mmM Duizend jaar bijbel in het Nederlands ISOLEREN? VENTILEREN! Uw Gasbedrijf adviseert.[Tv West-Europa betaalt niet te weinig voor defensie Noordzee zit vol haring li Aanval op subsidie aan ener gehandicapten afgeslage n Werklozen bij diefstal zwaarder gestraft Milieu te zwaar belast met metalen BINNENLAND/BUITENLAND Efiidóc Souoant DINSDAG 4 OKTOBER 1983 PAGI] IS w §o Jj Ij *a MINISTER DE RUITER TOT AMERIKA A AN SE CRITICI: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Amerikanen, die vinden dat de Euro pese NAVO-landen in verhouding tot de VS veel te weinig geld voor defensie uitgeven, hebben een scheef beeld van de werkelijke defensie-uitgaven in West-Eu ropa. Zij zien een aantal feiten en cijfers over het hoofd". Dit heeft minister De Ruiter (Defensie) gisteren gezegd in het Haagse Congresgebouw, waar deze week de jaarlijkse vergade ring plaatsvindt van de NAVO-Assemblee, bestaande uit ruim 200 parlementariërs uit alle NAVO-landen. De Ruiter sprak voor de Militaire Commissie van de Assemblee. Volgens De Ruiter houden de Amerikaanse critici geen reke ning met allerlei bijkomende bedragen die Westeuropese landen, zoals Nederland, aan defensie besteden. Zo betalen de Europese NAVO-landen twee derde van de kosten voor aanleg en onder houd van allerlei voorzieningen die voor defensie-doeleinden onmisbaar zijn, zoals wegen, oefenterreinen, vliegvelden en communicatiesystemen. Ook betalen de Europeanen aanzienlijke bedragen voor het huisvesten van Amerikaanse troepen in Europa, voor de opslag van Amerikaans militair materieel en voor het beschikbaar hou den van talrijke niet-militaire vrachtauto's, schepen en vliegtui gen, om die bij een oorlog te kunnen inzetten voor militair ge bruik. Verder moet bedacht worden dat arme Europese NAVO- landen, zoals Turkije en Spanje, van de rijkere Europese landen financiële steun krijgen om hun defensie op peil te houden. De Amerikanen moeten er ook rekening mee houden, dat de Amerikaanse defensiebegroting voor een groot deel wordt opge slokt voor het onderhouden van een beroepsleger. De Verenigde Staten heeft geen dienstplicht. In West-Europa bestaat echter overal nog dienstplicht, en hoewel dat ook fors op de defensie uitgaven drukt is een dienstplichtleger toch altijd nog goedkoper dan een beroepsleger. Tenslotte vroeg De Ruiter de Amerikanen begrip voor de slech te economische toestand waarin de Westeuropese landen verke ren. „Onze mensen zijn nog steeds bereid de prijs voor defensie te betalen, maar anderzijds willen ze ook, dat er zoveel mogelijk geld aan de eigen economie wordt besteed", aldus De Ruiter. Milaan steelt (mode)show In een flitsende modeshow presenteerden Italiaan se ontwerpers gisteren in Milaan hun kijk op de mode voor het voorjaar en zomerseizoen 1984. Van de Italiaanse ontwerper Krizia is deze combi natie van een lichte stofjas die gedragen wordt over een mannenbroek. Chic met een vleugje non chalante zwier zal dit voorjaar dè modetrend zijn, aldus de Italiaanse ontwerper (foto linksboven). Ook van Krizia is de vrolijke kledij met Dalmatiër- motief (foto linksonder) waarin een aantal kinderen gestoken zijn. De schoothondjes met hetzelfde „vel" completeren het geheel. Rechts een staaltje ontwerpkunst van Mario Valen tino. Een driedelig pak in verschillende tinten bei ge in een gedistingeerd klassiek dessin. Het zeve nachtste jak van zacht leer vormt samen met de blouse van boa- constrictorleer en de bedrukte le ren broek een indrukwekkend geheel. Op de foto uiterst rechts is de nieuwe „naakt- look" rijkelijk tentoongespreid In een avondjurk van de bekende Italiaanse ontwerper Gianfranco Ferre. ieck< 'de VJ DEN HAAG Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) ziartij i van de invoering van een eigen bijdrage van 500 gulden vojezoek