Nieuwe bt w-stijging nekt detailhandel Flexikoker stelt toekomst Esso-raffinaderij zeker A. HEUN: „Nederlandse melk moet kunnen concurreren" DE KRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. Beurs van Amsterdam ECONOMIE qeidcaqowuvnt OKTOBER 1983 PAGINi 3OI Belgische regering haalt zwart geld terug BRUSSEL De Belgische regering heeft afgelopen vrijdag definitief besloten tot fiscale amnestie voor Belgen die zwart geld vanuit het buitenland naar België te rug willen brengen. Tegen deze maatregel is de afgelopen maanden veel protest ge rezen. De regering sprak vrijdag dan ook niet meer van fiscale amnestie, maar van ..fiscale zekerheid". Het komt erop neer dat Belgen die hun zwarte geld uit het buitenland naar België terugbrengen, voor ongeveer ƒ55.550 ren teloos aan de staat moeten lenen. In ruil daarvoor krijgen zij het recht om ruim een half miljoen gulden in België te inves teren zonder dat de Belgische fiscus ooit vragen zal stellen over de herkomst van dat kapitaal. Geen kans op lening DNB aan Tilburgsche BREDA De Nederlandsche Bank ziet geen kan sen op een achtergestelde lening op de boedel van de Tilburgsche Hypotheekbank. De commissie Rijnvos had hiervoor gepleit om een snelle afwik keling van de boedel mogelijk te maken en hiermee te komen tot een spoedige uitkering aan de schuld eisers van de bank. Curatoren vinden het wel rede lijk en billijk dat de rente op zowel uitgelote als niet-uitgelote pandbrieven wordt betaald, maar dat is alleen mogelijk onder de noodregeling (een vorm van surséance van betaling onder het regiem van de Ned. Bank Dit waren volgens de Stichting On derzoek Bedrijfsinformatie (Sobi) enkele punten die naar voren kwamen bij de achter gesloten deuren plaatsvindende, uren durende behandeling van een hoger beroep tegen het uitspreken van het faillisse ment over de bank door de stichting Sobi. De recht bank van Breda zal op 11 oktober uitspraak doen. GOUDPRIJS ZAKT IN; OORZAAK NOG ONBEKEND LONDEN In de diverse financiële centra in West- -Europa zijn de goudprijzen gisteren zonder duidelijk aanwijsbare reden flink gezakt. De enige veronder stelling van handelaren was van mogelijke speculatie op aanbod van goud uit ontwikkelingslanden die hun schulden niet op andere wijze kunnen aflossen. Voor het eerst in ongeveer een jaar zakten de goud prijzen tot onder de 400 dollar per ounce (31,1 gram). Ook de prijzen van zilver en andere edele metalen daalden. Nadat de grens van 400 dollar doorbroken was gaven veel handelaren als hun mening dat de prijzen nog wel verder zullen dalen. Voor de plotse linge prijsdaling van maandag was het goud lange tijd stabiel geweest. Sinds maart lagen de prijzen over het algemeen tussen 400 en 450 dollar en ver liep de handel rustig, gesteund door hoge rentetarie ven in de VS, een hoge dollarkoers en afneming- van de inflatie. Shell-order van 300 miljoen naar Zuid-Korea ROTTERDAM Shell Tankers, de Ne- derlandse rederij van de Koninklijke/S- hell-groep, zal bij de werf Hyundai Heavy Industries in Zuid-Korea een order plaat sen voor de bouw van drie tankers van 85.000 ton, die geschikt zijn voor het ver voer van zowel ruwe olie als olieproduk- ten. De schepen, die met een Nederlandse bemanning onder Nederlandse vlag gaan varen, zullen in 1985 worden opgeleverd. Met deze opdracht is een bedrag gemoeid van ongeveer 300 miljoen gulden, Volgens de Nederlandse vereniging van scheepsbouwers Cebosine heeft Shell bij Van der Giessen-de Noord aangeklopt, maar deze werf vindt de door Shell ver langde bouwprijs te laag. Zuidkoreaanse werven met hun extreem lage prijzen zijn moeilijk te beconcurreren. Steeds meer rokers gebruiken shag UTRECHT Ongetwijfeld onder invloed van de gestegen prijs van sigaretten gaan steeds meer mensen over tot het roken van shag. Douwe Egberts heeft het marktaan deel van kerftabak het afgelo pen boekjaar sterk zien stijgen. Bovendien nam de export van- shag fors toe door grotere ver