Hypotheek rente duikelt onder de acht procent v Lubbers: er is ruimte voor 150.000 extra banen Natuurlijk CONCURRENTIESLAG ONDER BANKEN: Geluksvogel 3l Splitsing Zuid- Holland op lange baan DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.I.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm. kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwai1aal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0 80 Dinsdag 4 oktober 1983, 75e jaargang no. 22697 Trendvolgers in „Achter het nieuws" op Ned. I om 21.20 uur. In „Sonja" de onderschei den filmer Louis van Gasteren en Centrumstemmers uit Al- mere. Op Ned. II om 19.45 uur gospelmuziek uit Dallas en om 21.40 uur in „Omnibus" kunst uit Lelystad. Op België 2 om 21.15 uur speelfilm „De sprong in de leegte". HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Temperatuur om streeks 17 graden. Matige, aan de kust krachtige wind draai end van zuidwest naar west. Zon op: 06.46; onder: 18.10; hoog water Schev.: 1.35 en 14.16; laag w.: 10.02 en 22.21. Het uitgebrande toestel op de startbaan F-16 over de kop: piloot omgekomen LEEUWARDEN Een F-16 straaljager van de Nederlandse luchtmacht is vanmorgen tijdens de start op de vliegbasis Leeuwarden over de kop ge slagen en in brand gevlogen. Daarbij is de piloot, de 31-jarige kapitein-vlieger J.C. de Vries uit Fra- neker, om het leven gekomen. De piloot wilde zijn start onderbreken omdat er kennelijk iets niet in orde was en begon te remmen. Het toestel dook in een sloot, sloeg over de kop, vloog in brand en I kwam in een weiland terecht. Het ongeluk ge beurde om tien minuten voor zeven. Het was het achtste sinds het type F-16 in 1979 in gebruik werd genomen. Op de vliegbasis Twenthe is giste ren een noodlanding gemaakt door een tweemoto- rig propellorvliegtuig van de Amerikaanse lucht macht. Het verkenningstoestel, gestationeerd in West-Duitsland, was in problemen geraakt door dat één van de motoren was uitgevallen. Profimarkt doorbreekt minimumprijs melk SOEST De Jac. Hermansgroep met on geveer honderd vestigingen (onder meer Profimarkten in Zuid-Holland, omgeving Amsterdam en het Zuiden) heeft de wette lijke minimumprijs voor melk doorbroken met vijf cent. In de Hermans-supermarkten kost volle melk nu 1,19 en halfvolle 0,98 per liter. Met verdere prijsverlagingen wordt gedreigd indien „dumppraktijken" elders in het land „een commercieel ant woord noodzakelijk maken". Sinds kort woedt in de regio Den Haag een mini-melkoorlog, omdat de Konmar (van V D), Belgische melk tien cent onder de minimumprijs voor Nederlandse melk ver koopt. De wettelijke regeling geldt niet voor buitenlandse melk. Pag.16: „Nederlandse melk moet kunnen concurreren" Inge Kist vrijgesproken ZWOLLE De rechtbank in Zwolle heeft vandaag de 26-ja- rige Inge Kist vrijgesproken van de haar ten laste gelegde brandstichting. De echtgenote van beroepsvoetballer Kees Kist werd ervan verdacht op 23 juni de sportzaak van haar man in Steenwijk in brand te hebben gestoken. De winkel ging gedeeltelijk in vlammen op. De schéfde liep in de ton nen. De rechtbank kwam tot vrijspraak omdat zij de ten las te gelegde brandstichting niet wettig en overtuigend bewe zen achtte. Officier Mr. R.J. Krol had een jaar geëist. Wonderkind met 12 jaar naar Oxford OXFORD De universiteit van Ox ford kan een dezer dagen de jongste studente uit haar bestaan begroeten. Het is de 12-jarige Ruth Lawrence, een intellectueel wonderkind met een wis kundeknobbel. Ruth die al vanaf haar vijfde jaar onderwijs krijgt van haar vader omdat het gewone lesprogramma veel te makkelijk voor haar is. gaat wiskunde studeren en zal ongeveer tien colleges per week volgen plus een aan tal werkgroepen. Ze zal net zo worden behandeld als haar medestudenten, maar zal niet op het universiteitsterrein gaan wonen. De universiteit heeft voor haar en haar ouders een flat beschik baar gesteld in de stad. Zoetemelk en [faas in l [én ploeg Amsterdam Tpop Zoetemelk i al zijn wielercar- ière hoogstwaar schijnlijk in Ne derlandse dienst n leèindigen. De ex- vinnaar van de Tour de France is ls vijftiende ren- jer gecontracteerd - joor de tweede Nederlandse wie- ërploeg, die vol- end jaar onder