Belgische aardgasvondst houdt gemoederen bezig i Termieten-plaag teister Frankrijk Kinnock jongste partijleider Labour Koning Leopold met militaire eer begraven I Protesten tegen Pakistaans regime eisen veel doden 071-131141. BUITENLAND püdóc. Qowiamt MAANDAG 3 OKTOBER 1983PAGINA1— Overleg Moegabe Nkomo mislukt HARARE De besprekingen tussen de 'twee belangrijkste politieke partijen van Zimbabwe, die bedoeld waren om een verzoening te bewerkstelligen tussen president Moegabe en zijn aartsrivaal Nkomo, zijn mislukt. Volgens de Zimbabweaanse minister van mijnzaken is het overleg tussen de rege rende ZANU-partij van Moegabe en de ZAPU-partij gestrand op de „kleingeesti ge eisen" van Nkomo. Deze eiste de functie van vice-premier op. Ook zou de ZAPU diverse andere ministersposten moeten krijgen. De derde eis betrof de vrijalting van alle politieke ZAPU-ga- vangenen. Moegabe, die de vorming van een één partij-staat nastreeft is niet op deze eisen ingegaan. Bloed van gevangenen voor Iraanse gewonden LONDEN In Iran worden ter dood veroordeelde politieke gevangenen ge ëxecuteerd door hun bloed af te tappen. Dat bloed wordt gebruikt voor revolutio naire gardisten, die in de oorlog tegen Irak zijn geraakt. De in Parijs zetelende Internationale Fe deratie van Mensenrechten zegt over be wijzen te beschikken waarin opdracht wordt gegeven de gevangenen hun bloed af te nemen. Volgens de Federatie zijn sommige gevangenen ter dood gebracht door al hun bloed af te tappen. Anderen moesten een gedeelte afstaan, voordat zij werden opgehangen of doodgeschoten. Gedwongen bloedtransfusies bij niet ter dood veroordeelden komen ook voor. Bonn ontkent aankomst onderdelen Pershing-II BONN De Westduitse minister van defensie Manfred Wörner heeft gisteren het bericht van het Westduitse blad Der Spiegel als zouden on derdelen van de Amerikaanse Pershing-II-ra- ket reeds naar West-Duitsland zijn overge bracht, ontkend. Het blad had gemeld dat on derdelen van de kernwapens waren binnenge bracht met Amerikaanse transportvliegtuigen. De onderdelen zouden zijn overgebracht naar de bases zij uiteindelijk geplaatst moeten wor den. Wörner verklaarde dat de Westduitse re gering had geëist dat geen nieuwe nieuwe Pers- hing-II raketten of onderdelen daarvan het land worden binnengebracht voor de tweede helft van november. Het Westduitse parlement zal dan een belangrijk debat aan de plaatsing van de kernraketten worden gewijd. Amerikanen met Kerstmis op koopjesjacht in West-Europa NEW YORK Een Amerikaans reisbureau biedt met Kerstmis zijn klanten een arrange ment waarbij zij beroemde warenhuizen in Europa doen voor de bescheiden prijs van 900 dollar (ruim fl 2.500), exclusief vervoer en aan kopen. De reizigers beginnen hun tour in Lon den. waar een dubbeldeksbus met veel baga geruimte voor de paketten hen van waren huis tot warenhuis brengt. Vervolgens gaat het gezelschap naar België en eindigt in Parijs. Het arrangement wil duidelijk het meer gefor tuneerde deel van de bevolking lokken. Aan de andere kant kunnen de mensen die op het plan inhaken in Antwerpen voor groothandelsprijs diamanten aanschaffen. Ook krijgen ze bonnen waarmee ze korting kunnen krijgen bij aanko pen in Parijs. ISLAMABAD Tijdens de laat ste ronde van plaatselijke ver- kieizngen in de Zu idpakistaanse provincie Sind hebben zich giste ren schotenwisselingen voorge daan tussen de politie en betogers. Hierbij zijn J16 doden gevallen. Dit hebben ooggetuigen uit Sind ge meld. Al bijna twee maanden wordt er in Sind vrijwel dagelijks betoogd tegen het regime van pre sident Zia oel-Haq. In een perscommuniqué van de Pakistaanse regering stond dat bij de onlusten van gisteren maar één dode was gevallen. Het verzet te gen president Zia oel-Haq neemt hardere vormen aan. Afgezii van de confrontatie, gisteren, tu9 