Supermarkten op de bon ETAIL-Ï"!¥ELHAM ER.IJS.SL Bedrijfsleven werkt veel goedkoper dan overheid 7 Beurs van Amsterdam ECONOMIE CsidóeSoutcmt WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 PAGINA DQ Weitenberg (CPB) ziet nog vele problemen voor beleid 1985 MAASTRICHT Prof. drs. J. Weitenberg, adjunct-direc teur van het Centraal Planbureau, vreest dat de financieel- -economische problemen van ons land voorlopig even groot blijven als thans het geval is, ook al glijdt onze eco nomie niet verder af. Dit hield hij gisteren het Departe ment Maastricht van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor. Of de beleidsvoorstellen van het kabinet-Lubbers, (stabili sering van financieringstekort en lastendruk), definitief een keer ten goede inzetten wordt volgens Weitenberg met name bepaald door het groeitempo en de rentestand. Die zijn van invloed op het financieringstekort, dat omlaag moet om de marktsector ruimte te geven. Het terugdringen van het financieringstekort van de overheid blijft echter zeer moeilijk bij bescheiden economische groei. Bovendien zal het economisch herstel zich vrijwel geheel tot de VS beperken, terwijl aan de duurzaamheid ervan mag worden getwijfeld, gelet op de hoge reële rente en de dreiging van een oplopend financieringstekort in de VS. Goedkope autoverzekering speciaal voor vrouwen AMERSFOORT Onder het motto ,,De heer in het verkeer is vaak een vrouw", heeft de verzekeringsmaatschappij De Zwolsche Algemeene een extra goedkope autoverzekering in het pakkket opgenomen, speciaal voor vrouwen. Na bestudering van de eigen portefeu ille en het raadplegen van enkele onderzoeken in de Verenigde Staten en Zweden, is de verzekeringsmaatschappij tot de conclusie gekomen dat vrouwen min der ernstige brokken maken in het verkeer dan mannen. Volgens een woordvoerder van De Zwolsche zijn vrouwen niet minder vaak bij ongelukken betrokken ais mannen, maar zijn de gevolgen van hun brokken minder ernstig. „Vrouwen rijden dus wel te gen een paaltje, maar minder hard, zou je kunnen zeggen". Angolese order voor Daf Trucks EINDHOVEN Daf Trucks in Eindhoven heeft van het ministerie van transport in Angola een order gekregen van 38 miljoen gulden voor de levering van 67 trekkers, drie vrachtwagens, 134 opleggers en de bouw en inrichting van een transportcentrum in de Angolese hoofdstad Luanda. De financiering van de order is tot stand gekomen met steun van het Nederlandse ministe rie van ontwikkelingssamen werking. Daf Trucks is van plan bij de afwerking van de order Nederlandse bedrijven in te schakelen. Goud en dollar in herstel AMSTERDAM Zowel het goud als de dollar hebben zich gisteren enigszins hersteld van de inzinking van maandag, die overigens voor het goud veel groter was dan voor de dollar. In Lon den steeg de goudprijs met 2,75 dollar tot 394,375 dollar per ounce (31,1 gram) en in Zürich met 1,50 dollar tot 393 dollar. Maandag deed zich in Londen een prijsdaling van meer dan vijftien dollar voor, waarvoor geen oorzaak aan te wijzen viel. De dollar wist gisteren weer enig terrein te win nen. