1 BETER KUN JE ALS KERS NET [ERECHT KOMEN. Engeland vrijhaven voor heroïne Staking verlamt economie Argentinië Zweedse ondernemers de straat op uit protest tegen plan regering VS versoepelen positie in START-overleg JU russische politie SlOUANE KAN CONTROLE NIET AAN "irans-Afrikaanse top J^neens over Tsjaad 439 AMIN Westduitse bossen bij Nederlandse grens sterven af „Invloed Nederlandse vredesbeweging taant" EG blijft verdeeld over haringvangst in de Noordzee Russisch lijnvliegtuig strandt op Heathrow SpITENLANP" £eidóeSoiwa/nt WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 PAGINA 11 lCTIE tegen corruptie b ÏSKOU In de Sovjet-Unie is een actie aan de gang tegen corrup- bij de geüniformeerde politie. In het kader daarvan zijn enkele hoge il. tiefunctionarissen ontslagen en anderen gedegradeerd. Pravda kwam gisteren met een verslag van de minister van bin- landse zaken, Fedorsjoek, over de actie. In Midden-Rusland kreeg hoge politiefunctionaris zijn ontslag omdat hij een auto-ongeluk, irbij hij zelf betrokken was geweest, in de doofpot had gestopt. Ook B=*=,fers in het land vielen ontslagen, aldus de Pravda. •^brieven aan Fedorsjoek maakte het publiek de minister attent op JJtydragingen van politiefunctionarissen, zo schreef het partijblad vda. Al die zaken werden onderzocht en zij bleken op waarheid te usten. Fedorsjoek volgde Andropov op als leider van de KGB, de sische geheime dienst. Kort nadat Andropov tot partijleider werd oemd, werd hij minister van binnenlandse zaken. Het gerucht gaat de minister vermomd bezoeken heeft gebracht aan politiebureaus te zien hoe de agenten zich gedroegen tegenover de gewone burger. Sovjet-Unie bouwt SS-20 lanceerbases''' TOKIO De Sovjet-Unie bouwt drie nieuwe lan- ceerinrichtingen voor SS-20 raketten in het Aziati sche deel van het land. Dit heeft een hoge functio naris van het Japanse ministerie van defensie gis teren bekendgemaakt. Hirokazu Arai, topman van de afdeling buitenlandse betrekkingen van het mi nisterie van defensie, vertelde een parlementaire commissie dat elke basis negen raketten kan afvu ren. Hiermee stijgt het aantal SS-20 raketten in het Aziatische deel van de Sovjet-Unie tot 135. Japan heeft voortdurend aangedrongen op de verwijde ring van de Russische middellange-afstandsraket- ten uit Aziatisch Rusland, maar Moskou zegt dat deze raketten nodig zijn om een tegenwicht te bie den aan de kernwapens van de Verenigde Staten in Azië en het gebied van de Stille Oceaan. Stukjes Eiffel - toren op veiling PARIJS Iedereen kan straks een stukje van de Ei ff el toren in zijn huis hebben. De bekende schroefvor mige trap wordt op 1 de cember op de le verdie ping van de Eiffeltoren geveild. De trap is inmiddels ver vangen en er zijn nu ook liften die de toegang naar de le verdieping verge makkelijken. Van de oude trap staan al delen in musea tentoongesteld. Frans parlement gaat waarschijnlijk zout- verdrag goedkeuren DEN HAAG Nederland heeft goede hoop dat het Franse parlement deze week het Rijnzoutverdrag goedkeurt, zo is gisteren in ambtelijke kringen in Den Haag vernomen. Het verdrag, dat voor ziet in beperking van de zoutlozingen in. de Rijn, is zeven jaar geleden al door de oeverstaten getekend maar nooit door Frankrijk bekrachtigd. Het Nederlandse optimisme is onder meer gebaseerd op het feit dat de commissie van buiten landse zaken van het Franse parlement zich vorige week uitsprak voor goed keuring van het verdrag. Het voltallige parlement stemt vrijdag over het ver drag. )n onze correspondent Ro ger Simons) i>NDEN Pakistaanse beschou- Groot-Brittannië als p vrijhaven voor he- n ine. Dat zegt de bond lk9h Britse douanebeamb- imia, die woedend is op de uniering-Thatcher omdat ijvopr bezuinigingen de ge- n (sterkte van het korps olgastisch verminderd is. In de periode 1981-1982 kwa men in Groot-Brittannië 36 miljoen passagiers aan drie miljoen meer dan in 1979-1980. Ondanks die stijging had de douane duizend man minder. Volgens de bond van doua niers bracht dit een sterke da ling mee van het aantal reizi gers dat bij hun aankomst on dervraagd kon worden. Veel meer hagage werd niet door zocht. Zolang de Britse rege ring uitspaart op het perso neel, is geen verscherping van de controle mogelijk. Buiten landse