aanpassing van huizen voor gehandicapten. en gec Brokx liet dit gisteren weten tijdens een commissievergadRet b< van de Tweede Kamer over het gehandicaptenbeleid. Jer p werd opnieuw duidelijk dat een grote Kamermeerderheid t»n de die eigen bijdrage gekant is. CDA en VVD gaan wel akkdgem met het invoeren van een maximum vergoedingsbedrag} met 45.000 gulden voor aanpassing van gehandicaptenwoningename g er geen eigen bijdrage van 500 gulden komt, zal de oude regjdskwt voor dit soort aanpassingen blijven gelden. Die regeling hou'art de dat aanpassingen tot een bedrag van 250 gulden niet wopierik vergoed. Aanpassingen die meer dan 250 gulden bedragenji We len echter volledig (tot een maximum van 45.000 gulden) ji. den vergoed. AMSTERDAM Dins dag 4 oktober. Duizend jaar geleden weerklon ken de eerste bijbelwoor den in het Nederlands. Of liever: in het zuidwest Moezel-Frankisch, want dat was het dialect waar in destijds ter meerdere stichting van jonge kloosterstudenten enkele psalmen werden ver taald. Psalm 62. „Ver trouwt niet op onder drukking noch op rove rij; wordt niet ijdel als het vermogen overvloe dig aanwast". Hoe het over gekomen moet zijn, valt te beluisteren in het Bijbels Museum aan de Amsterdamse Heren gracht. Dankzij de band recorder en het feit dat de neerlandicus profes sor Peters zich in het Moezel-Frankisch heeft verdiept, kan een gewijd moment van een milen- nium geleden tot in 1983 doorklinken. De opname vormt een onder deel van de permanente ten toonstelling „Duizend jaar in eigen taal" die door burge meester Ed van Thijn gister middag in het Bijbels Mu seum werd geopend. „Een buitenstaander zal van een bijbelexpositie misschien een tonigheid verwachten", aldus de toelichting, „maar dat is absoluut niet het geval". De unieke tentoonstelling geeft een beeld van een duizend jaar overspannende periode waarin de bijbel in allerlei vormen en vertalingen de maatschappelijke ontwikke lingen heeft beïnvloed en weerspiegeld. Alleen de 16de eeuw al met zijn vele troebe len levert een kast vol ver schillende bijbeluitgaven op. Merkwaardig genoeg is slechts de periode na 1945 daarmee vergelijkbaar: ter wijl de kerken steeds minder mensen trokken, verschenen er na de oorlog meer bijbels dan ooit tevoren. „Zo blijkt dat in tijden van onrust en onzekerheid in de samenle ving de vraag naar bijbeluit gaven dramatisch toeneemt". Ook het vertaalprobleem loopt als een rode draad door de tentoonstelling. Al voor onze jaartelling wist men dat elke vertaling een tekort op levert. Zelfs in de oudst be kende handschriften doen zich onderlinge verschillen voor. De Verlichting van de 18de eeuw, toen men op alle terreinen ruimer, minder on aantastbaar ging denken,, droeg niet bij tot de duide lijkheid, en de discussies woeden tot op de dag van vandaag voort, getuige som mige reacties op het recente verschijnen van de groot- nieuws-bijbel. De expositie laat uiteraard veel bijbels zien. Daaronder de eerste in het Nederlands gedrukte bijbel uit 1477. Deze zgn. Delftse Bijbel kende slechts een oplage van 300 exemplaren en dat is logisch, want alle hoofdletters moes ten met de hand worden in getekend en gekleurd. Ook een exemplaar van de eerste druk van de Statenbijbel uit 1637 die drie eeuwen lang een stempel heeft gezet op onze cultuur en die de Ne derlandse taal heeft helpen vormen, ontbreekt niet. Lou ter bijbels echter zou inder daad .eentonig kunnen wor den. Daarom kijkdozen op de tentoonstelling, diarama's, fo tocollages, schilderijen en de reeds genoemde, verrassende geluidsbanden. Parallel met de expositie is een postzegel kabinet opengegaan waar steeds wisselende postzegels over bijbelse en kerkhistori sche thema's worden ge toond. Luther en de reforma tie openen de rij. Al deze ak- tiviteiten zijn mogelijk ge maakt door