lupp Derwall mag blijven Professor Donike: Atleten slikken en spuiten als nooit tevoren Basketbalcoach Han Wallaart neemt ontslag OBBY ROBSON KIEST VOOR CONTINUÏTEIT Geldrop-NAC toch in Breda wier trekt ch terug lilitary Boekelo (iet recordbezetting NA DORT £cid&z Gou/iant WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 PAGINA 13 limbledon klopt ^ttingham Forest IJDEN Nottingham Forest heeft gis- vond in de eerste wedstrijd voor de (de ronde van de strijd om de Engelse ge-beker met 2-0 verloren van het in de |e divisie uitkomende Wimbledon. De g van de Nederlandse doelman Hans Breukelen, binnenkort tegenstander PSV in de tweede ronde van het toer- om de UEFA Cup, krijgt nog een kans pken in het tweede duel op eigen veld t te trekken. Naast Nottingham Forest pren nog vier eerste-divisieclubs van la- gerangschikte tegenstanders. Dat waren terhampton Wanderers (3-2 tegen Pres- West Bromwich Albion (3-0 tegen Mill- ft, Southampton (2-0 tegen Carlisle) en (ford (2-1 tegen Huddersfield). Hoofdsponsor voor KNVB ZEIST Het bondsbestuur van de KNVB en de importeur van Sony in Nederland, Brandsteder Electronics, zijn gisteren tot vol ledige overeenstemming geko men over hoofdsponsoring van de grootste sportorganisatie van Nederland. Deze principe-over eenkomst is aangegaan voor een periode van drie jaar. Onder deze verbintenis valt onder meer het Nederlands A-elftal en de gecombineerde zaalvoet bal-activiteiten gedurende de winterstop. Eveneens omvat deze sponsoring het volledig adopteren van het Jeugdplan Nederland. Halve finales schaaktweekamp worden gespeeld MANILLA De halve finales van het kandidatentoernooi schaken zullen als nog worden gespeeld. Dat heeft voorzit ter Campomanes van de internationale schaakfederatie (FIDE) gisteren aan het congres in Manilla bekend gemaakt. „Ik bekijk de mogelijkheden om de matches alsnog op de kortst mogelijke termijn te laten plaats vinden", aldus Campoma nes. De halve finales van het kandida tentoernooi vormen de voorlaatste stap op weg naar de status van uitdager van wereldkampioen Anatoli Karpov. Voor de halve finales heeft onder meer Rot terdam zich inmiddels kandidaat ge steld. Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschillende sport- prijsvragen van afgelopen weekeinde luidden: Lotto 39: le prijs: f. 201.709,70; 2e prijs: f. 37.500,00; 3e prijs: f. 462,00; 4e prijs: f. 17,50; 5e 5rijs: f. 5,00. 'oto 39: le prijs: f. 862,40; 2e prijs: f. 30,70; 3e prijs: f. 9,30. Toto-gelijk 39: le en 2e prijs: geen winnaar; 3e prijs: f. 118,30; 4e priis: f. 8,50. Cijferspel 39: 6 cijfers goed: 1 winnaar; 5 cijfers goed: 4 win naars; 4 cijfers goed: 14 win naars; 3 cijfers goed: 201 win naars; 2 cijfers goed: 2165 win naars. Peter van Asbeck in hockeyselectie DEN HAAG De selectie voor de herenhockeyploeg, die van 28 oktober tot en met 4 november in Karatsji de Champions Trop hy verdedigt, is compleet. Bondscoach Wim van Heumen heeft als zestiende man Peter van Asbeck. rechtshalf van Am sterdam en broer van basisspeler Ewout van Asbeck, aangewezen. Peter van Asbeck werd eind vo rig jaar al eens geselecteerd voor het tienlandentoernooi in Mel bourne, maar de tandarts kon zich toen niet vrijmaken. De se- lectiegroep komt nog op drie woensdagen in Amstelveen bij een. Lsenkirchen I dag voor de belang- e kwalificatie-inter- i West Duitsland-Oos- fijk heeft de voorzitter de Westduitse voet- bond, Hermann Neu- ger, een einde gemaakt alle geruchten rond positie van bondscoach p Derwall. „Ook wan- r we ons niet