Onze actie zal niet lief en aardig zijn Vakbond noemt nieuwe treinen een „miskoop" Vijf van zes gaan door 97 Stokoud nieuws Franse en Britse kernwapens betrekken in onderhandelingen SCHERPERE EIS OOR TOELATING UITENLANDERS 'wee pk openen fly-over Donderdag 29 september 1983,74e jaargang no. 22693 TV-TIPS Opnieuw de komische sheriff in „Wild West op zijn best" op Ned. I om 19.00 uur. Om 22.05 uur Maarten Luther. Op Ned. II om 19.12 uur Hol landse hits in „Op volle toe ren" en om 21.00 uur praten Rob de NIjs en Liesbeth List met een waarzegger. Op België 2 om 20.40 uur speelfilm „Nomaden". HET WEER Droog weer en af en toe zon. Mlddagtemperatuur van 16 tot 20 graden. Matige tot krachti ge wind. Zon op: 06.38! onder: 18.22. Schev. hoog water: 8.01 en 20.29; laag water: 3.37 en 16.12 uur. Ccidóc (Bomant DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorendé tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Halle.was, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitskaut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0 80 POLITIEBOND WAARSCHUWT: (Van onze sociaal-economische redactie) AMERSFOORT De bondsraad van de Neder landse Politiebond (FNV) heeft vandaag een aqtie- plan opgesteld tegen de kabinetsplannen, met name tegen de salarisver lagingen. „Het zullen geen acties met een lief en aardig karakter zijn waar aan iedereen glimlachend voorbij gaat", zei voorzit ter Leen van der Linden tijdens de opening van ;de vergadering. In Het actieplan zijn opgeno men stakingen in de burger sector (o.a. parkeerwachters), stiptheidsacties van langere duur, die het politiewerk aan zienlijk zullen ontwrichten en regelmatig terugkerende werkonderbrekingen, tijdens welke alleen het allernoodza kelijkste wordt gedaan. Vari der Linden zei vanmor gen, dat de politiemensen zich zeer wel van hun verantwoor delijkheid bewust zijn; zijn bond zal dan ook niet oproe pen tot een algemene staking bij de politie. Bij elke actie zul len waarborgen worden inge bouwd dat bij ernstige calami teiten onverkorte politiezorg wordt geboden. Hij wist nu al, hoe de leden in de komende weken zullen reageren: Verzet tot het uiterste tegen de kabi netsplannen. De NPB-voorzitter verklaarde verder, niets te verwachten van het op 5 oktober te starten overleg van minister Rietkerk met de ambtenarenorganisa- ties. „De minister mag dan slechts de boodschappen van het kabinet overhandigen en toelichten". Van der Linden sprak de hoop uit, dat de Alge mene Christelijke Politiebond, die vandaag ook vergaderde, tot gelijkluidende acties zal be sluiten als de NPB, opdat „één politiefront zal kunnen wor den gevormd". Insluipers aangehouden LEIDEN Een 23-jarige man Een vrouw had op 19 septem- en zijn 19-jarige vriendin zijn ber haar woning in de Meren- gisteren aangehouden in ver- wijk even verlaten. Zij liet de band met een insluiping op 19 sleutel in de voordeur zitten, september in de Merenwijk. Daarbij werd een bedrag van Het tweetal, afkomstig uit Lei- 15.000 gulden buitgemaakt. In den, kon zo gemakkelijk de de woning van de 23-jarige woning binnendringen. Het man, een drugsgebruiker, geld, de 15.000 gulden, werd werd 12.000 gulden gevonden. "it een handtas gestolen. Iets stokouds kan plotseling „heet" nieuws worden. We bedoelen bijvoorbeeld het bericht, dat in Zuid- Engeland toch al een gebied waar men de laatste tijd in de grond zit te wroeten nu weer fossiele resten van dinosaurussen zijn gevonden. Dat gebeurde in een steengroeve in rotsformaties van, schrik niet, 130 miljoen jaar oud. En daarin worden gewoonlijk alleen resten van in zeeën voorkomend leven aangetroffen, zodat er weer nieuwe raadsels zijn op te lossen. Een bericht hierover troffen wij aan in de zee van nieuws, die elke dag uit binnen- en buitenland over ons komt. En het is inmiddels alweer oud nieuws, dat de Leidse Courant het nieuwste