van buitenlanders zou oor Duitse steden rampzalig zijn oalitie in Israël Ireigt uiteen te vallen Nicaraguaanse minister rekent op voedselhulp Labour bezint zich op nederlaag Reagan gaat niet naar Filippijnen tJITENLAND CcidóeSotvumt DINSDAG 4 OKTOBER 1983 PAGINA 15 Ijecker nodigt .enen uit N De Oostduitse |P^0eider Honecker heeft idagafgevaardigden de Westduitse Groe- :ing) ziartij uitgenodigd voor len votezoek aan Oost-Berlijn an gedachten te wisse- ergadflet bezoek zal op 31 ileid. |er plaatsvinden, zo "heid tjn de Groenen gisteren el aklodgemaakt. Het ge- tedrag met Honecker zou aingename gaan over de vei- de regjdskwesties en de plan- ïg houjan de NAVO om nieu- iet wopierikaanse kernraket- ragen,n West-Europa op te Iden) ji. President Argentijnse bank gearresteerd BUENOS AIRES De pre- sident van de Argentijnse centrale bank, Gonzalez del Solar, is gisteren in Buenos Aires bij zijn terugkeer van de IMF-vergadering in Was hington gearresteerd. Dit heeft de woordvoerder van de Argentijnse president Bignone bekend gemaakt. Volgens rechter Pinto Kra mer was de president van de centrale bank er niet in ge slaagd de belangen van Ar gentinië te behartigen tij- densn de onderhandelingen over de aflossing van de bui tenlandse schulden. Presidentskandidaten in YS paaien vrouwen WASHINGTON Zes Amerikaan se Democraten, die naar de kandida tuur voor het presidentschap voor hun partij dingen, voelen er wel voor met een vrouw als vice-presi dent volgend jaar de verkiezings strijd aan te gaan. Een van hen wil wel naast een vrouwelijke presi dentskandidaat als vice-president meedoen, e Democraten die zo'n toe zegging deden, zijn oud-vice-presi- dent Mondale en de senatoren Cran ston, Glenn, Hollings en oud-senator McGovern. De zesde senator Hart er trots op te zijn met een vrouw als presidentskandidaat aan de verkie zingen mee te doen. Ongeluk met rookgranaat eist drie levens Westduitse soldaten van het Westduitse leger liggen her en der verspreid op de bodem van een vrachtwagen, even na dat gisteren een rookgranaat ontplofte tijdens schietoefenin gen van Westduitse legerrecru- ten in de Zuidduitse plaats Münsingen. Hierbij kwamen drie officieren om het leven en werden twintig mensen ver wond, van wie enkelen ernstig. Onder de gewonden bevindt zich het Bondsdaglid Fritz Wittmann. De granaat ontplof te vlak voor een tribune met ongeveer achthonderd toe schouwers. Pravda MOSKOU De hoofdredacteur van de Pravda is gisteren terugge komen van uit spraken die hij voor de BBC had gedaan waarin hij melding maakte van onbevredigen de verklaringen van de Sovjet-mi litairen over het neerstorten van de Zuidkoreaanse Boeing. Viktor Af- anasiev schreef in zijn krant nu dat de westerse pers zijn verklaringen „verdraaid" had. Engeland wil vertrek troepen uit Belize LONDEN Engeland zal tegen de wil van de Amerikaanse regering zijn 1800 man sterke garnizoen terugtrekken uit het Middenamerikaanse land Belize. Dit is gemeld door het Britse weekblad de Sun day Times. Volgens het blad heeft premier Thatcher tijdens haar bezoek vorige week aan de VS president Reagan ervan op de hoogte gesteld, dat zij de Britse troepen wil terug trekken. Volgens de Sunday Times heeft Thatcher nog geen vertrekdatum vastge steld. De Amerikaanse president wil dat Engeland zijn militaire aanwezigheid in de voormalige Britse kolonie handhaaft totdat de situatie in Midden-Amerika sta biel is, aldus de Sunday Times. onze correspondent Ge rard Kessels) plotseling vertrek de buitenlandse fcnemers zou rampza- evolgen hebben voor Duitse steden. Dat t uit een onderzoek de gemeente Düssel- iderzoekers komen tot de dat