TAFEL Bisschoppen stellen op synode eigen problemen aan de orde £cidóc<3omm£ üfiUl Dierenbescherming gaat harder optreden kerk wereld vueer brieuen van lezers ACHTERGROND Einsteinpri js voor kardinaal Bernardin KORTE METTEN Autokeuring noodzaak ;nm^ li ÊeidóeSowKMit DINSDAG 4 OKTOBER 1983 PAGIS Dr. W. Weren hoogleraar exegese NT in Tilburg Het curatorium van de stichting Theologische Fa culteit Tilburg heeft dr. W. J. C. Weren per 1 ja nuari benoemd tot hoogleraar exegese van het Nieuwe Testament, in de vakgroep Bijbelweten schappen. Dr. Weren werd in 1946 te Deurne geboren en studeerde filosofie en theologie aan het groot-se minarie van het bisdom Den Bosch. Hij vervolgde zijn theologische studie te Nijmegen en deed daar in 1971 cum laude doctoraal examen met als hoofdvak exegese van het N.T. In 1979 promo veerde hij bij prof. dr. B. van Iersel in Nijmegen op een proefschrift getiteld „De Broeders van de Mensenzoon. MT 25:31-46, als toegang tot de eschatologie van Mattheüs". Sinds 1976 is dr. Weren wetenschappelijk mede werker exegese van het Nieuwe Testament aan de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam. Afscheid van kardinaal Willebrands 8 december Kardinaal J. Willebrands zal donderdag 8 december in de ka thedraal te Utrecht afscheid ne men als aartsbisschop van Utrecht. Hij doet dat tijdens een eucharistieviering in concelebra tie met de nieuwe aartsbisschop, mgr. dr. A. J. Simonis. Het aarts bisdom Utrecht heeft dit gisteren meegedeeld. In aansluiting op deze viering houden beide bis schoppen 's middags een receptie in de stadsschouwburg van Utrecht. Kardinaal Joseph Bernar din, aartsbisschop van Chi cago, is de winnaar gewor den van de Amerikaanse Albert Einstein-vredesprijs 1983. De commissie die be slist over de toekenning, verklaarde, dat de kardi naal de prijs heeft ontvan gen als voorzitter van de commissie van de Ameri kaanse bisschoppenconfe rentie, belast met het op stellen van het bisschoppe lijke document over oorlog en vrede. De prijs, groot 150.000 gulden, zal op 9 november in Washington aan de kardinaal worden over handigd. De kardinaal zal dan ook een rede houden. De voorzit ter van de commissie, de auteur Norman Cousins kenschetste het schrijven van de Amerikaanse bisschoppen als „een van de be langrijkste documenten over reli gie en vrede sedert de Tweede Wereldoorlog". De kardinaal zal het geld schenken aan de katho lieke organisatie in de VS, die de vredesinspanning van individuen en in georganiseerd verband steun verleent. Vier maanden na goedkeuring van de tekst van de vredesbrief door de Amerikaanse bisschop pen te Chicago, zijn er al 114.000 exemplaren van verkocht, meest al bij tientallen tegelijk aan af zonderlijke parochies. Eerdere winnaars van de Einstein-vrede sprijs waren Alva Myrdal, een Zweedse deskundige op het ge bied van ontwapening en George Kennan, voormalig ambassadeur van de VS in de Sowjet-Unie. De zesde algemene bisschop pensynode die vorige week in het Vaticaan is begonnen lijkt een wending te nemen. Het eigenlijke onderwerp van de synode is „verzoening en boete", maar gisteren werd na twintig redevoerin gen van evenzoveel „synode vaders" uit vijf werelddelen al duidelijk, zo meldt onze correspondent in Rome, dat deze synode zich niet tot de biecht zal beperken, zoals aanvankelijk werd aangeno men. Onderwerpen als de atoombom, de discriminatie van de vrouw binnen de kerk, de noord-zuidtegenstel ling en de pseudo-godsdien- sten werden gisterochtend al in het bijzijn van de paus op de tafel van de voorzit ter, kardinaal Cordeiro, gede poneerd. De Italiaanse kardinaal Mar tini, de man die straks aan de paus verslag moet uitbren gen, had vrijdag in zijn rede al een uitwijkmogelijkheid aangegeven, omdat hij wist, dat het praktisch onmogelijk zou zijn de sprekers tot het agenda-thema te beperken. Hij zei, dat het thema „ver zoening en boete" ook bena derd kon worden door ver band te leggen tussen de zon de en de spanningen en te genstellingen in