i Leren bollenkwekers het nooit? IN EN OM DE KAS li ;oi Belgische tuinders slachtoffer Nederlandse kassenbouwers ALLES OVER MINOLTA EN DE KLEINBEELD REFLEXCAMERA „KLEINTJES" 071-122244 Z LAND EN TUINBOUW ËeidócSouMMit DINSDAG 4 OKTOBER 1983 PAGIN. Onderzoek naar bloemen in duizenden gezinnen In opdracht van het Produktschap voor Siergewassen is in sa menwerking met het Nederlands Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek te Den Haag en een soortgelijk instituut in Neurenberg, een gezinsonderzoek naar bloemen gehouden. Voor het onderzoek vulden elke week enige enige duizenden gezinnen in de betreffende landen een boekje in, waarin zij aantekenden welke soorten siergewasen waren gekocht, waar dat gebeurde en hoeveel er voor werd uitgegeven. In Zweden betrof dat tweeduizend huishoudens, in Noorwe gen dertienhonderd, in Denemarken tweeduizend, in Oosten rijk zesentwintighonderd en vijftig en Groot-Brittanië vier duizend. Het panelonderzoek had uitsluitend betrekking op de aankopen van bloemen en planten voor huishoudelijk ge bruik. Aankopen door instituten, horeca- en andere bedrijven waren er niet in opgenomen. De export van snijbloemen naar de genoemde landen be draagt over vorig jaar 297 miljoen gulden. Dat is zestien pro cent van de totale Nederlanse uitvoer van snijbloemen. Dat betkent ook een totaal van 1.893 miljoen gulden. De export van potplanten bedragt 116 miljoen gulden, dat is 21 procent van de totale export. Totaal 547 miljoen gulden. Over 1981 be droegen de percentages vertien en tweeëntwintig. Vooral de xport naar Groot-Brittannië is fors toegenomen van 109 miljoen gulden in 1981 tot 139 mijljoen gulden in het afgelopen jaar. In de panellanden wordt door bijna 33 miljoen gezinshuishoudingen 1.669 miljoen gulden gesteed aan bloe men en planten. Dat is 53 miljoen meer dan in 1981. Per gezinshuishouding in de genoemdef/ijf landen komt het neer op een bedrag van 51 gulden hetgeen ongeveer twee procnet van het inkomen is, Zweden, Noorwegen en Oosten rijk besteden ruim tien procent meer aan siergewassen. Slechts de Denen en de Engelsen hebben minder besteed. In 13.150 gezinnen werd in 1981 en 1982 wekelijks het boekje in gevuld tot een totaalbedrag van 33 miljoen gulden. De tulp is en blijft in Zweden de belangrijkste bloemsoort. Meer dan eenvierde van de totale bestedingen wordt hiervoor uitgegeven, de tulp is goed voor ruim 40 procent van het tota le volume. Dat is vrijwel gelijk aan dat van 1981. Het aandeel van gemengd boeket is toegenomen. De tulp is ook in Dene marken de belangrijkste bloem. Zelfs met 33 procent nog ho ger dan in Zweden. Het gemengd boeket neemt ook hier, evenals in Zweden, de volgende plaats in. De derde is voor de roos. Ook de freesia is in Denemarken belangrijk. In Noorwegen heeft de anjer de eerste plaats overgenomen van het gemengd boeket dat in 1981 nog met een aandeel van 31 procent in de bestedingen op de eerste plaats stond. In 1982 neemt de anjer dertig pro cent van de bestedingen over. Vier bloemsooren, de anjer, de roos, de tulp en gemengd boeket zijn in Noorwegen goed voor 85 procent van de bestedingen. In Oostenrijk is, evenals in Duitsland, zesendertig procent van de bestedingen voor het gemengd boeket geworden. De anjer is de tweede bloemsoort met 21 procent in de bestedin gen. In Zwitserland wordt dertig procent van de bestedingen aan het gemengde boeket uitgegeven. De roos en de anjer volgen op respectievelijk de tweede en derde plaats. Evenals in 1981 is Zwitserland het land met de laatste