koopinspanningen in een aan tal landen met West-Duitsland voorop. Andere landen zijn België, Frankrijk, Australië en Canada, zo schrijft de directie in haar jaarverslag. De detailhandel in ons land legde steeds meer het accent op de eigen koffiemerken met lage tot zeer lage prijzen. DE was hierdoor gedwongen over te gaan tot een aggressieve houding met scherpe prijzen. In België, Frankrijk Denemar ken en Spanje kon DE het marktaandeel vergroten. Maar ook daar stonden de marges onder druk. Poederkoffie werd minder verkocht, omdat de consumenten meer belang stelling kregen voor vers ge zette koffie. De marges zakten ook hier. Het marktaandeel in thee werd gehandhaafd hoe wel een eind kwam aan de stijgende lijn in de consumptie van thee. Ondanks de voortdurende concurrentiedruk ziet DE nog „groeimogelijkheden voor de meeste van onze produkten". DE wil de afzetmarkten inten siever bewerken, de kosten verlagen en de produktiviteit vergroten via investeringen en een verhoging van de efficien cy. Het afgelopen jaar zakte de winst van 124,8 miljoen tot 104,8 miljoen. DEN HAAG Albert Heijn, de voorzitter van de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf (FGB), heeft vandaag op de ledenvergadering van zijn organisatie een zeer somber beeld geschetst van de ontwikkelingen in het winkelbedrijf. Vol gens Heijn dreigt het be drijfsleven dat van de bin nenlandse markt afhanke lijk is onder het mati- gingsbeleid en de daaraan gekoppelde belasting- en accijnsverhogingen, te be zwijken. De stijging van de btw-tarie- ven komt uitermate ongele gen, aldus Heijn, net als de ho gere alcohol- en tabaksaccijns. Vroeger werden btw-stijgin- gen goedgemaakt door loon- aanpassingen, wat door het vrijwel overal verdwijnen van de prijscompensatie niet-meer het geval is. Heijn neemt aan dat de bestedingen veel ster ker en langduriger door de nu voorgestelde verhogingen zul len worden beïnvloed. Verdere stijgingen van de ta rieven, zoals volgens Heijn bij geruchte valt te horen, zouden voor de detailhandel een niet meer te dragen last betekenen, los van de steeds terugkerende administratieve aanpassingen. Het bedrijfsleven bezwijkt dan de ongevraagde functie. in de overheid en wat resteert zijn alleen maar verliezers, zo zei hij. Niet in de laatste plaats de werknemers, zoals uit een re cente Planbureau-berekening blijkt. Door de verhoging van beide BTW-tarieven alleen al verliezen op den duur elfzui- zend mensen hun baan. De FGB-voorzitter benadrukte dat berichten als zouden de detailhandelsomzetten weer aantrekken, een verkeerde in druk wekken. De door het CBS gemelde omzetverbete- ring met drie procent moet niet alleen voor zeker 1,5 pro cent voor inflatie worden ge corrigeerd maar betreft boven dien voornamelijk autoverko pen. De levensmiddelensector, die tot voor kort redelijk draaide, zit thans op nul. De duurzame consumptiegoede ren, zij het via licht herstel eveneens. Binnen deze sector doen de textiel- en de doe-het- -zelf-branche het met al te best en de foto-branche zelfs zeer slecht. OBZJJOPZU k moet m'n LOTTO- formulier. VOG inleveren; En vergeet ook het Cijferspel niet. (Vervolg voorpagina) DEN HAAG J. Hofland van de raad van bestuur van de Her- mansgroep noemt het te gek dat de minimumprijs voor melk het concurreren onmogelijk maakt. „De ondernemingen moeten melk verkopen tegen een prijs die hoger is dan goed is voor een gezonde bedrijfsvoering. Door die hoge prijs kan buitenlandse melk, zoals van de Belgen en de Westduitsers onder de Neder landse melkprijs duiken en door de wettelijke minimumprijs mogen de Nederlandse melkhandelaren vervolgens niet ant woorden met een andere prijs van de Nederlandse melk". Voorlopig zal het Produktschap voor Zuivel in Rijswijk de prijs- ontduiking door de vingers zien. Wel is er intern beraad over een nieuwe wettelijke regeling. Een woordvoerder van het schap spreekt van een „zotte situatie". „We kunnen de handela ren niet afstraffen voor