de heden daagse wereld. Mgr. Hamao uit Yokohama heeft zich dat geen twee keer laten zeggen. Hij begon in de eerste rede de beste al uit te pakken tegen de nucleaire bewapening en tegen de eco nomische uitbuiting van de arme landen door de rijke landen (zijn eigen Japan in begrepen). Opzien baarde mgr. Vachon uit Quebec, die sprak namens alle Canadese bisschoppen. Hij kritiseerde het feit, dat de mannen zich van alle kerke lijke instellingen hadden meester gemaakt en dat de vrouwen in de kou bleven staan. Veel te „mannelijk" waren volgens hem ook de kerkelijke liturgie en de ge bedsteksten. Hij pleitte voor „strukturen van dialoog" in de kerk om een gelijkberech tiging van de vrouw te be werkstelligen. Volgens Radio Vaticaan heeft dit onderwerp weliswaar niets met „verzoe ning en boete" te maken, „maar toch zullen de synode vaders het in hun overwe gingen moeten betrekken". Mgr. Fernandez uit India he kelde de internationale wa penhandel, die de oorzaak was van zoveel verdeeldheid in de wereld. „Maar met schaamte moeten we toege ven, dat ook de godsdienst vaak verdeeldheid en discri minatie veroorzaakt". Ande re sprekers, zoals kardinaal Sin van de Filippijnen, aar zelden evenmin het onrecht in deze wereld aan de orde te stellen. Slechts tien van de twintig sprekers beperkten zich tot uitsluitend „verzoe ning en boete". Volgens een afgevaardigde uit de Oekraïne wordt er in zijn land nog wel degelijk ge biecht en bestaat er een diep zondebesef. Voordat iemand gaat biechten, gaat hij naar de persoon die hij kwaad ge daan heeft om het goed te maken. Volgens de vertegen woordiger van Uruguay neemt het zondebesef af door de neiging van de moderne mens zijn individuele gewe ten onder te brengen in het collectieve geweten van de groep of het gezelschap waar hij toevallig deel van uit maakt. En kardinaal Höffner uit West-Duitsland tenslotte meent, dat de moderne mens het zondebesef juist heeft verloren door te luisteren naar valse profeten en „be paalde theologen die vol doende metafysische aanleg missen en beïnvloed worden door het Marxisme en Freu- disme". Volgens de synodeleiding heeft het debat van deze week veel weg van een „mo zaïek", waarbij ieder van de 218 synodevaders zijn eigen probleem aan de orde stelt Een mogelijke verklaring hiervoor is, dat driekwart van de synode-deelnemers „nieuw" is, nooit een synode heeft meegemaakt en spe ciaal door de achterban is ge kozen om een specifiek pro bleem op de synode in Rome naar voren te brengen. Volgende week beginnen de discussies in kleine groepen en dan zal de synode weer in het juiste spoor kunnen wor den gebracht. De bijdragen van de Nederlandse deelne mers, mgr. Möller en kardi naal Willebrands worden voor het eind van deze week verwacht. Voor de tweede keer zullen de internationale gebedsweek voor de eenheid van de christenen en de nationale bijbelweek van de gezamen lijke kerken en bijbelorgani saties samenvallen. Deze week, getiteld „Eén in bijbel en gebed" zal ook ditmaal worden gehouden van 18 tot 25 januari. De samenwerking heeft dit jaar in vele plaatsen in Nederland vorm gekregen. Om meer ervaring op te doen heeft men besloten opnieuw beide weken te combineren. Het thema dit jaar is „Kruis weg naar eenheid", ont leend aan de tweede Korin- thebrief (5:14-21). Er is een brochure verschenen, die on der meer verkrijgbaar is bij het centrale adres: Bijbel- en Gebedsweek, Postbus 418, 6500 AK Nijmegen. Met een toespraak over so ciale militante spiritualiteit heeft ds. R. J. van der Veen te Oegstgeest afscheid geno men als secretaris van de Ne derlandse Zendingsraad (NZR), het overkoepelende orgaan van de protestantse kerken op dit terrein. Hij heeft ruim veertien jaar deze functie bekleed. Dr. Philip Potter, algemeen secretaris van de Wereldraad van Ker ken, die in Nederland was bij gelegenheid van de viering van het zesde lustrum van de stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelin gen, roemde vooral het aan deel dat Van der Veen heeft