chrysantencon sumptie. Gerbera en orchideeën, de duurder bloemensoorten dus, komen van de panellanden het sterkt sin Zwiterland Met een vierde van de totale bestedingen aan bloemen is in Engeland het gemengd boeket het belangrijkste. Dan volgt de narcis met ruim veertig procent van de uitgaven. De chrysant neemt met een vijfde van de bestedingen de tweede plaats in. De duurdere bloemen worden door de gezinshuishoudingen weinig of niet gekocht. De bloemenwinkel is in de betrokken landen veruit de be langrijkste aankoopplaats voor bloemen en planten. In een aantal landen ligt het aandeel rond of boven de vijftig pro cent. Het aandeel van de levensmiddelenbedrijven en -dis counters ligt aanzienlijk hoger dan in het verleden uit gelijk soortige onderzoeken in Nederland en West-Duitsland naar voren kwam. Belgische tuinders die kassen laten bouwen door Nederlandse serre- bouwers lijden nogal eens aanzienlijke finan ciële stroppen. Dat is ge signaleerd door de Belgi sche boerenbond. De bond haalt een voorbeeld aan van een jonge Belgische tuinder, die voor een bedrag van ruim drie ton aan kassen liet zetten door een Neder landse aannemer. Later moest hij over die bouw aan de Belgische overheid, tot zijn onaangename verrassing, nog eens een bedrag van bij na 95.000 gulden betalen. Aannemers die in België werk uitvoeren moeten in dat land geregistreerd zijn en over de bouw belasting beta len en sociale premies afdra gen. Omdat die bepaling vaak werd ontdoken, werd er in 1979 een koninklijk be sluit van kracht. Dat zegt dat de Belgische opdrachtgevers moeten opdraaien voor die belastingen etc., als het werk uitgevoerd wordt door niet- -geregistreerde aannemers. Volgens de boerenbond heeft dat koninklijk besluit reeds tal van jonge boeren en tuin ders in België in financiële problemen gebracht. Ze laten veel kassen bouwen door Ne derlandse serrebouwers om dat die moderne kassen neer zetten tegen lage prijzen. Maar meestal, aldus de boe renbond, blijkt achteraf dat die Nederlandse aannemers in België niet geregistreerd zijn. De Belgische tuiners ,draaien dan op voor niet be taalde belasting en sociale premies over het werk. De boerenbond zegt dat de Belgische tuinders nogal eens het slachtoffer van Neder landse aannemers worden omdat die vals spelen. Ze be weren over een registratie in Belgie te beschikken zonder dat dit het geval is. Nieuw aardappelras op de markt Na talloze jaren van onderzoek en veredelingswerk is het kweekbedrijf van de ZPC (Coöperatieve Telersvereniging voor de Afzet van Landbouwprodukten) er in geslaagd eert nieuw aardappelras te kweken. Het is van een uitstekende kwaliteit, kookt niet stuk en heeft een lekkere smaak. Wat de prijs betreft is de aardappel niet duurer dan vergelijkbare consumptieaardappelen. Deze aardappel heeft de naam Bildt- star gekregen naar het Friese landbouwgebied Het Bildt, waar hij werd gekweekt. De Bildtstar heeft een rode schil, is gelijkmatig van vorm en kan van de oogst in september af tot de daarop volgende zomer zowel gekookt, gebakken of in de vorm van chips worden gegeten. De Bildtstar is het komende seizoen nog maar beperkt verkrijbaar, voornamelijk in het noorden van het land. Volgend jaar denkt men aan de te ver wachten grote landelijke vraag te kunnen voldoen. Doorstroomkoeling Aan veiling „De Kring" zijn twee nieuwe cellen in gebruik genomen. Met een lucht vochtigheid van ongeveer 98 procent worden de produkten in ongeveer zes uur tijd via de stromende lucht beter gekoeld dan op enig andere wijze. Het telen van