sen politie en betogers deden ziel in Sind ook een zevental bomexi plosies voor. Hierbij zouden, vooj zover bekend, geen doden zijn ge vallen. Volgens betrouwbare bronne( hebben veel kiezers gehoor gege ven aan de oproep van de opposij tie thuis te blijven. In het noorden, bij Khairpuii werden minstens vijf stembureau in brand gestoken en op talrijk plaatsen hadden tegenstanders dj •"H (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgi sche regering is in gespan nen afwachting van de proefboringen, die zo snel mogelijk zullen beginnen in Merksplas, vlakbij de Nederlandse grens. Daar werd vorige week don derdag bij toeval aardgas ontdekt. Volgens de Bel gische minister van econo mische zaken, Eyskens, moet afgewacht worden hoe groot de voorraad is en wat de kwaliteit van het gas is, alvorens tot ex ploitatie wordt overge gaan. „Ik ben zeer nieuwsgierig", zei hij „maar dat wil niet zeggen dat ik ook optimistisch ben. Naar wat mij gemeld is loont het in ieder geval de moeite óm een gespe cialiseerd bedrijf zo spoe dig mogelijk te laten be ginnen met proefborin gen." Eyskens verwacht nog dit jaar een beslissing te kunnen nemen over een mogelijke exploitatie. Een aardgasvondst van enige omvang zou België zeer wel kom zijn. Vorig jaar nog be stelde de Belgische regering bij Algerije 100 miljard kubieke meter voor de komende twin tig jaar. In 1982 kwam 73 pro cent van de in totaal 8 miljard geïmporteerde kubieke meters in België uit Nederland, 23 procent uit de Noordzee en 4 procent uit Algerije. Hoewel er al sinds jaar en dag in België naar aardgas en petroleum ge zocht wordt, heeft dat nog nooit iets opgeleverd. De enige bewuste boring die dan nog sinds 1981 aan de gang is, is in het Waalse Havelange. Maar ook daar zijn de resulta ten nihil. In de Kempische bo dem wordt al sinds 1928 ge boord naar aardgas en petro leum. Meer dan warm water heeft men nooit naar boven gehaald, maar hetzelfde water uit de Maastrichter laag wordt in Turnhout toch nog gebruikt voor de verwarming van het overdekt zwembad. Warm water Met die ervaring begon men in Merksplas te boren. De bedoe ling was dat het warme water aangewend zou worden voor de verwarming van de groen te- en fruitkassen. Plotseling bleek, dat, op een diepte van 1770 meter, met het opspui tend water met een tempera tuur van 80 graden ook me thaangas naar boven kwam. Omdat het gevaar aanwezig was van explosies, stopte men meteen met boren en werd op dracht gegeven direct te gaan onderzoeken of er sprake was van een echte aardgasbel. Constant Druyts, de burge meester van Merksplas, moest de vondst via de radio verne men. „Ik wist natuurlijk van de waterboringen", zei hij, „maar dat er gas gevonden was, heeft men mij niet offi cieel gemeld. Ik weet nu nog niet meer dan dat het bedrijf dat de boringen verricht, de firma Smet uit Dessel, gas heeft aangeboord, maar verder verschuilt ook die firma zich achter de geheimplicht." Vooropgesteld dat er sprake is van een gasbel van enige om vang, zit men in België met het probleem wie de winst van het gas incasseert. De Belgi sche regering zou daar natuur lijk een greep naar willen doen, maar volgens de wet ko men exploitatie van de na tuurlijke rijkdommen en con cessies ten goede aan de ge meenschappen waar ze gevon den worden. In dit geval zou het betekenen dat de winst uit de aardgasvondst geheel toe komt aan de Vlaamse gemeen schap. De Vlaamse gemeenschapsmi nister Hugo Schilts reageerde dan ook direct: „Als het de moeite zou lonen, hoop ik maar dat de centrale regering niet meteen begint met het heffen van accijnzen." (Van een onze correspon dent Jan Drummen) PARIJS De Franse zen, waar het na enkele ja ren in sommige gevallen tot instorting kan leiden. De autoriteiten hebben een en'g® mogelijkheid om de alarmkreet geslaakt