Joop Zoetemelk: „Iedereen leeft vrede met mijn komst Winnen staat centraaF ÜJ's Maradona hekelt scheidsrechters Rotterdam kandidaat voor schaaktweekampen i Stefano mag blijven .onder loep IMPORT &zidU>e Gomant DINSDAG 4 OKTOBER 1983 PAGINA 17 DRID Het bestuur van Real Madrid heeft gisteren na vergadering van tweeëneenhalf uur besloten Alfredo di ano voorlopig als trainer te handhaven. Bij de Spaanse tbalclub waren de laatste weken stemmen opgegaan om Stefano, die sedert vorig jaar in dienst is van de Madri- ise vereniging, van zijn functie te ontheffen. Gister- nd verklaarde Luis de Carlos, de voorzitter van Real drid, zich een voorstander van het handhaven van de Ar- tijn die als actief voetballer grote triomfen vierde bij de tninklijke", omdat „het onredelijk is een persoon de uld te geven van het slechte presteren van het elftal. Ze- wanneer die man een jaar tevoren met zijn team goede staties heeft geleverd". Vooral na het uitschakelen van il Madrid in het toernooi om de UEFA Cup door Sparta ag kreeg Di Stefano veel kritiek te verwerken. Ondanks iteun die hij nu van het bestuur kreeg, blijft zijn positie hkel. „We hebben geen ultimatum gesteld", aldus De Car- „maar Di Stefano heeft ook geen blanco cheque meer". 1 Mary Decker krijgt Jesse Owens-trofee LOS ANGELES Mary Decker, de Ameri kaanse atlete die in augustus in Helsinki wereldkampioene op de 1500 en 3000 meter werd, is onderscheiden met de Jesse Owen s-trofee. De 25-jarige Amerikaanse, die dit seizoen geen wedstrijd verloor, verbeterde voorts de nationale records op de 800 en 1500 meter, waardoor zij nu houdster is van alle Amerikaanse toptijden van de 800 tot en met de 10.000 meter. De Jesse Owen s-trofee werd in 1981 voor de eerste maal uitgereikt aan Edwin Moses. In 1982 werd Carl Lewis als beste Amerikaanse atleet hiermee onderscheiden. Met Mary Decker waren dit jaar Evelyn Ashford, Steve Scott, Tom Petranoff en Calvin Smith kandidaat voor de onderscheiding. Pedro van Raamsdonk. Rentree Van Raamsdonk AMSTERDAM Pedro van Raamsdonk maakt komende zondag zijn rentree in de boks- ring. De middengewicht komt in Amsterdam uit in een revanchepartij tegen de Brit Richard Melfa. Van Raamsdonk raakte in juni tijdens het Acropolis-toernooi in Athene geblesseerd aan een hand. Na onderzoek bleek de lange Amsterdammer een barstje in een midden- handsbeentje te hebben opgelopen. Sindsdien heeft hij geen partij meer gebokst. Het gevecht tegen Melfa is het begin van de voorbereidings periode op de Olympische Spelen in Los Ange les. Van Raamsdonk komt dit jaar nog in actie in een toernooi in Oostenrijk en met de boks school Albert Cuyp gaat hij eind november/be gin december op toernee door Indonesië. In ja nuari 1984 is Pedro van Raamsdonk deelnemer aan het Soeharto-toernooi in Indonesië, dat een zeer sterke bezetting kent. 00 ervolg van de voorpagina) JSTERDAM De ver sing tijdens de presen- ie van de nieuwe wie- ploeg van Jan Raas had it groter kunnen zijn. aankondiging, dat op Zoetemelk volgend r eveneens voor de ■uwe Nederlandse for- itie zal uitkomen, sloeg als een bom. Niemand d ooit durven vermoe- n dat Zoetemelk zijn rrière in Nederlandse nst zou besluiten. or de populaire ex-winnaar n Tour de France was ook •ake van een onverwachte twikkeling. De overeen- mst met sponsor Steenber- - de eigenaar van de vantum Hallen waarvoor ilame zal worden gemaakt - vam zo laat tot stand dat letemelk zelf de presentatie Zoetemelk: „Vorige :ek werd ik gebeld. Ik wilde jderdaad wel weg bij Mer er. Ik kon met de directie et overeenkomen. Alles best anders. Ze waren ge- Don lastig". letemelk keek dan ook om ;h heen. Er bestond nog veel langstelling voor hem. Fran- sco Moser wilde hem graag zijn nieuwe ploeg en ook Spaanse Teka en het Fran- SEM wilden de Nederlan- r graag inlijven. Zoetemelk: 'oor Italië voelde ik niet zo el. Dan had ik vermoedelijk en Tour meer kunnen rij den. Teka