bij een vertrek van de buitenlanders het vol ledig uitgesloten is dat hun ba nen door Duitsers bezet zou den worden. Alleen al bij het openbaar vervoer in Düssel- dorf werken 493 buitenlan ders, waarvan tweederde als chauffeur. Een snelle vervan ging van deze mensen door Duitsers is nauwelijks moge lijk, zo concluderen ze. Voor een baan bij de vuilophaal dienst in Düsseldorf zijn vrij wel geen Duitsers te porren en zonden buitenlanders zou er geen sprake meer zijn van een goed functioneren van zieken huizen en bejaardenoorden. Ook in de energiesector en de bouw zijn de buitenlanders vrijwel onvervangbaar gewor den. et Düsseldorfse onderzoek gaat echter nog verder. Niet alleen zouden banen onbezet blijven, ook tal van Duitsers zouden hun arbeidsplaats ver liezen bij een plotseling ver trek van de buitenlanders. In dat geval zou eenvijfde van de 10.000 plaatsen op kleuterscho len vervallen en dat zou leiden tot het ontslag van tal van kleuterleidsters en tot sluiting van meerdere scholen. Ook op de lagere scholen, die door tienduizend buitenlandse kin deren worden bezocht, zouden klappen vallen. Ongeveer 400 onderwijzers zouden hun baan verliezen. Volgens de gemeente besteden de 36.500 buitenlanders die in Düsseldorf werken samen met hun gezinnen jaarlijks vijftig miljoen mark in de stad. De grootwinkelbedrijven en de middenstand zouden deze om zet moeten missen. De staat zou af moeten zien van vele miljoenen aan sociale premies en loonbelasting. Ook de wo ningnood, waar Düsseldorf bij zonder onder gebukt gaat, zou niet verminderen. Volgens de onderzoekers zijn er nauwe lijks Duitsers te vinden die in de vrijkomende woningen wil len gaan wonen. De eigenaars van deze woningen zijn im mers niet bereid of niet in staat de woonruimtes zo op te knappen dat ze voldoen aan de eisen die Duitse huurders stel len. Bij een plotselinge aftocht van de buitenlanders moet eerder gevreesd worden voor een verkrotting van complete stadsgedeelten, zo gelooft men in Düsseldorf. vulkaan atndena op jaard JaPanse actied Miya" .5 na is s Ulth tot uit- RENH 9-e- uitgef ijn vl of bil rleg v ïen n j-min-^ nbt feuZALEM Een coa- -, neiB van de Israëlische an tididaat-premier Yitz- De V Shamir begon giste nd*"ol uiteen te vallen, ter- ils'wr hij voorbereidingen i goef voor de nog deze patièek te stellen vertrou- ?n v*nskwestie voor zijn re- erufe^nÉ> in het parlement. of^rootste sch°k voor Shamir toen de orthodoxe Agoedat Israël gisteren mee deelde, dat zij geen steun zou verlenen aan een regering- Shamir en algemene verkie zingen eiste. De Agoedat-Israël wil dat een regering-Shamir •over een duidelijke meerder heid in het parlement be schikt. Shamir is hierin tot nu toe niet geslaagd. Tevens wil deze partij dat er een straffere wetgeving op religieus gebied tot stand komt, hetgeen Sha mir niet heeft kunnen toezeg gen. Zes andere „rebellen" (vier li beralen en twee onafhankelij- ken) hadden Shamir eerder la ten weten dat zij zich van stemming zouden onthouden als hij deze week de vertrou wenskwestie zou stellen. Zij voelen nog altijd het meest voor een regering van natio nale eenheid. Besprekingen hierover tussen Shamir en op positieleider Peres zijn eind vorige week mislukt. DEN HAAG De Nicara guaanse minister van binnen landse zaken, Tomas Borge, heeft gisteren na zijn bespre kingen met premier Lubbers en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken), dat Ne derland geen voorwaarden heeft gesteld aan verdere hulpverlening aan Nicaragua. Borge, die een uitgebreide rondreis door Europa maakt en op uitnodiging van zes Ne derlandse universiteiten drie dagen in ons land