drugshandelaars heb ben dit al lang door. Kortgele den hield de douane van Heathrow een Pakistaanse dame tegen, wier enige bagage een schoudertas was. Ze wan delde er doodgemoedereerd mee door de zogeheten groene zone, de uitgang voor passa giers die niets declareren. De douanebeambte, die het gevoel had dat er iets niet in orde was, verzocht deze Pakistaanse haar handtas te openen. Nader onderzoek bracht aan het licht, dat er vijf kg heroïne van hoge kwaliteit in zat. De Pakistaanse drugshandelaar had zijn handlangster de ver zekering gegeven, dat zij onge hinderd in Londen zou kun nen komen. „Je loopt gewoon voorbij de Britse douaniers", had hij haar verteld, „want die zeggen toch niks". Een andere Pakistaanse, die ook vijf kg heroïne bij zich had en aan boord van hetzelfde vliegtuig naar Londen gekomen was, Afgelopen april werd op een drugscongres van de Britse po litie gesignaleerd, dat in Pakis tan niet minder dan 30 ton he roïne gereed lag om naar En geland verscheept te worden. Volgens de bond van douane beambten is dit transport mo menteel aan de gang. De mas sale toevoer van heroïne heeft trouwens een sterke prijsda ling tot gevolg. De Londense politie bevestigt dit. Scotland Yard zegt, dat de marktwaar de van 1 gram Pakistaanse he roïne in Londen, die afgelopen oktober schommelde tussen 250 en 350 pond, al tot 135 pond gezakt is. Heroïne die tot 40 procent gezuiverd is, wordt verkocht a 40 pond per gram. Nog kleinere hoeveelheden worden te koop aangeboden tegen 5 en 10 pond het zakje*!» vod 1- tTTEL De tiende Frans-Afrikaanse topconferentie ^^gisteravond beëindigd zonder dat overeenstemming gereikt over een vredesregeling in Tsjaad. De Franse wafsident Mitterrand deelde mee dat men het er wel istrler eens dat de territoriale integriteit van Tsjaad her- (ld moet worden en dat daarvoor een „nationale ver- ling" noodzakelijk is. Maar initiatieven hiertoe kon den niet genomen worden, omdat een commissie intern verdeeld was over de wijze waarop het Tsjaad-probleem aangepakt moet worden. Ha- bré heeft zich gisteren bereid verklaard tot directe onder handelingen met de leider van de Tsjadische opstandelingen, Oueddei. Als voorwaarde had hij echter gesteld dat de op standelingen hem als wettige president van Tsjaad moeten erkennen. De Tsjadische op standelingen hebben tot nu toe altijd gezegd, dat Habré moet vertrekken voordat er sprake kan zijn van een vredesrege ling. dt ADVERTENTIE De lekkerste kersen horen in de lekkerste chocolade. Zo gaat 't al jaren bij Janm Alleen deze week een stuk voordeli- :250 gram 5^5 bij Jamin. Geldig t/m 12 oktober 1983. Shamir voorkomt scheuring in regeringscoalitie JERUZALEM De kan- sen dat de leider van het Likoedblok, Yitzhak Sha mir, erin slaagt een nieu we regering in Israël te vormen zijn sterk toege nomen. Shamir heeft gisteren over eenstemming bereikt met de vier parlementsleden van de „opstandige" coalitiepartner, de Agoedat-Israël. Hierdoor is voor Shamir de weg vrij gekomen om zonder al te grote risico's het parle ment te laten stemmen over de nieuwe regering. Waar schijnlijk zal maandag over de regering-Shamir worden ge stemd. De ultra-orthodoxe Agoedat-Israël zei gisteren voor de voortzetting van de huidige coalitieregring te zul len stemmen, nadat Shamir h'ad toegezegd wetsontwerpen inzake religieuse kwesties te zullen presenteren. Een lange stoet demonstrerende ondernemers trok I de Zweedse regering, dat voorziet in grotere controle gisteren door Stockhom uit protest tegen het plan van op de investeringen. STOCKHOLM In Stockholm hebben giste ren tussen de 50.000 en 100.000 mensen, onder wie grote zakenlieden, een mars naar het parlements gebouw gehouden om te protesteren tegen het plan van de sociaal-democrati sche regering van premier Palme om werknemers fondsen op te richten. Volgens de ondernemers vormen de fondsen slechts een eerste stap naar „een Oosteuropese economie". De manifestatie was georgani seerd door de werkgevers en zij werd gesteund door de niet- -socialistische oppositie. De mars viel samen met de ope ning van het parlementaire jaar. In een rede voor de volksvertegenwoordiging ver klaarde Palme dat de door de vakbeweging geleide fondsen nodig zijn om de investeringen te versterken en de