er van plezier i§" EeuLe <3omo/nt ARTUEN ROND KERMISTERREIN OCTOBER: Kdov Pietje Precies. en oor| nun j ni Rechtsspreekuur In het Volkshuis aan de Apothekersdijk 34 wordt elke vrijdagmorgen van half tien tot half twaalf een rechts spreekuur voor vrouwen gehouden. Het spreekuur is gratis en men tracht behulpzaam te zijn bij vragen over bijstand, wonen, huwelijk en werk. Wielen Wielen is de titel van de film die zondagmiddag 9 okto ber in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat wordt vertoond. De film geeft een beeld van het mo derne, geïndustrialiseerde India, dat de eigen cultuur niet heeft laten verdringen door de westerse technologie. De voorstelling begint om drie uur. Volkshuis Voor de cursus Nederlands die elke donderdagmiddag van half twee tot half drie in het Volkshuis wordt ge geven, kunnen zich nog enkelen opgeven. De kosten be dragen dertig gulden voor tien lessen. Informatie bij het volwassenenwerk van het Volkshuis telefoonnu- mer 149180. Doden in Mexico Dr. Th. Leyenaar houdt maandag 10 oktober in het mu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat een lezing met als onderwerp „De dagen der doden in Mexico". Het gaat om de viering van Allerheiligen en Allerzielen in dat land. Voor de Mexicanen is de belangrijkste religieuze gebeurte nis. De lezing begint om acht uur. Pottenbakken Bij K&O aan de Oude Vest 45 beginnen op 10 en 12 oktober cursussen pottenbakken en keramiek. De cur sussen zijn zowel voor beginners als gevorderden en beslaan respectievelijk twaalf maandagavonden of twaalf woensdagochtenden. Voor inlichtingen: K&O telefoonnummer 141141. Staar Onder de titel „Staar, wat is dat eigenlijk" zal de afdeling Oogheelkunde van het AZL woensdag 12 oktober een voorlichtingsbijeenkomst houden voor patiënten en be langstellenden. De bijeenkomst heeft plaats in de aula van gebouw 50 en begint om acht uur. Staar is het troebele en daardoor ondoorzichtig worden van de ooglens. Aan de hand van dia 's wordt deze oogaandoening besproken als mede de mogelijkheid tot operatie. Flauto Cordi Het Flauto Cordi-ensemble geeft woensdag 12 oktober een concert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Het concert begint kwart over acht. Het gezel schap bestaat uit violiste Rosaline Piveteau, fluitiste Froukje Wiebenga, altvioliste Willa Kozupsky en de celiste Ageet Zweistra. Het ensemble voert werken uit van Reicha, Hoffmester, Reger en Mozart. De toe gangskaarten kosten zes gulden en vier gulden vijftig. Stichting Leidse Binnenstad Zaterdag 24 september j.l. stond in een landelijk dag blad een interview afgedrukt met de secretaris van de Stichting Leidse Binnen stad, de heer N. P. M. Jünger. Dit artikel is op een zo onverantwoorde manier inge kort en van citaten en advertenties uit eerder ver schenen artikelen van plaatselijke kranten voorzien, dat een volledig verkeerde voorstelling van zaken wordt gegeven. Van het onjuiste beeld, dat door dit artikel in dat landelijk dagblad zeker is opgeroepen, wensen wij ons dan ook volledig te distantiëren. S.L.B. N. P. M. Jünger ^LEIDEN 1'NLUST DINSDAG 4 OKTOBER 1983 PAGINA 3 Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Plaats/Postcode. Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag .CIDEN Eeiddc<3owuwt Adres. den gegeven. Er werd ook een ruit ingegooid. Zij werden later weer op vrije voeten gesteld. Op het kermisterrein werden rond kwart voor elf zes mannen aangehouden van 22 tot 30 jaar oud. die worden verdacht van mishandeling. Iemand werd met een bierglas bewerkt en voor behandeling naar het AZL overge bracht. Een 30-jarige Leidenaar werd als hoofdverdachte het langst op het bureau vastgehouden en na verhoor weer de straat op gestuurd. Ook hij moest voor behandeling naar het AZL, waar een wond aan het gezicht werd gehecht. Kleine vechtpar tijen deden zich in de loop van de