leek me ook niet al les en derhalve had SEM de voorkeur. Toen Raas echter belde en de voorwaarden be kend waren, besloot ik afgelo pen weekeinde weer voor een Nederlandse ploeg te kiezen". Nadruk Moeilijkheden met de andere renners verwacht Zoetemelk niet. „Ik heb vooraf geëist dat iedereen met mijn komst vre de moest hebben. Anders had ik het niet gedaan". De na druk zal volgend jaar komen te liggen op de Tour de Fran ce. Zoetemelk zal zelf uitma ken welke wedstrijden hij in de aanloop naar het Franse avontuur wenst te rijden. Hennie Kuiper, die normaliter ook zijn seizoen pleegt af te stemmen op de Tour de Fran ce, was niet ongerust door de komst van Zoetemelk. Proble men zouden er volgens hem niet door ontstaan. „Indertijd kreeg ik heel onverwachts Ro ger de Vlaeminck bij DAF aan mijn zijde. Dat lukte eveneens. Dus nu zal het ook wel gaan. De komst van Joop hoeft mijn carrière niet negatief te beïn vloeden. Eind oktober gaan we met de ploeg een viertal dagen naar Tenerife. Daar zullen alle zaken op een rijtje worden ge zet. Wordt alles doorgenomen. We zullen elkaar best vinden. Joop is een vakman. En als ploeg moeten wë het kunnen maken". Die ploeg bestaat uit de vol gende renners: Jan Raas, Leo van Vliet, Cees Priem, Jacques Hanegraaf, Ad Wijnands, de broers Adrie en Jan van Hou- welingen, Hennie Kuiper, Adri van der Poel, neo-prof Gerrit Solleveld plus de Bel gen Ludo Peeters, Noël Segers, Roger de Cnijf, en Dirk de Wolf. De leiding berust in handen van de 71-jarige Lom- me Driessens en diens assis tent Jan Gisbers. De ploeg kost het eerste jaar niet min der dan drie miljoen gulden. De hoofdmoot van de nieuwe wielerformatie wordt gevormd door ex-coureurs van Peter Post. Laatstgenoemde toonde zich niet al te verrast door de transfer van Zoetemelk. Hoe wel deze in principe ook best weer voor Post had willen rij den, had de Amstelvener hem niet benaderd. Lachend merk te laatstgenoemde op: „Tegen de achtergrond van de criteri ums is dit voor mijn renners alleen maar goed. Als al die dure jongens zijn aangetrok ken, is er behoefte aan renners uit een andere ploeg". Over het verwerken van de rood-gele (Raleigh!) kleuren in de nieuwe trui van de Kwan tum-ploeg liet Post zich niet uit. Wel stelde hij venijnig dat de presentatie van zijn Pana- sonic-ploeg pas volgend jaar januari zal plaats hebben. „Het is niet correct renners, die el- Initiatiefnemer Jan Raas (links) in gesprek met zijn nieuwe ploegleider Lomme Driessens. ders onder contract staan, nu al in de publiciteit op te voe ren". Over het door Phil An derson nog niet getekende contract, maakt Post zich geen zorgen. „Anderson vertrekt volgende week naar Australië. Hij zet zijn handtekening voor zijn vertrek zodra zijn Franse advocaat het licht op groen heeft gezet. We zijn het samen eens, dus dat kan geen pro bleem meer opleveren". PETER VAN PUTTEN BONDSCOACH BLOK VAN OLYMPISCH VOETBALELFTAL: ZEIST Bondscoach Ger Blok heeft in het Neder lands Olympisch voetbalelftal, dat morgenavond in Utrecht met Roemenië duelleert, slechts drie spelers gehandhaafd van het team dat in april dit jaar in Rim- nicu Vilcea van dezelfde tegenstander kansloos met 3-0 verloor. Van Ede, Koevermans en Suvrijn mogen het tegen de Roemeense Olympiërs nog eens proberen. Vaste keus Adri van Tiggelen, de enige Nederlandse uitblinker in die eerste kwalificatiewedstrijd uit groep C, haakte gistermorgen op doktersadvies af. Ger Blok riep de Spartaan Robert Lengkeek op als vervanger van diens oud-clubgenoot Van Tiggelen, die door een enkelbles sure werd gedwongen af te zeggen. Lengkeek zal bij de wed strijd, die wordt geleid door de Spanjaard Lamo Castillo, op de bank plaats nemen naast zijn ploeggenoten Wout Holverda en Ron van den Berg. In tegenstelling tot de uitwedstrijd tegen de getructe Roemenen heeft Blok ditmaal gekozen voor herkenbare lijnen in zijn Olympisch elftal, het best denkbare B-elftal