om de bevolking attent te maken op het gevaar van een termietenplaag, die de laatste tijd steeds grotere vormen aan neemt. Volgens officiële gegevens wemelt het nu in veertig van de vijf- -en-negentig Franse de partementen van ter mieten. Veertien Parijse wijken zijn aangetast, met name in het Quar- tier Latin, het oude cen trum van de stad. Al in 1970 werd de situatie door een aantal politici ver ontrustend genoemd en zij voerden een actie om ter mieten officieel tot „natio nale plaag" te verklaren. Maar hun poging liep op niets uit en thans staat men tegenover een vrijwel hope loze situatie. Functionaris sen van het Laboratorium voor Hygiënische Diensten van de Stad Parijs verkla ren, dat de insecten inmid dels té talrijk zijn om hun totale verdelging onder ogen te zien, en het enige wat gedaan kan worden, is ermee te leren leven! De termieten zitten graag in hout en papier en brengen daar veel schade aan. Het verontrustendste is de ver woesting van hout in hui- termietenplaag enigszins te gen te gaan, bestaat in een chemische behandeling van alle balken en al het hout. De gebruikelijke insecten- verdelgende poeders en vloeistoffen zijn ondoeltref fend. De chemicaliën moe ten onder hoge druk inge spoten worden, terwijl het hout van buiten besproeid moet worden. Voor een ge wone woning komt dit neer op een uitgave van vijf tot tienduizend gulden. Deze kosten komen geheel en al voor rekening van de huis baas en er kan van de over heid generlei hulp of subsi die verwacht worden. Termieten zijn Frankrijk in de vijftiende eeuw binnen gekomen, vooral via de ha venstad La Rochelle, waar toen grote hoeveelheden hout uit Amerika ingevoerd werden. Veel van dit (tropi sche) hout zat vol termieten, die zich in de loop van de eeuwen aan het West-Euro- pese klimaat aangepast heb ben. De verspreiding van de in secten, die tientallen jaren vrijwel uitsluitend in de streek van Saintonge (rond La Rochelle) te vinden wa ren, schijnt een gevolg te zijn van de ontwikkeling van de handel in antiek en oude spullen. Met oude meubels en oud hout wer den de termieten naar de rest van het land gebracht. De Britse Labourlei- der Neil Kinnock had kennelijk veel plezier na een opmerking van een vrouw die hem vertelde dat ze hem in werkelijkheid veel kleiner vond dan ze op grond van de televisieuitzendingen had gedacht. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Kinnock is de jongste partijleider die de Brit se socialisten ooit gehad heb ben. Zijn 69-jarige voorganger Michael Foot, wiens bescher meling de nieuwe Labourlei- der altijd geweest is, neemt vrijdag definitief ontslag. In de parlementsverkiezingen van afgelopen juni leed de Britse Labourpartij een ver pletterende nederlaag. De Conservatieven van Margaret Thatcher zitten dus nog ruim vier jaar vast in het zadel. Maar Neil Kinnock schijnt er niet aan te twijfelen, dat hij de toekomstige premier van Groot-Brittannië wordt. Om dat doel tot stand te kun nen brengen, moet hij eerst met Hattersley het vertrouwen van de Britse kiezers in La bour terugwinnen. Hoewel de socialistische politiek grondig gewijzigd zal worden, is Kin nock blijkbaar van plan het streven naar eenzijdige ontwa pening niet zo maar op te ge ven. Politieke waarnemers wachten nieuwsgierig af hoe Labourlei- der Kinnock de conservatieve premier Thatcher zal aanpak ken in het parlement. Vrien den van de regeringsleidster vertellen dat als Kinnock niet oppast Thatcher hem figuur-, lijk het hoofd van de romp zal hakken en daarna met haar trofee onder de arm door de gangen van het parlement zal paraderen. Maar de nieuwe Labourleider is ook bijzonder wel van de tongriem gesneden. Hij wacht nu zijn kans. af om Margaret Thatcher schaakmat te zetten. SUSKE EN WISKE DE HIPPE.HEKSEN Tijdens de begrafenisplechtigheid van koning