Israël rekent op langdurig verblijf in Zuid-Libanon Burgemeester in problemen door relatie met ambtenaar Alle buitenlandse adviseurs moeten uit Midden-Amerika' Advertenties op deze pagina vallen hoegenaamd niet op. 2S& HONDURESE MINISTER: «S'SIJTHOFF PERS BINNENLAND/BUITENLAND CcidocSowewt ZATERDAG 1 OKTOBER 1983PAGINJ DEN HAAG „Vrede in Midden-Amerika is een bittere noodzaak, omdat diverse landen in dat ge bied nog altijd een dicta toriaal bewind hebben. Om vrede te bereiken streeft de Hondurse rege ring naar een democrati sche dialoog tussen de landen in Midden-Ameri ka. Er zijn echter buiten landse krachten die dit proces willen ondermij nen". Dit heeft de minister van bui tenlandse zaken van Hondu ras, Edgardo Paz Barnica, ge zegd tijdens zijn korte bezoek aan Nederland. Barnica, die een rondreis door Europa maakt, sprak donderdag in Den Haag uitvoerig met de staatssecretaris van buiten landse zaken. Van Eekelen, over de rol die de Hondurese regering wil vervullen in de crisis in Midden-Amerika. „Honduras wil de betrekkin gen tussen de Midden-Ameri kaanse landen verbeteren, sinds anderhalf jaar geleden een burgerregering de plaats heeft ingenomen van de mili taire dictatuur, die 20 jaar in ons land heeft stand gehou den", aldus Barnica. Hij benadrukte „dat Honduras in nauwe samenwerking met de Contadora-groep (Mexico, Venezuela, Pananama en Co lombia) naar een vreedzame oplossing zoekt voor de crisis in Midden-Amerika". „Mocht de Contadora-groep er niet in slagen om een vredesplan voor Midden-Amerika van de grond te krijgen, dan moet Ni caragua hiervoor verantwoor delijk worden gesteld", aldus de Hondurese minister. Barnica zei wel „blij te zijn met de Nicaraguaanse revolu tie toen de Sandinisten het fas cistische bewind van Somoza ten val brachten". „Maar het volk van Nicaragua vocht in dertijd niet alleen tegen de dictatuur van Somoza, maar streed ook voor de democratie. Aanvankelijk was er hoop dat het Sandinistisch bewind de democratie in Nicaragua zou invoeren. Maar de in 1979 ge dane belofte om vrije verkie zingen te houden is nog steeds niet nagekomen. Daarnaast is het Sandinistisch bewind steeds meer onder invloed ge komen van Cuba en de Sovjet- Unie. Juist de militaire be moeienis van deze landen heeft ertoe geleid dat het Nica raguaanse leger onevenredig sterk is geworden, waardoor het machtsevenwicht in Mid den-Amerika is verstoord". Vredesinitiatieven Barnica, die direct betrokken is bij de vredesinitiatieven van de Contadora-groep en in dit verband onderhandelingen heeft gevoerd met zijn Nicara guaanse ambtgenoot, D'Escoto, koestert niettemin de ver wachting dat Nicaragua zich soepeler gaat opstellen. Hij wijst erop dat Nicaragua tot nu toe „niet flexibel genoeg is ge weest" ten aanzien van de al gemene doelstellingen van de Contadora-groep. Als belang rijkste doelstellingen van deze bemiddelingsgroep ziet Barni ca: Het vertrek van alle bui tenlandse militaire adviseurs uit Midden-Amerika en res pect voor de mensenrechten in dat gebied. Volgens Barnica zijn er nu 150 Amerikaanse adviseurs in Honduras, terwijl er in Nicaragua zo'n 7.000 mi litaire deskundigen uit Cuba, de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slo- wakije, Oost-Duitsland en Li bië verblijven. De gevechten aan de Hondu- rees-Nicaraguaanse grens tus sen de Sandinisten en de door de VS gesteunde ex-Somoza- aanhangers hebben een dia loog tussen Honduras en Nica ragua tot nu toe onmogelijk