in Nederland van dit moment volgens Blok. De bondscoach: „Ik heb in Roemenië te hoog gegrepen met mijn taktische plan. In die korte tijd van voorbereiding konden de spelers dat niet oppikken. Dat is één conclusie. Een andere is, dat we ons daar geen kansen hebben kunnen scheppen. Daar komt woensdag verandering in". Blok heeft gekozen voor een driemansaanval, met Bud Broeken en Rob de Wit als vleugelspelers met de voorzet naar het hoofd van Peter Houtman. Op het middenveld plaatste Blok ook drie aanvallend ingestelde voetballers: Wilbert Suvrijn, Eddy Bos man en Theo Keukens. Die offensieve kracht zal nodig zijn om in de Galgenwaard van Roemenië te winnen. Een voorwaarde om in de race te blijven voor een deelnemingsbewijs in Los An geles. „Een superzware klus. Winnen staat centraal. Met een minder resultaat zijn we, met zware tegenstanders als Joegoslavië en Italië, in feite uitgeschakeld. Roemenië is naar Nederland geko men met een selectie, waarin tien spelers met ervaring op A-ni veau zijn opgenomen. Daar wordt Olympisch voetbal al jaren se rieus genomen. We komen voorlopig nog niet verder dan een B-aanpak", aldus Blok. Voor de wedstrijd in Utrecht zijn in de voorverkoop al 5000 kaarten verkocht. Het feit, dat zanger André Hazes in het voor programma optreedt, is daar niet vreemd aan. Opstelling Nederlands Olympisch elftal: Van Ede (FC Utrecht); Maessen (Fortuna S), Haar (AZ '67), Koevermans (Fortuna S), Silooy (Ajax); Suvrijn (Fortuna S), Bosman (Go Ahead Eagles), Keukens (FC Groningen); Broeken (FC Groningen), Houtman (Feyenoord), De Wit (FC Utrecht). Reserves: Storm (Ajax); Kruys (FC Utrecht), Van den Berg, Holverda, Lengkeek (allen Sparta). lekerzege olleybaldames oorburg EN HAAG De volleybal- imes van Starlift/Voorburg ibben gisteravond zonder al veel moeite de vierde ronde in het toernooi om de NeVo- o-beker overleefd. In Breda 'erd tweede-divisionist Bre- ok met 3-0 verslagen via de ücijfers 15-8, 15-12, 15-4. 'rainer/coach Paul de Haan anteerde constant één spel erdeelster. Aafke Verbrugge 'erd halverwege de tweede :t in deze functie vervangen oor Mary van Rijn. Uitblink er aan Voorburgse zijde was anvalster Irene Klunder. DEN HAAG Rotter dam zal alsnog een bod uitbrengen op de schaakt weekampen Kortsjnoj- -Kasparov en Ribli-Smys- lov. Voor het echter zo ver komt, zal tijdens het congres van de internatio nale schaakbond (FIDE), dat vandaag in Manilla begint, de beslissing van voorzitter Campomanes moeten worden terugge draaid dat Kortsjnoj en Ribli zich zonder spelen hebben geplaatst voor de finale van het kandida ten-toernooi. Campomanes deed dat naar aanleiding van het wegblijven van Kasparov en Smyslov in respectievelijk Pasadena en Dubai. Deze beide plaatsen waren door Campomanes aan gewezen zonder rekening te houden met de persoonlijke voorkeur van de beide Russi sche schakers. De schaakbond van de Sovjet-Unie protesteer de bij de FIDE. Dat protest werd binnen het bestuur ver worpen. De angst op deze ma nier buitenspel te worden ge zet, heeft geleid tot een specta culaire koerswijziging. Voor zitter Vitali Sevastjanov heeft per telegram laten weten dat Campomanes wel degelijk het recht had te beslissen, waar de tweekampen zouden worden gehouden en dat de ontstane polemiek daarover wordt be treurd. „Dat is ongetwijfeld één van de voorwaarden geweest van Campomanes om er mee in te stemmen, dat het congres van de FIDE in Manilla zich over deze zaak zou buigen", aldus de voorzitter van het Rotter damse ofrganisatie-comité, Cor- rie Vreeken. „Ik acht de kans nu 95 procent, dat de twee kampen alsnog doorgaan". Rotterdam is daarbij als plaats van handeling volgens de Rus sische schaakbond zeer ge schikt, zoals men van die kant de afgelopen maanden bij her haling heeft laten weten. Daarop is ingehaakt. Namens de sponsor zijn de bei de KNSB-afgevaardigden, Lex Jongsma en Ineke Bakker, ge machtigd het