avond voor op de Oude Vest, de Stationstraat en de Steenstraat. Twee jongens werden naar het bureau overgebracht na een vechtpartij. In de loop van de avond werd het rond cafés op de Steenstraat en de Beestenmarkt onrustig en trad de politie een aantal op bij vechtpartijen, waarbij de politie ook rake klappen uitdeelde en de wapenstok gebruikte. Zo maakte de politie een eind aan een vechtpartij tussen twintig mannen. Een 21-jarig Leidenaar werd een bierglas in het gezicht gedrukt. Een café sloot de deuren al rond twaalf uur om van de ellende af te zijn. In een café aan de St. Aagtenstraat werd iemand met vermoedelijk een mes gesto ken. Hij werd naar het AZL overgebracht. Vernielingen Een 24-jarige Leidenaar heeft vannacht na een ruzie met zijn vrouw aan de Van 't Hoffstraat zijn eigen auto zwaar beschadigd door met de auto een aantal maal opzettelijk met een flinke snelheid tegen een vlikobak aan te rijden. Hij werd ter kalme ring naar het bureau overgebracht. De vlikobak schoof door de klappen een stukje op een beschadigde een geparkeerde auto. Op de Sitterlaan werd een ruit van een auto ingegooid en wer den de banden van de auto doorgesneden. De politie arresteerde twee jongens van 15 en 17 oud wegens het plegen van vernielin gen. Ze sloopten dertien autospiegels van auto's, die op de Rijns- burgersingel stonden geparkeerd. Ook elders in binnenstad werd een enkele auto beschadigd door vernielingen. JL *s Morgens moest af en toe de regenjas te voorschijn worden gehaald, 's Middags klaarde het weer op. Een overzicht van de kerm gezichten geschminkt, de kle ren tot op de millimeter pre cies in elkaar gestikt en pas send gemaakt en de schoenen in het vet gezet. Nog nooit liep zo'n stoet door de Breestraat (inclusief de gebruikelijke pits stop bij Minerva teneinde een alcoholische versnapering ach terover te werpen), de Haar lemmerstraat, over het Kort Rapenburg om tenslotte bij de Stadsgehoorzaal te worden ontbonden. Harmonie en hon- ky tonk, brassband en hifi-dis- co, dixieland en punk, pop en reggae, soul en samba, alles schetterde door elkaar. De in de optocht overheersende mu ziek uit Noord- en Zuid-Ame- rika zorgde ervoor dat de stemming erin kwam en erin bleef. Een eervolle vermelding krijgen de 'Stanvaste Zingers' uit Amsterdam, hoewel niet duidelijk werd wie het meeste plezier aan hun zingen beleef de, het publiek of de zangers zelf. Verder Indianen, een fiostkoets, maar ook een Hol- ande boerenbruiloft, Generaal Lee, die nog steeds de afschaf fing van de slaverij viert, Gin ger Rogers en Louis Arm strong, de Happy Days van na 1945, het onvergelijkbare car naval van Rio de Janeiro en het fluitje van een stoomtrein die zo nu en dan alle geraas overstemde. Alles was te zien en vooral, alles was rte horen. Hetgeen zeker ook gold voor de gebruikelijke afsluiting van het 3 October feest, het im mense vuurwerk op het Schuttersveld. Waarna het Leidse feest in de plaatselijke cafés op een al even histori sche wijze gepast werd afge bouwd. het eind van de middag werd een 16-jarig jongen uit Lei- naar het AZL overgebracht, nadat hij op de kermis uit was gevallen waarbij een aantal rugwervels wer- beschadigd. De EHD moest eraan te pas komen om hem van kermisterrein weg te halen. Andere ongevallen op het ker- zijn de politie niet bekend. negen uur werden op Lange Mare vijf jongens van 17 21 jaar oud aangehouden, die een man een paar klappen had- Rechts: Een politieagent maakt in de optocht op Breestraat een dansje met enkele Charleston dames sZuidamerikaanse" schonen in de optocht, 0 WEIDEN Het weer kan ojje 3 Octoberfeesten niet siken. Of het nu regent of °at de zon schijnt, de bin- isenstadsstraten blijven o.i|evuld met de traag o?huifelende massa die oijch van festiviteit naar obstiviteit een weg zoekt. 