voor de gronde van het Euro- 5 kampioenschap ttsen, blijft de verbin- s met Derwall tot 1986 andhaafd. De bond dt zich aan de over komst met Derwall", is Neuberger. vall wilde gisteren de sa- stelling van zijn elftal de interland in Gelsen- len niet vrijgeven. „Een voor de wedstrijd. Dat is genoeg. Mijn Oostenrijk- lega Erich Hof wil de op- ,ng pas in de rust geven", de cynische Westduitse West Duitsland^ moet n het voor plaatsing wei- beslissende duel stellen er de geblesseerde Uli ike. Waarschijnlijk kiest vall voor Gerd Strack als te man en worden de de rende Klaus Augenthaler Carl-Heinz Förster (Stutt- de bewakers van het enrijkse spitsen Walter ichner en Hans Krankl. Derwall kiest voor twèe en: Karl-Heinz Rumme- Rudi Voller. Hansi er en Pierre Littbarski len vermoedelijk op de re- ebank plaatsnemen. Westduitse elftal zal de te mode op het gebied van balschoenen tonen. Het and krijgt als eerste de be kking over speciaal schoei- an kangoeroe-leer. die de gelegenheid blauw gekleurd. bbv Robson lanks de als rampzalig aan gemerkte nederlaag op Wem bley tegen de Deense huurlin gen heeft de Engelse bonds coach Bobby Robson toch ge kozen voor continuïteit. Voor de komende wedstrijd tegen Hongarije, volgende week woensdag, is de keuzeheer niet van plan een kersvers keur korps in het diepe te gooien. Hij zal opnieuw een groot deel van het elftal, dat onderuit ging tegen Denemarken, zijn vertrouwen schenken. De kansen van Engeland om zich te kwalificeren voor de eindronde van het Europees voetbalkampioenschap zijn na het debacle op Wembley erg klein geworden. In Boedapest moet worden gewonnen van Hongarije. De confrontatie met Luxemburg is daarna een for maliteit. De Engelsen moeten echter ook bij zeges op Honga rije en Luxemburg nog maar afwachten of Denemarken in de fout gaat. De Denen hebben verreweg de beste papieren. Behalve tegen het onbeteke nende Luxemburg wachten nog de uitwedstrijden tegen Hongarije en Griekenland. Denemarken heeft uit de twee laatstgenoemde confrontaties slechts één punt nodig om de tickets voor Frankrijk te kun nen bestellen. Bobby Robson blijft, tegen be ter weten in, vooralsnog gelo ven in het kleine wonder, dat plaatsing heet. De ex-manager van Ipswich Town herinnert zich nog maar al te goed, dat Engeland in een vergelijkbare situatie op de valreep nog de kwalificatie zeker stelde voor de wereldtitelstrijd van 1982 in Spanje. Dat was toen te dan ken aan hef' succes van de Zwitsers in Roemenië. Dat is ook de reden dat Robson wei gert om de jeugd op avontuur te sturen tegen Hongarije. „Het is niet juist om nu nieu welingen in te passen", ver klaarde Robson. „De wedstrijd tegen Hongarije is daar niet geschikt voor. De verantwoor delijkheid is veel te groot. Dit is niet het geschikte moment om in paniek te raken en het elftal drastisch om te gooien. Ik blijf optimistisch". Hoor geen kwaad, spreek geen kwaad, zie geen kwaad. Onder dit motto mag bondscoach Jupp Derwall voorals nog in actie blijven voor het Westduitse voetbalelftal. Toch zal het Engelse team er wel iets anders uit gaan zien tegen Hongarije. In de defen sie wordt Phil Neal, de veroor zaker van de strafschop tegen Denemarken, zonder twijfel als vleugelverdediger vervan gen door zijn ploeggenoot van Liverpool, Alan Kennedy. Terwijl Mike Duxbury, de rechtachter van Manchester United en de eeuwige reserve van het nationale team, nu voor de eerste keer nadrukke lijk kandidaat staat voor een plaats in de basis. De Engelse bondscoach hoopt evenwel vooral op de terug