verblijft, heeft de Nederlandse regering tevens om extra-hulp ge vraagd. Minister Borge, die tijdens de persconferentie een enigszins matte indruk maakte, zei dat zijn gesprekken met premier Lubbers en minister Van den Broek „zeer open" waren. „Dit heeft geleid tot wederzijds res pect", aldus Borge. In de diplo matieke omgangstaal betekent dit dat er in goede sfeer heel duidelijk verschillende opvat tingen naar voren zijn ge bracht. Van den Broek, die volgens Borge „zeer eerlijk" was, her haalde zijn bezorgdheid over het politieke beleid van de Sandinistische regering. Van den Broek herinnerde Borge aan de oorspronkelijke demo cratische doelstellingen, die de Sandinistische regering in 1979 na de verdrijving van het So- moza-regime zei te zullen na streven. In dit verband zei Van den Broek „halsreikend" uit te zien naar de algemene verkiezingen, die in 1985 in Nicaragua moeten plaatsvin den. Volgens Borge is Nicaragua als gevolg van de militaire acties van Somoza-aanhangers, die met steun van de VS vanuit Honduras opereren, „het slachtoffer geworden van een oorlog". „Hierdoor is er een te kort aan voedsel en medicij nen ontstaan". De Nicara guaanse minister heeft de Ne derlandse regering daarom ge vraagd om 10.000 ton graan en 5.000 ton mais. Dit verzoek is niet nieuw. Al in juni van dit jaar had Nicaragua om deze extra-hulp gevraagd, maar in Den Haag wordt het Nicara guaanse verzoek momenteel De Nicaraguaanse minister Borge. nog bestudeerd. Borge zei wel de indruk te hebben, dat de Nederlandse regering positief op zijn verzoek zal reageren. Nicaragua heeft de status van wederopbouwland, dat wil zeggen dat dit land in principe gedurende een periode van vijf jaar op Nederlandse hulp verlening kan rekenen. Dit jaar ontvangt Nicaragua 36 miljoen gulden van de Neder landse regering, die bedoeld zijn om de landbouw, gezond heidszorg en havenfaciliteiten te verbeteren Contadora-groep De Nicaraguaanse minister liet weten dat Nicaragua „op het niveau van de Contadora- groep" naar een oplossing zoekt voor de crisis in Midden- Amerika. De Contadora-groep (Mexico, Venezuela, Panama en Colombia) probeert via on derhandelingen de interne en onderlingen problemen van de Middenamerikaanse landen op te lossen. Borge ontkende dat Nicaragua als gevolg van de stationering van de Ameri kaanse vloot in de wateren van Nicaragua tot onderhan delen gedwongen zou zijn. „Wat ons betreft kunnen de Amerikaanse schepen voor onze kusten blijven. Wij laten ons niet chanteren. Zelfs als er Amerikaanse troepen in Hon duras zouden zijn, laten wij ons niet van ons voornemen afbrengen om door middel van onderhandelen een uitweg te zoeken", aldus Borge. Volgens hem valt er een groei ende toenadering waar te ne men tussen Guatemala, El Sal vador en Honduras. Deze lan den willen, zo lichtte Borge toe, het Middenamerikaanse verdedigingsverdrag (Conde- ca) weer nieuw leven inblazen om zo „de marxistisch-leninis- tische agressie" te kunnen be strijden en om een militaire vuist te kunnen maken tegen Nicaragua. Het eventueel uitroepen door de Somoza-aanhangers van een voorlopige regering ziet de Nicaraguaanse minister niet als een werkelijk gevaar, hoe wel er volgens hem wel een „plan" achter schuil gaat. Bor ge merkte op dat de Somoza- aanhangers aanvankelijk zei den dat zij Managua zouden innemen. Tot op dit moment zijn zij er zelfs nog niet inge- slaagd om Galapa, een dorpje aan de Nicaraguaans-Hondu- rese grens te veroveren, aldus Borge. De opzet van de Somo za-aanhangers om in Nicara gua een „bevriiri gebied" te creëren is mislukt. Volgens hem hebben zij „geen enkele kans" om de Sandinisten te