bloembol len kan een goudmijn zijn, De Hollandse kwe kers hebben immers het alleenvertoningsrecht. Nergens ter wereld zijn de klimatologische om standigheden voor de bollencultuur zo gunstig en nergens is zo veel vak kennis en „know how" uit voorraad leverbaar. Per slot van rekening worden hier al meer dan drie eeuwen bloembollen geteeld. Daar komt nog bij dat de bloembollen een goed artikel zijn, die overal een goede be kendheid genieten. Een luxe artikel, dat goed in de markt ligt. Wat wil men nog meer? Buiten de bollenkwekers hun monopoliepositie goed uit? Was het maar waar! Men kan er de klok op gelijk zetten dat stijgende prijzen de kwekers- lust sterk aanmoedigt. Men gaat steeds meer telen en wil lens en wetens maakt men van een goed betaald luxe produkt een massa-artikel. En dan begint het gegooi in de glazen. Geloof het of niet, maar er wordt geen bol meer verkocht ook al biedt men ze voor een habbekrats aan. Maar hoeveel maal dat wordt verkondigd, even zo veel ke ren blijft het de stem van een roepende in de woestijn. Aan de andere kant is het ook zo, dat er geen bol minder wordt verkocht als ze pittig aan de prijs zijn. Mits men er maar voor oppast dat mèn zichzelf niet uit de markt gaat prijzen. Want er zijn natuurlijk gren zen. En ook dat verschijnsel is in het bollenvak niet onbe- Neem de gang van zaken met de fraaie Colchicum Waterli- ly. Colchicums zijn de zgn. droogbloeiers: grote bollen die men in de vroege herfst zon der pot met aarde of iets der gelijks zo in de vensterbank kan zetten en dan duurt het niet lang of de fraaie, lila, cro- cusachtige bloemen gaan ver schijnen. Waterlily is bepaald geen nieuw soort. De bekende Haarlemse kwekerij Zocher Co won deze droogbloeier al in 1927, maar Waterlily is qua schoonheid nog nimmer geë venaard laat staan overtrof fen. Wat was nu het geval? De laatste jaar of vier, kwam deze droogbloeier sterk in de belangstelling te staan. De prijs trok aan en meteen kwam er ook van kwekerszij de meer animo om deze soort in cultuur te nemen. Een groot deel van de geprodu ceerde bollen kwam niet in de handel, maar ging op nieuw de grond in omdat men van zo'n duur artikel graag snel een groot partij wilde hebben. Dat had' tot gevolg dat de handel voor een tekort aan aanbod kwam te staan én dat resulteerdde in nieuwe prijs stijgingen. Op een gegeven moment was het zo dat men 3,- per stuk moest gaan beta len. Groothandelsprijs wel te verstaan en u moet maar lie ver niet vragen hoeveel de consument in de zaadwinkel of het tuincentrum voor zulke bollen op tafel moest leggen. Dat was gewoon té gek en een kind kon voorspellen dat het mis zou gaan. Het ging dan ook mis en niet zo zuinig! Zaadhandelaren kochten deze soort niet meer, omdat de prijs veel te hoog was, de or ders bleven uit en omdat de kwekerij na verloop van een paar jaar toch wel eens geld wilde zien nam het aanbod fors toe. Maar ziet: de vraag ontbrak. De prijs kelderde als een baksteen en dit jaar was Waterlily nauwelijks te ver kopen ook niet tegen lage prijzen. Ongetwijfeld is dat met een dergelijk artikel een tijdelijk verschijnsel. De wal keert het schip. De lage prijzen zullen de omvang van het areaal wel weer doen krimpen en dan komt het allemaal stellig weer goed. Maar intussen mogen de betreffende kwekers eerst gaan uithuilen voor ze op nieuw kunnen gaan beginnen. Hetzelfde zag men met een nieuwe lelie, die niet onder het kwekersrecht was ge bracht. Ook hier ongebreidel de kwekerslust, want de nieu we lelie was gewoon een plaatje en men keek