nieuws daar dagelijks weer weet uit te vissen. De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel>rijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. jr^CeicLcSouoant Vrouw ligt ruim vier weken dood in woning LEIDEN De politie heeft gisteren in een woning in het Sionshof het stoffelijk over schot van een 53-jarige vrouw uit Leiden aangetroffen. Men vermoedt dat de vrouw op 29 augustus is overleden. De politie kreeg gisteren het verzoek van Endegeest om eens te gaan kijken bij de vrouw. Men had al geruime tijd niets meer van haar ge hoord. Via het raam drong men de woning binnen en trof daar het in verre staat van ontbinding verkerende stoffe lijk overschot aan. Vermoed .wordt dat de vrouw is overle den aan het gebruik van ta bletten in combinatie met ster ke drank. Omwonenden had den al die tijd niets gemerkt. UTRECHT De Spoorwegen zijn het niet eens met de kritiek van de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) dat de nieu we intercity-treinstellen die eind dit jaar in gebruik worden ge nomen op de lange afstanden een „miskoop van formaat" zijn. Volgens de FSV bezorgen de nieuwe treinstellen de NS een, ei genlijk geheel onnodige, miljoenenstrop. Uit een interne NS-nota die nog aan de directie moet worden aangeboden, concludeert de FSV dat de oplossing van een aantal technische problemen met de nieuwe treinstellen NS kapitalen extra gaat kosten. De treinen waar het om gaat vallen op door de verhoogde machinistencabine en een zogeheten doorloopkop die het mogelijk maakt „binnendoor" van het ene naar het an dere treinstel over te stappen. De treinen maken ook een snelle re koppeling en ontkoppeling mogelijk. NS heeft met een proefserie van zeven stuks al de nodige pro blemen gehad, ondermeer door de kwetsbare constructie van de doorloopkop, zegt de FSV. De eerste exemplaren van een ver- volgserie van 40 stuks (aanschafkosten een kwart miljard) moe ten binnenkort dienst gaan doen tussen Amsterdam en Gronin gen/Leeuwarden. De vervolgorder van 47 stuks is aangehouden totdat duidelijk is welke kinderziekten aan de treinstellen kle ven. Pagina 9: iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllli Mijn in Zuid- Af rika ingestort: zes doden JOHANNESBURG Als ge volg van een instorting in een chroommijn in het noorden van Zuid-Afrika zijn zes men sen omgekomen en drie ge wond. Het ongeluk deed zich vanoch-- tend voor in de Grass Valley Chrom Mine in Transvaal. Het was het tweede grote mijnon geluk in Zuid-Afrika binnen drie weken. Op 12 september kosfte een mijngasontploffing in een kolenmijn in het oosten van het lajid aan 63 kompels het leven. Later bezweken er nog vier aan hun verwondin gen. Voor politierechter na doodrijden eend ASSEN Een 61-jarige Asse naar moet zich 6 oktober voor de politierechter in zijn woon plaats verantwoorden voor het opzettelijk inrijden op eert zes tal jonge eenden tijdens de TT-races in juni van dit jaar. De man was tijdens de motor races belast met de veiligheid op het circuit. Toen een poging .een in een vijver bij het circuit verblijvende eend met zes jon gen te verjagen mislukte, pak te de man zijn auto en gihg daarmee het zevental ,te lijf. Een van de eendjes werd door gereden. MAROKKAANSE VROUW MET KIND UITGEWEZEN LEIDEN Een 22-jarige Marokkaanse vrouw en haar twee maanden oude kind zijn vanoch tend door de Leidse politie naar Schiphol ge bracht en op het vliegtuig naar Marokko gezet. De vrouw was op 26 november 1982 naar haar man in Leiden gekomen. Bij de politie werd verzocht of zij in Nederland mocht blijven. Daar werd geen toestemming voor gegeven, onder meer omdat de man niet over middelen van be staan beschikt en door eigen schuld werkloos is geworden. Ook het ministerie van justitie gaf geen toestemming. Besloten werd, dat de vrouw, die in verwachting was, zes weken na de ge boorte van haar kind Nederland