gehad in de strijd tegen het racisme. De scheidende NZR-secretaris was bestuurs lid van zowel het wereld raadprogramma ter bestrij ding van het racisme (PCR) Dr. Philip Potter als van de Nederlandse steungroep ervan, „Betaald Antwoord". Met het doel de onderlinge verstandhouding te verbete ren, heeft het instituut dat in de Duitse Bondsrepubliek wetenschappelijk onderzoek pleegt op economisch gebied, een plan uitgewerkt in Keu len begin 1984 een perma nent ontmoetingspunt te stichten tussen kerk en we tenschap. Men wil komen tot een gestage uitwisseling van informatie door het jaarlijks houden van forumgesprek ken, waaraan vertegenwoor digers zullen deelnemen van de werkgevers voor wat in dustrie en zakenleven betreft enerzijds, en kerkelijke in stanties anderzijds. Een jaar of vijf geleden werd tot het instellen van eenial® riodieke onderhoudscontröle van auto's besloten, in de alf eerste plaats om de verkeersveiligheid te vergroten. Uitjan h< derzoek was gebleken, dat van een aantal ongevallen hetprdor] deugdelijk functioneren van de betrokken auto's de oor4n 130 was. Als autobezitters niet zelf het verantwoordelijkheid?" voel kunnen opbrengen er voor te zorgen dat hun voer|sten in goede staat verkeert, dan dient de overheid dat te d<Lstr( Want de autobezitter is immers niet de enige die risico lo|t 21 j dat zijn óók de andere weggebruikers. j De commissie Scheelhoed, die de regering adviseert ovej^ „deregulering" (de vereenvoudiging van allerlei regeling wetten en voorschriften) heeft nu echter gesuggereerd de riodieke autokeuring niet door te laten gaan. De Tweede mer heeft het betrokken wetsontwerp al geruime tijd vaard en de voorbereidingen voor die periodieke autolij ring zijn al in volle gang. Desondanks heeft staatssecrety Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat nu besloten voorbereidingen voorlopig maar stop te zetten. Dat is betreurenswaardig. Het is natuurlijk uitstekend de overheid kritisch bekijkt of allerlei regelingen in de 1 dige vorm nog wel nodig zijn. Maar als een commissie i een aanbeveling komt, mag dat geen reden zijn een aai voorschriften met name als het gaat om de verkeersi ligheid zonder meer op de helling te zetten, ng ie "1 e I ff okff ■etM- De periodieke autokeuring moet er komen, en wel zo p mogelijk. Deze voor de verkeersveiligheid zo belangrijke geling is geen onderwerp dat onder de deregulering kan i len. Dat blijkt bijvoorbeeld ook al als men kijkt naar de Vi enigde Staten, een land dat door fervente „dereguleerde nog al eens ten voorbeeld wordt gesteld. Ook daar kent n een periodiek autokeuringsysteem, en zo hoort het ook. L derland loopt wat dat betreft sterk achter. Die achterst! mag niet verder worden vergroot doordat een staatssecret! op basis van het eerste de beste commissie-rapport dat K voorbereidingen meent te moeten stilleggen. Koeler DE BILT We gaan een an der weertype tegemoet, koeler met een grotere neerslagkans. Vandaag voerde een zuiden wind nog warme lucht uit Frankrijk aan. Die wind wordt onder meer veroorzaakt door een hogedrukgebied boven Zuid-Europa, maar dat neemt nu in betekenis af. Koelere oceaanlucht drong vandaag al tot Engeland en Bretagne door en zal vannacht bij ons aanko men. Dat gaat met toenemen de bewolking gepaard, wa onweer niet uitgesloten is. De wind draait morgen n het westen en later op de zijn ook weer perioden zon mogelijk. Een verc i temperatuurdaling tot streeks 13 graden wordt in a.s. weekeinde verwacht het blijft deze week wisselV: lig wat bewolking en neer: betreft. Weerrapporten van vanmorgen 07 i Deelen Zuurkookschotel chocoladevla met rum Voor twee personen hebt u no dig: 0,5 1 kg aardappelen, zout, melk, peper, nootmus kaat, 400 g zuurkool, stukjes ontbijtspek van 50 gr, 1 ui, 10 g margarine, 100 g gehakt, paprikapoeder, paneermeel, 20 g margarine; 0,5 liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, paar le pels rum of rumessence, paar kinderschuimpjes. Kook de wat kleiner gesneden aardappelen in