Rotterdamse aanbod van de vorige keer te herhalen: 100.000 Zwitserse franken voor Kortsjnoj-Kaspa- rov en het minimum-bod van 25.000 Zwitserse franken voor de publicitair veel minder aantrekkelijke match Ribli-S- myslov. Tien procent van deze bedragen zijn bestemd voor de FIDE. Mevrouw Vreeken verwacht bij de toewijzing wel de nodige concurrentie. Van de oor spronkelijke bieders zijn Los Angeles en Spanje afgevallen en is Rotterdam weliswaar als enige overgebleven, maar de publiciteit rond de affaire heeft met name organisatoren in Joegoslavië wakker ge schud. Als wordt besloten de tweekampen alsnog te houden, is het zaak daar zo snel moge lijk een begin mee te maken. Mevrouw Vreeken vervracht echter niet dat dit voor decem ber het geval zal zijn. Met name Kortsjnoj zal tijd nodig hebben zich voor te bereiden. „Er zijn journalisten die door clubs of spelers worden be taald, fors betaald, om altijd positief te schrijven. Mavros kreeg na zeven jaar een vrije transfer bij AEK. De club wilde hem kwijt, maar hijzelf wilde niet weg. Een jaar van tevoren nam hij een journa list in de arm. Die schreef ie dere week: het zou een schande zijn als deze grote speler verloren gaat voor het Griekse voetbal. Het einde van het liedje was dat AEK onlangs Mavros een vierjarig contract gaf waardoor hij on noemelijk veel geld verdien de". (Trainer Bert Theunissen in de Volkskrant) „Ik ben met topsport bezig. Misschien is het voor leken moeilijk te begrijpen, maar bijvoorbeeld het onderdeel schieten uit drie houdingen is werkelijk vreselijk zwaar. Zo'n wedstrijd duurt dikwijls vijf uur; alleen al van het voortdurend tillen van het geweer heb je daarna 's avonds nog spierpijn. Verder moet je je lange tijd steeds weer weten te concentreren. Nogmaals, de toeschouwers zien dat niet, maar schieten is een voortdurend gevecht, een strijd die je vooral tegen jezelf voert". (Schutter Dirk Jan Keppel in het NRC Handelsblad) „Drie jaar terug had ik een platenzaak. Daar heb ik on geveer 15 mille op verloren, maar de fiscus heeft me ge holpen dat bedrag te betalen. Ik ben geen zelfstandige za kenman. Ik werk liever bij een baas dan zelf de baas te zijn. Ik heb gewoon iemand boven me nodig. Niemand hoeft in Nederland over me •in te zitten. Ik red me wel. Bij het tekenen van mijn contract is afgesproken, dat een deel'van mijn geld naar een Zwitserse bank overge maakt diende te worden. Binnen enkele dagen gebeur de dat. Het levensonderhoud valt hier erg mee. Het eten is goedkoop, stookkosten heb je niet. Met een paar duizend in de maand kom je er wel". (René van de Kerkhof in De Telegraaf) „Ik speel veel liever tegen Ajax dan tegen Feyenoord. Tegen Ajax kun je ten minste blijven voetballen, tegen Feyenoord komt het op ka rakter aan". En: „in dit vak moet je overal lak aan heb ben. Dat heeft Ronald wel en dat heb ik minder. Ronald is echt in alles onverstoorbaar. Die gaat bij wijze van spre ken in de zomer in een Ajax- shirt naar het zwembad; dat zou ik nooit doen. Dat heeft niets met verwaandheid te maken, maar Ronald is nu eenmaal zo, die doet waar hij zin in heeft en dat is voor dit vak niet zo'n slechte instel ling". (Voetballer Erwin Koeman in Het Parool) „Als Ajax kampioen wordt, dan is er voor de heren wél een ontvangst op het stad huis. Maar als wij de sterkste René van de Kerkhof: „Paar duizendjes". korfbalclub zijn geworden, dan gebeurt er helemaal, maar dan ook helemaal niets. Ja, op onze receptie is de wethouder van sportzaken even geweest. Dat was het dan. Het kan natuurlijk ook anders. Als trainer heb ik ook bij kleinere verenigingen in kleine plaatsen gewerkt. Daar werd een afdelings kampioen op het stadhuis ontboden. Toespraakje zus, borreltje zo, een lekker hapje er tussendoor. Dat is leuk". (Korfballer Anton Polstra van Rohda in het Alge meen Dagblad) „Ik merk vaak dat spelers die zaterdags hebben ge speeld zondags nog eens bij de amateurs