ITaptoe weer vlekkeloos verlopen Ciidóc Soiruxttt WINNAAR PRIJS PAS IN JANUARI BEKEND Aubade K°Öok buitenland viert 3 October ^Werkloosheidsprobleem op scholen anders benaderen" pflsop moor oer OOlEVAAfU Erepenning voor jubilerende drukkerij Brill Huurkwestie loopt uit de hand Leidse homosexuelen willen ruimte in Harteveldcomplex MAANDAG 3 OKTOBER 1983 PAGINA 3 )verleg met /Mtachkoor afgebroken iEIDEN Het overleg tussen de Leidse koren n het Bachkoor is vastgelopen. Het overleg lissen de Contactgroep Leidse Koren, waarin le koren zijn vertegenwoordigd en de nieuw- pmer in Leiden, was bedoeld om de program- lering op elkaar af te stemmen. Het Bachkoor. jat zich in de Pieterskerk heeft genesteld, heeft l t yerleg geweigerd over de planning van de rote werken van Bach, zoals de Hohe Messe, 1 de et Weinachtsoratorium en de Mattheus Pas- streven. Blijkens een mededeling van de Contact- Er zafoep wil het Bachkoor geen gesprek hierover. ingsbf^31 men deze werken al jarenlang op het nde J"°grarnma heeft. Daarbij mikt het Bachkoor publiek van buiten Leiden. De Leidse koren ist metreuren deze houding van het Bachkoor en aad iiellen in een gezamenlijk persbericht vast, dat ze vet Leidse publiek straks zal moeten uitmaken n de (elke uitvoering het meeste publiek krijgt. A-vof t ovt Vechtpartij met inbreker LEIDEN Een in breker is gisteravond door de bewoners van een pand aan de Haag- weg op heterdaad be trapt. Toen het echt paar thuiskwam, hoor den ze gestommel en op zolder ontdekten ze een man met een ny lonkous over het hoofd. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de vrouw de nylonkous van het hoofd van de inbreker trok. De dief ging er vervolgens zonder iets mee te ne men vandoor. Diefstallen op de kermis LEIDEN Geluidsoverlast, dronken schap, inbraken en zakkenrollerij wa ren zaken die de Leidse politie zater dagavond na de taptoe volop moest op lossen. In totaal werden twee personen aangehouden. Een 31-jarige Leidenaar werd 's avonds rond acht uur op het kermisterrein aangehouden toen hij door een exploi tant betrapt werd bij een poging ge luidsapparatuur te stelen uit een woon- caravan. Hij was de caravan binnenge komen door een ruit te forceren. De exploitant droeg de man over aan de tijdelijke politiepost, die tijdens de ker mis in de Schuttersveldschool is geves tigd. Een andere dief blijkt later op de avond op de kermis meer succes te hebben gehad: hij ontvreemde een vi deo-recorder uit een andere caravan. Vanaf de kermis werden ook gevallen van zakkenrollerij gemeld. Een 24-jari- ge vrouw uit Leiden werd bij de bal- lengooi-tent beroofd van haar porte monnee met 1.200 gulden en een 20-ja- rige Leidenaar deed aangifte van dief stal op de kermis. Zijn portemonnee be vatte honderd gulden. Later op de avond en in de nacht moest de politie nog regelmatig in actie ko men wegens klachten van geluidsover last en veel dronken mensen moesten naar huis worden gebracht. Een 28-jari- ge Leidenaar werd om kwart over twee vanaf de Hooigracht mee naar het poli tiebureau genomen omdat hij zodanig dronken was, dat hij zijn zwangere vrouw aan het slaan was. Hij is ter ont nuchtering ingesloten. Auto ramt woningen LEIDEN Een tot dusver onbekend gebleven automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto een serie woningen aan de Sumatra- straat geramd en beschadigd. De be stuurder verloor de macht over het stuur, schoot het fietspad en het trottoir op, ramde de panden Sumatrastraat 84 en 82, schampte langs de panden 80 tot en met 72, reed een boom omver een kwam vervolgens tot stilstand. De auto werd geheel vernield en de bestuurder van de auto ging ervan door. Van het pand Sumatrastraat 82 werd de pui vernield, een ruit brak en een regen pijp werd kapot gereden. Volgens de politie heeft de bestuurder van de auto met erg hoge snelheid gereden. ek aa B t ook MateEIDEN „Oom Eelco, ar, dom Eelco, kan je het le- i. Hem?" Een spandoek van :ven christelijke gymnas- a. ekvereniging „Nieuw runhilde" werd nog pmeiiaar eens duidelijk