vijftien a twintig minuten gaar in weinig water met zout. Giet de aardappelen af, stamp ze fijn en meng er zo veel melk door het het een sme uïge puree wordt. Breng deze puree op smaak met zout, peper en nootmuskaat. Was de zuur kool niet, de groente is schoon en het is de bedoeling dat ze zu rig smaakt. Kook de groente on geveer een kwartier in weinig water met kleine stukjes spek. Fruit de grofgesneden ui goud geel in de margarine, voeg het gehakt toe en roer tot het grijs ziet en dus gaar is. Breng het ui- gehaktmengsel op smaak met zout en paprikapoeder. Spoel een ovenschaal om, doe onderin de zuurkool met spek en het overgehouden kooknat, leg er het ui-gehaktmengsel op en bedek dat met de puree. Strijk de puree glad, maak de rand van de schaal schoon met een stuk keukenpapier, zeef een dun laagje paneermeel over de hele oppervlakte en verdeel daarop de tweede portie marga rine. Zet de schotel even onder een hete grill of tien minuten in een oven die op zijn heetst staat. De schotel van te voren berei den kan ook, reken dan drie kwartier in een oven die op 4 of .175° staat. Zet de helft van de melk op. Meng cacao, suiker maizena en weinig koude melk tot een pap je. Schenk er wat hete melk bij en doe het in de pan. Laat de vla al roerende even koken en voeg van het vuur de overige melk toe. Breng het geheel afgekoelde vla op smaak met rum of rumes sence. Garneer met schuimpjes. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. NIEUWE DIRECTEUR VAN OERS WIL EFFICIENTERE CONTROLES HILVERSUM De Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren gaat harder optreden. Met de benoeming van mr. Derk van Oers (39) uit Hilversum tot directeur van de landelijke inspectiedienst is de Dierenbescherming een nieu we koers gaan varen bij de be strijding van het dierenleed. Meer en efficiëntere controles, vooral gericht op de intensieve veehouderij (legbatterijen, kal- ver- en varkensmesterijen), de bontindustrie en de illegale hondenhandel. Juist in deze tijd van recessie, waarin de economische aspecten van de bedrijfsvoering zwaarder zijn gaan wegen, wil de dierenbe- scheming alerter zijn dan ooit. Vechten voor het welzijn van de beesten, maar wel binnen de grenzen van de wet, zo meent Van Oers. Hij wijst dan ook de methodes van het die renbevrijdingsfront faliekant van de hand. „Als je op die manier werkt ga je uiteinde lijk toch illegale toestanden op een illegale wijze bestrijden. Ik keur dat af, en ik wens met deze lieden dan ook geen con tacten te onderhouden.Ik heb best enige sympathie voor hun gedrevenheid, maar met de methodes die zij hanteren ben ik het hartgrondig oneens. Je helpt er namelijk de dieren niet mee". Onder zijn leiding wordt mo menteel gewerkt aan een an dere opzet van de landelijke inspectiedienst. Kern daarvan vormen sinds kort zes regiona le inspecteurs, allen ex-politie mensen, die worden bijgestaan door zo'n negentig vrijwilli gers. Dat is althans de bedoe ling. Zevenentwintig hebben inmiddels het vereiste diploma behaald. Ze zijn op afroep be schikbaar om klachten over verwaarlozing en mishande ling van dieren te onderzoe ken. Loopt het echt de spuiga ten uit, dan zijn zij ook be voegd om proces-verbaal op te maken. De gewijzigde opzet van de in spectiedienst is een gevolg van het rapport „Dierenbescher ming waarheen?", dat in 1981 verscheen. Hoofddoelstellin gen daarin: aanpassing van nieuwe en aanvaardbare nor men voor de omgang met die ren, en bevordering van voor lichting aan het publiek over al deze zaken. Een en ander begint inmiddels wat meer ge stalte te krijgen. Tot grote vreugde van Van Oers, die de laatste maanden de handen vol heeft aan het op een ander spoor zetten van de inspectie dienst. Wetgeving „We streven er naar", zegt Van Oers, „dat deze inspectie een begrip wordt in het land. Meer nog dan dat al het geval was. Onze bedoeling is dat er straks een preventieve wer king vanuit gaat. Daar moeten we naar toe, want pas dan zijn we ook in staat om op het ge bied