gaan kijken en dat ze zondagavond de video banden van hun wedstrijd uitgebreid gaan zitten bekij ken. Ik kan dat niet. Ik zou op zondag wat anders gaan doen. Ik heb trouwens geen video, alleen maar een klein zwart-wit tv-tje dat de helft van de tijd nog kapot is óók. Ik pak 's avonds liever een goed boek of ik ga wat spel letjes doen, ben ik gek op. Ik denk dat dat óók kan als je bij Ajax speelt. Tussen de middag blijven de spelers daar over in het spelershome, tussen de trainingen in. Dan wordt er gebiljart en gekaart, maar ik zou dan wat anders gaan doen". (Wim Balm van Haarlem in Voetbal International) „Het zou zeer onrechtvaardig zijn als ik zo maar naar Los Angeles mocht, daar zou ik zelf een vieze smaak van in mijn mond van over houden. Ik zal mezelf moeten bewij zen, ik zal er voor moeten knokken. Behalve in het na jaar zal ik ook volgend voor jaar nog wel een marathon moeten lopen. In principe heb ik maar twee keer de ge legenheid om de limiet van twee uur en dertien minuten te kopen. Ik zal me optimaal moeten voorbereiden. Maar dat had ik voor Helsinki ook gedaan". (Gerard Nijboer in Sport International) „In zijn tweede interland nam hij drie van de zes tref fers voor zijn rekening en in de derde alle twee. Maar hij was daarnaast een voetballer die moederziel alleen een heel veld in de ban van de betovering bracht. In Milaan werd hij later II Tulipano ge- 12 i Gerard Nijboer: „Vieze smaak". noemd, de tulp, en bij Oranje De Clown, omdat hij bij geza menlijke maaltijden in een padvindersbroek verscheen en fruitige bourgonjes dronk, terwijl andere smetteloos aan de bessesap zaten. Faas Wil kes. Deze week gaat Rotter dam hem huldigen. Hij wordt 60 jaar. Mij viel de eer te beurt, niet lachen, om voor zitter te mogen zijn van een comité dat nog steeds in be wondering ontvlamt wan neer het terugdenkt aan de toverdribbels en die soepele motoriek waarmee Wilkes naar een versnelling schakel de die alleen hij in huis had. Toen was voetbal nog leuk". (Columnist Jan D. Swart in weekblad Panorama) BARCELONA Diego Maradona heeft zich giste ren voor het eerst uitge sproken tegen het aan moedigen van geweld op de voetbalvelden. De door een aanslag van Atletico Bilbao's verdediger Ando- ni Goicoechea negen da gen geleden gevelde Ar gentijn, sprak in een zie kenhuis in Barcelona waar hij wordt behandeld voor de beschadiging aan enkelbot en -banden. „In eerste instantie beschuldig ik niet de spelers, maar die ene man in het veld die ge welddadige acties weigert te zien. En iedereen weet wie ik daarmee bedoel", zei de 22-ja- rige vedette van de Catalaanse club. „Geweld zal in het Spaanse voetbal blijven be staan, zolang de scheidsrech ters het met de mantel der liefde blijven bedekken". Maradona, die zeker vier maanden is uitgeschakeld, voegde er nog aan toe ge schokt te zijn door de manier waarop boosdoener Goicoe chea door zijn supporters is be jubeld. „Ik begrijp het publiek niet, dat geweld toejuicht. Als één van mijn teamgenoten ie mand bewusteloos zou trap pen, zou ik echt niet in de rij gaan staan om hem als een held op de schouders rond te dragen", uitte Maradona zijn ongenoegen. Hij verwees daar mee naar het onthaal, dat Goi coechea werd bereid bij diens vereniging.- Maradona zei, dat hij Goicoe chea die een waarschuwing kreeg en later voor achttien wedstrijden werd geschorst, vergaf. Hij zei oprecht te gelo ven dat de verdediger van Bil- Het linkeronderbeen van Diego Maradona is voorlopig stevig in gips verpakt. bao hem niet onderuit had ge schopt met de bedoeling hem maandenlang uit te schakelen. Maradona, die had gehoopt dat zijn blessure als afschrikwek kend voorbeeld zou dienen op weg naar beschaafder voetbal, bekende te zijn verrast door de gebeurtenissen van de laatste week. „Het is onvoorstelbaar dat Goicoechea in zijn woon plaats een soort held is gewor den".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17