keer van Bryan Robson en Glenn Hoddle om de midden linie, die tegen de Denen niets voorstelde, gestalte te geven. Het zijn misschien geen op zienbarende veranderingen, maar het Engelse spel kan er wel een totaal andere aanblik door krijgen. Robson heeft zijn spelers er bovendien terdege van doordrongen dat in Boe dapest de laatste kans ligt. Na een nieuwe misstap zullen er zeker koppen rollen. „Als we in het ergste geval niet naar Frankrijk gaan", zei Robson, „zit er niets anders op dan de koers te wijzigen en de jeugd een kans te geven. De periode na onze uitschakeling kan ik gebruiken om eén nieuw elftal op te bouwen met het oog op de strijd om het we reldkampioenschap van 1986 in Mexico". Verzwakt Frankrijk Het Franse voetbalelftal, dat zich voorbereidt op het Euro pees kampioenschap volgend jaar in eigen land, treedt van avond erg verzwakt aan voor een vriendschappelijke wed strijd tegen Spanje in het Pare des Princes in Parijs. Liefst acht spelers, onder wie vier verdedigers, hebben moe ten afzeggen. Bossis en Toure (Nantes), Amoros en Bravo (Monaco) en Tusseau, Battis- ton, Tigana en Giresse (Bor deaux) ontbreken. Dat bete kent dat slechts vijf spelers resteren die er ook bij waren tijdens het wereldkampioen schap in Spanje. Alleen Tre- sor, die Frans recordhouder wordt met 64 interlands, Plati- ni, Genghini, Rocheteau en Bellone zijn overgebleven. LEIDEN Han Wallaart heeft gisteren ontslag geno men als bondscoach van het Nederlands dames-basket balteam. De Leidse gymnastiekleraar, die anderhalf jaar in deze functie werkzaam was, gaf als reden op. dat hij naar eigen indruk niet tot tevredenheid binnen het team functioneerde. Het contract van Wallaart liep af na de Europese titelstrijd in Hongarije, waar Nederland de achtste plaats bezette. „Ik kon mijn contract met twee jaar verlengen", aldus Wallaart, „maar na enige overweging heb ik besloten et van af te zien. Het wer ken met deze ploeg was lastiger dan ik had verwacht Er be stond verschil van inzicht tussen de speelsters en mij over de speelwijze. Als je dan toch doorgaat, bestaat er grote kans op bot singen in de toekoms'". Wallaart wil in de toekomst weer een herenteam gaan coachen. Op dit moment is hij "voor de lol" als trainer/speler verbonden aan de rayon eerste klasser Lisse. De aanwijzing van een opvolger voor Wallaart valt voorlopig niet te verwachten. Het damesteam zal in ieder geval niet deel nemen aan het pré-Olympisch kwalificatietoernooi, dat eind maart/begin april in Cuba wordt gehouden. De Nederlandse Basketbal Bond ziet van de inschrijving af, omdat het Neder lands Olympisch Comité niet bereid is de deelneming te subsi diëren. Het NOC meent, dat de basketbalsters geen reële kansen hebben zich voor de Spelen te plaatsen. Een mening die overi gens door de NBB gedeeld wordt. Het eerstvolgende toernooi, waarop het damesteam in actie zal komen, wordt nu pas in september 1984 gehouden. Daarop zul len de dames zich moeten plaatsen voor de eindstrijd van het Europese kampioenschap ZEIST Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft gisteravond beslist, dat de bekerwedstrijd tussen Geldrop en NAC zondagmiddag op het veld van NAC wordt gespeeld. Het bestuur kwam tot dit besluit nadat de burgemeester van Gel drop, mr. Van Berckel, het duel tussen beide clubs in Geldrop had verboden. Het sectiebestuur deelt de motieven van de bur gemeester in de kwestie niet en is het evenmin eens met zijn interpretatie van de gemeentewet. Om het amateurvoetbal niet te benadelen, heeft