van de wetgeving een voortrekkersrol te vervullen. Niet door zelf wetten te ma ken, dat kan niet, maar wel door de feiten aan te dragen bij-de rechter dit tot verbete ring van de regelgeving". Om dit te bereiken zal Van Oers, zoals hij zelf zegt, riiet aarzelen om proefprocessen uit te lokken als blijkt dat de hui dige wetgeving op bepaalde punten gebrekkig of onduide lijk is. Jurisprudentie daarover kan naar zijn mening ook tot betere regels leiden. Hij gokt wat dit betreft dus duidelijk op de precedentwerking van rechterlijke uitspraken. „Ja, want het hele punt is dat ten aanzien van de dierenbescher ming in Nederland niet veel bij de wet is geregeld. Er zijn twee vage normen en gelukkig is de werkingssfeer van artikel 455 van het Wetboek van Strafrecht vrij ruim (veel te kortkomingen van mensen je gens de aan hun zorg toever trouwde dieren kunnen dank zij dit artikel worden bestre den, red.) maar optimaal is er niet mee te werken". In dit wetsartikel staat dat het strafbaar is om nodeloos die ren pijn of letsel toe te bren gen en hen de nodige verzor ging te onthouden. Maar toch liep de inspectiedienst volgens Van Oers nogal eens met de kop tegen de muur als op grond van die bepaling proces verbaal werd opgemaakt. Mede, omdat handelingen in strijd met artikel 455 als over tredingen worden aangemerkt. Van een misdrijf is pas sprake als er opzet in het spel is. Dan treedt artikel 254 van datzelf de wetboek in werking en kan er zwaarder gestraft worden. De beschuldigingen moeten dan wel goed hard worden ge maakt, het bewijs moet over tuigend zijn. Van Oers: „We streven ernaar, dat de inspectie een begrip wordt". Ritueel slachten Een van de aandachtpunteri van de nieuwe directeur van de inspectiedienst is het ritueel slachten. Als dat goed gebeurt, door een vakbekwame slager met een vlijmscherp mes, dan is er wat de Dierenbescher ming betreft geen vuiltje aan de lucht. Uit onderzoekingen is gebleken dat het slachtoffer binnen vijf seconden bewuste loos is en dat er geen sprake is van dierenleed. Toch wil Van Oers in de wet geregeld heb ben dat de betrokken dieren eerst worden bedwelmd. Waarom? „De praktijk is, dat bij zo'n of ferfeest 15.000 geiten en scha pen in twee dagen tijds wor den geslacht in 95 slachthuizen in ons land. Door het massale aanbod en de hal vol opge wonden mensen - het is echt een heel emotioneel gebeuren voor islamieten - ziin er nogal wat missers. Niet alleen bij het doden van het dier door het doorsnijden van de halsslaga der, maar ook bij het vervoer en als het dier met de kop richting Mekka wordt gelegd. Wij vinden dat daarbij zoveel fouten worden gemaakt, dat elektrische bedwelming vooraf beter is", aldus Van Oers. Hij is inmiddels besprekingen begonnen met de leidende Imams van de islamitische be weging om hen te bewegen tot de uitspraak dat bedwelming van de slachtdieren niet strij dig is met de Koran. Islamie ten geloven dat door de hals snede het hart tot het laatste moment blijft pompen en dat zo alle bloed uit het dier ver dwijnt. De Koran verbiedt het consumeren van bloed. Hondenhandel Ander structureel dierenleed wordt, aldus Van Oers, aange troffen in de illegale honden handel. Zegt hij: „Dat die han del illegaal is zal me worst we zen. Als zou blijken dat de honden op fluwelen kussentjes worden verzorgd dan is voor mij daarmee de kous af. Maar dat is niet zo. De entingsvoor schriften worden niet nage leefd, waardoor de handels voorraad besmet raakt en pups soms al drie dagen nadat ze .zijn verkocht dood gaan". Dat moet krachtiger worden bestreden en daarom zal bin nenkort een klachtentelefoon in het leven worden geroepen. Nu nog krijgt Van Oers de meldingen thuis („ik zit soms hele dagen aan de telefoon"). „We nemen elke klacht se rieus", zegt hij. „Op zijn minst wordt gekeken of er werkelijk iets aan de hand is. Dat is voornamelijk het werk van vrijwilligers. Vertrouwen die de zaak niet, dan treedt de re gionale inspecteur op tegen de boosdoener. Een dergelijke werkwijze