1 Meer Golf voor u w geld a I Snelle mode voor wie zich jong voelt Kijk op kleur maakt Carole Jackson mil jonair ONSUMENTENINFORMATIE/ KUNST PENT AX SUPER A" CAMERA VAN HET JAAR I Na de „Minolta X-700" in 1982 is dit jaar de Pentax Super I A" uitgeroepen tot camera van het jaar. Een internationale I jury van redacteuren van de zeven grootste fotobladen in 1 Europa had dit jaar de keuze uit twintig op de markt ver- I schenen camera's. Bij de jurering werd gelet op optische en a mechanische prestaties, de toepassing van de nieuwste elek- 9 tronische technieken en de verhouding prijs/kwaliteit. Een I sterk punt van de kleinbeeldreflex „Pentax Super A is de I belichtingsautomatiek die op maar liefst zes verschillende I manieren kan worden ingesteld. De adviesprijs van de ca- I mera met f 1.7 objectief ligt rond de1.380,- CcidacSotitcwl Fietskarretje Een uitgekiend en zelfs op vouwbaar fietskarretje heeft Batavus ontworpen voor wie snel met zijn boodschappen thuis wil zijn mits hij de bochten niet te krap neemt. Het karretje heeft een snelkop peling en het grondvlak biedt plaats aan een kratje van ge middeld formaat. Maar ook zonder de enorme tas is het karretje goed te gebruiken, bij voorbeeld als transporteur voor gasfles of watertank op de camping, goed voor een la ding van 40 kg, maar achter de fiets liever niet meer dan de helft. De prijs is 189,-. DINSDAG 4 OKTOBER 1983 PAGINA 9 Op slot: Met de fietssloten is het over het algemeen minder goed ge steld. Van de 86 door de Con sumentenbond en ANWB on derzochte sloten (ring-, beugel- spaak-, kabel- en kettingslo- ten) zijn er maar drie die pro fessionele fietsendieven voor echte moeilijkheden plaatsen. Twee beugelsloten en een ket- tingslot geven eveneens een behoorlijke bescherming. De meeste sloten let bij aan koop goed op, want er zijn veel slechte imitaties van goe de sloten geven de fietsen dieven minder dan twee mi nuten werk. En een nieuwe fiets is veel duurder dan het toch niet goedkope goede slot. Huygensprijs kroon op werk Rob Nieuwenhuijs DEN HAAG Rob Nieuwen huijs, die dit jaar de Constan- tijn Huygensprijs heeft gekre gen, is daarmee terecht be kroond voor een werkzaam le ven, waarin hij uitgroeide tot de grootste kenner van de In- disch-Nederlandse letterkunde NEW YORK Carole Jack son is de 41-jarige auteur van Colour Me Beautiful, Kleur Me Mooi, een boek dat maan denlang hoog op de Ameri kaanse bestsellerslijst heeft gestaan en waarvan meer dan een miljoen exemplaren zijn verkocht. Binnenkort verschijnt het boek ook in Europa op de markt. Carole Jackson is tevens voorzitter van de raad van bestuur van Colour Me Beau tiful Inc., een miljoenenbe drijf dat 200 kleurconsulen- ten in dienst heeft en nog steeds razendsnel groeit. Het geheim van al dit succes is een betrekkelijk eenvoudig idee: als je maar weet wat voor jou de juiste kleuren zijn, hoef je op kledinggebied nooit meer een dure miskoop te doen. „Ieders huidskleur heeft een basistint", legde Carole Jack son uit, „en die basistint is blauw of geel. Bij de een komt die tint beter uit dan bij de ander en dat is de reden dat sommige vrouwen er be ter uitzien in zachte kleuren en anderen in felle kleuren". Colour Me Beautiful verdeelt de mensen in vier catego rieën in navolging van de vier seizoenen. In de Vere nigde Staten is „winter" ver uit de meest voorkomende categorie (34 procent van de bevolking). Deze categorie heeft een blauwe basistint en ziet er op zijn best uit in felle, helle kleuren zoals marine blauw, violet, zwart, rood en wit. De categorie die na win ter het meest voorkomt, is „zomer". Mensen behorend tot deze categorie hebben eveneens blauw als basistint, maar bij