0.91 Jjlatuurlijk, de parachute- obringers moesten vanwe ge de wat harde wind en ;)echt zicht verstek laten o|aan en ook het fietscros- oien leed onder het frisse °-2)chtendbuitje, maar ver- oïer was het toch weer zo- ls het op 3 oktober in ^Leiden altijd zal zijn: een overwaaide lucht van uien, 6|e politie in het beste pak °|n een hoeveelheid o [raampjes en stalletjes die jch ieder jaar lijkt uit te jreiden. De vlootschouw in het Galgewater 'oewel het feest traditiege- uw in de middag pas goed gang kwam, waren velen al Deg in de ochtend doende odzakelijke voorbereidingen treffen. Het Politie Gezel- hap was reeds om zeven uur esent op het bordes van het Itadhuis, evenals de lange rij [an Leidenaars die voor De aag op hun haring en witte brood stonden te wachten. Een laar honderd meter verder 'ierpen jongens van Onkruit erf naar Hare Majesteits pa- 'ouilleschip „Bulgia", een verigens vrij onschuldig 'end marinebootje, dat de vij- hd nauwelijks enig kwaad sier 'k* te kunnen doen. Maar het 'r jig er toch maar in bevrijd eiden als symbool van rijheid en/of miltairisme het- een de actievoerders dan ook uidelijk kenbaar wilden Wim Rijsbergen wordt ..getackled" door twee leden van de Drie October Vereeniging te weten de heren Meijer en Karstens. maakten met leuzen op de gloednieuwe vestingmuren rond de Rembrandtbrug. Hier ook lag het Galgewater zo vol met „varende" bedrijfsvaartui- gen dat het overzicht ontbrak en een rommelig schouwspel zich voor de ogen van de toe schouwer? ontvouwde. Hagenaar De binnenstad was gisteren "het domein van de orgeldraai ers. Keurig om de honderd meter opgesteld in Bree- en Haarlemmerstraat brachten zij hun muziek ten gehore, de mi- mespeler met zijn trekharmo- nikaatje overstemmend. Wat niet gold voor de Hagenaar die de versterker van zijn elektro nisch orgeltje (met drums en lichtshow, jawel) voluit had gezet. Door de herrie leek het nog heel wat en bleven 's mans muzikale capaciteiten gelukkig op de achtergrond. De gelukzalige blik op het ge laat van de musicus vergoedde veel. Op de anders zo rustieke Ga- renmarkt bracht een immer reutelende Theo Koomen (fan- taaaastisch) het straatvoetbal aan de man. VTL versloeg daar met 3-1 RCL. Halverwe ge dit eindtoernooi was een wedstrijd tussen Leidse promi nenten ingelast. Tot de twee teams behoorden onder meer Willem Rijsbergen, de wethou ders Peters en Tesselaar en enkele leden van de 3 October Vereeniging, van wie André de Jong zijn „zwarte zije" aan flarden schoot. Het grote pu bliek zag de ploeg van veel vuldig koppende wielerorgani- sator Joop Riethoven winnen. Voor menigeen was de „Grote opwindende optocht" ook dit jaar het hoogtepunt van het feest. Een grote, kilometers lange slinger van muziek trok vanaf de Burggravenlaan over de traditionele route door de binnenstad. Tienduizenden, kinderen op de schouders en als het even kon de kleinsten vooraan, volgden de stoet van kleurige wagens en muziek groepen. Als leidraad was voor de op tocht de muziek gekozen en de slinger van de aloude gram mofoon inspireerde de 3 Octo ber Vereeniging tot alweer een orgineel thema: met de kreet „Een slinger van mu ziek" in het achterhoofd wa ren de wagens aangekleed, de maakten van de gelegenheid gebruik de Bulgia te bezichtigen. De politie beschrijft de viering van het 3 oktober als tig verlopen". „De optocht trok vlekkeloos, zonder inci- oor de binnenstad. Pas in de loop van de dag en later op avond moesten we hier en daar in actie komen om een eind maken aan vechtpartijen en werd opgetreden tegen het ple- van vernielingen. Vooral het gebruik van overmatige hoe alcohol speelde daarbij een belangrijke rol", aldus een van de politie. De politie was gisteren met maxi- strekte op de been en had ook versterking van andere poli- Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe van de Leidse Courant .als nieuwe abonnee

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3