Lucht brommers een nieuwe bron van milieubederf Nederland kan flink profiteren van herstel wereldhandel" Coalitie PvdA-WD verder weg dan ooit Jieuwe rant KLM blijft passagiers boeken voor Suriname opzöORZJJ ikmoetm'w LOTTOformulier, a/og inleveren Overheid werkt aan een centrale bevolkingsadministratie Beschermd door ME Onderhandelingen over ontwapening samenvoegen !>T> djmtftnz&'t&n/ Steeds meer journalisten door politie mishandeld hela f u tewT vAsreN2eJt02. een ptflTv/cKM! _^5L INNENLAND CeidóeSouocrnt DINSDAG 4 OKTOBER 1983 PAGINA 13 Amersfoort vond giste- 0 de presentatie plaats het eerste nummer n het Katholiek Nieuws- d. Ruim 100.000 katho- ce Nederlanders hebben krant vandaag gratis in bus gekregen. Op de Drgrond de oud-burge- lester van Den Haag mr. \.M.T. Kolfschoten. 57.000 Indische geïnterneerden vragen uitkering DEN HAAG Voor een uitkering op grond van de Uitkeringswet Indi sche geïnterneerden hebben zich per 31 juli van dit jaar de einddatum waarbinnen een aanvraagformulier kon worden ingediend 57.965 mensen gemeld. Er nu zijn 47.877 aanvragen voor deze eenmalige uit kering verwerkt. In 10.581 gevallen werd afwijzend beschikt. De verwer king van 1412 formulieren kon ach terwege blijven, omdat een aantal mensen ten onrechte meer dan één formulier inzond. Naar het zich laat aanzien kunnen de resterende 8676 aanvragen in het vierde kwartaal van 1983 worden verwerkt. Beslag gelegd op „Mein Kampf" DELFT De Delftse po- litie heeft gisteren een Nederlandse vertaling van Hitler's „Mein Kampf" in beslag geno men. Het boek lag te koop in de etalage van een winkel met tweede hands boeken in de Hip- polytusbuurt te Delft. De eigenaar van de zaak, een 39-jarige Delftenaar, is gisteren aangehouden. Er is proces-verbaal te gen hem opgemaakt op grond van artikel 137 E uit het Wetboek van Strafrecht (aanzetten tot haat of discriminatie). SCHIPHOL Hoewel de KLM door een verbod van de Suri naamse dictator Bouterse vanaf 15 oktober niet meer op Para maribo mag vliegen, accepteert de luchtvaartmaatschappij toch boekingen voor na die datum. De KLM zoekt naarstig naar een mogelijkheid om de lijn op Su riname in stand te houden, desnoods via inschakeling van een derde partij. Volgens een KLM-woordvoerder is zo'n oplossing voor de 15e te verwachten, vandaar dat de boekingen onder voorbehoud doorgaan. Het opzeggen van de luchtvaartovereenkomst treft ook de Suri naamse Luchtvaartmaatschappij, die vanaf 15 oktober niet meer op Schiphol mag vliegen. Een woordvoerster van de SLM zei gistermiddag, dat er bij deze maatschappij nog niets viel te mer ken van meer boekingen voor Nederland in de weken voordat het verbod van kracht wordt. GPV: gemeente mag niet oproepen tot demonstratie DEN HAAG Het Tweede- -Kamerlid Schutte (GPV) heeft minister Rietkerk ge vraagd op te treden tegen de gemeenteraad van Heeren veen. De raad had de Heeren- veners opgeroepen op 29 okto ber in Den Haag te demonstre ren tegen de kernwapens. Schutte wil weten of de ge meenteraad met deze oproep niet buiten zijn boekje is ge gaan. Hij vreest voor verwar ring onder de burgers van Heerenveen, „nu een lagere overheid oproept mee te doen aan een demonstratie waarvan de officiële leuzen in strijd zijn met het regeringsbeleid". JTRECHT/AMSTER DAM/LELYSTAD De uchtbrommers, officieel tangeduid als „ultra- ights", veroveren het uchtruim. Niet alleen diegmaniakken schaffen ich deze tere bouwsels an buizen, zeildoek en onkende motortjes aan, naar ook gevestigde in- ;tanties als het ministerie van Buitenlandse Zaken, eLandbouwhogeschool n Wageningen en de oninklijke Zuidhol- andse Maatschappij tot edding van Schipbreu- elingen. Het ziet er dus naar uit dat deze primi tief aandoende vliegtuig jes een vertrouwd beeld het Nederlandse luchtruim zullen wor den. Tot groot ongenoe gen van milieu-organisa- 'ties als de Stichting Vo- [elbescherming en de Itichting Natuur en Mi lieu, die vrezen dat, los van de geluidshinder voor de mens, het milieu van de vogels grondig verstoord zal worden. Vandaag presenteren deze j organisaties een notitie, 1 waarin al hun bezwaren ver vat zijn. De notitie zal wor den aangeboden aan alle