hen komt die min der goed uit. Zij zouden zach te pastelkleuren moeten dra gen, zoals dof rose, licht blauw en licht bruin. De ca tegorie „herfst" met een gele basiskleur komt veel minder vaak voor. Mensen behorend tot deze categorie hebben vaak rode lokken in bruin haar en zien er goed uit in dof rode kleuren en warme bruine en camelkleurige tin ten. „Lente" is in de Vere nigde Staten de minst voor komende categorie. Zij vraagt om lichte, heldere, warme kleuren zoals geel, koraalrood, aquablauw en echt lichtblauw. uiterlijk nadat de kleding is gekozen in de Gelukkig Carole Jackson is bij toeval in de kleurenanalyse terecht gekomen. „Eigenlijk ben ik gewoon een sociaal werkster. Want de wetenschap welke kleuren hen het beste staan, maakt de mensen echt geluk kig en het is prachtig om te zien hoe opgewonden ze daar over kunnen zijn". Tien jaar geleden was Carole Jackson nog gewoon een Newyorkse moeder van twee kleine kinderen, echtgenote van een directeur van IBM. „Een huisvrouw met te veel opleiding", zegt ze zelf. En toen kwam de zomer dat ze naar Californië ging om haar familie te bezoeken. Op aan dringen van haar zuster liet ze daar haar kleuren analy seren. „Ik had altijd gedacht dat ik een nogal lelijk, bleek, kleur loos persoontje was, omdat ik bruin haar, bruine ogen en geen kleur in mijn wangen had. De consulente zei dat ik een typische „winter" was en gaf me een aantal kleuren mee om te proberen". Scep tisch besloot ze een nieuwe kleur te proberen, een ko ningsblauwe trui. „De resul taten waren opmerkelijk. Ik kreeg zoveel complimentjes dat ik me uitstekend begon te voelen en nauwelijks kon wachten om de andere kleu ren uit te proberen". Terug in New York begon ze informele bijeenkomsten te houden voor vrienden en bu ren die ook geïnteresseerd waren in kleuranalyse. In 1976 scheidde ze van haar man en werd de hobby een onderneming. Carole Jack son leidde zelf twee partners op en onder de naam Per soonlijk Ontwerp begonnen ze samen lessen te geven in kleuranalyse en garderobesa menstelling. Aanvankelijk werkten ze aan huis. De kin deren hielpen me bij het knippen en verven van de monsters. Maar al spoedig werd de vraag zo groot dat ze een studio huurden. Toen ze aan het eind van de jaren zeventig naar Washing ton verhuisden, verhuisde de zaak mee. De naam veran derde ze in Colour Me Beau tiful. Daar is ze ook begon nen met het schrijven van het boek dat haar in heel Amerika beroemd heeft ge maakt. Nu woont ze in een klein provinciestadje in Vir ginia vlakbij het hoofdkwar tier van Colour me Beautiful. Momenteel is ze druk bezig met het schrijven van een boek voor mannen. Haar twee kinderen, Alec (17 en een winter) en Meagan (14, een herfst) hoeven geen monsters meer te knippen. Dat wordt nu gedaan in een fabriek in Virginia. Colour Me Beautiful is uitgegroeid tot een miljoenenbedrijf. ROSEMARIE WITTMAN LAMB Copyright The Guardian die we hebben. Bedoeld wordt literair werk in het Nederlands, maar betrek king hebbend op Nederlands- Indië of Indonesië. Rob Nieu wenhuijs, in 1908 in Semarang geboren, werkt nu nog. Hij schreef onder de titel „Oost- Indische Spiegel" hèt stan daardwerk over de Indisch- Nederlandse letterkunde, van af de Compagniestijd tot he den. een pil van 645 pagina s, die bijzonder leesbaar en vol ledig is. Hij schreef ook essays (de bundel „Tussen twee Va derlanden" - typeert zijn eigen instelling) en biografieën, zoals onder de titel „De pen in gal gedoopt" over de taalgeleerde Neubronner van der Tuuk, die als een inlander leefde tussen de Bataks en de Baliërs. Ook stelde hij zeven bloemlezingen samen, o.a. van het werk van de natuurgeleerde Junghuhn onder de titel „De onuitputte lijke natuur", en uit verschil lende tijdperken van de In- disch-Nederlandse letterkun de.' Rob Nieuwenhuijs vervaardig de ook vijf boeken met foto's uit het oude Indië „Tempo Doeloe, Batavia, Koningin van het Oosten" enz.; hij schreef inleidingen bij boeken, artike len, in letterkundige tijdschrif ten, stukken voor het boeken weekgeschenk en ga zo maar door. Hij heeft zelf maar weinig ge publiceerd. Een paar korte verhalen en twee romans: „Vergeelde portretten uit een Indisch familiealbum" (een in trigerend verhaal over een In dische familie, dat loopt van 1880 tot 1940) en „Een beetje oorlog" over zijn krijgsgevan- gentijd als gemobiliseerd ver pleger, onder de Japanners die hij met typerend understate ment beschrijft. Multatuli Ook over Multatuli heeft Rob Nieuwenhuijs veel geschreven. Hij stelde zich daarbij op het van de gangbare mening af wijkende standpunt, dat de as sistent-resident Douwes Dek ker (Multatuli) onjuist gehan deld had. maar niettemin een groot schrijver was. Het 25ste en laatste nummer van de En gelbewaarder werd in 1982 ge wijd aan Rob Nieuwenhuijs. Ook aan dat blad had hij in tensief meegewerkt. Rob Nieuwenhuijs was ook een van de oprichters van Ti rade. Na een jaar stapte hij uit de redactie, maar bleef wel medewerker. In de perode tussen de Neder landse kapitulatie en de Ja panse inval verscheen in Bata via gedurende een jaar het li teraire tijdschrift „De Fakkel", waar Rob Nieuwenhuijs redac teur van was. Na de oorlog werd dat van november 1947 tot januari 1954 gevolgd door „Oriëntatie", waarvoor Rob Nieuwenhuijs redacteur-secre taris was. Het blad heeft zich vooral beziggehouden met de Indisch-Nederlandse en de In donesische literatuur. De her ontdekking van Walraven. Daum en vele anderen was het werk van Rob Nieuwen huijs. Politiek is hij altijd „progres sief" geweest. Hij was nauw bevriend met mensen als Du Perron, Bep Vuijk, Dokter Koets en vele anderen. Toen Nederland in 1947 overging tot de eerste politionele actie, was hij kapot, heeft hij eens in een interview gezegd. Loopbaan Voor de oorlog was Rob Nieu wenhuijs leraar en later lector Nederlands in Indonesië. Na de oorlog was hij belast met culturele zaken op het depar tement van Onderwijs. Terug in Nederland werd hij eerst weer leraar, „Ik ken mensen die nog steeds met enthousias me over zijn lessen spreken", en in 1963 raakte hij verbon den aan het Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in Leiden, belast met de docu mentatie van de geschiedenis van Indonesië. In 1973 werd hij gepensioneerd, maar het publiceren (vooral over ande ren) ging door. Is dat eigenlijk niet typerend voor het werk van Rob Nieu wenhuijs? Hij schrijft meer over anderen (en heeft daar mee velen geholpen) dan dat hij zélf schrijft. Dat hij dat wel kan, bewijzen zijn twee mees terlijke romans en een paar korte verhalen. Hij is te be scheiden. Rob Nieuwenhuijs noemt zich zelf een man „op de breuk lijn". (De titel van een gedich tenbundel van G.J. Resink). Resink werd Indonesisch staatsburger en bleef hoogle raar in Djakarta, Nieuwen huijs kwam naar Nederland, waar hij zijn heimwee ver dringt met zijn werk. Japon van Cardin: zwart fluweel met taft, lage taille, rij knoopjes aan de voorkant. Ruim inge zette, slanke mouwen. Rechts: pakje van Har dies, Den Haag, met geblokte rok. Ruiten broek, verkrijgbaar in verschillende stofsoorten en kleuren. Daarbij tricot polo swe atshirt (50 pet. katoen, 50 pet. polyester) met baby cord kraag en asymmetrische sluiting. In zeegroen, marine en bordeaux (Levi's). :hfs 3 troductie van de •acht Golf komt het Wolf- burgse autoconcern met een nieuw mo del. Het vervangen van je meest