gemaakt. Barnica ontkent ech ter dat zijn regering actief be trokken is bij. deze oorlog. Vol gens de Hondurese minister is zijn regering niet in staat om de grensgevechten te stoppen. Hij wijst hierbij op de 800 kilo meter lange grens tussen beide landen, die „onmogelijk door ons kleine leger verdedigt kan worden". Barnica: „Als oplos sing voor dit probleem heeft Honduras enkele maanden ge leden een plan ontworpen, dat voorziet in internationale con trole over de landsgrenzen. Dit plan is overgenomen door de Contadora-groep". Nicaragua verwijt de regering van Honduras dat het Nicara guaanse rebellen op zijn grondgebied toelaat, die met steun van de VS proberen de 1 Nicaraguaanse regering ten val te brengen. Over de wezigheid van de ongefca 3.000 ex-Somoza-aanhanf^- in Honduras zegt BarnicajjL „geen enkel ander land wil opnemen". Tenslotte,gv legt de Hondurese minister'0!' heeft de militaire opleid^"' van 2.000 Hondurenen in e caragua de spanning tusAy beide landen eveneens op'®' voerd. „Honduras verw tfty het streven van een groqwé ring om met geweld een ree/7 ring van een ander land teil ver te werpen, maar het pi da cipe van non-interventie i wederzijds zijn", aldus Baitfg ha be RICK KERS. SIDON De open legert rucks met elk twintig Is raëlische soldaten klom men langzaam tegen een helling in Zuid-Libanon op toen er in een veld langs de weg een schot klonk. De drie trucks kwamen piepend tot stil stand en een aantal solda ten sprong uit de auto. Anderen begonnen nog in de vrachtwagens met au tomatische geweren om zich heen te schieten. Ter wijl de kluiten aarde in het rond vlogen en een zwerm spreeuwen fladde rend de vlucht nam, sprong uit een door de zon geblakerd stuk land een jonge man schreeuwend overeind met in zijn hand een stuk v^n zijn T-shirt als witte vlag. Wat de 17-jarige jongeman het leven redde, was de tegen woordigheid van geest om het geweer waarmee hij had ge schoten, in het gras te laten liggen. Ismail Hajani was met het geweer van zijn oom op spreeuwen aan het schieten en loste toevallig een schot op het moment dat een konvooi met zenuwachtige Israëlische mili tairen langskwam. Het mag een wonder heten dat hij het cr levend van af bracht. Nog trillend op zijn benen vertelde de jongeman aan journalisten, die het konvooi inmiddels hadden ingehaald, wat er was gebeurd. Voor hem was het het einde van een rustige va kantie die hij met familieleden had gepland om aan de geva ren in Beiroet te ontsnappen. Terwijl het bestand rond Bei roet nog steeds, zij het met moeite, wordt nageleefd, is in het door Israël gecontroleerde zuiden van Libanon van een wapenstilstand geen sprake. De Israëlische patrouilles zijn nerveus en schietgraag. En daar hebben ze alle reden toe. Bijna een maand na de terug trekking van de Israëlische troepen Uit het Shoef-gebied, worden er nog steeds geregeld hinderlagen gelegd achter de nieuwe verdedigingslinie, de Awali-rivier. Israëlische kon vooien en patrouilles worden bijna dagelijks aangevallen door guerrillastrijders die zich soms ter plekke wagen, maar vaker nog gebruik maken van moderne explosieven die ze op afstand tot ontploffing kunnen brengen. Veiligheidsproblemen Ondanks deze aanhoudende veiligheidsproblemen heeft Is raël inmiddels berust in de ge dachte dat het nog jaren, mis schien wel tientallen jaren in Zuid-Libanon zal blijven. Je ruzalem zal zijn troepen alleen KUNST EN ANTIEK Antiekbeurs Noordwijkerhout In de sporthal „De Schelft" dag 30 sept, van 17.00 tot 21.00 ut dag 2 oktober van 11.00 tot 17.00 Maandagsewetering 202. Vrij- Zaterdag 1 oktober en zon- Meer dan 100 oude en antieke KLOKKEN vanaf 125,-, 12 mnd. garantie. Inruil elke klok mog. Klaren, Molensteeg 11, Hillegom. Tel. 02550-15204 tot 6 uur. De hoogste prijs voor goud en zilver Goudmunt. Haarlemmerstr. 