deelne ming in de industrie te verbre den. „De fondsen zijn nodig om de produktie en werkgelegenheid te versterken in een tijd, waarin financiële operaties en speculaties het vertrouwen in ons economische stelsel drei gen te ondermijnen". Zweedse ondernemingen hebben de laatste tijd melding gemaakt van grote winsten, die worden toegeschreven aan de devalua tie van de kroon vorig jaar met 16 procent. Vele demon stranten waren goedgeklede mensen die kennelijk voor het eerst van hun leven de straat opgingen om uiting te geven aan hun misnoegen. Op zich zelf was de protestmars trou wens al een uitzonderlijk ver schijnsel in het door over het algemeen door politieke rust gekenmerkte Zweden. Er lie pen ook veel werknemers en jongeren mee in de stoet. BUENOS AIRES Een algemene 24-uursstaking heeft gisteren in Argenti nië de industriële bedrij vigheid en het vervoer tot stilstand gebracht. De door de vakbeweging ge organiseerde staking was bedoeld om kracht bij te zetten aan eisen voor forse loonsverhogingen. De in flatie, die dit jaar bijna 400 procent bedraagt, heeft tot een ernstioge daling van de lonen geleid. In het hele land bleven giste ren fabrieken, scholen, win kels, banken en overheidsge bouwen dicht, terwijl het openbaar vervoer volkomen werd verlamd. Het binnen landse en internationale lucht verkeer werd opgeschort. Argentinië staat voor een die pe politieke en economische crises. In het weekeinde nam de regering deviezen- en im- portbeperkende maatregelen om de snel slinkende financië le reserves te beschermen. De onderhandelingen over de af lossing van de enorme buiten landse schuld zijn in het slop teraakt. De buitenlandse ban en besloten vervolgens de be taling op te schorten van het eerste deel van een extra kre diet. Maandag werd de presi dent van de Argentijnse cen trale bank, Gonzalez del Solar, gearresteerd omdat hij de be langen van zijn land tijdens de jaarvergadering van het IMF in Washington niet voldoende zou hebben verdedigd. De bui tenlandse bankiers met wie werd onderhandeld over een schuldregeling zeiden na de arrestatie van Gonzalez del Solar, dat de onderhandelin gen na de verkiezingen op 30 oktober waarschijnlijk hervat zouden worden. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Steeds dichter bij de grens met Nederland worden in Duitsland stervende bossen aangetroffen. In de aan Nederland grenzende deelstaat Noord rijn-West- falen is het aantal dode en zieke bomen in een jaar tijds verviervoudigd. Dat is gebleken uit een bestandsopname van de deelstaatrege ring in Düsseldorf. Tot voor kort hadden vooral de uitgestrekte bossen in Zuid-Duitsland, zoals het Zwarte Woud en het Beierse Woud, zwaar te lijden onder de zure regen. Dit jaar komt echter ook uit andere delen van Duitsland, dat voor een kwart met bos sen is bedekt, de ene jobstijding na de andere. In Noordrijn-Westfalen is nu ongeveer eenderde van het totale bosbestand aangetast, zo is uit het onderzoek gebleken. Minister- -president Johannes Rau van de deelstaat sprak van „een ont stellende uitkomst". De regering in Bonn probeert de zure regen, die algemeen als de voornaamste boosdoener wordt gezien, tegen te gaan door de uitstoot van de krachtcentrales aan banden te leggen. Ook scha kelt de Bondsrepubliek met ingang van 1986 over op loodvrije benzine. WASHINGTON De Amerikaanse onderhandelaar Edward Rowny bij het overleg over de lange afstands wapens in Genève, het zogenaamde START-overleg, heeft nieuwe voorstellen op tafel gelegd om de impasse in dit overleg te doorbreken. Het voorstel, dat gisteren door Reagan en Rowny in Washington bekend werd gemaakt, behelst dat bij modernisering van de nucleai re arsenalen voor de lange afstand bestaande kernwa pens zullen moeten worden ontmanteld naarmate nieuwe kernwapens zullen worden opgesteld. Er moet bovendien een „gegarandeerde" jaarlijkse afbouw ko men, waarbij de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zich verplichten jaarlijks ongeveer vijf procent van hun arsenaal te ontmantelen tot een bodem van 5000 aan beide kanten. Ook stelt Reagan een transactie voor om de Russische voor sprong op het gebied van de raketten voor de lange afstand en de Amerikaanse op het terrein van de strategische bommenwer pers in evenwicht