verslaan, omdat „zij geen steun hebben onder het Nica raguaanse volk". De Nicaraguaanse minister heeft gisteren ook nog ge sprekken gevoerd met verte genwoordigers van de Neder landse Kerken. Hij sprak on der meer met dr. H. Fiolet, se cretaris-generaal van de Raad van kerken, en met dr. K van der Poort van de Interkerke lijke Coördinatie Commissie Ontwikkelingsprojecten (ICCO). Tijdens het gesprek, waar het thema van de men senrechten centraal stond, bleek dat de verhouding tus sen de Nicaraguaanse regering en de rooms-katholieke kerk moeizaam blijft. Toch zei Bor ge alle hoop te hebben dat deze verhouding weer zal ver beteren. RICK KERSJES Mitterrand opent Frans-Afrikaanse Top De Franse president Mitterrand ontvangt de leider van Opper- Volta, Sankara, tijdens de opening in het Franse plaatsje Vittel van de tiende Frans-Afrikaanse topconferentie. Mitterrand riep in zijn openingsrede op tot een „broederlijke dialoog", die moet lei den tot een vreedzame oplossing van het conflict in Tsjaad. Aan de conferentie, die twee dagen duurt, wordt door 36 Afrikaanse landen deelgenomen. Amerikaans hooggerechtshof steunt verbod wapenbezit WASHINGTON Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft zich gisteren achter het door verschillende steden uitgevaardig de verbod gesteld thuis vuurwapens te bezitten. Het hof weiger de beroepen in behandeling te nemen van enkele burgers van Morton Grove in de staat Illinois tegen dat verbod. De gemeenteraad van Morton Grove nam in 1981 een verorde ning aan waarin het in bezit hebben van vuurwapens door ge wone burgers verboden werd. Sindsdien hebben tientallen ande re plaatsen soortgelijke verordeningen aangenomen of voorge steld. In de meeste Amerikaanse steden mogen burgers op straat geen vuurwapens dragen, tenzij ze een vergunning hebben. Maar de gemeenteraad van Morton Grove was de eerste die ge wone burgers ook het verbod oplegde vuurwapens in huis te hebben. Tegenstanders van de verordening voeren aan dat men sen de wapens nodig hebben om zich te verdedigen tegen bij voorbeeld inbrekers. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan zal tijdens zijn reis naar het Verre Oosten, die begin november begint, geen bezoek brengen aan de Filippij nen. Het bezoek aan Indonesië en Thailand is voor on bepaalde tijd uitgesteld. Dit heeft de woordvoerder van de president gisteren bekendgemaakt. Volgens woordvoerder Speakes zal Reagan in het komende voorjaar naar deze landen gaan, wanneer hij zijn eerste bezoek aan China brengt. Speakes schreef de wijziging van Reagans reisplannen toe aan de druk van parlementaire zaken in eigen land. Een doorslaggevend argument om de reis naar de Filippij nen af te zeggen vormde de veiligheid van Reagan. Het verzet tegen de Filippijnse president Marcos duurt ondertus sen onverminderd voort. Sinds de moord op oppositieleider Aquino zijn de acties tegen het regime-Marcos in een stroomver snelling geraakt. In de hoofdstad Manilla doen zich de laatste tijd geregeld botsingen voor tussen de oppositiebeweging en de politie. Ook in andere delen van de Filippijnen is het onrustig. Vorige week liep een legerpatrouille op het eiland Mindanao in een hinderlaag van het (verboden) communistische nieuwe volksleger. Volgens de legerwoordvboerder werden hierbij 39 militairen gedood. DE HIPPE HEKSEN - KH yerp'ichte bijdragen yo^Za- (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Britse Labourpartij die wegens haar grote nederlaag in de parlementsverkiezingen van afgelopen juni nog steeds in een shocktoes tand verkeert, heeft giste ren op haar congres in Brighton de oorzaken van dat drama gepeild. Vele