het sectiebestuur besloten de wedstrijd als nog in Breda te laten spelen. Eerder had secretaris Huybregts tegen deze omzetting bezwaar gemaakt. Met deze beslissing gaat het sectiebestuur voorbij aan de wens van beide clubs, de wed strijd te spelen op het veld van RKC in Waalwijk. HAAG Patrick Swier zich teruggetrokken de nationale tafeltennis- ;g. De speler van het Leid- icylla heeft als reden opge- en dat hij er niet voor voelt de broers Jaap en Ron Spanje in één team te spe- Onlangs ontstonden er tij- de competitiewedstrijd en De Veluwe en Scylla ilemen tussen Swier en de Spanjes. Nederland speelt jende week voor de Euro competitie een wedstrijd in Spanje. De sportcommis- van de Nederlandse Tafel, is Bond is een onderzoek de affaire begonnen. Patrick Swier (links) in harmonieuzere tijden met Ron van Spanje. portwereld RIJS Twijfel over direk- tv-uitzendingen vormt het ïiend seizoen een bedrei- voor de traditionele drie Üstrijden (Val d'Isere, Me- e, Morzine) voor de we ibeker skiën in Frankrijk N HELDER In de eredi- basketbal (heren) won Noordkop gisteravond de thuiswedstrijd tegen Orca's met 78-70. ZARAGüZA Jorge Valda- no, de Argentijnse spits van Real Zaragoza, heeft zijn be nen laten verzekeren voor 50.000 dollar (ongeveer ander halve ton). Hij moet daarvoor een premie van 7.000 dollar (ruim 20.000 gulden) betalen). EKELO De internationale military-top verzamelt zich jende week weer in Twente om het seizoen af te sluiten met CCI Boekelo. dat voor de dertiende keer wordt gehouden )r veel combinaties staat Boekelo ditmaal in het teken van de irbereiding op de Olympische Spelen 1984. Voor de Amerika- i, die voor het eerst met een volledige equipe in Boekelo ver- ijnen, telt het evenement zelfs als kwalificatiewedstrijd voor Angeles. Boekelo, dat als test voor talentvolle viervoeters naam heeft opgebouwd, heeft een record aantal deelnemers rokken. Maar liefst 106 combinaties uit twaalf landen hebben i aangemeld. kans is overigens groot dat in Boekelo in 1986 de strijd om Europees kampioenschap wordt gehouden. De organisatoren het CCI Boekelo, de Stichting Military Sport Enschede, heb- zich aangemeld als kandidaat nu Zweden, dat op grond van resultaat in Frauenfeld in aanmerking komt voor het evene- aarschijnlijk afziet van een dergelijke titelstrijd. DUSSELDORF Al ja ren verbiedt een anti-do- ping reglement het ge bruik van speciale stimu lerende middelen in de sport. Maar de realiteit in het voor-olympisch jaar is anders: in de interna tionale sportwereld wordt geslikt en gespo ten als nooit tevoren. Het eclatante bewijs leverden onlangs de Panameri- kaanse Spelen in Cara cas, waar 19 atleten posi tief reageerden op do pingcontroles en min stens 20 atleten indirect schuld bekenden door voortijdig terug te keren naar eigen land. In Venezuela had professor Manfred Donike (50), chef van het instituut voor bio chemie aan de sporthoge- school in Keulen, de leiding van het onderzoeksteam. „Voor het IOC is Caracas een onloochenbaar bewijs. De voorvallen geven een duide lijk, onvervalst beeld over de situatie, wanneer atleten aan de start komen in de overtui ging, dat er niet gecontro leerd wordt". Volgens Doni ke, één van de voornaamste experts op dit terrein, heeft Caracas als positief effect dat men in de Verenigde Staten wakker is geworden. „De Amerikanen zijn geschrok ken van de bevindingen in Caracas en gaan de eigen stal nu schoon vegen. Nu wordt tijdens alle Olympische selec tiewedstrijden en trainigs- kampen gecontroleerd. Ze kunnen