124, Leiden. Tel. 071-125280. TANDENGOUD. 21- contant per gram voor oud tandengoud, van Ruiten, antiquair, Kort Ra penburg 12. Leiden. (Maandags dinsdags gesloten). Fa. Soering STOELENMATTER, tevens restauratie. Tel. 020- 106128 ook 's avonds. Te koop aangeboden spoortreinen Marklin, Fleischmann, Roco, Lima, Jouef, Minitrix en Arnold met alle acc.. Zandzegge 12, Leiden. Tel. 0871-21.75.20. I KENNISMAKING PARTNER? Goedkoop, lande lijk, succesv. comp. syst. Alle rel. Gratis inf.: Kommunika, Postbus 162, 9300 AD Roden (Erkend RvT). KENNISMAKING. samenwo nen. huwelijk, alle relaties. Vraag brochure! Telefoon 04160-40483. Ik ben (zegt men) een aardige, rustige, nette bescheiden man 47 jaar, r.k., oecumenisch den kend, ruime belangstelling, so ciaal voelend, niet (meer), wer kend. fijne hobby's. Ik zou het fijn vinden om een aardige VROUW te ontmoeten die zich door bovenstaande aangespro ken voelt. En samen te ontdek ken of we iefs voor elkaar kun nen betekenen. Br. o. nr. 8513 bur. bl. Nette dame. weduwe, die er goed en verz. uitziet, de een zaamheid moe is. zoekt een net- Ite HEER. die het eerlijk meent. Gesch. of weduwnaar. Leeft, van 55 tot 58 jr. Br. o.nr. SP90631 bur. v.d. blad. Nog even en dan start DE POSTBEMIDDELING. welke een landelijke service biedt voor vriendschap en huwelijk. Stuur brief m. antw.z. naar Postbus 13471, 2501 EL 's-Gra- venhage. Snelle react, besp. dan 100, 30 years MAN wants a girl friend, aged 23 to 29 years. Photo and letter retour. Br. o. nr. SP90607 bur, v.d. bl. 42-jarige vrouw, middelbaar ni veau, optimistisch van aard, zoekt een VRIEND, leeftijd tuss. 38 en 48 jr. Br. bl. SP 90623 bur. bl. Gesch. MAN. 47 jr.. wenst ken nismaking met lieve, mollige vrouw, event, kind. geen be zwaar. Brieven met tel.nr. onder nr. SP 5132 bur, van dit blad VROUW. plm. 60 jr.. zoekt ge^ zellige vriendin. Br. o. nr 90624 bur, v.d. bl. ZAKENMAN, ongebonden. 1.72 m.. 49 jr., z.k.m. goed uitziende slanke vrouw, tot 45 jr., max. 1.70, Br. o. nr. SP5140 bur. v.d. Nette j.man, 32 jr., zoekt net J.VROUW tot 32. hobbies: mu ziek. sport, geen bartype. Brie- en m. foto o.nr. SP 90630 bur. d. blad. Oude BRIEVEN of handschrif ten gevraagd van bekende schilders, schrijvers, musici of historische personen. Tel. 030- 883511. NERGENS ZO N KEUS. VER LICHTING. hang-, wand- en staande lampen. Fa. De Lange, Molenstraat 49, Noordwijk. Tel. 01719-11500, levering door de gehele Bollenstreek. Uw oude plantenbak maken wij graag en gratis op met de planten die u uitzoekt, behalve op zaterdag. Tevens bloembollen, tuinaarde, hekken en tegels. Welkom bij Garden centrum Bloemendaal, Hoog- madeseweg. Leiderdorp. Wie wil 3 en/of 8 okl. het Leids Dierenasiel helpen met de straatcollecte. Wij heb ben uw hulp hard nodig. Tel. 071-124295, na 18.00 uur Te koop: grijze roodstaart PA PEGAAIEN. 350,-, ook inruil andere papegaai mog. Tel. 070- 93.50.15. I WATERSPORT Winterstalling aangeb. op de wal. alle facilitei ten. V.d. Laan. Vrouwgeestweg 71. Woubrugge. Telef. 01729- 8113/8177. Katwijk ZH - Overdekte winterstalling ZEILBOOT Pampus-klasse met geldige meetbrief en veel behoren, incl. 4 pk. b.b.