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd de middenkoers van de dollar gistermiddag afge maakt op 2,9455. De dag tevoren was men bij de fixing op 2,9310 uitgekomen. De banken en de grenswisselkoersen vragen vandaag voor een dollar precies drie gulden en betalen er 2,88 Smit-Kroes wil opheldering over Shell-order HILVERSUM Minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) wil meer weten over het prijsverschil tussen de prijs waarvoor Shell Tankers drie tankers van 85.000 ton laat bouwen in Zuid-Korea en de prijs die daarvoor in Neder land wordt gevraagd. „Het kan natuurlijk niet aangaan dat wij onze werven geen werk bieden, wel steun geven en toch elders laten bouwen", aldus de minister. Maandag werd bekend, dat Shell drie tankers voor onge veer 300 miljoen laat bouwen in Zuid-Korea, nadat gebleken was dat de werf Van der Gies- sen-De Noord in Alblasserdam te veel vroeg. „Het lijkt wel alsof die Zuid- koreanen tegen elke prijs bou wen als ze maar bouwen", al dus directeur verkoop van de scheepswerf Van der Giessen- -De Noord. „Omdat het ver schil zo groot was is bij Econo mische Zaken niet om extra steun aangeklopt. We hebben wel gezegd dat de normale al gemene steunregeling onvol doende zou zijn". Intussen heeft een Shell- woordvoerder laten weten dat de goedkoopste Nederlandse offerte tenminste een derde duurder was dan de offerte van de Zuidkoreanen. Banket wordt stuk duurder DEN HAAG De Nederland se banketindustrie voorziet voor het komende jaar een forse prijsstijging voor haar produkten. De Verbisko, de Vereniging van fabrikanten van banket, beschuit, biscuit, koek en aanverwante produk ten, noemt daarvoor als be langrijkste oorzaken de stij ging van de grondstoffenprij- zen (vooral olie en vet) en van de loonkosten en verpakkings- kosten. Wil de rendementspo sitie van de banketindustrie niet verder verslechteren, dan moeten de prijzen met gemid deld 10 procent worden ver hoogd, aldus de Verbisko. goud en zilver De goud- en zilverprijzen van gistermiddag. Zilver fijnmetaal: 955-1025; vorige: 935-1005. Be werkt: 1080 laten; vorige: 1060 buitenlands geld j (,0H „MINIMUM MELKPRIJS IS EEN NOODZAKELIJK KWAAD" DEN HAAG Het door breken van de minimum prijs voor melk wordt een dure stunt voor het Jac ques Hermans-concern. De tientallen Profimark- ten en Prijsslag-winkels van dit concern in de Randstad krijgen vandaag een proces-verbaal van de Economische Controle Dienst van het ministerie van economische zaken. Per filiaal kan maximaal een boete van kan 25.000 gulden per filiaal opge legd worden. „Alle ondernemers die de minimumprijsregelingen overtreden krijgen ge woon een proces-verbaal, ongeacht de argumenten. Wet is wet," aldus de heer Engels van de Economi sche Controle Dienst gis teren desgevraagd. Intussen hebben de particulie re consumptiemelkbedrijven van de Vereniging voor Zuive lindustrie en Melkhygiëne bij het Produktschap voor Zuivel in Rijswijk aangedrongen op zeer korte termijn een discus- „ledereen gaat opeens tekeer tegen de minimumprijsregeling voor melk, omdat die niet voor buitenlandse melk zou gelden. Maar dat is een groot misverstand ook voor Belgische melk is de regeling van kracht. Dat Belgische melk desondanks veel goedkoper is, ligt aan hun lagere inkoopprijs. De Belgische boeren nemen namelijk met minder genoegen dan hun Neder landse collega's", aldus W. Herweyer, voorzitter van de Neder landse Melkhandelaren Organisatie en bestuurslid van het Produktschap voor Zuivel. i te i de i mumprijzen. Als hier binnen een a twee weken geen stand punt uit komt moet het schap de regeling tijdelijk buiten werking stellen, waarbij even tueel voor flessemelk een uit zondering zou moeten worden gemaakt. „Jacques Hermans zit op de verkeerde weg met zijn goed kope Nederlandse melk. Om met de Belgische melk te con curreren moet Hermans niet de officiële Nederlandse melk prijs doorbreken en zo de wet overtreden, maar van zijn ei gen leverancier een lagere in koopprijs eisen. De huidige melkoorlog in de Randstad wordt namelijk veroorzaakt doordat de Belgische boeren met een lagere prijs genoegen nemen dan hun Nederlandse collega's". Dit