pro vincies en gemeenten, maar ook aan de Tweede Kamer en verschillende ministeries. Op verscheidene plaatsen in ons land werd het afgelopen jaar druk les gegeven op deze ultralichte vliegtuigen. Wie ze bezig ziet, waant zich tach tig jaar terug, toen de eerste waaghalzen zich roekeloos het luchtruim instortten. „Dit is nog het echte vliegen", meent Jan Hoogendam, die deze vederlichte toestelletjes als eerste in Nederland intro duceerde, dan ook. „Er zit nog een echt stuk avontuur in". En juist dat baart Vogel bescherming en Natuur en Milieu de nodige zorgen. Bio loog Nico de Haan: „Het zijn net luchtcrossbrommers! Ik begrijp best dat het leuk is, maar je moet je afvragen of er binnen Nederland wel ruimte voor zo'n sport is. Vo gels reageren heel scherp op vliegtuigen. Als ze een rechte koers vliegen van het ene punt naar het andere valt de schade nog wel mee, maar deze ultralights zijn bedoeld voor de recreatie. Het zijn speeldingen met het silhouet en het vlieggedrag van grote roofvogels. Ze gaan rondcir kelen, mogelijk zelfs in groepjes. Ónze verwachting is dat er heel snel erg veel ul tralights zullen komen. Voor de prijs van een tweede hands-auto heb je er immers al een. Nöu, probeer dat maar eens in de hand te hou den".' Op vliegveld Lelystad werd deze zomer druk „gelest" met luchtbrommers Onderzoek naar de reactie van vogels op vliegtuigen heeft uitgewezen, dat vogels vooral reageren op toestellen die laag en langzaam vliegen en daarbij veel lawaai produ ceren. Vooral van helicopters schrikken vogels zich vaak letterlijk te pletter. Wanneer hoogspanningskabels met he licopters gecontroleerd moe ten worden, wordt dan ook eerst onderzocht of er ganzen in het betreffende gebied zijn. Want deze vogels zien het toestel voor een zeearend aan, vliegen in blinde paniek op en slaan tegen de draden dood neer. Een ultralight heeft dezelfde eigenschappen als een laagvliegende heli copter. Juist dat maakt dit De Stichting Natuur en Mi lieu zou deze vorm van vlie gen het liefst verboden wil len zien. Huug Baken legt uit waarom: „Strengere geluids- eisen zien we niet snel ko men, omdat veel ultralights nu al de grootste moeite heb ben om aan die eisen te vol doen. Wil je het lawaai ver der terugdringen dan moeten er kostbare voorzieningen worden getroffen, waardoor de sport weer een stuk duur der zal worden. Er zal dus enorme druk ontstaan om dat niet te doen. Het is immers een sport voor de kleine man. Wij vrezen dan ook dat het snel een rage zal wor den". Beide instanties hebben als grootste bezwaar dat ul tralights als het ware uitnodi gen om mee te gaan crossen in de lucht. „Ultralights heb ben een actieradius van drie honderd kilometer", aldus Baken. „Zoiets hou je niet meer in de hand. Je ziet ook nu al dat er veel illegaal ge vlogen wordt met zelfge bouwde en niet-gekeurde toestelletjes". In Nederland zijn er volgens de Rijksluchtvaartdienst op Schiphol nog weinig onge lukken met ultralights ge beurd. In het buitenland, waar al langer met deze toe stelletjes gevlogen wordt, ge beurt er regelmatig iets. In Amerika worden jaarlijks zo'n 10.000 ultraligTits ver kocht, een teken dat de sport aanslaat. Maar ook in Enge land. Duitsland en Frankrijk vliegen er honderden ultra lights. In Engeland vlogen vorig jaar 800 ultralights. Maar liefst 120 maal was er sprake van een ongeval, waarbij in totaal negen doden vielen. „Ook daarom pleiten wij voor onderzoek", zeggen Vogelbescherming en Natuur en Milieu, die net als de club van ultralightvliegers nauw betrokken willen worden bij het beleid. „Wij vinden het kwalijk dat er straks een de finitief beleid van kracht wordt, zonder dat er onder zoek is verricht naar de ver storing in het milieu". De voorgenomen definitieve regeling wordt 1 januari van kracht. De bedoeling is dat het thans nog geldende pla fond van maximaal 80 lucht brommers in ons land wordt opgeheven en ze dus in onbe perkte aantallen kunnen gaan rondcirkelen. Inmiddels zijn de eerste bre vetten uitgereikt. Onder de vliegers bevinden zich twee onderzoekers van de Land bouwhogeschool Wagenin gen. Sinds vorig jaar gebrui ken zij de ultralight voor langdbouwkündig onderzoek op de proefboerderij in de Flevopolder. Ook verschil lende andere overheidsin stanties maken gebruik van de luchtbrommers. CORRY VIS En vergeet ook het Cijferspel niet. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Op het ministerie van Binnen landse Zaken wordt ge werkt aan een landelijke bevolkingsadministratie, die een einde zal maken aan de bevolkingsregisters aan de hand van papieren kaarten zoals die nu nog in alle gemeenten bestaat. Het nieuwe systeem moet bovendien een centrale opslag van gegevens voor komen. Zo'n centrale opslag is nog on derdeel van de voorstellen voor een- centrale persoonsad ministratie, waarvoor een wetsontwerp bij de Kamer ligt. Uit privacy-oogpunt kleven hieraan echter tal van bezwa ren. Minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) hoopt dit voorstel dan ook te kunnen in trekken als zijn plan voor een landelijke bevolkingsadmini stratie is uitgewerkt. Dat kan overigens nog vele maanden duren. Pas over een aantal maanden zal er een ont werpplan naar de minister raad kunnen worden gestuurd. Met alle betrokkenen moet vervolgens overleg worden ge voerd, voordat er een wetsont werp bij de Tweede Kamer kan worden ingediend. Het is de bedoeling alle ge meenten via een gelijksoortig gecomputeriseerd systeem op de landelijke administratie aan te sluiten. Voor het doorspelen van gegevens aan de rijkso verheid en de instellingen van dg sociale zekerheid zou een aantal regionale centra moeten worden opgericht. Pleidooi voor tarieflijst in taxi DEN HAAG In taxi's moet een voor iedereen duidelijk zichtbare tarieflijst komen, waardoor de passagier van te voren kan weten hoe de rit prijs wordt vastgesteld. Dit is een van de aanbevelin gen die de commissie Taxiver voer doet in een gisteren aan minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat aangeboden rapport. Uit onderzoek van die commissie is gebleken dat de taxireiziger nauwelijks weet hoe de chauffeur het bedrag vaststelt dat aan het einde van de rit moet worden betaald. De ritprijs is de optelsom van de eerste aanslag, een kilome tertarief en een uurtarief. Deze tarieven verschillen van gemeente tot gemeente. Tijdens de ontruiming van het „Paard van Amstel" werd een bejaard echtpaar, dat nog in het gekraakte pand woonde, door de Amsterdamse politie naar veiliger oor den gebracht. Onder bescherming van politieschilden daalde de bejaarde dame de stoep af. De ontruiming van het pand op de hoek van de Amstel- en de Paarde- straat in Amsterdam-Centrum, die gistermorgen proble men leek op te leveren omdat krakers en sympathisan ten barricades hadden opgericht en in brand gestoken, leverde later op de dag nauwelijks moeilijkheden op. Een kraker werd gearresteerd, de overige krakers ver lieten gewillig het pand. DENUYL: KEULEN De onderhandelingen over beperking van middellange afstandsraketten (INF) en van strategische kernwapens (START) moeten worden samengevoegd. Dat is de enige manier om de plaatsing van kruisraket ten in West-Europa overbodig te maken. PvdA-leider Den Uyl zei dit vandaag in Keulen tijdens een confe rentie van de Westduitse vakcentrale DGB over vrede en ontwapening. Bundeling van beide besprekingen maakt het volgens Den Uyl mogelijk dat de VS en de Sovjet-Unie onderhandelen over een globaal nucleair evenwicht. Onevenwichtigheden in bepaalde categoriëen wapens worden op die manier sterk gerelativeerd en het probleem van de Franse en Britse kernmachten kan eer der worden opgelost, aldus Den Uyl. Volgens de PvdA-leider is plaatsing van de kruisraketten en Pershings in West-Europa onafwendbaar als de INF-onderhan- delingen in Genève zich blijven beperken tot de op land gesta tioneerde middellange-afstandsraketten. In deze opzet hebben de supermachten onvoldoende mogelijkheden de verschillende wapensystemen tegen elkaar „uit te ruilen" (weg te strepen), al dus Den Uyl. DEN HAAG Volgens de prognoses van het Cen traal Planbureau zal de Nederlandse export dit laar met 3,5 procent en Volgend jaar met 5 pro- Cent kunnen stijgen. Dat Vormt een prima uitgangs punt om flink te profite ren van het herstel van de wereldhandel, die naar verwachting 4,5 