kan alleen als je over genoeg mensen beschikt en daar werken we nu hard aan". De Dierenbescherming die in 1984 precies 120 jaar bestaat, is niet de enige vereniging die zich om het lot van de beesten bekommert. De stichting Ami- vedi, SOS voor Huisdieren, Recht voor al wat leeft, Lek ker Dier en de mensen van de Dierenambulances houden zich ook daadwerkelijk met het dierenwelzijn bezig. Tot voor kort was er sprake van concurrentie, maar langzamer hand groeit er enige samen werking. Van Oers is daar blij mee, al juicht hij de veelkleu righeid wel toe omdat daar door elke organisatie geprik keld wordt om activiteiten te ontplooien. In zijn woonplaats Hilversum loopt overigens het contact met de dierenambu lance gesmeerd, want zijn echtgenote fungeert er als de gene die de meldingen noteert en de alarmering regelt. Professionele opzet Voor de man die een glansrij ke carrière bij de gemeentepo litie wachtte, en die tot 1 sep tember commissaris in Bussum was, is de stap naar de Dieren bescherming niet moeilijk ge weest. „Ik ben van jongsaf diervriendelijk opgevoed. Mijn Conventie dierproeven onaanvaardbaar DEN HAAG De Neder- landse Vereniging tot Be-- scherming van Dieren is niet te spreken over de Europese Conventie voor de bescherming van labo- ratoriumdieren. De Con ventie, die dezer dagen be sproken wordt door het parlement van de Raad van Europa, gaat volgens de Dierenbescherming voorbij aan het welzijn van de dieren. In een tele gram aan de voorzitter en de Nederlandse leden van de Raad noemt de vereni: ging de conventie onaan vaardbaar. Na jarenlange voorbereiding ligt er vol gens de Dierenbescher ming een concept-docu ment voor de Conventie op tafel dat nauwelijks be perkingen stelt aan het ge bruik van proefdieren. Ook is er geen verbod op pijnlijke proeven in opge nomen en spoort het te weinig aan tot onderzoek naar alternatieven voor dierproeven. ouders waren al lid van de Dierenbescherming, ik ben zes jaar vice-voorzitter geweest van de commissie Inspectie die het hoofdbestuur van de Die renbescherming adviseert en ik heb in die functie lang ge pleit voor een professionele opzet van de inspectiedienst. Omdat we voor de opvolging van de heer Visser geen ge schikte kandidaat konden vin den ja één maar die jaagde en dat was niet acceptabel kwamen we tot de conclusie dat ik eigenlijk de aangewezen man was. Juist vanwege mijn juridische achtergrond. Ik heb een contract voor vijf jaar, in die tijd moet ik me waar ma ken. Dat zal best lukken, denk ik. Daarbij heb ik beslist niet de illusie dat ik alle dierenleed in dit land zal kunnen oplos sen. We kunnen er met z'n al len hooguit voor zorgen dat het leed een beetje wordt ver zacht. Maar er is nog ontzet tend veel te doen. Zoveel, dat ik alleen op lange termijn re sultaten verwacht". KLAAS SNIJDER 21 12 0.3 T Brieven graag kort er duidelijk geschreven. De redactie behoudt zict'i het recht voor ingezon J den stukken te bekorten j Centrum Partij K CPN en CP verschillen mf'® één letter. Dat er vraagtekt worden geplaatst bij en vo[ 1 zichtigheid is geboden metT Centrum Partij is begrijpelP Toch doet het velen vreef1^ aan dat CPN-fractieleidsterjJ communiste Ina Brouwer, rr°. met een groepje kamerled bij de koningin op bezoek vj de omdat dat daar ook Jre maat van de Centrum Pal 1 bij zou zijn. Is zij dan zo brai} schoon? In Rusland besti geen vrijheid van meningsl ting en er is wel vijandsch[ ten aanzien van Joden Christenen. In Afghanis! heerst een dictatuur, in Pof evenzo, onder toezicht Russische dictatuur. Ina Brd wer vond het zo nodig bij hl Russische politieke i op bezoek te gaan, terwijl 1 partij aan het hervormen I Bij de inval in Hongarije ddl de Russen stonden de Ned|j landse communisten te chen. Ruiten werden toen j gegooid van het kantoon bouw van de CPN. Commurf me verschilt hoegenaamd nil van fascisme. Er is nog wel 1 vos verliest wel zijn hary^ maar niet zijn streken! P de Jong, DEN HA*

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2