heeft de heer W. T. Herweyer, voorzitter van de Nederlandse Melkhan delaren Organisatie (NMO) en bestuurslid van het Produkt schap voor Zuivel in Den Haag gisteren laten weten. Prijzenslag Bijna twee weken geleden is de Konmar in de regio Den Haag begonnen met de ver koop van uit België geïmpor teerde melk, voor tien cent on der de in Nederland wettelijke minimum melkprijs. Jacques Hermans (Profimarkten en Prijsslag-zaken) heeft daarop gereageerd door sinds gisteren Nederlandse melk voor vijf cent onder het officiële niveau te verkopen. Hermans hoopt zodoende een prijzenslag uit te lokken met het afschaffen van prijsregeling als uiteindelijk resultaat. Want alleen dan, re deneert Hermans, kan ik de Nederlandse melk minder duur verkopen en concurreren met de goedkope Belgische melk die klanten kost. Volgens NMO-voorzittër Her weyer berust die opvatting op de misvatting dat voor buiten landse melk in ons land geen minimumprijsregeling zou gel den. Met enig gecijfer verdui delijkt hij dat de verkoper de minimumprijs als volgt moet vaststellen: inkoopprijs btw een minimum kostendek kende marge. Beneden die prijs mag niet verkocht wor den. Herweyer: „En die formule geldt ook voor de Belgische melk. Dat de Belgen dan toch veel lager uitkomen, ligt dan ook niet aan de prijsregeling maar aan het feit dat hun in koopprijs gewoon veel lager ligt dan bij ons. Daar zit het hele knelpunt. Daarom moet Hermans niet de wet aan z'n laars lappen door de verplichte marge aan te tasten, maar van zijn leverancier eisen dat hij de inkoopprijs verlaagt". De Belgische inkooppprijs voor melk ligt lager dan de Nederlandse omdat de Belgi sche boeren hun teveel gepro duceerde melk niet tegen een vaste prijs aan de EG verko pen (die er melkpoeder- en bo terbergen van maakt), maar hun produkten liever op de markt slijten tegen een iets la gere prijs dan de EG berekent. Hun Nederlandse collega's daarentegen, verkopen hun overschotten liever aan de EG, omdat ze niet met minder ge noegen willen nemen, zo ver telt Herweyer. Herweyer constateert dat de opwinding van de afgelopen weken laat zien dat het stelsel van minimumprijzen tot steeds meer verwarring leidt. Hij heeft het Produktschap voor Zuivel daarom een verande ring van de minimumprijsre geling voorgelegd. Zijn alter natief, dat over twee weken wordt besproken, houdt in dat de regeling in de toekomst niet meer de minimumprijs voor een produkt vermeldt, maar slechts de zojuist genoemde formule. De Economische Controle Dienst moet dan niet meer naar prijzen kijken, maar controleren of de formu le klopt. „Misschien dat de verwarring dan achterwege blijft. Want van mij mag iemand zijn gang gaan als hij zijn produkten goedkoper aan de man kan brengen dan de concurrent. Prima, zolang hij zich maar aan de formule houdt". Waarschuwing Negentig procent van de melkfabrieken in ons land is in handen van de boeren, dat wil zeggen van hun coöpera tieve verenigingen. Herweyer stelt dat deze niet onderuit zullen komen „om met de markt mee te gaan", dat wil zeggen om de inkoopprijs aan te passen aan het niveau van de zuiderburen. „Wij hebben de coöperaties al gewaarschuwd, dat ze niet te lang moeten wachten", aldus de voorzitter. Hij acht het ge vaar reëel dat behalve de Konmar ook andere grootwin kelbedrijven als bijvoorbeeld Hermans in zijn tientallen ves tigingen Belgische melk gaat verkopen. „Dat zou een klap voor de Nederlandse markt zijn. En wanneer dan de Ne derlandse melkprijs omlaag gaat, is het waarschijnlijk al te laat. Want binnen korte tijd twee maal van leverancier veranderen, dat doet een grootwinkelbedrijf niet