populai- 1.1 re model is natuur- i lijk altijd een avon tuurlijk gebeuren, dat echter voor VW 1 nog extra betekenis heeft. Het gaat met 1 het VW-concern im- 1 I mers niet meer zo I S uitstekend als enkele □li jaren geleden. Als u) deze nieuwe Golf het niet. „doet" zal 1( het zeer moeilijk worden de opwaart se lijn weer te pak- '1 ken te krijgen. JS Hoewel het nieuwe model 1 nou niet direkt spectaculair I oogt, liggen de kansen op i succes toch niet slecht, gelet op de eigenschappen, die we I tijdens de eerste rij-indruk- 1 ken ondervonden. Bij het ïzond voor het eerst „in levenden i&ssiw) lijve" aanschouwen van de nieuweling is toch wel te zien dat hij groter is dan zijn voorganger. De wielbasis groeide met 75 mm, de totale lengte zelfs met 170 mm. Ook breedte en spoorbreedte groeiden flink, waarbij de totale volume-toe name zowel ten goede komt aan de passagiersruimte, de bagageruimte als de motor ruimte. Van het karakteris tieke uiterlijk dat de eerste Golf negen jaar geleden deed opvallen, bleef weinig over. De Golf moet echter veel eerder praktisch dan mooi zijn en het is een feit, dat deze nieuwe vorm voor een twintig procent betere stroomlijn zorgt. Daarbij haalde VW wel alle denkba re trucks van stal, want niet alleen vinden we de bekende (heel netjes) weggewerkte re gengoten aan het dak, maar ook twee kleine spoilertjes aan de bodem van de wagen, die luchtwervels rond de achteras moeten beperken. Meer ruimte Behalve het vergroten van de carrosserie heeft men nog tal van andere maatregelen genomen om meer passa giersruimte te scheppen. Zo is het dashboard hoger ge monteerd (meer beenruimte voorin) en zijn de stoelleu ningen zo geprofileerd, dat ook achterin meer beenruim te ontstond. Het nieuwe dashboard, dat een school voorbeeld is van eenvoud, overzichtelijkheid en functio naliteit, is ook niet erg diep. Dat valt duidelijk te merken aan de bergvakken en het dashboardkastje: er zijn vele bergmogelijkheden, maar ze zijn alle ondiep en dus alleen geschikt voor kleine dingen. Dan gaat het met de rest van de binnenruimte heel anders. Zowel voor- als achterin is een riante hoofdruimte be schikbaar, terwijl ook de lengte en breedte voor twee maal twee volwassenen ge heel voldoende is. De bagage ruimte profiteerde eveneens heel duidelijk, met als bijko mende handigheid dat de duurdere modellen nu een gedeelde achterbankleuning meekrijgen. De zitgelegenhe den zijn goed geprofileerd en bieden een uitstekend com fort (tenzij je gewend bent aan de ouderwetse Franse autofauteuils). Feitelijk is vrijwel alles wat met comfort te maken heeft in deze Golf verbeterd. De stroomlijn en betere geluidsi solatie zorgen dat zowel wind- als motorgeluid onder geen enkele omstandigheden een hinderlijk niveau berei ken. Er is een nieuw ventila tiesysteem met meer uit stroomopeningen, dat (in ie der geval bij warm weer) pri ma werkt. De wielophanging bleef in principe gelijk, met De nieuw Golf. McPherson veerpoten aan de voorwielen en gekoppelde langsarmen achter, maar on derging wel tal van detailwij zigingen. Het heel tevreden stellende .veercomfort zal echter ook in niet geringe mate een gevolg zijn van de grotere wielbasis en spoor breedte. De vering is niet echt soepel, maar de verder uit elkaar staande wielen zorgen dat het zelden tot plotselinge carrosseriebewe gingen komt. Wellicht helpen die grotere afmetingen ook mee om op het gebied van wegligging een rustiger gedrag te ver krijgen. Een feit is in ieder geval, dat de nieuwe Golf niet gauw uit zijn evenwicht te brengen valt. Het stuurge- drag is onder alle omstandig heden nagenoeg neutraal, terwijl de richtingsstabiliteit tot op hoge snelheid niet te