te brengen. De Amerikaanse regering heeft het afbouw („build-down")-plan onder meer ontworpen om te reageren op de kritiek vanuit het Congres dat Reagan niet echt geïnteresseerd zou zijn in wapenbeheersing. Bij het beschikbaar stellen van gelden voor het MX-rakettenproject werd door het Congres geëist dat verminderingen zouden worden aangebracht in de bestaande intercontinentale strategische raketbewapening. Volgens regeringskringen in Washington heeft de president het plan goedgekeurd ondanks krachtige tegenwerking van het Pentagon, het ministerie van defensie. Het nu gedane voorstel is de tweede wijziging in het officiële Amerikaanse standpunt bij het START-overleg. Reagan stemde in juni in met een hoger plafond aan intercontinentale raketten dan hij oorspronkelijk had voorgesteld. Namens minister Gromyko heeft de Russische vertegenwoordi ger Oleg Trojanovski op de Algemene Vergadering van de Ver- nigde Naties in New York een algehele bevriezing voorgesteld van kernwapens als „maatregel voor het ombuigen van de be wapeningswedloop op een momewnt van verhoogde internatio nale spanning". GRAND RAPIDS De invloed van de Nederlandse vredesbe weging is tanende, omdat mensen meer en meer gaan beseffen dat het Oostblok doorgaat met bewapenen. Dat heeft de Neder landse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. Jan Hendrik Lubbers, gisteren gezegd in Grand Rapids in de staat Michigan. Lubbers heeft het idee dat de Nederlanders beginnen te voelen dat militaire versterking nodig is. Hij acht het waarschijnlijk dat het neerschieten van de Zuid-Koreaanse Boeing 747 met 269 mensen aan boord en de weigering van de Russen om zich voor het gebeurde te verontschuldigen gevoelens van trouw aan het Atlantische Bondgenootschap heeft versterkt. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) LUXEMBURG Na twee dagen vergaderen hebben de EG-ministers van landbouw vannacht opnieuw geen overeen stemming kunnen berei ken over de verdeling van de haringvangsten in de Noordzee. De kwestie is (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Op het vliegveld van Londen-Heathrow staat sinds maandagavond een Russisch lijnvliegtuig dat voorlopig niet meer weg kan. Het personeel van British Airways, de Britse luchtvaartmaatschappij die in Londen optreedt als agent van de Russische staats- maatschappij Aeroflot, weigert de brandstoftanks van de Illoesjin 62 te vullen. Het gestrande Sovjetvliegtuig was maandag het eerste dat Lon den aandeed sinds het begin van de internationale boycot van 60 dagen naar aanleiding van het neerschieten van het Zuidkore- aanse lijnvliegtuig. Maar hoewel de actie van de Britse en ande- duurt die van het Britse luchthavenpersoneel nog voort tot de zestig dagen om zijn. Toen het Russische lijnvliegtuig van Moskou aankwam in Lon den, weigerden de arbeiders van Heathrow de bagage te lossen. Ruim 70 passagiers moesten zelf hun koffers uit het vliegtuig slepen. Gisteren zouden meer dan 50 passagiers aan boord van hetzelfde toestel weer naar Moskou vliegen, maar de Illoesjin kreeg geen brandstof. British Airways had de Russen maandag voor hun vertrek uit Moskou gewaarschuwd, dat zich in Londen problemen konden voordoen, maar zij luisterden niet. Hoewel de Illoesjin nog voldoende brandstof heeft om van Londen naar Parijs te vliegen en daar te tanken voor de vlucht naar Moskou, kan hij niet opstijgen want op Heathrow geeft niemand hem doorgeschoven naar de EG-vergadering op 19 ok tober. De Nederlandse minister Braks wilde desondanks niet spreken van een teleurstellend resultaat. „Er is toch vooruit gang geboekt", zei hij. „De veelomvattende eisen zijn in twee dagen teruggebracht tot een marge van enkele procen ten". Hij vond het een verheu gend verschijnsel dat men in de besprekingen nu wil uit gaan van veel grotere vang sten. Braks doelde daarbij op het feit dat men nu spreekt van het totaal van 4000 ton ha ring per jaar, terwijl tot dusver steeds uitgegaan was van een eerder voorstel van de Euro pese Commissie, dat een limiet stelde van 83.400 ton haring per jaar. De 400.000 ton wil men bovendien halverwege splitsen in consumptieve ha ring en haring voor de indus- aan hun trekken kunnen ko-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11