mak kelijk", aldus Herweyer. Toch zullen de boeren in zijn visie hoe dan ook het gelag be talen, omdat een melkprijsver laging hen altijd in de porte- monnaie treft. Of die verla ging nu vroeg of laat wordt doorgevoerd. „Bovendien werkt dat dubbe lop", aldus het bestuurslid van het Produktschap, „omdat de boeren ook aanzienlijk moeten gaan inleveren nu de bezuini gingsplannen van de EG-land- bouw voor de deur staan". Onding Herweyer tenslotte: „Ook ik vind de minimumprijsregeling voor melk een onding, maar toch is de regeling hard nodig. Het is een noodzakelijk kwaad om een markt die zichzelf niet meer kan beheersen, tot rust te brengen. Zouden we de prijsregeling afschaffen, zoals nu overal wordt geroepen, dan maak je melk tot een stuntarti kel. Binnen de kortste keren zal melk twee kwartjes goed koper zijn en daar is niemand bij gebaat. De boeren niet, de leveranciers niet, zelfs de han delaren niet en de consument evenmin. In geen tijd zal de markt beheerst worden door enkele grote handelaren die de prijzenslag kunnen overleven. Alleen zij zullen dan de ver koop voor hun rekening ne men en de markt beheersen, dat wil zeggen, de prijzen en het assortiment bepalen". HENK ENGELENBURG VS waarschuwt alvast tegen EG-belasting op olie en vét WASHINGTON De Vere nigde Staten zullen „onmid dellijk, hard en krachtig ant woorden" wanneer de EG daadwerkelijk besluit eetbare oliën en vetten te belasten. Hiertoe hebben functionaris sen van de Amerikaanse rege ring en vertegenwoordigers van de Amerikaanse boeren gisteren in Washington een drachtig besloten. Men was het er roerend over eens dat te genmaatregelen geboden zijn. De Europese Commissie wil oliën en vetten belasten om de consumptie van boter te stimu leren teneinde de gigantische boterbergen te verkleinen. In de VS wordt de belasting „on verhuld protectionisme" ge noemd. NCW: DEN HAAG Het parti culiere bedrijfsleven werkt veel goedkoper dan de overheid. Particuliere diensten verrichten bij voorbeeld huisvuilinzame- ling tientallen procenten goedkoper dan de over heid. Dat blijkt volgens het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) uit een aantal stu dies in het buitenland en Nederland. SUSKEENWISKE F? DE HIPPE HEKSEN Het NCW zegt dat in de bro chure „Regulering en deregu lering" die zij vandaag aan mi nister Winsemius van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu hebben aange boden. De brochure vermeldt een Westduits onderzoek naar 75 verschillende soorten dienstverlening, zoals schoon maakdiensten, auto-onder houd, drukkerijen en wasserij en. Gemiddeld waren de over heidsdiensten 80 procent duur der en op de langere termijn zelfs meer dan 100 procent. De vele regels en voorschrif ten hebben volgens het NCW een groot aantal maatschappe lijke processen onbestuurbaar en onbetaalbaar gemaakt. Daarom moet de overheid een stap terug doen die zo groot zal moeten zijn, dat de huidige verzorgingsstaat verandert in een waarborgstaat, zo zegt het NCW. Hoogovens-voorzitter benoemd in top IISI BEVERWIJK Drs. J.D: Hooglandt, voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens Groep BV, is benoemd tot vice- -voorzitter van het International Iron and Steel Institute IISI. Het is voor het eerst in de zeventienjarige geschiedenis van het IISI dat een Nederlander in deze belangrijke funktie wordt ge kozen. Bij het IISI zijn nagenoeg alle staalondernemingen uit de westerse wereld aangesloten. Het instituut met een Brussels se cretariaat beoogt onder meer wetenschappelijke activiteiten te ontplooien ten dienste van de aangesloten ondernemingen. Jaar lijks organiseert het IISI