om- iover°°g gehouden, in de oklai°°P c'at oom Eelco, beter loet ekend als drs. L.C. jjjn rinkman de minister van i ook'elzijn en volksgezond- en reid, het oog op zijn nicht- lovei! liet vallen. Zij was één ocralan de vele deelnemers oklaiï10 traditionele taptoe wee^n de vooravond van de len jcjerinê van Leidens Ont- ltie "£t. De minister, die in de we^eidse Merenwijk woont, eren 'as uitgenodigd de taptoe VIate£na*- ket bordes van het het jiadhuis bij te wonen. lmm o taptoe, ter nagedachtenis an P.A. van der Werf, tijen rins Willem van Oranje, j zouan van Hout, Jan van der en, \!oes en Louis Boisot, trok Jann!s vanouds weer vele toe- :houwers. Opvallender was chter de lange stoet van |ertegenwoordigers van al- (rlei verenigingen en orga- isaties, die met talloze mu- iekkorpsen en majorettes argden voor een anderhalf ur durend kijkspektakel, tier en daar werd voorzich- S geopperd dat de nood- .moTeét van de voetbalvereni- jizenjng Leidse Boys een ave- iljoei>chts effect heeft gekregen. :desb»eze vereniging maakte een rdénfeek voor de taptoe wijd en ar al'jd bekend, dit jaar niet mee ir(j doen omdat men elk jaar „Jeer vreest voor de agressie jknuit het publiek. „Dat is 3ra^nzin", stelde burgemeester :t-Urir C. Goekoop later op de oord vond over deze uitlating, neeril twee uur van te voren n Hedden verschillende deel nemers aan de tocht zich bij de start op het Kaasmarkt- terrein verzameld en ook vele toeschouwers haastten zich, al dan niet voorzien van een stoel, ruim te voren naar de route of het Stad huisplein waar K&G na af loop nog een optreden zou geven. De taptoe bood weer een bonte aanblik met alle voetballers, korfballers, fiet sers, rugby-bedrijvers en an dere sporters. Opvallend was dit jaar ech ter ook de deelname van een heel andere organisatie: het Leids Woonlasten Kommi- tee. Voorzien van een span doek met de leuze „Verho ging van de feestvreugde? Oké! Verhoging van de woonlasten? Nee!!" liep deze organisatie in de stoet mee. Een opzienbarend feit, omdat de regelementen van de tap toe voorschrijven dat het „meevoeren van politieke propaganda of van attribu ten, die dit beogen niet is toegestaan". De politie heeft echter geen opdracht gekre-, gen deze spandoekdragers uit de stoet te halen. Het Leids Woonlasten Kommitee zich waarschijnlijk ergens onder weg in de stoet heeft ge voegd. Tot protesten of onge regeldheden leidde dit mee doen echter niet. In tegenstelling tot enkele ja ren geleden, had de taptoe een vredig verloop. Tot on geregeldheden is het dit jaar helemaal niet gekomen. Slechts twee personen wer den tijdens het voorbijtrek ken van de stoet meegeno men naar het politiebureau. Een 20-jarige Leiderdorper werd rönd acht uur in de kraag gevat omdat hij met vuurwerk gooide. Hij pro beerde de politie te ontvluch ten, maar werd door het pu bliek regelrecht in de armen van de politie gedreven. Een Een trompettistje verliest zijn bladmuziek en wordt bij het oprapen ervan bijna onder de voet gelopen door „collega's". De Drie Octobervereni- ging bracht voor de taptoe ook nog hulde aan een bijzonder per soon, A. de Jong sr. van de gelijknamige stal houderij aan de Hoge woerd. De vereniging meende dat hij na veertig jaar de bok van het eerste rijtuig van de grote op tocht op 3 oktober te hebben bemand van plan was er mee op te houden. Het blijkt ech ter dat De Jong sr. nog niet van plan is te stop pen. Hij zal vandaag weer van de partij zijn. Bovendien rijdt De Jong sr. al vanaf 1927 mee in de taptoe. Desondanks, of juist daarom, was er voor hem dus toch een muzi kale hulde. 