Leopold de Derde betonen leden van verscheide ne koningshuizen hem de laatste eer. Van links naar rechts op de eerste rij: Prins Alexander van België, zoon uit het tweede huwelijk van Leopold met Liliane Baels, groothertogin Josephi ne-Charlotte van Luxemburg, koning Boudewijn van België, Prins Albert, Prinses Marie-Esme- ralda van België, een dochter uit het tweede huwelijk van Leopold. Tweede rij van links naar rechts: Don Juan de Bourbon van Spanje, Prins Bertil van Zweden, Koning Olaf van Noorwe gen, Prins Nicholas van Liechtenstein. Groothertog Jan van Luxemburg en Prins Albert van Monaco. BRUSSEL In Brussel is zaterdag koning Leo pold in een staatsbegra fenis met militaire eer ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot van de overledene was voor de plechtige mis van re quiem van het konink lijk paleis overgebracht naar de Sint Jacob-op- Coudenberg in het cen trum van Brussel. De plechtigheid werd naast de voltallige Belgische ko ninklijke familie en de re gering bijgewoond door on der meer prinses Juliana, koningin-moeder Ingrid van Denemarken en prins Bertil van Zweden. In de begrafenismis zei kardinaal Danneels, de aartsbisschop van Brussel over de overle den vorst: „Allen die hem hebben gekend wisten van zijn grote sereniteit, zijn vreedzaamheid en zijn moed". Ondanks de omstreden re putatie van Leopold bleek dat hij nog veel aanhang had onder de Belgen. Meer dan 28.000 mensen namen op donderdag en vrijdag de gelegenheid te baat aan het stoffelijk overschot een laatste groet te brengen. Na afloop van de dienst begaf de stoet zich langs het graf van de onbekende soldaat. Vandaar ging het naar de Onze-Lieve-Vrouwekerk in Laken waar de absoute werd gehouden. Tenslotte werd het stoffelijk over schot bijgezet in de konink lijke crypte. m Huygensprijs voor Rob Nieuwenhuys -mO[ op lich DEN HAAG De letter kundige Constantijn Huy gensprijs van de Jan Cam- pertstichting in Den Haag gaat dit jaar naar Rob Nieuwenhuys voor diens gehele letterkundige werk. De prijs (9000 gul den) wordt hem in de cember uitgereikt door burgemeester Schols van Den Haag. De Campertstichting reikt elk jaar vijf letterkundige prijzen uit. De andere vier onder scheidingen (elk 4500 gulden) zijn dit jaar als volgt verdeeld: de Jan Campertprijs voor Ro bert Anker voor diens dicht bundel „Van het balkon". F. Bordewijkprijs voor Willem G.ven van Maanen voor zijn roman het „Het nichtje van Mozart", defegi Nienke van Hichtumprijs voordeli Imme Dros voor haar jeugd-ËQJ boek „En een tijd van vrede". De G. H. 's-Gravesandeprijsi gaat naar Harry G. M. PrickV/ voor zijn publikaties over de generatie der tachtigers, in het;*?' bijzonder over de schrijver Lo- dewijk van Deyssel. Mil Geen extra kosten. ■L. Nooit of te nimmer onvoorziene uitgaven voor reparaties. Bij Skala betaalt u slechts één prijs: de maandelijkse huurprijs. wet Omruilen wanneer u wilt. Altijd de mogelijkheid om 't nieuwste van het nieuwste in huis te hebben. Hoe? Gewoon uw toestel even omruilen. Makkelijker kan 't niet. Huurkontrakt al vanaf 6 maanden. Met Skala kunt u alle kanten op, want bepaalt hoelang u huren wilt. Eén,twee of drie keer 6 maanden. Hoe langer u huurt, hoe aantrekkelijker de prijzen. 365 Dagen échte service per jaar. Het volle pond aan kijkplezier met de zekerheid van razendsnelle service. Ook op zon- en feestdagen. En nü de allerlaagste prijzen. Skala bestaat 10 jaar en dat vieren we. Kom meteen langs en profiteer van Skala's extra lage prijzenfestival. Of bel voor de dichtstbijzijnde vestiging: 030-61.18.46. Want wat u hier naast ziet is slechts 'n voorbeeld uit velen. Huurprijzen gebaseerd op 3 x 6 maanden huurperiode. Eenmalige installatiekosten slechts 50,-. Leiden, Haarlemmerstraat 168,Telefoon

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6