sprekers schoven de schuld op de slechte partijor ganisatie. Anderen zagen de gebrekkige presentatie van het Labourprogramma als oor zaak. Enkele durvers legden de vinger op de wonde door te verklaren, dat de hoofdoor zaak van Labour's politieke afslachting gezocht moest wor den in de tweedracht en het interne gekibbel, waaruit trou wens de afgescheurde sociaal democratische partij ontstaan De verdeling van Labour in een linker- en een rechter vleugel tekende zich hierdoor nog scherper af. Beide blok ken waren doorlopend in een vinnige strijd om de macht ge wikkeld, die de kiezers onbe grijpelijk vonden en hen ter dege afschrikten. De doorsnee sip bij te kijken. Uiteindelijk bleef iedereen van openbare vernedering gespaard. Er vloeide geen bloed, maar de congresgangers stemden eens gezind voor een radicale her vorming van de partijorganisa tie. De Britse socialisten ma ken plannen om hun partij Brit weigerde te geloven, dat ?en nieuw, modern openbaar politici van dezelfde partij die imago te geven, elkaar doorlopend in de haren Secretaris-generaal Jim Morti- vlogen, fatsoenlijk het land mer gaf de congresgangers een zouden kunnen besturen. La bours laatste verkiezingscam pagne werd dan ook voor die partij een ware ramp. financiële schok door te ont hullen, dat Labour praktisch op de fles is. Zij heeft schulden ten bedrage van een half mil- Op het congres in Brighton be- j°en pond. De bonden zullen klom de ene vakbondsleider na de andere het spreekge stoelte om de schuldigen uit te kafferen. Zij werden evenwel door niemand bij hun naam genoemd. Partijleider Michael Foot en de salonsocialist Tony Benn, een beruchte linkse ex tremist die nog in het partijbe stuur zetelt, maar geen Lager erg vrijgevig moeten zijn om de partij weer financieel ge zond te kunnen maken. Maar de conservatieve regering Thatcher is van plan alle fi nanciële steunverleningen van dien aard te dwarsbomen. Mi nister van arbeid Tebbit heeft een nieuw wetsontwerp klaar om de bonden te verbieden huiszetel meer bezet, zaten er voortaan van hun leden nog bour afhandig te maken. Die maatregel kan het bankroet van de Britse socialistische partij voor onbepaalde tijd verlengen. Neil Kinnock (41), de nieuwe leider die vanaf vrijdagmor gen de plaats van Michael Foot inneemt, zal het dus in de komende jaren niet gemakke lijk hebben om van Labour opnieuw een sterke politieke beweging te maken. Hij is van plan alle zeilen bij te zetten en een groot offensief te beginnen met het doel zo snel mogelijk op de conservatieven in te lo pen. Kinnock zelf is een publieks trekker. De Britse televisiekij kers mogen hem graag; La bour zal dat met voordeel aan wenden. Ook Kinnocks char mante echtgenote. Glenys, wordt door de socialistische partij als propagandamiddel gebruikt. De BBC noemde haar gisteren; „Een nieuwe tv- ster in de maak". Salvadoraans verzet vestigt regering in noordelijke provincie SAN SALVADOR De Sal- vadoraanse - bevrijdingsbewe ging heeft na verkiezingen een lokale regering gevestigd in de noordelijke provincie Chalate- nango. Dit is gisteren bekend gemaakt door de radio van een van de vijf guerrillagroepen waaruit het Nationale Bevrij dingsfront Farabundo Marti (FMLN) bestaat. Direct vanaf het begin van de burgeroorlog, bijna vier jaar geleden, heeft het verzet een „bevrijd gebied" willen uitroe pen. De bevrijdingsbeweging beheerst ongeveer 20 van de 33 grotere plaatsen in Chalate- nango. Onderhandelingen tus sen het verzet en de Salvado raanse regering om een einde te maken aan de burgeroorlog zijn tot dusverre op niets uit gelopen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15