17-jarige Leidenaar werd een kwartier later in de kraag gevat, toen hij van het bal kon van de studentensocië teit Minerva in de Breestraat weer naar beneden klom. Dit heerschap ontblootte regel matig vanaf dat balkon zijn achterwerk, vooral wanneer er kleine kinderen voorbij kwamen. Verder spreekt de politie van een vlekkeloos verlopen taptoe. Dit jaar konden de deelne mers aan de taptoe voor het eerst meedingen naar de Taptoeprijs. Op initiatief van de Drie Octobervereniging wordt deze traditie in ere hersteld. Het motto van de Taptoeprijs is „Welke vere niging propageert het beste haar doelstelling". Overigens zullen de deelnemers nog enige tijd moeten wachten op de uitslag, want die wordt pas bekend gemaakt op de nieuwjaarsreceptie van de Leidse Sportfederatie. Voor de eerste prijswinnaar is er een wisselbeeld van Cornelis Joppensz, het jongetje dat de hutspot vond bij Leidens Ontzet, en duizend gulden. De tweede en derde prijs winnaar krijgen respectieve lijk een bedrag van 750 en 500 gulden. Het Leids Woonlasten Kommittee. uur!EIDEN „Helaas kunnen 1 **ij 3 October niet vieren. De 'p *)LM vliegt niet op dit land en o.iaarom is het onmogelijk hier oWing te krijgen". „De harin gen zijn duur, maar dankzij de ALM, kunnen wij hier ook 3 oJetober vieren". Twee crypti- JWie uitlatingen die, zoals ie- 0gereen begrijpt, slaan op de ojering van Leidens Ontzet, gaar ook duidelijk is dat het deen Nederlandse reacties zijti °4ï daarvoor is Leidens burge meester mr. C. Goekoop ver antwoordelijk. j^e burgervader heeft enige iid voor het grote feest Leiden zijn kop zet, na een plotse- o.aige inval ruim honderd brie ven geschreven naar Neder landse ambassades, clubs of verenigingen in het buiten land. Zeker 50 antwoorden kreeg hij daarop, waarvan de twee bovenstaande uit respec tievelijk Zaïre en Rio de Ja neiro voorbeelden zijn. Andere reacties kwamen uit Wembley in Engeland, Manilla, Canada, Saoudi Arabië, Venezuela, Stockholm (Zweden) en Hong Kong. Ook daar blijkt, veelal op initiatief van ex-Leide- naars, de grote feestdag niet te zijn vergeten. Nationale feestdag De burgervader opperde daar om zaterdag na de taptoe dat 3 October een nationale feestdag moet worden. „Het kabinet is toch van plan iedereen vol gend jaar vier extra vrije da gen te geven. Mijns inziens zou 3 October daarom maar als na tionale feestdag moeten wor den aangewezen. Nederland heeft een dergelijke dag niet zoals Frankrijk bijvoorbeeld wel haar 14e juli heeft. Boven dien is Leidens Ontzet van na tionale betekenis geweest. Als Leiden was gevallen, hadden de Spanjaarden hiervan uit ge makkelijk hun heerschappij over Nederland kunnen hero veren aldus de burgemeester. SLEIDSE HOOGLERAAR: Ï7 i2i.EIDEN Het werkloos- eidsprobleem moet op scho en anders worden benaderd. )at heeft prof.dr. J.D. van der 'loeg vrijdag betoogd toen hij et ambt van gewoon hoogle- aar klinische pedagogiek en tlTVfKbopedagogiek aan de Leidse niversiteit aanvaardde. Het schrikbarende aantal van .000 werklozen, die jonger an 22 jaar zijn en van wie er 130.000 schoolverlaters "ijn, staat niet langer toe dat ,_p vrijwel alle scholen nog Seeds wordt opgeleid alsof er éen werkloosheidsprobleem estaat. Het taboe werkloos- ont ,-L heid, in die zin dat het hebben van geen werk als abnormaal wordt beschouwd, dient in de school en beroepsopleiding te worden doorbroken", aldus prof. van der Ploeg. Hij stelde verder dat de mentaliteit zoda nig moet worden dat niet al leen betaald werk belangrijk is, maar dat ook andere activi teiten dezelfde waarde en sta tus kunnen hebben. Volgens prof. Van der Ploeg zal de school een belangrijke bijdrage aan een dergelijke mentaliteitsverandering moe ten leveren door ook te leren hoe iemand zijn vaardigheden en vrije tijd nuttig kan organi seren. „Dat lijkt me aanzien lijk zinvoller dan het bekwa men van leerlingen en studen ten in het schrijven van pak kende sollicitatiebrieven", al dus de hoogleraar. Hij stelde ook dat er in de othopedago- giek nog weinig onderzoek is gedaan naar de gevolgen van de jeugdwerkloosheid. Uit het weinige dat voorhanden is, meent hij te mogen conclude ren dat er geen twijfel over is dat bij langdurige werkloos heid iemand kwetsbaar wordt en sneller psychisch slecht gaat functioneren. ;R!EMELS ÊN Herttjyr NJET yr COK NCC&LHT LEIDEN De 300-jarige N.V. Boekhandel en Drukkerij voorheen E.J. Brill, beter bekend als drukkerij Brill, heeft dit jaar de gouden erepen ning van de gemeente Leiden gekregen. „Het