wensen overlaat. Door de be tere stroomlijn en doordat iets grotere en sterkere moto ren zijn gekozen haalt ook een „eenvoudige" Golf inder daad al flinke snelheden. Moeiteloos haalden de testau to's met 1,6 liter motor (55 kW-75 pk) dik 170 km-h. Dat belooft dus wat voor de lu xueuze GLX en sportieve GTI met 1,8 liter motor, res pectievelijk goed voor 66 kW-90 pk met carburateur of 82 kW-112 pk met inspuiting. Maar ook de kleinste motor, nu 1,3 liter groot en 40 kW- 55 pk sterk, zorgt voor ruim voldoende pit in de iets zwaarder geworden Golf. Heel indrukwekkend is ove rigens de souplesse, waarin zelfs de kleinste motor wei nig voor de grotere kracht bronnen onderdoet. Bij de nieuwe motorenkeuze passen de versnellingsbakken met zuinige „E-versnelling" ook beter, omdat de motoren juist door hun grote souplesse in die versnelling nog wat acce leratievermogen overhouden. Wat betreft het verbruik moet dit alles goed zijn voor een besparing ten opzichte van de oude Golf van tien tot twintig procent. Het enige wat echt een beetje tegenviel was het hakerige schakelen, dat alle testauto's deden. Het basismodel is leverbaar vanaf januari '84 en gaat 17.595,- kosten. met ronde panden, kortom, kleren naar Nippon-snit. Sweaters en joggingpakken vormen in de jeugdige mode een belangrijk on derdeel. Ze zijn van 50 pet. katoen en 50 pet. polyester en in alle kleuren te krijgen, met en zonder bodywarmer. Van een nieuwe kwaliteit katoen zijn er superslanke Levi jeans voor het type, dat in de eerste plaats kleren Zoekt die lekker zitten en onverwoest baar zijn. Ook leuk zijn de bandplooi- broeken met denim jack en een bont breiwerk eronder. Omslagdoek erbij over de schouder en om de taille een brede mannelijke ceintuur. Op stone-washed denim past ook de zelfgebreide dikke trui, die best rose met roserood mag zijn met een smalle, ingebreide zwarte diagonaal van schouder tot over de heupen. Dit soort truien valt lang en los. Zelf gebreide brede, lange sjaals doen het goed voor man en vrouw. Hierbij passen dan weer stoere schoenen met een brede „kraag" en dikke zolen. Bij de jacks ligt momenteel de nadruk op gecom bineerde materialen. Ruige jacks in canvas met gewassen corderoy of een denim jack met opzetstukken van leer of suède. Er is nog steeds een gigantische keus in denim van gewoon gewassen tot stone-washed, tot gebleekt, van super strak tot oversized in basic en fancy. Sportieve „city-look" voor de vrouw is kleding in zwart-grijs-wit samen met angora-truitjes en -jurkes, oversi zed tweekleurige jumpers op band- broek of rimpelrok en pullover met bolle mouwen, biezen en opstaande kraag. TINY FRANCIS Sweatshirts en joggingpakken nieuwe stijl (Vet). rigel Je hebt in de mode altijd te maken 1 met verschillende thema's. Jong kleedt zich anders dan ouder, of als u dit liever hoort: volwassenen. De trends lopen door elkaar. Elk neemt iets van de ander over. Je zou kunnen zeggen dat de jeugdige consumenten wat uitdagender, extravaganter voor de dag willen komen dan de elegante, Cht- tamelijk damesachtige Parijse mode tijd dit ïaar brengt. Maar daarop weet de fabrikant wel raad. De boetieks, welig tierend in het i hele land, zijn volgestopt met „loose- fit" broeken in gedekte of felle ruiten, Schotse hemden onder enorme pon- chopakken met twee grote splitten op- zij, zodat ze over alle mogelijke kle dingstukken kunnen worden gedra gen. Praktische mode, geïnspireerd door de Japanners, ontwerpers die momenteel hun eigen cultuur uitdra gen met overslagjurken en mantels nog ei[ Stevig schoeisel met veterwerk, leer twee met corderoy „kraag", dikke zolen. (C vnnr en A>'

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9