een stunt die de Belgen uitgehaald heb ben en we kunnen het hen moeilijk onmogelijk maken om op de concurrentie te reageren". BOUW VANDAAG VAN START DEN HAAG Ruim ze ventig procent van de or ders voor de modernise ring van de Esso-raffina derij in de Botlek gaan naar het Nederlandse be drijfsleven. Met een be grote investering van 2,5 miljard gulden wordt dit het grootste project ooit door een particuliere on derneming in Nederland uitgevoerd. Dit zei presi- sdent-directeur R. Dahan "van Esso Nederland gis teren bij de presentatie van het flexicoker-pro- ject. De bouw van e kraakinstallatie (flexicoker) in Rotterdam stelt volgens Dahan de toekomst van de Esso-raffinaderij voor de ko mende dertig jaar zeker. Zonder deze modernisering zou de raffinaderij zeker moeten sluiten, zo betoogde Ter gelegenheid van de start van de bouw van het flexi- coker-project op de Esso-raffinaderij in Rotterdam sprak minister Van Aardenne van economische zaken vanmor gen over de positie van Nederland in de voorziening van aardolieprodukten in Noordwest-Europa. Volgens de mi nister is de raffinage-industrie in Nederland één van de sectoren waar het economisch herstel zich begint af te te kenen. Het verlies aan marktaandeel in de jaren 1980 en 1981 zou het afgelopen jaar zijn goedgemaakt. De minister noemde dit zeer verheugend omdat Neder land door de speciale positie van de raffinage-industrie, sterker getroffen was dan andere Europese landen door de gedaalde vraag naar olieprodukten in de afgelopen vier jaar. Die daling werd in de EG veroorzaakt door een sterk verminderde vraag naar stookolie door de industrie en voor de opwekking van elektriciteit. Dit had enerzijds een grote overcapaciteit tot gevolg en en anderzijds groei de de noodzaak een groter deel van de ruwe olie in lichte produkten als benzine en dieselolie om te zetten. Omringd door opslagtanks en de oude raffinaderij ligt een groot terrein braak waar de komende jaren zo'n 4000 men sen zullen werken aan de bouw van nieuwe installaties. welge- de directeur. De meeste Eu ropese raffinaderijen lijden momenteel grote verliezen, omdat de bij de traditionele raffinage overblijvende zwa re stookolie thans praktisch onverkoopbaar is. Bij raffina ge volgens het nieuwe flexi- coking-procédé wordt alle ruwe olie in lichtere produk ten omgezet. Vanmiddag legde minister Van Aardenne van economi sche zaken en plaquette in de bouwput te Rotterdam, waar mee de bouw van de flexico- ker-installatie officieel van start is gegaan. Bij de bouw zijn in de piekperiode ruim vierduizend mensen betrok ken. Esso verwacht dat het project bij het bedrijf zelf Een model van de flexicoker, het nieuwe „hart" van de te moderniseren raffinaderij van Esso in Rotterdam. In deze kraker kan ruwe olie volledig in lichtere produkten worden omgezet. Bij raffinage „oude stijl" blijft er zo'n dertig procent zware stookolie over. arbeidsplaat sen schept en een veelvoud daarvan in de toeleverende bedrijven. Bij Esso Rotterdam zijn op het moment circa 450 mensen in dienst. De investeringen die Esso doet in de modernisering van de raffinaderij te Rotterdam vormen met de bouw van een gasfabriek in de Rijn mond de hoofdmoot van een investeringsprogramma, dat het olieconcern zou uitvoeren als een soort tegenprestatie voor de in Nederland behaal de gaswinsten. Met de over heid werden hierover in een officieus „herenakkoord" af spraken gemaakt. De bouw van de gasfabriek, voor de winning van aardgas uit steenkool, is inmiddels op de lange baan geschoven. Dit project, dat zou worden uit gevoerd in samenwerking met Shell, wordt pas ver na de eeuwwisseling commer cieel interessant, aldus Da han. Aanvankelijk zou de bouw van de proeffabriek (voor ruim 500 miljoen gul den) al in 1981 beginnen. De bouw van de flexicoker, die in 1980 was begroot op 1,5 miljard gulden, is evenwel één miljard gulden duurder uitgevallen. Dat is, zo viel gisteren bij Esso te beluiste ren, vooral te