bedrijf is altijd beschei den blijven werken, heeft desondanks een grote bijdrage geleverd aan de werkgelegenheid in Leiden en de bekend heid van de stad in bin nen- en buitenland en dat verdient alle hulde", aldus burgemeester mr. C. Goekoop zaterdag avond na afloop van de taptoe. De firma Brill, die dit jaar haar 300-jarig bestaan viert, werd in 1683 door Jordaan Luchtmans in Leiden geves tigd en ging in 1851 over in handen van Evert Jan Brill, die net als zijn vader al ja renlang bij het bedrijf werk te. Burgemeester Goekoop ging bij de uitreiking van de erepenning aan het bedrijf, in ontvangst genomen door directeur Backhuys, niet al leen in op de geschiedenis van het bedrijf, maar ook op het belang dat het voor Lei den heeft gehad. „Het bedrijf heeft er mede toe bijgedra gen dat de stad Leiden natio naal en internationaal grote bekendheid heeft gekregen door de vele uitgaven op we tenschappelijk gebied. Over de hele wereld en in alle ta len worden boeken van deze firma verspreid en het be drijf heeft alle zware concur rentie doorstaan. Dat is te danken aan de specialisatie, het vakmanschap, de toewij ding en de continuïteit van de leiding. In die 300 jaar zijn er maar 17 directeuren ge weest, die gemiddeld 24 jaar de scepter hebben gezwaaid. Dat is een bijzonder hoog ge middelde", stelde de burge meester. Directeur Backhuys van Brill was zeer verguld met de on derscheiding, die volgens hem niet alleen de 17 direc teuren, maar het hele bedrijf toekomt. Ook hij onder streepte dat de drukkerij bij Leiden hoort. Brill kan hier niet weg. We hebben al di verse aanbiedingen gehad voor een plaats op bedrijfs terreinen, maar dat kan niet. Brill-Lelystad, of Brill-Am sterdam Noord, dat klinkt gewoon niet". Brill-directeur Backhuys neemt de erepenning van de gemeente Leiden in ont vangst uit handen van burgemeester Goekoop. Slaapt i cursus De Stichting Stoep, een samenwerkingsverband van een aantal Leidse psychologen, start dinsdag 1 novem ber een slaapcursus. De cursus is bedoeld voor mensen die lijden aan de een of andere vorm van slapeloos heid. De cursus bestaat uit acht wekelijkse bijeenkom sten van anderhalf a twee uur. Deelname kost 135 gul den. Informatie en nadere informatie: telefoonnummer 124652 of 146887. Electriciteit Het energiebedrijf Rijnland vertoont morgenmiddag een diaserie over de veiligheid van electriciteit en gas. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het bolwerk aan het Looi ersplein en is speciaal bedoeld voor wijkbewoners vanaf 55 jaar. De bijeenkomst begint om twee uur. Filmhuis In Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 wordt donder dagavond de film 'Met mijn tanden in jouw nek' van Polanski gedraaid. De film is een combinatie van hu mor en horror met het aloude Dracula-thema als basis. In de hoofdrollen Roman Polanski en zijn vermoorde vrouw Sharon Tate. De voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Gezondheidszorg De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt don derdagochtend een bijeenkomst over eerstelijns gezond heidszorg in restaurant Wienerwald aan de Steenstraat. De bijeenkomst houdt verband met een onderzoek naar de be reikbaarheid van de eerstelijns gezondheidszorg voor de huisvrouw, dat de vereniging momenteel doet. Deelnemers aan dit onderzoek wordt gevraagd naar hun ervaringen met huis- en tandarts, kraamverzorging, apotheek, wijk verpleging, fysiotherapeut en maatschappelijk werk. De gegevens worden via een anoniem enquête-formulier ver zameld. Het onderzoek wordt gesteund door het Neder lands Huisartsen Instituut. De bijeenkomst begint om tien Woon - vormen In club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke in de Pie- terskerkchoorsteeg 15 wordt donderdagavond 6 okto ber een thema-avond gehouden over woon-vormen. Er wordt informatie gegeven over de verschillende ma nieren van wonen en er kan van gedachten worden ge wisseld over de eigen manier van wonen. De bijeen komst begint om half negen. Arbeid In het kader van het thema 