-motor. Moet weg, t.e.a.b. Tel. 071- 123295. Dekkleden gewapend PE. 1e kwaliteit, ringd, gezoomd, afm. 3x4,6x4, 6x8 m.. 32.-. 60,-. 1 zolang de voorraad strekt. Aquasport, Rijndijk 2, Hazers- woude-Rijndijk t.o. Heineken. Tel. 01714-4103. Mercedes Benz DIESELMOTO REN voor uw boot. Wij zorgen desgewenst voor deskundige inbouw. Wij leveren keerkoppe- lingen. watergekoelde spruit- stukken, oliekoelers enz. Stip- donk. Heerenweg 3. 2231 CK Rijnsburg. Tel. 122525. Privé 141032. ADVERTEREN DOETVERKOPEN I Dit was een advertentie Dank u Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. uit Libanon terugtrekken als de Syriërs hun troepen even eens weghalen uit dat land, of in het geval dat er gewapende bondgenoten gevonden kun nen worden om het zuiden over te nemen die daarmee de veiligheid van Israëls noord grens kunnen garanderen. Daar het een noch het ander erg waarschijnlijk is, zit Israël voorlopig vast in Libanon. Het grootste probleem voor Is raël is nu hoe Zuid-Libanon gecontroleerd moet worden zonder het soort bestuur op te leggen, dat de indruk wekt dat Jeruzalem weer een stukje Arabisch grondgebied wil in lijven. Nu al klinken er in Is raëlische oppositiekringen ge luiden dat het leger op dezelf de manier bezig is als na de verovering van de westelijke Jordaanoever in 1967 die in een feitelijke inlijving bij Is raël heeft geresulteerd. En in derdaad, het is waar dat het beleid tot op heden in zoverre precies hetzelfde is dat het le ger instructies heeft om het plaatselijk bestuur zoveel mo gelijk intact te laten. Kolonel Sami Motzafi, de Is raëlische verbindingsofficier belast met de coördinatie tus sen het leger en de plaatselijke autoriteiten in Zuid-Libanon wijst elke vergelijking met de westelijke Jordaanoever ech- Een gemaskerde strijder van de sji'itische Amal-bewe- ging houdt de wacht in zijn met zandzakken beveiligde post. Gisteren kwam het in het zuidelijke gedeelte van Beiroet herhaaldelijk tot vuurgevechten. Het wankele ter verontwaardigd van de hand. Hij zei deze week: „Het is onzin om dit de noordelijke oever te noemen zoals sommi gen hebben gedaan. We heb ben geen claim op dit gebied. Evenmin is hier een militaire regering zoals op de westelijke Jordaanoever. Ik heb niet de bevoegdheid om burgemees ters te ontslaan of militaire wetten in te voeren. Maar wij zijn hier de grondtroepen en in die hoedanigheid kloppen de plaatselijke autoriteiten bij ons om hulp aan". Voor iemand die voor het eerst in Libanon komt, valt moeilijk uit te maken'wie de plaatselijke autoriteiten zijn. In theorie wordt het zuiden bestuurd door de centrale re gering in Beiroet die wordt vertegenwoordigd door een gouverneur, Halim Fayyad. Deze gouverneur, die werkt vanuit de zuidelijke stad Si- don, wordt verondersteld zijn macht uit te oefenen via een aantal plaatselijke burgemees ters, maar daar komt in de praktijk maar weinig van te recht. Feitelijk is de politieke en economische macht in het gebied opnieuw in handen van plaatselijke clans, meestal rijke shi'itische families, die het in het zuiden ook al voor het zeg gen hadden voordat de PLO er in 1976 neerstreek. Deze kleine clans kunnen het veelal goed vinden met de plaatselij ke burgemeesters, de politie en de Israëliërs die zich alleen om veiligheidsbelangen van en nauwelijks om de politiek ter plaatse lijken te bekommeren. Israëls voornaamste bondge noot in het zuiden, majoor Saad Haddad, heeft zijn eigen enclave en heft in de