een congres waarbij 45 landen zijn ver tegenwoordigd. Op het ogenblik is men in Wenen bijeen. STAD R'DAM EN AMERSFOORTSE SPREKEN OVER FUSEREN ROTTERDAM Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 en Amersfoortse Verzekeringen Beheer praten over een samen werking van de twee bedrijven. Er wordt hierbij gestreefd naar een meerderheidsdeelneming van Stad Rotterdam in de Amers foortse, zo hebben beide maatschappijen bekendgemaakt. Wan neer de samenwerking van de grond komt, betekent dit de tweede concentratie van betekenis dit jaar in de Nederlandse verzekeringswereld. Eerder besloten Ennia en AGO tot een vol ledige fusie. Kon. Olie verder onder druk AMSTERDAM Een ver deelde stemming op het Dam rak waar de koers van Kon. Olie gisteren verder onder druk stond. Wall Street had hierbij al het voortouw geno men. De Olies sloten met een verlies van 1,30 op 132. De verschuivingen op de actieve markt bleven over het alge meen beperkt. Unilever steeg 2,20 naar 231,40. KLM werd ƒ3 duurder op 151,50. Akzo was 1,10 beter op 80,20 en 1,30 op ƒ47,30. Hoogovens was een dubeltje lager op 35. Bij de banken zakte ABN twee gulden op ƒ367,50. De hypo theekbanken konden zich net niet handhaven. De verzeke- de de scheepvaartwaarden lagen licht verdeeld. VNU werd steeg 2,40 op 118,90 en Else- vier-NDU maakte het verlies van de vorige dagen goed met een stijging van vijf gulden op 412. Gist-Brocades werd een gulden hoger geprijsd op 165,50 en Heineken een hal ve gulden op 135,80. De staatsfondsen waren tot onge veer een halve punt beter wat de dalende rente op een be scheiden manier weerspiegel de. Weer vraag naar Nijverdal-ten Cate Op een verdeelde lokale markt bleef de vraag naar Nij- verdal-ten Cate aanhouden. Er werd nog eens 4 meer voor het fonds betaald op 129, op welk niveau opnieuw vraag in de markt achterbleef. Voor Schuitema en Ubbink werd 100 betaald, welke koers was bereikt via winsten van 2,50 en 3,50. Aannemer BAM steeg/2,20 tot ƒ58,80 en Holec werd ƒ1,50 duurder op 30. Vmf-Stork voegde 1,90 aan de koers toe op 77,40 en Wereldhave 2,30 op 155. Aan de andere kant kreeg het beleggingsfonds Goldmines een flinke koersklap te ver werken. Oorzaak was de ver dere flinke daling van de goudprijs in met name Lon den. Participaties Goldmines zakten van 1420 tot 1345. 38,70. Uitgever Audet ging 4 lager in andere handen over op 159. Benzine goedkoper ROTTERDAM De meeste oliemaatschappijen en vrije pomphouders verlagen van daag opnieuw de prijzen van benzine, dieselolie en gasolie- huisbrandolie. De prijsdaling van super en normale benzine varieert van 1 tot 2 cent per li ter. Dieselolie wordt gemid deld een cent per liter goedko per. COOP. EIERMARKT BARNEVELD (4- 10) Aanvoer 3.110.040 stuks, stemming kalm. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 11,45. van 55-56 gram tot 13,30, van 60-61 gram 13,80-14.00 en van 65-66 gram 14,10-14,15. VEEMARKT LEIDEN (4-10) Aan- graskalveren 35. 1694, pony's 9, varkens 1110, pen en lammeren 691, bokken e 130. Prijzen (in gulden): stie 9,50-14,00, nu 1,25-2,00, slac zeugen, per kg 2,80-2,85, melk- tere kalveren voor fok en mest 370-655, zwartbonte 225-545, biggen stabiel, graskalveren: matig - rustig - stabiel, nuchtere kalveren: redelijk - traag - lager, pony's: matig - redelijk - stabiel, varkens: ruimer - matig - la- delijk - iets hoger. KAASMARKT BODEGRAVEN (4-10) - Aanvoer 40 partijen. Bij kalme handel werd een prijs genoteerd van Dtt hoofdfondsen overige aandelen Begemann Beleggingsfondsen obligaties beurs van New York Chrysler Goodyear IBM Corp

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12