derland kruisraketten op zijn grondgebied zal op slaan als de Amerikaans- Russische onderhandelin gen in Genève mislukken. „Nederland behoort niet tot de landen die hun verantwoorde lijkheid uit de weg gaan. Ik denk dat het tenslotte zijn vol ledige verantwoordelijkheid zal aanvaarden", zo zei Perle gisteren tijdens een persconfe rentie in Den Haag. De Ame rikaan is in Nederland ter ge legenheid van de Noordatlan- tische Assemblee, de jaarlijkse vergadering van parlementa riërs uit de NAVO-landen. „Als de onderhandelingen in Genève geen resultaat opleve ren, zal ook Nederland zich moeten afvragen of het ge rechtvaardigd is, op zijn bond genoten de last af te wentelen die door allen moet worden gedragen", aldus Perle. Hij waarschuwde voor de ernstige nadelige effecten voor de NAVO, die zijns inziens het gevolg zullen zijn van een af wijzende Nederlandse houding inzake de plaatsing van kruis raketten. In een toespraak tot de „Poli tieke Commissie" van de NAVO-Assemblee bepleitte minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) een hechtere samenwerking tussen de Euro pese NAVO-bondgenoten. „Die samenwerking mag er echter niet toe leiden dat de banden tussen Europa en de Verenigde Staten losser wor den", aldus Van den Broek (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Ook de middelbare en hogere ambte naren, van afdelingschefs tot secretarissen-generaal, bereiden zich voor op acties op korte termijn tegen het kabinetsbeleid. Loketpersoneel maandag in actie DEN HAAG Het loketpersoneel op de grotere postkantoren gaat vrijwel ze ker maandag stiptheidsacties voeren uit protest tegen de regeringsplannen de ambtenarensalarissen volgend jaar met 3,5 procent te korten. Dat hebben woordvoerders van de ambtenarencen- trales ACOP en CCOOP vanmorgen meegedeeld. De acties aan de loketten kunnen voor behoorlijke rijen gaan zor gen. Het personeel kan bijvoorbeeld van elke girobetaalkaart die wordt geïnd na gaan of het nummer niet voorkomt op de lijst van gestolen girokaarten of giro- passen. Een ander actiemiddel is het volgens de regels inboeken van elke verkochte postzegel. e voertuigen worden weggesleept. CIDEN De politie heeft nochtend een autobedrijf n de Rijndijk ontruimd. De [enaars waren niet aanwezig j de ontruiming, die zonder oblemen is verlopen, et stuk grond, waarop de be- emming groenvoorziening st, is eigendom van de heer Pouw Kraan. Hij verhuurt !t aan de heren A. van Riel J. Brouwer, die er een jaar geleden een autobedrijf zijn begonnen. In juni van dit jaar heeft de gemeente de autohan delaars gesommeerd het ter rein te ontruimen. Hierop werd niet gereageerd. Tot tweemaal toe werd uitstel verleend, eerst tot 30 augustus, later tot 15 september. Maar het terrein werd niet ontruimd en daarom werd besloten tot ontruiming over te gaan. De heer Pouw Kraan kwam twee jaar geleden in het nieuws toen hij het stuk grond, waar later de autohandel werd gevestigd, aan een aantal zi geuners wilde geven. De groep zigeuners werd met uitzetting uit Nederland bedreigd. Uit eindelijk maakte de groep geen gebruik van het aanbod. Ook hebben er op het terrein een illegale patatkraam en nis- senhutten gestaan. Een paar dagen geleden ston den er op het terrein nog der tig auto's en caravans. Toen twee agenten en enkele be ambten van Bouw en Woning toezicht zich vanochtend bij het bedrijf meldden, stonden er nog tien auto's, twee cara vans en één motor. Twee sleepwagens hebben de voer tuigen verwijderd. Zij machtigden gisteren hun organisatie CMHA (30.000 leden via 66 verenigingen) tijdens een buitengewone vergadering de voor bereiding van het verzet te vervolgen. Het zal voor het eerst in de geschiedenis zijn, dat middelbare en hogere ambtenaren gaan deelnemen aan stiptheids- en prikacties. Zij toonden zich giste ren dan ook zeer verontwaardigd over het kabinetsvoornemen om opnieuw te korten op hun inkomens. Het is nog niet geheel duidelijk op welke wijze de CMHA-leden vanuit hun bijzondere positie zullen deelnemen aan de acties, die samen met andere ambtenarencentrales worden opgezet. Het zal variëren van zelf meedoen tot het niet verhinderen. Zij zul len dus in elk geval de actievoerders in de lagere rangen steu nen, zo niet feitelijk dan toch moreel. De ledenraad van de CMHA toonde er begrip voor, dat in deze tijd offers moeten worden gebracht, maar onze economie is een zaak voor alle Nederlanders, zo werd gezegd en dus zal een ie der een gelijk offer moeten brengen. Daarom werd ook in het overleg met minister Rietkerk een duidelijk „neen" uitgespro ken tegen een eenzijdige korting op de ambtenarensalarissen met 3,5 pet. DEN HAAG Het trend- volgersbeleid van minister De Koning (sociale zaken) staat op losse schroeven. Een meerderheid in de Tweede Kamer is tegen het plan om werknemers bij de ziekenfondsen, be drijfsverenigingen en om roep tot trendvolgers aan te wijzen. En de bewinds man zelf verklaarde gis teravond in de actualitei tenrubriek „Achter het Nieuws" de mening van het parlement te zullen respecteren. „Moties die in de Kamer zijn aangenomen heb ik altijd uit gevoerd", zo zei de Koning. Eén en ander betekent niet dat hij voortijdig van zijn plannen afziet. De minister hoopt er nog altijd op dat hij de Kamer kan overtuigen van de nood zaak van zijn plannen. Een FN V-delegatie vernam gistermiddag evenwel in een gesprek met VVD-fractielei- der Ed Nijpels, dat deze rege ringspartij zich tegen de trend volgersplannen zal uitspreken. Al eerder verklaarde de PvdA-fractie zich fel tegen stander van de plannen, waar mee een Kamermeerderheid bereikt is. Het overleg tussen de minister en de dienstenbonden over het trendvolgersbeleid is gisteren op niets uitgelopen. Het aan bod van de Dienstenbond FNV om in de cao's het va kantiegeld terug te brengen van 8 naar 7,5 procent ging de minister niet ver genoeg. „Het overleg zit muurvast", aldus een FNV-woord voerder. De FNV kondigt nu harde ac ties aan, ingeval De Koning toch zijn plannen mocht door zetten. Gedacht wordt aan de mogelijkheden de radio en tv gedurende 3,5 procent van de zendtijd stil te leggen als com pensatie voor een gelijk per centage salariskorting. De be drijfsverenigingen zouden eenzelfde korting op de sociale uitkeringen kunnen negeren en de ziekenfondsen kan wor den opgeroepen de „medicij nenknaak" netjes terug te be talen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1