haven stad Tyrus belastingen om zijn milities te betalen. Maar het is duidelijk dat zijn 4000 man sterk militie maar weinig poli tiek en militair gewicht heeft in Sidon, de grootste stad in bestand, dat begin deze week van kracht is gewordei is niet van toepassing voor Zuid-Libanon. De daar vei )j; blijvende Israëlische militairen staan bloot aan guerrl-, la-aanvallen, die vrijwel dagelijks plaatsvinden. te het gebied. Hier zwaait dt oude maffia van plaatseli kt families de scepter op dezel d< semi-autonome wijze als tc je Libanon in naam nog een heel soevereine staat was. E H voorbeeld hiervan ligt in haven die in theorie wordt rund door douaneambtenai in dienst van de centrale re| gj ring. In de praktijk gaat 11 grootste deel van het geld I wordt geheven op cement,I vensmiddelen en consumpt™ artikelen afkomstig uit Q I prus, echter rechtsstreeks nj de plaatselijke elite. JAMES MACMANi The Guai OLDEMARKT „Ik Heb nog best zin in IJsselham, geen zin heb ik echter om op bepaalde zaken te reageren", zegt de in opspraak geraakte burgemees ter L. van der Plas. De meer derheid van de gemeenteraad van IJsselham, een agrarische gemeente van 5000 inwoners in Overijssel, ziet haar herbenoe ming echter niet zitten. Voornaamste reden is het ontbreken van vertrouwen. Dat zou veroor zaakt zijn doordat de burgemeester stellig een verhouding met een amb tenaar heeft ontkend, maar die rela tie enkele maanden geleden toch weer toegegeven heeft. De raadsmeerderheid, bestaande uit' CDA en PvdA, vindt dat de burge meester duidelijker had moeten zijn en niet over de relatie had moeten liegen. De PvdA heeft de zaak niet intern proberen te regelen, maar is „openbaar gegaan" met informatie. „Wij hebben niets te verbergen". Het PvdA-partijbureau in Amster dam neemt het de plaatselijke afde ling kwalijk dat men met vooral pri- vézaken van de burgemeester naar buiten is gegaan. De partijwoord- voerder zegt: „Mijn eerste reactie is terughoudendheid in dit soort zaken. Als je dan nagaat wat de burgemees ter feitelijk heeft gedaan, is het alle maal niet zo verschrikkelijk. Dit is dorpspolitiek. Erg pijnlijk ook voor de politiek en de betrokkenen". „Het is echter niet aan ons om de plaatselijke afdeling terecht te wij zen, zij zijn verantwoordelijk. De af delingen zijn autonoom. Overigens zie ik voor de burgemeester geen ge vaar om niet herbenoemd te worden, dan moet je tegenwoordig wel wat uitgehaald hebben. Als de kiezers in IJsselham het met deze aktie niet eens zijn, zal de PvdA tijdens de eer- stevolgende gemeenteraadsverkie zingen de rekening wel gepresen teerd krijgen". Privébeslommeringen De IJsselhammer PvaA-fractievoor- zitter Henk van Beek vindt dat in dit geval privébeslommeringen niet gescheiden kunnen worden van za kelijke argumenten. „De burgemees ter had meteen duidelijk moeten zijn over haar relatie. Door te blijven ontkennen heeft ze voor wantrou wen gezorgd", zegt hij. Dat wantrouwen heeft volgens de PvdA doorgewerkt op het zakelijk vlak. Grote zakelijke miskleunen zijn er volgens Van Beek niet ge weest, wel een scala aan kleinere. „We hebben haar naam niet door het slijk gehaald, dat heeft ze zelf ge daan. Ze had haar contacten met die amtenaar moeten verbreken. Als burgemeester sta je op een voet stuk". Uit de gesprekken met de commissa ris van de koningin is het PvdA in middels wel duidelijk geworden dat men in Zwolle anders over de zaken denkt. „Als de burgemeester toch een herbenoeming krijgt, zal