procent zal bedragen. Dit betoog de staatssecretaris Bolkes- tein van economische za ken, belast met de export bevordering, gisteren bij de opening van het Hol land Trade House in Den Haag. Bolkestein roemde bij die gele genheid de „grootse prestaties" die worden geleverd door onze agrarische exporteurs. „Wat hier wordt verricht in een drachtige samenwerking tus sen bedrijfsgenoten, organisa ties, handel en overheid, wekt" alom bewondering", aldus de staatssecretaris. Bolkestein waarschuwde verder tegen het instellen van handelsbelem meringen in Europees ver band. „De EG mag zich niet laten verleiden kostzichtige protectionistische maatregelen. Europa mag niet omgeven worden met een tariefmuur, om Europese producenten van hoogwaardige technologische produkten te beschermen te gen concurrentie uit landen als Japan en de VS". Vraag een donorcodicil aan bij d< Nier Stichting Nederland' Groot Hertoginnelaan 34,1405 EE Bus sum. Telefoon: 02159-15057. AMSTËRDAM De Coornhert Liga, landelijke vereniging voor strafrech thervorming, is verontrust over een wat zij noemt toenemend aantal mishan delingen van journalisten door de politie. Volgens de Liga lijkt het gerecht vaardigd te concluderen dat de politie geen .jour nalistieke pottenkijkers" wenst. ,De liga zei dit gisteren in een reactie op de aanhouding op 26 september in Amsterdam van een journalist bij ongeregeld heden na een kraakactie, maar zij wijst ook op zeven andere recente gevallen van mishan deling en/of aanhouding van journalisten. Zij is van mening dat op die manier de meest di recte controle op het toch al moeilijk controleerbare poli- tie-apparaat praktisch onmo gelijk wordt gemaakt. De Liga stelt dat tot nu toe klachten van journalisten over mishan deling door de politie bij het openbaar ministerie of de bur gemeesters tot niets hebben geleid. FRIEMELS ■UOLMEfi1. IK HCCRCEGevJtON PE STDCMwWi NiETA«NtoMej4 ROTTERDAM Een ka binet van PvdA en VVD zonder deelname van het CDA is verder weg dan ooit. Dat hebben twee vooraanstaande leden van deze partijen, dr. R. de Korte, sociaal-economisch expert van de Tweede- Kamerfractie van de VVD, en dr. H. Roethof, tot voor kort lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en nu lid van het PvdA-partijbestuur, giste ren op een forumdiscussie VVD", en het huidige bezuini- gezegd. gingsbeleid zoals dat door de Volgens Roethof is de relatie tussen PvdA en VVD de laat ste vijftien jaar nog niet zo moeilijk geweest als nu. „Ook al sluiten beide partijen elkaar niet langer uit van regerings samenwerking, toch kan ik mij absoluut geen kabinet van PvdA en VVD voorstellen", aldus Roethof. Volgens hem worden de verschillen tussen PvdA en VVD met de dag groter, wat hij vooral wijt aan de „prestatiemoraal van de liberalen wordt gesteund. Roethof is lid van het „Des In- des-beraad", dat al zeven jaar de mogelijkheden van een sa menwerking tussen PvdA en VVD zonder het CDA bepraat en onderzoekt. „Ik ben nog steeds erg voor een kabinet zonder het CDA omdat er sinds 1921 geen regéring meer is geweest waar het CDA of een van de samenstellende de len niet aan deelnam. Dat is slecht voor de democratie, slecht voor het land en ook slecht voor het CDA zelf", be toogde Roethof. - De VVD-ideoloog Molly Geertsema, commissaris van de koningin in Gelderland, sinds kort weer lid van de Eerste Kamer voor de VVD en bovendien voorzitter van het Des Indes-beraad, toonde zich wat optimistischer over een* regeringssamenwerking van liberalen en sociaal-democra ten. Maar De Korte was aan zienlijk minder positief. „Op provinciaal en gemeentelijk niveau gaat het heel geod tus sen PvdA en VVD, maar lan delijk moeten wij vasthouden aan de koers van een CDA- VVD kabinet of een nationaal kabinet", zei hij. „De grote verschillen op het gebied van vrede en veiligheid maken sa menwerking tussen socialisten en liberalen nu onmogelijk. Ook na dit kabinet-Lubbers zullen we er niet aan kunnen ontkomen nog een tweede ka binet van CDA en VVD te vormen". Zowel De Korte als als Roethof lieten wel de mo gelijkheid open van een coali tie PvdA-VVD na 1990.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13