tiding van Jan f»isbers aan inter nationale koersen laat deelnemen. Pe ploeg, waarbij Ie 71-jarige Belg Lom me Driessens I ils hoofdploeglei- [0 Jer fungeert, rijdt n elk geval alle ilassiekers en de londe van Frank- ijk 1984. De ploeg, raarin ook Jan laas zit, bestaat koor een deel uit [enners die vorig har nog voor Pe- (er Post fietsten. pagina 17: Jan Haas: „Vrienden- )loeg basis tot tucces". Laatste jaar Okki en faptoe pEN BOSCH De aantallen abonne menten pp de bla den Okki, Taptoe, ïippo en Blad zijn iveer aanzienlijk ge daald. De uitgever, Malm berg, acht het nu niet langer ver antwoord om na het lopende schooljaar de uitgave van deze bladen voort te zet ten Als oorzaken /an de teruggang in fe oplagen noemt tfalmberg de ver- nindering van het lantal kinderen in ie leeftijd van 4 tot jaar en voort aande druk op de jezinsbudgetten. AMSTERDAM De hy potheekrente in Neder land is fors aan het dalen. Gisteren opende de ABN Bank de aanval op de hy potheekmarkt door zijn rentetarieven met 0,6 pro cent te verlagen. De Ra bobank volgde met een rentebijstelling van 0,5 procent over de hele linie. Vanmorgen waren de di recties van de NMB, RPS en Amrobank nog in ver gadering over de nieuw vast te stellen tarieven. De verwachting is dat de meeste banken morgen hypotheken zullen aan bieden met een rente rond de acht procent. De ABN-tarieven variëren nu van 7,4 procent (was 8,1 pet.) voor een lening met een rente vaste periode van één jaar, tot 8,9 procent voor vijfjarige le ningen zonder gemeentegaran tie (was 9,5 pet). De meest gangbare hypotheekvorm, een vijfjarige lening met gemeen tegarantie, krijgt een rente van 8,7 procent. De Rabobank berekent vanaf vandaag een rente van 7,9 procent voor een variabele hypotheek met ge meentegarantie tot 8,6 procent voor een vijf jaar vaste lening zonder gemeentegarantie. Een vijfjarige hypotheek met ga rantie draagt bij de Rabobank nu een rente van 8,4 procent (was 8,9). Een woordvoerder van de Amrobank noemde de rente bijstelling van de ABN van morgen „groter dan de markt toelaat". „Op deze manier eten ze hun eigen winstmarge op", aldus de woordvoerder. Ook de NMB noemde de ABN-ren- teverlaging aan de „forse" kant. Volgens de NMB loopt de ABN vooruit op toekomsti ge rentedalingen, maar kon weieens de deksel op de neus krijgen als de rente onver hoopt toch gaat stijgen. De ABN wil met zijn nieuwe tarieven een groter deel van de hypotheekmarkt vero ren, zo gaf een ABN-woord- voerder vanmorgen toe. Daar om zijn ook de voorwaarden bijgesteld. Zo sluit de ABN nu hypotheken af tot 90 procent van de gedwongen-verkoop- waarde, voorheen ging de bank niet verder dan 75 pro cent. De betaling van de rente en aflossing geschiedt nu maandelijks, vroeger gebeurde dat eenmaal per kwartaal. De rentedaling bij de ABN is daardoor effectief zo'n half procent. Garry smikkelt zich suf aan dit ongebruikelijke diner, maar daar is het dan ook Werelddieren dag voor. Zijn baasje Martijn kan het dien blad weliswaar bijna niet dragen, maar had er graag wat extra moeite voor over om de appels feestelijk op te dienen. Toch is het op Werelddierendag lang niet voor alle die ren ter wereld zo leuk. Dat blijkt wel uit het de nog strengere contro les die de Dierenbe scherming gaat uitvoe ren om dierenmishan deling aan de kaak te stellen en het ongenoe gen van de vereniging over de Europese con ventie voor de bescher ming van labaratorium- dieren. Tevens organi seert de stichting „Lek ker Dier" tot en met 8 oktober in Utrecht een tenstoonstelling „Die rendag, gehaktdag". Allemaal omdat er nog altijd heel veel dieren leed bestaat. Garry is dan ook een geluksvo gel, eh paard. Pag. 2: Dierenbescher ming gaat strenger optreden MARUM Volgens pre mier Lubbers zijn er in de Nederlandse economie voldoende financiële mid delen aanwezig om per jaar 100.000 tot 150.000 ba nen extra te scheppen. Er is een groot overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans en bo vendien zijn er forse na tionale' besparingen. Lubbers zei dat gisteravond op de najaarsvergadering van de noordelijke afdeling van het NCW (christelijke werkge vers) in het Groningse Marum. De premier zei dat die extra banen er alleen