niet op een guldentje meer of minder als men ze wilde kopen. Er werd door de kwekers met de bollen „geschubd" met een ij ver alsof het lot van de natie er van afhing en de weefsel- teeltlaboratoria kwamen han den en buizen te kort om alle opdrachten te kunnen uitvoe ren. Het blééf goed gaan en dat deed de kwekerslust nog Ook hier kreeg de handel geen gelegenheid het nieuwe artikel in het buitenland te pousseren en ook de binnen landse broeier leerde het nieuwe soort nauwelijks ken nen. Dat veranderde toen er bollen genoeg waren en de kwekerij wel eens winst wil de gaan tellen. Toen bleek dat de handel niet thuis gaf en dat was het begin van hetl Grote Débacle. De bollen ver-l anderden uiteindelijk van ei genaar voor prijzen die twee jaar geleden niemand voor mogelijk had gehouden. Ook in dit geval mochten de kwe kers hun wonden gaan lik ken. De geschiedenis blijft zich herhalen. De moraal van dit verhaal: men leert het kennelijk nooit! En heeft de wijze Spinoza eeuwen geleden j met andere woorden niet het- zelfde gezegd! De technische ontwikkelingen op cameragebied zijn nauwe lijks meer bij te houden en hebben vooral hun invloed ge had op de bij beroepsfotograaf en amateur zo populaire klein beeld reflexcamera's. Nieuwe belichtingsautomatiek, data- achterwanden en winders zijn maar enkele van de nieuwig heden die het noodzakelijk maakten dat een (overigens uitstekend) boek als „Het kleinbeeld reflexboek" wat achterop raakte met zijn infor matie over dit camera-type. Met veel nieuwe illustraties en een geheel herziene tekst, die aangepast is aan de laatste technische ontwikkelingen, is het boek met de toevoeging „nieuw" weer up-to-date. Naast technische informatie van alle belangrijke typen en merken bevat het boek ook een groot aantal onderwerpen (landschap, portret e.d.) aan de hand waarvan de talloze ge bruiksmogelijkheden van dit type camera worden bespro ken. Veel tips ook over aan schaf van apparatuur en acces soires om de „kleinbeeld" opti maal te benutten. Minolta Het cameramerk Minolta heeft de afgelopen jarën, door de ge- sn technische kwaliteit en itwikkelingen deze fabriek steeds weer op de markt komt, een goede naam opgebouwd. Mi nolta behoort dan ook tot de topklasse camera-merken (De Minolta X-700 werd vorig jaar uitgeroepen tot camera van het jaar). Redenen genoeg voor auteur Lars Polder om „Het grote Minoltaboek" sa men te stellen waarin hij het aanbod aan foto-apparatuur van deze fabriek van A tot Z behandelt. Aan bod komen de verschillende camera-syste men (o.m. XG en XD), de ob jectieven uit eigen fabriek, de flitsers en de accessoires. Pol der licht ook een tipje op van de sluier die hangt over de sa menwerking tussen Minolta en Leitz (Leica). Het grote Minol taboek is een echt handbpek voor Minolta-bezitters en nut- René Bouillot: Het kleinbeeld reflexboek. Prijs f 49,50. Lars Polder: Het grote Mi noltaboek. Prijs 49,50. Bei de boeken zijn uitgaven van Focus. In de Salamanderreeks van Querido, die al tientallen jaren er toe bijdraagt dat de moder ne Nederlandse proza-litera- tuur voor een groot publiek beschikbaar is, zijn in pocket- vorm zes herdrukken versche nen. De prijs van vijf daarvan bedraagt 9,90 per stuk. Willem Brakman: „De blauw- zilveren koning", (Bespiegelin gen over het proces van subli matie in de kunst). „Met Louis Couperus in Afri ka", (Reisverslagen uit Alge rije en Tunesië). Lodewijk van Deyssel: „De Adriaantjes", (Jongensjeugd- Zes Salamanders schetsen, voor het eerst afzoi derlijk in boekvorm sameng» bracht). Jac. van Looy: „Jaap", (Twef de deel uit de trilogie, waari de schrijver over zijn jeug verhaalt). J. Ritzërfeld: „De Amazoné (In drie delen, wat fragment risch, maar desondanks m een structuurtje). Multatuli: „Max Havelaai f 12,50. (Voor deze versie gebruik gemaakt van de laat ste door de auteur gecorrigea de druk). L LEIDSE COURANT VAKANTIEVERBL. BUITENLAND Arke busreizen 5 dagen Parijs v.a. 330.