voor 8 septem ber moest verlaten. Haar man verleende, echter geen medewerking en daarop besloot de politie vanochtend in te grijpen. SS-er Rauca schuldig aan 11.583 moorden FRANKFORT De in mei door Canada aan West-Duitsland uitgeleverde voorma lige SS-sergeant Albert Helmut Rauca (74) is beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op 11.583 joden uit Lithouwen. Rauca zou leiding hebben gegeven aan een commando, dat op 28 oktober 1941 in de stad Kovno in Lithouwen 9.200 joden „moedwillig en met voorbedachten rade" om het leven heeft gebracht. Rauca zou. uit 30.000 leden van het joodse getto de mensen hebben aangewezen, die volgens hem arbeidsongeschikt waren en daarom moesten worden afgemaakt. In augustus en september 1941 zou hij opdracht heb ben gegeven, 2000 mannen, vrouwen en kinderen om het leven te brengen. AMERIKAANSE VICE-PRESIDENT BUSH: WASHINGTON De kernwapens van Enge land en Frdnkrijk dienen te gelegener tijd ook be trokken te worden in de onderhandelingen met de Sovjet-Unie, als men wil komen tot een akkoord over een aanzienlijke ver mindering van de kernbe wapening, zo Reeft de Amerikaanse vice-presi dent George Bush ver klaard. Volgens Bush moeten de 162" Franse en Britse kernraketten worden ingebracht in de on derhandelingen hetzij in het overleg over de Euroraketten, hetzij in de besprekingen over strategische wapens. De vice- president beklemtoonde dat hij niet van mening is dat nu reeds over de Franse en de Britse kernwapens onderhan deld moet worden. Wij kun nen niet onderhandelen voor de Britten en de Fransen en wij zijn niet van plan hen iets te dicteren, aldus Bush. Moskou heeft steeds geëist dat in het overleg in Genève ook de Franse en de Britse kern wapens worden meegeteld. Zo wel de Verenigde Staten als Engeland en Frankrijk hebben dat altijd van de hand gewe zen. Ook de Franse president Mitterrand verklaarde giste ren voor de Algemene Verga dering van de Verenigde Na ties opnieuw dat de kleine Franse kernmacht niet in de onderhandelingen in Genève thuishoren. Het is de eerste maal dat een lid van de Ame rikaanse regering in het open-" baar zegt dat ooit rekening ge houden zal moeten worden. Bush zei ook dat binnen de Amerikaanse regering het plan is geopperd om het over leg in Genève over de middel- lange-afstandswapens -en dat van de strategische (lange-af- stands) bewapening samen te voegen, zoals al eerder van westerse zijde is bepleit. Pagina 5:, Andropov wijst voorstellen Reagah af EN HAAG Vanaf h oktober aanstaande moeten buitenland- jongeren in Nederland," die een huwelijkspartner uit het bui- enland wilen laten overkomen, minstens kunnen beschikken 'er een inkomen van 1445,- netto per maand en over geschik- woonruimte. Voldoen zij niet aan die voorwaarden, dan wordt toekomstige echtgeno(o)t(e) niet toegelaten. Met deze maatre- el, voorgesteld door staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) I^Këft de meerderheid van de Tweede Kamer gisteren inge- ^^Bemd. Voorstanders van het voorstel waren CDA, VVD en de ^^Deine rechtse partijen. De fracties van D'66, PPR, PSP, CPN en ^■VP waren er fel tegen omdat zij vinden dat buitenlandse jon- hiermee gediscrimineerd worden ten opzichte van Neder- I ndse jongeren die een buitenlandse (huwelijks)partner naar Nederland willen halen. De PvdA vindt, dat de nieuwe bepalin- ;n niet moeten gelden voor buitenlandse jongeren die na hun ie jaar minstens drie jaar in Nederland hebben gewoond. 