een drastische Conservator A. van Weezei van het Bijbels Museum i(j toonde Amsterdams burgemeester Van Thijn gisteren de oudste bijbel in de Nederlandse taal. ren en instellingen) gaat dena opening van de nieuwe per- Jap, Omdat nagenoeg geen subsi die ontvangen wordt en men afhankelijk is van giften (momenteel 60.000 particulie- manente expositie gepaard met een grootscheepse actie om het aantal donateurs uit te breiden. PIET SNOEREN^,"9 GRONINGEN Werklozen die wegens diefstal voor de rechter verschijnen, worden over het algemeen zwaarder gestraft dan werkende dieven. Dat blijkt uit een doctoraals criptie van drs. G. Kannegie- ter, die daarmee aan de Gro ninger rijksuniversiteit zijn so- ciologiestudie afrondt. Met gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Den Haag zijn om het jaar gedurende de periode 1965-1979 de strafmetingen van honderd werkenden en honderd werklozen met elkaar vergeleken. Alle verdachten werden beticht van overtre ding van artikel 310 van het Wetboek van Strafrecht: een voudige diefstal. De betrokke nen waren allen mannen, af komstig uit de lagere sociale klassen en in het bezit van de Nederlandse nationaliteit. Aan het uitwerken van deze onderzoeksplannen wordt in middels gewerkt. „Het zou kunnen", aldus Timmerman, „maar dat zijn wel hypotheses, dat de rechter de werkende verdachten bewust wat lichter straft omdat ze veel, hun werk dus, te verliezen hebben, ter wijl aan de andere kant werk lozen minder geremd zijn om op het dievenpad te gaan om dat ze heel weinig te verliezen hebben. In dat laatste verband zou de rechter kunnen over wegen om een wat strengere straf uit te spreken". IEDERE WOENSDAG GRATIS INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA RÜITENHEER tot ROTTERDAM Ondanks allerlei overheidsmaatrege len, internationale overeenkomsten en inspanningen van de industrie, blijft het milieu nog steeds te zwaar belast door de lozing van zware metalen. Dit stelt de organisatie van het Internationale Watertribunaal, dat gisteren in Rotterdam is begonnen aan de behandeling van een twintigtal aanklachten tegen de industrie en overheid. Gisteren werden twee Duitse ondernemingen en een Belgisch bedrijf ervan beschuldigd onvoldoende maatregelen te hebben genomen om de lozing van zware metalen te beperken of zelfs stop te zetten. Een uitgebreid onderzoek van een Duitse milieu- -organisatie heeft aangetoond dat de metaalfabriek Norddeut- sche Affinerie AG in Hamburg grote hoeveelheden van de zwaar giftige metalen cadmium, lood en arsenicum in de Elbe loost. De bij de lozingspunten verrichte metingen laten extreem hoge concentraties van de milieubelastende stoffen zien. Ondanks heftige protesten van de plaatselijke bevolking en po gingen van de lokale autoriteiten de fabriek te sluiten, blijft ook de Belgische onderneming Metallurgie Hoboken Overpelt in Antwerpen ongestoord doorgaan met de lucht te verontreinigen door de uitstoot van lood- en cadmiumdeeltjes. Behalve de lozin gen met zware metalen hebben de twintig aanklachten betrek king op de milieuverontreiniging door allerlei chemische en ra dioactieve stoffen. Deze zullen de komende week worden be handeld. Vijftig bedrijven en instellingen zijn voor de interna tionale jury gedaagd, maar het bedrijfsleven zal niet verschijnen omdat het de jury beschouwt als een niet onpartijdige pseudo- -rechtbank. Romeinse muur ontdekt Bij opgravingen aan het Onze Lieve Vrou weplein in Maastricht waar een hotel werd gesloopt ten be hoeve van nieuwbouw is een vijftien me ter lange muur met een soort poort ge vonden. Deze muur en poort, een unieke vondst, zijn een be langrijk onderdeel van een Romeinse vesting van overigens geringe omvang uit de vierde eeuw. Drs. T. Panhuy- sen, stadsarcheoloog van Maastricht, hoopt de belangrijkste