- p.p. Vertrek op 10 oktober 17 dagen klassiek Italië rondreis. v.a./1.825.- p.p. Vertrek op 10 oktober 3 dagen Londen v.a./239.- p.p. Vertrek op 14 oktober 3 dagen Brodenbach v.a. 265.- p.p. Vertrek op 15 oktober 6 dagen Echternacherbruck v.a./445.- p.p. Vertrek op 17 oktober 5 en 6 dagen Londen v.a. 345.- p.p. Vertrek op 17 oktober 6 dagen Brodenbach v.a./415.- p.p. Vertrek op 17 oktober 10 dagen Eichgraben v.a. 685.- p.p. Vertrek op 17 en 24 oktober 3 dagen Parijs v.a. 159.- p.p. Vertrek op 21 oktober Inlichtingen en boekingen bij uw ANVR "goeie reis" Reisburo. reisve""kopende bank ot bel 053-35.35.35. Te koop gevraagd oude metalen lood, koper, zink, RVS, aluminium, kabelatval, ijzer, oud papier etc. Zaterdags zijn wij tot 12.00 uur geopend. Tel. 071-76^126, Fa. J. de Nobel, Zoeterwoudseweg 9-11, Leiden. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Kom eten in De Braadpan. Hol landse en Franse keuken. Ge rechten vanaf 5,50, bestaan de uit verse groenten, vlees, gekookte of gebakken aardap pelen. Gourmet tot 80 perso nen. Ook voor bruiloften en par tijen. Koude buffetten, kunnen afgehaald worden. Ook snacks om af te halen. Geopend vanaf 12.00 uur, zondag vanaf 17.00 uur. Noordeinde 44, Leiden, tel. 071-144000. Tel.beantw. ook te huur. Tel. 02522-10063. 9-11.30 e Maand.- en dond.avon 19.30. Fa. v. Berge I wen. Schelpenkade 47 Tel. 120794. DRUK? Energielijnregula aan huis toegepast, geeft u gehele ontspanning, voorkc stress. Br. nr. SP 19333 v.d. Succes verzekerd. Huishoudelijke KRACHT gevr. voor enkele ochtenden p.w. Klaassens, Breestr. 114A-B. Lelden. Tel. 071-120882. I WONINGRUIL Verhuizen binnenkort? Vraag vrijblijvend advies aan stijl Easy-li; Tel. dag.: 52.10.09, k II Geld Egt op straat Geld ligt op straat. (één letter of letterteken per vakje) en in een Als u het daar tenminste neerlegt. U kunt het oogopslag-kunt u in de laatste kolom zien wat d ook zelf in uw zak steken. advertentie gaat kosten. Prijzen zijn incl. 4 btn Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine Extra meevallertje! advertentie in de Leidse Courant. Het kost bijna Als u de advertentie op drie achtereenvolgend) lutJis.wuK. dis u wat vooraeng op ae kop wilt tikken is een rubrieks advertentie de aangewezen weg. U bereikt 24.000 lezers, waaronder allicht iemand die heeft wat u zoekt. Het wordt u gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes §s dagen laat plaatse^, hoett u maar voor 2 X te betalen. Bij 6 achteree volgende dagen worden slechts 3 plaatsingen in rekening gebracht. NB. U kunt ons ook bellen. Ons nummer 071-122244 - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M M f. f.4 LI 11 i.l ut Ld ui Lij LI UI vX\V^'';7/ CHINTZ JACK MT 152.1 f» Wk Deze advertentie De rekening sturen r Naam Postcode plaatsen op_ -Woonplaats- -Telefoon— brieven onder nummer (f.3,48 extra) worden afgehaald brieven moeten worden doorgezon< bewijsnummer toezenden f.2,76 extra) (aankruisen wat van toepassi Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: %fx Leidse Courant, Antwoordnr. 10070 2300 VB Leiden. CeidóöSouïatiT"

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8