wijten aan een „ruimere definitie" van de omvang van het project. Er bleek namelijk een groter aantal aanpassingen en uit breidingen in de rest van de oude raffinaderij noodzake lijk dan aanvankelijk was Liefdadigheid Hoewel ae modernisering van de Rotterdamse raffina derij het ministerie van eco nomische zaken vallig is en min i gevolg lijkt van het herenak koord, benadrukte de presi dent-directeur gisteren, dat van „liefdadigheid of voor trekken van Nederlandse be drijven" geen sprake is. Da han: „Nederlandse bedrijven krijgen alleen orders als ze met concurrerende offertes komen. Verder gaan we niet". De directeur liet zich wel ontvallen dat Esso zon der herenakkoord wellicht gekozen had voor een andere lokatie dan Rotterdam. „Er waren betere lokaties, met betere winstvooruitzichten en waar de bouw van de in stallatie minder problemen had opgeleverd", aldus Da han. Minder belastend De flexicoker krijgt een ca paciteit van 32.000 vaten per dag. Het nieuwe kraakproces is volgens Esso minder belas tend voor het milieu. Door nieuwe zuiveringstechnieken wordt vooral de uitworp van verzurende stoffen (zoals zwavel- en stikstofoxiden) met tussen de 50 en 70 pro cent teruggedrongen. Ook de lozing van olie in het water gaat 75 procent omlaag. In 1986 moet de produktie van de flexicoker starten. Dan heeft Rotterdam, als we de president-directeur moe ten geloven „de modernste raffinaderij in heel Europa". Dahan: „Voor ons is op dit moment het belangrijkste, dit gigantische project goed af ronden. Over de winstge vendheid denken we voorlo pig maar niet na. Daar krijg je alleen maar maagzweren PAUL KOOPMAN Uitgevers fors terug AMSTERDAM Het wilde bij het begin van de nieuwe beursweek niet zo erg lukken. Bij de opening moesten veel koersen wat terug. Iets later was er sprake van licht aan trekken van de markt maar veel verder dan een licht ver deeld beeld kwam het op een weer stil Damrak niet. Vooral de uitgevers liepen flinke klappen op. VNU zakte 4,50 naar 116.50 en Elsevier-NDU verloor drie gulden op 407. Voor Audet bedroeg de koers daling drie gulden op 163. Bij de internationals speelde de zwakkere dollar nog enige rol. Hier moest Unilever 1,30 prijsgeven op 229,20, Kon. Olie ƒ2,50 op 133,30 en KLM ƒ1,40 op ƒ148.50. Akzo zakte ƒ0,20 op/"79,10, Philips ƒ0,70 naar ƒ46 en Hoogovens een halve gulden naar ƒ35,10. Bij de hypotheekbanken ver loor Westland Utrecht ƒ1,30 op 103,50. In de eveneens wat lagere verzekeringssector was verloor Nat. Nederlanden ƒ0,60 op ƒ175. Nedlloyd ver loor bijna ƒ1 op ƒ94,10. Pak hoed was 0,20 beter op 57,80. Maar Ahold en Océ-v.d.Grinten raakten alle 1 kwijt op ƒ182 en ƒ215. Gist-Brocades bleef op 164,50. De staatsfondsen- markt gedroeg zich goed prijs houdend. Ook de lokale markt gaf een beeld van overwegend lichte verliezen te zien. Bedrijfs nieuws had nagenoeg geen in vloed. Proost en Brandt moest echter wel 6 terug naar 104, Ver. Glas ƒ7 naar ƒ283. BAM en Bols zakten ƒ3 naar resp. ƒ56,60 en ƒ90,50. Holec ver loor ƒ4.10 op ƒ28,50. Nogal flauw gedroegen zich ook IBB- -Kondor en Gero. Ubbink kon 4,80 oprukken naar 135 en Palthe 3 naar 58. Nijverdal- -ten Cate boekte nog eens 5 bij op 125. mn VEEMARKT LEIDEN (3-10) Aan- i 5,40-6,70. dikbillen e kwaliteit 9,50-14,00. schapen goud en zilver De goud- en zllverprijzen gistermiddag. Goud 36.460-37.140; vorige buitenlands geld hoofdfondsen overige aandelen Slot- Slot- 2,50 163.50 Mulder 6,50e 76,50 Ned. Sprin. 9.60 56.60 Nlerstrasz 5,00 395.00 Norit 8.00 110.00 Nutricla GB 1,20 124,00 Nijverdal 4,50 74,50 Orenstein 7,00e 390.00 Otra 4.80e 25.50 Palembang Nagron 26,80 27,2 NBM-bouw 8,30e 8,5 Nedap 415,00 I. Scheep 217,50b 223.0' Sanders 102.2' Sarakreek 107,0' Schuitema 97.0' Telegraaf™3'" 1930 Twynstra en G. 32|0' s Samsom 139,0' Beleggingsfondsen 217.00 Alg. Fonc obligaties Slot- Slot- 30-09 03-10 beurs van New York Canadi Chryslt Canadian Pacific

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16