kunnen ko men als de beleggers en de werkgevers weer voldoende vertrouwen krijgen in de Ne derlandse economie. „Daarom heeft dit kabinet met de zojuist ingediende begroting gekozen voor een beleid dat weer ruimte geeft aan het bedrijfs' leven. Door minder regels, la gere overheidsuitgaven en las tenverlichting voor het be drijfsleven willen wij het be drijfsleven weer vertrouwen geven in zichzelf en in de Ne derlandse economie", aldus Lubbers. Hij benadrukte dat het nood zakelijk dat de werkgevers ge bruik maken van de ruimte die het kabinet hen geeft. „Als het bedrijfsleven dat niet doet, dan zal het wantrouwen in de economie gevaarlijke vormen aannemen. Wij kunnen nu van de ambtenaren en de uit keringstrekkers een offer vra gen, omdat we er zelf in gelo ven. Maar dat verhaal kunnen we natuurlijk niet jaar in jaar uit houden". Tegelijkertijd betoogde minis ter De Koning (Sociale Zaken) tijdens een bijeenkomst van de NCW Midden-Nederland in Zwolle, dat het FN V-plan als alternatief voor de miljoenen nota geen weznelijke oplossing biedt. Het FNV vindt dat de ombuigingen moeten worden beperkt tot zes miljard en dat er een investeringsprogramma moet komen van vier miljard. „Nadat de kortstondige gunsti ge effecten daarvan zijn uitge werkt, blijven we dan ook zit ten met een kater", aldus De Koning. Telefoongids i volgend jaar :>p micro-fiche )EN HAAG De telefoon- ids voor Nederland is vanaf inuari 1984 ook op micro-fi- he beschikbaar. De ruim 50.000 pagina's van de lande- ijke (papiere)n gids worden loor het gebruik van de mi-' ro-fiche teruggebracht tot on- leveer 160 dunne plaatjes, die Ik 98 pagina's in verkleinde rorm tellen. Voor abonnees ie het benodigde leesapparaat >ezitten betekent dit niet al- een een ruimtebesparing van *8 procent, maar ook dat het jpzoeken sneller gaat. Daar- «aast krijgt de „gewone" tele foongids voor 1984, die uit ^wintig boeken zal bestaan, pen andere vorm. Per bladzij de worden er drie kolommen ifgebdrukt in plaats van de luidige vier en de telefoon- lummers komen evenals jaren {eleden weer achter de na ie staan. Reddingspoging ^rolitie en reddingsploegen zijn ^abij het stadje Kutztown in de Amerikaanse staat Pennsylva- >ogP'a vanaf zondagmorgen in de weer om een man die in een ij|Prot °P 25-meter diepte vastzit ftaar boven te halen. Een lid 31NVan de reddingsploeg staat klaar om af te dalen, de ande- fen kijken gespannen toe. DEN HAAG De voor genomen splitsing van de provincie Zuid-Holland in twee (nieuwe) provincies wordt naar alle waar schijnlijkheid op de lange baan geschoven. Dit bleek gistermiddag tijdens mon deling overleg tussen mi nister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken en enke le leden van de Tweede Kamer. De Kamerleden willen eerst de resultaten afwachten van nader onderzoek naar de posi tie van de vier grote gemeen ten. Er bestaan plannen deze rechtstreeks onder het toezicht van het Rijk te plaatsen. Als die plannen doorgaan vervalt volgens hen de grond voor splitsing van Zuid-Holland. Minister Rietkerk kondigde aan, dat die resultaten tegen het einde van dit jaar ver wacht kunnen worden. De mi nister ziet zelf geen reden van de splitsing af te zien. Wel wees hij erop, dat het resultaat van het onderzoek naar de po sitie van de vier grote gemeen ten van invloed zal zijn op zijn uiteindelijke standpunt. „Breng eens een bloemetje mee", „Bloemen houden van mensen", „Natuurlijk doen, houd hel fleurig en groen". Allemaal kreten die het kennelijk goed doen, want de snijbloemen vliegen de veilingen uit. In Nederland staat nog wel eens een vaas bloemen op tafel, maar de meeste bloemen gaan naar het buitenland. En om er eens inzicht in te krijgen hoe dat daar gaat zie de rubriek „In en om de kas" worden er gezinsonderzoeken gehouden in diverse landen. Daaruit blijkt, dat men niet overal dezelfde bloemen mooi vindt. Het is eigenlijk net als met kranten: er zijn er gelukkig méér van, zodat je een verantwoorde keus kunt maken. En wie de Leidse Courant leert kennen zegt al heel gauw ook: „Natuurlijk doen....". De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, t rS* Ceidóc Souoant

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1