'Arbeid' organiseert de Leidse Raad van Kerken donderdag een bijeenkomst in het Anto- nius clubhuis. Lange Mare 43. Vertoond wordt de film 'De Vooruitgang deel 3', een videoband over ondermeer (jeugd- werkeloosheid. Hutspotwandeltocht De wandelkring Leiden en Omstreken van de KNBLO, houdt zaterdag 8 oktober de 25e Hutspotwandeltocht Leiden. De afstanden die afgelegd kunnen worden, zijn 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. Het inschrijfgeld be draagt voor de afstanden, 5, 10 en 15 kilometer, 2,50 gulden en voor de afstanden 25 en 40 kilometer is het 4,50 gulden. Als herinnering wordt een hutspotmedail le of een plateel van het Ontzet van Leiden uitgereikt. Men kan zich inschrijven, door het geld over te maken op giro nr. 549595, ten name van de penningmeester van de Wandelkring Leiden en Omstreken te Aarlan- derveen. De 40 kilometer loop start tussen negen en tien uur, de 25 kilometer loop tussen negen en elf uur en de overige afstanden tussen negen en drie uur. De start is vanaf het restaurant IJsbaan, aan de Vondel laan 41 in Leiden. LEIDEN Een 29-jarige bewoner van een pand aan de Val- jkenburgseweg heeft zondagmiddag een proces-verbaal gekregen wegens vernieling en een poging tot mishandeling. Een andere bewoner van het pand heeft diezelfde middag bij de politie aan gifte gedaan van de vernieling van twaalf ruiten en twee deuren van het huis. Volgens de politie heerst er al geruime tijd onenig heid tussen de huurder en de eigenaar van het pand, omdat de laatste de 29-jarige huurder eruit wil hebben, pe ruzie ontstond zondagmiddag toen een schoonzoon van de ei genaar met zijn meisje een oude auto in de schuur van het be wuste huis zette. De 29-jarige Leidenaar stormde daarop woe dend uit het huis en dreigde de schoonzoon in elkaar te slaan als deze niet snel weg ging. De schoonzoon gaf aan het dreigement gehoor, maar intussen had de huurder uit de woning een honk balknuppel gehaald, waarmee hij naar de schoonzoon uithaalde. Hij miste de man, maar sloeg wel een deuk in diens auto. Even later kwam volgens de politie de eigenaar van het pand erbij en deze zou een tiental ruiten van het pand hebben ingeslagen. De 29-jarige huurder is daarop vrijwillig mee naar het politiebureau gegaan waar de eigenaar/verhuurder inmiddels aangifte had ge daan van de vernieling van de auto en de poging tot mishande ling. Even later kwam de 23-jarige andere huurder ook aan het bureau om aangifte te doen van de vernielde ruiten en deuren. De politie zal alle betrokkenen in deze zaak nog eens verhoren e^n daarna de zaak aan de rechter over laten. LEIDEN De Leidse Werk groep Homosexualiteit (LWH) en de Lesbische Vrouwen Lei den (LVL) hebben in een brief aan B en W verzocht een ruimte in het Harteveldcom- p)ex te mogéh betrekken. Aanleiding voor dit verzoek zijn de vele klachten over overlast van omwonenden van het huidige onderkomen aan de Caeciliastraat, de slechte tqestand van dat gebouw, het hpidige nijpende ruimtegebrek en de vele inbraken van de laiatste tijd in het pand. Na gesprekken met ambtena ren van de gemeentelijke dienst Beheer Gebouwen, is het oog van beide groepen ge vallen op één van de panden in het zogenaamde Harteveld complex, „de Kroon". Dit telt twee verdiepingen en heeft volgens beide instanties een gunstige ligging. Echter, voor een verhuizing zal er wel het nodige moeten gebeuren, zoals het aanbrengen van toilet- voorzieningen, afdoende ven tilatie en veiligheidsmaatrege len tegen brand. Omdat beide groepen weinig financiële middelen hebben, wordt daar om B en W gevraagd een een malige subsidie te verstrek ken. Verder wordt gevraagd de huur niet hoger te laten zijn dan de huidige. De LWH en LVL willen met het college onderhandelingen beginnen over de mogelijkheid om „de Kroon" voor hen ge schikt te maken en een over eenkomst over de financiering te treffen. Mochten beide op niets uitlopen, dan worden B en W verzocht uit te kijken naar een alternatieve oplos sing.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3