0 t taatssecretaris Korte-Van Hemel zegde toe, dat zij zal nagaan voor deze categorie jongeren een uitzondering kan worden f emaakt. Zij wilde echter niet ingaan op de wens van de PvdA, 9 afwachting van dit onderzoek de maatregel nog een poosje uit stellen. Het CDA drong er bij de staatssecretaris op aan, de ieuwe maatregel niet „formalistisch en enghartig" uit te voe- Han Berger, de trainer van FC Groningen, stortte zich in het feestgewoel na de overwinning op Atletico Madrid. BOUWVAKKERS DURVEN VAKANTIEBONNEN NIET IN TE LEVEREN DEN HAAG Bouwvakkers durven hun va kantiebonnen niet in te leveren omdat zij bang zijn ontslagen te worden. Dit probleem werd gisteren aangekaart op de algemene ledenver gadering van het CDA-Den Haag door de heer Damme, die werkzaam is op het spreekuur van de bouwbond CNV. Op dat spreekuur zou volgens Damme zijn gebleken dat talloze bouwvakkers hun snipperdagen niet durven opnemen uit angst dat hun plaats na terug komst door een ander is ingenomen. Minister Brinkman (WVC), die als spreker op de leden vergadering aanwezig was, heeft toegezegd dat hij dit probleem (waarvan hij overigens nog niet had gehoord) zal voorleggen aan minister de Koning en staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken. DEN HAAG Van de zes in de drie verschillende Euro pese bekertoernooien vertegenwoordigde Nederlandse voetbalclubs hebben vijf zich geplaatst voor de tweede ron de. Alleen Ajax zal zich vanaf nu volledig op het nationale gebeuren moeten gaan concentreren. De Amsterdamse landskampioen verloor in een zeer enerverende wedstrijd na verlenging met 2-0 van het Griekse Olympiakos Pi raeus. NEC, uitkomend in de strijd der bekerwinnaars, won het uitduel tegen Brann Bergen in Noorwegen met 1- 0. In de UEFA Cup kwam FC Groningen sterk voor de dag met een overwinning (3-0) op Atletico Madrid. Feye- noord won met 2-0 van het Schotse St. Mirren, maar ver loor de met een rode kaart weggestuurde Michel van de Korput. Ook PSV (dezelfde uitslag bij Ferencvaros in Boe dapest) en Sparta (matige 1-1 tegen het Noordierse Colerai- ne) wachten met spanning op de volgende tegenstanders die morgenmiddag tijdens de loting in Zürich bekend wor den gemaakt. Lech Walesa, de leider van de door de Poolse overheid verboden vakbond Solidairteit, was aanwezig bij Lechia Gdansk-Juventus, een duel voor de strijd om de EC II. Toen de 35.000 toeschouwers hem ontdekten, werden spon taan spreekkoren aangeheven en werd massaal het v-te- ken gemaakt. Walesa, momenteel het doelwit van een smaadcampagne in de officile Poolse media, liet de massale aanhankelijkheidsbetuigingen vergenoegd over zich heen komen. lenzine rie Jent oedkoper ld 5TTERDAM Bii de meeste IC j mpen is de nzine vanaf ndaag drie t per liter edkoper, de erige stations ssen morgen n prijs aan. verlaging is n gevolg van da- ide noteringen de internationa- markt van olie- jdukten en een lende dollar- ers; Superbenzi- gaat bij de zelf- ïk rond de f 1,80 ïkenqr liter kosten, rmale benzine geveer f 1,76. De ijs van dieselolie >rdt met 1 cent rendi rlaagd en komt ieme$ f 1,17 per liter, n verdere da- ïg van de prijzen niet uitgesloten, ornoi1 het oosten van ilgië is een ben- uitge- oken. Pomphou- beconcurre- elkaar zo >rk, dat aan som- e pompen de 5 nu al ruim ;ig cent per li- onder de offi- :1e prijs ligt. Bij pompen in deze •lgische streek tan dan ook lan- rijen auto's, Ifs 's nachts. en schriller contrast is nauwelijks denkbaar: deze door twee pk Dortbewogen kar op de autosnelweg Den Haag-Amsterdam. Dit 'ordt overigens geen dagelijks beeld op de nieuwste fly-over bij et knooppunt Leidschendam, want dan zouden de files nog lan- er worden. En daarvoor bouw je nu eenpiaal geen futuristisch egenstelsel van 220 miljoen gulden. Het was vanmorgen de peningshandeling verricht door de wegwerkers, een jaar nadat de vorige fly-over (Utrecht-Rotterdam) werd geopend. Tegen de, tijd dat deze krant in de bus valt, denderen hier alweer duizen den auto's vanuit Den Haag naar Amsterdam en Rotterdam overheen. De wegwerkers zijn tegen die tijd al weer hard aan de slag met de bouw van de volgende fly-over: Rotterdam-Den Haag die eind 1984 wordt opengesteld. Foto: Milan Konvalinka

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1