het zeer moeilijk worden", aldus Van Beek. Volgens de sociaal-democraat zijn de verhoudingen in IJsselham niet opti maal. „Er zijn spanningen. Dat was voor de meerderheid reden er bij de cdk op aan te dringen de burgemees ter met ingang van mei 1984 niet te herbenoemen. Overigens stond de VVD eerst ook aan onze kant, maar nadat daar de burgemeester op ver jaardagsvisite is gegaan bij VVD- fractievoorzitter Haan, heeft die par tij afgehaakt". „Waar haalt die man het vandaan, dat is duimzuigerij. Wij hebben al leen een oordeel willen geven over de zakelijke activiteiten van de bur gemeester. Er er zijn geen zakelijke argumenten tegen haar", is de onge meend felle reactie van VVD-wet- houder H. Donker. Naar verwacht zal de commissaris der koningin, die in eerste instantie de bezwaren van de raadsmeerderheid niet deelt, bin nen vier maanden besluiten over herbenoeming van de burgemeester. Valsheid troef bij alarminstallaties AMERSFOORT Het loopt vals waren. „Stel dat de pol met' de valse alarmmeldingen de spuigaten uit. 94% Van de meldingen van automatische alarminstallaties blijkt vals te zijn. Dit blijkt uit een onder zoek van de Nederlandse Ver eniging van Fabrikanten en Importeurs op Beveiligingsge bied (NIVOB) dat zich uit strekte over 10.000 installaties die waren aangesloten op alarmcentrales. In een jaar tijd werden 13.000 meldingen ge registreerd, waarvan er 12.220 bij alle 13.000 alarmen op hoogte is gesteld, dan 16,6 keer uitgerukt om één I braak te constateren", aid het maandblad van het Kol Rijkspolitie die de onderzoej resultaten publiceert. Van I 780 terechte alarmen rea J teerde een aantal van i (30%) in arrestatie van 416 brekers. In 70% van de gev len waren de inbrekers al vj I dwenen met of zonder buit. Met uw krant naar de Franse Rivièra: 8-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS Geniet dit najaar van het plezierige klim Frejus en vlak aan het goudgele strand v« bekende hotel Saint AvquII. In dit sfeervolle hotel (alle kamers voorzien van bad/douche, toilet en bal-1 kon) onder Nederlandse leiding wordt gedurende ons verblijf aldaar gelogeerd Maandagochtend vertrekt de bus om acht uur uit Den Haag en half negen uit Rotterdam Zowel op de heen- als op de terugreis wordt overnacht in Hotel Le Rully nabij Dyon. De volgende dag gaat het via het fraaie Rhóne-dal naar het hotel bij Frejus. Tijdens uw verblijf worden en- kele excursies gemaakt o m. naar Frejus. Porte Grimaud en een pijpenfa- briekje te Cogolin. alsmede twee volle dagtochten naar Grasse (bezoek parfumfabriek). Vence, St. Paul. Cannes, Nice en Monaco. Eventueel kan bovendien aan een safaritocht worden deelgenomen. De vertrekdata zijn maandag 10 oktober en maandag 17 oktober a.s. De prijs van deze bijzonder aantrekkelijke jam Cöte d'Azur-tour bedraagt slechts op basis van een 2-persoonskamer met half-pension logies, ontbijt, diner), echter inclusiel afscheidsdiner en excursies alsmede de lunches op de 3e en 6e dag. Toeslag voor een èènpersoonskamer 75. Annuleringsverzekering 3 1/2°/< van de reissom 6 poliskosten, gecombineerde reisverzekering 16 pe persoon 5 poliskosten Inlichtingen en boekingen telefonisch onder no 070-190882 (van maandac t/m vri|dag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraa 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) of Coolsingel 67. Rotterdam (t.o Stadhuis). ■POSTBUS 16050. 2500 AA s-GRAVENHAGE TEL 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10