vond sten van de laatste ja ren voor het publiek toegankelijk te hou den. Bepaalde stuk ken worden vanaf 16 december tot 2 maart tentoongesteld in het Bonnefanten-museum in Maastricht. Wegvervoerders kwaad op Verkeer en Waterstaat DEN HAAG De trans- portorganisaties NOB Wegtransport, PCB Weg vervoer en KVO zijn kwaad op het ministerie van verkeer en water staat. Directe aanleiding vormen uitlatingen van staatssecretaris Scherpen- huizen zaterdag tijdens het congres van de Katho lieke Vervoerders Organi satie. Scherpenhuizen beschuldigde transportondernemers van „moderne slavernij", omdat zij werknemers buiten de collec tieve arbeidsovereenkomst tot aparte, slechtere contracten dwingen op straffe van ont- Volgens de organisaties lijkt deze beschuldiging nergens op, omdat de meeste ondernemin gen correct aan hun verplich tingen voldoen. „Het lijkt er verdacht veel op, dat de VVD-bewindsman kritiekloos de gedachten van sommige topambtenaren heeft voorgele zen", aldus de organisaties in een gisteren uitgegeven geza menlijke reactie. Zij eisen dat de VVD-bewinds- lieden Scherpenhuizen en mi nister Smit-Kroes iets gaan doen „aan de te vaak door klinkende anti-werkgevers stemming op het departe ment". (Van onze correspondent Aad Jongbloed) LUXEMBURG De Europese ministers van larfter. bouw, die gisteren voor een tweedaagse vergaderingbij di Luxemburg bijeen kwamen, verwachten dat er de ktin9 mende jaren veel meer haring in de Noordzee geva aar gen kan worden dan in de afgelopen zes jaar het ge^n was. Er werd gisteren al gesproken over 400.000 t weI per jaar. Sommige rapporten wijzen zelfs op een I ringbestand van 700.000 ton. isen Desondanks konden de ministers het ook gisteren, tijdens vijfde bijeenkomst na het akkoord van 25 januari dat er een viend( serijbeleid moet komen, nog niet eens worden over de verdeli .^u van 84.300 ton haring, die dit jaar door de lidstaten samen ,,ek 1 vangen mag worden. Het voorstel dat nu op tafel houdt vk Nederland dit jaar een verlies in van 6500 ton haring. Inmiddels zijn de Nederlandse dezer dagen de consument moet vinden als rolmops, panharing king. Als er vandaag alsnog een akkoord rolt uit het overleg de EG-ministers dan moeten de vissers genoegen nemen een totaal van 12.700 ton. Bij de besprekingen van de EG-mi ters, die vannacht geschorst werden, gaat het om een verdelij waarvan een gedeelte al in de voorzomer als maatjesharing vangen werd. Als er geen akkoord komt, mag het restant zuidelijke Noordzee gevangen worden volgens een oude eenkomst, wat Nederland een tijdelijk voordeel oplevert. lij Behandeling, keelkanker soms al te slopend UTRECHT Bij keel- en mondkanker valt een goede voorspelling te geven van de kansen van de patiënt als hij zich laat behandelen. Soms, als de toekomstverwachting erg slecht is, kan dat leiden tot de beslissing niet tot behandeling over te gaan. Dat heeft Dr. G.J. Hordijk gis- !4us hoogleraar in de keel-, neiE en oorheelkunde aan idic Utrechtse universiteit. De g handeling van keel- en mo kankers is erg ingrijpend, dat alle klieren in de hals w den weggenomen. Een go. voorlichting aan de patiëek over het te verwachten vtnsk loop van zijn ziekte is volg&ing Hordijk dan ook essentie 6 Dat stelt hem in staat zich' bezinnen op de vraag of eë soms letterlijk slopende the£m peutische weg wel gewenst! aldus Hordijk. US ADVERTENTIE Isoleren, verstandig besluit. U kunt er aanzienlij! mee op uw stookkosten besparen. Maar pas wel op, de ventilatie niet ontregeld raakt. Bij onvoldoende luchttoevoer kunnen brandende gasapparaten gevaarlijk zijn. Wilt u vakkundig advies?} Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. jm Dit is een Dublikatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven I V

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14