het zich niet veroor loven in Los Angeles met ge drogeerde atleten aan de start te komen". In Caracas verliet de vrijwel complete atletiekploeg van de Verenigde Staten een dag voor het begin van de wed strijden de Panamerikaanse Spelen. Zoals Donike eerst nu wil toegeven, lag de oor zaak daarvan in zijn onoffi ciële onderzoeken bij tien willekeurige Amerikaanse atleten naar het gebruik van anabolica en testosteron. „De uitslagen van die proeven waren verbijsterend. Acht van de tien werden betrapt op het gebruik van hoge do ses, één was een grensgeval en de tiende had kennelijk een flesje water ingeleverd". Onwetendheid De ironie wil, dat die tiende atleet daadwerkelijk aan de Spelen deelnam en later tij dens het officiële onderzoek positief bevonden werd door een te hoge aafnwezigheids- graad van testosteron. Naast de Amerikanen leerden ook de Cubanen hun lesje. Doni ke: „De Cubanen waren aan vankelijk vierkant tegen het onderzoek. Ze hadden ken nelijk met die mogelijkheid geen rekening gehouden. Daarop heb ik de Cubaanse begeleiders aangeboden naast de twee officiële een derde analyse te maken, waaruit bleek wat die knapen precies geslikt hadden. Uit dat on derzoek bleek de onwetend heid van vele atleten over de medicamenten, die ze inne men. In welke doseringen, op welk tijdstip, ze rommelen maar wat aan. In vele geval len zouden die jongens zes weken later nog positief be vonden worden". Donike is een fervent voor stander van uniforme regels in de strijd tegen het mis bruik van stimulerende mid delen. De reglementen die de medische commissie van het IOC hebben uitgevaardigd, voldoen volgens de Westduit ser aan de normen. Maar er zijn sportbonden, die dilet tantisch te werk gaan en lak De Westduitse professor Donike is er van overtuigd dat in diverse takken van sport op grote schaal misbruik van stimulerende middelen wordt gemaakt. hebben aan de regels. „De wielerbond", aldus Donike. „werkt bijvoorbeeld met sterk verouderde regels. Uit zuiver analyse-technisch oog punt bekeken zijn die regels absoluut onzinnig en een puur anachronisme. Kijk naar het geval Joop Zoete melk, neem het geval van de Westduitse achtervolgings- ploeg tijdens de wereldkam pioenschappen in Zwitser land. Dat zijn zeer omstreden gevallen". De wielerbond staat niet al leen. De voetballers en bok sers negeren veelal ook de bestaande voorschriften. „In het Westduitse voetbal wordt niet gecontroleerd. Ik heb er voorzitter Neuberger, die te vens de organisator van de eindronde van de wereldti telstrijd is, meermalen over aangesproken, maar nooit een duidelijk antwoord ge kregen. Hij praat er om heen, weet er geen raad mee of voelt nattigheid", aldus Doni ke. De Westduitse professor voorts: „In de bokssport is het nog een graadje erger. Koopmans wordt na zijn Eu ropese titelgevecht tegen Jassmann in Frankfurt posi tief bevonden op het gebruik van nortestosteron en testos» teron. Een duidelijker geval bestaat er niet Toch volgen er geen strafmaatregelen. De Europese Boksunie negeert het voorval gewoon. Koop- mans behoudt zijn titel. Punt uit. Belachelijk". Donike ziet maar één moge lijkheid om alle bonden op éen lijn te brengen. „Het IOC moet de aangesloten bonden de verplichting opleggen zich aan de voorschriften van de medische commissie te hou den. Op straffe van uitslui ting. Wie zich niet aan de re gels houdt, doet niet meer mee, wordt uitgesloten. Als de zachte hand niet helpt, moet de bezem er maar door heen"

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13